مطالب مرتبط:
مهر تایید بیمه مرکزی جمهوری اسلامی ایران بر افزایش توانگری مالی بیمه معلم/ توان بیمه معلم بر مدار افزایش / 1401، سال پرقدرت توانگری مالی در بیمه معلم
پیشنهاد های جدیدی از طرف اروپا به جمهوری اسلامی رسیده است
رسیدگی به طرح بانکداری جمهوری اسلامی ایران در مجلس
تصاویر/ نشست خبری کتاب سال حکومت اسلامی
پیشنهادهای جدیدی از طرف اروپا به جمهوری اسلامی رسیده است
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 26 مرداد 1401 ساعت 23:072022-08-17سياسي

افزایش 2400 واحدی پارکینگ حرم امام رضا/ صحن جمهوری اسلامی مسقف می شود+تصاویر


کارگران در ده ها متر زیر حرم امام رضا(ع) مشغول کارند تا هم ایستگاه های مترو و BRT را به هم برسانند و هم ظرفیت پارکینگ حرم را 2400 واحد اضافه کنند.

- خبرگزاری فارس ـ قرآن و فعالیت های دینی ـ مهدی احمدی: حرم حرم مطهر رضوی" به گفت وگو نشستیم که در ادامه تقدیم می شود.

صحن جمهوری اسلامی مسقف می شود ابتدا از طرح مسقف شدن صحن جمهوری اسلامی حرم بگویید.

پروژه پیش بینی شده برای اجرا در صحن جمهوری اسلامی، مسقف کردن این صحن است که مطالعات طرح مسقف شدن صحن و تبدیل آن به رواق سرپوشیده به عنوان فضای زیارتی ویژه زائران امام رئوف (ع) انجام شده و ان شاءالله در سال جاری وارد فاز اجرایی و عملیاتی آن خواهیم شد.

به این صورت، فضای سرپوشیده حرم افزایش یافته صحن جمهوری اسلامی با تبدیل شدن به رواق مسقف در شرایط مختلف پذیرای زائران خواهد بود.

تلاش برای تأمین آرامش و رفاه زائران برای احداث این رواق و دیگر فضاهای مسقف حرم پیش بینی تأسیسات به چه صورت است؟ ایجاد آرامش و رفاه برای زائران از مهم ترین رسالت های سازمان فنی و نگهداری حرم مطهر امام رضا (ع) است، نگهداری از تأسیسات حرم مطهر از جمله 35 موتورخانه اصلی و فرعی که برای تأمین سرمایش و گرمایش رواق ها و سایر اماکن استفاده می شود، از جمله این خدمات است حفاظت و صیانت از هنرهای اسلامی به کار رفته در حرم مطهر رضوی و همچنین ایجاد آرامش و رفاه برای زائران از مهم ترین رسالت های سازمان فنی و نگهداری حرم مطهر امام رضا (ع) است.

نگهداری از تأسیسات حرم مطهر از جمله 35 موتورخانه اصلی و فرعی که برای تأمین سرمایش و گرمایش رواق ها و سایر اماکن استفاده می شود، یکی از خدمات این سازمان است و در کنار آن، اقداماتی همچون بهره گیری از هنرهایی همچون کاشی کاری و گچ کاری در انجام تزیینات صحن ها و رواق ها، افزودن فضاهای خدماتی و رفاهی داخل حرم به فضاهای زیارتی، تأسیس پله برقی و وضوخانه در رواق دارالولایه، از دیگر اقدامات این سازمان برایی ایجاد آرامش و رفاه حال زائران به شمار می رود.

تکمیل موزه جامع امام رضا (ع) تا 1406 یکی از پروژه های حرم، تکمیل موزه رضوی است.

این کار در چه مرحله ای قرار دارد؟ بله واقعا پروژه مهمی است که سازمان فنی و نگهداری حرم مطهر رضوی در دست اجرا دارد.

موزه جامع امام رضا (ع) پروژه عظیم و مهم فرهنگی است که 65 هزار متر مربع وسعت دارد و طبق برنامه ریزی در سال 1406 به بهره برداری خواهد رسید.

پس از تکمیل این پروژه، آثار کهن و گران بها به نمایش درآمده در موزه قرآن و موزه مرکزی به موزه جامع امام رضا (ع) منتقل می شود و علاوه بر این سایر اشیاء تاریخی و گران بها که به دلیل نبود فضای کافی در خزانه نگهداری می شود هم در این موزه به نمایش گذاشته خواهد شد.

اجرای سه پروژه در صحن پیامبر اعظم (ص) موضوع ترمیم یا تعویض سنگفرش های صحن پیامبر اعظم (ص) هم مدتی است مطرح است.

آیا این پروژه هم اجرایی می شود؟ برای صحن پیامبر اعظم سه پروژه تعریف شده که شامل تعویض سنگفرش ها، مسقف سازی بخش میانی و نورپردازی صحن پیامبر اعظم (ص) است که اکنون در دست مطالعات است و به زودی وارد فاز اجرا می شود.

همچنین در کنار این سه پروژه که در دستور کار سازمان فنی و نگهداری حرم مطهر رضوی قرار دارد، موضوع تقویت روشنایی صحن های کوثر، جمهوری اسلامی و پیامبر اعظم (ص) نیز به زودی انجام خواهد شد.

همچنین با هدف ارتقاء سطح روشنایی حرم مطهر، اجرای طرح روشنایی و نورپردازی ویژه برای کل حرم نیز در دستور کار قرار گرفته است.

علاوه بر ارتقاء روشنایی عمومی در صحن ها و فضاهای غیرمسقف حرم مطهر، به روزرسانی سیستم های روشنایی و زیرساخت ها به منظور بهینه سازی مصرف انرژی، هدف مهم اجرای این پروژه است.

پروژه زیرسطحی شیخ بهایی با 43 هزار مترمربع زیربنا پروژه بست شیخ بهایی به عنوان یکی از پروژه های بزرگ در دستور کار است.

این پروژه اکنون در چه مرحله ای است و شامل چه بنا هایی می شود؟ پروژه توسعه زیرسطحی بست شیخ بهایی یکی از پروژه های مهم حرم است.

این پروژه در حدفاصل صحن غدیر" و قدس با زیربنای 43 هزار متر مربع و با هدف افزایش فضای زیارتی سرپوشیده و اتصال به رواق های زیرسطحی مجموعه سرداب و مدفن در حال اجراست که شامل رواق زیرسطحی به مساحت 8 هزار مترمربع، وضوخانه و سرویس بهداشتی و قبور طبقاتی خواهد بود.

افزایش خدمات عمومی با اجرای پروژه میدان ضلع قبله پروژه میدان ضلع هم دیگر پروژه عمرانی حرم است که عملیات احداث آن با هدف ساماندهی مسیر تشرف زائران از ورودی های اصلی، افزایش فضای زیارتی، تأمین پارکینگ عمومی در ترازهای زیرسطحی، هماهنگ شدن طرح ایستگاه قطار شهری با میدان شهدا" و تأمین ایستگاه های حمل و نقل عمومی به زودی آغاز می شود پروژه میدان ضلع هم پروژه بزرگ عمرانی حرم است که عملیات احداث آن با هدف ساماندهی مسیر تشرف زائران از ورودی های اصلی، افزایش فضای زیارتی، تأمین پارکینگ عمومی در ترازهای زیرسطحی، هماهنگ شدن طرح ایستگاه قطار شهری با میدان شهدا و تأمین ایستگاه های حمل و نقل عمومی به زودی آغاز خواهد شد.

همچنین پروژه نمای ضلع قبله، حدفاصل ورودی های باب الجواد (ع) و باب الرضا (ع) نیز با هدف توسعه فضاهای خدماتی و نماسازی متناسب با معماری حرم مطهر رضوی آغاز شده و تا اواسط سال آینده به بهره برداری خواهد رسید.

پروژه یکسان سازی عرصه مقابل صحن غدیر با مسیر آیت الله طبسی نیز با اهدافی همچون رفع محدودیت تردد در عرصه مقابل صحن و ساماندهی آشفتگی تردد اجرایی شده است که مساحت آن 9 هزار متر مربع است که و شامل گودبرداری و اجرای سازه، اجرای سنگ فرش، ایجاد فضای سبز و اجرای تأسیسات مکانیکی و برقی خواهد بود.

همچنین اجرای سنگفرش در حدفاصل بست های طبرسی و شیرازی یکی دیگر از پروژه های سازمان فنی و نگه داری حرم مطهر رضوی است که به زودی به بهره برداری می رسد.

تعویض سنگفرش ها و بازطراحی سقاخانه صحن انقلاب یکی از مشکلات زائران، تعویض سنگفرش های صحن انقلاب بود که گویا به دلایل پیش بینی نشده اتفاق افتاد.

این کار در چه مرحله ای است؟ پروژه تعویض سنگفرش صحن انقلاب با توجه اتمام عمر مفید سنگفرش ها و همچنین نفوذ آب باران به رواق زیرسطحی دارالحجه که منجر به آسیب دیدن تزیینات آن شد، آغاز شد.

تعویض سنگفرش های صحن انقلاب اسلامی عملیاتی است که بخش نخست آن در ضلع غربی صحن در حال انجام است و علاوه بر این، طراحی مجدد سقاخانه، مقرنس کاری ایوان ها و نورپردازی هشتی های نیمه طبقه نیز در این صحن انجام می شود.

اِلِمان جدید ورودی رواق دارالحجه در حرم امام رضا (ع) عملیات احداث المان جدید ورودی رواق دارالحجه نیز یکی دیگر از پروژه هایی است که عملیات احداث آن، متناسب با معماری اسلامی توسط سازمان فنی و نگهداری حرم مطهر رضوی از چند ماه قبل آغاز شد و به تازگی به پایان رسیده است.

طراحی و ساخت المان قدیمی ورودی رواق دارالحجه به دلیل هم خوانی نداشتن با نماهای اطراف آن همچون ایوان نقاره خانه و ایوان ساعت، نمای ورودی صحن آزادی و صحن جمهوری و معماری مهمانسرای حضرت رضا (ع) نیازمند تغییر بود.

مرمت گنبد مسجد گوهرشاد" تا آخر سال انجام می شود گنبد مسجد گوهرشاد هم مدتی است که در دست تعمیر است.

این پروژه شامل چه مواردی است و چه زمانی به پایان می رسد؟ تکمیل و مرمت گنبد مسجد گوهرشاد از دیگر پروژه های عمرانی در دست اجراست که با هدف اصلاح آسیب ها، ترمیم جداشدگی کاشی از جداره، اصلاح وضعیت ترک ها و رسوب زدایی کاشی های گنبد این مسجد تاریخی اجرایی شده و تا پایان سال 1401 به سرانجام خواهد رسید.

طراحی کتیبه" خط برای رواق ها یکی دیگر از پروژه ها، طراحی کتیبه خطوط رواق هاست که در رواق های دارالولایه، دارالاخلاص، راهرو خالصی و صحن انقلاب اسلامی اجرا می شود.

کتیبه خط های طراحی شده برای این رواق ها حدود 300 متر است که 70 متر آن نصب شده و باقی آن نیز در حال اجراست.

افزایش 1100 ظرفیت پارک و هوشمندسازی پارکینگ های زیرگذر یکی از مشکلات جدی زائران، موضوع کمبود پارکینگ های حرم است.

کی و چطور قرار است این مشکل برای زائران برطرف شود؟ پارکینگ های زیرگذر حرم مطهر به جز پارکینگ ویژه خدام، دارای بیش از 2 هزار و 400 ظرفیت پارک خودروست که با دستور اخیر تولیت آستان قدس رضوی، تمام این ظرفیت صرفاً در اختیار زائران عزیز قرار گرفته است.

در حال حاضر هوشمندسازی پارکینگ های زیرگذر حرم مطهر رضوی را در دستور کار داریم که یکی از مزیت های آن، ارائه لحظه ای اطلاعات در خصوص وضعیت خالی یا پر بودن آن هاست که زائران بزرگوار را برای مراجعه به پارکینگ ها راهنمایی خواهد کرد.

برنامه بلند مدت پیش بینی شده برای تبدیل پارکینگ های زیرگذر حرم مطهر رضوی به رواق زیر سطحی دیگر طرح آستان است که پس از تکمیل پروژه ضلع قبله که در سه سطح اجرایی خواهد شد و شامل پارکینگ عمومی با ظرفیت 2 هزار و 400 جای پارک، پایانه اتوبوس و تاکسی و همچنین زیرگذر متصل به حرم مطهر است برنامه بلند مدت پیش بینی شده برای تبدیل پارکینگ های زیرگذر حرم مطهر رضوی به رواق زیرسطحی دیگر طرح آستان است که پس از تکمیل پروژه ضلع قبله که در سه سطح اجرایی خواهد شد و شامل پارکینگ عمومی با ظرفیت 2 هزار و 400 جای پارک، پایانه اتوبوس و تاکسی و همچنین زیرگذر متصل به حرم مطهر است، پس از آن اقدامات لازم برای تبدیل پارکینگ های فعلی زیرگذر به رواق زیرسطحی انجام خواهد شد.

درباره دیگر برنامه ها و طرح های حرم نورانی امام رضا (ع) توضیح دهید.

راه اندازی 13 اتاق تشرف و ساماندهی 5 هزار مترمربع از بام ها ایجاد فضای کتابخوانی در رواق ها با هدف ترویج فرهنگ مطالعه، راه اندازی 13 اتاق تشرف ویژه خواهران برای امانت دادن چادر، نوسازی تابلوهای راهنما در تمام اماکن متبرکه، طلاکاری و نقره کاری 14 درب سنتی، ساماندهی و زیباسازی بیش از 5 هزار متر مربع از بام ها و .

از دیگر پروژه های در حال اجرای سازمان فنی و نگهداری حرم مطهر رضوی است.

یکسان سازی 389 تابلوی اطلاع رسانی و راهنمای زائر ساماندهی تابلوهای اطلاع رسانی و راهنمای زائر، دیگر پروژه ای است که در این راستا 389 تابلوی اطلاع رسانی و 16 تابلوی اذن ورود ساماندهی خواهد شد و با ویژگی هایی همچون هماهنگ کردن چیدمان آنها با معماری حرم مطهر، طراحی فونت و استفاده از علائم تصویری ویژه همراه خواهد بود.

طراحی المان های مناسب برای گیت های گام به جلو طراحی المان برای گیت های هدایت که قبل از ورودی های اصلی حرم مطهر ایجاد شده طرح دیگر آستان است که زیباسازی این گیت ها که گیت های گام به جلو نام دارد، در دستور کار قرار گرفته تا با فضای معماری اسلامی حرم مطهر تناسب داشته باشد.

به این منظور 13 اِلمان گیت گام به جلو در حال طراحی و ساخت است که تا 8 ماه آینده تکمیل و نصب خواهند شد.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: جمهوری اسلامی - اسلامی - جمهوری - مسقف - سرپوشیده - ایستگاه های مترو - حرم امام - پارکینگ - خبرگزاری فارس - افزایش - زائران - امام - امام رئوف - اجرا - واحد - رواق - خبرگزاری - حرم مطهر - پیش بینی - کارگران - ایستگاه - عملیاتی - مطالعات - گفت وگو - فعالیت - زیارتی - کارند - پروژه - شرایط - مختلف

آخرین اخبار سرویس:
امام جمعه خرم آباد: اگر بخواهیم عقب نشینی کنیم دشمنان نیز گستاخ تر خواهند شد

دود تضعیف پلیس در وهله اول به چشم مردم می رود

قدردانی آیت الله رمضانی از حضور گیلانیان درمحکومیت اغتشاشات

مدارس این استان ها هفته اول مهر تعطیل شد | زمان بازگشایی مدارس معلوم نیست

تارخ؛ استادی برای بزرگان

اجتماع بزرگ امت رسول الله (ص)، فردا یکشنبه (3 مهر 1401) در میدان انقلاب تهران برگزار می شود + جزییات

امیر صباحی فرد: نیروی پدافند هوایی ارتش قدرت مطلق پدافندی در منطقه محسوب می شود

عکس | تجمع مردم اهواز در محکومیت هنجارشکنی های اخیر

پیک نیمروزی 1401/07/02

راه اندازی ستاد بین المللی احیای دریاچه هامون (پیک بامدادی 1401/07/02)

عکس | راهپیمایی مردم اهواز در محکومیت هنجارشکنی های اخیر

دیدار وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و سریلانکا

هویت سه شهید دفاع مقدس شناسایی شد

این زنان به محض طلاق می توانند ازدواج کنند

حکیم: بحران سیاسی عراق طولانی شده است

دشمنان علیه جمهوری اسلامی ایران یکپارچه شده اند

رایزنی وزرای خارجه ایران و سریلانکا برای افزایش مبادلات تجاری

پویش مردمی «میزبانی شایسته» آغاز به کار کرد

روایت فرمانده سپاه از فردی که با سلاح های آمریکایی دستگیر شد/هفته دفاع مقدس پرچم افتخار و مجسمه حقیقت انقلاب است

شهادت محمد رسول دوست محمدی در آشوب های اخیر در مشهد (پیک بامدادی 1401/07/02)

قدردانی سرلشکر سلامی از مواضع رییس جمهور

مراسم تشییع شهید مدافع امنیت حسین اجاقی در تبریز

اجتماع بزرگ محکومیت اغتشاشگران در کرمانشاه

پیام تسلیت قالیباف برای درگذشت هنرمند پیشکسوت «امین تارخ»

نوش آبادی: تعرض به پلیس مصداق اقدام علیه امنیت ملی است

اعلام انزجار مردم سیستان و بلوچستان از اغتشاشگران

اعلام انزجار مردم کرمانشاه از تحرکات اخیر عوامل استکبار

جزییات تخریب اموال عمومی در اغتشاشات اخیر

اجازه نمی دهیم آشوب طلب ها جولان دهند

گزارش پزشکی قانونی درباره فوت مهسا امینی هنوز تکمیل نشده است

ویدئو | خدمت رسانی به زائران پیاده حضرت رضا(ع) در مسیرهای منتهی به مشهد مقدس

مقابله جدی با عاملان ایجاد آشوب ضروری است

فیلم | تشییع شهدای امنیت و 2 شهید دفاع مقدس در مشهد

افشای رابطه عاشقانه جانی دپ و وکیلش

تهران در آرامش کامل است

جمعی از دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف اغتشاشات را محکوم کردند/ تشکر از نیروی انتظامی برای برقراری امنیت

شناسایی هویت سه شهید دفاع مقدس + عکس

ویدیو/ همسر سپهر حیدری در لباس پر سر و صدای سریال بازی مرکب

واکنش قالیباف به درگذشت امین تارخ

قوه قضاییه با اغتشاشگران برخورد قاطع کند

عکس | تشییع شهدای امنیت و 2 شهید دفاع مقدس در مشهد

اجازه جولان به آشوب طلبان نمی دهیم

قدردانی سرلشکر سلامی از اقدام شجاعانه رییس جمهور در سازمان ملل متحد

بازی کلش آف کلنز فیلتر شد

تجمع گسترده کرمانشاهیان علیه اغتشاشگران برگزار شد

فرمانده سپاه کردستان: دستگیری یک آشوبگر که در صحنه مسلح، در خانه وینچستر و 5 مدل گوشی داشته

سخنان جنجالی علم الهدی | حرکت ما در تقابل با استکبار جهانی و کفر سراسری کره زمین است.

پیام تسلیت قالیباف برای تارخ

واکنش قالیباف به درگذشت امین تارخ

نیازمندِ فهم مشترک و مدارا با نسل های جدید هستیم/ رویه ها و سیاستها باید تغییر کند

پیام تسلیت قالیباف درپی درگذشت امین تارخ

تجمع عزاداران و محکوم کردن اغتشاشگران در عالی قاپو

فارس استانی علمی و الگو برای کشور است/اجرای طرح «جوانان گام دوم انقلاب» در فارس

صفوی: مقاومت باعث پیوند جریان های ولایی در سطح جهان شد/ زلفی گل: فرهنگ جهاد و مقاومت در دانشگاه ها تبیین شود

محور گفتگوی امیرعبداللهیان با وزیرخارجه نیکاراگوئه

ابلاغ قانون رسیدگی به تخلفات و جرایم در آزمون سراسری

رییس جمهور یک قانون را برای اجرا ابلاغ کرد

تصاویر/ برگزاری کارگاه آموزشی «وقف و رسانه» به مناسبت دهه وقف در سنندج

تجمع گسترده کرمانشاهیان علیه اغتشاشگران

تهران در آرامش کامل است

تجمع دانشجویان دانشگاه شریف در محکومیت اغتشاشات/ قدردانی از تلاش های فراجا

بیانیه نهادهای حوزوی فارس در پی حوادث اخیر

استقبال از شهید تازه تفحص شده دفاع مقدس

جمعی از دانشجویان دانشگاه صنعتی شریف اغتشاشات را محکوم کردند

دود اغتشاش در چشم کسب و کار مردم

قانون رسیدگی به تخلفات و جرایم در آزمون سراسری ابلاغ شد

نیروهای مسلح جان پناه و سنگر امن ملت ایران هستند

برگزاری 40 شب شعر دفاع مقدس

ببینید | لحظه شهادت حسین اوجاقی توسط چاقوی اغتشاشگران در تبریز | صحنه حمله به شهید را ببینید

دیدار وزرای امور خارجه ایران و نیکاراگوئه

رایزنی وزرای خارجه ایران و نیکاراگوئه درباره گسترش مناسبات اقتصادی

شناسایی 1200 نفر از عاملان اصلی اغتشاش ها | عاملان موثر اتفاقات اخیر

وزیر راه دوشنبه به کمیسیون اصل 90 مجلس می رود

اجتماع عزادارن نبوی در همدان

لزوم توسعه فعالیت های قرآنی در زندان ها

ثبت نام بیش از دویست هزار نفر از بانوان گلستانی در طرح «مهرواره بانور»

ببینید | لحظه شهادت حسین اوجاقی در اغتشاش های تبریز

مردم فریمان از نیروی انتظامی حمایت کردند

مدیری و دوستانش از کدام «مردم» می گویند؟

محکومیت اغتشاشگران در اجتماع بزرگ مردم اهواز + فیلم

دیدار وزرای امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و کویت

رییس جمهور قانون رسیدگی به تخلفات و جرایم در آزمون سراسری را ابلاغ کرد

خروش شاهرودی ها علیه فتنه گران/ شرق استان سمنان سراسر فریاد بر آشوبگران بود + تصویر

جریان خانم امینی یک اسم رمز برای آشوب گری و ناامن کردن کشور بود/ امنیت خط قرمز ملت ایران است

اظهارات مهم فرمانده نیروی هوایی ارتش درباره توان دفاعی ایران

مردم اهواز توهین به مقدسات را محکوم کردند

امیرعبداللهیان با وزیر خارجه کویت دیدار و گفتگو کرد

اجتماع بزرگ مردم انقلابی اهواز در محکومیت اغتشاشگران

دهه هشتادی ها دقیقا از خیابان های وطن چه می خواهند؟

ضرورت تکریم ارزش های دفاع مقدس در مدارس

بیانیه مجمع ناشران انقلاب در محکومیت اغتشاشات اخیر کشور

یک راز مهم زندگی ات رو میخوام بهت بگم/ یک عدد انتخاب کن

آغاز سال تحصیلی با 106 هزار دانش آموز در ایلام

دستگیری 88 نفر در جریان اعتراضات اخیر در هرمزگان

گاف جنجالی شبکه معاند در هدایت اغتشاشگران!

28 صفر، رحلت پیامبر مهربانی ها

آغاز تدوین برنامه های عملیاتی سال 1402 در حوزه قرآن

برگزاری راهپیمایی اعتراضی علیه اغتشاشات اخیر در بندرعباس

فتنه ای که خنثی شد

40 شب شعر دفاع مقدس برگزار می شود/ کتابخانه «پارک شهر» میزبان شاعران تهرانی

افزایش 2400 واحدی پارکینگ حرم امام رضا/ صحن جمهوری اسلامی مسقف می شود+تصاویر

افزایش 2400 واحدی پارکینگ حرم امام رضا/ صحن جمهوری اسلامی مسقف می شود+تصاویر