مطالب مرتبط:
امام حسین (ع) سراج منیر هستند
روایت ابراهیم یزدی از نامۀ محرمانه بازرگان و آخرین دیدار با امام
محمدحسین پویانفر نوحه «من غلام نوکراتم» را در حرم امام رضا روی چهارپایه خواند +فیلم
شهادت امام حسین(ع)؛ ملت های مسلمان را بیدار کرد
تصاویر/ مراسم عزاداری شهادت امام حسین(ع) در سپاه کاشان
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 27 مرداد 1401 ساعت 23:172022-08-18سياسي

با فرش های حرم، به عرش رسیدم/ روایت پدر شهید از مسابقه ای که جایزه اش را امام حسین(ع) داد+پادکست


«چند فرش اول حرم آقا امام حسین(ع) را که به تنهایی و با سرعت رفو کردم، سرانگشتان دست هایم حسابی آسیب دید؛ طوری که شب ها از شدت سوزش و درد آنها خوابم نمی برد.

- گروه جامعه خبرگزاری فارس- مریم شریفی؛ چند فرش اول حرم آقا امام حسین(ع) را که به تنهایی و با سرعت رفو کردم، سر انگشتان دست هایم حسابی آسیب دید؛ طوری که شب ها از شدت سوزش و درد آنها خوابم نمی برد.

اما در عمرم دردی به آن شیرینی نکشیده بودم! اصلاً عشق آقا مرا مست کرده بود.

با انگشت هایم حرف می زدم و می گفتم: هرچقدر می خواهید، درد کنید.

اما یک وقت گلایه نکنید ها، چون به خاطر فرش های حرم آقاست که اینطور مجروح شده اید.

از راز جوانیِ حاج غلامحسین ابراهیم پور دخانی که حالا دیگر 86 سال را پر کرده اگر بپرسی، حواله ات می دهد به همین عشق تمام نشدنی.

به عشقی که از حدود 20 سال قبل، زندگی اش را به تار و پود فرش های حرم های نورانی" نجف و کربلا گره زد و شد بال پروازش تا عرش.

برای حاج آقا دخانی اما این داستان نه از زمان تشکیل کمیته فرش عتبات عالیات بلکه از خیلی قبل تر شروع شده بود؛ از رقابت با فرزند شهیدش، از مسابقه خاصی که جایزه اش را امام حسین(ع) داد.

  فرش های کثیف و پاره، وصله ناجور حرم های نورانی سقوط صدام در اوایل دهه 80، همان اتفاقی بود که به دعاهای عاشقان در مجالس روضه و عزاداری سیدالشهدا(ع) لباس اجابت پوشاند.

دیکتاتور جنگ افروز بعثی که به چاله ذلت افتاد، زنجیرهای انتظار از پای آرزومندان باز شد و زائران فوج فوج راهی کربلا شدند.

حاج غلامحسین ابراهیم پور دخانی هم که یکی از همان ها بود که در آن سال ها کربلایی شدند، روایت داستان پرماجرایش را از تلخ و شیرین های همان سفر خاص شروع می کند و می گوید: سال 82، ما یکی از اولین کاروان های زیارتی ایران بودیم که در قالب یک گروه 500 نفری راهی عتبات عالیات شدیم.

دل همه ما برای زیارت پر می کشید اما اوضاع نابسامان عراق به لحاظ بهداشتی و امکانات رفاهی، حسابی کام زائران را در آن سفر، تلخ و قشنگی های آن زیارت را کمرنگ کرد.

ماجرا برای من و دوستانم که مسئولان کاروان بودیم و زائران کاستی های سفر را از چشم ما می دیدند، سنگین تر بود.

همه اینها باعث شد در طول آن سفر، حسرت یک زیارت درست و حسابی به دلم بماند.

اینطور بود که من و خانواده ام همراه کاروان به ایران برنگشتیم و در عراق ماندیم.

آن روز وقتی به حرم آقا امام حسین(ع) رفتم، کلی از حرف ها و زخم زبان هایی که در آن چند روز شنیده بودم و به حرمت آقا نشنیده گرفته بودم، گله کردم.

دست هایم دور ضریح گره خورده بود و داشتم با آقا درد دل می کردم که یک دفعه نگاهم روی فرش های حرم ثابت ماند.

آنقدر دلم از کثیفی و کهنگی آن فرش ها گرفت که گلایه هایم را فراموش کردم.

در همان حال گفتم: آقا! این سفر که دل ما را شکستند اما اجازه بدهید در سفرهای بعدی، بیایم فرش های حرمتان را رفو کنم و ترتیب شست وشویشان را بدهم.

نمونه ای از فرش های قدیمی و فرسوده حرم های مطهر در عتبات عالیات مرغ آمین هم انگار برای زیارت آمده بود و همان حوالی در حال سلام به آقای شهیدان بود که در دم، دعای حاجی دخانی را شنید و آن را" بالا برد و با مُهر اجابت برگرداند.

حاج آقا مکثی می کند و در ادامه می گوید: تازه به ایران برگشته بودیم که یکی از دوستانم به خانه مان آمد.

صحبت هایمان که گل انداخت و از ماجرای درد دلم با آقا امام حسین(ع) درباره فرش های حرم گفتم، فوری گوشی تلفن را برداشت، شماره ای گرفت و با فرد آن طرف خط درباره همین موضوع صحبت کرد.

گوشی را که گذاشت، در مقابل چشم های پر از سئوال من، گفت: مسئول ستاد بازسازی عتبات عالیات بود! خیلی از این موضوع استقبال کرد و گفت همین فردا به محل کارش بروید!.

باورم نمی شد اما فردای آن روز، در ستاد بازسازی عتبات عالیات، با دریافت 5 حکم مأموریت برای ساماندهی فرش های عتبات عالیات (حرم مطهر امیرالمؤمنین(ع)، امام حسین(ع)، حضرت ابوالفضل(ع) و حرم های مطهر کاظمین و سامرا) حاجت روا شدم.

  حاج غلامحسین ابراهیم پور دخانی دیدی من هم بالاخره کربلایی شدم؟ آن روز رؤیایی، دل حاجی دخانی پر می کشید آن بسیج" گرفته بود، نشانم داد و با لبخند معنی داری گفت: آقا جون! با اجازه.

یعنی که دیدی من زودتر راهی کربلا شدم! خلاصه دردسرت ندهم، 22 فروردین سال 62، مهدی 18 ساله بود که در سومین اعزامش، در عملیات والفجر یک، کربلایی شد.

20 سال طول کشید تا من هم به کربلا رسیدم.

  حاج آقا دخانی در جمع اعضای گروه رفو و شست و شوی فرش های حرم اخراجی که مقدمه عاقبت بخیری شد! اما چرا رفو و شست وشوی فرش های حرم؟ چرا حاج آقا دخانی چنین حاجتی را در حرم حسینی به زبان آورد؟ از ارتباطش با موضوع فرش که می پرسم، چشم هایش را می بندد و می رود به فرش تبریز" می افتاد که دیگر با رفوگران فرش آشنا شده بودم.

در همان نشست و برخاست ها هم، رفوی فرش را از آنها یاد گرفتم.

گذشت تا سال 40 که به تهران آمدم و در اداره برق استخدام شدم.

اما عمر کارمندی ام چندان طولانی نبود.

سال 54، 55 که رژیم پهلوی تمام کارمندان دولت را مجبور به عضویت در حزب رستاخیز کرد، عطای کار دولتی را به لقایش بخشیدم.

من، مقلّد آیت الله خمینی بودم و شنیده بودم ایشان عضویت در این حزب را حرام اعلام کرده اند.

بنابراین روزی که متوجه شدم قرار است فرم عضویت در حزب رستاخیز را توزیع کنند، به اداره نرفتم؛ با اینکه می دانستم این غیبت مساوی است با اخراج.

وقتی حکم اخراج را به دستم دادند، اصلاً نگران گذران زندگی ام نشدم چون با همه وجودم اعتقاد داشتم روزی رسان، خداست نه عوامل حکومت.

آنجا بود که برگشتم به همان فضای مورد علاقه ام.

به بازار فرش تهران و پیش دوستانی که در آن سال ها در آنجا پیدا کرده بودم رفتم و از همان روز با حمایت آنها کارم را شروع کردم.

خدا هم به کارم برکت داد و زود جای خودم را در بازار فرش پیدا کردم.

  عاشق مگر خسته می شود؟! حالا مشتاقم از سرنوشت آن 5 حکم بدانم؛ حکم هایی که قرار بود حاجی دخانی را به آرزوی تمام عمرش برساند.

می پرسم و حاج آقا در جواب می گوید: در حرم های مطهر عراق انگار همه منتظر بودند کسی بیاید و فرش هایی که 50 سال بود آب به خود ندیده بودند را سر و سامان بدهد.

همه از من استقبال کردند و همکاری خیلی خوبی" در انجام کارها داشتند.

اول به سراغ فرش های حرم آقا امام حسین(ع) رفتم.

بعد از تهیه وسایل اولیه از بازار کربلا، در اولین قدم در صحن حرم شروع به رفوی 5 فرش کردم.

بعد از پایان کار رفو، فرش ها را به پشت در صحن انداختم تا با تابش آفتاب، نرم شوند و در اثر تردد زائران، گرد و خاک راحت تر از آنها خارج شود.

بعد از این مرحله، در پشت حرم و در محوطه باب السلام، کار خاک گیری از فرش ها را با چوب انجام دادیم و در نهایت، فرش ها را شستیم.

من شرط کرده بودم که همه کارها را باید در صحن انجام دهم.

می دانید چرا؟ وقتی این کارها را در مقابل چشم زائران انجام می دادم، کنجکاو می شدند و به طرفم می آمدند.

همین که می فهمیدند ایرانی هستم، می گفتند: ماشاالله ایران.

من همین را می خواستم؛ اینکه آنها با هنر ایرانی و عشق ایرانیان به اهل بیت(ع) و خط مشی ایران بعد از انقلاب اسلامی آشنا شوند.

حاج آقا نقل خاطره می کند و با لبخند، این برگه از دفتر خاطراتش در خادمی در محضر ارباب را ورق می زند اما قلاب ذهن من هنوز در آن چند روز گیر افتاده؛ در آن روزهایی که حاجی دخانی تک و تنها در گوشه ای از صحن حرم می نشست و فرش های قدیمی را رفو می کرد.

می پرسم: سختتان نبود این مسیر را تنهایی شروع کردید و آنهمه کار سخت را دست تنها انجام دادید؟ حاج آقا انگار سئوال عجیبی شنیده باشد، ابروهایش را بالا می دهد و فوری با آن لهجه شیرین آذری اش در جواب می گوید: سخت؟ اصلاً ابداً! عشق امام حسین(ع)، مرا مست کرده بود.

آن موقع، تقریباً 66 ساله بودم اما با اینکه در آن گرمای 55 درجه تابستان عراق، ساعت ها پای رفوی فرش ها می نشستم، اصلأ احساس خستگی یا سختی نمی کردم.

آقا به من بال و پر داده بود.

می دانی احساسم چطور بود؟ در تمام آن روزها، انگار در حال پرواز بودم.

بگذار یک خاطره جالب برایت بگویم؛ چند فرش اول حرم آقا امام حسین(ع) را که به تنهایی و با سرعت رفو کردم، سر انگشتان دست هایم حسابی آسیب دید؛ طوری که شب ها از شدت درد و سوزش آنها خوابم نمی برد.

اما در عمرم دردی به آن شیرینی نکشیده بودم! با انگشت هایم حرف می زدم و می گفتم: هرچقدر می خواهید، درد کنید.

اما یک وقت گلایه نکنید ها، چون به خاطر فرش های حرم آقاست که اینطور مجروح شده اید.

  هرکه دارد هوس کرببلا بسم الله درست است حاج آقا دخانی آن مسیر عاشقی را تک و تنها باز کرد اما به عنوان موسپیدکرده بازار فرش، خوب می دانست ادامه این راه و ساماندهی کل فرش های 5 حرم نورانی عتبات عالیات، به تنهایی امکان پذیر نیست و باید یک گروه ویژه برای این کار تشکیل دهد: مأموریت اول که تمام شد، در برگشت به ایران، یک فراخوان بزرگ دادم.

یک آگهی خطاب به رفوگران و قالی شویان نوشتم و گفتم: هرکه دارد هوس کرببلا، بسم الله.

و ترتیبی دادم آن آگهی در بازار فرش تهران، تبریز، اصفهان، مشهد، قم، شیراز و.

پخش شود.

از آن روز کارم شروع شد چون خیلی ها به عشق کار کردن روی فرش های حرم آقا اباعبدالله(ع) به من مراجعه می کردند.

قرار بود بهترین ها را به کربلا ببرم بنابراین همه متقاضیان را امتحان و زبده ترین هایشان را انتخاب کردم و در مأموریت بعدی، با 5، 6 رفوگر و 2 قالی شو و البته با همه وسایل مورد نیاز به کربلا برگشتم.

اوایل کار بود و کمتر کسی خبر داشت ما داریم چه فعالیتی در کربلا انجام می دهیم.

اینطور بود که تا 2 سال، تمام هزینه های این کار را خودم با کمال میل و با جان و دل تقبل می کردم؛ از هزینه رفت و برگشت و اقامت همکاران تا هزینه تهیه وسایل موردنیاز.

  حاج آقا دخانی در حال توضیح نحوه کار دستگاه شلاق زنی فرش از کارگاه باشکوه نجف تا غربت فرش های سامرا.

2 سال تمام روی ساماندهی فرش های حرم مطهر آقا امام حسین(ع) کار کردیم.

به سال 84 که رسیدیم، بخش دوم ماموریتم شروع شد.

به این ترتیب، یک گروه 12 نفره از بازار فرش تبریز انتخاب کردم و کار فرش های کربلا را به آنها واگذار کردم و خودم به همراه گروهم به نجف رفتیم تا کار ساماندهی فرش های حرم امیرالمؤمنین(ع) را شروع کنیم.

اینجا بود که کم کم یاران همدل از راه رسیدند و کمک حال ما در این مسیر شدند.

در این مرحله، با کمک بازاریان و افراد خیّر، برای هرکدام از 5 حرم مطهر، 4 دستگاه تخصصی خریدیم که کمک می کرد کار ساماندهی فرش ها با سرعت بیشتری انجام شود؛ دستگاه های خاک گیری، آب گیری، شلاق زنی و پتوشویی.

کارها که روی روال افتاد، الحمدلله یک سال بعد در سال 85 به لطف خدا توانستیم بهترین کارگاه فرش را در نجف افتتاح کنیم.

در همان حال، از حرم های دیگر هم غافل نبودیم.

یک ماه بعد از راه اندازی کارگاه نجف، با 2 نفر از قالی شویان به کاظمین رفتیم و ساماندهی فرش های حرمین را شروع کردیم.

نمونه دستگاه پتوشویی که برای کارگاه فرش حرم های مطهر خریداری شد نوبت به روایت داستان فرش های حرم های نورانی سامرا که می رسد، لبخندی که در تمام مدت گفت وگو روی لب حاج آقا بوده، پژمرده می شود انگار.

غم می نشیند در خانه چشم هایش و در همان حال می گوید: اما ماجرای فرش های سامرا، حکایت دیگری بود.

سامرا اینجا هم مظلوم بود.

به دلیل شرایط خاص شهر سامرا، تنهایی به آنجا رفتم، دستگاه ها را نصب کردم و در همان اقامت کوتاه 15 روزه، چند نفر را هم آموزش دادم تا در غیاب من بتوانند کار را ادامه دهند.

البته با عنایت اهل بیت(ع)، برکات مضاعفی خارج از برنامه ریزی های اولیه ما در این مسیر نصیبمان شد.

برای مثال، بعد از فعال کردن کارگاه سامرا، با کمک ستاد بازسازی عتبات عالیات توانستیم با تهیه دستگاه های موردنیاز، یک کارگاه هم در در نزدیکی سامرا برای ساماندهی فرش های حرم امامزاده سید محمد(عموی امام زمان(عج)) راه اندازی کنیم.

  یکی از فرش های قدیمی و ارزشمند موجود در انبارهای حرم های مطهر کشف فرش 337 ساله در انبار حرم امیرالمؤمنین(ع) روایت ساماندهی فرش های عتبات، به یک شرح بی نهایت می ماند.

هرچه پابه پای روایت حاج آقا دخانی پیش می آیی، حس می کنی انگار قرار نیست به فصل پایانی این کتاب قطور برسی.

اینطور است که می پرسم: چرا مأموریت شما اینقدر طولانی شده؟ مگر ساماندهی فرش های عتبات عالیات چقدر کار دارد؟ حاج آقا دخانی مکثی می کند و در جواب می گوید: رفوی فرش، یک کار تخصصی و زمان بر است.

به طور معمول رفوی تخصصی هر فرش، 4-3 ماه طول می کشد اما فرش هایی هم داریم که رفویشان یک سال زمان می برد! به این نکته هم توجه کنید که فرش های عتبات، فرش های خاصی است.

خوب است بدانید اغلب فرش های حرم های مطهر عتبات، فرش های دستباف قدیمی ایرانی و درواقع، عتیقه اند و لازم است با دقت بسیار زیاد رویشان کار شود.

برای مثال، ما فرشی در انبار حرم امیرالمؤمنین(ع) پیدا کردیم که متعلق به ساروق اراک بود و 337 سال قدمت داشت.

علاوه براین، فراموش نکنید در تمام سال های بعد از سقوط صدام، شرایط ویژه ای در کشور عراق حاکم بوده و ما به دلیل ملاحظات موجود، فقط می توانستیم در قالب گروه های محدود 10، 11 نفره و برای مأموریت های کوتاه یک ماهه به عتبات برویم.

وقتی تمام این شرایط را در کنار حساسیت ما برای انجام کار با بهترین کیفیت قرار بدهید، می بینید که کار ساماندهی فرش های عتبات عالیات نمی توانست سریع تر از این انجام شود.

شاید بپرسید چرا از نیروهای بومی کمک نگرفتیم.

جواب این است که اتفاقاً برای سرعت دادن به کار، از کمک نیروهای عراقی هم استفاده می کنیم اما فقط برای شست وشوی فرش های ماشینی.

از صحن حضرت زهرا(س) تا مسجد کوفه با فرش های ایرانی اما کار کمیته فرش عتبات عالیات به ساماندهی فرش های حرم های نورانی محدود نماند و دست های هنرمند و عاشق حاجی دخانی و دوستانش در این سال ها فرش های سایر اماکن مقدس کشور عراق را هم سر و سامان داده است.

حاج آقا در این باره می گوید: همه می دانند ایرانی ها برای اهل بیت(ع) جان می دهند.

هرکس شرایط حرم های مطهر عتبات عالیات در 20 سال قبل را دیده باشد، اعتراف می کند شرایط امروز این حرم های مقدس با آن روزها اصلاً قابل مقایسه نیست.

گروه های مختلف هنرمندان ایرانی در این دو دهه، آمدند و آنقدر با عشق و علاقه کار کردند که همان حرم هایی که در شرایط نامناسب بودند الحمدلله امروز مثل گل، تمیز و زیبا شده اند.

حتی وقتی صحن بزرگ حضرت فاطمه زهرا(س) در حرم مطهر امیرالمؤمنین(ع) بنا شد، باز هم ایرانی ها تأمین فرش هایش را عهده دار شدند.

فرش های زیبایی به دست هنرمندان قالیباف کرمانی بافته و به این صحن هدیه شد.

البته مدتی بعد، این فرش ها از صحن جمع آوری و روانه انبار حرم شد.

اینطور عنوان شد که این فرش های دستباف، سنگین و جابه جایی شان سخت است.

به همین دلیل، فرش های ماشینی 6 متری جایگزین آنها شد.

البته این فرش های ماشینی را هم یک خیّر ایرانی خریداری و به صحت حضرت زهرا(س) هدیه کرد.

ما هم در این سال ها کار ساماندهی فرش های مکان های مقدس در عراق را ادامه داده ایم.

در حال حاضر در مسجد کوفه مستقر هستیم و روی شست وشو و ترمیم فرش های این مسجد مقدس کار می کنیم.

 
کلید واژه ها: انگشت - تنهایی - امام - امام حسین(ع) - آسیب - سوزش - خبرگزاری - سرعت - پدر شهید - ابراهیم - مسابقه - شیرینی - جامعه - روایت - حواله - مجروح - جایزه - گلایه - گروه - حدود - دیگر - شهید - مریم

آخرین اخبار سرویس:
مبلغ افزایش حقوق بازنشستگان دولت اعلام شد

استخدام نماینده علمی در شرکت ویتا آریا در آذربایجان غربی

توصیه های «فهمیده کردستان» به دانش آموزان/ برادران عزیزم توجه کنید در دام ضدانقلاب نیفتید

استخدام کارشناس اداری با بیمه در یک موسسه معتبر در فارس

تلاش همه جانبه دشمن برای ناکارآمد جلوه دادن نظام اسلامی

امام عسکری(ع) و نجات جامعه از بحران های سرنوشت ساز

نمایندگان مجلس به زاهدی وفا رای اعتماد ندادند

تصاویر | معروف ترین عمارت تاریخی تهران | خانه ای که دوبار ثبت ملی شد | عمارت «امام جمعه» یا سردار تنکابنی؟

به افق نور، ویژه برنامه رادیو ایران

زاهدی وفا مثل محمد علی نجفی شد

هشتم ربیع الاول، سالروز شهادت امام حسن عسکری (ع)/ امام حسن عسگری(ع) چگونه به شهادت رسید؟

نامه اعتراضی رییس سازمان نصر کشور درباره محدودیت اینترنت به رییسی

نمایش فیلم سلطان و شبان2

عضو هیئت علمی دانشکده داروسازی شیراز: دشمنان ایران آرزوی رسیدن به اهداف شوم خود را به گور خواهند برد

ثبت 173 هزار درخواست مردم کرمانشاه از رییس جمهور/ استاندار: نامه ها و تماس ها بدون پاسخ نمی ماند

توجه به تعالیم اسلامی الگوی موفقی از نیروی انتظامی ساخته است

مادر شهیدان «مرادی» آسمانی شد

موزه علمای استان یزد ایجاد شود

توصیه های «فهمیده کردستان» به دانش آموزان/برادران عزیزم توجه کنید در دام ضدانقلاب نیفتید

زندگی امام حسن عسکری(ع) و فصل جدیدی در تفسیر قرآن و علم

یاوران وقف در یزد تجلیل شدند

طلوعی پس از غروب

برنامه پروازی فرودگاه اصفهان 13 مهر 1401

دیدار وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح با خانواده شهید همدانی

امام حسن عسکری(ع) با سختی بی مانندی در مسیر حفظ تشیع و زمینه سازی برای شکل گیری عصر جدید قدم برداشتند/تراث عظیم و تاریخی علمای هند احیا شود

650 بسته لوازم التحریر به دانش آموزان قمی اهدا شد

نمایش فیلم سلطان و شبان

روایت تازه یک خبرگزاری از فوت نیکا شاکرمی

استخدام وکیل در یک گروه حقوقی معتبر در تهران

استواری امام حسن عسکری(ع) در دوره محنت شیعه

استخدام وکیل و مسئول دفتر در یک گروه حقوقی در تهران

استخدام مسئول دفتر در یک گروه حقوقی معتبر در تهران

امام حسن عسکری و تقاضای تقیه از مردم

آیا امام حسن عسکری مخالف فلسفه بود؟

عکس | دختران خیابان انقلاب ما هستیم ؛ خوب نگاه کن ...

جامعه روحانیت کاشان اقدامات ضد دینی و ملی عناصر معدود خود فروخته را محکوم کرد

تبرئه قطعی مجتمع زیتون/ پاسخ مجتمع گردشگری زیتون به جوابیه مدیرمسئول فرهیختگان

معرفی و دانلود بهترین برنامه تغییر صدای اندروید که باید تجربه کنید

تصاویر: افتتاحیه نهمین دوره مجمع تشخیص مصلحت نظام

2 وقف جدید در خراسان شمالی ثبت شد

استخدام سرپرست پخش مویرگی در یک شرکت تولیدی معتبر در تهران

روایتی از زندگی امام حسن عسکری(ع) در کتاب «ماه در میان نیزه ها»

جزییات شصت ودومین مسابقات بین المللی قرآن مالزی

مستند «نبویون» ویژه هفته وحدت از شبکه سه سیما

عملیات اجرایی چند سدمعیشتی در استان اردبیل آغاز می شود.

احمد خاتمی: در نیویورک برای دیدار با رییسی مسابقه گذاشته بودند/ سران اغتشاشگران باید مجازات شوند!

جزییات دردناک مرگ 7 مرد در گردوتکانی همدان

نامه اعتراضی به رییسی در مورد مسدودسازی اینترنت

عضو هیئت علمی دانشکده داروسازی شیراز: دشمنان ایران آرزوی رسیدن به اهداف شوم خود را به گور خواهند برد

فرزندان 5400 نفر از مسئولان در خارج از کشور هستند

والاترین خصلت ها از منظر امام حسن عسکری(ع)

چرا «مسابقه محله» ادامه پیدا نکرد؟

عضو هیئت علمی دانشکده داروسازی: دشمنان ایران آرزوی رسیدن به اهداف شوم خود را به گور خواهند برد

فیلم | وصیتی از ابن الرضا برای شیعیان

برنامه های هفته وحدت هدفمند و هوشمندانه برگزار شود

استخدام نماینده علمی در شرکت ویتا آریا در همدان

مراسم بزرگداشت شهید امنیت در قم برگزار شد

اژه ای درباره مهسا امینی: همه این ماجرا در انظار مردم رخ می دهد

تصویر یک دختر با حجاب متفاوت در اجتماع بانوان مهدوی اصفهان

امین حیایی بازداشت شد؟! / ماجرای اعتراض چیست؟

مجاهدت فرهنگی امام حسن عسکری(ع)، جلوی بسیاری از انحرافات را گرفت

رهایی از چوبه دار در روز شهادت امام حسن عسکری (ع)/ ماجرای رهایی یک سرباز وظیفه در کرمانشاه از اعدام

امام حسن عسکری(ع) و تبیین فرهنگی پدیده غیبت برای شیعیان

سخنی با فرماندار جدید سراب

اشکالات سندی و متنی تفسیر منسوب به امام عسکری(ع)

زمستان پیروزی اوکراین؟

شباهت عجیب بازیگر زن با همسرش +عکس

اولین واکنش امین حیایی به اغتشاشات / موتور بازیگر تازه روشن شد

فال حافظ امروز | فال روزانه 13 مهر

این مهریه را هر وقت توانستید پرداخت کنید

مخالفت داور بین المللی کاراته با تخریب اموال عمومی/ حوادث اخیر توسط عده ای نا آگاه به انحراف کشیده شد

دشمنان امروز همان های هستند که صدام را تجهیز کردند

فیلم| وداع با شهیدی که جانش را برای امنیت مردم فدا کرد

پنجمین یادواره شهدای ارتش در قم برگزار شد

دشمن از اتحاد ملت ایران هراسان است

رهایی از چوبه دار در روز شهادت امام حسن عسکری (ع)/ ماجرای رهایی یک سرباز وظیفه در کرمانشاه از اعدام

نیروی دریایی ارتش در جنگ تحمیلی بزرگ ترین ضربه را به صدام زد

لازمه زمین گیر شدن دستگاه کفر عبور از فتنه ها است

آزادی 20 مددجوی جرائم غیر عمد کرمان

پل سیاه شهر اهواز ، شاهراه متفقین در جنگ جهانی دوم

تصاویر تجمع بانوان مهدوی در اصفهان | نوشته های روی پلاکارها ؛ واکنش به شعار زن، زندگی، آزادی ...

این عکس در مجلس جنجالی شد | واکنش نماینده: انگشتم را آن شکل گرفتم تا ...

افزایش حقوق بازنشستگان جدی شد؟ / متناسب سازی حقوق کارمندان و بازنشستگان + جزییات

استخدام کارشناس فنی و مهندسی در شرکت پترو انرژی خلیج فارس در تهران

استاد دانشگاه تربیت مدرس: حفظ اقتدار نیروی انتظامی مطالبه مردم است

استخدام مسئول مالی و اداری در نصیر عمران آریا در بوشهر، خوزستان و هرمزگان

استخدام مسئول مالی و اداری در شرکت نصیر عمران آریا در بوشهر

منتظر ظهور در مسیر استقرار عدالت جهانی دغدغه مند باشد

فال حافظ امروز 13 مهر 1401 با تفسیر دقیق

چرا ایده های بزرگ زیر دوش به ذهن می رسند؟

مخالفت داور بین المللی کاراته با تخریب اموال عمومی/حوادث اخیر توسط عده ای نا آگاه به انحراف کشیده شد

حضور نیروی دریایی ایران در فاصله بیش از 2 هزار کیلومتری مرزهای کشور

اولین استوری شروین حاجی پور پس از آزادی + عکس

قطع اینترنت و فشار آوردن بر پوشش جوانان، باعث خشم بیشتر آنها می شود

زندگی به سبک پدر منجی؛ «با فرزندانتان طوری رفتار نکنید که جری شوند»

امام حسن عسکری(ع) برای حفظ شیعه چه کردند

واکنش جالب مردم به خبر بدل رهبری!

جزییات افزایش حقوق بازنشستگان دولت / اعلام مبلغ افزایش حقوق و زمان پرداخت

امام حسن عسکری(ع)؛ حلقه وصل دوران حضور و غیبت صغری

بینید / افشاگری غیرمنتظره نماینده مجلس از آقازاده های خارج نشین / فرزندان 5400 نفر از مسئولان دولت، خارج از کشور هستند!

با فرش های حرم، به عرش رسیدم/ روایت پدر شهید از مسابقه ای که جایزه اش را امام حسین(ع) داد+پادکست

با فرش های حرم، به عرش رسیدم/ روایت پدر شهید از مسابقه ای که جایزه اش را امام حسین(ع) داد+پادکست