موضوعات داغ: - حقوق بازنشستگان - متناسب سازي - تامين اجتماعي - حسين ماهيني - مهران مديري - حادثه تروريستي - پرداخت معوقات - تركيب استقلال - بازنشستگان تامين اجتماعي - رتبه بندي معلمان - مشاور هاشمي - شادترين كشورها - معاون وزير ورزش - رولپلاك - فدراسيون وزنه برداري ايران - هليله - دفتر خدمات مسافرتي و گردشگري - استعفاي قلعه نويي - تغيير دامنه نوسان - روغن هاي گياهي - كمبود مواد اوليه - پورتال ارزي - حبيب الله بيطرف

مطالب مرتبط:
متن توافق لغو تحریم ها به تصویب در مجلس نیاز ندارد
متن توافق برجام نیاز به تصویب مجلس ندارد
سخنگوی کمیسیون امنیت ملی مجلس: متن توافق نیاز به تصویب در مجلس ندارد
امتیاز مجلس به تیم مذاکره کننده: نیازی به تصویب توافق در مجلس نیست!
عضو هیئت رییسه: هر گونه توافق باید به تصویب مجلس برسد
-127 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 26 مرداد 1401 ساعت 21:522022-08-17سياسي

«متن توافق احتمالی» به تصویب مجلس خواهد رسید؟


اما آنچه در این میان رخ داد وحدت مواضع اعلامی از سوی اکثر نمایندگان و مسئولان در مورد موضوعات بیان شده در این جلسه غیرعلنی بود البته به جز یک مورد که تاحدی به محل سوال و حتی حاشیه سازی تبدیل گردید.

- تابناک : ماراتن مذاکرات رفع تحریمهای ظالمانه علیه ایران و احیای برجام در مرحله ای قرار گرفته که به اذعان مقامات مسئول در کشور ممکن است توافق احتمالی دور از دسترش نباشد.

مبنای این امر را می توان در سخنان مقامات ارشد اتحادیه اروپا و روسیه و همچنین مسئولان داخلی جستجو کرد زیرا بر اساس این سخنان آنچه باید از سوی ایران پاسخ داده و یا پیشنهاد می شده بیان گردیده و همچنین تصمیمات سیاسی ایران در نامه ارسالی برای اتحادیه اروپا بیان شده است.

بر اساس اخبار منتشر شده پیش از ارسال نامه به مسئول ارشد مذاکراتی اتحادیه اروپا ، جلسه مفصل و کارشناسی با حضور شخص رییس جمهور محترم به عنوان رییس شورای عالی امنیت ملی کشور و اعضای این شورا برگزار و تمامی نظرات کارشناسی اخذ شده از مراجع ذیصلاح مورد بحث و بررسی قرار گرفته و بر اساس همین نظرات تصمیم سیاسی و نهای ایران در مورد توافق احتمالی برای طرف اروپایی ارسال شده است.

پس از این جلسه هم بر اساس هماهنگی هایی که میان دولت و مجلس به عمل می آید بر این امر توافق می شود که مسئولان ارشد مرتبط با پرونده مذاکرات وین از جمله علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی کشور ، حسین امیرعبداللهیان وزیر خارجه، علی باقری رییس تیم مذاکره کننده هسته ای، اسلامی و بهروز کمالوندی رییس و سخنگوی سازمان انرژی اتمی در جلسه غیر علنی امروز مجلس حاضر شده و در مورد آخرین تصمیمات اتخاذ شده نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی را در جریان امور قرار دهند.

در جلسه غیر علنی دو ساعته مسئولان مذاکرات و نمایندگان مجلس چه گذشت؟" به سبب همین امر امروز جلسه ای غیر علنی با حضور همه نمایندگان مجلس و مسئولان پیش گفته برگزار شد و بر اساس آنچه از سخنان اکثر نمایندگان شنیده می شود در این جلسه دغدغه ها و تذکرات نمایندگان شنیده و پاسخ داده شده است همچنین درمورد حساسیت هایی که در مورد حفظ منافع ملی وجود دارد بحث و سخن جدی میان نمایندگان و مسئولان به عمل آمده که نتایج آنرا در لابه لای صحبتهای های پس از جلسه نمایندگان می توان دید.

اما آنچه در این میان رخ داد وحدت مواضع اعلامی از سوی اکثر نمایندگان و مسئولان در مورد موضوعات مطروحه در این جلسه غیرعلنی بود البته به جز یک مورد که تاحدی به محل سوال و حتی حاشیه سازی تبدیل گردید.

نکته جالب توجه این است که در هنگام تصویب برجام در مجلس نهم در مهرماه 1394 هم برخی از حاشیه ها برای تصویب این توافق به وجود آمد.

باید متن توافق تصویب شود یا اجرای توافق ؟ این سوال موضوعی بود که براساس سخنان چند تن از نمایندگان مجلس پس از جلسه غیر علنی مجلس به محل شبهه و اختلاف تبدیل گردید زیرا در این رابطه ابوالفضل عمویی سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس درباره اینکه آیا باید متن توافق احتمالی به تصویب مجلس برسد، به خبرنگاران گفت: طبق ماده 7 قانون اقدام راهبردی مجلس از دولت گزارش رفع تحریم ها را دریافت می کند و این ملاک ما برای تصمیم گیری است.

یعنی وقتی توافق انجام شود متن آن منتشر شده و در اختیار همه قرار می گیرد و ما هم مسیر عادی نظارت مجلس بر دولت را دنبال می کنیم.

درباره این مورد خاص گزارش رفع تحریم هاست که در مجلس بررسی می شود.

وی افزوده متن برجام هم در دوره قبل به رأی گذاشته نشد.

در واقع در مجلس نهم اجازه داده شد­ که برجام مورد اجرا قرار گیرد.

عمویی با بیان اینکه در قانون اقدام راهبردی اشاره ای نشده است که باید متن توافق مورد تصویب قرار گیرد، گفت:، اما دولت باید­ گزارشی از رفع تحریم ها ارایه کند و پس از آن در صورت تایید­ گزارش لغو تحریم ها، مجلس اجازه اقدامات متقابل توسط دولت را می دهد.

به سخن دیگر آنچه که از حرفهای عمویی می توان برداشت کرد این است که آنچه باید در مجلس تصویب گردد گزارش رفع تحریمها و به عبارت بهتر اجرای توافق است نه متن توافق .

اما در مورد همین موضوع یکی دیگر از نمایندگان مجلس نظر دیگری دارد و معتقد است متن توافق باید به تصویب مجلس برسد.

حجت الاسلام علیرضا سلیمی عضو هیات رییسه مجلس شورای اسلامی در گفت وگویی با اشاره به نشست غیرعلنی امروز مجلس گفت: هر گونه توافق با طرف مذاکره کننده باید به تصویب مجلس شورای اسلامی برسد.

شاید بهتر باشد برای واکاوی و رفع شبهه در این مورد به سخنان علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی هم مراجعه کرد زیرا وی در این مورد توضیحاتی بیان کرده است.

علی شمخانی در خصوص نشست مشترک امروز مجلس با مقامات و مسئولان دخیل در موضوع مذاکرات هسته ای، گفت: مجلس قانون و مصوبه ای تحت قانون اقدام راهبردی دارد که خیلی در تقویت توان مذاکراتی جمهوری اسلامی ایران با توجه به پشتوانه فنی که فراهم کرد، داشته است.

در این قانون وظیفه ای برای دو کمیسیون تخصصی خود یعنی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و انرژی ترسیم کرده است که در صورت توافق، گزارش اقدامات انجام گرفته به مجلس داده می شود.

دبیر شورای عالی امنیت ملی در ادامه اظهار کرد: در طول مذاکرات رایزنی ها و تبادل اطلاعات به شکل برگزاری جلسات، شفاهی یا حتی مکتوب با کمیسیون ها و صحن مجلس صورت گرفته است، امروز هم برای اولین بار نشستی به صورت غیرعلنی برگزار شد که به نظر جلسه خیلی خوبی بود.

وی در پایان خاطرنشان کرد: شورای عالی امنیت ملی قرار نیست مصوبه ای در این زمینه داشته باشد، شورای عالی امنیت ملی توافق را بررسی و آن را باید به تصویب خود برساند سپس گزارش به مجلس می آید.

در مورد تصویب برجام چه اتفاقاتی رخ داد؟ قانون اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران در اجرای برجام یک قانون مصوب مجلس شورای اسلامی در سال 1394 بود.

به موجب این قانون، برنامه جامع اقدام مشترک یعنی برجام مورد تصویب نمایندگان مجلس قرار گرفته و در مقابل، انجام اقداماتی توسط دولت جمهوری اسلامی ایران الزام آور شد.

طرح اقدام متناسب و متقابل دولت در اجرای برجام در 12 مهر 1394 به صحن علنی مجلس رفت.

پس از دفاعیات رییس مجلس نهم علی لاریجانی از لزوم بررسی فوری این طرح و همچنین بندهای طرح، رأی گیری انجام شد که در نتیجهٔ آن، نمایندگان با دو فوریت طرح مخالفت کردند.

تصویب دو فوریت نیازمند رأی موافق دوسوم نمایندگان حاضر در مجلس بود.

در ادامه برای یک فوریت این طرح رأی گیری شد که نمایندگان با بررسی یک فوریتی طرح فوق موافقت کردند بنابراین این طرح به کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی ارجاع شد تا پس از بررسی، هرچه سریع تر به صحن علنی مجلس ارائه شود.

براساس آیین نامه داخلی مجلس، طرح های فوریتی، بدون نوبت در کمیسیون مربوطه بررسی شده و پس از ارائه به صحن نیز بدون نوبت در دستور کار مجلس قرار خواهند گرفت.

این طرح پس از یک هفته به صحن علنی ارائه شد.

در ابتدای جلسه علنی روز 19 مهر، بیش از 50 نفر از نمایندگان مجلس، تغییر دستور کار صحن علنی مجلس را درخواست کردند تا این طرح با اولویت در صحن علنی بررسی شود که این پیشنهاد به تصویب رسید.

سرانجام پس از بحث های طولانی و پرحاشیه، کلیات طرح به تصویب رسید.

برخی نمایندگان پیشنهاد رأی گیری با ورقه را داشتند که با این پیشنهاد مخالفت شده بود.

هرگاه طبق آیین نامه حداقل 10 نفر از نمایندگان تقاضا داشته باشند به جای استفاده از دستگاه، رأی گیری علنی و با ورقه باشد، این تقاضا به رأی گذاشته خواهد شد.

فرق این نوع رأی گیری، با رأی گیری توسط دستگاه در این است که اسم و نام افراد در روزنامه ها درج می شود.

دو روز بعد جزییات طرح اجرای برجام مورد بررسی قرار گرفت و چهار پیشنهاد نیز در جزییات طرح اعمال شده و سپس به تصویب نهایی رسید.

عدم مشارکت برخی نمایندگان در رأی گیری های مجلس، مورد انتقاد جدی رسانه ها قرار دارد.


کلید واژه ها: اتحادیه اروپا - اتحادیه - اروپا - ایران - مذاکرات - مسئولان - بیان - مقامات - جلسه غیرعلنی - احیای برجام - سخنان - توافق - ارسال - حاشیه سازی - رییس جمهور - علیه ایران - نمایندگان - مورد - ارشد - رییس - نامه - کارشناسی - اساس - تصمیمات - ظالمانه - غیرعلنی - پیشنهاد - ماراتن - تابناک - جمهور

آخرین اخبار سرویس:
سیاست تشویقی برای نوسازی 6 هزار پلاک در بافت فرسوده تصویب شد

افتتاح سیزدهمین نمایشگاه فناوری نانو 1401 در تهران

ابلاغ پیام رییس جمهور به خانواده شهید مدافع امنیت تبریز «حسین اوجاقی»

رییسی در گفت وگو با همتای چینی خود: آماده تقویت همکاری های چندجانبه با چین هستیم

فوری؛ این چهره در سیستان و بلوچستان به هلاکت رسید

خبر خوش درباره قراردادهای کارگران

اولین واکنش یک مقام بلندپایه سپاه به شهادت معاون اطلاعات سپاه سیستان و بلوچستان

روزنامه جوان: بدحجابی که در راهپیمایی شرکت می کند با بقیه بدحجاب ها فرق دارد!

استخدام سالن کار آقا با جای خواب در یک رستوران

استخدام همکار خانم آشنا به کامپیوتر در یک رستوران

استخدام مسئول دفتر با بیمه و بیمه تکمیلی در گروه تولیدی کاشی فخار در تهران

استخدام پرستار، ماما و بهیار برای یک مرکز درمانی mmt در تهران

استخدام کارمند اداری در بیمه ما نمایندگی 5555 در تهران

کودتای مجازی نافرجام دشمن با شلیک هشتگ ها و فرماندهی سلبریتی ها

تاوان سلبریتی ها در حمایت از مهسا امینی چیست؟! / از حامد بهداد تا کتایون ریاحی !

تلویزیون 5 هزار میلیارد بودجه گرفت تا مسابقه بسازد؟

ورود یک میلیون و 730 هزار تن کالای اساسی به بندر امام خمینی

نشست نایب رییس مجلس با وزیر کشور برای تأمین اتوبوس های شهری و بین شهری

باهوش ها جواب دهند | 6 اختلاف میان این دو تصویر را پیدا کنید + جواب

استخدام نیروی خدماتی با بیمه، بیمه تکمیلی، عیدی و سنوات در شرکت پاترا ویژن

ضرورت حمایت دولت از جوانان خلاق در حوزه گردشگری

نصب ضریح جدید حرم حضرت زینب (س)

شالبافیان : تلاش ما ورود جوانان خلاق به حوزه گردشگری است

رهبر و خواننده ایرانی روی صحنه مشهورترین سالن اپرای جهان

بیانیه آموزش و پرورش در محکومیت نا امنی های اخیر

هشدار «تاکایف» در مورد افزایش حملات سایبری به قزاقستان

«سرپرست معاونت حقوقی و امور مجلس» دبیرخانه شورایعالی مناطق آزاد کشور منصوب شد

استخدام رییس حسابداری صنعتی در پارسا یاران خراسان در خراسان رضوی

هادی هیربدوش نشست بررسی عملیات والفجر 8

افتتاح مدرسه خیّرساز در بابل

فناوری های نوین را در خدمت مردم قرار می دهیم

ظرفیت اینترنت تنها بنابر اقتضائات امنیتی محدود شده است/ ورود استارتاپ ها به حوزه گردشگری

ابلاغ آیین نامه اجرایی قانون تأسیس صندوق بیمه همگانی حوادث طبیعی

گروه های مستندساز، ضیافت زوار را روایت می کنند

اجرای نیت موقوفات مرحوم اسماعیل رحمانی در بابل

ریپل به قله ای مهم دست یافت؟!

اتمام استقرار حسابرسان در مناطق 22 گانه برای رسیدگی به صورت های مالی سال 99

معارفه رییس جدید دادگستری بابل برگزار شد

جنازه یک دختر را به پدرومادرش تحویل دادید، حالا دنبال این هستید که مریض بوده یا نه؟

مردم یک روزه خشمگین و عصبانی نمی ­شوند / عصبانیتی که التیام پیدا نکند، تبدیل به خشم فروخورده می­ شود / گسترده شدن حضور زنان در اعتراض ها در سال­ های اخیر

ضرورت تکمیل و توسعه خانه های بهداشت روستایی و اجرای طرح پزشک خانواده

حفظ دستاوردهای دفاع مقدس از اصلی ترین وظایف مدیریت شهری است

مدیرکل جدید ثبت احوال آذربایجان غربی معرفی شد

ساخت 2060 واحد مسکونی با تامین همه سرانه های 7 گانه در منطقه 13

مراسم گرامیداشت شهدای فتنه در دانشگاه فردوسی مشهد برگزار می شود

مهاجری خطاب به رییسی: برای مهار اعتراضات در کشور، فرمان را دستتان بگیرید!

موج سواری دشمنان بر اغتشاشات و تشدید ایران هراسی

تعداد شهدای حادثه تروریستی زاهدان به 4 نفر افزایش یافت

عامل شهادت معاون اطلاعات سپاه سیستان و بلوچستان به هلاکت رسید +جزییات

استخدام هتل آتانا

استخدام دستیار دندانپزشک بصورت تمام وقت در یک کلینیک

دعوت به همکاری پزشک عمومی دارای سابقه کار در یک مرکز زیبایی، پوست و مو

استخدام کارمند اداری با سابقه کار در محدوده پاسداران تهران

استخدام نیروی ماهر، نیمه ماهر و مبتدی برای یک طلاسازی در تهران

26 هزار کانون فرهنگی هنری در مساجد کشور فعال هستند

شهادت یک بسیجی اهل سنت در حادثه تروریستی زاهدان/ تعداد شهدا به 4 نفر افزایش یافت

مادر اولین شهید مدافع حرم: دشمنان مرگ دختری را بهانه ایجاد دو دستگی بین مردم کردند

استخدام شرکت پیوند ترابر آسیا

شرف الدین: سیاست مدارهای غربی در باطن وحشی اند/ سلبریتی لات مورد بهره برداری نظام سلطه است

محمدصادق نیک گستر آغاز به کار سیزدهمین نمایشگاه نانو

استقرار حسابرسان در مناطق 22 گانه شهرداری تهران/ رسیدگی به صورت های مالی سال 99

گلریز: سلبریتی ها مرگ خانم امینی را بهانه براندازی و اقامت کشورهای خارجی کرده اند

شهادت یک بسیجی اهل سنت در حادثه تروریستی زاهدان/ تعداد شهدا به 4 نفر افزایش یافت

اموال سلبریتی ها را مصادره کنید

دعوت به همکاری پزشک عمومی برای یک کلینیک زیبایی در تهران

جمعیت ایثارگران: اموال سلبریتی ها مصادره شود

قانون درآمد پایدار در شوراها به جای بایگانی پیگیری شود

امیدوارم مجلس قانون انتخابات را اصلاح کند

قصه جانبازانی که خبر شهادتشان زودتر از خودشان رسید

برخی افراد سرمایه اجتماعی را ملعبه سیاست بازی های خود کرده اند

آغاز درس خارج فقه آیت الله العظمی نوری همدانی از فردا

استخدام مونتاژ کار تابلو برق با بیمه در فناوری نانو الکترونیک آکام

استخدام سرپرست فروش (دارو) در شرکت فراگیر پخش دماوند در فارس

استخدام منشی و ناخن کار در یک سالن زیبایی در البرز

26 هزار کانون فرهنگی هنری در مساجد کشور فعال هستند

زائرین اربعین چه بیماری از عراق وارد ایران کردند؟

پیکر مطهر شهدا فردا در زاهدان تشییع می شود

حرم مطهر حسینی؛ میزبان دو جشنواره بین المللی

آغاز ثبت نام ترم پاییز تدبر در قرآن ویژه فرهنگیان

سردار پاکپور شهادت معاون اطلاعات سپاه سیستان و بلوچستان را تسلیت گفت

وزیر اطلاعات به مجلس می رود/ بررسی اتفاقات اخیر در کمیسیون های مجلس

آغاز سال تحصیلی حوزه علمیه خواهران و جامعه الزهراء

ایستادگی و بصیرت عامل شکست توطئه های دشمنان

امام جمعه بوشهر: گردشگری سلامت با استفاده از ظرفیت خلیج فارس تدوین شود + تصویر

تشکیل شعبه های ویژه برای رسیدگی به پرونده اغتشاشگران در اصفهان

بیانیه منتسب به طلاب علیه نظام جمهوری اسلامی صحت دارد؟

اموال سلبریتی ها مصادره شود

جمعیت ایثارگران انقلاب اسلامی: اموال سلبریتی ها مصادره شود

نقشه ای شیطانی!

طلب شهرداری از دولت برای جریمه های رانندگی

تصمیم گیری های جدید برای حوزه دامداری نیاز است

برگزاری کارگاه آنلاین ارتقایی معاونین آموزش مدارس علمیه خواهران همدان؛

تعداد شهدای حوادث زاهدان به 4 تن رسید

تعداد شهدای حوادث زاهدان به 4 تن رسید

دهم دی ماه به عنوان روز ملی مشهد ثبت خواهد شد

استخدام حسابدار در یک شرکت هواپیمایی در غرب تهران

برگزاری اعتراضات دانشجویی در برخی دانشگاه ها همزمان با شروع رسمی سال تحصیلی

استخدام انباردار با بیمه در یک شرکت معتبر در تهران

کاهش حقوق گمرکی واردات تجهیزات، مواد اولیه و ماشین آلات

آیت الله سعیدی: قرآن در کنار ولایت از مهجوریت خارج می شود

«متن توافق احتمالی» به تصویب مجلس خواهد رسید؟

«متن توافق احتمالی» به تصویب مجلس خواهد رسید؟