مطالب مرتبط:
دادگاه «شکارچی زنان» برگزار شد/ اتهام ستاره فوتبال به 12 مورد تجاوز و آزار جنسی
12 مورد تجاوز و آزار جنسی توسط ستاره سابق آبی پوشان ثبت شد | شکارچی زنان در دادگاه + جزییات
12 مورد تجاوز و آزار جنسی توسط ستاره سابق آبی پوشان | شکارچی زنان به چنگ افتاد + جزییات
تشدید محدودیت ها و آزار شیعیان به دست رژیم آل خلیفه
12 مورد تجاوز و آزار جنسی توسط ستاره سابق آبی پوشان | شکارچی زنان به چنگ افتاد + جزییات
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 25 مرداد 1401 ساعت 23:022022-08-16سياسي

چطور یک همسایه آزار نباشیم؟


شاید برای شما هم پیش آمده باشد که یک همسایه آزار ، خواب شبتان را با سرو صدایش مختل کند، یا میهمان داری زیاد و بی برنامه اش، باعث مختل شدن نظم زندگی شما شده و برایتان آرزو باشد که چنین همسایه ای نداشته باشید! اما چطور باید همسایه آزار نباشیم و با همسایه آزارها چطور رفتار کنیم.

- گروه زندگی ـ زهره سعیدی: قدیم ترها یادم است که همسایه ها بیشتر با هم در ارتباط بودند، به هم سر می زدند، از احوال هم خبر می گرفتند، اگر یک سبک زندگی" اسلامی براساس رفتار حضرت زهرا(س) می فرمایند: وقتی فرزندانشان از حضرت زهرا (س)  می پرسند که مادر شما در حال دعا و تضرع چرا فقط برای دیگران دعا کردی؟ جواب می شنود که یا بُنی! اَلجّارَ ثُمَ الدّار ، اوّل همسایه، بعد خودمان؛ این یک درس است، این یک راه است، این یک مسئولیّت اجتماعی را به ما یادآوری می کند.

حال که همسایه این اندازه پیش خدا و ائمه (ع) ارج و قرب دارد، چطور است که ما بدان بی توجه هستیم و  حتی گاه می بینیم که خیلی ها همسایه هایشان را به طرق مختلف آزار هم می دهند از سرو صدا و بی نظمی و شلختگی تا نگهداری حیوانات خانگی که باعث آزار سایرین می شود.

با هم چند نمونه از کارهایی که می توانیم انجام دهیم تا باعث اذیت و آزار همسایه ها نباشیم را از زبان چند نفر پیر تا جوان آپارتمان نشین بررسی می کنیم: *چطور همسایه آزار نباشیم؟ 1-قوانین همسایگی را رعایت کنیم گاه بین همسایه ها بحث و جدلی پیش می آید می شنویم که می گویند فلانی فرهنگ آپارتمان نشینی ندارد، یا فرهنگ شهرنشینی یا همسایگی ندارد.

اما منظور از این اصطلاح این است که آن فرد رعایت قوانین آپارتمان یا ساختمان را نمی کند.

مریم ماجدی بانوی سی ساله آپارتمان نشین که دارای دو بچه کوچک است، می گوید: یکی از قوانین آپارتمان این است که صدای تلویزیون" و سایر لوازم صوتی همسایه ها باعث آزار دیگران نباشد.

ما الان همسایه ای داریم که نیمه های شب صدای فیلم دیدن یا آهنگ گوش دادنش باعث بد خواب شدن بچه های من می شود ، یا صدای پارس سگش باعث ترس بچه هایم است،  چند بار هم تذکر دادیم اما هنوز هم این اتفاق می افتد، چه خوب است هوای یکدیگر را  داشته باشیم .

از جمله مهمترین قوانین آپارتمان و همسایگی این است که صدا از داخل منزل ما باعث آزار دیگر همسایه ها نشود، صدای بحث و جدل ما به بیرون از خانه نرود، بوی غذای ما باعث آزار دیگر همسایه ها نشود، رعایت تمیزی مشاعات ساختمان و محل را داشته باشیم، صدای اتومبیل و سیستم صوتی ما باعث ناراحتی دیگران نشود، حیوانات خانگی نگهداری نکنیم و قوانین دیگر که عموما آنها را بلد هستیم اما رعایت نمی کنیم .

2-از حال همسایه ها با خبر باشیم این روزها که در خیلی از آپارتمان ها تعداد واحدها آنقدر زیاد است که نمی توانیم از حال همه با خبر باشیم و نه فرصتش را داریم، چه خوب است که لااقل از حال همسایه کنار دستی یا روبه رویمان با خبر باشیم.

آقای شریفی پیرمرد همسایه ساختمان ما درباره همین مسئله  و اینکه چقدر مهم است همسایه ها  از حال هم با خبر باشند، می گوید: من چند بچه داشتم که ازدواج" کردند و رفتند، در دوره کرونا اگر همسایه ها نبودند شاید به خاطر بیماری دیابتی که دارم هزار اتفاق ناگوار برایم می افتاد ، اما خوشحالم که هر از چند گاهی یکی درب خانه ام را می زند و حالم را می پرسد یا اینکه همسایه کناری مان هوایم را دارد و گاهی برایم غذایی می آورد یا اینکه داروهایم را بچه هایش تهیه می کنند، خدا خیرشان بدهد .

3-محوطه اطراف منزلمان را تمیز و مرتب نگه داریم همه ما وقتی همسایه ای داشته باشیم که  به اصطلاح شلختگی دارد، مثلا کفش هایشان جلوی درب منزل همیشه پراکنده است، پلاستیک آشغال ها  را ساعت ها  دم درب خانه می گذارند.

به تمیزی محوطه اطراف خانه اهمیت نمی دهند، باعث ناراحتی و حتی خجالتمان می شود، بالعکس اگر همسایه ای داشته باشیم که به تمیزی معروف است، جلوی ساختمان یا واحدش را گل و گلکاری کرده و هیچگاه صدای نامناسب از منزلش خارج نمی شود، دوست داریم همیشه همسایه مان باقی بماند، حتی اگر با ما ارتباطی  نداشته باشد.

آقای دانش نهاد هیئت مدیره ساختمان می گوید: در این سال ها مستأجرها و صاحب خانه های زیادی به این خانه آمدند و رفتند اما از برخی از آنها به نیکی یاد می کنیم و هنوز با هم در ارتباط هستیم اما برخی دیگر زمان رفتنشان جشن گرفتیم به خاطر کثیفی و رعایت نکردن مسائل همسایه داری، آپارتمان نشینی، نظم و انضباط و نگهداری سگ ها.

حتی یادم است مستأجری به ساختمان آمده بود که از بوی بد خانه اش همه همسایه ها به سطوح آمده بودند تا وقتی که با شکایت و دادگاه او را مجبور به ترک خانه کردند، چون خانه را محل نگهداری حیوانات کرده بود .

4-مشکلات را با خود همسایه مان در میان بگذاریم گاه پیش می آید که مشکلی با همسایه کناری یا روبه رویمان پیدا می کنیم اما به جای مطرح کردن آن با خودش به مسئول ساختمان یا سایر اعضای ساختمان می گوییم و باعث ناراحتی اش می شویم.

بهتر است ابتدا مسائل را خیلی دوستانه با همسایه مان طرح کنیم و او را از مسئله ای که آزارمان داده ، مطلع کنیم شاید او اصلا در جریان نباشد  و به راحتی مشکل حل شود، مثلا اینکه نداند چقدر سروصدای خود یا بچه هایشان به خانه شما می آید و باعث آزارتان می شود یا صدای دویدنشان باعث ناراحتی شما می شود.

بهتر است ابتدا خیلی دوستانه و با زبان خوش مسئله را با خودش مطرح کنید در غیر اینصورت به مسئول ساختمان یا دیگرانی که می توانند کمک کننده باشند، در میان بگذارید.

5-لازم نیست با همه همسایه ها صمیمی شویم برخی تصور می کنند که همسایه داری به معنای این است که با همه رفاقت کنند و دوستی داشته باشند، در حالیکه چنین چیزی نیست گاه با یک همسایه بهتر است یک سلام و علیک ساده داشت و یک همسایه دیگر را می توان یک ساعت هم طرف صحبت قرار داد.

بسته به ویژگی های افراد بهتر است ادب و نزاکت در ارتباط با همسایه ها رعایت شود تا حریم ها از بین نرود.

خانم صانعی یکی از همسایه هایمان تعریف می کند که مدت زیادی از دوره کرونا با چند نفر از اعضای ساختمان رفت و آمد می کردند و دوست شده بودند .

خیلی هم خوب بوده و سرشان گرم شده ، منتها بعد از آن متوجه شدند که برخی مسائل در رفت و آمدها اذیتشان می کند و حال که تصمیم دارند روابط را کمتر کنند ، چشمشان مدام به هم می افتد و شرایط برایشان سخت می شود.

6-برای حل و فصل مسائل ساختمان مشارکت کنید در همه ساختمان ها هستند کسانی که هیچگاه برای کمک به حل مشکلات ساختمان یا دیگران پا پیش نمی گذارند یا مداخله ای ندارند، این افراد کار بقیه را سخت تر می کنند.

بهتر این است که همیشه مشارکت جو باشیم، جایی که لازم است برای کارهای ساختمان یا حتی حل یک مشکل از اعضای ساختمان کمک کنیم یا اینکه با همسایه ای که مشکلی دارد، همدلی کنیم.

شاید فرزند جدیدی خدا به او داده، شاید به مشکل مالی برخورده و فکرش درگیر است، شاید هم نوه هایش مدام به خانه اش می آیند و چاره ای جز پذیرایی ندارد.

بنابراین شرایط هم را درک و به حریم هم احترام بگذاریم.

7-حیوان در خانه نگهداری نداریم نگهداری حیوانات در آپارتمان ها مصداق همسایه آزاری است پارس سگ و صدای سایر حیوانات شایدباعث ترس بچه ها در ساختمان یا تشدید ناراحتی قلبی یک بیمار پیر شود.

بهتر است خودخواه نباشیم و این حیوانات را آزاد بگذاریم و در منازل کوچک آپارتمانی حبس نکنیم.

*10 توصیه رسول خدا به همسایه داری روزی پیامبر اسلام(ص) از یاران خود پرسید: می دانید حق همسایه چیست؟ حاضران گفتند: نه و حضرت فرمودند: حق همسایه آن است که 1/ اگر در کاری از شما درخواست کمک کرد، به او کمک کنید،2/ اگر وام خواست به او بپردازید،3/ اگر تهیدست شد، از او دستگیری کنید،4/ چنانچه خیری به او رسید، به او تبریک بگویید، 5/ اگر بیمار شد، عیادتش بروید، 6/ اگر مصیبتی به او رسید، به او تسلیت بگویید، 7/ اگر از دنیا رفت در تشییع جنازه اش حاضر شوید، 8/ بر ارتفاع خانه خود بدون موافقت او نیفزایید تا مانع وزش نسیم و جریان هوا نشود، 9/ با بوی غذای مطبوع خود او را میازارید مگر آنکه مقداری برایش بفرستید و در نهایت 10/ هرگاه میوه ای خریدید مقداری به او هدیه بدهید و اگر مایل به این کار نبودید، یا غذایی به هم بدهیم، امانتدار هم باشیم و غیبت هم را نکنیم.

در هر حال همه می دانیم که داشتن همسایه خوب یک نعمت است اگر از خودمان شروع کنیم، سایرین هم به خودشان می آیند و با این روش ها می توان راحت تر با همسایه ها کنار آمد.

شما چه راه هایی را برای اینکه یک همسایه آزارگر نباشیم، پیشنهاد می کنید.

برایمان بنویسید.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: همسایه - حضرت زهرا - آزار - زندگی - رفتار - زهرا - مختل - اجتماعی - برنامه - اسلامی - میهمان - ارتباط - احوال - گروه - خواب - قدیم - زهره - مادر - داری - آرزو - ائمه - شنود

آخرین اخبار سرویس:
دادستان تهران:کیفرخواست عناصر اصلی اغتشاشات به سرعت صادر می شود

دادستان تهران:کیفرخواست عناصر اصلی اغتشاشات به سرعت صادر می شود

وزیر ارتباطات از پیشرفت 50 درصدی اجرای شبکه ملی اطلاعات خبر داد

همزمان با آغاز هفته وحدت/ نبویون به آنتن شبکه سه رسیدند

رییسی: باید به حقایق کشور احاطه داشت

ببینید | حرف های بدون سانسور ظریف، مطهری، حداد عادل، زیباکلام و... درباره اعتراضات / معاون وزیر شده رییس اینترنشنال / ما مردمی داریم که در برابر حرف نادرست مقاومت می کنند

از سانسور «سینه های گرگ» تا «زن برهنه» در 20:30

تجدید پیمان افسران جنگ نرم با آرمان های شهدا

ببینید | نشست چهره های مهم سیاسی در خصوص حوادث اخیر/ حرف های مهم ظریف، حناچی، حدادعادل و علی مطهری درباره حجاب

برگزاری چهارمین همایش ایرانشناسی در یاسوج

عده ای دنبال تغییر رژیم هستند... | علی مطهری:باید به پوشش اسلامی در دانشگاه ها و ادارات تاکید داشته باشیم و کوتاه نیاییم

توضیحات سخنگوی دولت درباره افزایش حقوق کارمندان

بلایی که نرگس محمدی روی سر همسرش علی اوجی آورد + عکس

مردم تُرک و کُرد شمالغرب با وحدت پای آرمان های انقلاب ایستاده اند

فیلم| محور اصلی تمرکز ضدانقلاب در اغتشاشات اخیر چه بود؟

3 حوزه علمیه فردا با حضور آیت الله اعرافی در هرمزگان افتتاح می شود

محمدصادق نیک گستر افتتاحیه نهمین دوره مجمع تشخیص مصلحت نظام

استخدام مهندس برق در شرکت صدرا گستر در تهران

رییس جمهور: احاطه به حقایق باعث می شود تشخیص مصلحت از یک اتقان برخوردار باشد

دستور توقف هرگونه افزایش در هزینه خدمات تلفن ثابت

سازمان تبلیغات: زن، زندگی و آزادی سه شعار اصلی اسلام است

برخی جوان های دهه 80 ما را قبول ندارند/در اعتراضی که نسبت به ما وجود دارد،سهیم هستیم/باید تحول را بپذیریم

پلیس، خادم مردم

ترانه سرای همدانی: دشمن مرگ خانم امینی را بازیچه خود کرد و داغ مردم را سنگین تر

استخدام کارشناس سیستم ها و روش ها در شرکت بهین پیشبرد داتار در اصفهان

چه کسی به خانواده امینی خط دهی می کند؟

استخدام طراح تاسیسات مکانیکی در شرکت برنولی در محدوده آزادی

شهردار کلانشهر کرج با 11 رای انتخاب شد

بیانیه پدر و مادر مهسا امینی در مورد پرونده دخترشان

واکنش محمد جواد ظریف به نا آرامی های اخیر

بدحجاب ها را با منطق باید به حجاب دعوت کرد

ضرورت تبیین پشت پرده نا آرامی های اخیر برای مردم

مداح معروف: حجاب هنوز در جامعه به عنوان معروف شناخته نمی شود | تذکر و برخورد با بی حجابی را باید مخفیانه انجام داد

استاندارد مردمی گفتمان مدیریت جدید در سازمان ملی استاندارد

رییسی: درصورت لزوم، باید در سیاستها تجدید نظر کرد/ دولت برای همکاری با مجمع تشخیص آماده است

هلال احمر پیشگام در مقابله با بحران آب

حداد عادل: اتفاق این روزها از هر جهت اسباب تأسف است | نمی شود در حکومت اسلامی در مورد حجاب صحبت کرد ولی بحث فقهی و دینی نکرد

زاهدی وفا: اصلاح دهک بندی و هدفمندی یارانه ها در اولویت برنامه های ما قرار دارد

برگزاری مراسم عزاداری شهادت امام حسن عسکری (ع) در 14 بقعه متبرکه البرز

میرتاج الدینی: پس از بیانات حکیمانه رهبر انقلاب، آرامش به جامعه برگشت

مدیر کل دفتر سیاسی وزارت کشور: پیش نویسی برای اجرای صحیح اعتراضات در دولت جدید تهیه شده است

رییسی: احاطه به حقایق باعث می شود تشخیص مصلحت از یک اتقان برخوردار باشد

رییس جدید مؤسسه آموزش عالی معصومیه منصوب شد

ذره بین سازمان بازرسی کل کشور بر ایجاد دولت الکترونیک

رسیدگی بیش از 7 هزار پرونده دعاوی در هیأت های تشخیص البرز

فیلم| رهبر انقلاب وسعت عملکرد دشمن در اغتشاشات اخیر را در چه سطحی دانستند؟

جلسه مهم | اظهارات ظریف، زیباکلام، مطهری و حداد عادل درباره اعتراضات / فیلم

در وقایع باید تشخیص دهیم که کجا نباید بایستیم/همه ساکنان کوی فلسطین باید جابه جا شوند

خبر جدید از شبکه چهار | این برنامه ادامه پیدا می کند

برپایی موکب شهدای برق در شاهرود و دامغان

اعلام آمار دقیق فوتی های ایران در اربعین

شهرداری دیگر توان خرید پلاک های تاریخی را ندارد/حریم برج طغرل نیاز به بازبینی اساسی دارد

علت اصلی مرگ نیکا شاکرمی مشخص شد | او قربانی بود

اگر می خواهید بیشتر در زندگی مشترکتان دوام بیاورید، بخوانید

واکنش سازمان نظام روانشناسی به یک خبر

امام جمعه خرم آباد: دانشگاه نهاد مهم برای تضارب آراء با حفظ آرامش و منطق است

برگزاری نشست بصیرتی طلاب حوزه های علمیه یزد

زلنسکی فرمان ممنوعیت مذاکره با «پوتین» را امضا کرد

برگزاری همایش «لاله های سفید» در خوزستان

وحیدی: سازندگان شعار «زن، زندگی، آزادی» شنیع ترین صحنه ها را برای زنان به وجود آوردند

لحظه پرتاب موفقیت آمیز کاوشگر «سامان»

تصاویر / تقدیر ائمه جمعه و فرمانده سپاه استان همدان از فراجا

تصاویر/ مراسم تشییع و خاکسپاری شهید مدافع امنیت در خرم آباد

بازخواست دستگاه های متخلف در زمینه تسهیل صدور مجوزها

همایش سراسری لاله های سفید و تجلیل از شهدای حادثه منا در مشهد برگزار شد

ویدئو/ میزگرد مهم دانشگاه تهران با استادان نامدار درباره اعتراضات؛ اظهارات قابل تامل ظریف، مطهری، حدادعادل، زیباکلام، حناچی و دیگران

در نخستین نشست خانه گفت وگوی دانشگاه تهران چه گذشت؟/ تحلیل اتفاقات اخیر در نشست دانشگاه تهرانی ها

جلسه شورای فرماندهی یک گروه تروریستی در شمال عراق منهدم شد

وحیدی: ریشه های انقلاب اسلامی بیش از هر زمان دیگری مستحکم شده است

تکریم و معارفه رییس فرهنگ و ارشاد کهگیلویه/اولین اولویت مدیر جدید چه بود!

برگزاری 80 درصد کلاس ها از هفته اول مهرماه

رییسی: احاطه به حقایق باعث می شود تشخیص مصلحت از یک اتقان برخوردار باشد

هدف دشمن ایجاد جنگ داخلی در ایران است

آزادی 620 بازداشتی ناآرامی های اخیر

کردستانی ها اهانت به قرآن، دین و مقدسات را نمی پذیرند

تکمیل شبکه ملی اطلاعات و ارائه اینترنت با کیفیت، نقطه تعامل دولت و مجلس

برگزاری مراسم عزاداری شهادت امام حسن عسکری (ع) در 14 بقعه متبرکه شاخص البرز

نمایش یک زن برهنه در تلویزیون جمهوری اسلامی؛ آیا خطوط قرمز صداوسیما تغییر کرده؟

نشست مهم اساتید دانشگاه تهران درباره حوادث اخیر؛ از مقیمی و حدادعادل تا مطهری، ظریف، آزادارمکی و کولایی | تذکر مهم یک استاد: اشتباه نگیرید!

تجلیل از مدافعان امنیت در استان قزوین 

افتتاحیه نهمین دوره مجمع تشخیص مصلحت نظام

مسابقه کتابخوانی رحمت بیکران

آملی لاریجانی: اغتشاش و هجمه به نیروی انتظامی با هیچ منطقی سازگار نیست

ذوالقدر: با وجود مجمع تشخیص، نظام هیچگاه دچار خلاء و بن بست نمی شود

ببینید | حرف های بدون سانسور درباره اعتراضات | ظریف، مطهری، حداد عادل، زیباکلام و... چه گفتند؟ | معاون وزیر شده رییس اینترنشنال | این دو قطبی خطرناک!

شهدای مِنا در بهترین حالت به لقاءالله پیوستند

افزایش حقوق بازنشستگان | اعلام مبلغ افزایش حقوق

ادامه سرپرستی زاهدی وفا بر وزارت کار تا معرفی وزیر جدید اشکالی ندارد

استخدام کارشناس تضمین کیفیت با پاداش در شرکت رایان فن در البرز

مدرس دانشگاه: خودمان برای دشمن فرصت تهاجم ایجاد کردیم/ نهادهای فرهنگی قوی تر عمل کنند

رییس جمهور: احاطه به حقایق باعث می شود که تشخیص مصلحت از یک اتقان برخوردار باشد

بزرگداشت معلم شهید محمود اخلاقی در سمنان

پیام بزرگ دنیای سیاست به رییس جمهور در روز رای اعتماد زاهدی وفا

راهکار مداح معروف / برخورد و تذکر به بی حجاب ها باید مخفیانه باشد

اتفاقات شریف ریشه در فقر فرهنگی داشت | در مورد اعتراضات مُد هم تأثیرگذار است | انتقاد از رفتار خشن استادها با دانشجویان

واکنش مجمع جهانی بیداری اسلامی به اتفاقات افغانستان و فلسطین

دشمنان با اصل اسلام مشکل دارند

کلم وحدت آفرین رهبر انقلاب نقشه دشمنان. ا نقش بر آب کرد

مراسم بزرگداشت طلبه شهید مدافع امنیت در مجتمع آموزشی شهید صدوقی قم

تصاویر/ وداع طلاب مدرسه علمیه شهید صدوقی فاز 5 با پیکر طلبه شهید مهدی زاهدلویی

چطور یک همسایه آزار نباشیم؟

چطور یک همسایه آزار نباشیم؟