موضوعات داغ: - فدراسيون ژيمناستيك - صادرات محصولات كشاورزي - محصولات كشاورزي - ديدار دوستانه - شوراي اسلامي شهر تهران - توقيف اموال - شوراي اسلامي شهر - دعوت به همكاري - سايد باي سايد - شوراي اسلامي - سعيد اخباري - مجموعه ايلدا - كمپ الياف - وهانگيري - آب رودخانه - بيماران اعصاب و روان - شهرهاي گمشده - مينا نامدار - بنياد نخبگان خراسان رضوي - فرمانده انتظامي استان سمنان - هيات فوتبال خراسان - مسابقه حفظ و قرائت قرآن كريم - كميسيون انرژي

مطالب مرتبط:
10 دلیل در رد کودتا نبودن 28 مرداد/ واقعا کودتا
ردپای آمریکا در کودتای 28 مرداد/ بولتون: کودتا تلاش زیاد می طلبد
کودتای 28 مرداد؛ ملغمه ای از روحانیونِ حکومتی با روشنفکرانِ نان به نرخ روزخور و روسپی ها/ اوهام سلطنت طلب ها واقعیتِ کودتا را نمی بیند
دست نوشته محمدرضا شاه برای چرچیل چندماه قبل از کودتا/ سه اقدام آمریکا علیه مصدق قبل از 28 مرداد
امام جمعه کاشان: نتیجه اعتماد به آمریکا کودتا 28 مرداد است
-113 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 28 مرداد 1401 ساعت 16:322022-08-19سياسي

10 دلیل در رد ادعای کودتا نبودن 28 مرداد/ واقعا کودتا بود


اگر فرمان شاه در برکناری مصدق قانونی بود چه نیاز به ترک شهر و دیار؟ آیا ناصرالدین شاه هم پس از عزل امیر کبیر ممالک محروسه را ترک کرد؟! - اگر فرمان شاه در برکناری مصدق قانونی بود چه نیاز به ترک شهر و دیار؟ آیا ناصرالدین شاه هم پس از عزل امیر کبیر ممالک محروسه را ترک کرد؟!    عصر ایران؛ مهرداد خدیر- 69 سال پس از کودتای 28 مرداد 1332 که به سرنگونی دولت ملی دکتر محمد مصدق و تغییر فضای سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ایران انجامید همچنان کسانی ادعا می کنند آن اتفاق ذیل عنوان کودتا " نمی گنجد.

شمار چنین مدعیانی در داخل رو به کاهش نهاده و تعداد چهره های قابل توجه شاید به انگشتان دو دست هم نرسد و تلویزیون هم دیگر برای طرح چنین موضوعی تریبون به فرزند آیت الله کاشانی نمی دهد تا بگوید واقعه بود، کودتا نبود.

   با این وصف حساب آنان که قیام ملی می دانند هم روشن است وقتی شعبان جعفری هم در خاطرات خود اصرار دارد بگوید تا بعدازظهر 28 مرداد در زندان بوده تا از اتفاقات قبل از آن اعلام برائت کند.

10 دلیل زیر برای آن است که ثابت کنیم بله، کودتا بود و اگر مطالب پیشین نویسنده با همین مضمون را خوانده اید و مکرر جلوه می کند بر او ببخشایید که وقتی مدعیان، همه ساله ادعای خود را تکرار می کنند تا از کابوس آن برهند چاره ای جز تکرار در پاسخ نیست زیرا دلایل در گذر زمان تغییر نمی کند.

بیشتر می شود که کمتر نه.

1.

ایرج امینی فرزند دکتر علی امینی می گوید: در صورتی می توان آن رویداد را کودتا دانست که نظامیان به قدرت می رسیدند و شاه را برکنار می کردند.

در حالی که شاه همچنان درقدرت بود.

   با این حساب چرا واقعه سوم اسفند 1299 را کودتا می دانیم که سید ضیاء الدین طباطبایی را به قدرت رساند و بعد از صد روز دولت را تحویل رضا خان داد .

هر دو نیز با افتخار از کلمه کودتا استفاده می کردند و آن را گریز ناپذیر می دانستند .

   در حالی که هیچ یک از دو عامل اصلی کودتا سلطان احمد شاه قاجار را از اریکه سلطنت به زیر نکشیدند و 5 سال بعد مجلس موسسان رای به انقراض سلطنت قاجار داد.

با تعریف آقای امینی که عمویشان در روزهای کودتا وزیر دربار شاه بود سوم اسفند 1299 هم واقعه یا رویداد است نه کودتا!   تعریف مصطلح کودتا دخالت نظامیان در سیاست و کنار زدن رأس قدرت است.

مگر نظامیان دخالت نکردند و مصدق را از رأس قدرت کنار نزدند؟ 2.

محمد قائد در کتاب خواندنی ظلم، جهل و برزخیان زمین می نویسد: کسانی استدلال می کنند کودتایی در کار نبود و نخست وزیر از سوی شاه برکنار شد که اتفاقی عادی در حکومت و سیاست است.

اما این حرف تنها هنگامی قابل دفاع است که شاه نگریخته بود.

اسدالله علم در سال 1352 در مقاله ای در روزنامه کیهان نوشت: شاهنشاه برای حفظ نظم از کشور خارج شدند ولی روایت شده که روز 25 مرداد وقتی شاه می خواست از کلاردشت به رامسر برود و با هواپیما ایران را ترک کند کسانی از مردم محل کوشیدند او را دستگیر کنند و تحویل پاسگاه ژاندارمری دهند.

شاه پس از آن هرگز به کلاردشت پا نگذاشت .

3.

اگر برکناری نخست وزیر در غیاب مجلس (که با رفراندوم منحل شده بود) امری قانونی و عادی بود چه نیاز به نقشه و استقرار تانک بود؟    شاه خود در آخرین کنفرانس مطبوعاتی به مناسبت سالگرد 28 مرداد و در 26 مرداد 1357" و در گرماگرم تظاهرات و اعتراضات گفت:     من اتفاقا تابستان در سعد آباد زندگی می کردم.

خبرهایی که می رسید حکایت از نقشه هایی می کرد که توسط توده ای ها و کمونیست ها طرح شده بود.

برای حفظ این محل 4 تانک مامور شده بود که حتما قبل از وقایع بیست و پنجم امرداد تانک ها برای حفظ مقر آن دولت یاغی منتقل شدند.

من خودم شخصا کلاردشت بودم و از دور ناظر جریانات.

پس از تفکر زیاد نقشه ای کشیدیم که اگر دولت وقت فرمان قانونی پادشاه مشروطه ایران را اجرا نکند با ترک کشور مردم ایران را مختار به اتخاذ رویه مطابق میل شان کنیم.

   اگر فرمان برکناری مصدق قانونی بود چه نیاز به ترک شهر و دیار؟ آیا ناصرالدین شاه هم پس از عزل امیر کبیر ممالک محروسه را ترک کرد؟! 4.

استدلال قانونی بودن برکناری نخست وزیر مبتنی بر انحلال مجلس است در حالی که رفراندوم انحلال را نیز غیر قانونی می دانند.

اگر همه پرسی انحلال مجلس هفدهم غیر قانونی بود چرا شاه دستور نداد همان مجلس هفدهم به کار خود ادامه دهد و نمایندگان معترض به مجلس نرفتند؟   اگر قانونی بود و به استناد آن که دیگر مجلسی نبود تا امکان عزل نخست وزیر را داشته باشد چرا شاه فرمان عزل را نیمه شب صادر کرد؟ در واقع کودتای اول، 25 مرداد انجام شد که با هوشیاری مصدق شکست خورد و کودتای دوم 28 مرداد صورت پذیرفت که با دخالت خارجی پیروز شد.

اگر عزل نخست وزیر در غیاب مجلس از حقوق پادشاه بود چرا ساعت یک بعد از نیمه شب با 4 کامیون نظامی و دو جیپ ارتش و یک زره وش فرمان عزل را ابلاغ کردند؟   هنر مصدق این بود که با قید ساعت، رسید داد و در همان حال دستور توقیف و خلع سلاح آورنده فرمان را صادر کرد تا بعدها نتوانند ادعا کنند که در شرایط عادی فرمان را ابلاغ کرده اند و کودتا نبوده است.

5.

برخی مدعی اند در واقع با رد فرمان شاه این مصدق بود که کودتا کرد و شاه به همین خاطر برای حفظ جان خود ناگزیر از فرار شد و دولت 25 تا 28 مرداد کودتایی است و 28 مرداد یک ضد کودتا بود برای باز گرداندن حکومت قانون و نجات کشور از دست کمونیست ها.

   این همان اتهامی است که مصدق را به خاطر آن محاکمه و تبعید کردند و تا پایان عمر در حصر گذاشتند و دکتر فاطمی" را به همین اتهام اعدام کردند.

   اما از دو حال خارج نیست: یا شاه، رفراندوم انحلال مجلس هفدهم را قانونی می دانست که باید به رأی مردم تمکین می کرد و منتظر تشکیل مجلس جدید می ماند و بر پایه آن دولت را هم تحمل می کرد و اگر نمی دانست چرا فرمان انتخابات مجلس هجدهم را صادر کرد در حالی که قبول همه پرسی مستلزم ابقای دولت مصدق هم بود.

  مصدق یک حقوق دان زیرک و بین المللی بود.

با نوع سؤال رفراندوم دولت و مجلس را به هم پیوند داده بود و قبول رفراندوم یعنی هم انحلال مجلس و هم ادامه کار دولت و نپذیرفتن آن هم به این معنی که مجلس هفدهم اعتبار دارد و عزل نخست وزیر را باید مجلسی انجام دهد که از نظر شاه مشروع بوده و در هر دو حالت فرمان عزل مردود بود.

   زیرا اگر مجلس داشتیم که غیر مجلس نمی توانست فرمان عزل بدهد و اگر نداشتیم یعنی نتیجه رفراندوم – هم انحلال مجلس و هم ادامه کار دولت - را قبول کرده بود.

  در متن سؤال همه پرسی دقت کنید:     اگر با این دولت و نقشه و هدف آن موافق هستید رای به انحلال مجلس بدهید تا مجلس دیگری تشکیل شود که بتواند در راه تامین آمال ملت با دولت همکاری کند و اگر با ادامه وضع کنونی مجلس موافقید تا دوره هفدهم سپری شود و دولت دیگری روی کار بیاید که با این مجلس همکاری کند رای مخالف به انحلال مجلس بدهید .

   پس مردم فقط به انحلال مجلس 17 رای ندادند.

در واقع به ادامه دولت مصدق هم رای دادند و عزل او کودتا علیه مردم بود.

6.

مخالفین می گویند مصدق می دانست که چنانچه مجلس 17 را منحل نکند و حسین مکی به عنوان ناظر مجلس به بانک مرکزی راه یابد موضوع چاپ اسکناس بدون پشتوانه لو می رود و آن گاه نخست وزیر را به صورت قانونی برکنار می کردند.

بنا براین پیش دستی کرد و ترجیح داد زودتر و قهرمانانه و مظلومانه و با کودتا کنار برود نه به صورت قانونی و بعد تر.

   مصدق تلویحا این موضوع را انکار نمی کرد و می گفت نمی توانسته امید های یک ملت را به مجلسی بسپارد که نماینده واقعی آنان نبود.

یکی از هنرهای سیاست مداران پیش دستی است و اگر هم پیش دستی کرده باشد کار بدی نبوده است.

ضمن این که در آن مقطع گریزی از چاپ اسکناس نبود و لو رفتن قضیه تورم زا بود.

7.

مخالفان مصدق معتقدند اگر در 30 تیر 1331 احمد قوام مانده بود مسیر کشور متفاوت می شد.

آنها و بسیاری دیگر قوام را به عنوان سیاست مداری باهوش و معتبر قبول دارند.

پس داوری درباره قانونی بودن فرمان عزل را به او می سپاریم.

احمد قوام 4 سال قبل تر و در 26 اسفند 1328 در نامه ای به محمد رضا شاه و در واکنش به فراخوان مجلس موسسان نوشته بود:     قانون اساسی طبق اصل 44 متمم، شخص پادشاه را از مسؤولیت مبرا دانسته و در نتیجه همین عدم مسؤولیت است که تمامی موادی که مربوط به فرماندهی کل قوا و عزل و نصب سفرا و اعلان جنگ و صحه امضای فرامین و آنچه از این قبیل است عموما دارای جنبه تشریفاتی می گردد و این حقوق فقط و فقط ناشی از ملت ایران است.

8.

اگر کودتا نبود و یک واقعه و رویداد داخلی و عادی بود چرا سال ها بعد مادلین آلبرایت وزیر امور خارجه دولت بیل کلینتون و به منظور امکان گفت و گو با رییس جمهوری وقت ایران – سید محمد خاتمی – در نشست سازمان ملل و در جریان سخنرانی خود در 17 مارس سال 2000 به خاطر دخالت های آمریکا در براندازی دولت دکتر محمد مصدق در سال 1953 ابراز تأسف کرد؟ بابت یک موضوع داخلی در ایران؟ 9.

اگر کودتا نبود چرا کارشناسان و پژوهش گران خارجی بار ها از واژه کودتا استفاده کرده اند؟    مارک گازیوروسکی یکی از شناخته شده ترین پژوهش گران در زمینه کودتا ی28 مرداد است.

اساسا عنوان کتاب او مصدق و کودتا در تهران است.

  او به صراحت می نویسد: سیا با کمک محدود انگلستان، به طراحی و کمک مالی و هدایت کودتا پرداخت.

آنان فضل الله زاهدی را به عنوان رهبر ظاهری کودتا انتخاب کردند و شاه را متقاعد ساختند زاهدی را بپذیرد و از کودتا حمایت کند .

10.

اگر عزل مصدق امری عادی بود شاه با اکراه بسیار آن را انجام نمی داد.

به احتمال بسیار زیاد متن برکناری را خود شاه ننوشته بلکه تنها کاغذ سفیدی را امضا کرده و دکتر مصدق هم از نزدیک بودن سطور پایانی متن گفته بود که نشان می داد بعد از امضا نوشته شده است.

  ثریا اسفندیاری بختیاری در کتاب خاطرات خود نوشته است: در رم شاه به من گفت باید صرفه جویی کنیم چون به اندازه کافی پول برای خرید مزرعه در آمریکا هم نداریم.

همین نشان می دهد شاه بعد از فرار در 26 مرداد آماده تشکیل زندگی تازه ای همراه ثریا در آمریکا بوده و سلطنت را در واقع تمام شده می دانسته و همین که جان خود را نجات داده بود راضی بود.

   ممکن است گفته شود مصدق با رد فرمان عزل کودتا کرد ولی با این فرض نادرست هم باز سلطنت شاه تمام شده بود.

چندان که فاطمی درخواست اعلام جمهوری می کند و مصدق نمی پذیرد و می گوید من قرآن مُهر کرده ام که به سلطنت وفادار باشم و شورای سلطنت تشکیل می دهد.

   به این اعتبار سلطنت آغاز شده در 25 شهریور 1320 در 25 مرداد 1332 به پایان می رسد و در آن 4 روز ایران شاه نداشته کما این که در سفارت ایران در رم کارمندان حاضر به سرویس دهی به او نمی شوند و تنها یک نفر ریسک می کند و اتومبیل خود را دراختیار وی قرار می دهد و بعد البته صدها برابر پاداش می گیرد.

   دوره جدید از 29 مرداد یا 31 مرداد شروع می شود.

در این باره هم می توانند بگویند با کودتای غیر قانونی در 25 مرداد ناگزیر از ترک سلطنت شد و در پی قیام ملی مردم بازگشت.

اگر این فرض را درست بدانیم و دخالت خارجی را هم با عنوان کمک برای روی کار نیامدن کمونیست ها توجیه کنیم بسیار خوب! این دوره جدید ناشی از قیام ملی و به کرسی نشستن خواست ملت برای کنار زدن دوبت مصدق و دفع کمونیست ها باید با شور و سرور و با دموکراسی شروع می شد نه با سرکوب! دراین حالت چه نیاز به دست گیری و تبعید مصدق و روشن فکران و ایجاد فضای امنیتی بود؟ چندان که دکتر اسلامی ندوشن نوشته تهران و ایرانی که در بازگشت از سفر فرانسه برای تحصیل دیدم آن تهران و ایران قبل نبود و به وضوح جامعه دل مرده شده بود.

یعنی به خاطر تغییر عادی نخست وزیر که بارها رخ داده بود؟   یادمان باشد ژنرال پرویز مشرف که با کودتا قدرت را در پاکستان در دست گرفت کودتا را انکار می کرد و می گفت: آیا حزبی را منحل یا نشریه ای را توقیف کرده ام؟ وقتی سیاسیون و روزنامه نگاران همچنان فعال هستند و با هیچ یک برخورد نکرده ام و خونی از بینی کسی نریخته یعنی نام این انتقال قدرت را نباید کودتا بگذارید.

   حتی اگر آنچه در 28 مرداد اتفاق افتاد واقعه یا رویداد سیاسی بود نه کودتا رفتارهای پس از آن اما به اذعان همه کودتایی بود.

   این استدلالات را می توان ادامه داد اما متن را طولانی می کند.

از جمله این نکته که گفته می شود اسناد عملیات ماه اوت 1953 به خاطر کمبود جا دور ریخته شده و در بریتانیا با وجود گذشت دو دوره سی ساله بر خلاف سنت رایج اسناد منتشر نمی شود در حالی که دست رسی به دیگر اسناد برای دکتر مجید تفرشی سند پژوه ایرانی فراهم است.

   بر این دلایل 10 گانه موارد متعدد دیگر را هم می توان افزود از جمله این که اسدالله عَلَم در خاطرات خود از لفظ کودتا استفاده می کند.

از عَلَم وفادارترند منکران کودتا؟!
کلید واژه ها: کودتا - ناصرالدین شاه - امیر کبیر - کودتای 28 مرداد 1332 - برکناری - آیت الله کاشانی - دکتر محمد مصدق - کودتای 28 مرداد - قانونی - مصدق - فرمان - مرداد - ایران - محمد مصدق - نیاز - امیر - تلویزیون - ادعا - کبیر - آیت الله - اجتماعی - سرنگونی - کاشانی - فرهنگی - تریبون - تغییر - فرزند - واقعه - اتفاق - شعبان

آخرین اخبار سرویس:
دیدار وزیر امور خارجه ایران با همتای ونزوئلایی

دیدار امیرعبداللهیان وزیر امور خارجه با همتای ونزوئلایی

استخدام صندوقدار، سالن کار و باریستا در تهران

استخدام مدرس زبان انگلیسی بزرگسالان و کودک و نوجوان از البرز

ویدئوکست | صلح امام حسن(ع) در کلام رهبری

یک لحظه یادم افتاد، آقا حرم ندارد

استخدام مدیر اجرایی در اقامتگاه بومگردی الولک در قزوین

خودروهای لاکچری در گمرک تهران؛ از فورد موستانگ تا بنز و بی ام و

استخدام سبزی خرد کن در یک مجموعه در تهران

استخدام مترجم انگلیسی با بیمه در شرکت دلتا راه ماشین در محدوده گیشا

استخدام راننده لیفتراک در کارخانجات نورد لوله یاران در تهران

پیام تسلیت قالیباف برای درگذشت امین تارخ

روایت جدید از قتل های زنجیره ای که در دولت خاتمی اتفاق افتاد

استخدام صندوقدار در اقامتگاه بومگردی الولک در قزوین

استخدام کارشناس ناظر برق و کارشناس ناظر تاسیسات مکانیکی در اصفهان

استخدام مهندس عمران در یک شرکت معتبر در هرمزگان

نخست وزیر عراق در سازمان ملل درباره آیت الله سیستانی چه گفت؟

شرط معاون رییسی برای بهتر شدن شرایط کشور

دستگیری تعدادی از تخریب کنندگان اماکن عمومی و اموال مردم در زاهدان

توضیحات عضو تیم همراهان رییسی درباره خبر یک کامیون سوغاتی از نیویورک!

استخدام حسابدار در یک شرکت تولیدی معتبر در فارس

استخدام آزمایشگر با بیمه تکمیلی و پاداش در شرکت شیمیایی بهداش در قزوین

استخدام مونتاژ کار ماهر پنجره یو پی وی سی در گروه صنعتی آیریک در تهران

ترور، تحریم و تناقضی که به رخ کشیده شد

ماجرای «سوغاتی های رییسی» از نیویورک

استخدام دستیار دندانپزشک در یک کلنیک دندانپزشکی معتبر در تهران

استخدام نماینده علمی در شرکت دارو سازی امین در تبریز

استخدام کارشناس جذب و استخدام در ترایس مارکت از بوشهر

مامورین انتظامی برای تامین امنیت در صف مقدم هستند

ایران، در صدر مسابقات بین المللی قرآن کریم کرواسی

استخدام صندوقدار در یک رستوران در تهران

استخدام مدرس زبان انگلیسی بزرگسالان و کودک و نوجوان از اصفهان

خاص ترین تصویر نیروهای یگان ویژه در اغتشاشات | این زن مانتویی ...

استخدام صندوقدار و مدیر اجرایی در اقامتگاه بومگردی الولک در قزوین

استخدام حسابدار در شرکت ABMPART.COM در تهران

از شایعه تا واقعیت خرید سوغاتی های رییسی

ببینید | لحظه شهادت حسین اوجاقی با چاقوی اغتشاشگران در تبریز | صحنه خشونت آمیز حمله ...

خانواده صدر در ایران هستند؟

استخدام مونتاژ کار با بیمه، پاداش در فناوران طیف صنعت کویر در یزد

استخدام فلزکار با بیمه در شرکت تسلا برق نقش جهان در اصفهان

استخدام مسئول فنی نگهداری و تعمیرات با بیمه، بیمه تکمیلی و پاداش در اصفهان

دفتر تحکیم وحدت خواستار برخورد با پیاده نظام های خیابانی و رسانه ای اغتشاشات شد

علامه طباطبایی: اسلام دین شمشیر و خون و اکراه و اجبار نیست / در جمله (لا اکراه فی الدین )، دین اجباری نفی شده است

نو سازی برخی تره بار های منطقه 17 تهران با حضور شهردار

استخدام 8 عنوان شغلی در شرکت فراتحقیق سپاهان در اصفهان

مشکلات یخ ساز یخچال فریزر و ساید بای ساید را چگونه برطرف کنیم؟

زمان همیشه به نفع ما نیست!

نیت همسر امام حسن (ع) از به قتل رساندن ایشان/ تو خونه ات هم غریبی

پیام مهم عربستان به ایران

تجمع طلاب حوزه علمیه قم در محکومیت هتک حرمت به قرآن

آیین آغاز سال تحصیلی و هفته دفاع مقدس در استان فارس

زنگ بازگشایی مدارس در همدان

روایت رییس کمیسیون امنیت ملی از پاسخ رییسی به حامل پیام آمریکا برای ایران

زنگ بازگشایی مدارس در همدان

آستان بانوی کرامت در شب رحلت پیامبر اکرم(ص)

قالیباف: دشمنان علیه ایران یکپارچه شده اند

نامه مهم فرماندهان بلند مرتبه سپاه +متن نامه

ادعای مهم یک رییس جمهور درباره فلسطین

استخدام کارشناس اداری و مناقصات در شرکت اروند رایانه پارس در خوزستان

استخدام کمک حسابدار با بیمه و پاداش در شرکت صنایع دستی خانه ترمه ایران

روایت رییس کمیسیون امنیت ملی از پاسخ رییسی به حامل پیام آمریکا در نیویورک

اجتماع امت بزرگ رسول الله در بندرعباس کجا برگزار می شود؟

آخرین وضعیت حاجی ایرانی در زندان عربستان/ وکلای سعودی حاضر نشدند وکیلش شوند+فیلم

اجتماع امت بزرگ رسول الله در بندرعباس کجا برگزار می شود؟

پادکست | روایت معتبر دفاع مقدس

دانلود مداحی تصویری حسین طاهری به مناسبت شهادت امام حسن(ع)

بیانیه جمعی از فعالان جبهه فرهنگی انقلاب در تشریح صحنه آرایی جبهه حق و باطل

تصاویر/ حال و هوای حرم مطهر حضرت معصومه سلام الله علیها در شب 28 صفر

دعوت استاد رشاد از ملت انقلابی برای اعلام انزجار از هنجارشکنان و آشوبگران در تهران

صوت | مرثیه ای برای آفتاب

طرح | عزاداری دهه آخر صفر

طرح | اذن جهاد

ویدئوکست | ویژگی های مهم رفتاری امام حسن(ع)

صوت | زیارت حضرت رسول خدا(ص) از راه دور

استخدام شرکت یکتا فیدار افق

ارتش ایران بیانیه ای در خصوص حوادث اخیر صادر کرد!

فیلم | شرح حدیثی از پیامبر اعظم(ص) درباره مؤمنانی که مرتبه شان از صحابه بالاتر است

صوت | پیامبر؛ الگوی مبارزه مستمر

فیلم | مستند «در لباس سربازی»

عکس | سوگواری رحلت پیامبر اکرم(ص) در حسینیه ثارالله اهواز

مدیریت جهادی لازمه موفقیت در همه عرصه ها است

فیلم| گفت وگوی فارس با پدر یکی از قربانیان اغتشاشات اخیر

استخدام مدرس زبان انگلیسی در آموزشگاه زبان انگلیسی گفتمان خدیو در ساری

آستان بانوی کرامت در شب رحلت پیامبر اکرم(ص)

تجمع طلاب حوزه علمیه قم در محکومیت هتک حرمت به قرآن

پزشکیان: دمیدن در آتش التهاب و آشوب، به نفع مردم نخواهد بود

آمادگی گروه های تروریست نشان از نقشه از پیش طراحی شده است

رژیم بعث 4 روز بعد از شروع جنگ: ما با سپاه خمینی کار داریم/ چرا جهان آرا با مردم خرمشهر اتمام حجت کرد؟

خاطرات پناهگاهی از جنگ تحمیلی/ وقتی پناه گرفتن سبک زندگی بود!

چرا ایران را در این مقطع زمانی وارد فاز اغتشاش کردند

ترتیل صفحه 552 قرآن/ مسیح (ع) از محمد (ص) می گوید+فیلم، متن و مفاهیم

فیلم| گفت وگوی فارس با پدر یکی از قربانیان اغتشاشات اخیر

رییسی: حضور حماسی مردم تبریز در تشییع شهید اجاقی نشانه انزجار از آشوب طلبان است

پاسخ به بزرگترین راز جهان: ترسناک ترین ماده جهان هستی چیست؟

کامفیروزی: انگار برخی مسئولان دانشگاهی پادوی نهادهای امنیتی شده اند

استخدام شرکت یکتا آراد پویان جنوب

حماسه با شکوه 9 دی با حضور پرشور حوزویان در کنار مردم انقلابی تکرار می شود

آیین آغاز سال تحصیلی و هفته دفاع مقدس در استان فارس

دانلود مداحی با صدای حسین طاهری به مناسبت شهادت امام حسن

روایت امیر صباحی فرد از قدرت نیروی پدافند هوایی ارتش در منطقه

10 دلیل در رد ادعای کودتا نبودن 28 مرداد/ واقعا کودتا بود

10 دلیل در رد ادعای کودتا نبودن 28 مرداد/ واقعا کودتا بود