موضوعات داغ: - پاداش پايان خدمت - پاداش پايان خدمت بازنشستگان - فدراسيون فوتبال - صادرات محصولات كشاورزي - كريستيانو رونالدو - داوران بين المللي - محصولات كشاورزي - خواننده مشهور - تيم ملي ايران - شوراي اسلامي شهر تهران - گاودشت - نقش جوانان در گام دوم انقلاب - ژرارد هوليه - پوز - خداداد افشاريان - امنيت خبرنگاران - كودك نابغه ايراني - لاغري آسان - ساعاتي پيش زلزله - ورزشگاه رناتو - چاه خربزه - بهروز نيازي - مله شبانان

مطالب مرتبط:
جمهوری اسلامی نماد استقلال سیاسی در جهان است/ قدرت جبهه مقاومت از ایران نشات می گیرد
نقش جمهوری اسلامی در خنثی سازی ابزارهای تهاجمی آمریکا
راهبرد «جمهوری اسلامی» تقویت دنیای اسلام است
رسیدگی به طرح بانکداری جمهوری اسلامی ایران در مجلس
پیشنهاد های جدیدی از طرف اروپا به جمهوری اسلامی رسیده است
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 26 مرداد 1401 ساعت 20:372022-08-17دانش

جهان بین: حل برخی از چالش های ساختاری و مدیریتی جمهوری اسلامی نیازمند گذر زمان است


به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، فرزاد جهان بین معاون فرهنگی، دانشجویی دانشگاه های آزاد کشور در سومین روز بیست و سومین نشست سالیانه اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه های سراسر کشور به تشریح شاخص های حکومت اسلامی با تاکید بر حکومت .

- در بیست و سومین نشست پایان دوره اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل؛ جهان بین: حل برخی از چالش های ساختاری و مدیریتی جمهوری اسلامی نیازمند گذر زمان است " معاون فرهنگی و اجتماعی دانشگاه آزاد گفت: همان گونه که امام علی (ع) می فرمایند، برای حل برخی امور باید زمان بگذرد.

جمهوری اسلامی نیز با چالش هایی اعم از چالش های پارادایمی، موقعیتی، ساختاری، وضعیتی و مدیریتی روبروست که حلشان نیازمند گذر زمان است.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، فرزاد جهان بین معاون فرهنگی، دانشجویی دانشگاه های آزاد کشور در سومین روز بیست و سومین نشست سالیانه اتحادیه انجمن های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه های سراسر کشور به تشریح شاخص های حکومت اسلامی با تاکید بر حکومت امیرالمومنین (ع) پرداخت و گفت: برخی از انقلابیون که در دایره نظام اسلامی اند، پس از مدتی از اعتقاد خود روی گردان می شوند که سه دلیل دارد؛ اول مسائل شخصی و معنویتی بدان معنا که یک مشکل شخصی کوچک به کل نظام تامین داده می شود.

البته به تعبیر امیرالمومنین هیچ فردی به خاطر مسائل شخصی از جبهه حق خارج نمی شود بلکه فتنه ها به گونه ای به وجود می آیند که انسان ها مسائل شخصی خود را تئوریزه می کنند.

دوم دلایل معرفتی که ریشه ای هستند و سوم بی توجهی به اصولی که انسان را دچار خطا در تحلیل و محاسبات می کند.

جهان بین تشریح کرد: اولین اصل، پیچیدگی مسائل اجتماعی است.

باید به این نکته توجه داشت که حتی حضرت امیرالمومنین نیز با پیچیدگی مسائل اجتماعی مواجه می شدند که به راحتی قابل حل نبود.

اگر عنصر تشکیلاتی این واقعیت را درک کند، نگاه ساده انگارانه به مسائل نخواهد داشت که این تازه نقطه شروع کنشگری عاقلانه است.

وی ادامه داد: اصل دوم پرهیز از نگاه صفر و یکی است.

حضرت امیرالمومنین فرمودند عدل در مقام حرف وسیع ترین و در مقام اجرا تنگ ترین است.

اگر چه حضرت امیرالمومنین موفقیت های بسیاری داشتند، اما نتوانستند همه آنچه غارت شده بود را بازگردانند؛ لذا باید از نگاه صفر و یکی و بحث این که نظام در عدالت کاملاً موفق یا کاملاً ناموفق بوده، بپرهیزیم.

اگر به این بلوغ نرسیم که در کنار نقاط ضعف، نقاط قوت را بگوییم، در تحلیل نقاط ضعف و قوت، علت ها را بیان نکنیم و به جای صفر و یکی دیدن طیفی نبینیم، قطعا توان ایستادن در جبهه حق را نخواهیم داشت.

وی افزود: سومین اصل، تدریج و زمان بر بودن حل برخی مسائل است.

همان گونه که حضرت امیرالمومنین می فرمایند، برای حل برخی امور باید زمان بگذرد.

جمهوری اسلامی با چالش هایی اعم از چالش های پارادایمی، موقعیتی، ساختاری، وضعیتی و مدیریتی روبروست که حلشان نیازمند گذر زمان است.

جهان بین در ادامه به اصل پرهیز از ساده نگری اشاره کرد و گفت: طبق سخن امام (ره) یکی از راه های نفوذ شیطان، تغییر نظام محاسبات از طریق ساده سازی است.

هیچ ملتی نمی تواند خود را بازسازی کند مگر اینکه مشکلات پیش روی خود را تحمل کند.

این در حالی است که شیطان راه حل های آسان و ساده خودش را به انسان نشان می دهد که آسایش موقت به دنبال دارد.

وی افزود: اصل بعدی عدم کارآمدی سیستم آمریت و تابعیت در نظام اسلامی است.

مردم برای اجرای امور باید قانع شوند و خودشان به درست و غلط امور پی ببرند.

باید به مردم فرصت تجربه و رشد داد.

جهان بین گفت: اصل پایانی نیز توجه به محاسبات فرامادی است که متاسفانه ما در محاسباتمان آن را کنار گذاشته و فراموش می کنیم؛ در حالی که نصرت الهی وعده حق است.

معاون فرهنگی دانشجویی دانشگاه های آزاد کشور در پایان گفت: ما نباید محافظه کار و اهل توضیح باشیم؛ بلکه باید آرمان گرا باشیم.

اما آرمان گرایی که پیچیدگی ها را می فهمد، ساده ساز نیست، مسائل را صفر و یکی نمی بیند، تدریج را می فهمد و محاسبات الهی را لحاظ می کند.

این آرمان گرا یک آرمان گرای واقع بین است، نه واقع گرا چرا که واقع گرایی یعنی تسلیم واقعیت ها شدن.

ما نباید به واقعیت ها تن دهیم بلکه باید واقعیت ها را عقلانی ببینیم و با توکل بر خدا واقعیات را به نفع آرمان ها تغییر دهیم.


کلید واژه ها: انجمن های اسلامی دانشجویان - ج