موضوعات داغ: - تيم ملي فوتبال - حقوق بازنشستگان - كامبيز ديرباز - بازيكنان تيم ملي - خبرگزاري فارس - قطعي اينترنت - تيم ملي فوتبال ايران - رئال مادريد - افزايش حقوق بازنشستگان - كتايون امير ابراهيمي - روداب سبزوار - ليلا عباسي - شهر اسالم - شگفت انگيزترين - مديرعامل بانك كشاورزي - مهندسي زلزله - كارگردانان سينما - آب وفاضلاب - فدراسيون بين المللي فوتبال - زلزله زدگان ميانه - ميزان خواب كودك - نرخ بليت هواپيما - فروش فوري خودرو

مطالب مرتبط:
ردپای آمریکا در کودتای 28 مرداد/ بولتون: کودتا تلاش زیاد می طلبد
کودتای 28 مرداد؛ ملغمه ای از روحانیونِ حکومتی با روشنفکرانِ نان به نرخ روزخور و روسپی ها/ اوهام سلطنت طلب ها واقعیتِ کودتا را نمی بیند
دست نوشته محمدرضا شاه برای چرچیل چندماه قبل از کودتا/ سه اقدام آمریکا علیه مصدق قبل از 28 مرداد
امام جمعه کاشان: نتیجه اعتماد به آمریکا کودتا 28 مرداد است
پُر بازدید های بیست و بیست و هفتم مرداد خبرگزاری صدا و سیمای فارس
-113 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 28 مرداد 1401 ساعت 16:272022-08-19سياسي

10 دلیل در رد کودتا نبودن 28 مرداد/ واقعا کودتا


اگر فرمان برکناری مصدق قانونی بود چه نیاز به ترک شهر و دیار؟ آیا ناصرالدین شاه هم پس از عزل امیر کبیر ممالک محروسه را ترک کرد؟! - اگر فرمان برکناری مصدق قانونی بود چه نیاز به ترک شهر و دیار؟ آیا ناصرالدین شاه هم پس از عزل امیر کبیر ممالک محروسه را ترک کرد؟!    عصر ایران؛ مهرداد خدیر- 69 سال پس از کودتای 28 مرداد 1332 که به سرنگونی دولت ملی دکتر محمد مصدق و تغییر فضای سیاسی، اجتماعی و فرهنگی ایران انجامید همچنان کسانی ادعا می کنند آن اتفاق ذیل عنوان کودتا " نمی گنجد.

شمار چنین مدعیانی در داخل رو به کاهش نهاده و تعداد چهره های قابل توجه شاید به انگشتان دو دست هم نرسد و تلویزیون هم دیگر برای طرح چنین موضوعی تریبون به فرزند آیت الله کاشانی نمی دهد تا بگوید واقعه بود، کودتا نبود.

   با این وصف حساب آنان که قیام ملی می دانند هم روشن است وقتی شعبان جعفری هم در خاطرات خود اصرار دارد بگوید تا بعدازظهر 28 مرداد در زندان بوده تا از اتفاقات قبل از آن اعلام برائت کند.

10 دلیل زیر برای آن است که ثابت کنیم بله، کودتا بود و اگر مطالب پیشین نویسنده با همین مضمون را خوانده اید و مکرر جلوه می کند بر او ببخشایید که وقتی مدعیان، همه ساله ادعای خود را تکرار می کنند تا از کابوس آن برهند چاره ای جز تکرار در پاسخ نیست زیرا دلایل در گذر زمان تغییر نمی کند.

بیشتر می شود که کمتر نه.

1.

ایرج امینی فرزند دکتر علی امینی می گوید: در صورتی می توان آن رویداد را کودتا دانست که نظامیان به قدرت می رسیدند و شاه را برکنار می کردند.

در حالی که شاه همچنان درقدرت بود.

   با این حساب چرا واقعه سوم اسفند 1299 را کودتا می دانیم که سید ضیاء الدین طباطبایی را به قدرت رساند و بعد از صد روز دولت را تحویل رضا خان داد .

هر دو نیز با افتخار از کلمه کودتا استفاده می کردند و آن را گریز ناپذیر می دانستند .

   در حالی که هیچ یک از دو عامل اصلی کودتا سلطان احمد شاه قاجار را از اریکه سلطنت به زیر نکشیدند و 5 سال بعد مجلس موسسان رای به انقراض سلطنت قاجار داد.

با تعریف آقای امینی که عمویشان در روزهای کودتا وزیر دربار شاه بود سوم اسفند 1299 هم واقعه یا رویداد است نه کودتا!   تعریف مصطلح کودتا دخالت نظامیان در سیاست و کنار زدن رأس قدرت است.

مگر نظامیان دخالت نکردند و مصدق را از رأس قدرت کنار نزدند؟ 2.

محمد قائد در کتاب خواندنی ظلم، جهل و برزخیان زمین می نویسد: کسانی استدلال می کنند کودتایی در کار نبود و نخست وزیر از سوی شاه برکنار شد که اتفاقی عادی در حکومت و سیاست است.

اما این حرف تنها هنگامی قابل دفاع است که شاه نگریخته بود.

اسدالله علم در سال 1352 در مقاله ای در روزنامه کیهان نوشت: شاهنشاه برای حفظ نظم از کشور خارج شدند ولی روایت شده که روز 25 مرداد وقتی شاه می خواست از کلاردشت به رامسر برود و با هواپیما ایران را ترک کند کسانی از مردم محل کوشیدند او را دستگیر کنند و تحویل پاسگاه ژاندارمری دهند.

شاه پس از آن هرگز به کلاردشت پا نگذاشت .

3.

اگر برکناری نخست وزیر در غیاب مجلس (که با رفراندوم منحل شده بود) امری قانونی و عادی بود چه نیاز به نقشه و استقرار تانک بود؟    شاه خود در آخرین کنفرانس مطبوعاتی به مناسبت سالگرد 28 مرداد و در 26 مرداد 1357" و در گرماگرم تظاهرات و اعتراضات گفت:     من اتفاقا تابستان در سعد آباد زندگی می کردم.

خبرهایی که می رسید حکایت از نقشه هایی می کرد که توسط توده ای ها و کمونیست ها طرح شده بود.

برای حفظ این محل 4 تانک مامور شده بود که حتما قبل از وقایع بیست و پنجم امرداد تانک ها برای حفظ مقر آن دولت یاغی منتقل شدند.

من خودم شخصا کلاردشت بودم و از دور ناظر جریانات.

پس از تفکر زیاد نقشه ای کشیدیم که اگر دولت وقت فرمان قانونی پادشاه مشروطه ایران را اجرا نکند با ترک کشور مردم ایران را مختار به اتخاذ رویه مطابق میل شان کنیم.

   اگر فرمان برکناری مصدق قانونی بود چه نیاز به ترک شهر و دیار؟ آیا ناصرالدین شاه هم پس از عزل امیر کبیر ممالک محروسه را ترک کرد؟! 4.

استدلال قانونی بودن برکناری نخست وزیر مبتنی بر انحلال مجلس است در حالی که رفراندوم انحلال را نیز غیر قانونی می دانند.

اگر همه پرسی انحلال مجلس هفدهم غیر قانونی بود چرا شاه دستور نداد همان مجلس هفدهم به کار خود ادامه دهد و نمایندگان معترض به مجلس نرفتند؟   اگر قانونی بود و به استناد آن که دیگر مجلسی نبود تا امکان عزل نخست وزیر را داشته باشد چرا شاه فرمان عزل را نیمه شب صادر کرد؟ در واقع کودتای اول، 25 مرداد انجام شد که با هوشیاری مصدق شکست خورد و کودتای دوم 28 مرداد صورت پذیرفت که با دخالت خارجی پیروز شد.

اگر عزل نخست وزیر در غیاب مجلس از حقوق پادشاه بود چرا ساعت یک بعد از نیمه شب با 4 کامیون نظامی و دو جیپ ارتش و یک زره وش فرمان عزل را ابلاغ کردند؟   هنر مصدق این بود که با قید ساعت، رسید داد و در همان حال دستور توقیف و خلع سلاح آورنده فرمان را صادر کرد تا بعدها نتوانند ادعا کنند که در شرایط عادی فرمان را ابلاغ کرده اند و کودتا نبوده است.

5.

برخی مدعی اند در واقع با رد فرمان شاه این مصدق بود که کودتا کرد و شاه به همین خاطر برای حفظ جان خود ناگزیر از فرار شد و دولت 25 تا 28 مرداد کودتایی است و 28 مرداد یک ضد کودتا بود برای باز گرداندن حکومت قانون و نجات کشور از دست کمونیست ها.

   این همان اتهامی است که مصدق را به خاطر آن محاکمه و تبعید کردند و تا پایان عمر در حصر گذاشتند و دکتر فاطمی" را به همین اتهام اعدام کردند.

   اما از دو حال خارج نیست: یا شاه، رفراندوم انحلال مجلس هفدهم را قانونی می دانست که باید به رأی مردم تمکین می کرد و منتظر تشکیل مجلس جدید می ماند و بر پایه آن دولت را هم تحمل می کرد و اگر نمی دانست چرا فرمان انتخابات مجلس هجدهم را صادر کرد در حالی که قبول همه پرسی مستلزم ابقای دولت مصدق هم بود.

  مصدق یک حقوق دان زیرک و بین المللی بود.

با نوع سؤال رفراندوم دولت و مجلس را به هم پیوند داده بود و قبول رفراندوم یعنی هم انحلال مجلس و هم ادامه کار دولت و نپذیرفتن آن هم به این معنی که مجلس هفدهم اعتبار دارد و عزل نخست وزیر را باید مجلسی انجام دهد که از نظر شاه مشروع بوده و در هر دو حالت فرمان عزل مردود بود.

   زیرا اگر مجلس داشتیم که غیر مجلس نمی توانست فرمان عزل بدهد و اگر نداشتیم یعنی نتیجه رفراندوم – هم انحلال مجلس و هم ادامه کار دولت - را قبول کرده بود.

  در متن سؤال همه پرسی دقت کنید:     اگر با این دولت و نقشه و هدف آن موافق هستید رای به انحلال مجلس بدهید تا مجلس دیگری تشکیل شود که بتواند در راه تامین آمال ملت با دولت همکاری کند و اگر با ادامه وضع کنونی مجلس موافقید تا دوره هفدهم سپری شود و دولت دیگری روی کار بیاید که با این مجلس همکاری کند رای مخالف به انحلال مجلس بدهید .

   پس مردم فقط به انحلال مجلس 17 رای ندادند.

در واقع به ادامه دولت مصدق هم رای دادند و عزل او کودتا علیه مردم بود.

6.

مخالفین می گویند مصدق می دانست که چنانچه مجلس 17 را منحل نکند و حسین مکی به عنوان ناظر مجلس به بانک مرکزی راه یابد موضوع چاپ اسکناس بدون پشتوانه لو می رود و آن گاه نخست وزیر را به صورت قانونی برکنار می کردند.

بنا براین پیش دستی کرد و ترجیح داد زودتر و قهرمانانه و مظلومانه و با کودتا کنار برود نه به صورت قانونی و بعد تر.

   مصدق تلویحا این موضوع را انکار نمی کرد و می گفت نمی توانسته امید های یک ملت را به مجلسی بسپارد که نماینده واقعی آنان نبود.

یکی از هنرهای سیاست مداران پیش دستی است و اگر هم پیش دستی کرده باشد کار بدی نبوده است.

ضمن این که در آن مقطع گریزی از چاپ اسکناس نبود و لو رفتن قضیه تورم زا بود.

7.

مخالفان مصدق معتقدند اگر در 30 تیر 1331 احمد قوام مانده بود مسیر کشور متفاوت می شد.

آنها و بسیاری دیگر قوام را به عنوان سیاست مداری باهوش و معتبر قبول دارند.

پس داوری درباره قانونی بودن فرمان عزل را به او می سپاریم.

احمد قوام 4 سال قبل تر و در 26 اسفند 1328 در نامه ای به محمد رضا شاه و در واکنش به فراخوان مجلس موسسان نوشته بود:     قانون اساسی طبق اصل 44 متمم، شخص پادشاه را از مسؤولیت مبرا دانسته و در نتیجه همین عدم مسؤولیت است که تمامی موادی که مربوط به فرماندهی کل قوا و عزل و نصب سفرا و اعلان جنگ و صحه امضای فرامین و آنچه از این قبیل است عموما دارای جنبه تشریفاتی می گردد و این حقوق فقط و فقط ناشی از ملت ایران است.

8.

اگر کودتا نبود و یک واقعه و رویداد داخلی و عادی بود چرا سال ها بعد مادلین آلبرایت وزیر امور خارجه دولت بیل کلینتون و به منظور امکان گفت و گو با رییس جمهوری وقت ایران – سید محمد خاتمی – در نشست سازمان ملل و در جریان سخنرانی خود در 17 مارس سال 2000 به خاطر دخالت های آمریکا در براندازی دولت دکتر محمد مصدق در سال 1953 ابراز تأسف کرد؟ بابت یک موضوع داخلی در ایران؟ 9.

اگر کودتا نبود چرا کارشناسان و پژوهش گران خارجی بار ها از واژه کودتا استفاده کرده اند؟    مارک گازیوروسکی یکی از شناخته شده ترین پژوهش گران در زمینه کودتا ی28 مرداد است.

اساسا عنوان کتاب او مصدق و کودتا در تهران است.

  او به صراحت می نویسد: سیا با کمک محدود انگلستان، به طراحی و کمک مالی و هدایت کودتا پرداخت.

آنان فضل الله زاهدی را به عنوان رهبر ظاهری کودتا انتخاب کردند و شاه را متقاعد ساختند زاهدی را بپذیرد و از کودتا حمایت کند .

10.

اگر عزل مصدق امری عادی بود شاه با اکراه بسیار آن را انجام نمی داد.

به احتمال بسیار زیاد متن برکناری را خود شاه ننوشته بلکه تنها کاغذ سفیدی را امضا کرده و دکتر مصدق هم از نزدیک بودن سطور پایانی متن گفته بود که نشان می داد بعد از امضا نوشته شده است.

  ثریا اسفندیاری بختیاری در کتاب خاطرات خود نوشته است: در رم شاه به من گفت باید صرفه جویی کنیم چون به اندازه کافی پول برای خرید مزرعه در آمریکا هم نداریم.

همین نشان می دهد شاه بعد از فرار در 26 مرداد آماده تشکیل زندگی تازه ای همراه ثریا در آمریکا بوده و سلطنت را در واقع تمام شده می دانسته و همین که جان خود را نجات داده بود راضی بود.

   ممکن است گفته شود مصدق با رد فرمان عزل کودتا کرد ولی با این فرض نادرست هم باز سلطنت شاه تمام شده بود.

چندان که فاطمی درخواست اعلام جمهوری می کند و مصدق نمی پذیرد و می گوید من قرآن مُهر کرده ام که به سلطنت وفادار باشم و شورای سلطنت تشکیل می دهد.

   به این اعتبار سلطنت آغاز شده در 25 شهریور 1320 در 25 مرداد 1332 به پایان می رسد و در آن 4 روز ایران شاه نداشته کما این که در سفارت ایران در رم کارمندان حاضر به سرویس دهی به او نمی شوند و تنها یک نفر ریسک می کند و اتومبیل خود را دراختیار وی قرار می دهد و بعد البته صدها برابر پاداش می گیرد.

   دوره جدید از 29 مرداد یا 31 مرداد شروع می شود.

در این باره هم می توانند بگویند با کودتای غیر قانونی در 25 مرداد ناگزیر از ترک سلطنت شد و در پی قیام ملی مردم بازگشت.

اگر این فرض را درست بدانیم و دخالت خارجی را هم با عنوان کمک برای روی کار نیامدن کمونیست ها توجیه کنیم بسیار خوب! این دوره جدید ناشی از قیام ملی و به کرسی نشستن خواست ملت برای کنار زدن دوبت مصدق و دفع کمونیست ها باید با شور و سرور و با دموکراسی شروع می شد نه با سرکوب! دراین حالت چه نیاز به دست گیری و تبعید مصدق و روشن فکران و ایجاد فضای امنیتی بود؟ چندان که دکتر اسلامی ندوشن نوشته تهران و ایرانی که در بازگشت از سفر فرانسه برای تحصیل دیدم آن تهران و ایران قبل نبود و به وضوح جامعه دل مرده شده بود.

یعنی به خاطر تغییر عادی نخست وزیر که بارها رخ داده بود؟   یادمان باشد ژنرال پرویز مشرف که با کودتا قدرت را در پاکستان در دست گرفت کودتا را انکار می کرد و می گفت: آیا حزبی را منحل یا نشریه ای را توقیف کرده ام؟ وقتی سیاسیون و روزنامه نگاران همچنان فعال هستند و با هیچ یک برخورد نکرده ام و خونی از بینی کسی نریخته یعنی نام این انتقال قدرت را نباید کودتا بگذارید.

   حتی اگر آنچه در 28 مرداد اتفاق افتاد واقعه یا رویداد سیاسی بود نه کودتا رفتارهای پس از آن اما به اذعان همه کودتایی بود.

   این استدلالات را می توان ادامه داد اما متن را طولانی می کند.

از جمله این نکته که گفته می شود اسناد عملیات ماه اوت 1953 به خاطر کمبود جا دور ریخته شده و در بریتانیا با وجود گذشت دو دوره سی ساله بر خلاف سنت رایج اسناد منتشر نمی شود در حالی که دست رسی به دیگر اسناد برای دکتر مجید تفرشی سند پژوه ایرانی فراهم است.

   بر این دلایل 10 گانه موارد متعدد دیگر را هم می توان افزود از جمله این که اسدالله عَلَم در خاطرات خود از لفظ کودتا استفاده می کند.

از عَلَم وفادارترند منکران کودتا؟!
کلید واژه ها: کودتا - ناصرالدین شاه - امیر کبیر - کودتای 28 مرداد 1332 - برکناری - آیت الله کاشانی - دکتر محمد مصدق - کودتای 28 مرداد - قانونی - مصدق - فرمان - مرداد - ایران - محمد مصدق - نیاز - امیر - تلویزیون - کبیر - آیت الله - اجتماعی - سرنگونی - کاشانی - فرهنگی - خاطرات - تریبون - تغییر - فرزند - واقعه - اتفاق - شعبان

آخرین اخبار سرویس:
واکنش رسانه شورای عالی امنیت ملی به مواضع حسن عباسی

بازگشت برلوسکنی به عرصه سیاست ایتالیا

سمیه آهنگرانی فراهانی کاروان بزرگ عزای علی بن موسی الرضا در اراک

عزاداری روز شهادت حضرت امام رضا(ع) در حرم شاهچراغ(ع)

شبکه نسیم فعلا کنداکتورش را بدون «دورهمی» بست

کسب مدال برنز توسط جوانترین عضو جهاددانشگاهی اردبیل

شهید شاخص کشور، شهید میرحسین، یکی از نابغه های جنگ تحمیل

نسخه ی قرضاوی

تصاویر| نمایشگاه اقتدار هوایی نهاجا

استخدام گرافیست در مجموعه ایران تایپیست در تهران

عزاداری هیأت مذهبی در حرم شاهچراغ(ع)

انسیه خزعلی: هر کجا که با تمام قوا وسط میدان بودیم هجمه ها و دروغ پراکنی ها و شایعات بی اساس شکل گرفتند تا حواس ها پرتِ فضای مسموم رسانه ای شود

شهید شاخص کشور،شهید میرحسینی ،یکی از نابغه های جنگ تحمیل

واکنش احسان علیخانی به اغتشاشات چند روز اخیر/ آیا مجریان معروف قید صدا وسیما را زده اند؟!

آیین خطبه خوانی شب شهادت امام رضا(ع) در حرم مطهر رضوی

قدم به قدم تا بهشت/ خادمان آقا مشغول خدمتند

عزاداری هیأت مذهبی در حرم شاهچراغ(ع)

این «شیوه» برای صداوسیما ماندنی است؟

امیرعبداللهیان: در ایران دموکراسی کامل وجود دارد

محکومیت آشوبگران در اجتماع بزرگ مردم شهر درچه

تشکیل واحد رصد تورم و تهیه برنامه رشد سرمایه گذاری در حوزه دستگاه های اجرایی

احمد خاتمی: اغتشاشگران از یک سال پیش خود را آماده کرده بودند!

فیلم| حال و هوای رضوی در میدان آیینی امام حسین(ع)

اختتامیه سوگواره تعزیه غریب در مازندران

چه کسانی خواستار مسدود ماندن دائمی اینستاگرام شدند؟

قهوه ای؛ که از تبار پاییز است/ کاربرد رنگ قهوه ای در آرایش صورت را دست کم نگیرید

حفظ دین و سعادتمندی، حرکت در راه علما و فقهاست/ توکل و توسل موجب ماندگاری علامه ایازی و علمای بزرگ است

حفظ دین و سعادتمندی، حرکت در راه علما و فقهاست/ توکل و توسل موجب ماندگاری علامه ایازی و علمای بزرگ است

واکنش جامعه شناسانه عباس عبدی به حوادث اخیر

امیرعبداللهیان: در ایران دموکراسی کامل وجود دارد؛ ببینید در خیابان های تهران چه می گذرد؛ آزادی بیان، آزادی حجاب؛ مردم حجاب را جوری که دوست دارند رعایت می کنند

در بسته مطالبه مردم/ گلایه مندی مردم میرجاوه از خدمات رسانی به محله برفی

تست هوش | با پاسخ این سوال در ده ثانیه ثابت کنید باهوش هستید + جواب

تجدیدنظر در برخی روش ها باعث خدشه به نظام نیست / نظامی که قفل کند و روی خوشی به تغییر نشان ندهد، دیر یا زود در سراشیب قرار می گیرد

اختصاص 85 پرواز داخلی و خارجی برای بازگشت زائران از مشهد

حسین امیرعبداللهیان: به تهران سفر کنید تا آزادی بیان، آزادی عمل و آزادی حجاب را ببینید!

آغاز بازگشت زائران از مشهد، اختصاص 85 پرواز داخلی و خارجی برای عملیات بازگشت

رییس مجلس به شهرستان های لامرد و مهر سفر می کند

برگزاری نمایشگاه ایران نانو با حضور 30 شرکت خارجی

خشونت محکوم است اما ...

فیلم| پیاده روی جاماندگان ارض طوس به مناسبت شهادت امام رضا(ع) در دیار پانزده خرداد

خون پاک شهدا دامن خیانتکاران را خواهد گرفت

ارتباطات 5 میلیون زائر حرم امام رضا (ع) پایدار است

فیلم| پیاده روی جاماندگان ارض طوس به مناسبت شهادت امام رضا(ع) در دیار پانزده خرداد

امام رضا اهل انتقام نبود/ کسی که با مردم مدارا نکند، نمی تواند مبلغ دین باشد

استخدام منشی مدیر عامل با بیمه در یک دفتر سینمایی در تهران

2 نقاشی «ضامن آهو» از فرشچیان چه تفاوت هایی دارند؟

هراس غرب از حجاب فاطمی

6 ثمره هجرت تمدن ساز امام رضا (ع) از مدینه تا مرو

آیین سنتی مذهبی گلباران خورشید در یزدل آران و بیدگل برگزار شد +عکس

مردم آذربایجان شرقی در سوگ سالروز شهادت ثامن الحجج(ع)

حضور در صحنه مردم دشمنان را ناامید کرد

قطره های اشکی که خریدارش رضاست

دسته عزاداری خادمین حرم حضرت معصومه (س)

مطرح شدن استعفای رییس مجلس عراق

واگذاری زمین به 750 ایثارگر تا پایان امسال

حجت الاسلام مروی: تشیع مدیون قیام علمی حضرت رضا (ع) است

رحیم صفوی: راهبرد مقاومت رو به قدرت گیری است

رییس کمیته تحقیق و تفحص از بانک های دولتی به اصلاح طلبان هشدار داد!

امیرعبداللهیان: ما از مذاکرات رو در رو با آمریکا نمی ترسیم

خدشه در امنیت مردم از منظر امام رضا(ع) مردود است

اختتامیه سوگواره خیمه هنری مهر در رشت

برگزاری مراسم آیینی شبیه خوانی ضامن آهو در شهر عشق آباد نیشابور

تاریخچه ای جذاب از نخستین های حرم مطهر امام رضا (ع)

نمایشگاهی که شما را مسافر دفاع مقدس می کند

اتفاقات اخیر باعث رویش هایی برای انقلاب اسلامی خواهد شد

تضعیف قدرت ایران اسلامی آرزوی دشمنان اسلام است

کدام سربازان حقوق 10 تا 12 میلیونی می گیرند؟

پیاده روی جاماندگان ارض طوس به سمت امام زاده جعفر(ع) پیشوا

خون پاک شهدا دامن خیانتکاران را خواهد گرفت

پیاده روی جاماندگان ارض طوس به سمت امام زاده جعفر(ع) پیشوا

کنسرت راجر واترز لغو شد

فعال نبودن تنها شهربازی شهرکرد به دلیل مالکیت غیرقانونی راه و شهرسازی است

محمد اصفهانی هم به اعترضات پیوست | واکنش خواننده مشهور به اتفاقات اخیر

حماسه عزاداران حضرت رضا (ع) | ثبت 12 میلیون تشرف به حرم مطهر رضوی در دهه آخر صفر

عزاداری روز شهادت امام رضا (ع) در مشهد

قطره های اشکی که خریدارش رضاست

دیار وحدت غرق در ماتم و عزا /کردستان سوگوار شهادت امام رضا(ع) شد

تجمع مردم رشت در محکومیت اغتشاشات اخیر

کتاب در ثنای آفتاب حُسن رونمایی خواهد شد

حماسه عزاداران حضرت رضا (ع)؛ ثبت 12 میلیون تشرف به حرم مطهر رضوی در دهه آخر صفر

پویش های «فارس من» لزوما نظر و سیاست های خبرگزاری فارس نیست

سید حمیدرضا حسینی رزمگاهی عزاداری روز شهادت امام رضا (ع) در مشهد

استخدام جوشکار آرگون ماهر در شرکت پارسیان طرح سینا در قزوین

رسانه شورای عالی امنیت ملی به مواضع تند حسن عباسی واکنش نشان داد

ایران تا یک ماه دیگر کار استخراج معادن افغانستان را آغاز می کند

نبود ارتباط مؤثر حلقه گمشده بین معادن و مسئولان

روایت تشکیل گروه سرود برای تقویت روحیه اسرا در «جان وتَن»

تجلیل فرمانده تیپ 48 فتح استان ازجانبازان شیمیایی

برای توافقی قوی و پایا جدی هستیم/ در ایران دموکراسی کامل وجود دارد

نشانه های یک دختر عاشق چیست؟ | نشانه هایی که یک دختر شما را دوست دارد!

آقای احمدی نژاد این حنا رنگی ندارد

فیلم | روایتی شنیدنی از امام رضا(ع)

استخدام شرکت آرین خاک ایرانیان

واکنش رسانه شورای عالی امنیت ملی به مواضع تند حسن عباسی

از ناسزاگویی تا براندازی خیالی

ارتقای برد سامانه صیاد تاکتیکی تا 120 کیلومتر/ به زودی؛ عملیاتی شدن رادار ماورای افق سپهر

یادداشت رسیده| عبرت فتنه

سردار صفوی: روش حکمرانی نظام سلطه تسلط بر فضای مجازی و افکار عمومی است

امیرعبداللهیان: آماده ایم به سوالات آژانس پاسخ دهیم/ در ایران دموکراسی کامل وجود دارد

گفت وگو با بسیجی زنجانی که با چاقوی اغتشاشگران کلیه اش را از دست داد

10 دلیل در رد کودتا نبودن 28 مرداد/ واقعا کودتا

10 دلیل در رد کودتا نبودن 28 مرداد/ واقعا کودتا