مطالب مرتبط:
در برنامه ریزی منطقه ای دچار «سندروم فرآیند جدید» نشویم
تصاویر/ شورای برنامه ریزی اقامه نماز منطقه 5 کشور به میزبانی همدان
بررسی مهمترین چالش ها در برنامه ریزی منطقه ای
استخدام کارشناس خرید و کارشناس برنامه ریزی تولید و کنترل پروژه در اصفهان
رییس اوقاف: موکب داران اربعین برای گرمای هوا برنامه ریزی کنند
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 26 مرداد 1401 ساعت 21:072022-08-17سياسي

در برنامه ریزی منطقه ای نباید دچار سندروم فرایند جدید بشویم


به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، هشتاد و هفتمین نشست علمی-تخصصی با مدیریت علمی مهرداد کاشف؛ سرپرست گروه پژوهشی برنامه ریزی منطقه ای و آمایش سرزمین مرکز و همچنین با سخنرانی: - در برنامه ریزی منطقه ای نباید دچار "سندروم فرایند جدید" بشویم " در نشست علمی و تخصصی مطرح شد: ما در برنامه ریزی منطقه ای نباید دچار سندروم فرایند جدید بشویم چرا که به اندازه کافی شورا و نهاد و کارگروه داریم و اگر می خواهیم برنامه ریزی منطقه ای ما درست کار کند باید تمرکز زدایی اساسی مورد نظر باشد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه اقتصادی خبرگزاری دانشجو، هشتاد و هفتمین نشست علمی-تخصصی با مدیریت علمی مهرداد کاشف؛ سرپرست گروه پژوهشی برنامه ریزی منطقه ای و آمایش سرزمین مرکز و همچنین با سخنرانی: نعمت اله اکبری؛ استاد دانشگاه اصفهان، شراره کاووسی؛ رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان، با مشارکت فعال جامعه علمی، پژوهشی، دانشگاهی، اندیشگاهی، صاحبنظران، مدیران و کارشناسان دستگاه های اجرایی ملّی و استانی به صورت مجازی برگزار شد.

در ابتدای این نشست مهرداد کاشف؛ سرپرست گروه پژوهشی آمایش سرزمین و توسعه و توازن منطقه ای مرکز، ضمن تشکر از حضور اندیشمندان و کارشناسان عزیز در لزوم برگزاری این سلسله نشست ها گفت: باید موضوع برنامه ریزی منطقه ای درکانون توجه سطوح مختلف تصمیم گیری و صاحب نظران در کشور قرار بگیرید.

کاشف ضمن بررسی ریشه های تاریخی برنامه ریزی منطقه ای افزود: تاکنون در کشور سیاست گذاری منطقه ای صورت گرفته است، ولی برنامه ریزی منطقه ای مشخصی محقق نشده است.

در واقع تحقق برنامه ریزی منطقه ای درگرو توجه به انسجام فضایی ملی به همراه بهره گیری کارکرد های منطقه ای است.

وی ادامه داد: برنامه ریزی منطقه ای درواقع به دنبال توسعه درون زا است و می بایست یک نوع رویکرد مشخص داشته باشد چراکه این وضعیت در دنیا در منطقه گرایی نوین به سمت رقابت پذیری بر مبنای نو آوری حرکت می کند.

این پژوهشگر ارشد حوزه آمایش ادامه داد: سئوال اصلی این است که رویکرد برنامه ریزی منطقه ای مناسب برای ایران چیست؟.

همچنین باید جایگاه برنامه ریزی منطقه ای در نظام برنامه ریزی مشخص شودسرپرست گروه پژوهشی برنامه ریزی منطقه ای و آمایش سرزمین مرکز ضمن انتقاد از برخی عملکرد ها افزود: به عنوان مثال درخصوص منابع آبی، انتقال بین حوضه ای بدون توجه به پتانسیل ها و مزیت ها و محدودیت ها منطقه ای صورت گرفته و این موضوع مناطق کشور را در بلند مدت با مشکل مواجه می کند.

در ادامه این نشست نعمت اله اکبری؛ مدرس دانشگاه اصفهان در خصوص تبیین اهمیت الزامات نهادی و ساختاری توسعه منطقه ای در ایران گفت: هرچند برنامه ریزی ما به منظور توسعه منطقه ای مدت ها قبل آغاز شده، اما متاسفانه نتوانستیم ارزیابی درستی از توسعه منطقه ای داشته باشیم.

این مدرس دانشگاه افزود: با توجه به آغاز تدوین برنامه هفتم توسعه آسیب شناسی که چرا سیاست های توسعه ما به برنامه تبدیل نشده است از اهمیت زیادی در نظام برنامه ریزی برخوردار است و باید بررسی شود چه چالش هایی در برابر توسعه و برنامه ریزی منطقه ای داریم؟اکبری ادامه داد: برنامه ریزی منطقه با چالش های متعددی همراه است و رویکرد نهادی در کنار سایر رویکرد ها قرار دارد؛ لذا بر این باورم که ما نیازمند یک چک لیست هستیم.

ما نیازمند توجه ویژه به الزمات نهادی و ساختاری در توسعه منطقه ای ایران هستیم.

اکبری در بر شمردن چالش های برنامه ریزی منطقه ای گفت: عدم توافق بر روی مفاهیم، تمرکز گرایی و تراکم گرایی، بخشی نگری در برنامه ریزی ها، برنامه ریزی از بالا به پایین و عدم توجه به فضا، عدم توجه به پیشران های منطقه ای، فقدان نظام مدیریت منطقه ای، ابهام در جایگاه قانون برنامه ریزی منطقه ای، وابستگی به درآمد های غیر عمومی، فقدان فرهنگ برنامه ریزی، کمبود نیروی انسانی متخصص از جمله چالش های اصلی در این بحث به شمار می رود.

این مدرس دانشگاه در تشریح چالش های برنامه ریزی منطقه ای افزود: ما با تمرکز گرایی و تراکم گرایی در برنامه ریزی مواجه هستیم به این معنا که تراکم به حجم انبوه کار های گفته می شود که دستگاه ها برای خود درست کرده اند، لذا بر این باورم تعداد کار هایی که هر مجموعه باید انجام بدهد به شدت زیاد شده است ودر عین حال تمرکز بسیار شدیدی در نظام تصمیم گیری داریم.

وی ادامه داد: چالش دیگری که در برنامه ریزی منطقه ای با آن مواجه هستیم بخشی نگری است.

کشاورزی و صنعت و گردشگری و دیگر امور می خواهند به صورت همزمان پیش قراول توسعه در هر منطقه باشند.

از سوی دیگر برنامه ریزی از بالا به پایین و عدم توجه به فضای حقیقی تحقق برنامه، کاملا نقش خود را در کشور نشان می دهد.

عدم توجه به فضا نیز تا حد زیادی به توسعه منطقه ای لطمه زده است.

توجه جدی به بحث اکولوژیک مهم است که متاسفانه مورد توجه قرار نمی گیرد.

از سوی دیگر عدم توجه به ظرفیت های منطقه ای در استان ها به درستی اجرا نمی شود.

اکبری با تشریح منابع مورد نیاز توسعه افزود: توسعه منطقه باید بر مبنای درآمد های منطقه ای باشد امری که به دلایل مختلف درست طراحی نشده است.

وی ضمن انتقاد از عملکرد برنامه های توسعه گفت: برنامه های توسعه ما بیشتر بدرد دکور می خورد.

ما اکنون باید از خود سوال کنیم چقدر برنامه ریزی ما عملیاتی است؛ لذا بر این باورم که ما متاسفانه برنامه پذیر نیستیم! ما به منظور برنامه ریزی صحیح به حد زیادی به دیتا های ریز نیاز داریم که در این زمینه به کلی کمبود داریم؛ لذا بر این باورم دلیل اصلی عدم توفیق برنامه های توسعه ما نبود ریز داده است.

البته داده های کلان در کشور ما تعریف شده است؛ لذا بر این اعتقادم ما یک ابزار جدی نیازمندیم به عنوان مثال جدول داده ستانده منطقه ای مورد نیاز است.

در کنار همه این چالش ها متاسفانه از نیروی مناسب در حوزه های تخصصی نیز بهره مند نیستیم.

وی در خاتمه افزود: ما نباید دچار سندروم فرایند جدید بشویم چرا که به اندازه کافی شورا و نهاد و کارگروه داریم؛ بنابراین تصمیم گیری های متمرکز به دور از واقعیت های مناطق آسیب زا است.

اگر می خواهیم برنامه ریزی منطقه ای ما درست کار کند باید تمرکز زدایی اساسی داشته باشیم؛ لذا بر این عقیده ام که هدایت و رهبری محلی نیز به شدت می تواند به عنوان یک اقدام مشارکتی در توسعه منطقه ای نتیجه ای مثبت داشته باشد.

شراره کاووسی؛ رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان به عنوان سخنران دوم این نشست در ابتدای سخنان خود گفت: ما در مطالعه خود در چند کلید واژه اصلی تمرکز کردیم، ابتدا برش ملی، سپس منطقه ای و در نهایت محلی و درمطالعه خود به سراغ برش منطقه ای رفته ایم؛ لذا بر اصل رقابت پذیری منطقه ای تاکید داریم.

دکتر کاووسی ادامه داد: الزامات شکل گیری ما در این منظر و در بحث رقابت پذیری منطقه ای باید به بحث نظام انگیزیشی و نظام مدیریت توسعه توجه کند؛ و بهینه کردن نظام های موجود و توجه به سرمایه انسانی باید مورد توجه قرار گیرد؛ لذا نگرش افراد در خصوص منابع انسانی بسیار مهم است.

رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان افزود: بررسی و تبیین الزامات استقرار نظام مدیرت منطقه ای با تاکید بر همکاری منطقه ای مورد توجه این مطالعه بوده است.

توجه به ایجاد توازن در بهره برداری از منابع، حفظ منابع راهبردی و حفظ سرمایه ها ازجمله مواردی است که می بایست همواره مورد توجه باشد؛ لذا بر این باوریم هر اقدامی نیز باید مبتنی بر اسناد الزامات نهادی طرح ریزی شود.

وی خاطر نشان کرد: در قانون اساسی نیز به رشد مناطق توجه خاصی شده است لذا باید این موارد مورد توجه قرار گیرد؛ لذا بر این باوریم توجه به استان ها و مناطق در همه جا ذکر شده، اما مورد توجه کافی قرار نگرفته است.

ما باید در خصوص توسعه منطقه ای از بی عملی خارج شویم.

سپس یحیئ زاده رییس گروه پژوهش و آینده نگری سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان گیلان ضمن ارائه گزارش یافته های پژوهشی به مدیریت منطقه ای ازطریق توجه به منافع مشترک منطقه ای، همکاری های منطقه ای و گفتگو های منطقه ای اشاره داشت.

لازم به ذکر است این نشست هشتاد و هفتمین نشست علمی-تخصصی و با عنوان الزامات نهادی و ساختاری توسعه منطقه ای در ایران است که به همت دفتر آموزش و ترویج مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری در روز چهارشنبه 26 مرداد ماه سال 1401 برگزار شد.


کلید واژه ها: برنامه ریزی - برنامه - منطقه - رییس سازمان مدیریت و برنامه ریزی - نشست علمی - سازمان مدیریت و برنامه ریزی - آمایش سرزمین - گروه - علمی - سندروم - مدیریت - رییس سازمان مدیریت - خبرگزاری - تخصصی - اقتصادی - سازمان مدیریت - استاد دانشگاه - دچار - سرپرست - پژوهشی - هفتمین - نشست - سرزمین - جدید - رییس سازمان - تمرکز زدایی - گزارش - آمایش - دانشگاه - کارگروه

آخرین اخبار سرویس:
ایران تا یک ماه دیگر کار استخراج معادن افغانستان را آغاز می کند

نبود ارتباط مؤثر حلقه گمشده بین معادن و مسئولان

روایت تشکیل گروه سرود برای تقویت روحیه اسرا در «جان وتَن»

تجلیل فرمانده تیپ 48 فتح استان ازجانبازان شیمیایی

برای توافقی قوی و پایا جدی هستیم/ در ایران دموکراسی کامل وجود دارد

نشانه های یک دختر عاشق چیست؟ | نشانه هایی که یک دختر شما را دوست دارد!

آقای احمدی نژاد این حنا رنگی ندارد

فیلم | روایتی شنیدنی از امام رضا(ع)

استخدام شرکت آرین خاک ایرانیان

واکنش رسانه شورای عالی امنیت ملی به مواضع تند حسن عباسی

از ناسزاگویی تا براندازی خیالی

ارتقای برد سامانه صیاد تاکتیکی تا 120 کیلومتر/ به زودی؛ عملیاتی شدن رادار ماورای افق سپهر

یادداشت رسیده| عبرت فتنه

سردار صفوی: روش حکمرانی نظام سلطه تسلط بر فضای مجازی و افکار عمومی است

امیرعبداللهیان: آماده ایم به سوالات آژانس پاسخ دهیم/ در ایران دموکراسی کامل وجود دارد

گفت وگو با بسیجی زنجانی که با چاقوی اغتشاشگران کلیه اش را از دست داد

کمپین عجیب «فارس» برای فیلترینگ دایمی اینستاگرام!

انسیه خزعلی: هر کجا که با تمام قوا وسط میدان بودیم هجمه ها و شایعات بی اساس شکل گرفتند

خاکسپاری پیکر مرحومه سلطانی همسر شهید ابراهیمی

قدردانی طالبان از مهمان نوازی ایران از مهاجران افغانستانی

امام رئوف برای همه

عزاداری کسبه بازار در روز شهادت امام رضا (ع)

نظام سلطه به دنبال سیطره بر منابع جهانی است/گفتمان مقاومت، همسویی ملت ها را پیگیری می کند

صداوسیما مجبور به حذف این مناظره خبرساز شد! + ببینید

راز اسامی اهل بیت (ع)

تجمعات اعتراضی برای جلوگیری از سوءاستفاده برخی جریان ها باید قانونمند شود

روایت شکارچی تانک ها از عملیات ثامن الائمه

فرماندهی انتظامی مظلومانه مورد حمله آشوبگران قرار گرفته است

واکنش محمد اصفهانی به وقایع اخیر؛ جوانان عزیز، من در کنار شما و طرفدار شما هستم!

ورود زائران به مشهد از 4.6 میلیون نفر گذشت

ویدیو/مناظره ی چالشی راجع به گشت ارشاد که از تلوبیون حذف شد

مناظره بی سابقه ای که از تلوبیون حذف شد/ آزاد ارمکی: این چه گرفتاری است که ما فکر می کنیم جمهوری اسلامی دارد سقوط می کند؟!/ فیاض: شوروی هم موشک داشت ولی فروپاشید، چون فرهنگ نداشت

برگزاری مسابقه کتابخوانی «ساحل انتظار» در قزوین

نمایش واره «سلام فرمانده» در قزوین اجرا می شود

ادعای باورنکردنی درباره محمد بن سلمان

یادواره شهدای روستای چاکری خاتم

مردم جزیره کیش عزادار شهادت امام رضا علیه السلام

اجتماع امام رضایی ها در کرمانشاه/ اقامه عزا در مسجد جامع

علامه حسن زاده یک ثروت اجتماعی برای الگو سازی است

الحکیم: از پیوستن جریان صدر به ائتلاف اداره حکومت استقبال می کنیم/ چارچوب تمایلی به انتخابات زودهنگام ندارد

به کجا می رویم؟ | صادق زیباکلام

مقام ارشد طالبان: برای بستن مدارس دخترانه دلیل شرعی وجود ندارد

نبویان: آشوب طلبان به دنبال فحشاء و هوسرانی هستند!؟ برخی از آنان می خواهند روش رضاخان را زنده کنند

استخدام شرکت آرین کالا

رشیدی کوچی، نماینده مجلس: به دوستان بسیجی و انقلابی گفتم فلان فردی که به پهنای صورت در تلویزیون برای امام حسین اشک می ریزد، پشت پرده زندگی اش با ظاهرش فرق می کند

تبدیل «اغتشاشگر» به «مطالبه گر» سخت تر از تبدیل «مطالبه گر» به «اغتشاشگر» است اما غیر ممکن نیست!

کدام سربازان حقوق 10 تا 12 میلیونی می گیرند؟

شکارچی عروس ها | منظره ای ترسناک از داخل دهان یک لاک پشت دریایی پشت چرمی

یک نماینده مجلس: همایون شجریان را برای کنسرت دعوت کردم به من گفتند شاه پرست!

حال و هوای مشهد در ظهر شهادت امام رضا(ع)/ اینجا حریم عشق و دلدادگی است

تصاویر بزرگ ترین اجتماع محبان اهل بیت در تاریخ در مشهد

عزاداری بوشهری ها در سوگ شهادت ثامن الحجج+تصویر

بازگشت دوباره و پرخاطره «خانم مجری قدیمی» به تلویزیون

استاد پیشکسوت حوزه علمیه اصفهان درگذشت

حمایت الناز شاکردوست از اعتراضات با انتشار نامه امام علی

اجتماع بزرگ خادمیاران رضوی در میدان امام حسین(ع) تهران

کسب رتبه اول استان ایلام در تعدد ثبت نام پایه اولی ها

فیلم| امام رضا(ع) خیلی دوستت دارم

سیده طیبه عزتی اجتماع بزرگ خادمیاران رضوی در میدان امام حسین(ع) تهران

رشیدی کوچی، نماینده مجلس: به دوستان بسیجی و انقلابی گفتم فلان فردی که به پهنای صورت در تلویزیون برای امام حسین اشک می ریزد، پشت پرده زندگی اش با ظاهرش فرق می کند

سیدمحمد خاتمی در پی درگذشت امین تارخ پیام تسلیتی صادر کرد

آنها نجس، کف روی آب، هوسران و فاسد هستند!

کرمانشاه در سوگ امام رئوف

محکومیت هنجار شکنی های اخیر در استان اصفهان

زمان پرداخت طلب گندم کاران در سال 1401 مشخص شد

ویدئو| اعترافات یکی از اغتشاشگران آشوب های اخیر قزوین

رحیم صفوی: راهبرد مقاومت رو به قدرت گیری است

عزاداری سالروز شهادت امام رضا(ع) در سمنان

کمیک موشن | روایتی تصویری از لحظات شهادت امام رضا علیه السلام

فیلم | رصد لیدرهای اغتشاشات به وسیله دوربین های خیابانی

کمیته رصد تورم تشکیل می شود

واکنش محمد اصفهانی به وقایع اخیر + عکس

استخدام شرکت آرین سازه رابین

مناظره ای که از تلوبیون حذف شد +فیلم

مردم استان اصفهان عزادار حضرت علی بن موسی الرضا (ع)

عزاداری عاشقان رضوی در خراسان رضوی

اجتماع هیئت های مذهبی کشور در مشهد

توان ایران، نیاز سوریه و مطالبه ظرف زمانی طولانی تر از یک هفته فرهنگی

مقدم فر: آیا رسانه داعشی متعلق به آل سعود می تواند دلسوز ایرانی ها باشد؟

روانشناسی جالب : باهوشی و ذهن خوانی همسر در زندگی مشترک مفید و تاثیرگذاره یا خیر ؟!+ عکس

پیاده روی مردم بهبهان تا قدمگاه خورشید

میلاد خراسانی پیاده روی مردم بهبهان تا قدمگاه خورشید

خانجانی: سلسله الذهب تیر خلاصی به پیکره حکومت عباسی بود

رحیم صفوی: راهبرد مقاومت رو به قدرت گیری است

محمد نجم عزاداری سالروز شهادت امام رضا(ع) در سمنان

خراسان جنوبی در سوگ امام هشتم/ دلها به پنجره فولاد گره خورد

رییس جمهور سالگرد استقلال ترکمنستان را تبریک گفت

بمب هایشان، عین گاو مرده، روی زمین خوابیده بود | گفتم از فرودگاه چیزی نمی ماند | آیا بمب ها تاریخ مصرف گذشته بود؟!

ویدئو| اعترافات یکی از اغتشاشگران قزوینی

سخنگوی هیئت رییسه مجلس: اصلاح طلبان به اسم دلسوزی برای نظام جرقه آشوب را زده، تحویل ضدانقلاب می دهند

ببینید | حرکت جالب یک نهنگ در باغ وحش؛ خیس کردن تماشاچی ها

تصاویری از بزرگ ترین اجتماع محبان اهل بیت در تاریخ در مشهد

بازداشت 186 نفر از اغتشاشگران در ایلام

ببینید | حال و هوای خیابان های مشهد در روز شهادت امام رضا (ع)

بررسی لایحه نظام جامع باشگاه داری در کمیسیون فرهنگی

تشییع پیکر شهید انجول زاده در دزفول

کمیک موشن | روایتی تصویری از لحظات شهادت امام رضا علیه السلام

نقش امام رضا(ع) در گسترش نهضت علمی- اسلامی

روایت شکارچی تانک ها از عملیات ثامن الائمه

آستان آقاعلی عباس(ع) بادرود میزبان عزاداران علی بن موسی الرضا(ع) شد + تصویر

در برنامه ریزی منطقه ای نباید دچار سندروم فرایند جدید بشویم

در برنامه ریزی منطقه ای نباید دچار سندروم فرایند جدید بشویم