موضوعات داغ: - افزايش حقوق - حسين ماهيني - حقوق بازنشستگان - حقوق كارمندان - تركيب احتمالي استقلال - تركيب احتمالي - همسر علي دايي - كاركنان دولت - حقوق كارمندان و بازنشستگان - باشگاه پرسپوليس - خواننده عصر جديد - كشورهاي اروپايي و آسيايي - اقليم كردستان عراق - رييس ستاد كل نيروهاي مسلح - اوسين بولت - رودخانه - اصفهان كلاته - هيأت مذهبي - طراحي صنعتي - خريد خدمات - سخنراني رهبر انقلاب - زردآلو - بنتانكور

مطالب مرتبط:
معاون سیاسی رییسی: آمریکا به اشتباه فکر می کرد فشار بر ایران نتیجه می دهد
ویدیو| جاگیری اشتباه کنعانی زادگان روی گل اول السد به الاهلی
ربیعی: بازی فردا تهاجمی خواهد بود/باید کمترین اشتباه را داشته باشیم
بررسی شهر تاریخی گسکر صومعه سرا برای راه اندازی سایت موزه
مرمت سرای صندوق ساز های بازار تاریخی اراک
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 27 مرداد 1401 ساعت 11:322022-08-18اجتماعي

حذف حافظه تاریخی ابنیه با نامگذاری اشتباه


بسیار عجیب است که چرا درباره این بنای با عظمت هیچ اطلاع کامل و روشنی وجود ندارد.

نه از زمان دقیق ساخت آن و نه از کاربرد آن که همه این مسائل این بنا را برجسته تر می کند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس از مشهد،  600 متر مانده به بنای تاریخی" پابرجا در داخل شهر تاریخی تابران طوس دانسته و گفت: این سازه عظیم تاریخی، در واقع یک آرامگاه بزرگ آجری است که تقریبا در میانه شهر، قرار داشته و حالت مرکزیت دارد.

ایوان بزرگ ورودی، فضای گنبدخانه وسیع و گنبد آجری مرتفع از مشخصات منحصر بفرد این بنای ارزشمند است.

هارون صرفا یک نام است الزاما به هارون الرشید ارتباط ندارد وی با توجه به ساختار معماری و برخی شواهد تزیینی از جمله گچبری های زیبا، یک کتیبه" به خط ثلث و شیوه معماری آن، دوره ساخت بنا را اواخر سده هفتم یا نیمه اول سده هشتم ه.

ق برآورد کرده و ادامه داد: این آرامگاه دارای یک سردابه است و وجود آن، کارایی آرامگاه را برای این بنا قطعی می نماید.

البته در مورد شخص یا اشخاصی که در این آرامگاه مدفون بودند یا برای ایشان ساخته شده، اطلاعات دقیقی تاکنون بدست نیامده ولی با توجه به وضعیت کلی گرایش های مذهبی در دوران ایلخانی و سربداران در طوس، به احتمال زیاد این بنا متعلق به فرد یا افرادی از گرایش های عرفانی یا شیعی بوده است.

طغرایی انتساب این بنا به هارون الرشید را کاملا اشتباه عنوان کرده و افزود: هارون الرشید حدودا 500 سال، قبل از ساخت این ساختمان، درگذشته بود و موضوع سر بریدن سادات در این مکان نیز به هیچ وجه صحت ندارد.

نسبت دادن این مکان به اسم هارون نیز، منظور هارون الرشید نیست، هارون صرفا یک نام است و الزاما به هارون الرشید ارتباط ندارد.

انتشار اخبار غلط، گناهی بزرگ است  اشتباه بودن عنوان هارونیه برای این مکان برای اداره کل میراث فرهنگی مسجل شده است با اینحال طغرایی معتقداست: تغییر یک نام می تواند تنها راه ممکن نباشد.

ما در کنار بنا، یک تابلو نصب کرده و توضیحات لازم را داده ایم.

این نام حدود یک صد سال، برای این مکان توسط افراد گفته شده و متاسفانه برخی، عامدانه این ذهنیت را بوجود می آورند، غافل از این که انتشار اخبار غلط یک گناه بزرگ است.

برگزاری همایش های مختلف در محوطه مجموعه، ارائه توضیحات سابقه طوس، هارونیه و مسجد مدرسه توسط راهنمایان مطلع با بیانی مناسب، بسیار می تواند در تبیین این مسئله و همینطور جذب و توجه گردشگر به این مکان ارزشمند تاریخی موثر باشد.

مسئول دفتر ثبت آثار تاریخی اداره کل میراث فرهنگی، ادامه داد: این بنا به شماره 173در تاریخ 15دی ماه1310در فهرست آثار ملی با عنوان بقعه طوس، ثبت شده است و از حدود هفتاد سال قبل، اقدامات اساسی در زمینه بازسازی، مرمت و بازپیرایی آن از طرف سازمان حفاظت آثار تاریخی شروع شد و بعدها نیز سازمان میراث فرهنگی، اقدامات حفاظتی و محوطه سازی گسترده ای درآن انجام داد.

نصب یادمان غزالی در خانقاه طوس وی با بیان اینکه آرامگاه غزالی در این مکان نیست، گفت: یادمانی که از غزالی در مقابل این بنا قرار دارد، صرفا یک سنگ یادمانی است.

این آرامگاه تاریخی، شباهت نزدیکی با بنای آرامگاه بابا لقمان سرخسی هم دارد البته نه به این معنا که معماری آنها یکی باشد بلکه در سبک و شیوه ساخت خیلی شباهت دارند و هر دو در اواخر سده هفتم یا نیمه اول سده هشتم هجری ساخته شده اند.

حال نکته ای که اهمیت دارد اثر وضعی نامگذاری اشتباه بر روی آثار تاریخی و باستانی است که طبق گفته رجبعلی لباف خانیکی، مدیرکل اسبق اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی، این مسئله به حذف حافظه تاریخی مکانها و بناهای باستانی می انجامد.

در هرکدام از اماکن شهرها و روستاها، وقایعی اتفاق افتاده که بخشی از تاریخ مملکت ماست و هنگامی که اسمی عوض می شود، به مرور آن مکان از نقشه جغرافیا خارج می شود و همانند اینست که برگه ای از کتاب تاریخ یک منطقه خارج و سوزانده شود که با هر هدف و منظوری که انجام شود بسیار ناپسند است.

تغییر اسامی و نامگذاری جعلی نشاندهنده فقدان سواد و دانش وی مستشرقین و افراد غیرایرانی را در این موضوع دخیل دانسته و گفت: تغییر بسیاری از اسامی در ایران توسط مستشرقین و افراد خارجی انجام شده که اشرافی به تاریخ و فرهنگ ایرانی نداشته و اسامی ساختگی برای ابنیه انتخاب می کردند.

برخی نیز به دلایل سیاسی و عوام پسندانه اقدام به تغییر اسامی می کردند در حالیکه بناها و شخصیت های تاریخی ما با عقبه ای، متفاوت از آنچه در ذهن عوام است در تاریخ کشور ما حضور دارند.

این کار بسیار غلط و اشتباه است که ما با غرض ورزی های سیاسی و دیدگاه های عوام پسندانه، اقدام به تغییر نام اشخاص، بناها، شهرها و روستاها بکنیم.

  لباف خانیکی ادامه داد: هر مکان و ابنیه ای در تاریخ، شان نزولی دارد و این تغییر نامها، نشان دهنده فقدان دانش و سواد افراد بوده و اینکه درک درستی از معنا و مفهوم این اسامی و شان نزول آنها در تاریخ ندارند.

گنبد یا بقعه هارونیه نیز نامی جعلی است که ناشیانه بر روی این بنا که از ابنیه شاخص عصر ایلخانی و بازمانده از دوران تعالی رونق طوس است، نهاده شده است.

به گفته این باستان شناس، معمولا هریک از شهرهای منطقه که آبادتر و پر رونق تر از دیگر شهرها می شد، طوس نام می گرفت مثل نوقان که در صدر اسلام بزرگ تر و بارونق تر از شهرهای دیگر بود و طوس هم نامیده می شد.

طوسِ کنونی تغییر نام یافته، همان تابران قرون اولیه اسلام و یکی از چهار شهر ولایت طوس از ولایات نیشابور و هم ردیف با سه شهر دیگر نوقان ، رادکان و ترغبذ است که از اواخر قرن 4 و اوایل قرن 5 ه.

ق به دلایلی تابران بر نوقان پیشی گرفت و طوس نامیده شد و این اسم تاکنون ماندگار شده است.

هارون الرشید 500 سال قبل از ساخت این بنا درگذشت مدیرکل اسبق اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی، افزود: نام هارونیه هم در نتیجه عدم آگاهی از دگردیسی و تغییر نام تابران، بر آن بنا گذاشته شده و به نامگذاری مدفن هارون الرشید در سناباد نوقان یا زندان هارون در بغداد برمی گردد.

هارون الرشید در سال193ه.

ق در کاخ حُمید بن قحطبه در سناباد طوس (نوقان) درگذشت و در مجاورت همان کاخ به خاک سپرده شد و به دستور پسرش مامون بر فراز گورش بنای گنبدداری ساخته و هارونیه نامیده شد.

  وی گفت: در سال 203ه.

ق و در پی شهادت امام رضا(ع) پیکر مطهر ایشان نیز به دستور مأمون و به منظور برائت از اتهام صدور فرمان قتل آن حضرت، در همان بنای هارونیه و بالای سر هارون الرشید به خاک سپرده شد و بعدا آن مکان به عنوان مشهد الرضا مورد توجه شیعیان و مورخان قرار گرفت و گنبد و بقعه هارونیه به متون راه یافت.

لباف خانیکی به نام های دیگر این بنا ادامه داد اشاره کرد و گفت: در سالهای بعد که عوام و برخی مستشرقین در جستجوی گنج، آرامگاه فردوسی و غزالی طوس را مورد نظر و تحقیق قرار دادند، بدون اینکه از تغییر  نام تابران به طوس آگاه باشند با دیدن بنای گنبددار باقی مانده در طوس آن را" هارونیه و زندان هارون نامیدند.

! خانقاه یا بقعه؟ تا اوایل قرن چهاردهم خورشیدی در متون و سفرنامه ها از هارونیه با عناوینی چون نقاره خانه، مسجد، آرامگاه فردوسی، آرامگاه غزالی، بقعه طوس و خانقاه غزالی نام می بردند اما مدیرکل اسبق اداره کل میراث فرهنگی خراسان رضوی، درباره کاربری و نام واقعی هارونیه گفت: هرکسی از ظن خود به آن کاربری داده، اما کسانی که در تاریخ و فرهنگ خراسان مطالعات وسیعی داشته اند هارونیه را  به دلایل علمی خانقاه دانسته اند که دو نظریه در این مطالعات اهمیت بیشتری دارد.

این باستان شناس ادامه داد: نظریه اول مربوط به شادروان عزیز الله عطاردی است که درکتاب ارزشمند خود به نام فرهنگ خراسان نوشته است: به عقیده" نگارنده این بنا خانقاه خواجه عثمان هارونی نیشابوری از عرفا و مشایخ قرن ششم هجری به شمار می رفته است.

هارون یکی از قصبات اطراف نیشابور بوده و خواجه عثمان از آنجا به طوس آمده و مقیم شده و در این بنا به تدریس و ارشاد پرداخته است .

نظریه دوم نیز مربوط به مهدی سیدی پژوهشگر تاریخ خراسان است که در کتاب سیمای تاریخی فرهنگی شهر مشهد به دنبال استدلالهای عالمانه، هارونیه را خانقاه امیر نظام الدین علی برزش آبادی دانسته است.

وی افزود: با توجه به این دو نظریه، این بنا بجز خانقاه نمی تواند باشد و بسیار مناسب است که به پاس احترام به بزرگان و همینطور شهر پرآوازه طوس، خانقاه طوس جایگزین نام جعلی هارونیه (منسوب به هارون الرشید) شود.

انتهای پیام/ 
کلید واژه ها: تاریخی - به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس - آرامگاه - خبرگزاری فارس - معماری - ساخت - حافظه تاریخی - شهر تاریخی - نامگذاری - خبرگزاری - گنبد - بزرگ - نیمه اول - ارزشمند - کاربرد - برآورد - اشتباه - مشخصات - سردابه - ساختار - ارتباط - خط ثلث - گزارش - اطلاع - ایوان - مسائل - میانه - ادامه - روشنی - حافظه

آخرین اخبار سرویس:
کشف اسکلت 76 کودک قربانی | قربانیان مراسم مذهبی تمدن چیموی!

پیگیری نبود حفاظ در محل های پر خطر کارگاهی ضروری است

توزیع بسته های مهر تحصیلی در هرمزگان

آخرین وضعیت ترافیکی جاده ها / ترافیک در محورهای شمالی

استخدام منشی با بیمه در شرکت ساختمانی هامون در البرز

لایروبی رودخانه ها و شناسایی مناطق پرخطر در بحران اولویت فرمانداران باشد

محورهای خراسان شمالی: ترددها روان،سرعت ها بحرانی

نصب هولوگرام روی سرویس های مجاز مدارس

آغاز کاهش دمای هوا در خراسان رضوی

برخورد فیزیکی با دانش آموزان معترض؟

مدارس استان یزد تعطیل شد

حاکمیت امواج پایدار بر جو لرستان

احکام جدید رتبه بندی معلمان / خبر سخنگوی وزارت آموزش و پرورش درباره مدارک رتبه بندی معلمان

هشدار هواشناسی؛ گرد و خاک در تهران

هدیه زوج جوان گنبدی به دانش آموزان مناطق مرزی

معرفی پارک دلفین های کیش

هشدار؛ بارش باران برای این استان ها در راه است

مدارس این استان فردا پنج شنبه 14 مهر تعطیل شد

مصدومیت 580 نفر در زلزله خوی

تعطیلی مدارس استان یزد فردا پنجشنبه

آغاز ویژه برنامه های هفته نیروی انتظامی در شیراز

چه اتفاقی برای کارنامه سبز کنکور سراسری امسال افتاد؟

تعطیلی مدارس پنجشنبه 14 مهر | مدارس کدام استان ها روز پنجشنبه تعطیل است؟

مدارس این شهر فردا تعطیل شد

مدارس استان یزد فردا پنجشنبه در همه مقاطع تعطیل است

مدارس استان یزد فردا پنجشنبه تعطیل است

ببینید | چپ کردن اتوبوس حامل دانش آموزان؛ زخمی شدن 33 نفر

«آزمون» شرط رتبه بندی معلمان مهرآفرین

تعطیلی مدارس در این شهر/ علت چیست؟

استخدام کارشناس ایمنی، بهداشت و محیط زیست از تهران و البرز

جزییات تازه از بیمه رانندگان تاکسی | | مشمولان جدید چه کسانی هستند؟ | آغاز  پوشش بیمه ای تاکسیران ها طبق فهرست جدید 

جمع آوری مخازن زباله به دستور شورای تامین استان

جاده چالوس یکطرفه اس

أغاز روند کاهشی دما در خراسان رضوی

سامانه بارشی و خیزش گردوخاک در 6 استان کشور

جاده چالوس یکطرفه شد

اهداء یک هزار بسته لوازم التحریر در بخش جوقین شهریار

خدمات لازم به سرعت به حادثه دیدگان زلزله خوی ارائه شود/ اسکان مردم اولویت دارترین اقدام

ناپایداری هوای گلستان از پنجشنبه شب

وزیر آموزش و پرورش: دشمنان امروز دانش آموزان را هدف قرار داده اند | وزارت آموزش و پرورش به هیچ عنوان سند 2030 را اجرا نمی کند

ترافیک سنگین در مسیرهای منتهی به شمال و گلایه شهروندان از پلیس راهور

اجرای طرح ملی نذر آب در چهارمحال و بختیاری

ثبت 43 هزار تماس مردمی با سامانه گویای 141 خراسان شمالی

ابلاغ دستورکار احتیاطی فصل پاییز در هرمزگان

نیمی از جنگل های کرمان آفت زده است

ترافیک روان هم اکنون در جاده گیلان

نوری:تعدادی از احکام رتبه بندی معلمان مهر ماه صادر می شود

انتصاب در شهرداری کرمانشاه

وزیر آموزش و پرورش: کلاس درس در تمام استان ها به صورت حضوری برگزار می شود

اردوگاه اسکان اضطراری در خوی برپا می شود

دوره های آموزشی نقشه خوانی و هواشناسی دریایی در بندرامیرآباد برگزار شد

تاکید وزیر کشور بر به کارگیری همه ظرفیت ها در امدادرسانی به زلزله زدگان خوی

هوای غبارآلود در خوزستان

پیش بینی آسمانی صاف و آفتابی در استان همدان

وزیر آموزش و پرورش: کلاس درس در تمام استان ها به صورت حضوری برگزار می شود

مدارس در تمام کشور حضوری است/ دشمن قصد دارد مانع حضور موثر دانش آموزان باشد

وزش باد، وقوع گردوغبار و کاهش کیفیت هوا در هرمزگان

واکنش ضرغامی به اعتراضات در مدارس دخترانه

هرساعت تعطیلی علم و دانش در کشور خسران است

ترافیک سنگین در مسیرهای منتهی به شمال و گلایه شهروندان از پلیس راهور

نگویید «اصلاح طلبان»، بگویید «افساد طلبان»

تصاویر/ نمایش دلدادگی محبان اهل بیت(ع) در حرم حضرت معصومه(س)

مدیر کل راهداری و حمل و نقل جاده ای استان کرمانشاه : در شش ماهه نخست سال حاری بیش از 93 میلیون تردد در محورهای مواصلاتی استان انحام شده است

آغاز طرح توسعه آستان سیدالحسین(ع) نهبندان

هلال احمر به دنبال جذب سرباز امریه است

برگزاری 2 هزار برنامه با مشارکت شهروندان تهرانی

ببینید | ادامه تخریب خانه باغ ها؛ این بار 4 هزار متر با مجوز | برج مسکونی به جای باغ سبز

بازدید بیش از 100 هزار نفر از موزه های استان اردبیل

تاکید وزیر کشور بر به کارگیری همه ظرفیت ها در امدادرسانی به زلزله زدگان خوی

اردوگاه اسکان اضطراری در خوی برپا می شود

توضیحات آموزش و پرورش اصفهان درباره تجمعات اعتراضی دانش آموزان | دانش آموزان گول خورده اند!

قلمرو رنگ ها در بین کودکان اوتیستیک/تأثیر رنگ در محیط آموزشی کودکان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم

تردد وسایل نقلیه از کرج به چالوس یک طرفه شد

کندوان یک طرفه شد

پروازهای عتبات در فرودگاه های مازندران از سر گرفته شد

برخورد با دانش آموزان معترض در اصفهان؟

کرج-چالوس یک طرفه شد

هوای تهران خنک می شود

باران در راه مازندران

آزمون شرط رتبه بندی معلمان مهرآفرین

مدارک رتبه بندی 500 هزار معلم تأیید شد؛ آزمون شرط رتبه بندی معلمان مهرآفرین

مدیرکل آموزش و پرورش سمنان منصوب شد

خبر جدید برای معلمان / مدارک رتبه بندی 500 هزار معلم تأیید شد

بارش باران در شمال کشور/ نفوذ توده گردوخاک به نوار غربی

ترافیک نیمه سنگین در محورهای شمالی کشور

کیفیت هوای پایتخت همچنان قابل قبول

منطقه سبز تهران را بشناسید

برپایی اسکان اضطراری و چادر های امدادی برای زلزله زدگان خوی

بارش باران در این استان های شمالی کشور | نفوذ توده گردوخاک به نوار غربی

جاده چالوس یکطرفه شد

مدرسه، پل گذار از حاشیه به متن

احیا وقف 10 هکتاری بافت قدیم دهدشت/ لزوم انجام وقف برای حل مشکلات اجتماعی

کاهش نسبی دمای هوا در استان قزوین

هوای پاییزی و بارش باران در گیلان

شنبه، بهره برداری از محورجنوب به شمال تقاطع شهید قربانی اهواز

سند 2030 به هیچ عنوان در آموزش و پرورش اجرا نمی شود

آموزش و پرورش پایه موفقیت دانشگاه، صنعت و کشاورزی است

خدمات رایگان حوزه سلامت به شهروندان | تخفیف های ویژه اتوبوس و مترو تا برگزاری تورهای تهران گردی | جزییات تخفیف ویژه فروشگاه های شهروند

جاده چالوس یکطرفه شد

حرم عسکریین علیهم السلام: سه تصویر بسیار قدیمی و نادر

حذف حافظه تاریخی ابنیه با نامگذاری اشتباه

حذف حافظه تاریخی ابنیه با نامگذاری اشتباه