موضوعات داغ: - فولاد خوزستان - بازي پرسپوليس - بازي پرسپوليس و فولاد - ليگ برتر فوتبال - بازار سرمايه - هفته يازدهم - كنعاني زادگان - هفته يازدهم ليگ برتر - الهام چرخنده - رتبه بندي فرهنگيان - محمد صادق معتمديان - آمارهاي اقتصادي - سوتي مجري - كوهنوردان مفقود شده - يونس منفرد - موافقت شوراي ساخت - مراقبت از مو - پرسپوليس تهران و نساجي مازندران - سلامت دندان - آدولف هيتلر - حشد الشعبي عراق - دكتر قائمي - احداث گلخانه

مطالب مرتبط:
مسئولان امنیتی با عوامل ترور شهید فخری زاده برخورد قاطع کنند
با ارائه بازی های تغییریافته ایرانی برخورد می شود
هنوز منشا فساد در بازار سرمایه مشخص نیست/ مسئولان بورس وقت کشی می کنند/ به اسامی 21 مدیر متخلف دسترسی نداریم
آموزش وپرورش: بهتر است برگزاری امتحانات و کلاس ها حضوری باشد 
ماجرای دعوای مارادونا بعد از بازی ایران و آرژانتین چیست ؟
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 8 آذر 1399 ساعت 13:202020-11-28دانش

بازی مسئولان با کلاس های درس!


سیده زهرا میرجهانمرد؛ * پس از طرح ننگین واگذاری دانشگاه فرهنگیان به دانشگاه پیام نور و همچنین بعد از مشاهده کاهش معنادار ظرفیت پذیرش دانشجومعلم از طریق دانشگاه های فرهنگیان و شهید رجایی، - مجلس و دولت با کم توجهی نسبت به وضعیت تحصیل نامناسب در برخی دانشگاه ها، خیل افراد مختلف را روانه کلاس های درس می کنند، بی آنکه به عواقب فاجعه بار این بی تدبیری بیاندیشند.

گروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو-سیده زهرا میرجهانمرد؛ * پس از طرح ننگین واگذاری دانشگاه فرهنگیان به دانشگاه پیام نور و همچنین بعد از مشاهده کاهش معنادار ظرفیت پذیرش دانشجومعلم از طریق دانشگاه های فرهنگیان و شهید رجایی، حال نوبت به نامه ناچیز پر از استدلال های پوچ وزیر علوم به مقام عظمای ولایت رسیده است! آن هم در حالی که بحران کمبود معلم طی چند سال اخیر از جمله مشکلات آموزش و پرورش و کشور بوده است.

طبق آمار در سال 99 حدود 80 هزار معلم و در سال 1400 جمعیت 97 هزار نفری از معلمان بازنشست می شوند و این یعنی وضع به مراتب از امروز هم بحرانی تر خواهد شد.

با این وجود شاهد هستیم دولت و مجلس نه تنها هیچ تلاشی برای ایجاد زیرساخت و جذب بیشتر از مسیر دانشگاه فرهنگیان نمی کنند؛ بلکه مدام سر کیسه استخدام نیرو های حق التدریسی، خرید خدمات و ماده 28 را گشادتر کرده و به آمار این دسته می افزایند.

با توجه به ماده 63 برنامه ششم توسعه، سازمان اداری و استخدامی کشور موظفند به منظور ارتقای کیفیت نظام تعلیم و تربیت با جذب معلم از طریق دانشگاه های فرهنگیان و شهید رجایی، در طول اجرای قانون برنامه ردیف های استخدامی و تامین اعتبار مورد نیاز آموزش و پرورش را با رعایت قوانین و ضوابط مربوطه و ظرفیت جذب دانشجو در دانشگاه های یاد شده برای جذب دانشجو معلم ها در اختیار وزارت آموزش و پرورش قرار دهند.

با وجود این، وزرای آموزش و پرورش با همراهی همه کسانی که دغدغه تعلیم و تربیت را دارند، نباید با سکوت خود تیشه به ریشه آینده فرزاندان این مرز و بوم بزنند.

جناب وزیر در پی خیل بیکاران خروجی از وزارت علوم، برای سرپوش نهادن بر وضعیت دوره وزارت خود، آموزش و پرورش را با بنگاه کاریابی اشتباه گرفته و عده ای را نیز با خود همراه کرده است.

امان از ما اگر با غفلت خود، این امر را دلسوزی برای جوانان بدانیم و چشممان را بر اهدافی که دنباله روی سند 2030 است، ببندیم.

پس از تلاش برای نابودی اقتصاد وطن و معیشت مردم، حال نوبت به معلم وطن و نظام تعلیم و تربیت و آینده فرزندان این مردم رسیده است که دستخوش بازی های سیاسی آقایان شود.

دانشجومعلم چهار سال را با دغدغه معلمی زندگی کرده و با وجود تمام کاستی ها، در فضای تربیتی رشد یافته، 2 سال کارورزی و حضور در کلاس های درس مدارس و 8 ترم را با واحد های مختلف تربیتی، روانشناسی و آموزشی گذرانده است.

حال جناب وزیر با تفسیر نادرست ماده 28، از کسب شایستگی های معلمی با دوره های به ظاهر یکساله و در واقع یک ماهه (بخوانید یک هفته ای) می گویند! اینجا وظیفه ما است که قوانین و جزییات ماده 28 را محضر جناب وزیر یادآور شویم: تامین بخشی از نیاز های خاص آموزش و پرورش در رشته هایی که امکان توسعه آن از طریق دانشگاه فرهنگیان وجود ندارد، مطابق ضوابط و مقررات وزارت آموزش و پرورش از میان دانش آموختگان سایر دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی و پژوهشی کشور و حوزه های علمیه، مشروط به گذراندن دوره یکساله مهارت آموزشی در دانشگاه بلامانع می باشد.

نیرویی که طبق متن صریح اساس نامه دانشگاه فرهنگیان می بایست تنها در شرایط استثناء، به صورت محدود و برای تامین بخشی از نیاز های خاص آموزش و پروش به کار گرفته شود؛ اما آقایان گویی قصد دارند قوانین را نیز تغییر دهند.

از طرفی طبق سند تحول بنیادین راهکار1_11_ استقرار نظام ملی تربیت معلم و راه اندازی دانشگاه ویژه فرهنگیان با رویکرد آموزش تخصصی و حرفه ای تربیت محور توسط وزارت آموزش و پرورش با همکاری دستگاه های ذیربط، وزیر محترم در نامه شان به عدم توانایی دانشگاه فرهنگیان در جهت تامین نیروی آموزش و پرورش اشاره کرده اند؛ در حالی که با بی توجهی به سند تحول بنیادین، مبانی نظری آن، اساسنامه دانشگاه فرهنگیان و بیانات مقام معظم رهبری در راستای توسعه کمی و کیفی دانشگاه فرهنگیان هیچ گونه اقدام مثبتی انجام نداده اند.

مسئولین ترجیح می دهند از زیر بار مسئولیت هایشان شانه خالی کنند؛ برای نظام تعلیم و تربیت دو دوتا چهارتا کرده، چرتکه بندازند و به جای جذب دانشجومعلمی که برایشان هزینه دارد، به دنبال استخدام نیرویی بیفتند که با چندماه آموزش کجدار و مریض مشغول به کار شده و بحران کمبود معلم را به سرعت جبران کنند.

این یعنی سیستم، تربیت معلم را کالا می پندارند تا سود و زیان معامله را بسنجند!این مسئولین سربازان همان سیستمی هستند که سال هاست با سیاست های اقتصاد آزاد و نئولیبرال شکسته بسته خود سعی بر خصوصی سازی در همه ابعاد حاکمیتی دارد و ایده اش را به حوزه تعلیم و تربیت هم کشانده و ایشان را نیز بی نصیب نگذاشته است.

مجلس و دولت هر دو بی توجه به سخنان رهبری که فرمودند: مانع ورود نیروی بی کیفیت در آموزش و پرورش شوید و همچنین با کم توجهی نسبت به وضعیت تحصیل نامناسب برخی دانشگاه ها، خیل افراد مختلف را روانه کلاس های درس می کنند، بی آنکه به عواقب فاجعه بار این بی تدبیری بیاندیشند.

این امور نابخردانه نتایجی نگران کننده با هزینه هایی به مراتب سنگین تر از هزینه تامین زیرساخت ها و جذب نیرو از مسیر دانشگاه های فرهنگیان روی دست دولت و مردم خواهد گذاشت.

این نگاه های هزینه ای و بنگاهی که سایه اش آموزش و پرورش و مراکز ثقل تعلیم و تربیت را فرا گرفته، از خصوصیات اصلی تفکر نئولیبرالیسم است.

چه کسی عهده دار این ظلم بی پایان جبران ناپذیر به مردم است؟ علت این نوع برخورد ها چیست؟تلاش مصرانه و عجیب مسئولین برای جایگزینی مسیر جذب نیرو از دانشگاه فرهنگیان به نهاد های غیررسمی و خصوصی و دیگر مراکز آموزش عالی ناشی از چیست؟ جز اهمال کاری و عدم اشراف کافی مدیران و مسئولان بر نظام مهم و حیاتی آموزش و پرورش کشور؟ چه دلیلی می تواند داشته باشد غیر از میل بی پایان دستگاه های قانون گذار و اجرایی کشور به خصوصی سازی آموزش و کم کردن هزینه های خود در این حوزه و در نهایت سرپوش گذاشتن به روی این سیاست بی رحمانه؟جناب وزیر علوم و مسئولین محترم، آیا وقت آن نرسیده که تحلیل عملکرد داشته باشید و قوانینی که خود وضع می کنید را نقض نکنید؟! تا چه زمانی باید نگاه به معلمان و دانشگاه فرهنگیان، مانند بنگاه اقتصادی و کاریابی باشد؟! اگر به دنبال استخدام نیرو های مختلف در آموزش و پرورش هستید، چرا در متن نامه سخنی از استخدام نیرو های توانمند حوزوی نیست؟ امری که رهبری در بیاناتشان به آن اشاره کرده اند.

حال تنها خواهشمان در این برهه آن است که به دلیل کم کاری در زمینه بیکاری و کمبود شغل جوانان، هربار به جامعه مظلوم معلمان حمله ور نشوید.

این طیف، تنها کسانی هستند که می توانند سرنوشت ها را عوض کنند و انسان ها را بسازنند تا در مناصب مختلف عادلانه تصمیم بگیرند.

این چنین نگاه هایی، صرفا باعث تربیت کارگران آموزشی می شود، نه تعلیم و تربیت معلمانی که با روح و روان فرزندانتان سرو کار دارند و انسان سازی می کنند.

خلاصه کلام این که هر مدیری، در هر کجای دستگاه عریض و طویل آموزش و پرورش و شورای عالی انقلاب فرهنگی، اگر می خواهد سر راحت بر بالین بگذارد، محکوم است که مبارزه و جنگ موجود در عرصه تعلیم و تربیت را جدی بگیرد.

باشد که ببینیم و بشنویم فلان مسئول یک بار محض رضای خدا برای کشور و آینده فرزندانش دل بسوزاند.

*سیده زهرا میرجهانمرد-فعال دانشجویی دانشگاه فرهنگیان پردیس شهیده بنت الهدی صدر بوشهرانتشار یادداشت های دانشجویی به معنای تأیید تمامی محتوای آن توسط خبرگزاری دانشجو نیست و صرفاً منعکس کننده نظرات گروه ها و فعالین دانشجویی است.


کلید واژه ها: دانشگاه - فرهنگیان - دانشگاه فرهنگیان - دانشگاه پیام نور - ظرفیت پذیرش - دانشجومعلم - معلم - مقام عظمای ولایت - پیام نور - واگذاری - آموزش و پرورش - مجلس و دولت - پذیرش - ظرفیت - کمبود معلم - وزیر علوم - زهرا - کاهش - کلاس - شهید - پیام - خبرگزاری - مسئولان - نامناسب - مشکلات - ولایت - مختلف - فاجعه - بحران - کمبود

آخرین اخبار سرویس:
نام دانشکده دامپزشکی دانشگاه لرستان در فهرست دانشکده های معتبر دامپزشکی جهان قرار گرفت

وضعیت مدیرعامل منطقه قشم پس از حمله مسلحانه

دانشگاه علوم پزشکی تبریز در حوزه پژوهش و فناوری رتبه سوم را کسب کرد

مدیرعامل منطقه آزاد قشم از بیمارستان مرخص شد

استخدام خانم مسلط به کامپیوتر

آخرین وضعیت حمله به مدیرعامل منطقه آزاد قشم

کلاس های درسی در نیمسال دوم تحصیلی 1400-1399 در دانشگاه بیرجند از 11 بهمن آغاز می شود

مربی مهدکودک

پذیرش 38 دانشجوی دانشگاه رازی کرمانشاه در بنیاد ملی نخبگان استان

رایزنی وزارت علوم با ستاد کرونا برای ارائه حضوری دروس عملی

خبر 20 علمی و فرهنگی شبکه 4 سیما؛ 29 دی

تلاش دانشگاه محقق اردبیلی برای جذب دانشجویان خارجی

جهانگیری: شناسایی و رفع موانع پیش روی شرکت های دانش بنیان ضروری است

نظام رتبه بندی ملی برای دانشگاه های کشور وجود ندارد

سایه سنگین کرونا بر سر روستاییان

هدفمند شدن کشتی ایران

شیوه های مختلف دانشگاه علم و صنعت برای برگزاری آزمون امن

ثبت نام اولین دانشجوی خارجی شهریه پرداز در دانشگاه محقق اردبیلی

با حکم رییس جمهوری؛دو عضو جدید هیات امنای موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی منصوب شدند

دانشگاه اراک مجوز تأسیس رشته هوش مصنوعی را از وزارت علوم دریافت کرد

رونمایی از سامانه هوشمند کمک مومنانه بسیج دانشجویی استان تهران

کار و تحصیل همزمان کاردانی کارشناسی برق و مکانیک

ببینید: نظرسنجی اینستاگرامی آذری جهرمی در مورد تلگرام

فراخوان کار در دندانسازی.آزمایشگاه و داروخانه

دانش بنیان ها با رفع نیاز های صنایع، تجارت فناوری را توسعه دادند

انتصاب اعضای هیات امنای سرم سازی رازی

انتصاب اعضای هیات امنای واکسن و سرم سازی رازی

پزشکیان و مخبردزفولی عضو هیات امنای موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی شدند

جدیدترین حکم انتصاب روحانی

دو عضو جدید هیات امنای موسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی منصوب شدند

شیوه نامه اجرایی آزمون جامع دکتری دانشگاه آزاد ابلاغ شد

کنکور سراسری مجازی برگزار می شود؟

شیوه نامه اجرایی آزمون جامع دکتری دانشگاه آزاد ابلاغ شد

شیوه نامه اجرایی آزمون جامع دوره دکتری تخصصی در نیمسال اول ابلاغ شد

معرفی 3 هدیه مناسب ویژه نوروز

اولین کنگره ملی دانشگاه و کووید 19 اول بهمن ماه برگزار می شود

توانمندی بیش از 2 هزار نخبه ایرانی به نیاز های کشور پیوند خورد

شیوه نامه شورای انضباطی دانشگاه آزاد اصلاح می شود

باید اهداف فرهنگی را از طریق اساتید، تشکل ها و خانواده تقویت کنیم

آزمایشگاه مرکزی دانشکده کشاورزی دانشگاه شیراز افتتاح شد

رایزنی وزارت علوم با ستاد کرونا برای ارائه حضوری دروس عملی

نیمسال دوم تحصیلی 1400-1399 در دانشگاه صنعتی بیرجند از 18 بهمن آغاز می شود

بازگشت نخبگان ایرانی به کشور به دنبال همکاری با متخصصان ایرانی خارج از کشور

وقتی الفبای فارسی را یاد گرفتم، علاقه شدیدی به آن پیدا کردم

امکان پذیر بودن برگزاری آزمون زبان جامع دکتری به صورت مجازی

دوره دکتری بین الملل «طراحی صنعتی» در دانشگاه تهران راه اندازی شد

بسیج دانشجویی دانشگاه آزاد شوشتر اقدام به توزیع بسته های معیشتی بین نیازمندان کرد

اصفهان هر 9 روز یک پدیده گرد و غبار دارد

مرکز قرآن و عترت سازمان بسیج دانشجویی راه اندازی شد

جزییات صدور حکم استخدام پیمانی معلمان حق التدریس از مهر 1400

صرفه جویی مالی وزارت علوم با سامانه مجامع انتخاباتی دانشجویی

برگزاری وبینار تخصصی «غزه، نماد مقاومت»

برگزاری کلاس آموزش ریاضی

گسترش باورهای دینی؛ اولویت برنامه های فرهنگی وزارت علوم

امکان برگزاری مجازی کنکور سراسری وجود دارد؟

رشد انتشار مقاله های بین المللی

روز بدون فوتی کرونا در کردستان

غربالگری جنین؛ ظاهری اختیاری با اجرای اجباری/ استرس و خطری که بخاطر یک نفر به هزار مادر تحمیل می شود

گسترش و تعمیق باورهای دینی در اولویت برنامه های فرهنگی است

معاونت فرهنگی اجتماعی و دانشجویی در دانشگاه تربیت مدرس ادغام شدند

خانواده خبرسازِ خزعلی را بشناسید

جزییاتی از برگزاری امتحانات پایان ترم مجازی در دانشگاه های کشور

لزوم شفافیت در اجرای هم ترازی دانشگاه ها / رسیدگی به پرونده های تبدیل وضعیت اساتید توسط کارگروه هیأت عالی جذب

امکان برگزاری مجازی کنکور سراسری وجود دارد

دومین همایش ملی «قرآن و انگاره های علوم زیستی» برگزار می شود

سامانه مجامع انتخاباتی دانشجویی موجب انسجام فعالیت فرهنگی می شود

دوره دکتری بین الملل «طراحی صنعتی» در دانشگاه تهران راه اندازی شد

وبینار بین المللی آشنایی با پژوهش در مدیریت ورزشی برگزار می شود

محققان امیرکبیر دانش فنی تولید 2 رنگدانه طبیعی و بازیابی عناصر با ارزش از لجن را کسب کردند

پذیرش دانشجو در رشته کارشناسی ارشد «شیعه شناسی» به زبان انگلیسی

راهکاری برای جلوگیری از خام فروشی خاک قرمز هرمز

دانشگاه های اقماری و کوچک حذف می شوند

سامانه مجمع های انتخاباتی وزارت علوم با همکاری دانشگاه رازی کرمانشاه راه اندازی شد

سامانه مجامع انتخاباتی موجب انسجام فعالیت های فرهنگی می شود

فاطمه الگویی برای همه / شماره 1 نشریه دانشجویی «اندیشه» منتشر شد

نظام رتبه بندی 26 گانه دانشگاه آزاد تدوین شد/ضرورت ایجاد نظام رتبه بندی ملی دانشگاه ها

دانشگاه های اقماری و کوچک حذف و ادغام می شوند

مسیر ساماندهی دانشگاه ها باید از استانی به منطقه ای اصلاح شود

لزوم تبیین و شفاف سازی مفهوم آمایش آموزش عالی

بررسی صلاحیت متقاضیان جذب دانشگاه ها به هیئت های اجرایی واگذار شود

بهترین کالسکه نوزاد را انتخاب کنید

امکان برگزاری کنکور سراسری به صورت مجازی وجود دارد؟

آزمون sat و بخش های تشکیل دهنده آن

سومین اختراع محققان دانشگاه سمنان ثبت بین المللی شد

جذب اپراتور لیزر با سابقه کاری

کاردرمنزل ودرآمد درخانه

نظر خانواده ها در سازمان ملی تعلیم و تربیت کودک جایگاهی داشت؟

کنکور سراسری 1400 مَجازی برگزار می شود؟

کشف یک ابرزمین در کهکشان راه شیری

طرح تدریس زبان های محلی در دانشگاه ها و حمایت از نظام آموزشی در دستور کار کمیسیون آموزش قرار گرفت

ستاره شناسان 8292 جریان ستاره ای در کهکشان راه شیری کشف کردند

غربالگری جنین؛ ظاهری اختیاری با اجرای اجباری/ استرسی و خطری که بخاطر یک نفر به هزار مادر تحمیل می شود

اما و اگرهای برگزاری امتحانات در دانشگاه بیرجند

کنکور سراسری مجازی می شود؟

گسترش حمایت از توسعه اقتصاد دانش بنیان

مرور سه بعدی اسکلت اندام قدامی در حیوانات اهلی

آغاز تکمیل ظرفیت آزمون دکتری وزارت بهداشت از امروز

سامانه مجمع های انتخاباتی وزارت علوم رونمایی شد

امکان برگزاری مجازی کنکور سراسری وجود دارد

زمان انتخاب واحد دانشجویان دانشگاه صنعتی قم از 18 تا 22 بهمن ماه است

بازی مسئولان با کلاس های درس!

بازی مسئولان با کلاس های درس!