مطالب مرتبط:
دولت قانون بازنشستگی را اجرا نمی کند؟
پاپی: می خواهیم پرچم ایران را در قونیه بالا ببریم/ در مسیر قهرمانی میراسماعیلی الگویم است
ورود متخصصان به نهاد سیاست گذاری پولی با تصویب طرح قانون بانک مرکزی
معاون رییس جمهور : حکمرانی خوب نیازمند قانون مناسب و جامع است
ورود متخصصان به نهاد سیاست گذاری پولی با تصویب طرح قانون بانک مرکزی
-65 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 24 مرداد 1401 ساعت 12:522022-08-15سياسي

اگر روند قانون گذاری درست انجام نشود در مسیر اجرا مرتب نیازمند اصلاحیه خواهیم بود


معاون پارلمانی رییس جمهور با بیان اینکه حکمرانی خوب نیازمند قانون مناسب و جامع است گفت: اگر روند قانون گذاری درست انجام نشود در مسیر اجرا مرتب نیازمند اصلاحیه خواهیم بود.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری موج، سید محمد حسینی معاون پارلمانی رییس جمهور در نخستین گردهمایی صاحب نظران و کارشناسان و معاونان پارلمانی وزارتخانه ها و دستگاه های اجرایی، خطاب به حاضرین در جلسه گفت: لازم است در سال دوم فعالیت دولت مردمی، در همه حوزه ها ابتکار عمل را در دست گرفته و امور مربوط به رابطه دولت و مجلس و طرح ها و لوایح را با برنامه ریزی و حضور فعال و مؤثر پیش برد.

وی تاکید کرد: اینکه در قانون گذاری بر لایحه محوری تاکید داریم لازمه اش این است که تلاش، برنامه ریزی و اقدام همه جانبه و مفیدی انجام داده و در ارائه لوایح مورد نیاز کشور پیشگام باشیم.

معاون پارلمانی رییس جمهور خاطرنشان کرد: در مجلس بعضاً در زمینه یک موضوع طرح های متعدد و متنوعی وجود دارد که بعضاً از الزامات اجرایی و کارشناسی لازم برخوردار نیستند و در صورت تصویب نهایی، در روند اجرا با اشکالاتی مواجه می شوند.

از جمله اینگونه طرح ها می توان به طرح تقسیمات کشوری و اصلاح قانون جامع انتخابات اشاره کرد که ترجیح دولت ارائه لوایح جامع به مجلس است، برای نمونه در تشکیل استان جدید کرمان جنوبی طرحی در مجلس مطرح بود ولی دولت به آن اکتفا نکرد و از سوی وزارت کشور لایحه ای تقدیم دولت شد که قرار است به مجلس تقدیم شود.

حسینی تصریح کرد: درباره بحث افزایش تعداد نمایندگان مجلس بر اساس اصل 64 قانون اساسی که سال 1368 در بازنگری قانون اساسی اضافه گردید، هر 10 سال می توان 20 نفر به تعداد نمایندگان افزود که در مجلس پنجم این کار را انجام دادیم و تعداد را از 270 به 290 رساندیم ولی از آن موقع به بعد نمایندگان نتوانستند به دلیل اختلاف نظرها در این زمینه به توافق برسند، اما اگر براساس نگاه جامعی با توجه به معیارها و شاخص هایی که در قانون ذکر شده است دولت به موضوع ورود پیدا کند و کار متقن، منسجم و جامعی ارائه دهد، می تواند وفاقی ایجاد کند و نمایندگان را متقاعد کند که همراهی نمایند، و این موارد از جمله نمونه های عینی است که اگر فعالانه عمل کنیم نتایج بهتر و مفیدی خواهد داشت.

وی افزود: در مورد قانون انتخابات هم اواخر هر دوره نمایندگان با شتابزدگی طرح ها و ایده هایی مطرح می کنند و غالباً هم به نتیجه مطلوب نمی رسد، از این رو لازم است از طرف دولت لایحه جامعی تدوین شود تا مدام نیاز به اصلاحیه نداشته باشد.

معاون پارلمانی رییس جمهور با قدردانی از اقدامات و زحمات معاونان پارلمانی دستگاه های اجرایی، اظهار داشت: انتظار داریم این هم افزایی و همراهی بیشتر باشد و هر کسی به صورت جزیره ای کار خودش را انجام ندهد چرا که هر لایحه ای آثار و تبعاتی دارد.

باید درباره هر تصمیم گیری قانونی و حتی درباره آیین نامه، دستورالعمل و بخشنامه ها نیز همه جوانب مورد توجه قرار بگیرد تا متنی که در نهایت تصویب می شود دقیق و قابل اجرا بوده و تبعات منفی برای کشور نداشته باشد.

حسینی استفاده از ظرفیت علمی کارشناسان و صاحب نظران وزارتخانه ها در کنار اساتید حوزه و دانشگاه را ضروری و مورد تاکید قرار داد و اظهار داشت: رییس جمهور از ابتدا تاکید داشتند که دانشگاه پشتوانه فکری دولت است لذا این موضوع نباید در حد حرف باشد و باید آن را اجرایی و عملیاتی کنیم.

پشتوانه یک طرح و لایحه باید نظرات علمی محققان و پژوهشگران دانشگاهی و حوزوی باشد تا ضمن آشنایی اساتید و پژوهشگران با واقعیت های جامعه، بواسطه نظراتشان برای گرفتاری های جامعه نیز چاره اندیشی شود.

وی گفت: دولت کارنامه درخشانی در یکسال گذشته داشته است و در بخش های مختلف از جمله بهداشت و درمان، سیاست خارجی، اقتصاد، صنعت، کشاورزی و فعالیت های عمرانی گام های بلندی برداشته است و کارنامه معاونان پارلمانی نیز بخش نرم افزاری دولت است تا طرح ها و لوایح را ساماندهی و مسیر حرکت و اقدامات دولت را در خدمت هر چه بهتر، روان و تسهیل کنند.

معاون پارلمانی رییس جمهور با اشاره به احادیث و روایاتی از ائمه اطهار (ع) در خصوص اهمیت توجه به علم، تحقیق و اندیشه، گفت: احادیث نورانی و مفاهیم بلند قرآنی در خصوص علم و اندیشه ورزی برای این است که انجام همه امور با تفکر، تدبر و تأمل همراه باشد و در غیر این صورت فایده چندانی نخواهد داشت.

بدون تردید با مطالعه و تحقیق می توان مرز دانش را گسترش داد.

رهبر فرزانه انقلاب نیز این حدیث معروف را از مولی علی علیه السلام بارها بیان کرده اند که العلم سلطان، علم مایه قدرت و اقتدار است.

همچنین در روایات از علم به عنوان کنز یعنی گنج و سرمایه یاد شده است، کشوری می تواند پیشرفته باشد که به دانش، پژوهش و کار تحقیقاتی متکی باشد.

حسینی با بیان اینکه حکمرانی خوب نیازمند قانون مناسب و جامع است، گفت: اگر روند قانون گذاری درست انجام نشود در مسیر اجرا مشکلات فراوانی ایجاد خواهد شد و مرتب نیازمند اصلاحیه و تغییر خواهیم بود.

وی تاکید کرد: قانون نباید ابهام داشته باشد که هر کس برداشت و تفسیر خود را داشته باشد و اگر به طور مثال مجلس در زمینه بودجه تصمیمی می گیرد باید منابع آن مشخص باشد در غیر این صورت قابلیت اجرا نخواهد داشت.

معاون پارلمانی رییس جمهور با اشاره به لزوم توجه به چالش ها و آسیب های قانونگذاری، وجود نگاه سیستمی و نظام مند در قانونگذاری را مورد تاکید قرار داد و گفت: در قانونگذاری وجود نگاه بخشی و جزیره ای می تواند آثار و تبعات منفی فرهنگی، سیاسی و امنیتی داشته باشد اگر برای موضوع مهمی مانند اصلاح نحوه توزیع یارانه ها تبیین و زمینه سازی درستی انجام نمی شد، چه بسا شرایط سو استفاده و غائله آفرینی دشمنان و بدخواهان فراهم می شد.

حسینی افزود: ممکن است اهداف کسانی که قانون را می نویسند خیر و برای اصلاح امور باشد اما عده ای که منافع شان به خطر می افتد ساکت ننشیند لذا نیاز است که در تدوین قوانین جامع نگری وجود داشته و ابعاد مختلف و تبعات آن مورد توجه قرار بگیرد.

وی با اشاره به مشکل تورم قوانین و لزوم تنقیح قوانین و مقررات اظهار داشت: بعضی از آیین نامه های موجود، مربوط به سال 1301 و حدود صد سال پیش است که باید پالایش و از رده خارج شوند تا هم مجریان احاطه کاملی پیدا کنند و هم افرادی که با آنها سر و کار دارند بتوانند به سهولت کار خود را انجام دهند.

به جای اینکه تورم قانون داشته باشیم باید قانون متقن، جامع و همه جانبه نگر تهیه کنیم.

معاون پارلمانی رییس جمهور در ادامه توجه به اقتضائات زمان در قانون گذاری را حائز اهمیت دانست و گفت: اگر علم به اقتضائات و تحولات زمان وجود نداشته باشد در مقابل هجمه ها و شبهات آسیب پذیر خواهیم بود.

ضمن اینکه باید در نیازسنجی تقنینی نیز پیش قدم شده و قوانین مورد نیاز جامعه را تدوین کنیم در این راستا باید هر دستگاه و وزارتخانه ای بررسی کند که چه نیازهایی وجود دارد و بر اساس آن پیشنهاد تدوین قانون لازم را ارائه دهد.

حسینی با تاکید بر اینکه بعد از گذشت چهار دهه استفاده از روش آزمون و خطا زیبنده نظام اسلامی نیست، اظهار داشت: در حالی که افراد اندیشمند و متفکر فراوانی در کشور وجود دارد نباید ضعف در قانون و مقررات وجود داشته باشد.

اگر قانون مدام اصلاحیه بخورد و در جامعه تزلزل ایجاد کند، اعتمادی به قانون نخواهد بود و حتی ممکن است زمینه ای برای افزایش فشارهای اجتماعی شود تا برخی قوانین مفید تغییر یابد.

وی استفاده از تجربه تاریخی و تجربه سایر کشورها را در ارتقای قوانین و کارآمدی و ماندگاری آن مورد تاکید قرار داد.

معاون پارلمانی رییس جمهور تصریح کرد: باید به انتظارات دولت توجه داشت وقتی که اعضای دولت و رییس جمهور شبانه روز تلاش می کنند انتظار دارند که در هر بخشی، هر مدیری وظیفه و مسئولیت اش را درست انجام دهد و با روحیه تحول خواهی و انقلابی گری دولت همسو و همراه باشد در غیر این صورت باید جای خود را به کسی بدهد که به چنین روحیه ای متعهد است.

در این مراسم بابک نگاهداری رییس مرکز پژوهش های مجلس شورای اسلامی با تقدیر از اهتمام جدی دولت برای ایجاد تعامل حداکثری و مؤثر، پیشنهادات خود را برای تقویت هرچه بیشتر رابطه دو قوه ارائه داده و بر آمادگی مرکز پژوهش ها بر همکاری با برنامه های معاونت امور مجلس تاکید کرد.

ادیانی معاون تقنینی معاونت امور مجلس ریاست جمهوری نیز در سخنانی از برنامه ریزی های انجام شده برای استفاده از ظرفیت های کارشناسی دستگاه های اجرایی و اساتید دانشگاه در خصوص ساماندهی مؤثر طرح ها و لوایح خبر داد.


کلید واژه ها: معاون پارلمانی رییس جمهور - معاون پارلمانی - پارلمانی - قانون گذاری - رییس جمهور - نیازمند - برنامه ریزی - معاون - قانون - نیاز - جمهور - نخستین گردهمایی - اصلاحیه - سید محمد حسینی - برنامه - اجرا - رییس - وزارتخانه ها - حکمرانی خوب - لوایح - دولت و مجلس - ابتکار عمل - محمد حسینی - وزارتخانه - کارشناسان - گردهمایی - فعال - مسیر - روند - لازم

آخرین اخبار سرویس:
برگزاری مراسم تحلیف کارآموزان وکالت استان قزوین

افزایش صلح و سازش با همکاری دفاتر الکترونیک قضایی

کوهکن: چارچوب اصل 27 قانون اساسی تهیه شود

برخی سبلریتی ها مداخله گر نظم اجتماعی شدند

فرصت برای ازسرگیری اجرای برجام وجود دارد

دستگیری عامل به آتش کشیدن یک دستگاه اتوبوس در ساوه

معاون اول رییس جمهور ایران به مسکو سفر می کند

رییسی: دولت دشمنان را در رسیدن به اهداف شوم شان ناکام می گذارد

وضعیتی عجیب/ دانشگاه شریف دیشب خواب نداشت!

زوال عقل و حواس پرتی های مکرر بایدن پاشنه آشیل دموکرات ها در انتخابات

مازندران 20 هزار دانش آموز محروم دارد/اجرای عدالت اجتماعی رویکرد دولت سیزدهم است

اجتماع مردمی بیعت با امام زمان(عج) برگزار می شود

زندگی، زندگانی و زنده مانی

قاریان در مرحله اول مسابقات کشوری اوقاف چه آیاتی را تلاوت می کنند

اولین نمایشگاه پایگاه های نمونه اسوه در سنندج برپا شد

آیین اعطای نشان ممتاز به 18 نفر از «خدام حسینی» برگزار شد + عکس

معاون فرودگاه امام برای آموزش زبان به کانادا رفته است!

سرعت بخشی در تکمیل خدمات بیمه سلامت محور ضروری است

انتخابات ریاست جمهوری برزیل به دور دوم کشیده شد

بهادری جهرمی مطرح کرد/ حل بهتر مشکلات با مفهوم تعاون

خانواده مهسا امینی به مجلس شورای اسلامی دعوت شدند

زخم دانشگاه شریف را مرهم بگذارید

این روزها در وطن چه خبر است و چه چیزی دارد رخ می دهد؟

پرداخت «پاداش پایان خدمت بازنشستگان» به کجا رسید؟

سرانجام تشکیل سازمان گردشگری در شهرداری تهران

سردار پاکپور: حدود 40 هدف مقر گروهک های تروریستی را با دقت 99 درصدی منهدم کردیم

نباید به دست دشمنان گزک بدهیم/دشمن می خواهد از آب گل آلود ماهی بگیرد

مانع زدایی از 50 واحد تولیدی و ایجاد 4 کارگاه اشتغال زا در سمنان

استخدام شرکت داروسازی ایران ناژو

اولویت امروز پیدا کردن قهرمانان است

استخدام مهندس برق و مکانیک (سیالات) برای مهندسان مشاور ابنیه نواندیش در تهران

توصیه روزنامه اطلاعات درباره اعتراضات: نگذارید نیروهایی که برای سازندگی و رونق تولید باید به کار گرفته شوند راهی کوچه و خیابان شوند

توهین به افراد قابلیت پیگیری قضایی دارد؟

احتمال نامزدی هیلاری کلینتون در انتخابات 2024 آمریکا

جبلی: نقش بسیج در جهاد تبیین /بسیجیان همواره در کنار مردم هستند

اخبار 10 شبکه قرآن، 11 مهر 1401

آمادگی ایران خودرو برای عبور از استانداردهای سخت گیرانه

بررسی بودجه سالیانه در دو فصل| تصویب ارقام و جداول در صحن علنی

قطع آب در برخی از مناطق مشهد (11 مهرماه 1401)

استخدام نقشه کش صنعتی و ساختمانی در اصفهان

استخدام کارمند اداری با بیمه و پاداش در شرکت پارس موازین در تهران

مستندساز خوزستانی: برخی سلبریتی ها نان انقلاب را خوردند اما علیه آن اقدام کردند

استخدام نصاب پروژکتور در گروه صنعتی نوین تکنیک در اصفهان

استخدام مهندس کامپیوتر با بیمه، بیمه تکمیلی، پاداش در بیر رباتیک در ارومیه

شهید عبدالهی جانش را تقدیم امنیت کردستان کرد

استخدام منشی با بیمه در شرکت طوفان ترابر آسیا در تهران

از مانع زدایی 50 واحد تولیدی تا ایجاد 4 کارگاه اشتغال زا در سمنان

مستندساز خوزستانی: برخی سلبریتی ها نان انقلاب را خوردند اما علیه آن اقدام کردند

بازدید معاون رییس جمهور از کارخانه قند یاسوج/افتتاح 5کیلومتر کمربندی یاسوج

شورای شهر: انتشار لیست ساختمان های ناایمن تهران بلامانع است

آموزش 300 هزار سرباز در قالب طرح مهارت آموزی

مشاور فرمانده سپاه: عده ای به جای خدمت به انقلاب دست به خیانت زدند و سرنوشت کشور را به برجام گره زدند

تاکید وزیر ارشاد و هنرمندان برای حفظ وحدت در همایش هنرمندان پیشکسوت

توسعه بندر بحرکان هندیجان راه پیشرفت استان خوزستان

کسب مقام کشوری دوستدار کتاب توسط روستای دوکوهک رامهرمز

عضو شورای مرکزی حزب موتلفه : دانشگاه را حجامت کنید / وقت پاکسازی دانشگاه های نظام اسلامی از استادان و دانشجویان فتنه گر فرارسیده

تخریب چهره روحانیت با یک خبر جعلی

شبکه نمایش خانگی؛ بستر پنهان مشکلات اخلاقی و فرهنگی

سیمرغ می تواند باعث استفاده از ظرفیت تئاتر در تلویزیون شود

چالش پرداخت پاداش پایان خدمت بازنشستگان؛ پرداخت قسطی اصلاً عادلانه نیست!

استخدام شرکت پارس آناهید رایان سیستم

نتایج آزمون استخدامی شرکت فولاد بوتیای ایرانیان

اخبار اشتغال و استخدام استان تهران در سال 1401

از قیاسش خنده آمد خلق را/ 20 پرده از بی طرفی، صحت و شفافیت BBC فارسی

استخدام منشی مدیر عامل با بیمه و بیمه تکمیلی در بیر رباتیک در ارومیه

مستندساز خوزستانی:برخی سلبریتی هایی نان انقلاب را خوردند اما علیه آن اقدام کردند

زمان آزمون استخدام شرکت فولاد بوتیای ایرانیان

بازدید معاون رییس جمهور از کارخانه قند یاسوج/افتتاح 5کیلومتر کمربندی یاسوج

استخدام نیروی موتور سوار با بیمه در محدوده مطهری تهران

صبر و بصیرت را باید از مادران شهدا فرا بگیریم

استخدام شرکت تدبیر عمران پارس

استخدام کارشناس پشتیبان فروش با بیمه تکمیلی در گروه صنعتی ملی شیمی در تهران

اعلام نشانی مراکز تخصصی حفظ قرآن در استان اصفهان

«مدهامتان»؛ تلاشی برای تبدیل مساجد به پایگاه های قرآنی

شرایط آزمون استخدام شرکت فولاد بوتیای ایرانیان

آمادگی ایران خودرو برای عبور از استانداردهای سخت گیرانه

درخواست روزنامه اعتماد از رییسی: یک نقد دقیق و بدون کلی گویی از سند 2030 ارائه کنید/ آنها که اکنون در خیابانند، در همین نظام آموزش دیده اند

سازوکار صدور مجوز تأسیس و فعالیت تشکل های مردم نهاد در ایران و جهان

طبق قانون ، حمله به دانشگاه ها ممنوع است / آقایان رییسی، محسنی اژه ای و قالیباف! کمک کنید به التیام زخم دانشگاه شریف

ژاپن کی به قدرت برمی گردد؟

احترام به دختر؛ الگوی تربیتی اهل بیت (ع)

نگاهی به تخریب هایی که بافت مرکزی مشهد را تغییر داده اند

سرتیپ جباری: همان هایی که به خارج فرار کردند دایه مهربان تر از مادر شده اند/ از خون حاج قاسم نخواهیم گذشت

تشییع پیکر شهید مدافع امنیت در سنندج

مشاور رییس و مدیرکل حوزه ریاست جهاددانشگاهی منصوب شد

دشمنان ایران آگاهانه به دنبال ایجاد چند دستگی هستند

بیش از 60 دستگاه هنوز به پنجره واحد ملی دولت الکترونیک متصل نشده اند

رییس جمهور: دشمن، عصبانی و در صدد ضربه به کشور است

شب پر التهاب در دانشگاه شریف

آخرین وضعیت ساختمان های ناایمن تهران | مالکان حاضر به ایمن سازی نیستند

خبر های کوتاه 11 مهر چهارمحال و بختیاری

توصیه روزنامه اطلاعات درباره اعتراضات

مراجع پنجگانه صلاحیت زاهدی وفا را تایید کردند | مجلس رای اعتماد می دهد

آقایان! کمک کنید به التیام زخم دانشگاه شریف

برای سالروز درگذشت آیت ا... سیدعلی قاضی، مردی که  همه وجودش مکاشفه بود

استاندار خراسان جنوبی: وحدت بین مسلمانان از برکات راهپیمایی اربعین است

پیکر مطهر شهید عبداللهی در سنندج تشییع شد

بخش پیوند کبد چهارمحال و بختیاری فعال می شود

عضو هیات علمی دانشگاه بین المللی امام(ره): خون مردم ایران در برابر تجزیه طلبی به جوش می آید

استخدام کارشناس اداری در شیمی آذرجام در قم

اگر روند قانون گذاری درست انجام نشود در مسیر اجرا مرتب نیازمند اصلاحیه خواهیم بود

اگر روند قانون گذاری درست انجام نشود در مسیر اجرا مرتب نیازمند اصلاحیه خواهیم بود