مطالب مرتبط:
افتتاح خط تولید سیگارت سازی در ارومیه/اشتغال مستقیم 100 نفر در خط تولید جدید شرکت دخانیات ارومیه
استاندار فارس: رتبه 16 در تعهد اشتغال مناسب نیست
فرآیندهای زاید بانکی باید حذف شود/ دولت مصمم به ایجاد اشتغال برای قشر محروم است
برنامه افزایش 10 هزار نفری به اشتغال منطقه ویژه خلیج فارس
فراهم شدن امکان استعلام غیرحضوری گواهی اشتغال به تحصیل در سامانه خدمات غیرحضوری تأمین اجتماعی
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 26 مرداد 1401 ساعت 10:072022-08-17دانش

ارائه راهکار حل مشکل اشتغال فارغ التحصیلان رشته های علوم انسانی و ادبیات


به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، سید محمد مقیمی رییس دانشگاه تهران امروز در آیین معارفه رییس جدید مؤسسه لغت نامه دهخدا و مرکز بین المللی آموزش زبان فارسی، - " رییس دانشگاه تهران درباره دغدغه اشتغال فارغ التحصیلان رشته های علوم انسانی و ادبیات، گفت: فرصت های کاری متناسب با این رشته ها را شناسایی نکرده و متناسب با آن ها سازوکار لازم ایجاد نکرده ایم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازگروه دانشگاه خبرگزاری دانشجو، سید محمد مقیمی رییس دانشگاه تهران امروز در آیین معارفه رییس جدید مؤسسه لغت نامه دهخدا و مرکز بین المللی آموزش زبان فارسی، گفت: مؤسسه دهخدا یک مؤسسه ملی است که در گستره بین المللی فعالیت می کند.

کمتر نهاد هایی را حتی در کشور داریم که از چنین جایگاهی برخوردار باشند.

مؤسسه لغت نامه دهخدا دو مأموریت اصلی در حوزه لغت نامه فارسی و آموزش و ترویج زبان فارسی دارد که در هر دو بخش ظرفیت های زیادی وجود دارد، اما آنطور که شایسته است از آن ها بهره برداری نشده است.

رییس دانشگاه تهران افزود: رویکردی که مؤسسه لغت نامه دهخدا و مرکز بین المللی آموزش زبان فارسی در سال های اخیر داشته است، از نظر آمار و ارقام مربوط به لغت نامه دهخدا و همچنین از نظر جذب دانشجویان خارجی، فاصله زیادی با وضعیت مطلوب مورد نظرمان دارد.

وی در این باره اظهار کرد: در شش سال اخیر فقط 2 هزار و 500 دانشجوی خارجی توسط مرکز بین المللی آموزش زبان فارسی آموزش داده شده است.

این در حالی است که چشم انداز ما این است که سالانه 3 هزار دانشجوی خارجی فقط در دانشگاه تهران پذیرش کنیم.

رییس دانشگاه تهران درباره عملکرد بخش لغت نامه نیز اظهار داشت: تعداد لغت هایی که در بخش تألیف مؤسسه کار شده بسیار اندک است در حالی که طیف وسیعی از اساتید، فارغ التحصیلان و دانشجویان تحصیلات تکمیلی می توانند به کمک این مجموعه بیایند.

گاهی اوقات یک دایره المعارف سه چهار جلدی در رشته های مختلف در شش ماه به صورت فنی و تخصصی به سرانجام می رسد؛ بنابراین باید کار را به صورت عملیاتی تعریف و تمام کنیم نه اینکه در طی 50 سال چند جلد محدود کار شود؛ این نه در دیدگاه و نیت وقف مرحوم افشار بوده و نه از نظر مدیریتی قابل قبول است.

این مجموعه پرافتخار امانتی است که به ما سپرده شده و ما باید در بهره برداری بهینه از آن کوشا باشیم.

**به شدت نیازمند استادان بزرگ و بنام هستیم، اما به شاگردپروری هم نیاز داریموی تاکید کرد: مؤسسه لغت نامه دهخدا باید مکانی برای اجتماع بهترین فارغ التحصیلان کشور و محلی برای رفت وآمد بزرگان ادب فارسی باشد.

این مؤسسه باید محلی باشد که همه افراد پژوهشگر و متخصص و مفاخر ادبی حس کنند که خانه خودشان است.

ما به شدت نیازمند استادان بزرگ و بنام هستیم، ولی باید توجه کنیم که سیستمی باید طراحی شود که شاگردپروری را نیز توسعه دهد.

چرا که عمر کاری اساتید محدود است و تجربه استادان باید به نسل جدید منتقل شود تا خلأ ایجاد نشود.

باید سازوکار لازم را فراهم کنیم تا چندین برابر استادان همکار مؤسسه، شاگرد تربیت کنیم و کار متناسب با شأن این مؤسسه تداوم و گسترش پیدا کند.

**ضرورت برقرار شدن ارتباط محتوایی بین مؤسسه دهخدا و دانشکده ادبیات و علوم انسانیرییس دانشگاه تهران با اشاره به اینکه مؤسسه لغت نامه در برهه هایی از زمان دارای ارتباط ساختاری با دانشکده ادبیات و علوم انسانی و ذیل این دانشکده بوده است، تصریح کرد: متأسفانه مدتهاست که نه تنها این ارتباط ساختاری وجود ندارد، بلکه ارتباط محتوایی هم برقرار نشده است؛ بنابراین نتوانسته ایم از ظرفیت های استادان، پژوهشگران و دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی ادبیات فارسی برای ارتقای این مجموعه تحقیقاتی، علمی و اثرگذار اجتماعی بهره ببریم؛ لذا حتی اگر از نظر ساختار رسمی ارتباطی بین دانشکده ادبیات و علوم انسانی و مؤسسه لغت نامه دهخدا وجود ندارد، اما ارتباط محتوایی حتماً باید برقرار شود.

وی از مرکز بین المللی آموزش زبان فارسی تحت عنوان مدخل ورودی فرآیند جامعه پذیری فرهنگی دانشجویان غیرایرانی نام برد و تاکید کرد: رویکردی که در آموزش زبان و ادبیات فارسی اجرا می شود نباید صرفاً نگاه به آموزش زبان فارسی باشد؛ بلکه لازم است که دانشجویان خارجی علاوه بر زبان فارسی، با فرهنگ و تمدن ایرانی اعم از آداب و رسوم، دین، فلسفه و پیشینه تاریخی کشورمان آشنا شوند.

مقیمی با اشاره به اینکه سالانه نزدیک 100 هزار دانشجوی خارجی جذب دانشگاه های کشور می شود، خاطرنشان کرد: مؤسسه لغت نامه دهخدا باید سهم بسیار بالایی در آموزش زبان فارسی به دانشجویان غیرایرانی داشته باشد، اما این نقش از سوی برخی نهاد ها در داخل و خارج کشور که خیلی تخصصی هم نیستند، برعهده گرفته شده است که نه تنها از نظر ملی برای ما مناسب نیست و نمود خوبی در عرصه بین المللی ندارد، بلکه فرآیند جامعه پذیری فرهنگی نیز در فرآیند آموزش آن ها به خوبی طی نمی شود.

وی بر نقش آفرینی مؤسسه لغت نامه دهخدا و مرکز بین المللی آموزش زبان فارسی در خصوص ترویج زبان و ادب فارسی در داخل کشور برای نسل جدید تاکید کرد و بیان نمود: آموزه های ادبی دیوان اشعار شاعران بزرگ کشور باید وارد زندگی اجتماعی مردم شود.

متأسفانه در بخش های مختلف اجتماعی شدن علم، به ویژه در حوزه ادبیات با ضعف های جدی مواجه هستیم.

مهم ترین چالش ها در زمینه های مختلف اجتماعی و اقتصادی اعم از کشاورزی، صنعت، آب و .

مشکل فرهنگی است و ما نتوانستیم آن طور که باید و شاید زمینه های فرهنگی و معنوی را در فعالیت های فردی و سازمانی و اجتماعی، دانشگاهی و نهاد های مختلف تقویت کنیم و این میراث قوی را در فعالیت های اجتماعی مردم جاری و ساری نماییم.

مقیمی خاطرنشان کرد: جامعه ما به شدت از نظر جنبه های معنوی، روانی و فکری به کمک نیاز دارد و بیش از هر زمان دیگری رشته های علوم انسانی و ادبیات می توانند کمک کننده باشند.

خیلی از اوقات همه چیز برای توسعه و پیشرفت فراهم است، ولی تفکرات مانع توسعه و پیشرفت جامعه می شود؛ بنابراین اگر به میراث گذشته خود بازگردیم، همه این ها حل می شود و این بازگشت به خود نیازمند مطالعه عمیق و علمی در خصوص پیشینه مان است.

**راهکار حل مشکل اشتغال فارغ التحصیلان رشته های علوم انسانی و ادبیاترییس دانشگاه تهران درباره دغدغه اشتغال فارغ التحصیلان رشته های علوم انسانی و ادبیات، گفت: گاهی اوقات فکر می کنیم فارغ التحصیلان این رشته ها باید صرفاً معلم یا استاد دانشگاه شوند.

این تصور بخاطر این است که ما فرصت های کاری متناسب با این رشته ها را شناسایی نکرده و متناسب با آن ها سازوکار لازم ایجاد نکرده ایم.

ورود مؤسسه لغت نامه دهخدا به حرکت ترویجی برای زبان و ادب فارسی به میزان قابل توجهی می تواند دانش آموختگان را در بخش های مختلف جامعه مشغول و اثرگذار کند.

**ایجاد خانه خلاق و نوآوری علوم انسانی در مؤسسه دهخدامقیمی در این باره توضیح داد: برای تحقق این موضوع، لازم است شعبه ای از پارک علم و فناوری دانشگاه تهران با عنوان خانه خلاق و نوآوری علوم انسانی در مؤسسه دهخدا شکل بگیرد.

یکی از زمینه های ایجاد کسب وکار در حوزه فعالیت ها و صنایع فرهنگی که جزو مزیت های ویژه کشورمان نیز است، همین رشته ادبیات فارسی است که فضای لازم برای شناسایی کسب وکار های مرتبط با این حوزه، وصل کردن افراد صاحب ایده به شتاب دهنده ها، تسهیل همکاری و شبکه سازی و فراهم آوردن بستر های سرمایه گذاری مرتبط با این رشته می تواند در خانه خلاق و نوآوری علوم انسانی مورد توجه قرار گیرد.

**ایجاد واحد های فناور و دانش بنیان در حوزه ادبیات فارسی و موضوعات فرهنگی؛ بهترین راه درآمدزایی در مؤسسه دهخدارییس دانشگاه تهران، بهترین راه درآمدزایی و خودکفایی مالی در مؤسسه دهخدا را ایجاد واحد های فناور و دانش بنیان با تاکید بر روی حوزه ادبیات فارسی و موضوعات فرهنگی دانست و خاطرنشان کرد: شرکت های دانش بنیان مستقر در پارک علم و فناوری دانشگاه تهران به شدت به جنبه های فرهنگی و هنری نیاز دارند.

با توجه به اینکه عمده واحد های فناور و شرکت های دانش بنیان به دنبال تولید محصولات فنی و به عبارتی پرداختن به جنبه های مادی تمدنی هستند، ما برای مقابله با پدیده تأخر فرهنگی (عدم همزمانی ورود عناصر مادی و معنوی فرهنگ و تمدن) نیازمند این هستیم که مؤسسه دهخدا با ارائه خدمات فرهنگی، ادبی و تمدنی به واحد های فناور و دانش بنیان از طریق کارکرد خانه خلاق و نوآوری علوم انسانی به تقویت جنبه های معنوی فرهنگ و تمدن ایرانی اسلامی کمک نماید.

**در ماجرای جوسازی درباره مؤسسه دهخدا، از نام استادان استفاده ابزاری کردندمقیمی در بخش دیگر سخنانش در واکنش به جوسازی هایی که تحت عنوان توقف فعالیت بخش تألیف لغت نامه بزرگ فارسی در برخی سایت ها منتشر شده است، اظهار داشت: بر اساس بررسی ها، اتفاقاتی که از سوی یکی دو نفر از کارکنان مجموعه افتاده، تعجب برانگیز است.

این افراد که ظاهراً خود را متعلق به مؤسسه می دانستند، کار هایی انجام دادند که نشان داد منفعت شخصی شان بر همه چیز اولویت دارد.

چراکه نه تنها حیثیت مؤسسه برای آن ها اهمیت نداشته، بلکه پا بر روی حیثیت مؤسسه و مفاخر ادبی گذاشته و حتی از نام استادان نیز استفاده ابزاری کرده اند.

البته در حال بررسی این موضوع هستیم که این یکی دو نفر از کارکنان مجموعه، چه منفعتی داشته اند که این جوسازی ها را انجام داده اند.

** مقیمی: به کسی اجازه نمی دهم به این راحتی با اعتبار مؤسسه دهخدا، با اعتبار دانشگاه تهران و با اعتبار اساتید خوشنام ما بازی کندرییس دانشگاه تهران تصریح کرد: متأسفانه در حاشیه سازی این یکی دو نفر، یک استاد تمام مانند خانم زمردی با رزومه پربار که خود فرزند دانشگاه تهران است، مورد هجمه قرار گرفتند که به هیچ وجه این اقدام قابل توجیه نیست و به کسی اجازه نمی دهم به این راحتی با اعتبار مؤسسه دهخدا، با اعتبار دانشگاه تهران و با اعتبار اساتید خوشنام ما بازی کند.

مؤسسه لغت نامه دهخدا باید درخشان تر از گذشته به راه خود ادامه دهد و در کشور و دنیا نماد اخلاق مداری باشد.


کلید واژه ها: رییس دانشگاه تهران - اشتغال فارغ التحصیلان - لغت نامه دهخدا - دانشگاه تهران - دانشگاه - رییس دانشگاه - لغت نامه - بین المللی - زبان فارسی - فارغ التحصیلان - علوم انسانی - تهران امروز - فارسی - دهخدا - رییس - آموزش زبان - محمد مقیمی - نامه - خبرگزاری - تهران - سید محمد - آموزش - ادبیات - رشته - متناسب - اشتغال - معارفه - زبان - گزارش - مقیمی

آخرین اخبار سرویس:
تمام دانشگاه های هفته آینده حضوری می شوند

وزارت علوم:کلاس های دانشگاه های کشور از شنبه حضوری برگزاری می شود

کلاس های دانشگاه تهران از شنبه 9 مهرماه حضوری می شود

تاریخ حذف و اضافه دانشگاه تهران اعلام شد/ برگزاری حضوری کلاس ها از نهم مهر

کلاس های درس همه دانشگاه های کشور حضوری است

کلاس های درس همه دانشگاه های کشور حضوری شد

تربیت کودکان تا جوانی سه دوره هفت ساله است

استخدام کارشناس علوم آزمایشگاه در بیمارستان ایرانمهر در تهران

برگزاری حضوری کلاس های دانشگاه علامه طباطبایی از 9 مهرماه

دبیرستان دخترانه علوم و معارف اسلامی در مشهد مقدس افتتاح شد

کلاس های درس همه دانشگاه های کشور حضوری است

بیانیه بیش از 6000 استاد دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور در واکنش به حوادث اخیر

کلاس های درس همه دانشگاه های کشور حضوری است

تمامی کلاس های آموزشی دانشگاه یزد حضوری تشکیل می شود

جزییات و زمان ثبت نام پذیرفته شدگان دانشگاه علامه طباطبایی اعلام شد

تجهیز و آماده سازی خوابگاه های دانشجویی چهارمحال و بختیاری

آخرین وضعیت دانشجویان بازداشتی 3 دانشگاه

کلاس های درس تمام دانشگاه های کشور هفته آینده حضوری برگزار می شود

ابلاغ حکم معاون آموزشی، تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی آبادان

امروز؛ آخرین مهلت ثبت نام در فراخوان جذب هیات علمی دانشگاه آزاد

افزایش 25 درصدی جذب دانشجو در دانشکده های مهارت و کارآفرینی دانشگاه آزاد اسلامی

برگزاری حضوری کلاس های دانشگاه تهران از 9 مهر

ارایه بسته هفت ساله تعلیم و تربیت توسط دانشگاه آزاد

دانشجوی اردبیلی چگونه در المپیاد علمی پزشکی نقره ای شد؟

حسگری که روی سطح ماسک صورت قرار گرفته و بدن را پایش می کند

بیانیه بیش از6 هزار استاد دانشگاه در واکنش به حوادث اخیر

دبیرستان دخترانه علوم و معارف اسلامی در مشهد مقدس افتتاح شد

آغاز کلاس های مقطع کارشناسی دانشگاه دامغان از 16 مهر

استخدام کارشناس بازرگانی خارجی در شرکت آریا پلیمر پیشگام در اصفهان

بیانیه بیش از6 هزار استاد دانشگاه ها در واکنش به حوادث اخیر

مشکل خوابگاه دانشجویی دانشگاه کوثر بجنورد را حل کنید

بیانیه بیش از6 هزار استاد دانشگاه ها در واکنش به حوادث اخیر

امروز، آخرین مهلت ثبت نام جذب اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد

کلاس های دانشگاه حضوری شد؟

استخدام هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران

استخدام مترجم انگلیسی با بیمه، پاداش در نواندیشان آتی نگار فرتاک در اصفهان

روایت حضور بانوان

یک ماده نانوفوتونیکی رکورد پایداری در دمای بالا را شکست

دانشگاه تهران: کلاس های درس از روز شنبه 9 مهر به صورت حضوری برگزار می شود

آغاز کلاس های درس دانشگاه تهران به صورت حضوری از روز شنبه

بومی سازی ستون های جداسازی ترکیبات دستگاه کروماتوگرافی مایع در دانشگاه قم

کلاس های حضوری دانشگاه تهران آغاز شد | از شنبه کلاس دانشگاه ها حضوری میشود

از افزایش وام های شهریه تا اعلام شرایط اسکان در خوابگاه ها

آغاز ثبت نام پذیرفته شدگان دانشگاه علوم پزشکی بابل

تحصیل 292 دانشجو تحت حمایت بهزیستی زنجان

همای پایتخت با همسرش عزادار شد | ضجه زنی امیر جعفری و ریما رامین فر در بهشت زهرا

کلاس های دانشگاه تهران از شنبه حضوری می شود

روزنامه اطلاعات: جوانان ایران نمی دانند با چه کسی باید درد دل کنند/ مردم نیازمند سخن نو و بیان مشکلات هستند

ارتقاء آزمایشگاه مرکزی دانشگاه شهرکرد در شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی ایران

استاد جامعه شناسی: با «خود مردم پنداری» شماری از انتلکتوئل ها مواجهیم، نه مردم/ تحلیل ناآرامی های شهریور 1401

رونمایی از تمثال شهدای دانشجوی دانشگاه علمی کاربردی لرستان

تجمع 300 دانشجو در شیراز؛ شعار اصلی معترضان | دانشجویی بازداشت نشد

50 ماموریت امداد هوایی در مراسم پیاده روی اربعین

امضای قرارداد همکاری برای تولید مواد مورد استفاده در باتری

30 مهر؛ مهلت ارسال مقاله ها و ایده ها به جشنواره علمی، فرهنگی دانشگاه لرستان

کلاس های دانشگاه هرمزگان تا 23 مهرماه غیرحضوری شدند

استخدام کارآموز مهاجرت با بیمه در پرستوی مهاجر لیدوما در فارس

تجمع 300 دانشجو در شیراز؛ شعار اصلی معترضان | چند دانشجو بازداشت شد؟

استخدام سرپرست کارگاه، کارشناس دفتر فنی و کارشناس HSE در اصفهان

انسان ها توسط موجودات فضایی، به زمین فرستاده شده اند!

معمای 50 ساله حرکت این موجودات ترسناک حل شد/ عکس

کلاس های دانشگاه تهران از شنبه حضوری می شود

سردرگمی داوطلبان از برگزاری کنکور پایان یافت؛ اعلام چگونگی تاثیر معدل بر آزمون 1402

شناسایی کهکشانی کوچک در همسایگی راه شیری

استخدام سرپرست کارگاه در شرکت فنی مهندسی نیرو گستر زمان در اصفهان

کلاس های دانشگاه تهران حضوری می شود

کلاس های دانشگاه تهران از شنبه (9 مهر 1401) حضوری می شود

کلاس های دانشگاه از هفته بعد حضوری می شود؟

کلاس های درس دانشگاه تهران حضوری می شود

کلاس های دانشگاه تهران از شنبه حضوری می شود

کلاس های کدام دانشگاه در تهران حضور شد؟

کلاس های دانشگاه تهران از شنبه حضوری می شود

استخدام نیروی خدمات با بیمه در موسسه آموزش عالی آزاد ندا در اصفهان

بیست و سومین کنگره ملی و نهمین کنگره بین المللی پژوهشی دانشجویان علوم پزشکی

دبیر شورای تبیین مواضع بسیج دانشجویی استان قم انتخاب شد

دانشجوی دانشگاه کاشان خبر کشته شدن خود را با انتشار ویدئویی تکذیب کرد

کشف ماده ای که مشابه سلولهای عصبی مغز انسان حافظه دارد

اطلاعیه سازمان سنجش درباره پذیرش متقاضیان ورود به آموزش عالی در سال تحصیلی 1403 _ 1402

استخدام پشتیبان آموزشی در گروه آموزشی ارسلان فیروزنیا در تهران

اطلاعیه دانشگاه تهران

نتایج دوره های کارشناسی دانشگاه جامع علمی کاربردی اعلام شد

رونمایی از تمثال 6 شهید دانشجوی دانشگاه علمی کاربردی لرستان

جهاد تبیین بهترین راهکار مقابله با جنگ رسانه ای دشمنان است

نتایج دوره های کارشناسی دانشگاه جامع علمی کاربردی اعلام شد

اظهارات مهم رییس سازمان سنجش آموزش کشور درباره دانشگاه علمی کاربردی

فعالیت 800 مرکز تحقیقاتی مصوب و دارای مجوز در کشور

برگزاری بیستمین دوره «مسابقات ملی بتن» به میزبانی دانشگاه آزاد اسلامی قم

تشکل های دانشجویی دانشگاه های تبریز بی نظمی در محیط های عمومی و دانشجویی را محکوم کردند

اعلام نتایج دوره های کارشناسی دانشگاه جامع علمی – کاربردی

نتایج نهایی سی و ششمین دوره آزمون دستیاری دندانپزشکی اعلام شد

717 مقاله برای کنگره بین المللی پژوهشی دانشجویان علوم پزشکی ارائه شده است

سهم حداکثری از دانش بنیان ها برای کدام حوزه فناوری است؟

بیستمین دوره مسابقات ملی بتن برگزار می شود

ضرورت پوشش بیمه ای برای مراقبت های دوره سالمندی

از ایثارگران دانشگاه علوم پزشکی سبزوار تجلیل شد

اعلام جزییات مصاحبه و مرحله دوم 18 کدرشته آزمون سراسری

همکاری دو شرکت برای توسعه نانوذرات لیپیدی کاراتر برای ساخت واکسن

گلایه انسیه خزعلی از رسانه ها: سفر پسرم ربطی به فیلترشکن نداشت

واکنش بسیج اساتید و کارمندی دانشگاه علم و صنعت به اتفاقات اخیر در کشور

استفاده یک کارشناس از برگ انجیر برای مقایسه ی حد و حدود حجاب در تلویزیون! +فیلم

ارائه راهکار حل مشکل اشتغال فارغ التحصیلان رشته های علوم انسانی و ادبیات

ارائه راهکار حل مشکل اشتغال فارغ التحصیلان رشته های علوم انسانی و ادبیات