مطالب مرتبط:
چرا پیشنهاد اروپا برای احیای برجام تهران را راضی نمی کند؟
روایت پولیتیکو از پاسخ ایران به پیشنهاد اتحادیه اروپا برای احیای برجام
آخرین تحولات مذاکرات احیای برجام؛ توپ در زمین کیست؟
شروط اصلی ایران برای پذیرش احیای برجام چیست؟
واهمه بر دل خریدار و فروشنده / اثر احتمال احیای برجام بر بازار مسکن
-127 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 26 مرداد 1401 ساعت 03:572022-08-17بين الملل

چرا بلا ها بیشتر و بیشتر می شود؟/عاشقانه بازی های جاسوس استرالیایی در زندان ایران! /چشم انداز روشن از احیای برجام


بازگشت الگوی کشت بعد از 13 سال، پایان شهریور، افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان، ادامه تاریخ سازی بانوان ایرانی، مسیر ناهموار احیا دریاچه ارومیه، - به گزارش سایت قطره و به نقل از تابناک روزنامه های امروز چهارشنبه 26 مردادماه در حالی چاپ و منتشر شد که شمارش معکوس برجام و تحلیل های کارشناسان درباره نتایج احتمالی توافق، بحران آب در پایتخت آب؛ شهرکرد و پرونده آژانس در مورد ایران چگونه می تواند مختومه شود؟ در صفحات نخست روزنامه های امروز برجسته شده است.

در ادامه تعدادی از یادداشت ها و سرمقاله های منتشره در روزنامه های امروز را مرور می کنیم: چرا بلا ها بیشتر و بیشتر می شود جهان صنعت طی یادداشتی در شماره امروز جهان صنعت نوشت: آن هایی که در دهه 1350 جوان یا نوجوان یا میانسال بودند یادشان می آید رادیو به مثابه رسانه ای که بیشترین شهروندان ایرانی را همراه خود می دید برخی برنامه های اختصاصی نیز برای گروه های اجتماعی تهیه می کرد و از راه صدا به گوش ایرانیان می رساند.

یکی از این برنامه ها که هر روز در ساعت های نزدیک به ظهر پخش می شد برنامه کارگران بود.

یکی از زیربرنامه های برنامه کارگران با نام چرا هر بلایی است سر من می آید بسیار جذاب و پرشنونده بود.

در این زیربرنامه هر روز داستان یک کارگر بی احتیاط یا یک محیط کار خطرناک را توصیف می کرد که نتیجه فعالیت در آن آسیب دیدن کارگر بود.

به طور مثال یک کارگر دستش لای پرس های سنگین می ماند، یک کارگر صورتش از پریدن آتش های سرچشمه گرفته از جوشکاری می سوخت، کارگر دیگری از داربست ساخته شده برای بالای ساختمان سازی می افتاد و… این زیربرنامه می خواست مهارت های صیانت از خود را به کارگران و نیز تهیه و به کارگیری تجهیزات ایمن سازی کارگران در کارخانه ها و محیط های کاری به کارفرمایان آموزش دهد.

شوربختانه باید گفت جامعه ایرانی امروز حالت همان کارگر بی احتیاط را دارد یا همان کارفرمایی است که برای خرید تجهیزات ایمنی پول ندارد یا دارد و نمی دهد.

ایران امروز از هر سو با بلا های طبیعی و غیرطبیعی در سیاست داخلی، سیاست خارجی، امور اجتماعی، اقتصادی و سیاسی روبه رو می شود.

سیل و کم آبی و خشکسالی، از کار افتادن نیروگاه ها در اوج مصرف برق، خالی شدن سدها، کاهش و پایان پذیری ظرفیت تولید بنزین نسبت به مصرف، تورم پرشتاب و نفسگیر، سرمایه گذاری منفی در بخش های گوناگون و عدم تعادل های زیرساختی و نیز عقب افتادن ساخت و مرمت زیرساخت های فیزیکی در بخش های گوناگون بلا هایی هستند که شهروندان ایرانی آن را تجربه می کنند و خشمگین شده اند.

داستان نبود آب آشامیدنی در شهرکرد و برخی مناطق دیگر چهارمحال وبختیاری که روزگاری 11 درصد آب ایران را تامین می کرد یک نمونه از همین داستان است و ایرانیان مصداق همان کارگرند که هر بلایی است سر این ها می آید.

آیا ایرانیان آنقدر بدبختی بر سرشان آمده که نسبت به آن کرخت و جادوزده شده اند؟ بی تابی شهروندان شهرکرد و اعتراض به بی آبی 9 روزه نشان می دهد آن ها رفتاری مدرن داشته و درک کرده اند باید به دولت اجازه داد اگر توانایی دارد مساله را حل کند، اما این رفتار مدرن تاب آوری لازم برای تشنه های شهرکردی را نداشت.

حال البته هواداران دولت به بایگانی معجزه رفته و گفته اند این بی آبی و نبود آب خوردنی در مرکز یک استان به دلیل کم کاری دولت روحانی است که البته این ترفند دیگر جایی در میان شهروندان ایرانی ندارد.

حالا که دولت از دست بی عرضه ها و غرب گرا ها به دست انقلابیون و نیز کسانی که در دولت احمدی نژاد وزیر و معاون بودند افتاده و تحریم ها نیز دور زده شده است چرا باید شهروندان یک مرکز استان 9 روز را با درد و رنج بی آبی سپری کنند.

عاشقانه بازی های جاسوس استرالیایی در زندان ایران! زهرا توحیدیان طی یادداشتی در وطن امروز نوشت: گیلبرت در مستند 60 دقیقه استرالیا که فروردین ماه سال جاری پخش شده، ادعا های مضحکی را مطرح می کند؛ که مسؤول پرونده اش، فردی به نام قاضی زاده، عاشقش شده، برایش در زندان پیتزا و کیک تولد خریده و گیلبرت هم از احساساتش استفاده می کرده و اطلاعات به دست می آورده و نامه هایی را روی کاغذ و دستمال کاغذی نوشته و به خانواده اش در استرالیا رسانده است.

اما وقتی می فهمد آزادی اش نزدیک است، به طرف می گوید علاقه ای به او ندارد؛ قاضی زاده هم (که دچار شکست عشقی شده) گیلبرت را به زندان قرچک می فرستد و آزادی اش را 7 ماه به تأخیر می اندازد! آن ها که از ماجرا باخبرند به این روایت پوزخند می زنند.

او در این مستند نمی گوید دادگاه هایش چطور برگزار شده، یا چند بار و چطور با سفیر کشورش ملاقات کنسولی داشته، نمی گوید که در قرچک با دبیر وقت ستاد حقوق بشر و رییس وقت سازمان زندان ها دیدار کرده و آن دو، ساعت ها با زندانیان از جمله گیلبرت گفتگو کرده اند و وقتی از او پرسیده اند چه چیزی لازم دارد، از کمبود سبزیجات گلایه کرده و خواهان دسترسی به کتانی هایش شده تا علاوه بر سالن ورزشی، بتواند در حیاط بزرگ بندشان هم بدود.

نمی گوید شایعه بی اساس خودکشی اش چطور در رسانه ها پخش شده، یا اینکه هدفش از سفر به ایران چه بوده است؛ بلکه در مستند فقط روایت می شود که همسر اسراییلی اش پس از دستگیری او، به او خیانت کرده و وقتی مجری از او می پرسد علت این موضوع چیست، خانم پژوهشگر خیلی راحت می گوید نمی داند و ترجیح داده به این بحث ورود نکند.

مهم آن است که در فقدان روایت صحیح از پرونده هایی که بعد بین المللی پیدا می کنند، فرصت برای داستان پردازی های خیالی و خدشه به وجهه جمهوری اسلامی ایران و عدلیه آن فراهم می شود؛ از دستگاه قضایی و نهاد های امنیتی انتظار نمی رود جزییات همه پرونده ها را به اطلاع افکار عمومی برسانند، اما چه می شد اگر بخشی از اسناد ارتباطات خانم گیلبرت با شبکه های جاسوسی، به صورت مدیریت شده منتشر یا دلیل انتقال او به زندان قرچک بیان می شد؟یا حتی بعد از آزادی اش، تصاویری از دوربین های مداربسته از سلول هایش یا حتی حین بازجویی به رویت افکار عمومی می رسید یا بخش هایی از دادگاه هایش با حضور وکیل و نماینده دولت متبوع او علنی می شد؟ دستگاه قضا به شفافیت هدفمند و پاسخگویی فعالانه تری نیاز دارد، چه خوب است حالا که رییس عدلیه وارد میدان شده و چهره به چهره و از نزدیک پیچیدگی های فرسایشی رسیدگی به پرونده ها را می بیند، به این بخش همواره مورد غفلت نیز ورود کند تا جاسوس هایی، چون کایلی مور گیلبرت بعد از آزادی به لطف رأفت اسلامی، به دروغ پراکنی های خیالی مبادرت نکنند.

چشم انداز روشن از احیای برجام مرتضی مکی تحلیلگر مسائل بین الملل طی یادداشتی در شماره امروز آرمان ملی نوشت: چشم انداز احیای برجام بار ها ایجاد شده بود و آقای اولیانوف، نماینده روسیه نیز در مصاحبه های خود از احیای قریب الوقوع برجام خبر می داد.

در خصوص فضای موجود در مورد احیای برجام نیز با گمانه زنی هایی از سوی مقامات ایرانی، اروپایی و آمریکایی مواجه هستیم.

ابهاماتی همچنان وجود دارد که توپ را در زمین یکدیگر می اندازند.

ظاهرا جمهوری اسلامی ایران توپ را در زمین آمریکا انداخته و منتظر پاسخ آمریکاست.

نکته جالب درباره اظهارنظر آقای امیرعبداللهیان درخصوص آخرین تحولات در پیش نویس متن نهایی اتحادیه اروپا این است که ایشان اعلام کرد اگر آمریکایی ها انعطاف لازم را نشان ندهند، بحث از بن بست نکرده بلکه از گفت وگوی بیشتر سخن گفتند.

این امر نشان می دهد که برای جمهوری اسلامی ایران این آخرین متن نیست و اگر نتیجه مورد نظر را نداشته باشد به دنبال پایان دادن مذاکرات نیست و از ضرورت احیای برجام به خوبی آگاه است.

ولی وزنه احتمالات مثبت درخصوص احیای برجام بسیار سنگین تر از وزنه عدم احیای آن است و این می تواند یک چشم انداز روشنی را از احیای برجام ایجاد بکند.

بازار نیز نسبت به این موضوع واکنش نشان داده و ما شاهد کاهش ارزش دلار و سکه هستیم همان طور که در بازار های دیگر نیز تا حدودی این نوسانات دیده می شود.

اما قطعا شوک احیای برجام زمانی می تواند در روند تحولات اقتصادی کشور موثر باشد که بتوانیم از وضعیت احیای برجام، حداکثر بهره برداری و استفاده را بکنیم و همچون سال 95 به گونه ای نباشد که در روز های احیای برجام، اظهارنظر ها و رفتار هایی با هیات های دیپلماتیک و غیرتجاری صورت می گرفت که عملا برخی از آن ها فرصت سوزی بود.

ولی خوشبختانه در این دوره شاهد هستیم که مخالفان برجام نیز همگام و همسو با احیای برجام شدند که نکته مثبتی است و حالا امیدواریم که در صورت احیای برجام از این روند حداکثر بهره برداری بشود.

نباید فقط به جنبه های اقتصادی احیای برجام نگاه کرد.

قطعا برجام تبعات زیادی هم در عرصه سیاست خارجی، سیاست منطقه ای ایران و هم در برابر تحولات و بحران های خاورمیانه به دنبال خواهد داشت و همزمان با احیای برجام باید دستورکار های دیگری را نیز مدنظر قرار دهیم.

به خصوص موضوع اف ای تی اف که باید تکلیف آن مشخص شود چراکه در غیر اینصورت، اگر گشایش مالی هم ایجاد شود بسیار محدود و سخت خواهد بود.

به هر حال به نظر می رسد برجام 2015 در روندی اجرا شد که اگر به صورت کامل باقی می ماند ایران با سهولت بیشتری می توانست از منافع اقتصادی آن بهره مند بشود، اما از برجام فعلی انتظار نمی رود که همچون سال 95 آن فرصت و فضا را برای جمهوری اسلامی ایران ایجاد کند.

شاهد بودیم در همان دو سالی که برجام اجرا شد، بیش از صد هیات تجاری و اقتصادی به ایران آمدند و یک فضای امیدبخش و اطمینان بخشی در کشور ایجاد شده بود، قرارداد های بلندمدتی با ایرلاین ها و شرکت های هواپیمایی، چون بویینگ و ایرباس منعقد شد.

توتال با یک سرمایه گذاری پنج میلیارد دلاری وارد عسلویه شد و حتی خودروساز های اروپایی با جدیت بیشتری بعد از یک دوره تحریم وارد ایران شدند.

این ها نشانه ای از خوش بینی از فضای اقتصادی ایران در آن زمان بود، ولی در این شرایط به نظر نمی رسد به سادگی و به سرعت فضای اعتمادساز در کشور ایجاد بشود.

نباید انتظارات از برجام را خیلی بالا برد.

تبعات احیای برجام سایه تحریم های شدیدتر علیه ایران را برخواهد داشت و در میان مدت و بلندمدت قطعا جمهوری اسلامی ایران می تواند بهره بهتری از فضای منطقه و جهان و بازگشت به بازار انرژی جهان استفاده ببرد.


کلید واژه ها: روزنامه - امروز - افزایش حقوق کارمندان - جهان صنعت - ایران - یادداشت - حقوق کارمندان - شمارش معکوس - افزایش حقوق - احیای برجام - منتشر - ادامه - برجام - استرالیایی - تاریخ سازی - کارشناسان - الگوی کشت - چهارشنبه - کارمندان - صنعت - جهان - احیا - شهروندان - جوان - رسانه ای - بحران آب - میانسال - بیشترین - سرمقاله - بانوان

آخرین اخبار سرویس:
لاوروف: دکترین اتمی روسیه برای سرزمین های الحاقی نیز صدق خواهد کرد

حریق گسترده در نزدیکی فرودگاه «اورلی» پاریس +فیلم

هتل خبرنگاران در خرسون هدف قرار گرفت

روسیه و اوکراین یکدیگر را به هدف قرار دادن غیرنظامیان متهم می کنند

هشدار جدی ایران به آمریکا برای فعال سازی اینترنت استارلینک/ نقض حاکمیت ایران بدون پاسخ نخواهد ماند

فیلم | تیزر شیک کمپانی روسی برای معرفی دنا با اسم «گرانتا»

برنامه های بلندپروازنه چین در فضا | مشتری و اورانوس هدف بعدی

خاطر جواد رضویان از خانوم سوار کردنش

مجازات پوتین برای سربازان فراری از بسیج نظامی

تیراندازی در پارکی در پنسیلوانیا 3 زخمی به جای گذاشت

سیاستمدار افغان: مبارزه با تروریسم بهانه آمریکا برای مهار کشورهای منطقه است

ماکت خانه سرکرده القاعده +عکس

آذربایجان سه میلیارد دلار برای احیای قره باغ اختصاص داد

اعتصاب غذای 30 اسیر فلسطینی از امروز

هشدار جدی ایران به آمریکا برای فعال سازی اینترنت استارلینک | نقض حاکمیت ایران بدون پاسخ نخواهد ماند

پیغام دوباره آمریکا به ایران/ به توافق نزدیک شدیم؟

ترکیه برای اولین بار پهپاد «بیرقدار آکینجی» را در سوریه به پرواز در آورد

استخدام دستیار دندانپزشک در یک مطب دندانپزشکی در ولنجک

بیانیه مشترک عربستان، انگلیس، آمریکا و امارات درباره یمن

رقص در میدان قتل خاشقچی و انتقاد کاربران

بیانیه مشترک عربستان، انگلیس، آمریکا و امارات درباره یمن

هلال احمر ایران شریک توانمند کمیته صلیب سرخ است

نگرانی از جنگ هسته ای؛ تهدید اتمی روسیه علیه غرب تا چه اندازه جدی است؟

احتمالا بایدن در نشست اَپک شرکت نمی کند

مذاکره ترکیه با اسراییل برای انتقال گاز به اروپا

اعتصاب غذای 30 اسیر فلسطینی در زندان های رژیم صهیونیستی

حمله شهرک نشینان صهیونیست به مسجدالاقصی

پوتین سربازان فراری روس را نقره داغ کرد

حمایت روسیه از تلاش ایران برای احیای برجام

عربستان خواستار همکاری ایران با آژانس بین المللی هسته ای شد

احضار سفیران انگلیس و نروژ به وزارت خارجه در پی اعتراضات اخیر

احضار سفرای انگلیس و نروژ به وزارت خارجه

تصاویر | ضربه عقاب؛ موشک مرموزی که برای نابودی ناو هواپیمابر طراحی شده

ترکیه: در حال مذاکره با اسراییل برای انتقال گاز به اروپا هستیم

عکس | برای اولین بار یک زن نخست وزیر ایتالیا می ‎شود

بیانیه مشترک عربستان، انگلیس، آمریکا و امارات درباره یمن

قطع برق هزاران خانوار کانادایی در پی وقوع توفان «فیونا» + تصاویر

وقتی اراذل خارج نشین به جان هم می افتند!+عکس

اعتصاب غذای 30 اسیر فلسطینی در زندان های رژیم صهیونیستی

آمریکا یک ماهواره جاسوسی به فضا پرتاب کرد

برای اولین بار یک زن نخست وزیر ایتالیا می شود؟‎

پخت 15 هزار غذای نذری در اندیمشک

سایت وابسته به صداوسیما هک شد

ترکیه پس از اعلام بسیج نظامی مقصد روس های فراری شده است

پوتین حکم افزایش مجازات برای سرباز فراری ها را امضا کرد

سخنگوی اردوغان: در حال مذاکره با اسراییل برای انتقال گاز به اروپا هستیم

جزییات احضار سفیر انگلیس و نروژ به وزارت خارجه | کاردار سوئد هم احضار شده بود

تاکید عراق بر بازگشت سوریه به اتحادیه عرب

ادامه مداخله مقامات آمریکا در امور ایران و حمایت از آشوب ها

این زن اولین نخست وزیر ایتالیا می ‎شود؟

اعتصاب غذای 30 اسیر فلسطینی در زندان های رژیم صهیونیستی

اخراج 84 هزار مهاجر غیرقانونی از ترکیه

رژیم صهیونیستی نگران قدرت سایبری ایران

الخلیج اونلاین: امارات گاز یمن را طی معامله ای محرمانه به آلمان می فروشد

رژیم صهیونیستی کرانه باختری و غزه را تعطیل کرده و سطح آماده باش نیرو ها را افزایش داد

هلال احمر ایران شریک توانمند کمیته صلیب سرخ است

زخمی شدن 10 کودک یمنی بر اثر انفجار بمب خوشه ای ائتلاف سعودی

سفیر ترکیه به دیدار نامزد شیعیان برای نخست وزیری عراق رفت

ادامه مداخله مقامات آمریکا در امور ایران و حمایت از اغتشاشات

پوتین حکم افزایش مجازات برای سرباز فراری ها را امضا کرد

سفیر ترکیه به دیدار نامزد شیعیان برای نخست وزیری عراق رفت

ببینید | ماجرای کارتن های خرید رییسی و تیمش از نیویورک | یک سوم وسایل مربوط به یک نفر بود | کارتن های پوشک و پودر بئن سازی چه بود؟

فراخوان بیش از یک میلیون تسلا/ مشکل عجیب مشهورترین ماشین برقی جهان

لاوروف: آمریکا تمایل دارد کل جهان را به حیاط خلوت خود تبدیل کند

ماجرای کارتن های خرید رییسی و تیمش از نیویورک | یک سوم وسایل مربوط به یک نفر بود | کارتن های پوشک و پودر بئن سازی چه بود؟

سفیر ترکیه به دیدار نامزد شیعیان برای نخست وزیری عراق رفت

رقص در قتلگاه خاشقچی و انتقاد کاربران فضای مجازی

احضار سفیران انگلیس و نروژ به وزارت خارجه

دعوت خطیب مسجد الاقصی به حمایت از این مسجد در برابر هجوم صهیونیست ها

مقر داعش در شرق عراق بمباران شد

انهدام جنگنده سوخوی 25 و سوخوی 30 روسی در اوکراین+فیلم

رقص در قتلگاه خاشقچی و انتقاد کاربران فضای مجازی

فراخوان بیش از یک میلیون تسلا/ مشکل مشهورترین ماشین برقی جهان چیست؟

برای اولین بار یک زن نخست وزیر ایتالیا می ‎شود؟

وزیرامورخارجه مجارستان نسبت به وقوع آخرالزمان درجهان هشدار داد

از دختر احتمالی کیم جونگ رونمایی شد!

روزنامه نگاران و فعالان آی.تی روس از بسیج معاف شدند

پیام آمریکایی ها در روزهای اخیر به ایران چه بود؟

احضار سفیر انگلیس در تهران در واکنش به فضاسازی رسانه های فارسی زبان لندن!

کریم خرم: امریکا برای تخریب و مهار کشورهای منطقه «عمدا» افغانستان را در چنین وضعیتی قرار داد

ازبکستان: اولویت جامعه جهانی باید احیای اقتصادی افغانستان باشد

موافقت مشروط اسراییل با توافق هسته ای

یک جامعه شناس: جامعه ایران 43 سال رشد کرده، نمی تواند قالب های یک سالگی اش را بپذیرد

امیرعبداللهیان: آمریکایی ها در روزهای اخیر پیام دادند؛ اعلام کردند که اراده و حسن نیت لازم برای رسیدن به توافق را داریم / به آنها گفتیم باید اراده و حسن نیت خود را اثبات کنید

روسیه روزنامه نگاران و فعالان آی.تی را از بسیج معاف کرد

ببینید | انهدام جنگنده سوخوی 25 و سوخوی 30 روسی در اوکراین

93 درصد ساکنان زاپوریژیا با الحاق به روسیه موافق هستند

آغاز پرواز های تهران به مونیخ ایران ایر از امروز

احضار سفرای انگلیس و نروژ به وزارت خارجه

احضار سفیران انگلیس و نروژ به وزارت امور خارجه

حزب الله: همه توطئه ها علیه مقاومت شکست خواهد خورد

آزادی دو اسیر فلسطینی ساکن نوار غزه/ مسلح شدن صهیونیست ها در قدس

فواید غذایی سیب زمینی هندی

پوتین حکم افزایش مجازات برای سرباز فراری ها را امضا کرد

ادامه مداخله مقامات آمریکا در امور ایران و حمایت از آشوب ها

احضار سفیر انگلیس به وزارت امور خارجه بخاطر بی بی سی و ایران اینترنشنال

آیا لیز تراس می تواند توافق هسته ای ایران را نجات دهد؟

اسپوتنیک: در پکن همه چیز عادی است

نخست وزیر ژاپن دستور آماده باش داد

تشدید کنترل های مرزی برای مقابله با هجوم پناهندگان در دستور کار آلمان

چرا بلا ها بیشتر و بیشتر می شود؟/عاشقانه بازی های جاسوس استرالیایی در زندان ایران! /چشم انداز روشن از احیای برجام

چرا بلا ها بیشتر و بیشتر می شود؟/عاشقانه بازی های جاسوس استرالیایی در زندان ایران! /چشم انداز روشن از احیای برجام