مطالب مرتبط:
تأکید رهبر انقلاب بر عدم فعالیت اقتصادی ائمه جمعه | ائمه جمعه و حوزه های علمیه روی پای خود ایستاده اند
فیلم| برخورد تریلی با قطار در چین
ببینید | اظهارنظر جنجال ساز محمدرضا پهلوی: سیستان ارزش اقتصادی ندارد!
نقش دستگاه قضایی در صیانت از سلامت جامعه و مجموع دستگاه های حکومتی | لزوم برخورد قاطعانه با متخلفین و مفسدین
طرفین برجام به متن نهایی نزدیک شده اند| فقط بهره مندی اقتصادی، تهران را مجاب می کند
-61 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 24 مرداد 1401 ساعت 11:322022-08-15اجتماعي

هر چه مشکلات اقتصادی بیشتر استفاده از موتور سیکلت هم بیشتر | برخورد با موتورهای پلاک مخدوش و فاقد پلاک تشدید می شود


رییس پلیس راهور تهران از تشدید برخورد با موتورسیکلت های فاقد پلاک و پلاک مخدوش که امنیت و آسایش مردم را به مخاطره انداخته اند،خبر داد و گفت: - به گزارش سایت قطره و به نقل ازهمشهری آنلاین، احتمالا در ماه های اخیر شما هم احساس کرده باشید که تخلف موتورسیکلت ها بیشتر شده است.

کاملا واضح است موتورسیکلت هایی که پلاک مخدوش دارند، موتورهایی که وارد پیاده رو می شوند، راکبانی که کلاه کاسکت ندارند، موتورهایی که مسیرهای یکطرفه را برعکس می آیند و آنهایی که میان خودروها ویراژ می دهند در همین 3-2 ماه اخیر بیشتر شده اند.

البته واقعیت این است که پلیس و شهرداری دیگر بیشتر از این نمی توانند برای کنترل موتورسیکلت ها انرژی صرف کنند چراکه راکبان این وسیله نقلیه با فرهنگسازی در وهله نخست باید به این درک برسند که احتیاط، استفاده از وسایل ایمنی و رعایت نکات و قوانین راهنمایی و رانندگی به سود خودشان است.

با این حال آنطور که رییس پلیس راهور تهران بزرگ اعلام می کند دوباره طرح برخورد جدی با متخلفان در دستور کار قرار گرفته است.

بنابراین اگر موتورسیکت شما پلاک ندارد یا پلاک آن مخدوش و ناخواناست، قبل از تردد در سطح شهر ابتدا وضعیت پلاک موتورسیکلت خودتان را روشن کنید و از ورود به سطح معابر با چنین وضعیتی جدا خودداری کنید تا درگیر سیر مراحل قانونی این تخلف نشوید.

نباید فراموش شود که در ماده720 قانون مجازات اسلامی به صراحت بیان شده که تغییر در ارقام و وضعیت ظاهری وسیله نقلیه جرم محسوب شده و مجازات از 6 ماه تا یک سال حبس را دارد.

این پیام واضح و روشن پلیس راهور به مالکان و راکبان موتورسیکلت هایی است که به دلایل مختلف در هنگام تردد در معابر خواندن شماره پلاک و شناسایی وسیله نقلیه آنها مقدور و ممکن نیست.

پلیس راهور این بار به صورت جدی تر و بدون هیچ اغماضی درحال برخورد با این قبیل وسایل نقلیه است.

حال با هدف تشدید برخورد با موتورسواران متخلف، از ابتدای ماه جاری در سطح معابر و تقاطع ها و میادین مهم و پر تردد پایتخت، کفی هایی در نقاط مختلف شهر تهران مستقر شده و از ابتدای هفته آینده با موتورهای متخلف به شدت برخورد می شود.

در این طرح با موتورسواران فاقد پلاک یا دارای پلاک مخدوش مطابق قانون برخورد شده و موتورسیکلت های آنها توسط پلیس راهور توقیف شده و به وسیله کفی ها به پارکینگ منتقل می شود و پس از انتقال موتورسیکلت به پارکینگ توسط کفی، برای فرد متخلف نیز پرونده تشکیل شده و به مراجع قضایی معرفی می شود.

تشدید برخورد با موتورسیکلت های پلاک مخدوش رییس پلیس راهنمایی و رانندگی تهران بزرگ درباره موتورسیکلت های متخلف و تشدید برخورد با راکبان متخلف به همشهری می گوید: با توجه به اینکه تردد موتورسیکلت های فاقد پلاک، پلاک مخدوش و همچنین پلاک ناخوانا و استتار شده یکی از عوامل اصلی بروز تخلف هایی چون عبور از چراغ قرمز، حرکت در پیاده رو، ورود به معابر یکطرفه و.

بوده و همچنین به مباحثی چون سرقت، کیف قاپی و موارد امنیتی ارتباط مستقیم دارد، در طول یک سال و نیم گذشته برخورد با موتورسیکلت هایی که پلاک آنها قابل رویت و شناسایی نیست در قالب طرح و برنامه های جدید و مختلف با همکاری نیروی انتظامی آغاز شد و در این مدت جسته و گریخته ادامه داشت.

به گفته سردار محمدحسین حمیدی فقط در مناسبت های خاصی مانند اعیاد و عزاداری ها میزان برخوردها شدت و ضعف هایی داشته، اما هیچ وقت متوقف نشده است.

او می گوید: از اسفند سال گذشته و اوایل امسال تشدید برخورد با موتورسیکلت های فاقد پلاک و پلاک مخدوش در دستور کار و در رأس برنامه های همکاران ما در پلیس راهور قرار گرفته است و به طور متوسط روزانه 100موتورسیکلت اعمال قانون شده و با کفی به پارکینگ منتقل می شوند و فرد متخلف نیز مطابق قانون باید پاسخگوی مراجع قضایی باشد.

شیوع تردد موتورسیکلت های پلاک مخدوش سردار حمیدی دلیل تشدید برخورد با موتورسیکلت ها را افزایش و شیوع موتورسیکلت هایی اعلام می کند که پلاک آنها به دلایل مختلف ازجمله مخدوش و ناخوانا بودن قابل رویت و شناسایی نیست: زمانی که طرح موتوریار را شروع کردیم و جایگزین برخوردهای قبلی شد، بازهم موضوع اصلی این بود که اگر شخصی خودش همراهی می کرد و تمایل داشت در این طرح مشارکت داده می شد، اما اگر نمی خواست و اصرار بر ارتکاب تخلف داشت، مأموران ما موتورسیکلت را با کفی به پارکینگ منتقل می کردند.

البته به ندرت این اتفاق می افتاد و اغلب تمایل داشتند تا در طرح موتوریار مشارکت کنند و موتورسیکلت شان به پارکینگ منتقل نشود.

در آن مقطع تعداد موتورسیکلت هایی که به پارکینگ اعزام شدند بسیار محدود و تقریبا به تعداد انگشتان دست بود.

رییس پلیس راهور با بیان اینکه سال گذشته که در خلال تشدید برخورد با موتورسیکلت های متخلف، جرایم زیادی کشف و ضبط شد، می گوید: متوجه شدیم بسیاری از راکبان موتورسیکلت پلاک وسیله نقلیه را دستکاری کرده یا پوشانده اند یا برخی فاقد پلاک هستند که می تواند باعث بروز مشکلات و تخلف ها و آسیب های به مراتب بزرگ تری باشد و در نتیجه کفی ها بیشتر از قبل به کار گرفته شدند و این برخوردهای قانونی همچنان با همان شدت ادامه دارد تا در این زمینه به یک وضعیت با ثبات تری برسیم.

در واقع علت تشدید شدن استفاده از کفی ها که در گذشته جسته و گریخته مورد استفاده قرار می گرفت، این بود که شاهد شیوع تردد موتورسیکلت هایی بودیم که به دلایل مختلف ازجمله نداشتن پلاک و پلاک مخدوش و ناخوانا و نامشخص بودن اعداد پلاک، قابل شناسایی نبوده و جرایم متعددی از سوی این قبیل موتورسیکلت ها مشهود بود.

درخلال این طرح تعدادی موتورسیکلت سرقتی، سارق موتورسیکلت، کیف قاپ، موبایل قاپ و سارق شناسایی و دستگیرشده و تحویل مراجع قضایی شدند.

به عبارت دیگر این طرح تنها جنبه ترافیکی و حمل ونقلی نداشته و به لحاظ انتظامی و امنیتی هم دارای کارکرد و اهمیت است.

کاهش حوادث رییس پلیس راهور تهران در عین حال از کاهش آمار حوادث و سوانح مربوط به موتورسیکلت ها در سال1401 خبر می دهد و به همشهری می گوید: مجموع اقدامات پلیس راهور در زمینه برخورد با موتورسیکلت های متخلف به چند بخش تقسیم می شود.

یک بخش موتورسیکلت های سنگین است که بدون هیچ اغماضی حتی در تعطیلات با آنها برخورد می شود و تاکنون حدود 230دستگاه از این نوع موتورسیکلت ها توقیف شده و در پارکینگ است.

با توجه به اینکه موتورسیکلت های سنگین عمدتا قاچاق بوده و ارکان اصلی آن مخدوش است و فاقد سند و مدرک هستند، بعد از توقیف و انتقال به پارکینگ، در فرایند قضایی دوباره به دست مالک و راکب شان نمی رسند.

بخش دوم موتورهای سبک هستند که عمدتا شماره گذاری شده و مجوز شماره گذاری دارند.

در مورد موتورهای سبک یک مبحث کارها و طرح هایی مانند موتوریار، آموزش های میدانی و.

است که پلیس راهور انجام داد و منجر به اصلاح رفتار ترافیکی شد و آمارها و نتایج خوبی هم به دنبال داشت.

مورد بعدی هم طرح تشدید برخورد با متخلفان است.

درکنار اینها اصلاحات هندسی معابر با کمک و مشارکت مدیریت جدید شهرداری تهران، مانند آنچه در تونل امیرکبیر شاهد آن بودیم و همچنین ساماندهی محل پارک موتورسیکلت ها در محدوده های پر تردد مانند بازار بزرگ که همچنان درحال تکمیل این شبکه هستیم، باعث شده تا طبق آمار منتشر شده از سوی پزشکی قانونی در 4ماه اخیر نسبت به مدت مشابه سال گذشته تصادفات فوتی موتورسیکلت ها حدود 4درصد، تصادفات جرحی موتورسیکلت ها حدود 9درصد و تصادفات خسارتی موتورسیکلت ها حدود 2درصد کاهش پیدا کند.

این موضوع نشان می دهد که کارها و طرح های اجرا شده تا به امروز مؤثر، مفید و تأثیرگذار بوده است.

تشکری هاشمی: شورای ترافیک شهر تهران تصمیم گیری می کند سیدجعفر تشکری هاشمی، رییس کمیسیون عمران و حمل ونقل شورای شهر تهران موضوع موتورسیکلت ها را یکی از مباحث مهم و جدی شهر تهران می داند که لازم است درمورد آن تصمیمات آنی و کلیدی گرفته شود: هرچه اقتصاد ما با مشکلات بیشتری مواجه می شود و هرچه سفره خانوارها کوچک تر می شود، روی آوردن و استقبال مردم از وسایل نقلیه ارزان قیمت تر مانند موتورسیکلت هم افزایش پیدا می کند.

علاوه براین در سال ها و دهه های گذشته، سیاست های اشتباهی در مورد محدوده مرکزی شهر اعمال و اجرا شده است که باعث شده تا میل استفاده از موتورسیکلت درمیان مردم بیشتر شود.

در رابطه با موتورسیکلت ها دستگاه های متعددی مسئول و متولی هستند.

پلیس، وزارت صنایع و شهرداری هرکدام نقش و سهم خودشان را دارند.

به عنوان مثال سیاست های شهرداری در بحث محدوده های کنترل طرح ترافیک و مرکز شهر سیاست هایی نبوده که بتواند مشکل موتورسیکلت ها را کاهش دهد و کنترل کند.

تمام این عوامل دست به دست هم داده تا استفاده از موتورسیکلت به عنوان یک وسیله نقلیه ارزان و اقتصادی که می تواند در همه جا تردد داشته باشد و لازم نیست هیچ قانونی را رعایت کند مورد استقبال عموم مردم قرار بگیرد.

او با اشاره به اینکه این موضوع باید در شورای ترافیک شهر تهران که وزارت کشور، پلیس، شهرداری و نماینده شورای اسلامی شهر تهران در آن حضور دارند، به عنوان یک موضوع مهم و جدی مطرح شود، می افزاید: اینگونه می توان برای قانونمند کردن تردد، محدود کردن و چگونگی جایگزینی موتورسیکلت ها تصمیمات آنی و کلیدی گرفت.

مهم ترین موضوعی که اکنون باید مورد توجه قرار بگیرد موتورسیکلت های کاربراتوری هستند که هم آلودگی و مخاطرات زیادی دارند و هم بزه های زیادی از طریق آنها اتفاق می افتد.

اگر موتورسیکلت های کاربراتوری به موتورسیکلت های برقی تبدیل شوند، بسیاری از این مشکلات مرتفع خواهد شد.

شهرداری تهران و شورای شهر شاید بتوانند بخشی از موضوعات مربوط به موتورسیکلت ها را پوشش دهند، اما این موضوع نیازمند بحث و بررسی و تصمیم گیری در شورای ترافیک است و می تواند یکی از دستور جلسات این شورا در جلسات آینده باشد.

به عنوان یک موضوع جدی، در کمیسیون عمران و حمل ونقل شورای شهر هم چندین جلسه روی مباحث مربوط به موتورسیکلت ها کار کرده ایم و امیدواریم در کنار شورای ترافیک بتوانیم راه حل ها و راهکارهای مناسبی برای این موضوع پیشنهاد و ارائه دهیم.

آمار تصادفات موتورسیکلت ها سال1400: 47درصد فوتی از کل 64درصد جرحی از کل سال1401: 43درصد فوتی از کل 63درصد جرحی از کل
کلید واژه ها: موتور - موتورسیکلت - پلاک مخدوش - پلاک - رییس پلیس راهور تهران - هایی - پلیس راهور تهران - رییس پلیس راهور - استفاده - مشکلات اقتصادی - برخورد - وسیله نقلیه - موتور سیکلت - تشدید - پلیس راهور - کلاه کاسکت - فرهنگسازی - رییس پلیس - پلیس - فاقد - پیاده رو - اقتصادی - شهرداری - خودروها - واقعیت - مشکلات - همشهری - تهران - آسایش - گزارش

آخرین اخبار سرویس:
رگبار پراکنده و رعد و برق در برخی مناطق هرمزگان

زاکانی: معتقدم مهم‏ ‎ترین بخش دولت آموزش و پرورش است

ترافیک روان در اغلب محورها/ جاده های 4 استان بارانی

بیشترین تردد در آزادراه کرج-قزوین و آزادراه تهران-کرج

رشد ابر، رگبار پراکنده و رعد و برق در برخی مناطق هرمزگان

ترافیک نیمه سنگین ولی روان در آزادراه های قزوین

بارش باران در بیشتر مناطق شمالی کشور از اواسط هفته

وزش باد در خراسان جنوبی سرعت می گیرد

اعلام نحوه محاسبه مستمری بازنشستگی فرهنگیان/مزایای رتبه بندی برای کدام بازنشستگان لحاظ می شود؟

آغاز عملیات حمل و ذخیره سازی 75 هزار تن شن، ماسه و نمک

گرم ترین و سردترین استان ها کدامند؟

ورود 19 هزار زائر با قطار به مشهد؛ روزانه

رفع سدمعبر در مسیر مدارس جنوب تهران

900 موکب در مشهد آماده خدمت رسانی به زائران رضوی دهه پایانی صفر

کاهش نسبی دما همراه با وزش باد در نوار شرقی کشور

مهر، آغازی برای آموختن/معلمان در سنگر مدارس حاضر می شوند

ثبت 3 هزار و 51 واقعه تولد در استان ایلام

بیش از 11 هزار نفر در خراسان جنوبی اسکان یافتند

بارش باران در 9 استان کشور

خبرهای خوب از توران؛ مشاهده یک یوزپلنگ ماده همراه با 4 توله اش

900 موکب در مشهد آماده خدمت رسانی برای زائران رضوی دهه پایانی صفر

بارش باران در 9 استان کشور | خیزش گردوخاک در مناطق مستعد

بارش باران در 9 استان کشور

پیش بینی وزش باد شدید در خراسان رضوی

خاندوزی: کارگروهی برای افزایش سواد مالی دانش آموزان ایجاد شد

حال و هوای روز اول مهر دوست داشتنی است/ تشکیل کارگروهی برای افزایش سواد مالی دانش آموزان

بارش باران و لغزندگی جاده های پایین دست

خاندوزی: کارگروهی برای افزایش سواد مالی دانش آموزان ایجاد شد

شناسایی210 پهنه فرونشست در کشور/ نقشه راههای دسترسی به مناطق زلزله زده و سیل زده در کمتر از 24 ساعت تهیه می شود

شناسنامه های قدیمی هرچه سریع تر تعویض شوند | اعلام چگونگی تغییر نام و نام خانوادگی | شناسنامه المثنی دیگر صادر نمی شود؟

آسمانی صاف همراه با وزش باد برای چهارمحال و بختیاری

ترافیک محور کندوان سنگین است

آسمانی صاف همراه با ورزش باد برای چهارمحال و بختیاری

گسترش سما در نجف آباد با بهره برداری از مدارس جدید

کیفیت هوای پایتخت قابل قبول است

ارئه سرویس «6، 5، 4» برای حمایت از کودکان و نوجوانان درفضای مجازی

اتوبوس در هفته نخست مهر رایگان شد

تعیین شهریه سرویس مدارس در گیلان بر اساس فاصله مسیر ها و شرایط جغرافیایی شهرستان

توزیع 1200 بسته لوازم التحریر در رزمایش همکلاسی مهربان

مترو هشتگرد امروز مسافرگیری ندارد

تلما با 4 توله اش در توران دیده شد

محور هراز و کندوان یک طرفه است

«همسفران خورشید» طرحی برای خدمت رسانی به زائران پیاده امام رضا (ع)

بزرگراه شهید شوشتری به آزادراه تبدیل می شود

بارش باران در 9 استان کشور | خیزش گردوخاک در مناطق مستعد (3 مهرماه 1401)

آیین عزاداری چخچاخی در روستای رامشه جرقویه علیا

ترافیک روان در اغلب محور ها | جاده های 4 استان بارانی (3 مهرماه 1401)

بارش باران در این 9 استان/ گرمترین و سردترین استان ها کدامند؟

63.5 درصد از اراضی ملایر موقوفه است

پیش بینی رعدوبرق و وزش باد شدید در برخی استان ها/ کاهش 5 تا 10 درجه ای دمای برخی مناطق کشور

تصاویر| آغاز سال تحصیلی مدارس استثنایی در مشهد

مشهد الرضا سوگوار رحلت ختم رسل و سبط اکبرش؛ زائران پیاده به قرار دل ها نزدیک می شوند

هواشناسی فردا/کاهش نسبی دما

هوای پایتخت در وضعیت قابل قبول

کاهش دما و بارش باران در سواحل شمالی و شمال غرب و شرق کشور/دریای خزر و خلیج فارس مواج ومتلاطم

7 راهکار کلیدی برای کاهش تعارضات پلنگ با انسان

اتوبوس های بندرعباس در هفته اول مهر برای دانش آموزان و دانشجویان رایگان است

بارش باران در این 9 استان/ گرمترین و سردترین استان ها کدامند؟

تداوم محدودیت های ترافیکی در جاده های مازندران

تخفیف 50 درصدی کارت مترو ویژه دانش آموزان و دانشجویان

محور هراز و کندوان یک طرفه است

هواشناسی 3/ 07/ 1401/ بارش باران در 9 استان

بارش باران در 9 استان کشور / خیزش گردوخاک در مناطق مستعد

هوای تهران امسال 31 درصد آلوده تر از پارسال | علت تشدید آلودگی چیست؟

رییسی قانون تفسیر ماده 11 قانون رسیدگی به تخلفات و جرایم در آزمون سراسری را برای اجرا ابلاغ کرد

شور دلدادگی در صحن و سرای امام هشتم؛ روایتی از موکب دهه هشتادی ها در چند قدمی شهر بهشت

بارش باران در محورهای چالوس و هراز/ تردد روان در جاده های کشور

محدودیت های ترافیکی 2 مهر تا 6 مهر

خدمت رسانی موکب های قزوین در مشهد مقدس

احتمال وقوع طوفان در برخی استان ها

استخدام تکنسین فنی با بیمه و سرویس در شرکت رضوان دانه تبریز

استخدام حسابدار با بیمه در یک شرکت معتبر در اصفهان

از متروی پرند چه خبر؟

آزمون جامع سطح 4 حوزه علمیه خواهران مازندران برگزار شد

آستان قدس رضوی با همه ظرفیت مهیای میزبانی شایسته از زائران دهه آخر صفر

خدمت 97 موکب در حریم رضوی به زائران دهه آخر صفر

پیش بینی رعدوبرق و وزش باد شدید در برخی استان ها

تردد دانش آموزان با هزینه های چندمیلیونی سرویس مدارس

بارش باران در 9 استان کشور / خیزش گردوخاک در مناطق مستعد

یک هفته متروی رایگان برای دانش آموزان

مترو هشتگرد امروز مسافرگیری ندارد

هواشناسی هرمزگان یکشنبه سوم مهر

هشدار سیلاب ناگهانی و برخورد صاعقه در 9 استان

آماده باش هلال احمر؛ احتمال وقوع طوفان در برخی استان ها

توزیع بسته های لوازم التحریر بین دانش آموزان نیازمند پلدختر

پوشش 60 درصدی سواد اموزان اتباع در طرح کمیساریا

امسال 57 پرونده موقوفه خواری در زنجان تشکیل شده است

هواشناسی ایران 1401/07/03؛ هشدار سیلاب ناگهانی و برخورد صاعقه در 9 استان

دختران دانش آموز چاق شده اند

جزییات بلیط تخفیف دار مترو برای دانش آموزان و دانشجویان | ثبت نام از طریق سایت شرکت

جاده های مازندران مه آلود و لغزنده است

الزامی به تعویض شناسنامه های قدیمی وجود ندارد

متروی گلشهر-هشتگرد مسافر گیری ندارد

تمهیدات پلیس زنجان همزمان با آغاز مدارس

ترافیک نیمه سنگین در آزادراه کرج - تهران 3مهر

امیدواریم بتوانیم قدمی جهت رفع محرومیت ها در مناطق برداریم

اعمال محدودیت ترافیکی در جاده هراز و کندوان

وضعیت ترافیکی در محور کرج- چالوس/ بارندگی شروع شد

ساعت شیفت بعداز ظهر مدارس تغییر کرد

ترافیک نیمه سنگین در آزادراه کرج - تهران| 3مهر

هر چه مشکلات اقتصادی بیشتر استفاده از موتور سیکلت هم بیشتر | برخورد با موتورهای پلاک مخدوش و فاقد پلاک تشدید می شود

هر چه مشکلات اقتصادی بیشتر استفاده از موتور سیکلت هم بیشتر | برخورد با موتورهای پلاک مخدوش و فاقد پلاک تشدید می شود