مطالب مرتبط:
رونمایی از موضع موسسه امام خمینی (ره) درباره علوم انسانی اسلامی در آینده نزدیک
نشست «بررسی کارنامه سمت در علوم اسلامی و انسانی» برگزار می شود 
روایت امام جمعه یزد از آینده نگری و دشمن شناسی امام خمینی(ره)
بازدید سرپرست دانشگاه علوم پزشکی استان مرکزی از بیمارستان امام خمینی محلات
دانشنامه حقوق بشر اسلامی تا یک سال آینده تدوین می شود
-187 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 26 مرداد 1401 ساعت 23:452022-08-17سياسي

رونمایی از موضع مؤسسه امام خمینی(ره) درباره علوم انسانی اسلامی در آینده نزدیک


حوزه/ یکی از برنامه هایی که در مؤسسه امام خمینی(ره) دنبال می شود، سند علوم انسانی اسلامی است که آن را تولید کرده ایم که در قالب یک مقاله قابل انتشار است و به زودی برای سال تحصیلی جدید رونمایی می شود.

- حوزه/ یکی از برنامه هایی که در مؤسسه امام خمینی(ره) دنبال می شود، سند علوم انسانی اسلامی است که آن را تولید کرده ایم که در قالب یک مقاله قابل انتشار است و به زودی برای سال تحصیلی جدید رونمایی می شود.

بر اساس این سند، مؤسسه امام خمینی(ره) موضع خود را در علوم انسانی اسلامی مشخص کرده است .

خبرگزاری حوزه" مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) در سال 1372 به همت علامه مصباح یزدی(ره) در قم تأسیس گردید.

این مؤسسه ارائه کننده رشته های مختلف علوم انسانی اسلامی است و پژوهش یکی از مهم ترین رویکرد های آن تعیین شده است.

برنامه ‎ریزی برای انجام پژوهش‎های بنیادی، راهبردی و کاربردی در حوزه های مختلف علوم انسانی و اسلامی و فراهم کردن زمینه چاپ و نشر آنها؛ تدوین کتاب های درسی و متون کمک آموزشی؛ برگزاری کرسی‎های نظریه پردازی، نوآوری، نقد و مناظره و همایش ها و نشست های علمی؛ تلاش برای پرورش محقق و ارتقای کمّی و کیفی پژوهش‎ها و انتشار نشریات تخصصی در حوزه های مختلف علوم انسانی از وظایف اصلی معاونت پژوهش است.

ساختار معاونت پژوهش دارای معاون، سه شورا شامل: شورای سیاست گذاری پژوهش، شورای کتاب و شورای هماهنگی نشریات پژوهش و شش مدیریت شامل: مدیریت برنامه ریزی و ارزیابی پژوهش، مدیریت تدوین متون، مدیریت امور پژوهشی، مدیریت کتابخانه، مدیریت نشریات و مدیریت پشتیبانی محققان است.

برای آشنایی هرچه بیشتر خوانندگان با فعالیت های پژوهشی این مؤسسه گفت و گویی انجام داده ایم با حجت الاسلام والمسلمین مهدی ابوطالبی معاون پژوهش مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) که تقدیم می گردد: سؤال: در ابتدا درباره مؤسسه و جایگاه پژوهش در آن بگویید، آنچه که از نام این مؤسسه برداشت می شود، اهمیت جایگاه پژوهش است.

یکی از اهداف اصلی که مؤسسه آموزشی و پژوهشی امام خمینی(ره) بخاطرش تأسیس شد، تربیت طلاب آگاه و آشنا به مباحث علوم انسانی، با هدف اسلامی سازی و تولید علوم انسانی اسلامی است؛ به همین دلیل رویکرد پژوهشی در مؤسسه بسیار مهم است.

به نوعی دانش پژوهانی که در این مؤسسه تربیت می شوند، با دو هدف تحصیل می کنند.

نخست این که در عرصه طلبگی خود با فضای علوم روز و دنیای جدید آشنا باشند و هدف دیگر تربیت پژوهشگرانی است که بتوانند پاسخگوی مسائل جامع و نظام در عرصه علوم انسانی باشند.

طبیعتاً این مسائل علوم انسانی قرار است با رویکرد اسلامی پاسخ داده شود و از این رو مؤسسه کاملا حوزوی است و کسانی که برای تحصیل در آن وارد می شوند، با این شرط پذیرش می شوند که همزمان با آن، دروس حوزه را به تناسب مقطع تحصیلی به اتمام برسانند، به این معنی که در هر مقطعی که می خواهند مدرک بگیرند، باید پیش از آن، به تناسب مقطع دانش آموختگی، مدرک حوزوی خود را هم ارائه کنند.

سؤال: با این تراکم تحصیلی و آموزشی مؤسسه و همچنین تعهد طلاب در گذراندن دروس حوزه، فرصتی برای طلبه در راستای اهتمام به کارهای پژوهشی باقی می ماند؟ ما برای اینکه به یک پژوهشگر و فعالیت پژوهشی برسیم، چنین برنامه ریزی کردیم که هر دانش پژوهی که در حال تحصیل است، وظیفه پژوهشی به معنای رایج یک پژوهشگر را ندارد.

بر این اساس، طلبه در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در دوره های کارورزی تحقیق، شرکت می کند که به اصطلاح با یک موضوع پژوهشی زیر نظر استاد، کارهای پژوهشی را دنبال می کند.

بنابراین، از دانش پژوه غیر از روش تحقیق که در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دنبال می کند، در دوره کاروزی چند ماهه زیر نظر استاد نیز شرکت می کند.

بعد از سطح کارشناسی ارشد آنها می توانند در کارگروه های پژوهشی وارد شوند که این کارگروه ها غیر از گروه های علمی مؤسسه است.

در این کارگروه ها، استاد مبرز در یک حوزه خاص، موضوعی پژوهشی را با مشارکت و همکاری چند پژوهشگر، به صورت گروهی انجام می دهد.

با توجه به این که این کار گروهی است، هر کسی موظف به ارائه کار پژوهشی خود در جلسه ای با حضور همه اعضای کارگروه است که در این جلسه، کار او نقد می شود و پژوهشگر ضمن ارائه و دفاع از تحقیقات خود و شنیدن انتقادات و پیشنهادات استاد مربوطه و اعضای کارگروه، تحقیق خود را با پختگی بیشتری تکمیل می کند.

این ها کارهای پژوهشی ای است که دانش پژوه در دورانی که مشغول تحصیل در مؤسسه است، مشغول آنها می شود که این مقدار از امور پژوهشی، در عرض آموزش نیست که کار را برای ادامه تحصیل طلاب سخت کند.

سؤال: وظایف این معاونت چیست؟ بر اساس آنچه ابلاغ شده و معاونت پژوهش ملزم به اجرای آنهاست، می توان وظایف این معاونت را بدین شکل عنوان کرد: برنامه ریزی برای تحقق اهداف پژوهشی سند چشم انداز مؤسسه؛ تبیین اهداف، پیشنهاد اولویت‎ها، تهیه و تنظیم راهبردها، سیاست ها و خط‎مشی های پژوهشی مؤسسه جهت تصویب در هیئت رییسه؛ نظارت بر برنامه ‎ریزی برای انجام پژوهش‎های بنیادی، راهبردی و کاربردی و فراهم کردن زمینه چاپ و نشر آن؛ تهیه و تدوین برنامه‎ های پژوهشی (پنج ساله و سالانه) با همکاری گروه‎های علمی برای تحقق اهداف کلی مؤسسه؛ پی گیری تهیه آیین ‎نامه ها و دستورالعمل‎های مورد نیاز معاونت؛ نظارت و جهت دهی به کرسی‎های نظریه پردازی، نوآوری، نقد و مناظره و همایش ها و نشست های علمی؛ نظارت و جهت دهی برای تدوین و تألیف دانش نامه ها و فرهنگ نامه ها در حوزه های مورد نیاز؛ برنامه ریزی برای ترجمه آثار مفید از فارسی به زبان های دیگر و بالعکس؛ زمینه سازی جهت استفاده اعضای هیأت علمی از فرصت‎های مطالعاتی داخل و خارج از کشور؛ نمایندگی مؤسسه در امور پژوهشی مراکز علمی ذی ربط داخل و خارج از مؤسسه؛ ارتباط و همکاری پژوهشی با مراکز آموزش عالی و مؤسسات پژوهشی داخل و خارج از کشور و تبادل اطلاعات علمی و تحقیقاتی با همکاری معاونت بین الملل؛ تامین نیازهای پژوهشی سایر معاونت‎ها و بخش‎های مؤسسه؛ اولویت سنجی تحقیقات درسی و پایان نامه ‎های دانش‎ پژوهان با همکاری معاونت آموزش و گروه های علمی؛ تلاش برای ارتقای کمّی و کیفی پژوهش‎ها؛ نظارت و جهت دهی به ارائه خدمات پژوهشی به اعضای هیئت علمی، محققان و گروه‎های علمی و اجرای دوره‎های کارورزی و برگزاری کارگاه‎های پژوهشی به منظور انتقال مهارت‎های گوناگون پژوهشی به محققان؛ نظارت بر کلیه واحدهای پژوهشی مؤسسه و نظارت بر حسن اجرای وظایف واحدهای مربوطه؛ اداره شوراهای معاونت و.

.

سؤال: درباره عملکرد معاونت بگویید.

این معاونت از چه بخش هایی تشکیل شده و هر کدام چه اهداف و وظایفی را عهده دار هستند؟ این معاونت چند مدیریت دارد که یکی از آنها، مدیریت کتابخانه و اسناد است.

این مدیریت، کتب و مقالات و نشریات در قالب فیزیکی و الکترونیکی مورد نیاز و استفاده اساتید پژوهشی و دانش پژوهان را تأمین می کند و منبعی غنی از محتواهای علوم انسانی اسلامی است؛ در کنار آن، سالن مطالعه هم مورد برای مراجعان در نظر گرفته شده است.

کتابخانه مؤسسه، بسیار غنی است و منابع فارسی و لاتین زیادی را در خود جای داده و می توان گفت که یکی از بهترین کتابخانه های قم در عرصه علوم انسانی است.

سؤال: درباره کتابخانه و منابع آن بیشتر توضیح دهید.

ما متناسب با رشته ها و گروه هایی که داریم و البته بر اساس رده کنگره که کتابخانه ها بر اساس آن رده بندی می شوند، در حوزه های مختلف اخلاق، ادیان، اقتصاد، تاریخ، تاریخ معاصر، تفسیر و علوم قرآن، جامعه شناسی، حقوق، روان شناسی، علوم سیاسی، فلسفه، عرفان، علوم تربیتی، کلام و مدیریت کتاب تهیه شده است.

بخش نشریات نیز در گذشته به صورت فیزیکی بود و امروزه عموماً الکترونیکی شده است.

کتابخانه، منبع نشریاتی است که متناسب با نیازهای پژوهشگران است.

در ذیل این مدیریت، یک اداره نشریات فعال است که در این اداره 12 نشریه علمی پژوهشی منتشر می شود.

بخشی از نشریات دارای مجوز از وزارت علوم تحقیقات و فناوری و بخشی از حوزه علمیه است.

در کنار این ها، 6 نشریه علمی ترویجی به زبان فارسی و یک نشریه علمی تخصصی به زبان انگلیسی نیز منتشر می گردد.

سؤال: این نشریات در چه عرصه ای تولید محتوا می کنند و اینکه محتوای تولیدی، صرفا خروجی های مؤسسه است؟ مؤسسه امام خمینی(ره) از قدیم، حدود 28 سال پیش نشریه علمی به نام معرفت داشت که مقالات در آن چاپ می شد.

بعد ها که در این مؤسسه تعداد هیئت علمی، پژوهشگران و دانش آموختگانش بیشتر شد و نشریات درجه بندی شد، هر ماه نشریه معرفت در یک موضوع چاپ می شد که این نشریه در قالب نشریات علمی پژوهشی منتشر می شود.

ولی بعد از آن به توجه به گسترش حجم تولیدات علمی، به تناسب گروه ها نشریات جداگانه ای تدوین و منتشر شد که اسلام و پژوهش های تربیتی، معرفت کلامی، تاریخ اسلام در آینه پژوهش، قرآن شناخت، معارف منطقی، معرفت اقتصاد اسلامی، انوار معرفت، روان شناسی و دین، معرفت ادیان، معرفت فرهنگی اجتماعی، معرفت فلسفی و معرفت سیاسی نشریات علمی پژوهشی است که در حوزه های مختلف علوم انسانی منتشر می شود.

این ها نشریات علمی پژوهشی ماست که طبیعتا طبق قواعد، درصدی از مقالات را از بیرون مؤسسه جذب می کند و بر اساس این قانون، نمی شود همه مقالات را افراد داخل مؤسسه ارائه دهند.

ما در این نشریات طبق آماری که در سال گذشته احصا کردیم، قریب به دو هزار مقاله در عرصه علوم انسانی اسلامی منتشر کردیم.

شرط انتشار مقاله در این نشریات این است که رویکرد اسلامی داشته باشد.

اگر نشریات مقاله ای غیر از این عرصه داشته باشند، چاپ نمی شود.

نشریات علمی ترویجی هم هست 6 عنوان در حال انتشار است که شامل: عیار پژوهش در علوم انسانی، اندیشه های حقوق عمومی، معارف عقلی، اسلام و پژوهش های مدیریتی، معرفت اخلاقی و معرفت می شود.

در عرصه نشریات علمی تخصصی هم یک نشریه Horizons of Thought به زبان انگلیسی است.

اساتیدی در مؤسسه به زبان انگلیسی مسلط هستند که مقالات انگلیسی خود را در این نشریه منتشر می کنند.

* مدیریت تدوین متون مدیریت بعدی در این معاونت مدیریت تدوین متون است.

بخشی از فعالیت های مدیریت تدوین متون طرح های پژوهشی و تصویب و پیگیری تدوین و در ادامه انتشار طرح های پژوهشی است.

گروه های علمی 15 گانه مؤسسه با همین موضوعات علوم انسانی که گفته شد هر هیئت علمی در مؤسسه (در دانشگاه ها و مؤسسات پژوهشی هیئت های علمی یا آموزشی هستند یا پژوهشی، ولی در مؤسسه امام خمینی(ره) آموزشی و پژوهشی هستند) بر اساس برنامه موظفی باید نیمی از فعالیت ها و عملکردشان را آموزشی و نیمی را پژوهشی پیش ببرند؛ از این رو همه باید در کنار برنامه های مختلف آموزشی، یک طرح پژوهشی داشته باشند.

شورای سیاست گذاری هم طرح ها را تصویب می کند و مدیریت تدوین متون پیگیر این طرح هاست.

هر طرح ناظری دارد که زیر نظر آن ناظر دنبال می شود و تا در ادامه ویرایش می شود و بعد برای انتشارات مؤسسه می رود که بخش مستقلی در مؤسسه است کتاب ها را منتشر می کند.

مدیریت تدوین متون در عرصه تدوین متون درسی نیز در دو بخش فعال است، نخست تدوین متون درسی که در این راستا، کتاب های درسی و منبع درسی را منتشر می کند و بخش دیگر بخش غیر درسی است که شامل سایر پژوهش ها می شود.

این محتواها برای انشتارات مؤسسه ارسال می شود.

* انتشار 2 هزار عنوان کتاب از سوی انتشارات مؤسسه امام خمینی(ره) انتشارات مؤسسه امام خمینی(ره) که عمدتاً آثار مؤسسه را منتشر می کند تا کنون 2 هزار عنوان کتاب منتشر کرده است و سال های متمادی در عرصه های مختلف حوزوی و دانشگاهی، انتشارات نمونه هم شده است.

مدیریت دیگر ما امور پژوهشی که دو بخش اصلی دارد.

یک بخش همایش ها و نشست های علمی است که کارش برگزاری نشست های تخصصی علمی، کرسی های ترویج و نقد و نظریه پردازی و همایش های نیم روزه و ملی و بین المللی است که در این ده سال اخیر تا پایان سال 1400، حدود 700 نشست علمی برگزار کرده است که همه به صورت تصویری و صوتی ضبط شده و در اختیار علاقه مندان در فضای مجازی قرار دارد.

همچنین حدود 150 کرسی ترویجی و سه کرسی نظریه پردازی داشتیم که یکی از این کرسی های نظریه پردازی در مرحله اجراست.

حدود 85 همایش ملی و نیم روزه نیز برگزار شده است که شامل 15 همایش ملی و 70 همایش نیم روزه می شود.

بخشی دیگر، اداره کارورزی و کارگروه های پژوهشی است که این بخش برگزاری دوره های کارورزی تحقیق و برگزاری کارگاه های دانش افزایی و کارگاه روش تحقیق است.

در این اداره برای دانش پژوهان مقطع کارشناسی ارشد و دکتری کارگاه تدوین رساله برگزار می شود.

کار این بخش، رسیدگی به امور کارگروه هاست که پیشتر ذکر شد 15 کارگروه فعالند.

لازم به ذکر است10 کارگروه کار خود را تمام کرده اند و 5 کارگره کارشان دنبال می شود.

* اجرای برنامه های پنج ساله پژوهشی در گروه های علمی دفتر برنامه ریزی و ارزیابی پژوهشی نیز در این معاونت فعال است که کار برنامه ریزی ها را دنبال می کند.

مؤسسه امام خمینی(ره) برنامه های پنج ساله پژوهشی را در گروه های علمی مختلف دنبال می کند که بر اساس آن، هر گروه علمی موظف است برای پنج سال آینده برنامه پژوهشی ارائه کند و تا کنون دو برنامه پنج ساله انجام شده است و در برنامه پژوهشی سوم هستیم.

* رونمایی از سند علوم انسانی اسلامی در آینده نزدیک کار دیگری که در مؤسسه امام خمینی(ره) دنبال می کنیم، سند علوم انسانی اسلامی است که آن را تولید کردیم که در قالب یک مقاله قابل انتشار است و به زودی برای سال تحصیلی جدید رونمایی می شود.

بر اساس این سند، مؤسسه امام خمینی(ره) موضع خود را در علوم انسانی اسلامی مشخص کرده است که این علوم چیست؟ و شدنی است یا نه؟ مراحلی که برای تولید علوم انسانی و اسلامی و اسلامی سازی که بیشتر مد نظر است، باید طی شود و به علوم انسانی اسلامی برسیم.

این سند در قالب یک برنامه در حال دنبال شدن است و دفتر برنامه ریزی پیگیری نوشته شدن و اجرای این سند را دنبال می کند.

تدوین فلسفه های مضاف با نگاه های اسلامی یکی از کارهایی است که در این سند در رشته های 15 گانه مؤسسه امام خمینی(ره) دنبال می شود.

ما این مسئله را مستمر از گروه های خود دنبال می کنیم که تا پایان این سال قرار است برنامه فلسفه مضاف خود را تدوین کنند.

در این سند کلیات علوم انسانی در این فلسفه مضاعف مشخص می شود.

البته این برنامه را دفتر برنامه ریزی و ارزیابی پژوهشی دنبال می کند.

هر گروه علمی ما یک نظام نامه جامع موضوعات پژوهشی دارد که در این برنامه های پنج ساله از آن نظام نامه مشخص می کند که اولویت پنج ساله اول، دوم و.

کدام است و بر اساس آن اولویت ها طرح ها تدوین می شد.

هر هیئت علمی که می خواهد طرحی را در مؤسسه تصویب کند، باید بر اساس نظام نامه و طرح های پنج ساله دنبال شود که این هم بر عهده اداره برنامه ریزی و ارزیابی پژوهشی است.

البته برنامه ریزی های ادارات مؤسسه هم در کنار این کارها بر دوش این اداره است.

یک مدیریت هم مدیریت امور پشتیبانی محققان است که نیازهای اعضای هیئت علمی از جمله اتاق و تجهیزات و.

را پشتیبانی می کند.

البته در بخش اداری مالی، مدیریت پشتیبانی وجود دارد ولی هر معاونت مدیریت پشتیبانی خود را دارد چراکه هر بخش اقتضائات خاص خود را دارد.

سؤال: درباره سند علوم انسانی اسلامی بیشتر توضیح دهید و اینکه فرایندش به چه صورت بوده است؟ وقتی درباره علوم انسانی می خواهیم صحبت و آن را به جامعه عرضه کنیم، باید ابتدا علوم انسانی را بشناسیم.

گام بعدی نقد این علوم است.

قبل از این که خودمان به تولید علم بپردازیم، باید آن را به درستی بررسی و نقد کنیم.

علامه مصباح یزدی به این مسئله قائل نبود که همه علوم انسانی تولید شده در غرب را دور بریزیم و خودمان از صفر علوم را تولید کنیم.

وقتی به بحث تولید علم می رسیم، اساتید نگاه های مختلفی دارند، همانطور که در بحث های علمی و دینی موضوعات مختلفی داریم.

در این مسئله هم اساتید هم نظریات مختلفی دارند و.

.

در مؤسسه امام خمینی(ره) برای این که حداقل برای تولیدات علوم انسانی اسلامی مسیر مشخصی داشته باشیم، آمدیم و گفتیم که یک تعریفی از علوم انسانی اسلامی داشته باشیم و بر اساس آن تعیین مسیر کنیم.

به همین جهت مرحوم علامه مصباح یزدی و اساتید مؤسسه امام خمینی(ره) گروهی را تشکیل دادند و ده ها جلسه بحث کردند .

نخست اینکه اگر می گوییم علم دینی، آیا می شود و یا نمی شود؟ دوم این که علوم انسانی چیست و چطور معنا می یابد؟ و بعد از آن، فرایند تولیدش چیست؟ بعد از بحث های زیاد به سند معین و مشخصی در عرصه علوم انسانی و اسلام رسیدیم.

این سند بحث شد و موضع مؤسسه در عرصه علوم انسانی و اسلامی مشخص شد و در جلسات متعدد تقسیم شد و با همه اساتید این ها بحث شد.

اساتید هم نظر دادند و بحث شد و خط مشی کلی با این کار مشخص شد.

گروه های مختلف موظف شدند که بر اساس این سند کارهای خود را دنبال کنند.

این سند نزدیک به یک سال طول کشید تا منقح و تنظیم نهایی شد.

در نهایت سند علوم انسانی اسلامی مشخص شد.

سؤال: درباره اسلامی سازی علوم انسانی گفتید و این که آیت الله مصباح یزدی بنایش این نبود که این علوم را کنار گذاشته و از صفر شروع کنیم.

شاید این اقتضای آغاز راه مؤسسه امام خمینی بود که در دوره ای پرچم علوم انسانی اسلامی برافراشته شد و متون در دسترس نبود و در عین وجود برخی منابع، خیلی دستمان پر نبود که در این شرایط نظر معظم له اسلامی سازی این علوم انسانی بود.

اسلامی سازی کار خوبی است ولی شاید برای دهه پنجم انقلاب، این انتظار باشد که مؤسسه به سمت تولید علوم انسانی اسلامی حرکت کند؛ نظرتان را در این باره می شنویم.

این که گفتم اسلامی سازی نه تولید، به این معنا نیست که مثلا دانش روانشناسی موجود را دستی بر سر و گوشش بکشیم و آنچه قابل تطبیق است با مبانی روانشناسی را دنبال کنیم.

مانند بانکداری اسلامی که در آن، تسهیلات بر اساس عقود اسلامی دنبال می شود و اگر بیاید و بر اساس آن عمل نماید، عقود اسلامی می شود، ولی هنوز بانک و بانکداری ما اسلامی نشده است؛ درست است که بانک بر اساس این عقود شرعی خلق پول می کند و با سپرده وام می دهد، ولی به صورت مجموعه ای که نگاه می کنیم می بینیم که شاید دارد به نظام مالی نظام ضربه می زند و.

.

این سخن بنده درباره تولید اسلامی سازی علوم انسانی در برابر برخی مؤسسات علمی است که معتقدند ما حتی مفاهیم و اصطلاحاتمان را هم باید خودمان تولید کنیم و نباید به آنها نگاه هم بکنیم.

ما باید فارغ از آنها باید به سراغ سنت و کتاب برویم و ببینیم در سیاست، جامعه شناسی، اقتصاد و.

چه به دست می آوریم.

ما معتقدیم که امروز با دنیایی مواجهیم که برای مثال در آن مسائل روانشناختی وجود دارد که این علم روانشناسی بر اساس تجریبات یافته هایی دارد و نمی شود بگوییم همه آنها غلط است، منتهی ما باید ابتدا بیاییم و مبانی خود را مشخص کنیم و در عرصه تولید علوم انسانی اسلامی تعریف خود را بدانیم و مبانی انسان شناسی غرب را نقد می کنیم و مبانی انسان شناسی خود را مانند مبانی معرفت شناسی، ارزش شناسی و.

را مطرح سازیم.

بعد می آییم و می گوییم این روانشناسی غربی که در مسائل روانشناسی مثلا در خانواده به این نظریات رسیده، بخشی بر اساس انسان شناسی است که ما آن را قبول نداریم، چراکه برخی از آنها به معاد توجه نکرده است، پس آن را کنار می گذاریم و.

.

لذا ما می توانیم مسائل را از آنها بگیریم و تجربیات را از آنها بگیریم و ببینیم دین ما چه می گوید.

ما علوم روز دنیا را می توانیم بررسی کرده و با تطبیق آنها به این نتیجه برسیم که انسان شناسی آنها غلط بوده و بر اساس این مسیر اشتباه به این نظریه اشتباه رسیده اند، پس ما با انسان شناسی صحیح به نتیجه دیگری می رسیم و نهایتا تولید صورت می گیرد.

اگر بخواهیم از صفر شروع کنیم، از خیلی ادبیات روز علم عقب می مانیم و نمی توانیم پاسخ گوی نیاز روز باشیم.

سؤال: برخی نظر بر این دارند که در علوم فیزیکی و مادی می توان به داشته های بشر با هر دین و آیینی مراجعه کنیم، ولی در علوم انسانی که فرای ماده است، ریل ها بر اساس نگاه مادی اشتباه گذاشته شده است.

بنابراین، آنها به سمت مسیر ماده حرکت می کنند ولی ما می خواهیم ریل را به سمت صحیح تغییردهیم.

همیشه اینطور نیست.

یعنی ما وقتی مواجه می شویم با علوم انسانی غربی با مبنا شروع می کنیم؛ وقتی مبانی انسان شناختی آنها را مقایسه می کنیم، مشاهده می کنیم که بخشی از این مبانی متفاوت از ما نیست.

برای مثال آنها در حوزه جسم انسان شناخت هایی از فیزیولوژی دارند، آیا ما می خواهیم فیزیولوژی جدیدی ارائه کنیم؟ فیزیولوژی زیر مجموعه زیست شناسی است که بر اساس تجربه و شناخت جسم به دست می آید.

یا در اقتصاد که دارای پایه های ریاضی هم می توان از یافته های آنها استفاده کرد؛ ما که نمی خواهیم ریاضی جدیدی بیاوریم.

در نگاه دینی می گوییم که انسان جسم و روح دارد؛ بله شناخت غربی ها از روح و روان انسان شناخت دقیقی نیست و حتی وقتی می خواهند برای انسان ها برنامه و تحلیلی در عرصه های اقتصادی و.

ارائه دهند، نگاهشان ماده است.

نگاه دینی ما می گویید که سود اقتصادی مهم است که بیکاری را حذف کند، تورم را کنار بگذارد و عدالت را برقرار کند و سعادت اخروی انسان را نیز تأمین کند.

ما می توانیم وجوه مشترکی داشته باشیم و دیگر این که مسائلی را از آنها بگیریم.

مثلا در فلسفه فیلسوف های ایرانی در مواجهه در فلاسفه غرب چه کردند؟ خیلی اوقات مسائل را از آنها گفتند و با مبانی دینی پاسخ دادند و خیلی وقت ها هم بر اساس مبانی دینی مسائل جدیدی تولید می شود که برای آنها مسئله نیست؛ بنابراین ما با این نگاه می توانیم همزبانی با آنها داشته باشیم.

اگر با مبنای ما سازگار نباشد کاری با آن نداریم ولی بخش هایی که می توان از آن استفاده کرد، تجربه هایی که به دست آورده اند، یافته هایی است که می تواند مورد استفاده قرار گیرد.

سؤال: گفتید که در مؤسسه امام خمینی(ره) به دنبال تربیت افرادی هستید که پاسخ گوی نیازهای نظام باشند.

این نیاز به موضوع شناسی خاصی دارد، در این زمینه چطور عمل می کنید.

ما از دو جهت این بحث را دنبال می کنیم.

نخست این که خیلی از نیازها به سمت ما از سوی مراکز و نهادهای مختلف نظام می آید.

استانداری ها و ادارات مختلف در مناسبت های مختلف نیازهای پژوهشی خود را به مراکز پژوهشی اعلام می کنند و گاهی جزو فعالیت های ما قرار می گیرد.

بخشی هم ارتباطات خاص است، به این صورت که مثلا گروه روانشناسی ما با اداره زندان ها ارتباط خوبی داشته که در قالب عملی مانند اعزام مبلغ و همچنین امور نظری آنها را پشتیبانی می کند.

بخشی هم به تناسب شرایط روز در دستور کار ما قرار می گیرد.

مثلا در ایام کرونا که یکی از مباحث اعتقادی این بود که چنین شر عظیمی جامعه انسانی را گرفته و .

.

طبیعتا فضای جامعه نشان می دهد این سؤالات مطرح شده و باید جواب داده شود.

یا مثلا در دوره اصلاحات که خیلی بحث های کلامی و عقیدتی و کلام جدید و حتی بحث های فلسفه سیاست مطرح می شد درباره خدا، وحی و ولایت فقیه شبهات مطرح می شد که در این فضا بر حسب آنچه خود را در جامعه نشان می دهد، گروه های پژوهشی در این عرصه ورود می یابند.

یک بخش هم در برنامه های پنج ساله که گروه های علمی ارائه می کنند که بر اساس رصدها موضوعات را اولویت بندی و در دستور کار قرار می دهند.

مثلا مطالبات مقام معظم رهبری، که رهبری درباره جهاد تبیین یا در حوزه تاریخ و بزک پهلوی و تطهیر شاهنشاهی، مطالبات دینی و.

دارند، جریی از مسائلی است که نیازهای جامعه به وسیله آن رصد می شود.

سؤال: برنامه هایی که برای آینده دنبال می کنید چیست؟ عرض شد در حوزه پژوهش برنامه های پنج ساله ای در دستور کار این معاونت قرار دار که دو دوره آن انجام شده و در برنامه سوم هستیم و آن را دنبال خواهیم کرد.

مهمترین برنامه پیش رو نیز همانطور که گفته شد، چشم انداز مؤسسه در اسلامی سازی علوم انسانی است.

ما باید تا پایان سال فلسفه های مضافمان تولید شود و در آن نمای کلی از مبانی و مبادی هر رشته علوم انسانی ارائه شود.

گفت و گو: علیرضا سهلانی
کلید واژه ها: علوم انسانی اسلامی - علوم انسانی - اسلامی - سال تحصیلی جدید - رونمایی - علوم - امام - سال تحصیلی - برنامه - یکی از - امام خمینی(ره) - انتشار - علامه مصباح - آینده نزدیک - تولید - پژوهش - مقاله - موضع - جدید - خبرگزاری - قابل - هایی - مهم ترین - آموزشی - پژوهشی - نزدیک - علامه - مختلف - ارائه - آینده

آخرین اخبار سرویس:
وحیدی: ریشه های انقلاب اسلامی بیش از هر زمان دیگری مستحکم شده است

تکریم و معارفه رییس فرهنگ و ارشاد کهگیلویه/اولین اولویت مدیر جدید چه بود!

برگزاری 80 درصد کلاس ها از هفته اول مهرماه

رییسی: احاطه به حقایق باعث می شود تشخیص مصلحت از یک اتقان برخوردار باشد

هدف دشمن ایجاد جنگ داخلی در ایران است

آزادی 620 بازداشتی ناآرامی های اخیر

کردستانی ها اهانت به قرآن، دین و مقدسات را نمی پذیرند

تکمیل شبکه ملی اطلاعات و ارائه اینترنت با کیفیت، نقطه تعامل دولت و مجلس

برگزاری مراسم عزاداری شهادت امام حسن عسکری (ع) در 14 بقعه متبرکه شاخص البرز

نمایش یک زن برهنه در تلویزیون جمهوری اسلامی؛ آیا خطوط قرمز صداوسیما تغییر کرده؟

نشست مهم اساتید دانشگاه تهران درباره حوادث اخیر؛ از مقیمی و حدادعادل تا مطهری، ظریف، آزادارمکی و کولایی | تذکر مهم یک استاد: اشتباه نگیرید!

تجلیل از مدافعان امنیت در استان قزوین 

افتتاحیه نهمین دوره مجمع تشخیص مصلحت نظام

مسابقه کتابخوانی رحمت بیکران

آملی لاریجانی: اغتشاش و هجمه به نیروی انتظامی با هیچ منطقی سازگار نیست

ذوالقدر: با وجود مجمع تشخیص، نظام هیچگاه دچار خلاء و بن بست نمی شود

ببینید | حرف های بدون سانسور درباره اعتراضات | ظریف، مطهری، حداد عادل، زیباکلام و... چه گفتند؟ | معاون وزیر شده رییس اینترنشنال | این دو قطبی خطرناک!

شهدای مِنا در بهترین حالت به لقاءالله پیوستند

افزایش حقوق بازنشستگان | اعلام مبلغ افزایش حقوق

ادامه سرپرستی زاهدی وفا بر وزارت کار تا معرفی وزیر جدید اشکالی ندارد

استخدام کارشناس تضمین کیفیت با پاداش در شرکت رایان فن در البرز

مدرس دانشگاه: خودمان برای دشمن فرصت تهاجم ایجاد کردیم/ نهادهای فرهنگی قوی تر عمل کنند

رییس جمهور: احاطه به حقایق باعث می شود که تشخیص مصلحت از یک اتقان برخوردار باشد

بزرگداشت معلم شهید محمود اخلاقی در سمنان

پیام بزرگ دنیای سیاست به رییس جمهور در روز رای اعتماد زاهدی وفا

راهکار مداح معروف / برخورد و تذکر به بی حجاب ها باید مخفیانه باشد

اتفاقات شریف ریشه در فقر فرهنگی داشت | در مورد اعتراضات مُد هم تأثیرگذار است | انتقاد از رفتار خشن استادها با دانشجویان

واکنش مجمع جهانی بیداری اسلامی به اتفاقات افغانستان و فلسطین

دشمنان با اصل اسلام مشکل دارند

کلم وحدت آفرین رهبر انقلاب نقشه دشمنان. ا نقش بر آب کرد

مراسم بزرگداشت طلبه شهید مدافع امنیت در مجتمع آموزشی شهید صدوقی قم

تصاویر/ وداع طلاب مدرسه علمیه شهید صدوقی فاز 5 با پیکر طلبه شهید مهدی زاهدلویی

سرلشکر باقری یک پیام صادر کرد

آیت الله علم الهدی در همایش یاوران وقف در مشهد: وقف در تداوم اسلام تاثیرگذار است

امضای 44 صلح نامه برای جابه جایی ساکنان کوی فلسطین زنجان

مسؤول فرهنگ انقلابی و اخلاق مداری در دانشگاه هستیم/ به دوراز سیاست زدگی به یکدیگر کمک کنیم

مدیرعامل اتحادیه مؤسسات قرآنی استان تهران از ایکنا بازدید کرد

مرحله استانی مسابقات قرآن سپاه ثارالله کرمان برگزار شد

استخدام حسابدار و مدیر مالی در شرکت سنجش سلامت عرفان در تهران

شهرداری منطقه 7 موفق به صدور مجدد گواهینامه استاندارد ISO 14001:2015 شد

استخدام کانتر دار کافه در هلدینگ بین المللی سدار در شیراز

برگزاری چهارمین جلسه کمیته تخصصی سیل و مخاطرات هواشناختی

ببینید| کودک ربایی به خاطر 200 هزار تومان

ببینید | ماجرای چند دقیقه ای که زاهدی وفا وزیر بود

لزوم ترویج فرهنگ ایثار و شهادت در نسل جوان

ظریف ، علی مطهری ، زیباکلام ، حدادعادل و ... چه گفتند؟ / نشست بررسی اعتراضات اخیر در دانشگاه تهران

گرامیداشت یاد و نام شهدای دفاع مقدس، حفظ آرمان ها و ارزش های نظام است

تعیین عرصه تپه «مای خان» دشت ذهاب

ببینید | نشست مهم دانشگاه تهران با استادان نامدار درباره اعتراضات؛ حدادعادل، ظریف، مطهری، عاملی، زیباکلام، حناچی و دیگران چه گفتند؟

ذره بین سازمان بازرسی کل کشور بر ایجاد دولت الکترونیک

خطر از بیخ گوش عمران خان گذشت

حذف هزار شرط مبهم از مجوزها/ صدور بالغ بر 108 هزار مجوز بدون نیاز به مراجعه از ابتدای سال

رییس مرکز پژوهش های مجلس: در سال 1435 با 35 میلیون نفر سالمند روبرو خواهیم بود

شروین حاجی پور چگونه آزاد شد ؟ | جزییاتی مهم از آزاد شدن شروین حاجی پور

ارتقاء خدمت رسانی بهتر به مردم با افزایش بهره وری موقوفات

بررسی علت فوت «مهسا امینی» ادامه دارد

بازی کلش آف کلنز رفع فیلتر شد

آیت الله علم الهدی : خراسان رضوی از شاخص ترین استان های کشور در عرصه علمی، آموزشی و پژوهشی است

خط ویژه| روزنامه اعتماد برای آشوبگران آرزوی موفقیت کرد/ رونویسی اصلاح طلبان از بی بی سی در تقطیع بیانات رهبری

مردم ترک و کرد شمالغرب با وحدت پای آرمان های انقلاب ایستاده اند

قرار دوازدهم در شهرستان انار؛ توزیع بیش از 15 میلیارد ریال بسته معیشتی و لوازم التحریر

چرا دانشگاه ها ملتهب شد؟/وظیفه مسوولان در برابر پمپاژ ذهنی رسانه های بیگانه

آزادی 620 بازداشتی ناآرامی های اخیر

آغاز مرحله جدید پویش «مشق احسان»

ببینید| پشت صحنه سکانسی از تعقیب و گریز موتورسیکلت در هالیوود

جزییات افزایش حقوق بازنشستگان دولت

حسین شریعتمداری: گشت ارشاد بهانه و رمز بود | ایزدی: تعرض به پلیس پذیرفته شده نیست | « زن، زندگی و آزادی» شعار گروهک تجزیه طلب پ پ ک است که ...

نمازخانه های بین راهی کردستان باید در شأن نمازگزاران باشد

قوانین ویژه اینستاگرام برای ایران!

وزیر ارشاد: هنرمندان پای آرمان های انقلاب اسلامی و تمامیت ارضی ایران ایستاده اند

حضور اعضای انجمن های علمی مختلف در کمیته حقیقت یاب

حذف هزار شرط مبهم از مجوزها/

فیلم | لحظاتی از تشیع پیکر طلبه شهید مدافع امنیت مهدی زاهدلویی در قم

امنیت و آرامش ثمره خون هزاران شهید، از بین رفتنی نیست

هنرمندان پیشکسوت در بیانیه ای بر حفظ امنیت کشور و وحدت و یکپارچگی ملی تاکید کردند

نامه انتقادی به رییسی در مورد مسدودسازی اینترنت

نشست اساتید دانشگاه تهران درباره حوادث اخیر / ماجرای آزادی 14 دانشجو چند ساعت پس از دستگیری

ظریف: ما مردمی داریم که در برابر حرف نادرست مقاومت می کنند / حتما اشتباه می کنیم اگر فکر کنیم می توانیم مردم را نادیده بگیریم

امام جمعه اهل سنت شهرستان درمیان: اغتشاش کار دشمن است/با مخلان امنیت عمومی برخورد شود

ببینید | ماجرای چند دقیقه ای که زاهدی وفا فقط وزیر بود

شریعتمداری: گشت ارشاد بهانه و رمز بود/ ایزدی: تعرض به پلیس پذیرفته شده نیست

حرکت برخی شهرها به سمت وضعیت جوی خطرناک

واگذاری سهام عدالت به مددجویان نهادهای حمایتی

اتهام وحشتناک علیه دانشجویان دانشگاه شریف!

تشییع باشکوه شهید داوود عبدالهی در لرستان

کم کاری در حوزه فرهنگ منجر به مواجهه با آسیب های اجتماعی می شود

واکنش ضرغامی به اعتراضات در مدارس دخترانه | انتقاد از شهرداری زاکانی

بیانیه پدر و مادر مهسا در مورد پرونده دخترشان

آغاز نهمین دوره مجمع تشخیص به ریاست آملی لاریجانی

استخدام شرکت فولاد هرمزگان

دعوت به همکاری بصورت پیمانکاری در شرکت فولاد هرمزگان

خانم بازیگر مشهور ممنوع التصویر شد؟

ظریف پس از مدت ها سکوتش را شکست و به وقایع اخیر واکنش نشان داد

جزییات تازه یکی از بستگان نیکا شاکرمی درباره چگونگی درگذشت او | نیکا قربانی چه چیزی شد؟

حضور وزرای اطلاعات و ارتباطات در کمیسیون های مجلس

سالروز شهادت یازدهمین اختر امامت

دفاع مقدس عامل سازندگی و انسجام جامعه شد

تاب آوری ظرفیت تغییر است

استخدام سرپرست فروشگاه، کارشناس فروش فروشگاه در تبریز

خبری مهم در رابطه با میزان افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان در سال 1402

رونمایی از موضع مؤسسه امام خمینی(ره) درباره علوم انسانی اسلامی در آینده نزدیک

رونمایی از موضع مؤسسه امام خمینی(ره) درباره علوم انسانی اسلامی در آینده نزدیک