مطالب مرتبط:
جدید ترین اخبار کرونا در ایران| شیوع ساب واریانت های جدید در موج هفتم/ چرا تزریق واکسن باید تداوم یابد؟ + نقشه
ساکنان دو منطقه 12 و 14 از کدام بحران های شهری رنج می برند؟ | مشکلات قبلی مردم هنوز پابرجاست
سود ایران از جام جهانی| صادرات به قطر افزایش پیدا می کند
پسر “دنیا جهانبخت” کپی مهراد جم | عکسی که همه را متعجب کرد + تصویر
تصویری از پسر دنیا جهانبخت و مهراد جم که برق از سرتان می پراند | شباهت عجیبی به مهراد جم + عکس
-61 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 25 مرداد 1401 ساعت 10:172022-08-16دانش

بحران دانشجویان اژدهاشناسی | چرا رشته های پرطرفدار دنیا در دانشگاه های ایران تدریس نمی شود؟


انتخاب رشته کنکور 1401 شب گذشته به پایان رسید و کارشناسان نگرانی هایی را از روند تکراری انتخاب رشته هایی پردرآمد و نبود رشته های کاربردی و کم استقبال مطرح می کنند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازهمشهری آنلاین، مهلت انتخاب رشته کنکور 1401 شب گذشته به پایان رسید.

کنکوری که امسال از 8تیر آغاز شد و یک میلیون و 489هزار و 220داوطلب در آن شرکت داشتند، یک میلیون و 157هزار داوطلب هم برای انتخاب رشته مجاز شدند.

هر چند که با وجود تعدد رشته های دانشگاهی، بررسی ها نشان می دهد که بسیاری از این افراد، انتخاب های محدودی دارند، رشته های پردرآمد و پولساز یا حداقل دارای ظرفیت های شغلی پس از فارغ التحصیلی.

این در حالی است که برخی رشته های متناسب با نیاز روز جهانی هم در بسیاری از دانشگاه های معتبر دنیا تدریس می شود که در فهرست رشته های دانشگاهی ایران نیست و یا اگر هست، استقبال چندانی از آنها نمی شود.

به گفته کارشناسان، سیاست های برنامه ریزان دانشگاهی در کشورهای دنیا براساس نیاز روز دنیا و حتی ادغام دروس بین رشته ای پیش رفته است، مثل علوم انسانی با ریاضی یا مهندسی با پزشکی که می تواند منجر به تولید الگوهای مختلف برای پیش بینی رفتارهای انسانی یا پیش بینی بازارهای اقتصادی و مالی و.

باشد.

اما آنها افزایش رشته های دانشگاهی را هم به شیوه کنونی مناسب نمی دانند و معتقدند که با وجود نگاه به انتهای مسیر در انتخاب رشته های دانشگاهی برای داشتن شغلی پردرآمد، مهم ترین اصل خانواده ها و فرزندان آنهاست و تا زمانی که چنین ملاک هایی مطرح است، نمی توان خروجی دانشگاه ها را مناسب با تغییر و اصلاح جامعه درنظر گرفت، چراکه مدرک گرایی هیچ نفعی برای جامعه نخواهد داشت.

برخی رشته های دانشگاهی کپی و بدون کاربرد هستند رشته های آکادمیک مشابه در ایران و سایر کشورها به لحاظ شیوه تدریس و محتوای آموزشی یکسان نیست.

به عنوان مثال رشته های مرتبط با اقتصاد در کل دنیا پررنگ است و بیشتر مباحث آن مربوط به درس های ریاضی است اما در ایران این رشته ها توصیفی و جزو علوم انسانی به شمار می روند که چندان هم استقبالی از آنها نمی شود.

این نکته ای است که علی اصغر شریفی، رییس آکادمی کنکور به آن اشاره می کند و به همشهری می گوید: اهمیت این موضوع را هم از این زاویه باید دید که روسای جمهور برخی کشورها دکترای اقتصاد دارند یا ریاضی خوانده اند، حتی کسانی که نوبل های اقتصادی را برنده می شوند عمدتا ریاضی دان ها هستند، اما مباحث اقتصاد در ایران زیرمجموعه علوم انسانی دارند و شامل واحدهای ریاضی نمی شوند.

او درباره اینکه چه رشته های پرطرفداری در دنیا وجود دارد که در ایران تدریس نمی شود، بیان می کند: هم اکنون رشته مهندسی بحث دیتاساینس (علم داده ها و پردازش نتیجه گیری از داده ها) بسیار پررنگ و پرطرفدار است و درسی است که در دانشگاه های سایر کشورها تدریس می شود، اما در ایران وجود ندارد.

رشته دیگری هم تحت عنوان تحلیل ریاضی بازارهای مالی در مقطع کارشناسی است که ما نداریم.

او در پاسخ به این سؤال که چه میزان ضرورت دارد این رشته ها در دانشگاه های ایران هم تدریس شود، بیان می کند: فلسفه آمدن یک رشته به دانشگاه نیاز همان کشور است.

قدمت دانشگاهی در ایران کمتر از 100سال است اما در برخی کشورها به 500تا 800سال می رسد.

آنها از گذشته های دور نیاز به ایجاد رشته های خاص را احساس کردند و به فهرست رشته های دانشگاه افزودند.

به عنوان مثال شما رشته جغرافی را درنظر بگیرید که در میان دانشجویان ایرانی، به هیچ عنوان رشته پرطرفداری نیست اما در کشورهای دیگر ازجمله جغرافیای سیاسی و اقتصادی از زمان جنگ جهانی اول جزو رشته های خاص و پرطرفدار آکادمیک بوده و سیاست های کشورگشایی آنها را تعیین می کرده است.

اما در ایران در حد شناسایی یک منطقه سیل خیز یا دلایل آمدن سیلاب مطرح است و از آن هم استقبال نمی شود.

البته او معتقد است که حتی تدریس برخی رشته های مشابه با دانشگاه های خارجی هم تنها یک کپی برداری معمولی از آنهاست و فاصله زیادی از لحاظ آموزشی دارند.

به گفته شریفی، مشکل اصلی اینجاست که برای خانواده ها و فرزندانشان نگاه به انتهای مسیر در ابتدای مسیر انتخاب رشته وجود دارد: به عنوان مثال اگر علوم انسانی حقوق و روانشناسی جزو رشته های پرطرفدار هستند این به معنای بسیار خوب بودن این رشته ها نیست.

یا اگر همه دوست دارند که پزشکی بخوانند دلیل این نیست که پزشکی تنها رشته جذاب دانشگاهی است، بلکه ظرفیت های شغلی و درآمدزایی در آینده ملاک اول انتخاب این رشته ها شده است.

او تأکید می کند: نکته مهم اینجاست که رویکرد کنونی جهان به لحاظ آموزشی پروژه های مشترک بین رشته ای است.

مثلا علوم انسانی با ریاضی یا مهندسی با پزشکی که در کشور ما وجود ندارد و اگر هم هست با معیار استاندارد جهانی فاصله زیادی دارند.

دنیا به این نتیجه رسیده که در جامعه شناسی و علوم انسانی پایه ریاضی اهمیت زیادی دارد چرا که بدون آن نمی توان پیش بینی از رفتارهای انسانی براساس مدل سازی و آمار داشت.

استقبال کم از رشته های امدادی و مدیریت بحران رشته های کاردانی تا کارشناسی ارشد در حوزه های امداد و نجات یا حوادث بحران چندسالی است که در دانشگاه های علمی - کاربردی سازمان هلال احمر برقرار شده است اما استقبال از آنها چندان زیاد نیست چرا که در بحث اشتغال و جذب سازمانی امتیازی برای فارغ التحصیلان این مراکز آموزشی وجود ندارد.

مهدی ولی پور، رییس سازمان امدادونجات در این باره به همشهری می گوید: چند سالی است که جمعیت هلال احمر مجوز جذب دانشجو در رشته های مرتبط با فعالیت های خودش را دریافت کرده و در بسیاری از استان ها این رشته ها در حال تدریس است.

در خود وزارت علوم هم دوره های لیسانس و فوق لیسانس در رشته های مدیریت سوانح تعریف شده است.

ایران اقلیم حادثه خیزی دارد و در حوزه مدیریت بحران طی دهه های اخیر تجارب خوبی کسب شده و می توان رشته های جدید در این حوزه تعریف کرد تا به صورت علمی و آکادمیک آموزش داده شوند.

او درباره میزان استقبال از چنین رشته هایی و آینده شغلی آنها بیان می کند: با وجوداینکه اکنون در رشته های مختلف کاردانی، کارشناسی و کارشناسی ارشد مرتبط با نیازهای امداد و نجات پذیرش دانشجو وجود دارد اما استقبال از آنها مناسب نیست، چرا که بازار کاری برای آنها تعریف نشده است.

از سوی دیگر رشته مدیریت بحران عمر چندان طولانی در حوزه آموزشی ندارد.

باید جذابیت های شغلی پس از فارغ التحصیلی و خروجی آن تبیین شود تا میزان استقبال از آنها هم افزایش پیدا کند.

ضمن اینکه ظرفیت اشتغال در سازمان مدیریت بحران، جمعیت هلال احمر و دستگاه های دیگر امدادی ازجمله آتش نشانی و اورژانس، پدافند غیرعامل و.

هم برای فارغ التحصیلان این رشته وجود دارد.

مدرک گرایی به نفع جامعه نیست بسیاری از رشته های کاربردی مورد نیاز دنیا در ایران وجود ندارد اما این به معنای آن نیست که الزاما در کشورمان به آنها نیاز داشته باشیم.

حمید سوری، رییس مرکز تحقیقات ارتقای ایمنی و پیشگیری از مصدومیت های دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با بیان این مطلب به همشهری می گوید: در رشته های دانشگاهی به 2نکته باید توجه کرد، ابتدا تربیت افراد و دوم اینکه فارغ التحصیلان دانشگاهی تا چه میزان توانایی تغییر در جامعه و اصلاح امور را دارند.

برچسب افراد تحصیلکرده در ایران زیاد است اما اینکه آنها چطور آموزش دیده اند و چقدر کارایی دارند که در صحنه های عملی به درد جامعه بخورند مهم است.

او معتقد است آموزش ها باید متناسب با نیاز جامعه باشد و به جای تمرکز صرف بر بحث های تئوریک و نظری، کارهای عملی در عرصه های مختلف هم در اولویت قرار بگیرند: در بحث انتخاب رشته کنکور باید به گونه ای عمل شود که به جای جذب استعدادها در رشته های پولساز و درآمدزا، متخصصانی در رشته های مختلف تربیت شوند که برای حل مسئله و بحران های مختلف میان جامعه و به دنبال مسئله باشند.

او ادامه می دهد: درباره برخی رشته های دانشگاهی در کشور ما یک مثال جالب وجود دارد که به آن دکترای اژدهاشناسی می گوییم.

داستان آن هم از این قرار است که فردی در داخل کشور هیچ دانشگاهی قبول نمی شد، او به چین سفر کرد و به طور اتفاقی دانشگاهی را دید که بدون کنکور دانشجوی اژدهاشناسی پذیرش می کرد، ثبت نام کرد و درس خواند و پس از چند سال هم به کشور بازگشت.

اما هیچ کاری پیدا نکرد و یک مسئول تصمیم گرفت به خاطر این شخص رشته اژدهاشناسی در دانشگاهی راه اندازی کند.

نخستین مقطع هم کارشناسی بود، اما چون برای فارغ التحصیلان شغلی فراهم نبود، مقاطع بالاتر هم برای این رشته درنظر گرفتند که استادانی برای دانشجویان جدید وجود داشته باشد.

اتفاقی که منجر به اصطلاح سیکل نامعیوب رشته های بدون کارایی و نیازمندی جامعه در کشور شده است.

او معتقد است که در دانشگاه های ایران بسیاری از رشته ها به همین شکل اژدهاشناسی ادامه دارند و افراد فقط آموزش می بینند اما فقط هدردادن منابع کشور است چرا که نمی توانند بار مشکلات را کاهش دهند: برای رفع این مسئله نیاز داریم که ابتدا استادان را برای حل مسائل جامعه آموزش دهیم و بیش از اینکه به عنوان رشته فکر کنیم به محتوای رشته توجه داشته باشیم.

به گفته سوری مدت هاست که شغل و درآمد محدود به رشته های خاص دانشگاهی شده و بر این اساس استعدادهای اصلی جامعه به سمت این رشته ها رفته اند: درباره علوم پایه این مشکل وجود دارد.

افراد سراغ رشته هایی می روند که نه استعداد دارند و نه علاقه و به دلیل نگرانی بابت اشتغال و معیشت ترجیح می دهند که رشته های علوم پزشکی یا مهندسی را انتخاب کنند.

به نوعی می توان گفت که سود شخصی در انتخاب رشته مدنظر است و فایده ای برای جامعه ندارد.

البته نمی توان به آن انتقاد کرد و این حق افراد است که نسبت به آینده خود نگران باشند.

سوری تأکید می کند: نظام آموزشی ما نیاز به تحول اساسی دارد و مدرک گرایی به نفع جامعه نیست و در عمل نمی تواند کمک کننده باشد، اما همچنان در حال تربیت متخصصان اژدهاشناسی هستیم.


کلید واژه ها: انتخاب رشته - رشته - رشته های دانشگاهی - انتخاب رشته کنکور - انتخاب - دانشگاه - رشته های پرطرفدار - دانشگاه های ایران - کنکور 1401 - کنکور - استقبال - میلیون - داوطلب - تدریس - پایان - گذشته - ایران - کارشناسان - دانشجویان - دنیا - پرطرفدار - هایی - کاربردی - متناسب - همشهری - نگرانی - تکراری - جهانی - گزارش - ظرفیت

آخرین اخبار سرویس:
حمایت جالب هومن سیدی از دانشجویان شریف/ عکس

شریف برای همیشه تعطیل شد؟

وزیر راه: قاسم مکارم آزاد شد

دستاوردهای دانشگاه آزاد در نمایشگاه ایران نانو 1401

100 دانشجوی دانشگاه آزاد کاشان نخبه کشوری هستند

واکنش «عادل فردوسی پور» به اتفاقات اخیر در دانشگاه شریف/ عکس

واکنش عادل فردوسی پور به اعتراضات دانشجویان دانشگاه شریف

عمده دانشجویان بازداشتی شب گذشته دانشگاه شریف آزاد شدند

استعفای اساتید دانشگاه شریف به دلیل درگیری شب گذشته؟ | بخش عمده ای از دانشجویان در کلاس ها حاضر نشدند

فرصت مجدد انتخاب واحد دانشگاه آزاد برای دانشجویان جامانده فراهم شد

ما راضی نیستیم بودجه بیت المال به جیب استادی برود که دانشجویان را به برگزاری تجمعات تشویق می کند

تفاوت سنی الهام حمیدی 45 ساله با شوهر کم سن و سالش | صورت پیر شده الهام حمیدی جنجالی شد

واکنش تند عادل به ماجرای دانشگاه شریف

رونمایی سامسونگ از فناوری «پوست الکترونیکی»

سخنگوی وزارت علوم: آماری از دانشجویان بازداشتی و زخمی شب گذشته شریف نداریم

وزارت علوم: پیگیر آزادی دانشجویان هستیم

داغ شدن تنور علم آموزی در دانشگاه های استان

دانشجویان دانشگاه رازی کرمانشاه آشوب های اخیر را محکوم کردند

سخنگوی وزارت علوم: آماری از دانشجویان بازداشتی و زخمی شب گذشته شریف نداریم

ببینید | توضیحات سخنگوی وزارت علوم درباره اتفاق های دانشگاه شریف | شعارهای تند موجب تقابل شد

آغاز سال تحصیلی جدید در دانشگاه آیت الله بروجردی

سخنگوی وزارت علوم: حادثه شریف از خارج طراحی شده بود /رییس دانشگاه می تواند درخواست ورود نیروی امنیتی به فضای دانشگاه کند/ از تعداد بازداشتی اطلاعی نداریم

تحصیل حضوری دانشجویان پس از دو سال شیوع کرونا

شمسی پور: شعار های دانشگاه شریف از جای دیگر خط دهی می شد / دیشب هیچ نیروی نظامی وارد دانشگاه نشد

واکنش فردوسی پور به حوادث تلخ دانشگاه شریف

شناسایی اثر مهار یک پروتیین در تمایز سلول ­های جنینی

سخنگوی وزارت علوم: اساتید و دانشجویان با گفت و گو و دیالوگ مطالبه گری داشته باشند

ایرنا: آزادی 30 نفر از 37 نفر دانشجوی بازداشتی شریف

جزییات جدید از آمار دانشجویان بازداشتی دانشگاه شریف

توضیحات سخنگوی وزارت علوم در رابطه با وقایع اخیر دانشگاه ها + فیلم

سامانه های هواشناسی کشاورزی بومی سازی شد

واکنش فردوسی پور به اتفاقات دانشگاه شریف

بدون فوتی و شناسایی 43 بیمار جدیدکرونایی

ادامه تجمع دانشجویان در برخی دانشگاه ها/ دانش آموزان هم معترض شدند

وظیفه ای در قبال خوابگاه دانشجویان سنواتی نداریم

واکنش فردوسی پور به اتفاقات دانشگاه شریف

ویدئو| تایم لپس کهکشان راه شیری از 1050 فریم گرفته شده در یک دریاچه نمک

وضعیت دانشجویان بازداشتی حوادث دانشگاه شریف

تصاویر/ دیدار اعضای هیئت امنای موقوفات کشور با آیت الله اعرافی

تصاویر/ آیین آغاز سال تحصیلی جدید موسسه آموزش عالی معصومیه خواهران قم

وزارت علوم: آماری از دانشجویان بازداشتی و زخمی دانشگاه شریف نداریم/ اسلام در برابر کفر قرار گرفته / ماجرای تنش در پارکینگ شریف چه بود؟

انجمن اسلامی دانشگاه شریف در واکنش به اتفاقات شب گذشته بیانیه داد

افزایش 20 درصدی جذب دانشجو در دانشگاه های بجنورد

افزایش 20 درصدی جذب دانشجو در دانشگاه های بجنورد

جزییات دستگیری دانشجویان شریف در پارکینگ ؛ درگیری های دیشب فوتی هم داشت؟ | آمار دانشجویان بازداشتی و آزاد شده دانشگاه شریف

سخنگوی وزارت علوم: تعداد خیلی زیادی از دانشجویان دستگیرشده آزاد شدند

چه بر سر دانشجویان بازداشتی دانشگاه شریف آمد ؟

خبرگزاری دولت: 30 نفر از 37 دانشجوی بازداشتی شریف آزاد شدند

عملیات اجرایی خوابگاه متأهلان با حضور معاون وزیر علوم آغاز شد

کشف 2 گونه جدید از حشرات توسط پژوهشگر دانشگاه کرمان

سخنگوی وزارت علوم: حادثه شامگاه یکشنبه دانشگاه شریف از خارج طراحی شده بود 

روایت انجمن اسلامی دانشگاه شریف از اتفاقات روز یکشنبه این دانشگاه

شمسی:وزیر علوم پیگیر آزادی دانشجویان دستگیر شده است

آخرین وضعیت دانشجویان بازداشتی صنعتی شریف | چند دانشجو آزاد شده اند؟

واکنش سخنگوی وزارت علوم به اتفاقات دانشگاه شریف

واکنش سخنگوی وزارت علوم به اتفاقات دانشگاه شریف/ «نیروهای امنیتی حق ورود به دانشگاه ندارند الا با مجوز رییس دانشگاه»

پژوهشگران در توسعه فناوری های شناختی نقش آفرینی می کنند

آخرین اخبار از وضعیت دانشجویان دانشگاه شریف پس از درگیری شب گذشته

واکنش سخنگوی وزارت علوم به اتفاقات دانشگاه شریف / وزیر علوم پیگیر دانشجویان دستگیر شده است

ارتقای درجه و امتیاز 4 مجله دانشگاه آزاد یزد

مخبر: باید برای آینده و چشم انداز سینمای کشور ریل گذاری شود

تشکیل کارگروه بررسی راهکار های اصلاح حقوق اساتید دانشگاه ها

منبع آگاه: آزادی 30 نفر از 37 نفر دانشجوی بازداشتی شریف

آخرین خبر از بازداشتی های دانشگاه شریف/ کدام دانشگا ه غیرحضوری شد؟

ادامه تجمع دانشجویان در برخی دانشگاه ها

خروجی های دانشگاه علمی کاربردی به سرعت جذب بازار کار می شوند

آخرین خبر از بازداشتی های دانشگاه شریف/ کدام دانشگا ه غیرحضوری شد؟

تجمعات در برخی دانشگاه های ایران

شمسی پور: شعار های دانشگاه شریف از جای دیگر خط دهی می شد / دیشب هیچ نیروی نظامی امنیتی وارد دانشگاه نشد

اسکان سه هزار 200 دانشجو در خوابگاه های دانشگاه کاشان

دانشکده علوم انسانی و استخر ذخیره آب دانشگاه بیرجند به بهره برداری رسید

توضیح وزارت علوم درباره اتفاقات شب گذشته در دانشگاه صنعتی شریف/حضور وزیر علوم در دانشگاه موجب مدیریت راحت تر مسئله شد

طراحی شبکه زنجیره تامین سوخت تجدیدپذیر

جزییات مصوبات نخستین جلسه شورای عالی سینما| مخبر: برای آینده و چشم انداز سینمای کشور ریل گذاری شود

محمد مخبر: باید برای آینده و چشم انداز سینمای کشور ریل گذاری شود

موفقیت 6 دانشجوی واحد کرمانشاه در فدراسیون بین المللی مخترعان

شمسی پور: شعار های دانشگاه شریف از جای دیگر خط دهی می شد / جایی که به عنوان پارکینگ دانشگاه نمایش دادند پارکینگ عمومی بود

ثبت نام حضوری دانشگاه شریف به زمان دیگری موکول شد

شمسی پور: شعار های دانشگاه شریف از جای دیگر خط دهی می شد کنند

شمسی پور: شعار های دانشگاه شریف از جای دیگر خط دهی می شد

عمده دانشجویان بازداشتی شب گذشته دانشگاه شریف آزاد شدند

از حدود 35 بازداشتی 30 دانشجو آزاد شده اند/پلیس نقشی در بازداشت ها نداشت

2 دانشجوی دانشگاه تربیت مدرس در زندان/فرهاد دانشجو: تا آخرین قطره خون برای حفظ نظام می ایستیم/ حجاب، امری واجب است

واکنش یک نماینده به شعارهای رکیک در تجمع دانشگاه شریف | نوع برخورد با دانشگاه ها استادیومی نباشد

واکنش هومن سیدی به اتفاقات دانشگاه شریف

ثبت نام حضوری دانشگاه شریف به زمان دیگری موکول شد

تولید رنگ های عایق حرارتی با سفارش صنعت

هیچ یک از اساتید دانشگاه شریف استعفا نداده اند

هومن سیدی به سیم آخر زد | واکنش هومن سیدی به اتفاقات دانشگاه شریف

نسرین مقانلو

17 دانشجو در رشته افسر دوم نامحدود در قشم مشغول به تحصیل هستند/ داشتن گذرنامه برای دوره کارورزی بر روی کشتی الزامی است

فرار دانشجویان معترض از حضور در تریبون آزاد دانشگاه فردوسی + فیلم

ثبت نام دانشجویان دانشگاه شریف منتفی شد

استوری سردار آزمون برای دانشجویان دانشگاه شریف

فرصت مجدد انتخاب واحد دانشگاه آزاد برای دانشجویان جامانده

حرکت جنجالی سردار آزمون برای حمایت از دانشجوهای دانشگاه شریف

عمده دانشجویان بازداشتی شب گذشته دانشگاه شریف آزاد شدند

حضور 74 دانشگاه ایران در رتبه بندی دانشگاه های کشور های گروه 2021-D 8

بهره برداری از دو طرح در دانشگاه بیرجند

پذیرش حضوری نودانشجویان کارشناسی در دانشگاه شریف فعلا لغو شد

بحران دانشجویان اژدهاشناسی | چرا رشته های پرطرفدار دنیا در دانشگاه های ایران تدریس نمی شود؟

بحران دانشجویان اژدهاشناسی | چرا رشته های پرطرفدار دنیا در دانشگاه های ایران تدریس نمی شود؟