مطالب مرتبط:
اعطای تسهیلات توانمندسازی بانوان در حوزه محیط زیست
ضرورت تغییر کشاورزی یزد از سنتی و صنعتی به مدرن| توجه به حفظ محیط زیست و سلامت غذایی
حمله موشکی به طرطوس | سوریه می گوید کار اسراییل است | + ویدئو
وقتی حوزه انرژی ایران سیبل شایعات می‎شود | سیر تا پیاز ارسال رایگان نفت ایران به لبنان
استخدام مسئول برنامه ریزی کارخانه، کارشناس کنترل کیفی و کارشناس مکانیک
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 24 مرداد 1401 ساعت 12:572022-08-15سياسي

کارویژه اسراییل برای بهایی ها «مبارزه نرم» بود/ نفوذ در حوزه محیط زیست از مهمترین برنامه بهاییان است| گفت وگو با کارشناس حوزه بهاییت


یک کارشناس بهاییت معتقد است مهمترین پرونده های این فرقه در طول این چند دهه فعالیت، نفوذ در حوزه محیط زیست است که در این باره سازمان های غیردولتی متعددی راه اندازی کردند؛ - مؤسسه میراث پارسیان با مدیریت افرادی چون کاووس سید امامی از جمله آنها بود.

بازداشت اعضای هسته ی مرکزی حزب جاسوس بهاییت" درباره ارتباط تشکیلاتی بهاییان با صهیونیست ها با حمیدرضا اسماعیلی نویسنده کتاب سازمان سیاسی بهاییت به گفتگو نشستیم که متن آن را در ادامه خواهید خواند.

تسنیم: از گذشته میان بهایی ها و صهیونیست ها یک ارتباط وثیق دیده می شود؛ قرار گرفتن قبر حسینعلی بهاء رییس این فرقه در عکّا و رفت و آمد آنها به اراضی اشغالی از گذشته تا امروز را شاهد بودیم؛ ریشه این ارتباط از کجا است و روابط بهاییان و صهیونیست ها از چه زمانی و کجا آغاز شد؟اسماعیلی: پیش از پاسخ به این پرسش لازم است به توضیح و تفکیک مفاهیم یهودی، شبکه یهود، صهیونیسم، اسراییل و سرمایه داران یهودی بپردازم که واقعاً ضرورت دارد.

یهودی پدیده ای سنتی و به معنای کسی است که از دین یهود پیروی می کند؛ به آن اعتقاد دارد و مناسک و عبادت هایش را به جا می آورد.

مقصود از شبکه یهود سازماندهی های مدرنی است که یهودیان در عصر جدید و بعد از تحولات قرن 18 و 19 اروپا آن را ایجاد کرده اند که مهمترین آن ها اتحادیه جهانی یهودیان موسوم به آلیانس است.

صهیونیسم هم یک ایدئولوژی سیاسی است که از مهمترین ارکان آن تشکیل حکومت یهودی بوده است.

نهایتاً می ماند معنای اسراییل که همان حکومتی است که رسماً در سال 1948 در فلسطین اشغالی اعلام موجودیت کرد اما آنچه این پدیده ها را در عصر جدید به هم متصل کرد زرسالاران و سرمایه داران یهودی بودند که در تمام این دو سده تقویت و مدیریت آن ها را در دست داشته اند.

با این توضیح باید گفت که رابطه بهاییت محدود به اسراییل نیست و بهاییان با همه این پدیده ها در ارتباط بوده اند.

رهبران بهایی چند دهه پیش از آنکه اسراییل تشکیل شود با حامیان و فعالان آن ارتباط داشتند و تحت حمایت آنها بودند.

ریشه این روابط به سال هایی برمی گردد که صهیونیست ها فعالیت جدی خود را در قرن 19 آغاز کرده بودند.

بخش مهمی از این افراد مانند هنری جساپ و خانواده هرست و فارمر، هم حامی بهایی ها بودند و هم از مبلغان صهیونیسم و فعالان تأسیس اسراییل در سرزمین فلسطین بودند.

** کشیش آمریکایی که معرّف بهاییت در محافل ایالات متحده بودهنری جساپ یک کشیش پروتستان آمریکایی بود که از او به عنوان نخستین نظریه پردازان صهیون مسیحی یاد شده است.

او در زمان عثمانی برای انجام مأموریتش به منطقه شام آمد و 53 سال در آن منطقه زندگی کرد.

محل فعالیت او در سوریه، لبنان و فلسطین هم زمان با مباحث اولیه صهیونیسم مبنی بر تشکیل دولت اسراییل در این منطقه بود.

او علاوه بر تأسیس کلیسا در آن مناطق، مؤسس دانشگاه آمریکایی بیروت هم بود.

جساپ در سال 1883 یکی از نامزدهای سفارت ایالات متحده در ایران بود که به دلیل اهمیتی که برای کارش قائل بود، آن را نپذیرفت.

شوقی، رهبر سوم بهاییان، جساپ را اولین آمریکایی برجسته ای می داند که بهاییت را به محافل آمریکایی معرفی کرد.

او در انجمن ادیان عالم که در 23 سپتامبر 1893 مصادف با جشن چهارصدساله کشف آمریکا، در شهر شیکاگو برگزار شد، متنی را در معرفی و تأیید بهاییت ارسال کرد؛ او در همان سال ها به همراه مسیونر دیگری به نام ولز با عبدالبها دیدار و درباره بهاییت با او گفت وگو کرده بود.

جساپ بیش از نیم قرن در منطقه سوریه و غرب عثمانی در قالب کشیش مسیحی مأموریت داشت و برای تشکیل اسراییل فعالیت می کرد.

او قاعدتاً ساکنان عکا، یعنی اقلیت بهایی تبعیدشده به آنجا را خوب می شناخت لذا توانست با رهبران بهاییت ارتباط بگیرد و آن ها را به برخی آمریکایی ها معرفی کند.

جساپ با تبلیغ بابیت و بهاییت در پی یافتن روزنه های نفوذ در ایران و در پی این امید بود که بهاییت رنگ صهیونیستی و مسیحیت آمریکایی بگیرد.

به عبارت دیگر، زمانی که از دهه ها قبل تلاش غربی های یهودی برای تشکیل اسراییل در فلسطین آغاز شد، بهاییان به صورت اقلیتی بسیار کوچک و در حد چند ده نفر در آنجا به صورت تبعیدی زندگی می کردند.

در این موقع فلسطین بخشی از امپراتوری عثمانی بود.

از این گذشته فیبی هرست، مادر ویلیام هرست، سیاستمدار مشهور آمریکایی که از او به عنوان قهرمان صهیونیسم یاد شده، نیز از حامیان برجسته بهاییان بود.

فیبی هرست همسر یکی از سناتورهای معروف و سرمایه دار آمریکایی در قرن 19 بود که بعد از درگذشت همسرش صاحب ثروت او شد.

او به همراه گروهی از آمریکایی ها در سال 1898 برای دیدار با عبدالبها به عکا رفت.

این دیدار سرآغاز کمک های متعدد او به بهاییان بود.

بخشی از هزینه سفر عبدالبها و تیم همراهش به آمریکا چند سال بعد را هم هرست پرداخت کرد.

عبدالبها در آن سفر که در سال 1912 اتفاق افتاد به رایزنی با نهادهای عقیدتی ـ سیاسی غربی به ویژه مقام های مسیحی و یهودی پرداخت.

پیوند عبدالبها و بهاییان با صهیونیست ها را می توان در همراهی با آلنبی، ژنرال انگلیسی، در جنگ بین الملل اول سراغ گرفت.

در برخی منابع تاریخی آلنبی را یهودی دانسته اند.

همچنین در روابطی که عبدالبها با هربرت ساموئل داشت.

ساموئل از سیاستمدارن انگلیسی ـ صهیونیستی و از طرحان اعلامیه بالفور است که در سال 1920 به عنوان اولین کمیسر عالی بریتانیا، ریاست حکومت فلسطین را به دست گرفت.

او در روابطی که با بهاییان داشت، به تعریف از بهاییت پرداخته و گفته بود: اینجانب بهاییت را به عنوان یک دین مستقل و مجزا از اسلام و مسیحیت و سایر ادیان می دانم.

این صهیونیست انگلیسی گفته بود که بهاییان از فساد و انحطاط مردم خاورمیانه دور هستند.

خوشحالی عبدالبها از ورود نیروهای انگلیسی به فلسطین در جریان جنگ بین الملل اول و اشغال آن جا که به تقویت صهیونیسم و تأسیس دولت اسراییل انجامید در انواع منابع بهایی آمده است.

بعد از این حوادث که در سال های آخر زندگی عبدالبها رخ داد، او گفته بود: عن قریب قوم یهود به این اراضی بازگشت خواهند نمود.

سلطنت داودی و حشمت سلیمانی خواهند یافت، این از مواعید صریحه الهیه است و شک و تردید ندارم قوم یهود عزیز می شود.

در حقیقت بهاییت زمانی آزادی عمل پیدا کرد که عثمانی فروپاشید و موضوع تشکیل دولت اسراییل در فلسطین جدی شد و بهاییان در همراهی و با مدیریت آنگلوساکسون های صهیونیست به همزیستی با صهیونیست ها و سپس اسراییل پرداختند.

تصویر عباس افندی فرزند حسینعلی بهاء بنیانگذار فرقه بهاییتخوشحالی عبدالبهاء از ورود نیروهای انگلیسی به فلسطین در جریان جنگ بین الملل اول و اشغال آن جا که به تقویت صهیونیسم و تأسیس دولت اسراییل انجامید در انواع منابع بهایی آمده استخوشحالی عبدالبها از ورود نیروهای انگلیسی به فلسطین در جریان جنگ بین الملل اول و اشغال آن جا که به تقویت صهیونیسم و تأسیس دولت اسراییل انجامید در انواع منابع بهایی آمده است.

تسنیم: شما به روابط بهاییان با یهودیان هم اشاراتی داشتید، این روابط در ایران چگونه بود؟ مخصوصاً که بخش مهمی از افرادی که به بهاییت پیوستند یهودی بودند.

اسماعیلی: برخلاف مسیحیان که تمایلی به بهاییت نشان ندادند، به گفته مورخان یهودی هزاران نفر در شهرهایی چون همدان، کاشان، تهران و اراک به بهاییت پیوستند.

جالب این است که بخش قابل توجهی از این یهودیان بعد از بهایی شدن همچنان مناسک یهودی را به جا می آوردند! در حقیقت در زمانی که شبکه های جهانی یهود در ایران در حال فعالیت جدی بودند و با سرمایه گذاری زرسالاران یهودی، صهیونیسم و یهودی ها در حال پیشرفت بودند، بهایی شدن این یهودیان قابل توجه است.

مخصوصاً که یکی از سنت های این فرزندان استر پنهان کاری و حفظ هویت یهودی خود در پوشش تظاهر به یک دین و آیین دیگر است.

به اینگونه از یهودیان که زیست پنهان دارند آنوسی یا مارانوسی می گویند که به نظر می رسد در فرقه بهاییت نیز این سیاست پیاده شد تا مدیریت آن را به دست گیرند.

البته در اینجا تفاوت این است که چون بهاییت یک فرقه سیاسی بود نه تنها آن را رد نکرد، بلکه با انگیزه منافع سیاسی و اقتصادی استقبال هم کرد.

شوقی این گروه از بهاییان را که در اطراف او بودند و به تمشیت امور می پرداختند احبای کلیمی می نامد و نمونه آنها را انور، عطایی و بنانی معرفی می کند.

لطف الله حکیم از افراد دیگر این گروه است.

فضل الله مهتدی (صبحی)، که روزگاری منشی مخصوص عبدالبهاء بود و بعدها علیه این تشکیلات کتاب نوشت می گوید خاندان حکیم از بیخ و بن یهودس هستند و آیین و روش این کیش را نگه می دارند، ولی هر دسته ای از آن ها در کیشی فرورفته اند.

از این مثال ها بسیار زیاد است.

در حقیقت باید سازمان بهاییت را به دو دسته بهاییان با تبار یهودی و بهاییان با پیشینه مسلمانی تقسیم کرد و گفت که اعضای درجه اول این سازمان اغلب همان بهاییان با تبار یهودی هستند.

تسنیم: با توجه به اینکه مرکز رهبری این سازمان بعد از تأسیس اسراییل در آنجا قرار دارد، آیا این موضوع تأثیری در کیفیت روابط بهاییان با اسراییل داشته است؟اسماعیلی: دقیقاً؛ این تأثیر تا جایی است که سازمان بهایت را تبدیل به سازمانی ذیل دولت اسراییل کرده است.

در واقع چند سال بعد از تأسیس اسراییل، ارگان رسمی بهاییان رسماً اعلام می کند که این تشکیلات ذیل اداره ای به نام اداره بهایی در وزارت ادیان رژیم صهیونیستی اداره می شود.

همچنین تصریح می شود که محافل ملی کشورهای بریتانیا، ایران، کانادا و استرالیا مستقیماً طبق قوانین و مقررات جاری در اسراییل تأسیس شده اند.

همین منبع می نویسد مصوبه های این پروژه با هماهنگی نخست وزیر، پارلمان، تعدادی از وزرای کابینه و رییس رژیم صهیونیستی به اجرا رسیده است.

ذیل این برنامه وزیر ادیان رژیم صهیونیستی برای توجیه آن در پارلمان حاضر می شود و درباره اهمیت این سازمان (در راستای منافع اسراییل) سخنرانی می کند.

در طول چند دهه گذشته نیز مقامات اسراییلی از جمله رؤسای این رژیم بارها از حیفا، مرکز رهبری بهاییان، به صورت رسمی بازدید کرده اند.

آنچه که به این روابط در آن سالها جنبه رسمی می داد تأسیس هیأت بین المللی بهایی (International Baha i Council") حدود سه سال بعد از تشکیل اسراییل بود.

این هیأت را تشکیلات اولیه و جنینی بیت العدل می دانند که در تاریخ 9 ژانویه 1951 به دستور شوقی در حیفا تأسیس شد.

میسون رمی که سالها ریاست این هیأت را برعهده داشت درباره رابطه سازمان بهاییت با اسراییل در این دوره، آن را به دو نوع تقسیم می کند: اول، رابطه ای بسیار دلپذیر و غیرمنتظره [که] مقامات دولتی اسراییل خود نسبت به ما [بهاییان] اظهار لطف می نمایند ؛ و دوم رابطه ای که پس از مساعی زیاد موفق به جلب مساعدت دولت [اسراییل] می شویم.

خلاصه این رابطه، شق سومی نداشته و همواره نظر تشکیلات بهاییت تأمین می شده است! رابطه ای که حتی میان یک سازمان دولتی (به عنوان یک جزء) و دولت (به عنوان یک کل) به سختی اتفاق می افتد.

زمانی هم که دیوید بن گوریون، رییس کمیته اجرایی آژانس یهود و اولین نخست وزیر دولت اسراییل، در مه 1951 به آمریکا سفر کرد، تعدادی از اعضای محفل آمریکا به همراه نایب رییس هیأت بین المللی بهاییان، با وی در شیکاگو دیدار کردند.

آنان ضمن تشکر از رویه محبت آمیز رؤسای حکومت جدیدالتأسیس اسراییل و خدماتی که به بهاییان ارائه داده بود، درباره این که چگونه تشکیلات بهاییت در ایالات متحده پاگرفت توضیحاتی دادند.

تسنیم: اکنون که به نام میسون رمی و تشکیلات اولیه و جنینی بیت العدل اشاره کردید، مناسب است این پرسش را مطرح کنیم که آیا نزاع درون سازمانی بهاییان که در آغاز دهه 1340 رخ داد، جنگ قدرت میان جریان آمریکایی و اسراییلی درون تشکیلات بهاییت بود؟اسماعیلی: توجه داشته باشید که از سال 1336 که شوقی، رهبر سوم بهایی ها، به صورت مشکوک در انگلیس درگذشت، عملاً رقابت ها بر سر تصاحب قدرت و جانشینی او در میان جریان های داخلی بهاییت جدی شده بود؛ اما این اختلاف ها تا چند سال بعد پنهان بود.

از دل این کشمکش ها یک جریان بیت العدلی برآمد که با پی گرفتن رهبری شورایی ، تشکیلات بیت العدل را ایجاد کرد و دیگری جریان میسون رمی بود که خود را ولی امر ثانی و جانشین برحق شوقی معرفی می کرد.

رمی که از خاندان های نظامی و نسبتاً سرشناس در ایالات متحده بود می خواست مرکز رهبری بهاییت را از فلسطین اشغالی (اسراییل) به آمریکا ببرد، اما همسر شوقی و برخی بهاییان متصل به دولت انگلیس از جمله حسن موقر بالیوزی که به لحاظ خانوادگی در خدمت انگلستان قرار داشتند به دنبال رهبری شورایی و حفظ آن در فلسطین اشغالی بودند.

می دانید که بالیوزی از مؤسسان رادیو بی بی سی فارسی بود.

خلاصه در همین اختلاف ها بود که مطرح شد شوقی به دست همین گروه با محوریت روحیه ماکسول، بالیوزی و تعدادی دیگر با اهدافی از جمله به دست آوردن ثروت هنگفت او به قتل رسیده است.

گروه مقابل هم در عوض مطرح کرد که میسون رمی عضو سازمان سیا بوده است.

در این انشعاب جریانی که تمایل داشت مرکزیت بهاییت را از اسراییل به آمریکا منتقل سازد از جریان دیگر شکست خورد.

کمی بعد از این مسائل، اسماعیل رایین نویسنده معروف و صاحب کتاب چند جلدی فراماسونری کتابی در این باره، یعنی انشعاب در بهاییت نوشت و مستند آنها را بررسی کرد.

رایین به صراحت از ماهیت صهیونیستی بهاییت سخن گفت و نوشت که مدیریت اصلی بهاییت در دست یهودی ها و شخصیت های غربی است.

او اهداف اسراییل و یهودی ها از همکاری با بهایی ها را اولاً این می داند که چون آنها همیشه از هر نیروی ضداسلامی حمایت کرده اند، این بار به حمایت از بهاییت برخاستند.

او اهداف دیگر را جلب سرمایه داران بزرگ بهایی برای سرمایه گذاری در اسراییل، جاسوسی بهاییان برای موساد وتوریسم مذهبی اعلام می کند.

رهبران بهایی هم می خواستند در آن شرایط قرن بیستم، اسراییل را به عنوان کعبه آمال بهاییان بپذیرند و دولت یهود را تکیه گاه خود قرار دهند.

بعد از تشکیل اسراییل و به خصوص در جنگ های اسراییل با مسلمانان آیا بهاییان به اسراییل کمک کرده بودند؟اسماعیلی: بهاییان معتقد بودند افزایش قدرت اسراییل به افزایش قدرت و نفوذ بهاییان می انجامد.

آن ها همچنین تشکیل کشور اسراییل را آرزویی می دانستند که با محقق شدنش می توانند آسان تر از سابق به حیفا و عکا تردد کنند.

خدمت بهاییت به اسراییل و علیه اعراب و مسلمانان در آن جنگ ها در دهه 1340 به قدری آشکار بود که جمال عبدالناصر رییس جمهور وقت مصر، که در آن سال ها به خاطر مقابله با اسراییل به قهرمان اعراب تبدیل شده بود، در نطقی بهاییان را جاسوسان اسراییل در جهان معرفی کرد.

در سال های اخیر نیز جریان مقاومت یمن همین روابط را در بهاییان آن کشور با اسراییل کشف کرد.

اقشار درجه چندم بهایی حتی اگر از روابط رؤسای سازمان با اسراییل چیز زیادی نمی دانستند دست کم به خاطر این که مرکز مدیریت سازمان و اماکن مقدس آنان در حیفا قرار دارد، دولت اسراییل را حافظ امنیت خود می دانستند و سرنوشت خود را در گرو سرنوشت اسراییل تلقی می کردند.

بر این اساس در تمامی آن جنگ ها از اسراییل جانبداری می کردند.

بهاییان پیروزی های اسراییل را به قدرت بهاءالله نسبت می دادند! در جنگ شش روزه سال 1346 مبلغان بهایی با اظهار خوشحالی از پیروزی اسراییل بر اعراب، آن را از برکت مدفون بودن حسین علی نوری در حیفا تبلیغ می کردند.

در همین جنگ شش روزه مدیران بهایی البته با همکاری یهودیان حدود 120 میلیون تومان پول برای کمک به اسراییل جمع آوری و ارسال کردند.

بهایی ها حتی در محافل خود از اینکه حکومت پهلوی علنی از اسراییل حمایت نمی کرد انتقاد می کردند.

در کنفرانس پالرمو (یا سیسیل) که در سال 1968 و چند ماه بعد از جنگ شش روزه برگزار شد، بهاییان کنفرانس را تبدیل به همایشی در حمایت از اسراییل تبدیل کردند.

در جنگ رمضان سال 1352 نیز بهاییان تلاش کردند با جمع آوری پول از بهاییان در جلسه های مختلف به اسراییل کمک مالی کنند.

مانند بسیاری از پروژه های اینچنینی پشت این پروژه نیز حبیب ثابت پاسال یهودی تبار قرار داشت.

در گزار های ساواک آن موقع آمده بود بهاییان از هر موقعیتی که به نفع اسراییل تمام شود اظهار خوشحالی می نمایند.

جمال عبدالناصر رییس جمهور وقت مصر، که در آن سال ها به خاطر مقابله با اسراییل به قهرمان اعراب تبدیل شده بود، در نطقی بهاییان را جاسوسان اسراییل در جهان معرفی کرد.

در سال های اخیر نیز جریان مقاومت یمن همین روابط را در بهاییان آن کشور با اسراییل کشف کردکاهش روابط دولت های عربی و به خصوص مصر با شوروی و افزایش روابط آن ها با آمریکا موجب خوشحالی بهایی ها شده بود.

در همان سال ها بهاییان کشورهای مختلف تلاش می کردند تا دولت های عربی را حاضر کنند سرزمین های اشغالی در اختیار اسراییل بماند.

بخاطر همین اقدامات بهاییان، که اخبارش به گوش مسلمانان می رسید، در سال 1353 کمیسیون عمومی برای بایکوت اسراییل به دنبال تعطیلی محافل بهایی در کشورهای عربی برآمد.

مبلغان بهایی در تبلیغات خود گاهی اسراییل را پایتخت بهاییت معرفی می کردند که قرار بود در زمان تشکیل محکمه کبرای بین المللی جامعه بهایی محقق شود.

دعاوی این گونه در حد یک شعار ایدئولوژیک بود، اما برای تقویت روحیه توده به کار تبلیغات سازمان می آمد و رشته مودت بین اعضای بهایی با اسراییل و صهیونیسم را مستحکم می کرد.

اگر خلاصه و در حد یک جمله بخواهم بگویم، اینطور باید بگویم که در ایدئولوژی بهاییت اسراییل دوست و مسلمانان دشمن معرفی شده اند.

تسنیم: با این همه سابقه معلوم و آشکار پس چرا بهاییان روابط خودشان با اسراییل را انکار می کنند و فقط به بودن بیت العدل در حیفا تقلیل می دهند؟اسماعیلی: بهاییان به دلایل مختلف، و از همه مهمتر حساسیتی که مسلمانان در این باره دارند، همیشه اصرار دارند روابط خود با اسراییل را پنهان نگه دارند.

این سیاست قبلاً هم بود.

مثلاً در همان سال 1346 طبق دستورهای سازمانی به اعضا تأکید شده بود تا جای ممکن از بحث درباره موضوع هایی که به اسراییل مربوط می شود خودداری کنند.

در یکی از این موارد که بعد از اظهار خوشحالی بهاییان پس از پیروزی دولت نظامی اسراییل بر اعراب صادر شد، محفل تهران دستور داد هیچ یک از بهاییان در مورد اوضاع خاورمیانه مطلق حق بحث کردن را ندارد.

این سیاست تقلیل دادن روابط به استقرار صرف بیت العدل در حیفا، برای عادی جلوه دادن حضور بهاییان و روابط گسترده شان با اسراییل است.

تسنیم: امام خمینی (ره) هم درباره بهاییان تعبیری دارند و آنان را عمال اسراییل و صهیونیسم می دانند.

اسماعیلی: می دانید که در ادبیات و گفتمان امام خمینی عمال اسراییل به طور مشخص مصداقش بهاییان هستند.

اساساً نهضت امام در دوره اول که از سال 1340 تا 1343 آغاز شد خیزشی علیه شبکه یهودیان و بهاییان بود.

آن اعلام خطرهایی که امام کردند و از علما و دینداران و علاقه مندان به کشور خواستند برای جلوگیری از نابودی کشور و اسلام قیام کنند ناظر به خطر همین شبکه بود که در تمام سلول های حکومت و نهادهای جامعه نفوذ کرده بودند.

امام در آن دوران به شاه می گوید که از جانب آنها نگران نباشد و اگر به سوی ملت و علما بیاید و در مقابل نفوذ گسترده آنها بایستد، آنها هم از شاه حمایت خواهند کرد.

البته امام یقین داشت که شاه با آنها گره خورده و پیوندشان جدایی ناپذیر است، اما با آن نوشته ها و سخنرانی ها می خواست دشمن اصلی را نشان دهد.

به تعبیر دیگر، امام نگاه ساختارمحور ارائه کردند، نه کارگزارمحور.

امام در عین اینکه از دشمنی اسراییل و آمریکا با ایران می گویند اما سطح بحث و تحلیل خودشان را به سطح دولت ها محدود نمی کنند.

امام به کانون های قدرتی اشاره داشتند که بهاییان در ذیل آن قرار دارند.

نگاه امام خمینی به بهاییت را در سه یعد می توان ارزیابی کرد: 1- بهاییت به مثابه یک حزب و سازمان سیاسی، نه یک فرقه عقیدتی، 2- حزبی وابسته به یهود و اسراییل، 3- وجود پدیده یهودی مخفی که، در یکی از اشکالش، در جامه بهاییت برای پیشبرد برخی اهداف و منافع یهود و اسراییل فعالیت داشتند؛ به طور کلی امام خمینی بهاییان را کارگزارانی در خدمت منافع اسراییل و یهود می دانست.

تسنیم: با توجه به این ریشه ها و پیوندها، آیا ممکن است بهاییان هم از الگوی سیاسی صهیونیست ها استفاده کنند؟اسماعیلی: بهاییت مانند صهیونیسم از دو راهبرد انبوه نمایی کاذب و راهبرد سرزمینی استفاده می کند.

انبوه نمایی کاذب آن است که جمعیت و توان خود را بیش از آن چه که هست نشان دهند.

این شیوه را صهیونیست ها در موضوع هولوکاست استفاده کردند؛ به این صورت که ابتدا جمعیت خود را بسیار بیش از آن چه که بود نشان دادند و سپس با تبلیغ بر روی کشتار آن ها اهداف مورد نظر را دنبال کردند.

بهاییان دنبال این هستد تا فضایی فراهم شود تا مانند صهیونیسم سرزمینی تصرف کنند و در آن دولت و ملت تشکیل دهند! لذا به مظلوم نمایی از یک سو و فضایی مانند جنگ بین الملل دوم از سوی دیگر نیاز دارند تا نظام سلطه زمینه را برای آنان فراهم سازد.

تسنیم: آیا این همه علاقه و تعلق خاطر بهاییان به اسراییل و یک قدرت بیگانه ساواک و اساساً نهادهای امنیتی حکومت پهلوی را نگران نمی کرد؟ باتوجه به اینکه بخشی از مدیران ارشد رژیم پهلوی بهایی بودند.

اسماعیلی: چرا، این نگرانی در میان کارشناسان و حتی برخی مدیران ساواک هم وجود داشت.

در اسناد به جا مانده از ساواک توجه به این ابعاد ضدامنیتی سازمان سیاسی بهاییت بیشتر به چشم می خورد: روابط پیچیده و اطلاعاتی آنان با دولت اسراییل، نفوذ آنها در نهادها و سازمان های مختلف، برنامه بلندمدت بهاییان برای تشکیل حکومت در ایران و ایدئولوژی جهان وطنی یا در واقع بی وطنی که با ایدئولوژی ناسیونالیستی پهلوی در تضاد بود.

مأموران ساواک سفرهای بی شمار بهاییان به اسراییل راکه کنترل بر بهاییت و مدیران آن را دشوار می کرد، مغایر اصول اولیه امنیت سیاسی می دانستند.

در برخی گزارش های ساواک به صراحت از حزب و سازمانی سیاسی سخن گفته می شود که ریشه در اسراییل دارد و در ارتش کشور نفوذ کرده است؛ لذا از اینکه فرماندهان ارتش که حافظ تمامیت کشور هستند به سازمانی تعلق دارند که مدیران آن تابعیت کشور دیگری را دارند، در خاک دیگری استقرار دارند و به قدرت و دولت دیگری هم وابسته هستند، ابراز نگرانی شده است.

تسنیم: با این وضع پس چرا اقدامی صورت نمی گرفت؟اسماعیلی: پاسخ روشن است، چون سیاست گذاری درباره بهاییت خیلی فراتر از ساواک بود.

همانطور که شاه نیز در پیامی به آیت الله بروجردی گفته بود، در این باره از سوی آمریکایی ها تحت فشار است و کاری از دست او برنمی آید!تسنیم: از مطالب شما درباره بهاییت چنین برمی آید که سازمان بهاییت دو کارکرد برای سازمان های اطلاعاتی و جاسوسی غربی دارند.

اسماعیلی: بله همینطور است.

درباره روابط بهاییان با اسراییل و شبکه یهود باید دو پدیده را از یکدیگر تفکیک کرد.

اول کارکرد خود سازمان سیاسی بهاییت است.

تشکیلات بهاییت در ایران یک سازمان جغرافیایی گسترده است که شعبه های مختلفی در نقاط مختلف کشور و متناسب با تقسیمات کشوری دارد.

ذیل این تشکیلات اداره های مختلفی تحت عناوین مختلف فعالیت دارند که وظیفه آنها جمع آوری اطلاعات از حوزه تخصصی و نفوذ در آنهاست.

آنها به صورت سیستماتیک این گزارش ها را تهیه و ارسال می کنند.

اصل بر این بوده که طبق اصول سازمانی و سلسله مراتب اداری این گزارش ها اولاً به مرکز (تهران) و سپس به بیت العدل در اسراییل گزارش شود، اما بعد از انقلاب به دلایل رعایت اصول حفاظتی و اطلاعاتی اولا تشکیلات موازی هم به راه انداخته اند و ثانیاً امکان ارسال مستقیم هم فراهم شده است.

دوم به کارگیری و استخدام بهاییان در سازمان های جاسوسی و اطلاعاتی غربی است.

در اینجا در حقیقت سازمان بهاییت به مثابه یک سازمان امن عمل کرده است.

در اینجا محیط بهایی محیطی بهایی برای تربیت نیروهای غرب گرا بوده است.

به عبارت دیگر، سازمان بهاییت دو کارکرد برای سازمان های جاسوسی غربی دارد؛ یکی کارکرد اصلی خود است که باید به صورت یک ماشین اداری عمل کند و دیگر تربیت نیرو برای استخدام در سازمان های جاسوسی غربی است.

تسنیم: با این اوصاف، روابط بهاییت با اسراییل بعد از انقلاب به کجا کشیده است؟اسماعیلی: بعد از انقلاب به دلیل تضادی که بین اسراییل و جمهوری اسلامی وجود داشت به تدریج اسراییل و شبکه یهود به عنوان مهمترین حامیان گروه های مخالف جمهوری اسلامی برآمدند.

اسراییل نه تنها در برخی مقاطع خود مستقیم وارد عمل شده بود، اما بیش از آن به صورت نیابتی و به کارگیری مزدوران و نفوذ در سازمان هایی مانند مجاهدین خلق و کومله به اجرای سیاست های خود پرداخت که یکی از آنها ترور بود.

این تصویر و نقشه کلی این سال هاست که نشان می دهد حتی گروه هایی که از سابقه بهاییت در پیوند با اسراییل برخوردار نبودند هم به استخدام آن درآمدند و عملاً به یکی از ابزارهای اسراییل برای مقابله با ایران و جمهوری اسلامی درآمدند، تا رسد به سازمان سیاسی بهاییت که از بنیاد و اساس صهیونیستی و اسراییلی بوده است.

اما در این مبارزه، مانند بسیاری از مبارزه ها و ساختارهای نظامی که تقسیم کار صورت می گیرد و هر گروه و لشکری وظیفه ای را برعهده می گیرد، وظیفه ای که به سازمان بهاییت محول شد نفوذ و جاسوسی بود.

در حقیقت به رغم پیشینه ای که این تشکیلات گذشته در عملیات های تروریستی داشت، عملیات های خشن به آنها واگذار نشد.

در حقیقت سطح بهاییت را نسبت به سازمان ها و گروه های دیگر بالاتر بردند تا آنها را به این امور آلوده نسازند! در این تقسیم کار و متناسب با جایگاهی که بهاییت برای خود قائل بود کارکرد بهاییت اولاً تأسیس سازمان های غیردولتی در حوزه های مختلف، ثانیاً نفوذ و جاسوسی در سازمان های دولتی و ایجاد شبکه در آنها، ثالثاً ایجاد یک شبکه رسانه ای علیه جمهوری اسلامی و نظام ارزشی و فکری اسلامی جامعه، رابعاً تأسیس نهادهای آموزشی مختلف، خامساً نفوذ در نخبگان اجتماعی و سیاسی و سادساً مبارزه علنی در قالب حقوق بشر در اقامه دعاوی در محافل بین المللی بود.

در حقیقت بهاییت نه تنها قبل از انقلاب بلکه بعد از انقلاب هم سوگولی غرب و اسراییل بود.

مبارزه سخت به گروه های دیگر رسید و مبارزه نرم به بهاییت.

در بسیاری از عملیات های سخت و تروریستی بهاییانی حضور داشته و در جمع آوری اطلاعات و طراحی عملیات نقش داشته اند اما اجرا به گروه های دیگری چون مجاهدین خلق و کومله واگذار شده است.

تسنیم: می توانید مصادیقی از این مبارزه نرم آنها را نام ببرید؟اسماعیلی: یکی از مهمترین پرونده های بهاییت در طول این چند دهه فعالیت و نفوذ در حوزه محیط زیست است که در این باره سازمان های غیردولتی متعددی را راه اندازی کرده اند.

نمونه این موارد مؤسسه میراث پارسیان با مدیریت افرادی چون کاووس سیدامامی و مراد طاهباز بود.

تقریباً بجز چند نفر همه افرادی که با آن در سطوح عالی همکاری داشتند جزو افراد یهودی و بهایی شبکه بودند.

برای فهمیدن آنچه که می گذرد مطالعه دقیق آنها که بازداشت شدند و حکم هم خوردند، ضرورت دارد.

مؤسسه میراث یک نمونه قابل مطالعه است تا نشان دهد نفوذ شبکه یهود و بهاییت چگونه صورت می گیرد و چگونه از یک پوشش دوست داشتنی و فراگیر استفاده می کند؛ دوست داشتنی است چون همه ما نگران محیط زیست هستیم.

هوا، آب و خاک که عناصر اصلی محیط زیست را تشکیل می دهند هر سه به دلایل مختلف با تهدیدهایی مواجه هستند و برای مراقبت از آنها به نگرشی نو و ویژه نیاز است اما فراگیر است چون از دریا و آسمان، از جنگل تا کویر و از کوه و بیابان تا شهر، همه جغرافیا را دربرمی گیرد و می توان برای آن پروژه های جاسوسی تعریف کرد.

پروژه هایی جذاب مانند مقابله با آلودگی هوا یا بحران آب؛ و حتی به برخی پروژه های معمولی و بدون اولویت می توان خاصیت ملی داد؛ مثلاً پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی را، که یکی از اهداف مهمش جاسوسی در مراکز استراتژیک ایران بوده، در حد از بین رفتن بخشی از هویت ایرانی معرفی و تبلیغات کرد.

به نظرم می شود خود این موضوع و ویژگی های این نفوذ و جاسوسی را که بسیار مفصل است در یک گفتگوی دیگر و به صورت مستقل به بحث گذاشت.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: بهایی - صهیونیست ها - صهیونیست - بهاییت - بهاییان - ارتباط - محیط زیست - کارشناس - سازمان - حوزه - اراضی اشغالی - نویسنده کتاب - گذشته - راه اندازی - نفوذ - اسماعیلی - فرقه - زیست - محیط - پارسیان - حسینعلی - اسراییل - نویسنده - بازداشت - حمیدرضا - گفت وگو - برنامه - پرونده - مدیریت - روابط

آخرین اخبار سرویس:
دعوت به همکاری استادکار ماهر و نیمه ماهر برای کابینت چوب در مشهد

اعلام آخرین جزییات طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت

کنایه سنگین کارشناس صداوسیما به ماجرای مهاجرت فرزند انسیه خزعلی

اعتراضات و اغتشاشات به مجلس کشیده شد | وزیران اطلاعات و کشور در خانه ملت

استخدام فروشنده با حقوق و پورسانت در فروشگاه عطر رضوی

استخدام شرکت پرداخت نوین آرین

استخدام سرپرست نظارت با مدرک عمران و معماری در شرکت مهندسین مشاور آتک

استخدام شرکت مهندسین مشاور آتک

استخدام نیروی آقا با ماشین گازسوز جهت توزیع آگهی نامه در اصفهان

آیین تجلیل از مقام آوران قرآنی استان مرکزی برگزار می شود

لطفا کارانه پزشکان را هم رسانه ای کنید/ پای «فوق العاده خاص» را وسط نکشید!

آیا رییسی می تواند دوباره اعتماد مردم را به دست آورد؟

یوسف اصلانی: به سلبریتی های ترسو بگویید این نظام تا ظهور امام زمان(عج) پابرجاست

سازمان امور دانشجویان به «پنجره ملی خدمات دولت هوشمند» متصل شد

حمله تند عباس عبدی به اصولگرایان تندرو/ حرفهایی که در باره حوادث روزهای اخیر می زنید، نشان دهنده عجز و حقارت و جهل تان است!

روند نزولی قاچاق کالا/بستن راه نفوذ دشمن با استقلال فضای مجازی و تقویت پیام رسان های داخلی /خون بهای امنیت/پیشخوان

فال ابجد | فال ابجد امروز 10 مهر 1401

اولین عکس از مهران مدیری بعد از حواشی اخیر

سرمایه گذاری عربستان در بازار باتری لیتیوم-یون و خودروهای الکتریکی

استخدام تعدادی کارگر ساده آقا برای یک مجموعه فست فود در اصفهان

استخدام کباب پز، منقلدار و کارگر ساده برای رستوران معتبر در اصفهان

استخدام 4 عنوان شغلی در تولیدی اهنگری نوین در تهران

استخدام تراشکار در شرکت آزاد فیلتر در قزوین

دفاع تمام قد عزت الله ضرغامی از اینترنت:« اینترنت آمده تا انقلاب اسلامی را نجات دهد»

«کرال» در ایران مورد کم لطفی قرار گرفته/ انجام کارهای اجرایی موسیقی در ایران پیچیده است

ببینید | کنایه تند در تلویزیون به معاون رییس جمهور | خجالت بکشید ... ؛ استعفا بدهید

صفحه اول روزنامه های یکشنبه 10 مهر

سرعت اینترنت همراه ایران و جهان

ویدئو| کارشناس تلویزیون روی آنتن زنده: مادر فیلتر می کند و پسر وی پی ان می فروشد، خجالت بکشید و یک نفر استعفا دهد!

نگاه فوق برنامه به فعالیت های قرآنی شایسته نیست

اظهارات جنجالی کارشناسی شبکه 4 درباره آینده ایران!+فیلم

اسراری که فقط زنان باید بخوانند ! راه کنترل کردن مردان

پیشنهاد عجیب نماینده ادوار مجلس درباره اداره کشور

معلمان منتظرِ اجرای رتبه بندی و صدور احکامشان هستند/ معلمان قرارداد معین فراموش نشوند

تداوم پاس کاری مسئولیت ها درباره ایمنی کار ساختمانی میان دستگاه ها

آقایان پاسخ دهند: مسئول چهار دهه تورم در ایران کیست؟

تقدیر معاون منابع انسانی و امور اجتماعی از آتش نشانان شرکت فولاد خوزستان

کنایه صداوسیما به انسیه خزعلی: مادر فیلتر می کند و پسر وی پی ان می فروشد

مجید انتظامی: از دیدن دستاوردهای ایران در حوزه فناوری نانو احساس غرور می کنم

آقای رییس جمهور! حضور لباس شخصی ها در تجمعات اعتراضی ، سم است / برخورد با سلبریتی ها مردم را عصبانی تر می کند /مشاوران دلسوزی ندارید

همایش مردم غزه در حمایت از قدس و مسجد الاقصی

وزیر ارتباطات به ایلان ماسک پیشنهاد داد

آمادگی بخش خصوصی برای سرمایه گذاری در راه آهن اینچه - شاهرود

مهران مدیری در تهران رؤیت شد!+تصاویر

واکنش جنجالی شبکه 2 سیما به آهنگ «برای...» شروین حاجی پور + ویدئو

جلسه ویژه خانواده مهسا امینی با مسئولان قوه قضاییه /بر روی لباس ماموران گشت ارشاد دوربین بوده است /پرونده به عنوان قتل به دادسرا ارجاع شده است

پیام سپاه ثارالله استان کرمان در پی شهادت سردار سید حمیدرضا هاشمی

روزنامه اطلاعات: اگر می خواهید بغض جامعه سر باز نکند، با مردم حرف بزنید

سطح تولیدات ما نسبت به کشورهای منطقه وضع بهتری دارد/ به هر شکلی که شده باید عضو گروه بریکس شویم

تقویم و اوقات شرعی یکشنبه دهم مهر ماه

انتقادات تند و تیز از صداوسیما در رسانه اصولگرا؛ مرجعیت خبری ندارید /تقریبا هیچ سریال موفقی نداشته اید

نقد عباس آخوندی بر برنامه های توسعه ایران

مدیربرنامه های شروین حاجی پور: هیچ خبری از شروین نداریم!

طرح | احترام به پیش کسوتان دفاع مقدّس

قالیباف چرا با پایداریچی ها درافتاده است؟

نشست خبری رییس جمعیت هلال احمر

اقدام رییس جمهور در نمایش تصویر سردار سلیمانی در سازمان ملل خواست ملت های منطقه بود

نماهنگ | راز پیروزی

حرف های متفاوت عزت الله ضرغامی در دفاع از اینترنت ! / «از بحران عبور می کنیم و اینترنت با کیفیت و پر سرعت به مردم می دهیم»

جلسه سران قوای سه گانه - 9 مهر 1401

خنثی کننده 5 هزار بمب کیست؟

استخدام حسابدار با بیمه و پاداش در هلدینگ پژواک هنر در تهران

فال حافظ امروز | فال روزانه 10 مهر

برخورد مرحوم حجت الاسلام فلسفی با فردی که برای حجاب به یک زن تذکر داد و آن زن چادرش را برداشت

صفحه اول روزنامه های یکشنبه 10مهر1401

قوه قضاییه پرونده مهسا را با عنوان «قتل» به دادسرای جنایی ارجاع داده است!

فال روزانه یکشنبه 10 مهر 1401؛ دنبال رویکرد جدید باش!

ببینید | واکنش شبکه 2 صداوسیما به آهنگ شروین حاجی پور

جدیدترین حواشی مجری محبوب مذهبی صدا و سیما

استخدام مهندس عمران در یک شرکت معتبر بین المللی در خراسان رضوی

روزنامه دولت: زنان ایرانی به حجاب علاقه مندند و به حرف ضدانقلاب توجه نمی کنند

حرف عجیب یک روحانی: بازی های هیجانی برای به میدان آوردن نوجوانان برنامه ریزی شده

استخدام کارگر ساده در مجموعه حس خوب در تهران

وزیر کشور درباره ناآرامی های اخیر کشور به مجلس توضیح می دهد

استخدام مسئول دفتر در مجموعه وفور مهر کامیار در تهران

برخورد با تحریک کنندگان به اغتشاش

حدیث روز | خصوصیت شخص خودبین و خودرأی

استخدام تیچر کودک با پاداش در آموزشگاه زبان چیستا در تهران

استخدام نیروی خدمات با بیمه در شرکت آرسین سلامت فارمد در تهران

ذوق زدگی این چهره معروف: مردم به فلاکت افتاده اند و این فرصت بزرگی است+ببینید

روزنامه استخدامی استان خراسان رضوی و شهر مشهد | یکشنبه 10 مهر 1401

دلایل تغییر ساختار هرم قدرت ریاض/ پیامدهای انتصاب بن سلمان به عنوان رییس شورای وزیران عربستان

استخدام آبدارچی در شرکت قادر گستران آریا در تهران

کنایه سنگین روزنامه جمهوری اسلامی به رییسی

استخدام مشاور پوست و مو در یک کلینیک تخصصی پوست و مو در تهران

استخدام سرایدار با بیمه، عیدی و سنوات در شرکت سله بن در تهران

رهبر ارکستر و خواننده ایرانی روی صحنه مشهورترین سالن اپرای جهان

برگزاری پنجمین دوره «آموزش سواد رسانه و تولید محتوا» در چهارمحال وبختیاری

استخدام مهندس عمران در یک شرکت معتبر بین المللی در اصفهان

استخدام کارمند اداری و مسئول Hse در شرکت بیوگونگ تکنیک آسانبر /خراسان رضوی

این بدحجاب با بقیه بدحجاب ها فرق دارد؟

استخدام طراح وب سایت (وردپرس) در شرکت رایان آی تی از تهران

استخدام حسابدار با بیمه در فروشگاه فرش ژاله در قزوین

استخدام کارشناس شیمی با بیمه تکمیلی در شرکت صنایع تاک هامون در سمنان

استخدام آبدارچی با بیمه در شرکت مهیاسیستم طب در تهران

حسابرسی صورت های مالی سال 99 شروع شد | استقرار حسابرسان در مناطق 22 گانه شهرداری تهران

وزیر کشور: ایران اسلامی ضربه محکمی بر گروهک های تروریستی وارد خواهد کرد

ضربه امنیتی اغتشاشات به مردم سیستان و بلوچستان

استخدام نگهدار کودک و سالمند و نیروی خدماتی در فارس

رهبر و خواننده ایرانی روی صحنه مشهورترین سالن اپرای جهان

کارویژه اسراییل برای بهایی ها «مبارزه نرم» بود/ نفوذ در حوزه محیط زیست از مهمترین برنامه بهاییان است| گفت وگو با کارشناس حوزه بهاییت

کارویژه اسراییل برای بهایی ها «مبارزه نرم» بود/ نفوذ در حوزه محیط زیست از مهمترین برنامه بهاییان است| گفت وگو با کارشناس حوزه بهاییت