مطالب مرتبط:
برنامه ششم توسعه در تحقق 77 درصد اهدافش موفق نبوده است/انحراف 80 درصدی تورم و 111 درصدی نقدینگی
بررسی ریشه عقب ماندگی در تحقق اهداف برنامه ششم توسعه
عدم تحقق 70 درصد اهداف برنامه ششم توسعه
راز توسعه اقتصادی
بانک توسعه تعاون در تسهیل روابط اقتصادی میان ایران و موریس مطرح است
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 25 مرداد 1401 ساعت 00:472022-08-15سياسي

تمام شاخص های اقتصادی از اهداف برنامه توسعه ششم انحراف نامطلوب دارد


در بررسی عملکرد 520 ماده، جزء، تبصره و بند قانون برنامه ششم توسعه اهداف قانونگذار در 30 درصد احکام محقق، در 48 درصد احکام بخشی از اهداف محقق شده و در 22 درصد احکام اهداف قانونگذار محقق نشده است.

- خبرگزاری تسنیم"، محسن پیرهادی نماینده تهران در مجلس با اشاره به ارزیابی 520 ماده، جز و بند قانون برنامه ششم توسعه، اظهار کرد: متاسفانه بجای رویکرد مسئله محور و توسعه ای، نام مجموعه ای از آمال و آرزوهای همه پسند را برنامه ریزی جامع گذاشته ایم.

نبود مطالعات آماری متقن و بروز، عدم برنامه ریزی درست، فقدان منابع مالی لازم و متناسب، عدم هماهنگی بین بخشی و عدم تصویب آیین نامه ها، دستورالعمل ها و سایر مقررات قانونی مرتبط با احکام یادشده، نگاه سیاستی کلی به موضوع به جای تدوین مواد عمل گرایانه، وجود یک نگاه آرمانی به برنامه و در نهایت تحریم های بین المللی و عدم توجه به ظرفیت های مشارکتی مردم و سازمان های مردم نهاد از جمله دلایل این عدم توفیق در تحقق برنامه ششم توسعه و فاصله قابل توجه با اهداف تعیین شده است.

*تمام شاخص های اقتصادی از اهداف برنامه توسعه ششم انحراف نامطلوب داردوی افزود: یکی از وظایفی که این روزها متوجه مجلس یازدهم است و پیش بینی می شود زمان زیادی از نمایندگان و جلسات علنی مجلس را به خود اختصاص دهد، تدوین و تصویب برنامه هفتم توسعه است.

پیش از اینکه به باید و شاید چگونگی تنظیم این برنامه بپردازیم، در مورد عملکرد برنامه ششم توسعه که از سال 96 اجرایی شد و امسال سال پایانی آن است باید بگویم که سیاست های کلی برنامه ششم توسعه بر پایه 3 اصل اقتصاد مقاومتی ، پیشتازی در عرصه ی علم و فناوری و تعالی و مقاوم سازی فرهنگی در سال از سوی مقام معظم رهبری 94 ابلاغ شد.

به دنبال این ابلاغیه آنچه در تدوین این برنامه مورد توجه سیاستگذاران قرار گرفت تحقق این اصول و رفع ضعف های قبلی در محقق شدن اهداف 5 برنامه قبلی توسعه ای بود، بنابراین برای عدم تکرار تجارب قبلی اساس برنامه ششم توجه به واقعیت های موجود در صحنه داخلی و خارجی تدوین شد.

نماینده مردم تهران در مجلس تصریح کرد: برغم این مهم اما بررسی ها و گزارش های نظارتی بیانگر دستیابی حداقلی به اهداف تعیین شده در برنامه ششم توسعه است.

براساس گزارش های نظارتی انجام شده از روند اجرای قانون برنامه ششم توسعه در بررسی عملکرد 520 ماده، جزء، تبصره و بند قانون برنامه ششم توسعه اهداف قانونگذار در 30 درصد احکام محقق، در 48 درصد احکام بخشی از اهداف محقق شده و در 22 درصد احکام اهداف قانونگذار محقق نشده است.

متاسفانه در بحث اقتصاد کلان تمام شاخص های تعیین شده انحراف نامطلوب از مقدار هدفگذاری شده در برنامه دارند، به تعبیری دیگری رشد سالانه ارزش افزوده بخش کشاورزی، رشد سالانه ارزش افزوده بخش های نفت، صنعت، معدن، آب، برق و گاز، ساختمان، حمل ونقل و انبارداری، ارتباطات، رشد تشکیل سرمایه ثابت ناخالص، نقدینگی، تورم و بیکاری نه تنها میسر نشده اند بلکه فاصله زیادی تا اهداف تعیین شده دارند.

* انحراف 80 درصدی تورم و 111 درصدی نقدینگی از اهداف برنامه ششموی در ادامه تاکید کرد: مثلا در رشد اقتصادی هدف متوسط سالانه برنامه 8 درصد در نظر گرفته شده است اما رشد متوسط اقتصادی ما هفتاد وشش صدم درصد بوده، کمتر از یک درصد رشد اقتصادی داشته ایم.

به تعبیر دیگر ما در پایان بازه 4 ساله مذکور باید 32 درصد رشد اقتصادی را ثبت می کردیم اما این مقیاس در عمل و بر اساس گزارش ها کمتر از یک هشتم این میزان و عددی کوچکتر از 4 درصد بوده است.

در نمونه ای دیگر بر اساس اهداف برنامه در بازه زمانی سال 96 تا 1400 رشد تورم، نقدینگی و بیکاری در متوسط سالانه به ترتیب 17، 8.

8 و 10.

2 تعیین شده اما شاخص آن بر اساس آمار نهادهای ذیربط 37،36.

7 و 11.

6 بوده است.

اگر ما بخواهیم انحراف برنامه را مثلا در حوزه رشد تورم سالانه ببینم در بازه 4 ساله مذکور در بحث کنترل تورم، سالی 20 درصد و در مجموع 4 ساله 80 درصد انحراف داشته ایم.

یا در بحث نقدینگی ما 27.

9 درصد سالانه انحراف داشته ایم که درمجموع 4 سالانه آن انحراف 111 درصدی را به ارمغان آورده است.

وی افزود: در قانون برنامه ششم توسعه دستیابی به متوسط رشد سالانه 8 درصد، سهم 8/2 درصد از رشد 8 واحد درصدی سالانه از محل رشد بهره وری کل عوامل تولید، رشد سرمایه گذاری ناخالص سالانه 4/21 درصد، کاهش ضریب جینی کشور به 0/34 درصد، رشد متوسط نقدینگی سالانه 17 درصد تبیین شده بود که با انحراف در عملکرد روبرو بوده اند.

تدوین نظام بنگاه داری نوین در بخش دولتی، جذب شرکت های معتبر جهانی، تامین منابع مالی خارجی، ارتقای شفافیت اطلاعات در بازار سرمایه، اصلاح سیاست های ارزی و تجاری و تعرفه ای، تضامین تأمین مالی خارجی، سند ملی کار شایسته، اجرایی نمودن چرخه مدیریت بهره وری، اندازه گیری کارایی و بهره وری دستگاه های اجرایی و واحدهای عملیاتی از دیگر مواردی بودند که برغم هدف گذاری در برنامه ششم توسعه محقق نشده اند.

وی افزود: براساس برنامه های توسعه کشور الان باید رشد متوسط اقتصادی 8 درصد تجربه می کرد اما در این زمین موفقیتی عیان نیست، تحریم ها غرب و شرایط دشوار سیاست خارجی و اقتصادی کشور در بین الملل در این مسیر حتما اثر گذار بوده وحتی این شرایط در تدوین برنامه ششم مورد توجه سیاستگذاران قرار گرفته است.

*ریشه عقب ماندگی در تحقق اهداف برنامه ششم توسعهپیرهادی در ادامه در پاسخ به این پرسش که چه شده که تنها 33 درصد اهداف برنامه محقق شده اند و قریب به 70 درصد اهداف یامحقق نشده اند و یا برخی از اهداف محقق شده اند، اظهار کرد: نبود مطالعات آماری متقن و بروز، عدم برنامه ریزی درست، فقدان منابع مالی لازم و متناسب، عدم هماهنگی بین بخشی و عدم تصویب آیین نامه ها، دستورالعمل ها و سایر مقررات قانونی مرتبط با احکام یادشده، نگاه سیاستی کلی به موضوع به جای تدوین مواد عمل گرایانه، وجود یک نگاه آرمانی به برنامه و در نهایت تحریم های بین المللی و عدم توجه به ظرفیت های مشارکتی مردم و سازمان های مردم نهاد از جمله دلایل این عدم توفیق و فاصله قابل توجه با اهداف تعیین شده است.

وی خاطر نشان کرد: به عنوان مثال بررسی آمار رسمی و در دسترس عملکرد اقتصاد ایران در بازه برنامه ششم و انحراف آنها از اهداف کلان برنامه ششم، نشان می دهد که علاوه بر پایین بودن معدل عملکرد متغیرهای کلیدی، اقتصاد ایران از نوسانات بالایی برخوردار است.

به طور کلی اقتصاد ایران با چالشهای مختلفی حول نارسایی های نهادی، ابزاری و مقرراتی و نیز وضعیت رکود تورمی، بازدهی بالاتر بازار دارایی ها نسبت به بازار پول، بازدهی به مقیاس بالای بسیاری از بخش های شبه انحصاری، ساختاررانتی مواجه بوده است این درحالی است که کشور ایران از یک سو دارای منابع انسانی و غیرانسانی قابل توجه همراه با موقعیت جغرافیایی و سیاسی استراتژیک است.

این چالش ها در بلندمدت اقتصاد را از مسیر توسعه خارج کرده و منجر به عدم تحقق اهداف سیاست های کلی برنامه شده است.

*هیچ یک از احکام مربوط به مشارکت بخش خصوصی در برنامه ششم محقق نشده استاین عضو کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در ادامه در پاسخ به این پرسش که اشاره کردید که عدم توجه به ظرفیت های مشارکتی مردم و سازمان های مردم نهاد از جمله دلایل این عدم توفیق و فاصله قابل توجه با اهداف برنامه ششم توسعه بوده است، این خلا به نظرتان چگونه قابل جبران است، گفت: متاسفانه در برنامه ششم در هیچ یک از احکام که نیاز به مشارکت بخش خصوصی بوده عملا توفیقی حاصل نشده است، در نظر گرفتن امنیت حقوق مالکیت یک اصل غیرقابل اغماض در شکل گیری اقتصاد پویا و رونق اقتصادی است.

ناگفته پیداست که اگر کارآفرینان نسبت به حفظ و بازدهی سرمایه های خود حس امنیت نداشته باشد تمایلی به سرمایه گذاری در فعالیت های اقتصادی ندارد به همین دلیل برای رفع این کاستی و ترغیب مردم به حضور و مشارکت در عرصه اقتصادی یاید حقوق مالکان را تصمین کرد و سرمایه گذار خصوصی را از رعایت حقوقش مطمئن کرد.

اگر فعال یا کارآفرین اقتصادی احساس اعتماد اطمینان در رعایت حقوقش نداشته باشد حتی نسبت به استفاده از منابع مالی بانکی نیز رغبتی نشان نخواهند داد.

*نرخ ازدواج از 704 هزار به 557 هزار در سال کاهش یافته استوی در ادامه در پاسخ به این پرسش که روند تحقق اهداف برنامه ششم توسعه در حوزه های فرهنگی و اجتماعی و محیط زیستی چگونه بوده است، بیان کرد: متاسفانه عدم توفیق در هدف گذاری های برنامه ششم توسعه در تمامی بخش ها بوده و وقتی اعلام می کنیم 22 درصد هدف ها به صورت کامل محقق نشده اند شامل تمامی حوزه ها می شود، متاسفانه بر اساس گزارشات دیوان محاسبات اهداف برنامه در واگذاری مجوزها و تصدی گری فرهنگی و هنری، تسهیل فرآیند صدور مجوز و بازنگری و کاهش ضوابط و مقررات محدودکننده تولید و نشر آثار فرهنگی و هنری، سند راهبردی توسعه گردشگری محقق نشده اند .

به عنوان مثال بر اساس هدف گذاری برنامه، بر اساس آخرین آمار سازمان ثبت احوال کشور در سال 1398 میانگین سن ازدواج برای دختران 24 و برای پسران 29 سال بوده است.

بررسی تغییرات میانگین سن ازدواج در سالهای گذشته نشان می دهد که میانگین سن ازدواج همواره روندی افزایشی را طی کرده است.

برخلاف روند مد نظر در برنامه ، نرخ باروری به ازای هر زن در سن باروری از 01/ 2 درصد در سال 1395 به 1.

7 درصد سال 1399 رسیده است.

در عمل کاهش قابل توجه تعداد ازدواج ثبت شده از بیش از 704 هزار واقعه در سال 1395 به حدود 557 هزار واقعه در سال 1399 مسئله بسیار مهمی است که به یک زنگ خطر جدی برای کشور تبدیل شده است.

وی در ادامه در پاسخ به این پرسش که برای عدم تکرار معطل ماندن برنامه های توسعه وانباشت اهداف آن ها پیشنهادتان برای تدوین برنامه هفتم توسعه چیست، تصریح کرد: مقام معظم رهبری در دیدار امسالشان با نمایندگان چند تاکید مهم و توصیه به مجلس داشتند، تبیین دقیق راه برای مسئولان اجرایی کشور، مساله محور شدن برنامه هفتم وپرهیز از کلی گویی 3 محور اصلی تاکیدات ایشان خطاب به وکلای ملت بود،که در حقیقت ریل گذار تدوین برنامه هفتم توسعه خواهد شد .

متاسفانه علیرغم سابقه طولانی برنامه ریزی پیشرفت و توسعه در کشور، تلاش های دستاندرکاران و نهادهای دخیل و اختصاص اعتبارات گسترده به بخش برنامه ریزی و هدف گذاری در کشور، نمی توان منکر این مهم بود که به دلیل وقوع شوک های خارجی متعدد، قوانین برنامه های توسعه در کشور نتوانسته اند زمینه ساز تحقق اسناد بالادستی همچون سند چشم انداز جمهوری اسلامی ایران در افق 1404 و سایر اسناد و سیاست های کلی نظام شوند.

*ناترازی بخش بانکی و نابسامانی صندوق های بازنشستگی موتورهای تشدید تورم هستندپیرهادی افزود: بنا بر اعلام مرکز آمار ایران، نرخ تورم در پایان سال 1400 برابر با چهل و دو دهم درصد بوده است.

با توجه به کسری حدوداً 290 هزار میلیارد تومانی دولت در بودجه سال 1400، افزایش شدید حداقل دستمزدها در سال 1401 برابر با 57 درصد که پیش بینی می شود تخلیه آثار آن در سال های پیشرو نیز به طول بیانجامد و ناترازی بخش بانکی کشور به عنوان موتورهای ایجاد تورم، به نظر می رسد ما همچنان شاهد تورم های دو رقمی در سال های آینده خواهیم بود.

همچنین، وضعیت نابسامان صندوقهای بازنشستگی و وابستگی مالی آنها به دولت نیز بر حجم ناترازی های تشدیدکننده تورم خواهد افزود؛ به نحوی که در سال 1401 پرداخت حقوق و مزایای کارکنان بازنشسته 4 صندوق لشگری، کشوری، فولاد و اطلاعات نیازمند بیش از 217000 میلیارد تومان کمک دولت است.

صندوق تامین اجتماعی نیز نیازمند دریافت 90 هزار میلیارد تومان از دولت بابت بدهی های قبلی است که مجموعه اینها کسری تراز عملیاتی دولت را احتمالا بیش از سال 1400 خواهد کرد.

*ذکر مجموعه ای از آمال و آرزوها به حل چالش های کشور کمکی نمی کندوی در ادامه خاطر نشان کرد: حالا که در آستانه تدوین برنامه هفتم پیشرفت و توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی قرار داریم، کوشش برای یک بازنگری اساسی و بهبود هرچه بیشتر فرآیند برنامه ریزی پیشرفت و توسعه امری بسیارضروری خواهد بود.

برنامه پیشرفت و توسعه مطلوب، بایستی ابتدا در یک نگاه مسئله محور به اولویت های کشور بپردازد و در گام دوم با نگاه عملکردی و با توجه به محدودیت ها و قیود حاکم بر شرایط کشور روند تحقق آن اولویت ها را پیش بینی کند .

اگر غیر از این باشد ذکر مجموعه ای از آمال و آرزوهای همه پسند که ما اصطلاحا نامش را برنامه ریزی جامع گذاشته ایم و متاسفانه و به تناوب در اسناد برنامه های توسعه پیشین تکرار و بازتکرار شده اند، روندی غیرمستند و غیرعلمی است که در 6 برنامه توسعه ای کشور کمکی به برون رفت از چالش های اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور نکرده است.

پیرهادی در پاسخ به این پرسش که روند تدوین و تصویب برنامه هفتم از چه زمانی در مجلس آغاز می شود، بیان کرد: بر اساس قانون دولت موظف است شش ماه قبل از پایان اعتبار قانون ششم توسعه برنامه پنجساله هفتم را به مجلس ارائه کند.

مجلس به محض دریافت این برنامه با توجه به علل ناکامی در تحقق بخشی از اهداف برنامه ششم توسعه و با نگاه آسیب شناسانه به تدوین و تصویب برنامه 5 ساله هفتم ورود خواهد کرد.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: قانون برنامه ششم توسعه - برنامه - قانون برنامه ششم - برنامه ششم توسعه - نامه - قانون - قانون برنامه - برنامه ریزی - توسعه - احکام - اهداف - برنامه ششم - تحریم های بین المللی - قانونگذار - شاخص های اقتصادی - دستورالعمل ها - نماینده تهران - محقق - درصد - برنامه توسعه - محسن پیرهادی - دستورالعمل - بین المللی - منابع مالی - آیین نامه - خبرگزاری - مطالعات - نامطلوب - پیرهادی - اقتصادی

آخرین اخبار سرویس:
تحریم های جدید کانادا علیه اعضای سپاه +جزییات

پرداخت وام ودیعه مسکن منوط به بارگذاری اطلاعات توسط مردم شده است

پلیس موجب امنیت کشور است/ اجرای طرح هر کلانتری یک روحانی

کانادا 9 نهاد و مقامات ارشد نظامی ایران را تحریم کرد

نمایندگان از 11 فقره سؤال خود از وزیر صمت انصراف دادند

وزارت ارشاد از مسیر اتحادیه حامی مؤسسات قرآنی باشد

شرکت 17 هزار نفر در مسابقات کتابخوانی «گفتمان امیدآفرینی» در قم

کارگران ساختمانی همچنان بلاتکلیف | در انتظار تصویب قانون جدید برای بیمه

تکلیف بلیت هایی که برای کنسرت مجید انتظامی فروخته شد چه می شود؟

افتتاح هشتمین واحد اقامتی در شهرستان گلبهار

سلیمی نمین: خط کشی های درون نظام زمینه ساز عداوت ورزی شده است | با نوعی عداوت در قشرهای پایین دست جامعه مواجهیم | به گروه های مرجع اعتنا نداشته ایم

هفتمین سالگرد شهادت حاج حسین همدانی برگزار می شود

یک نماینده: خانواده «مهسا امینی» حاضر به شرکت در جلسات مجلس نشده اند

چطور از نظر روانی قدرتمند باشیم؟

عضو جدید هیئت مدیره سازمان منطقه آزاد ماکو منصوب شد

استخدام تحصیلدار و کارپرداز با بیمه در یک شرکت معتبر در تهران

استخدام بازاریاب قنادی و خشکبار با حقوق ثابت، پاداش و پورسانت در خوزستان

استخدام انباردار در شرکت تار پود بافان آرسس در اصفهان

اظهارات سلیمی نمین درباره اعتراضات اخیر

استخدام مهندس معماری در کارگاه دژارمان در تهران

ببینید | رهبر انقلاب: دعوا بر سر مسئله با حجاب و بد حجاب نیست

مخبر: باید برای آینده و چشم انداز سینمای کشور ریل گذاری شود

حجت الاسلام نیری: دشمن از اتحاد کشورهای اسلامی هراس دارد/ ایران به استکبار شرق و غری یک نه محکم گفته است

توسعه اعتماد عمومی به نهاد وقف در دستور کار قرار بگیرد

بازدید خیاطیان از سیزدهمین نمایشگاه فناوری نانو

هدف دشمن ایجاد تفرقه و نفاق در کشور است

یک نماینده: برخورد قهری با دانشگاه جواب نمی دهد

برنامه «هدهد سفید» از شبکه پویا پخش می شود

اتمام مرحله نخست طرح هادی در 32روستای علی آبادکتول

بازسازی چهره سه اسکلت قرون وسطایی

بیانیه کانون مساجد به منظور اغتشاشات اخیر

این که با مردم تماس بگیرید و تهدید کنید که حرف نزنند، مشکل کشور را حل نمی کند

دختر بدون اذن پدر چگونه می تواند ازدواج کند؟

استخدام کارشناس حسابداری با بیمه، بیمه تکمیلی و پاداش در مجموعه هانی پخت

تشییع باشکوه شهید مدافع امنیت در قشم +عکس

فیلم|تفاوت اعتراض و اغتشاش در بیانات رهبرانقلاب چیست؟

رییس جمهور لبنان: هیچ گونه شراکتی با اسراییل نخواهیم داشت

استانداردسازی یک فریضه دینی و فقهی است

دفتر آیت الله مدرسی انفجار تروریستی افغانستان را محکوم کرد

جزییات ساخت اسکله تفریحی در بوموسی

رونمایی از کتاب «من محروم نیستم» در خراسان رضوی

نگذاریم معارف دینی ما در کتاب ها بماند

احساس عداوتی را که در جامعه شکل گرفته آرام کنیم

انعقاد تفاهم نامه همکاری میان بنیاد شهید و امور ایثارگران و موسسه فرهنگی، هنری الهدی

از سرگیری اعزام زائران عتبات به کاظمین و سامرا

آغاز سال تحصیلی جدید حوزه علمیه خواهران در هرمزگان

کاهش فرایندهای اداری در وزارت راه و شهرسازی

رایزنی های نتیجه بخش بانک مرکزی و وزارت خارجه برای آزادسازی اموال بلوکه شده ایران

تقطیع BBC یک روز پس از ادعای بی طرفی

پدر شهید زاهدلویی: پسرم فدای سر امام زمانم +فیلم

ببینید | حمایت قاطع رهبر انقلاب از نیروی انتظامی | چطور یک سازمان عظیم خدمتگزار را مورد تهمت قرار می دهید ...

معوقات معلمان پرداخت می شود

تجزیه طلب و سلطنت طلب اگر به قدرت برسند بهتر از این نظام نیستند

ویدئو/ رهبر انقلاب: برخی جوانان و نوجوانان بر اثر هیجان به خیابان می آیند؛ چنین افرادی را می توان با یک تنبیه متوجه کرد که اشتباه می کنند

تشییع باشکوه شهید مدافع امنیت در قشم +عکس

دستورالعمل باورنکردنی و جدید در اتاق های عمل

استخدام منشی مطب با بیمه، بیمه تکمیلی، پاداش در پاسداران

اهدای جهیزیه به نوعروسان نیازمند آذربایجان شرقی

پیوست نگاری فرهنگی در پروژه های مختلف استان فارس

بزرگداشت روز سالمند شهرستان تفرش

درخواست از نخبگان برای روشنگری در جامعه

تصویب الحاق 4 منطقه اوکراین از سوی دومای روسیه

دولت رییسی قانون «تجمعات اعتراضی» را به مرحله اجرا می رساند؟

هشدار یک نمانیده مجلس درباره دوقطبی سازی در جامعه/ نباید همه را یکباره به بیرون هل داد!

سخنگوی ستاد امر به معروف: پیگیر حجاب هستیم /ستاد به وزارتخانه و حتی بالاتر از آن ارتقا یابد

واکنش عطاءالله مهاجرانی به سخنرانی رهبر انقلاب

بخش ترسناک ناآرامی ها از نظر بازیگر مطرح تلویزیون | بابت موضوع تجزیه ایران دلشوره ندارم | مردم خواستار زندگی مطلوب و مدیریت سالم هستند

فیلم کامل| بیانات مهم رهبر انقلاب اسلامی درباره حوادث اخیر

سهم 2126میلیارد تومانی گنبدکاووس از تسهیلات سفر رییس جمهور

لحظاتی از سان دیدن فرمانده کل قوا از یگان های حاضر در میدان

دولت در پی نهادینه کردن حق اعتراض/ پیش نویس آیین نامه راهپیمایی های قانونی تدوین شد

آیین معرفی و تجلیل از پیشنهادهای برتر کارکنان مجتمع فولاد خراسان برگزارشد

واکنش صریح رهبر انقلاب به حادثه مهسا امینی؛ دل ما هم سوخت | اغتشاش برنامه ریزی شده بود؛ دعوا بر سر حجاب نیست ...

انجوی نژاد: عده ای با اغتشاش در ایران، فاکتور درست می کنند و پول می گیرند

عکس خاص دو نفره دختر دهه نودی با مامور یگان ویژه!

تجمع دانشجویان دانشگاه های اصفهان در محکومیت اغتشاشات اخیر+ فیلم

آشوب امروز کشور باید با حضور بانوان انقلابی مدیریت و خاموش شود

یادواره شهدا در ساوه

ببینید | رهبر انقلاب: دعوا بر سر مسئله با حجاب و بد حجاب نیست

پروژه یک ساله سینمایی بالاخره به نتیجه رسید

نخبگان باید در جامعه روشنگری کنند

ببینید | تذکر جدی رهبر انقلاب به خواص درباره اغتشاشات | باید می فهمیدید ؛ اگر نفهمیدید ...

وضعیت تسلا در سه ماهه 2022

توسعه ناوگان کشتیرانی در دستورکار است

اجرای نمایش ستارگان زمینی

آیت الله جاودان: تغییر سرنوشت ایران، رویا و خیالی خام است

انتصاب یک پزشک متخصص زن به ریاست بیمارستانی در کابل

هنرمند تئاتر و تلویزیون: اعتراضات مردم مطالبات ملی است نه استانی و قومی

واکنش بهزاد فراهانی به ناآرامی های اخیر

واکنش بهزاد فراهانی به اعتراضات اخیر/ بابت موضوع تجزیه ایران دلشوره ندارم

تعطیلی سینماها در روز چهارشنبه تا ساعت 17/ریزش مخاطب چشم گیر است!

«محمدرضا عارف» درباره حوادث تلخ دانشگاه شریف بیانیه داد

طلاب طرح امین به مسائل تربیتی نگاه شغلی ندارند

آمادگی ایران خودرو برای عبور از استانداردهای سخت گیرانه

کتاب «من محروم نیستم» حاصل مشاهدات نویسنده از مناطق مستعد است

خانواده «مهسا امینی» حاضر به شرکت در جلسات مجلس نشده اند؟

تامین 2000 واحد مسکونی برای آتش نشانان؛ به زودی

تهدیدهای تروریستی علیه دانشجویان انقلابی شریف

ادبیات کشورهای آمریکای لاتین مانند ایران فاخر است

لزوم وضع مشوق های مالیاتی گردشگری در بودجه 1402 با هدف توسعه این صنعت

تمام شاخص های اقتصادی از اهداف برنامه توسعه ششم انحراف نامطلوب دارد

تمام شاخص های اقتصادی از اهداف برنامه توسعه ششم انحراف نامطلوب دارد