موضوعات داغ: - كميته امداد امام خميني (ره) - جمهوري آذربايجان - كميته امداد امام خميني - بازي استقلال - گل ضربه ايستگاهي - رتبه بندي معلمان - سود سهام عدالت - امام خميني (ره) - زلاتان ايبراهيموويچ - كميته امداد - سلاح شيميايي - عام المنفعه - معشوقه - آدم ربايان - گرمت - مالكان خودرو - شوراي شهر چهارم - ستاد انتخاباتي ترامپ - زنان و زايمان - مسابقه شطرنج - فيلم بهمن قبادي - عمارت مفخم - رييس كل دادگستري استان تهران

مطالب مرتبط:
مفهوم صنعتی شدن و فرهنگ صنعتی در ایران
بازگشت سرمربی رقیب ایران به اربیل/اسپانسر تیم ملی عراق مشخص شد
حضور مقام بلند پایه سپاه در محل اصابت راکت ها و موشک های جنگ قره باغ در ایران+عکس
در ایران فوتبالیست ها chr(034)ژنرالchr(034) و مربیان chr(034)سربازchr(034) هستند! / نیاز فوتبال ایران به chr(034)دهکردی chr(034)ها
مادورو به دنبال استقلال تسلیحاتی ونزوئلا با کمک و مشورت روسیه، چین و ایران
-5 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 3 آبان 1399 ساعت 14:052020-10-24اجتماعي

میراث صنعتی مدرن ایران در دل شهری کهن


ایستگاه راه آهن یکی از آثار تاریخی جاجرم است که در این شهرستان و در روستایی به همین نام، واقع شده است و به دلیل ویژگی های شاخص و منحصربه فرد خود در سال گذشته به عنوان میراث صنعتی در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

- ایسنا/خراسان شمالی ایستگاه راه آهن یکی از آثار تاریخی جاجرم است که در این شهرستان و در روستایی به همین نام، واقع شده است و به دلیل ویژگی های شاخص و منحصربه فرد خود در سال گذشته به عنوان میراث صنعتی در فهرست آثار ملی به ثبت رسید.

روستای ایستگاه راه آهن جاجرم در 35 کیلومتری شهرستان جاجرم واقع شده است.

یکی از آثار تاریخی شاخص شهرستان جاجرم که در این روستا واقع شده، ایستگاه راه آهن است که علت نام گذاری روستا نیز به سبب وجود همین ایستگاه است.

از تاریخ ساخت اثر دقیق مشخص نیست تنها تاریخ به دست آمده از اثر، تایل های آجری لعاب دار است که تاریخ حک شده در پشت آن ها به سال 1309 است.

راه آهن سرتاسری ایران به لحاظ طی مسیر در نواحی بکر و طبیعت خاص منطقه، ازلحاظ گردشگری جالب توجه است و هم به واسطه زیربناهای فنی ایجادشده از قبیل تونل ها و پله ای عظیم در زمان خود، از جاذبه های میراث صنعتی مدرن ایران می باشند.

علاوه بر آن، احداث ایستگاه ها، واحدهای مسکونی کارکنانی، انبارهای کالا، سوخت و صنایع وابسته موردتوجه بوده و اکثر ساختمان های محور شمالی، به اسلوب ساده و جدید غربی و بخش جنوب با نگرش به معماری ایرانی با توجه به تنوع اقلیمی و بوم هر منطقه احداث شد.

در دوره پهلوی اول، ساختارهای راه آهن به عنوان اولین الگوهای معماری صنعتی نوین در کشور ایجاد شد که به صورت مجموعه بناهایی وابسته به یکدیگر در طول مسیرهای مشخص در گستره ایران به صورت زنجیرهای منسجم به منظور کارکرد خاص و هماهنگ احداث شدند.

پیوستگی کارکردی و انسجام در مدیریت و بهره گیری از تجارب متخصصین کشورهای مختلف در احداث این مجموعه را، به عنوان نوعی همکاری چندملیتی می توان به شمار آورد.

از ساختارهای دیگر می توان به منازل مسکونی، کارخانه ها و انبارهای وابسته به راه آهن اشاره کرد که دارای ارزش های ملی و فرهنگی است.

طرح ساختمان ایستگاه ها و خانه های مسکونی متأثر از اقلیم محلی و متناسب با آب وهوای هر منطقه بوده است.

خانه های مناطق مرطوب سقف بلند با پوشش سفال یا آهن سفید داشته، در مناطق کوهستانی، برای جلوگیری از نفوذ سرمای شدید همه خانه ها پنجره دولایه و محکم دارند و در مقابل در نواحی گرمسیر، دارای ایوان های مسقف و تجهیزات ویژه مقابله با گرما هستند.

بسیاری از ایستگاه های مسافری راه آهن به دلیل شرایط اقلیمی متنوعی که در طول این مسیر وجود داشته، بخشی از هویت معماری هر منطقه را در خوددارند.

تنوع نماها و معماری فضاهای داخلی شامل، سالن انتظار، باجه فروش بلیت، امکانات رفاهی و هماهنگی اقلیمی، بخشی از ارزش های معماری و فنی آن محسوب می شود.

بنایی که اکنون به بنای ایستگاه راه آهن معروف شده است یک بنای باقی مانده از یک مجموعه کامل برای استفاده کارکنان راه آهن بوده که متأسفانه بخش های دیگر به علت بالا بودن هزینه نگهداری توسط مالک تخریب شده است.

در حال حاضر بخش های باقی مانده از این مجموعه یک ساختمان اداری و یک آب انبار است که نیاز آبی مردم روستا و کارکنان راه آهن را تأمین می کرده است.

این بنا برای استفاده اداری و مسکونی رییس قطعه طراحی شده است.

بنا دارای ابعاد 33*15.

9 متر بوده که در راستای شرق به غرب کشیده شده است و فضاهای اداری که در بخش شمالی قرار دارند دارای 5 اتاق که به طور متوالی پشت سر هم قرارگرفته و از یک اتاق به اتاق بعدی به هم ارتباط دارند و به گونه ای طراحی شده اند که هم به بخش شمالی که دارای مسیر عبور قطار است و هم بخش جنوبی که فضای سبز و محوطه مجموعه است دید و دسترسی دارند.

دو بخش که در نمای اثر بسیار شاخص است دو پله دسترسی به پشت بام اثر است که یک پله سه طرفه در بخش اداری و پله ای دو طرف در بخش خدماتی قرار دارد .

نمای اثر با سنگ های مالون است و بخش داخلی دیوارها با آجر گری کار شده است و در بخش داخلی با گچ و تایل های کاشی آجری فیروزه ای نما شده است.

کاشی کاری ها بر روی پیش آمدی پنجره ها انجام شده است.

بر روی بام دودکش های بزرگی وجود دارد که نشان می دهد در اصل اثر شومینه ها و فضاهای گرمایشی ویژه ای وجود داشته است که در حال حاضر اثری از آن ها دیده نمی شود.

شکل گیری صنایع را به تنهایی به عنوان یک رویداد فنی و فنّاوری نمی توان شناخت، بلکه فرآیندی شکل گرفته بر بسترهای تاریخی، فرهنگی و اجتماعی بوده که پیوندی میان انسان و محیط زیست را دربرداشته است.

با توجه به تعاریف به دست آمده در خصوص میراث صنعتی، نمونه های فراوانی در این زمینه در کشور قابل بازشناسی بوده و رویدادها، حوادث و شخصیت هایی که از دوره قاجار در زمینه ایجاد صنایع در کشور نقش آفرینی کرده اند، هریک فصلی از تاریخ صنعت ایران را می توانند بازگو کنند.

ازجمله صنایعی که در بسیاری از مناطق به عنوان میراث صنعتی و جهانی شناخته شده، تجهیزات و تأسیسات راه آهن است که با بررسی این صنعت در ایران، تعامل بین انسان، زمین، اقتصاد بومی و هویت ملتی که این صنعت بازندگی و تاریخ آن ها آهن ازجمله پل ها و تونل ها، ساختمان ایستگاه ها که نشان از الگوهای معماری غربی و باستان گرایی را در کنار توجه به اقلیم مناطق در خود نهفته دارد، هر یک نشان از خلاقیت و پشتکار سازندگان داشته که در کنار تأثیر ژرف آن بر شکل گیری امکانات و صنایع دیگر در کشور، نقش مؤثری در توسعه و تغییر بافت و شکل شهرها و روستاهای مسیر خود در طی دهه ها ایفا کرده و موجب شکل گیری صنایع نوین در اکثر نواحی تحت نفوذ خود داشته است.

صنعت راه آهن با تاریخ سلطه و استعمار در این سرزمین درآمیخته و ارزش اسنادی و ملی دارد که باوجود ترکیبی از ارزش های زیباشناختی، علمی و معماری در کنار فن ها و فنون ساخت وساز باید به صورت یکپارچه در غالب میراث مادی و معنوی حفاظت گردد.

پیشنهاد می گردد با اتخاذ راهبردها و روش های حفاظتی منعطف و هماهنگ با شرایط زیست محیطی و برنامه های توسعه در کشور به معرفی ارزش های ذاتی و جهانی میراث صنعتی راه آهن کشور اقدام شود و با ایجاد موزه تخصصی راه آهن و ایجاد محورهای گردشگری در خطوط ریلی تاریخی ایران همچون محور تهران – شمال و موارد دیگر، تلاش در تداوم انتقال این سرمایه های فرهنگی- صنعتی صورت گیرد.

با توجه به گذشت تقریب به چندین دهه از ساخت اثر، بنا هنوز استوار و پابرجا است که نمادی از دوران آغاز میراث صنعتی در کشور است که به انجام نماسازی داخل و محوطه سازی فضای بیرونی می تواند دوباره مورداستفاده قرار بگیرد و سبک معماری و سازه ای منحصربه فرد خود را به نمایش بگذارد لذا ثبت آن در فهرست آثار ملی به عنوان اولین قدم در جهت حفظ و نگهداری آن در سال گذشته انجام شد.

انتهای پیام
کلید واژه ها: ایستگاه راه آهن - ایستگاه - راه آهن - میراث صنعتی - آثار تاریخی - تاریخ - شهرستان - فهرست آثار ملی - روستا - جاجرم - شهرستان جاجرم - منحصربه فرد - آثار - روستای - تاریخی - یکی از - صنعتی - میراث - آثار ملی - روستایی - شاخص - گذشته - ویژگی - ایران - مدرن - شهری - لعاب - ساخت

آخرین اخبار سرویس:
جدول پخش مدرسه تلویزیونی ایران 6 آذر 99/ فهرست برنامه های شبکه آموزش و چهار

مراسم تشییع پیکر شهدای گمنام و تعویض پرچم حرم حضرت معصومه(س)

پلاک های غیربومی ساکن تهران جریمه نمی شود

پلاک های غیربومی ساکن تهران جریمه می شوند؟

جدول زمانی آموزش تلویزیونی

پلاک های غیربومی تهرانی ها جریمه نمی شود

حسین یاراحمدی مراسم تشییع پیکر شهدای گمنام و تعویض پرچم حرم حضرت معصومه (س)

عروسی متفاوت دوران کرونایی در پاتاوه

شبهای خلوت سنندج در محدودیتهای کرونایی

جدول پخش مدرسه تلویزیونی پنجشنبه 6 آذر

جدول پخش مدرسه تلویزیونی پنجشنبه 6 آذر

پلاکهای غیربومی ساکن شهرهای قرمز و نارنجی جریمه نمی شوند

هشدار نسبت به سیلابی شدن رودخانه های کارون، دز و مارون در خوزستان

هفت خوانی برای مناسب سازی شهری

پلیس راهور ناجا: پلاک های غیربومی تهرانی ها جریمه نمی شود + فیلم

اطلاعات قد، وزن و توده بدنی دانش آموزان به سامانه سناد وارد شد

تشییع پیکر شهدای گمنام و تعویض پرچم حرم حضرت معصومه (س)

سامانه بارشی قوی و سرد در راه لرستان/ پیش بینی بارش نقطه ای 100 تا 130 میلی متری

جدول زمانی آموزش تلویزیونی دانش آموزان پنجشنبه 6 آذر

سردار هادیانفر: پلاک های غیربومی ساکن تهران جریمه نمی شود

دانش آموزان سرهنگچه اردستان در جست وجوی آنتن

3هزار بسته نوشت افزار ایرانی اسلامی در استان تهران توزیع شد

3هزار بسته نوشت افزار ایرانی اسلامی در استان تهران توزیع شد

پیگیری مطالبات استان در دیدار استاندار با رییس جمعیت هلال احمر کشور

شب برفی پایتخت با کمینه دمای 4 درجه

پلاک های غیربومی ساکن تهران جریمه نمی شود

پلاک های غیربومی ساکن تهران جریمه نمی شود

حضور بسیجیان تربت جام در بخش کرونایی بیمارستان سجادیه

کتاب های کمک آموزشی همچنان ممنوع

کتاب های کمک آموزشی همچنان ممنوع

کتاب های کمک آموزشی همچنان ممنوع

بارش باران از فردا در لرستان

رعایت محدودیتهای کرونایی در شهرهای آذربایجان شرقی

رعایت محدودیتهای کرونایی در مناطق مختلف آذربایجان شرقی

اطلاعات شاخص توده بدنی 13 میلیون دانش آموز هم اکنون در سناد

سردار هادیانفر: پلاک های غیربومی ساکن تهران جریمه نمی شود

استخدام سرایدار آقا در یک باغ در شهر آبسرد دماوند

هشدار آب منطقه ای در خصوص منع تردد در حاشیه سدها

معرفی پل میر بهاءالدین زنجان

کاسبی و رانندگی در شب های تردد ممنوع+ گزارش تصویری

معلم قزوینی در روزهای کرونایی درس ایثار می دهد

معلم قزوینی در روزهای کرونایی درس ایثار می دهد

جدول پخش مدرسه تلویزیونی 6 آذر 99 از شبکه آموزش و 4 سیما

پلاک های غیربومی ساکن تهران جریمه نمی شود

عزای معصومه آن دخت جوان آمده، مرغ دل عاشقان چه نوحه خوان آمده

هشدار آب منطقه ای در خصوص منع تردد روستاییان در حاشیه سدها

تجهیز پاسگاه های سرمحیط بانی استان گیلان

کنترل سه ورودی شهرستان برخوار

زیستگاه های آبی آذربایجان غربی میزبان 70 هزار بال پرنده شد

استقرار 68 اکیپ راهداری زمستانی در جاده های آذربایجان غربی

فاطمه معصومه (س) نماد عفت و پاکدامنی و الگویی برای زن مسلمان

فرماندار: گردشگران متخلف به خارج خور و بیابانک هدایت شدند

18واحد صنعتی بزرگ استان قزوین مجهز به سیستم آنلاین شدند

معاون سازمان محیط زیست از مرکز ملی هماهنگی پایش و آینده پژوهی دریاچه ارومیه بازدید کرد

شرکت 2 هزار دانش آموز دختر پایه دهم در اردو

ثبت نام بیش از 260 نفر در رویداد کلیماتون

مانور برف روبی منطقه2 در بوستان نهج البلاغه برگزار شد

از استرآباد تا گرگان

پلیس، محور اجرای طرح محدودیت های کرونایی

تالاب میقان درگیر آنفلوآنزای پرندگان

آخرین وضعیت ترافیکی خیابان های کلانشهر اصفهان

بیماران کرونایی در کرج شناسایی می شوند

پلاک های غیر بومی تهرانی ها جریمه نمی شوند

آلودگی هوا در چهار شهر خوزستان

اجرای طرح «بسته تحولی خوانا» در مدارس ابتدایی

برف و کولاک ارتفاعات و مناطق کوهستانی زنجان را فرا می گیرد

ببینید | تفاوت ترافیک خیابان های تهران، قبل و بعد از 9 شب

صدور بیش از 5800 برگ جریمه تردد شبانه

تشییع و خاکسپاری مادر شهیدان حمزه زاده قهدریجانی

خرید و فروش وسایل نقلیه به صورت اینترنتی است

پلاک های غیربومی تهرانی ها جریمه نمی شود

آغاز بارشها در استان با هشدار نارنجی هواشناسی

دی و بهمن کم بارشی خواهیم داشت

پارک زیبا کنار خرم آباد را اینجا ببینید

رهاسازی زباله در نایسر سنندج/چرا مسئولان چشمشان را روی مشکلات حاشیه نشینان بسته اند؟+تصاویر

طراحی و اجرای انواع آبنما در محوطه سازی ویلا

کنترل ورودی های اهواز و کارون/ ابتلای کرونا در خوزستان کاهشی است

سامانه بارشی نسبتاً شدیدی استان بوشهر را فرا می گیرد

برنامه عملیاتی نظارت بر معدن طلای اندریان تدوین شود

طراحی و اجرای انواع آبنما در محوطه سازی ویلا

هم نشینی ماه و بهرام در شامگاه امشب

هشدار هواشناسی نسبت به بارش برف و باران در بیشتر مناطق کشور

محدودیت های جدید کرونایی در پایانه های کرمانشاه

مشاغلی که در تعطیلات دو هفته ای تعطیل نیستند

ورود سامانه بارشی به جو استان کرمانشاه

مزیت های گیت کنترل تردد شیشه ای چیست؟

حدود هشت هزار سیستان وبلوچستانی از خدمات هلال احمر بهره مند شدند

رییس پلیس راهور ناجا:خرید و فروش وسایل نقلیه تا دو هفته به صورت اینترنتی است

آیا برای ترک های «بند میزان» فکری شد؟

ثبت اطلاعات شاخص توده بدنی 13میلیون دانش آموز

ثبت اطلاعات شاخص توده بدنی 13میلیون دانش آموز

جمع آوری ماکت های شهدا از روی تیرهای برق در امیرکلا

هزینه عروسی زوج پاتاوه ای صرف مستمندان

آسمان کرمانشاه بارانی می شود

ظرفیت عشایر در حفاظت محیط زیست به کار گرفته می شود

تعویض پرچم گنبد حرم بانوی کرامت

مروری طرح های ویژه بسیج شهرداری تهران | خدمت رسانی به محرومان در اولویت

2500 دانش آموز در مدارس آموزش از راه دور همدان تحصیل می کنند

بارش برف و باران در اکثر نقاط کشور

کاهش 80 درصدی ترافیک

میراث صنعتی مدرن ایران در دل شهری کهن

میراث صنعتی مدرن ایران در دل شهری کهن