موضوعات داغ: - لوازم خانگي - ايران استخدام - رياست جمهوري - بازار لوازم خانگي - آگهي هاي استخدامي - سرمربي استقلال - نسرين مقانلو - توليدكنندگان ايراني - سرمربي تيم استقلال - استاديوم فوتبال - محمد حسين صفارهرندي - ترور شهيد سليماني - شركت واحد - مراجع عظام تقليد - والدين - سند برآورد نيروي انساني - پلنگ جويبار - سوپر ليگ چين - خودرو فوتباليست - جام ملت هاي آسيا 1972 - پانزدهمين جشنواره موسيقي جوان - سعيد شيريني - ازمون استخدامي

مطالب مرتبط:
ماجرای دیدار خصوصی موسیقیدان ها با امام خمینی / فتوای رهبر انقلاب درباره موسیقی
آزادگان سرافراز، الماس های ارشمند انقلاب اسلامی
آزادگان، سفیران انقلاب اسلامی در بند اسارت
خشت های بنیاد مسکن انقلاب اسلامی برای خانه دار شدن مردم
تقدیم 160 شهید در عملیات رمضان به انقلاب اسلامی
-6 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 28 مرداد 1401 ساعت 00:472022-08-18سياسي

نحوه مواجهه امام خمینی(ره) با مخالفان و منتقدان پس از انقلاب اسلامی


برگزیده سیزدهمین جشنواره فارابی بیان کرد: در این پژوهش دوازده راهبرد را از نوع مواجهه امام استنتاج کردیم که البته تعدادی از آنها عملیاتی شده است.

- نحوه مواجهه امام خمینی(ره) با مخالفان و منتقدان پس از انقلاب اسلامی برگزیده سیزدهمین جشنواره فارابی بیان کرد: در این پژوهش دوازده راهبرد را از نوع مواجهه امام استنتاج کردیم که البته تعدادی از آنها عملیاتی شده است.

لذا سعی کردیم هم دیدگاه نظری امام(ره) نسبت به کمونیست ها، نهضت آزادی، انجمن حجتیه و بقیه جریانات و هم اقدامات عملی ایشان را در این پژوهش مورد بررسی قرار دهیم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایکنا، آیین اختتامیه سیزدهمین جشنواره بین المللی فارابی، ویژه تحقیقات علوم انسانی اسلامی، چهاردهم تیرماه در سالن اجلاس سران کشورهای اسلامی برگزار و برگزیدگان این دوره معرفی شدند.

اثر یحیی فوزی، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم انسانی و مطالعات فرهنگی با عنوان امام خمینی(ره) در مواجهه با مخالفان و منتقدان: مطالعه بنیان های نظری و سیره عملی در این جشنواره شایسته تقدیر در بخش بزرگسال شد.

برای بررسی بیشتر جزییات و چهارچوب های نظری این پژوهش با یحیی فوزی به گفت وگو نشستیم که در ادامه می خوانید:   ایکنا ـ ابتدا درباره مهم ترین گروه های مخالف و منتقد در زمان حضرت امام خمینی(ره) که در کتاب به شرح آنها پرداخته اید، توضیح دهید.

  انقلاب اسلامی ایران به رهبری امام خمینی(ره) مورد پذیرش اکثر قاطع گروه ها و اقشار کشور قرار داشت و به خاطر همین توافق یعنی پذیرش رهبری امام خمینی(ره) به پیروزی رسید اما بعد از انقلاب اسلامی شاهد این هستیم که در بین نیروهای موجود در کشور، برخی از جریانات انسجام بیشتری پیدا کرده و به تدریج برخی از آنها با افکار و اندیشه های امام و انقلاب زاویه پیدا می کنند.

اگر تقسیم بندی کنیم چند گروه وجود دارند که می توانیم آنها را از مخالفان یا منتقدان امام خمینی(ره) به حساب بیاوریم.

    یک جریان اصولاً مخالف اعتقادی و سیاسی امام هستند که اینها دین و اسلام را یا اساساً قبول ندارند یا برای دین در سیاست هیچ جایگاهی قائل نیستند که از جمله آنها مارکسیست ها هستند که دین را برای جامعه همانند مخدر می دانند و اصالتی برای دین و مابعدالطبیعه قائل نبودند اما در اوایل انقلاب برخی از اینها به صورت تاکتیکی از انقلاب حمایت کردند اما خیلی سریع در مقابل انقلاب قرار گرفتند.

مارکسیست ها هم دو دسته بودند که یک دسته جریان تندرو بود که مواضع ضد اسلامی و دینی خود را داشتند و به شدت معتقد بودند حکومتی با نام اسلام باید از بین برود لذا گروه هایی همانند فداییان خلق شروع به موضع گیری های مسلحانه کردند و مخصوصاً بخش اقلیت آنها به شدت مقابل امام ایستادند.

  جریانی هم وجود داشت که هرچند مخالف اعتقادی امام بودند اما مشی میانه روتری داشتند که از جمله آنها حزب توده بود که از انقلاب و امام اعلام حمایت کرده و سعی می کردند علی رغم اینکه از نظر اعتقادی، امام و انقلاب را قبول نداشتند اما حداقل به شکل ظاهری تا مدتی حمایت خود را اعلام کنند تا اینکه توطئه آنها کشف و منحل شدند.

جریانی دیگر اسلام را قبول داشتند ولی رابطه دین و سیاست را یا قبول نداشتند یا حداقل حکومت دینی در دوران غیبت را نمی پذیرفتند یعنی معتقد بودند حکومت دینی و اسلام سیاسی، جریانی است که نقدهایی بر آن وارد است و نقدهای خود را هم معمولاً بیان می کردند لذا این افراد هرچند برای دین ارزش قائل بودند اما از حکومت دینی در دوران غیبت ابا داشتند.

از جمله این گروه ها نهضت آزادی بود که بسیاری از اعضای آن اعتقادی به رابطه دین و سیاست نداشتند و معتقد بودند حکومت دینی جریانی پرتناقض است.

جریانی هم حکومت دینی را قبول داشتند اما می گفتند باید رییس چنین حکومتی امام معصوم باشد بنابراین در دوران غیبت حکومت دینی نداریم.

نماینده این گروه هم انجمن حجتیه بود.

  جریان دیگر افرادی بودند که اسلام سیاسی را قبول داشتند اما اسلام فقاهتی و حاکمیت قوانین فقهی و فقها را قبول نداشتند.

از جمله جریانات این دسته مجاهدین خلق بودند.

برخی افراد نیز داریم که اسلام سیاسی و حتی ولایت فقیه و اسلام فقاهتی را هم قبول دارند اما نقدهایی به سیره رفتاری امام خمینی(ره) دارند و بعدها در مقابل نظام موضع گیری می کنند.

از جمله این افراد آیت الله منتظری و آیت الله شریعتمداری و برخی روحانیون دیگر هستند.

بنابراین طیفی از مخالفین را بعد از انقلاب داریم که به تدریج به عنوان مخالف و منتقد امام مطرح می شوند.

    ایکنا ـ پژوهش و اثر شمابیشتر حول کدام محور این موضوع انجام شده است؟   اساساً مسئله این پژوهش این است که این مواجهه از چه ابعادی برخوردار است و آیا بُعد ایدئولوژیک و نظری در اینجا قوی تر است و چون امام ایدئولوژی آنها را قبول نداشت این مواجهه شکل گرفت یا عوامل دیگری همانند نوع مواجهه مخالفین، نوع روانشناسی رهبران مخالف و شرایط خاص سیاسی کشور در این مخالفت ها دخیل بودند.

ما این علل را استنتاج کردیم و یافته های بنده نشان می دهد که امام خمینی(ره) ضمن اینکه بسیاری از این مخالفین را از نظر اعتقادی قبول نداشت اما فضایی را به وجود آورد که اینها در کشور مشارکت و حضور داشته باشند و معمولا در مقابل مواضع خاصی که آنها داشتند مواضعی را اتخاذ می کرد.

  در این پژوهش دوازده راهبرد را از نوع مواجهه امام استنتاج کردیم که البته تعدادی از آنها عملیاتی شده است.

لذا سعی کردیم هم دیدگاه نظری امام(ره) نسبت به کمونیست ها، نهضت آزادی، انجمن حجتیه و بقیه جریانات و هم اقدامات عملی ایشان را در این پژوهش مورد بررسی قرار دهیم و برخی از راهبردها و توصیه ها را نیز برای آینده در پژوهش آورده ایم.

    ایکنا ـ به نظر شما دلیل مخالفت ها چه بود و واکنش امام(ره) چگونه بود؟   معتقدم این مخالفت ها کمتر ریشه فکری و ایدئولوژیک داشت و بیشتر تحت تأثیر مسائل سیاسی، عوامل اجتماعی و روانشناسانه بود و این باعث شد بسیاری از فرصت هایی که می توانست تبدیل به همکاری شود از بین برود.

حضرت امام خمینی(ره) با وجود اینکه بسیاری از این گروه ها را قبول نداشت اما شرایطی را فراهم کرد که در عرصه های سیاسی حضور داشته و از جمله در شورای انقلاب و دولت موقت، به نهضت آزادی مسئولیت داد و حتی دو ملاقات با رهبران سازمان مجاهدین خلق داشت لذا سعی می کند در مراحل مختلف آنها را در انتخابات مجلس و ریاست جمهوری دخالت دهد اما به دلایلی مردم به آنها رأی نمی دهند ولی آنها این واقعیت را نمی پذیرند و در نتیجه در مقابل انقلاب قرار می گیرند.

این پژوهش حدود پانصد صفحه است و به صورت مفصل به این موضوعات پرداخته است.

  ایکنا ـ مهم ترین راهبردهایی که در طرح خود به آنها اشاره کرده اید کدامند؟   یکی از این موارد اقدام مبتنی بر قانون اساسی یعنی قانون محوری است.

یکی از مشکلاتی که در آن سال ها داشتیم این بود که بسیاری از این گروه ها حاضر به تمکین به قانون نبودند و رأی مردم را نمی پذیرفتند و در میان رهبران مخالف امام خمینی(ره) نوعی از کیش شخصیت وجود داشت.

برخی از این گروه ها استراتژی دوگانه داشتند و از یک طرف در انتخابات شرکت کرده و از طرف دیگر میلیشیای نظامی و مراکز مخفی تشکیل می دادند و سعی داشتند اسلحه و امکانات تهیه کنند تا روزی در مقابل نظام بایستند.

  این موارد نشان می داد که این گروه ها حاضر نیستند قانون و قواعد بازی را بپذیرند و این دوگانه عمل کردن ها باعث برخی اختلافات شد لذا در این پژوهش اشاره شده که تن دادن به قانون به عنوان یک راهبرد مهم برای همه احزاب و گروه های سیاسی می تواند مهم و راهگشا باشد.

تحمل نظرات مخالفین و شفافیت سیاسی و مسائلی همانند تلاش برای در نظر گرفتن نقش و آرای مردم از جمله دیگر راهبردهایی است که به آن اشاره کرده ام.


کلید واژه ها: جشنواره فارابی - انقلاب اسلامی - اسلامی - سیزدهمین - جشنواره - پژوهش - امام - فارابی - سران کشورهای اسلامی - منتقدان - مخالفان - عملیاتی - برگزیده - کشورهای اسلامی - امام خمینی(ره) - راهبرد - انقلاب - عضو هیئت علمی - علوم انسانی - انجمن حجتیه - بین المللی - برگزیدگان - هیئت علمی - اختتامیه - بیان - پژوهشگاه - اقدامات - کمونیست - تحقیقات - برگزار

آخرین اخبار سرویس:
سایت نهضت ملی مسکن برای همیشه باز شد

اوقات شرعی دوشنبه یازدهم مهر به افق شهرکرد

بررسی اتفاقات دو هفته اخیر کشور در جلسه غیرعلنی مجلس

انتخابات برزیل به دور دوم کشیده شد

انتخابات برزیل به دور دوم کشیده شد

کنایه تند مهاجری به اصولگرایان: عشق پوتین کورتان کرده /چه بوی پلویی از سفارت روسیه می آید

زنان در دفاع مقدس تمام قد وارد میدان شدند

جنجال نماینده مجلس: به معلم فرزندانم مجوز تنبیه بدنی آنها را دادم/ واکنش منتقدان: در جنگل زندگی می کنید

گوش ندادن به تبلیغات دشمنان بهترین راه مقابله با تزریق ناامیدی است

جهاد تبیین اساسی ترین راهکار برای عبور از حوادث اخیر است

دولت در حال تحقق خودکفایی گندم/جنگ آنلاین پنتاگون علیه ایران/جای خالی مراجع سیاسی

انتظار اتحادیه استان از مؤسسات قرآنی چهارمحال وبختیاری

دشمنان در حال برنامه ریزی برای تجزیه ایران هستند/ مسوولان، چهره ها و مردم باید هوشیار باشند

وکیل خانواده مهسا امینی: او به قتل رسیده است

استخدام برنامه نویس مسلط به php و SQL در شرکت کرمان باتری ارگ در کرمان

معرفی نفرات برتر سومین دوره المپیاد استعدادهای برتر در بخش دختران

رییس جمهور در اقناع افکار عمومی موفق نبوده است

به خود گشت ارشاد باید تذکر داد که با مردم تند و خشن رفتار نکند

می خواهند علایق خود را به مردم ایران تحمیل کنند

عملیات روانی اتاق خبر24 ساعته علیه مردم/ رمز عملیات «تجزیه ایران»

دایره وسیع تبعیض ؛ از نژادپرستی تا پیرسالاری

دغدغه معلمان خرید خدمتی: آیا با تصویب «طرح ساماندهی» رسمی می شویم؟

شرایط یک قرارداد مطلوبِ «بیمه تکمیلی بازنشستگان»/ کانون عالی چه باید بکند؟

انتخابات ریاست جمهوری برزیل به دور دوم کشیده شد

بومی سازی مته های حفاری به همت دانش بنیان ها

فیلم/ امام جمعه دهگلان: آشوبگران پیاده نظام ضدانقلاب هستند

استخدام 2 عنوان شغلی در شرکت مهر تهویه توس در تهران

زندگی سیاسی رکن الدین مختاری سرگردان میان سیاهی و هنر/ «کنترپوان» انگشت روی تضادها گذاشت

حزب الله: باج نمی دهیم

صحبت های تند عباس عبدی درباره اعتراضات اخیر

سرنوشت سرباز وظیفه بعد از قتل عمد در کرمانشاه / رهایی دقیقه نودی از چوبه دار

بنیادگرایی اسلامی چیست؟

بایدن باید در بخش مراقبت ویژه خانه سالمندان باشد

پدر مهسا امینی: دروغ می گویند، آقای رییسی از ما دلجویی نکرده است

فال حافظ امروز | فال روزانه 11 مهر

استخدام کارشناس بیهوشی با بیمه در مرکز جراحی محدود حضرت فاطمه زهرا (س)

استخدام نماینده علمی در شرکت داروسازی گل دارو در لرستان

نویسنده همدانی: برخی سلبریتی ها با واژه ها امنیت مردم را گلوله باران کردند

جوانانی که اغتشاش کردند ما را دوست ندارند، ولی ما آن ها را دوست داریم!

طنز پرداز سیاسی معروف آقای رییس جمهور را به تمسخر گرفت+فیلم

استخدام برنامه نویس PHP در سایت فالووران در تهران

آغاز اهدای جوایز نوبل

بمب اقتصادی دولت / اصلاح نظام پرداخت یارانه ها / یارانه مهرماه نقدی است یا کالابرگ؟ / تصمیم نهایی دولت

مسجد 99 گنبد(عکس)

خلاقیت در تبلیغ(عکس)

خبر مهم برای سرپرستان خانوار / زمان واریز یارانه مهر اعلام شد

انتخابات ریاست جمهوری برزیل به دور دوم کشیده شد

قالیباف: اگر حجاب در جامعه نهادینه شده بود ماجرای مهسا امینی اتفاق نمیفتاد

استخدام لابی من-لابی وومن، آشپز، کارگر ساده، خانه دار و متصدی لاندری

استخدام کمک انباردار در شرکت افرا گستر ساتیار در البرز

معرفی بهترین کتاب های تخصصی رشته ساختمان

معرفی بهترین کتاب های تخصصی رشته هنر

قالیباف قول جدید داد

نمایندگان مجلس برای معترضان خیابانی آرزوی مرگ کردند

در شرایط فعلی عذرخواهی حاکمیت هم فایده ندارد/ تریبون های آزاداندیشی جوانان باید دوباره فعال شود

نویسنده همدانی: برخی سلبریتی ها با واژه ها امنیت مردم را گلوله باران کردند

استخدام منشی و مسئول دفتر در شرکت مهر تهویه توس در تهران

بودجه ما کمتر از مواجب مسیح علینژاد است

خودشان پرچم آتش می زنند بعد می گویند کار معترضین خیابانی است!

چرا کودکان دروغ می گویند؟

استخدام حسابدار در شرکت آرمان مدیران گیتی در تهران

کیم حتی برای خانواده خود استثنا قائل نمی شود | قوانین باورنکردنی برای سوار شدن به جت شخصی “کیم کارداشیان”

تکذیب یک مصاحبه منتسب به پدر مهسا امینی + جزییات

استخدام برنامه نویس PHP در سایت فالووران در البرز

سکوت سلبریتی ها در محکومیت کشتار دختران افغان

تصویب طرح پرداخت پاداش 10 میلیارد تومانی به افشاگران فساد

استخدام حسابدار با بیمه و پاداش در شرکت استارلند در فارس

هدف مصوبه شورایعالی بستن فضای مجازی است؟

رسانه آزاد اجازه نشر اعتراضات را ندارد | رابطه مستقیم نقش رسانه ها و اعتراضات اخیر

چشمی به یاد کرب و بلا داشت اشک بار

استخدام کارشناس امور اداری و مجامع در صنایع فلزی مهیار البرز در قزوین

استخدام مدیر تامین و تدارکات در شرکت سامان تهویه ایرانیان در تهران

استخدام کمک انباردار در شرکت افرا گستر ساتیار در تهران

مجلس: نیروی انتظامی خشم معترضان را کم کرد

فال حافظ امروز 11 مهر 1401

رقابت نفسگیر لولا و بولسانورو؛ انتخابات برزیل به دور دوم کشیده شد

استخدام مهندس مکانیک با بیمه در یک شرکت معتبر در تهران

پدر مهسا امینی تکذیب کرد ؛ صدای پخش شده از امجد امینی را بشنوید

استخدام کارشناس حسابداری (هزینه) در شرکت لجستیک گلدیران نوین کیش در تهران

فوری؛ اقدام متقابل ایران علیه من و تو، ایران اینترنشنال و بی بی سی فارسی

آمادگی مرکز مشاوره حوزه علمیه خراسان برای ارائه مشاوره تحصیلی

ناگفته هایی جدید از برنامه آموزشی حوزه های علمیه+فیلم

صحبت های رییس ستاد کل نیرو های مسلح از اعتراضات اخیر دانشجویان سراسر کشور + جزییات

آغاز زندگی مشترک با 300 میلیون ناقابل !

دیپلماسی فعال منطقه ای راهی برای برون رفت از چالش های محیط زیستی

ضرر اغتشاشات به کسب و کار

اظهارات مهم عضو خبرگان رهبری درباره گشت ارشاد

استخدام لابی من-لابی وومن، آشپز، کارگر ساده و خانه دار در تهران

استخدام متصدی لاندری در نکسا لایف در تهران

روایت دبیر شورای صنفی شریف از تجمع 10 مهر در دانشگاه صنعتی شریف

حال بد شوهر نسرین مقانلو بر سر مزار پسرش + عکس

امروز با حافظ : شاه شمشادقدان خسرو شیرین دهنان

خواهر زمین از مریخ واجب تر است!

ضرغامی: اینترنت آمده که انقلاب اسلامی را نجات دهد/بورل: اقدامات روسیه پایان یافتن جنگ را غیرممکن می کند

سازمان ملل شکست تمدید آتش بس در یمن را اعلام کرد

استخدام کارشناس دیجیتال مارکتینگ در شرکت یاوران طبیعت چناران در تهران

رییسی اعلام پیروزی کرد | دشمن شکست خورد

بحران اقناع 

جزییات خدمات پنجره ملی هوشمند

حراج شال و روسری در پیام رسان سروش!

نحوه مواجهه امام خمینی(ره) با مخالفان و منتقدان پس از انقلاب اسلامی

نحوه مواجهه امام خمینی(ره) با مخالفان و منتقدان پس از انقلاب اسلامی