مطالب مرتبط:
اژه ای: در نظام اسلامی افراد پاک طینت رشد می کنند
فیلم | آیت الله جوادی آملی: حفظ نظام اسلامی واجب عینی است
وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی: مهم ترین اقدام ما تصویب لایحه جدید نظام جامع روزنامه نگاری است
در نظام اسلامی معاویه صفت ها رسوا می شوند
هفته 2 بوندسلیگای آلمان؛ شکست دوباره لورکوزن در حضور آزمون
-61 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 24 مرداد 1401 ساعت 10:172022-08-15سياسي

بعد از 4دهه استفاده از آزمون و خطا زیبنده نظام اسلامی نیست


معاون امور مجلس رییس جمهور معاونان پارلمانی وزارتخانه ها و دستگاه های اجرایی را در دومین سال دولت، به حضور فعال و موثرتر در بررسی کارشناسانه طرح ها و تدوین لوایح متقن و مورد نیاز کشور فراخواند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازهمشهری آنلاین، سید محمد حسینی در نخستین گردهمایی صاحب نظران و کارشناسان و معاونان پارلمانی وزارتخانه ها و دستگاه های اجرایی، خطاب به حاضرین در جلسه گفت: لازم است در سال دوم فعالیت دولت مردمی، در همه حوزه ها ابتکار عمل را در دست گرفته و امور مربوط به رابطه دولت و مجلس و طرح ها و لوایح را با برنامه ریزی و حضور فعال و موثر پیش برد.

معاون رییس جمهور تاکید کرد: اینکه در قانون گذاری بر لایحه محوری تاکید داریم لازمه اش این است که تلاش، برنامه ریزی و اقدام همه جانبه و مفیدی انجام داده و در ارایه لوایح مورد نیاز کشور پیشگام باشیم.

حسینی خاطرنشان کرد: در مجلس بعضاً در زمینه یک موضوع طرح های متعدد و متنوعی وجود دارد که برخی از الزامات اجرایی و کارشناسی لازم برخوردار نیستند و در صورت تصویب نهایی، در روند اجرا با اشکالاتی مواجه می شوند.

از جمله اینگونه طرح ها می توان به طرح تقسیمات کشوری و اصلاح قانون جامع انتخابات اشاره کرد که ترجیح دولت ارائه لوایح جامع به مجلس است، برای نمونه در تشکیل استان جدید کرمان جنوبی طرحی در مجلس مطرح بود ولی دولت به آن اکتفا نکرد و از سوی وزارت کشور لایحه ای تقدیم دولت شد که قرار است به مجلس تقدیم شود.

معاون پارلمانی رییس جمهور خاطرنشان کرد: درباره بحث افزایش تعداد نمایندگان مجلس براساس اصل 64 قانون اساسی که سال 1368 در بازنگری قانون اساسی اضافه شد، هر 10 سال می توان 20 نفر به تعداد نمایندگان افزود که در مجلس پنجم اینکار را انجام دادیم و تعداد را از 270 به 290 رساندیم ولی از آن موقع به بعد نمایندگان نتوانستند به دلیل اختلاف نظرها در این زمینه به توافق برسند، اما اگر براساس نگاه جامعی با توجه به معیارها و شاخص هایی که در قانون ذکر شده است دولت به موضوع ورود پیدا کند و کار متقن ، منسجم و جامعی ارائه دهد، می تواند وفاقی ایجاد کند و نمایندگان را متقاعد کند که همراهی کنند، و این موارد از جمله نمونه های عینی است که اگر فعالانه عمل کنیم نتایج بهتر و مفیدی خواهد داشت.

حسینی افزود: در مورد قانون انتخابات هم اواخر هر دوره نمایندگان با شتابزدگی طرح ها و ایده هایی مطرح می کنند و غالباً هم به نتیجه مطلوب نمی رسد، لذا لازم است از طرف دولت لایحه جامعی تدوین شود تا مدام نیاز به اصلاحیه نداشته باشد.

معاون پارلمانی رییس جمهور با قدردانی از اقدامات و زحمات معاونان پارلمانی دستگاه های اجرایی اظهار داشت: انتظار داریم این هم افزایی و همراهی بیشتر باشد و هر کسی بصورت جزیره ای کار خودش را انجام ندهد؛ چرا که هر لایحه ای آثار و تبعاتی دارد.

باید درباره هر تصمیم گیری قانونی و حتی درباره آیین نامه، دستورالعمل و بخشنامه ها نیز همه جوانب مورد توجه قرار بگیرد تا متنی که در نهایت تصویب می شود دقیق و قابل اجرا بوده و تبعات منفی برای کشور نداشته باشد.

وی استفاده از ظرفیت علمی کارشناسان و صاحب نظران وزارتخانه ها در کنار اساتید حوزه و دانشگاه را ضروری و مورد تاکید قرار داد و اظهارداشت: رییس جمهور از ابتدا تاکید داشتند که دانشگاه پشتوانه فکری دولت است، لذا این موضوع نباید در حد حرف باشد و باید آن را اجرایی و عملیاتی کنیم .

پشتوانه یک طرح و لایحه باید نظرات علمی محققان و پژوهشگران دانشگاهی و حوزوی باشد تا ضمن آشنایی اساتید و پژوهشگران با واقعیت های جامعه، بواسطه نظراتشان برای گرفتاری های جامعه نیز چاره اندیشی شود.

حسینی گفت: دولت کارنامه درخشانی در یکسال گذشته داشته است و در بخش های مختلف از جمله بهداشت و درمان، سیاست خارجی، اقتصاد، صنعت، کشاورزی و فعالیتهای عمرانی گام های بلندی برداشته است و کارنامه معاونان پارلمانی نیز بخش نرم افزاری دولت است تا طرح ها و لوایح را ساماندهی و مسیر حرکت و اقدامات دولت را در خدمت هر چه بهتر، روان و تسهیل کنند.

معاون رییس جمهور در ادامه با بیان اینکه حکمرانی خوب نیازمند قانون مناسب و جامع است، گفت: اگر روند قانون گذاری درست انجام نشود، در مسیر اجرا مشکلات فراوانی ایجاد خواهد شد و مرتب نیازمند اصلاحیه و تغییر خواهیم بود.

معاون امور مجلس رییس جمهور تاکید کرد: قانون نباید ابهام داشته باشد که هر کس برداشت و تفسیر خود را داشته باشد و اگر بطور مثال مجلس در زمینه بودجه تصمیمی می گیرد باید منابع آن مشخص باشد در غیر این صورت قابلیت اجرا نخواهد داشت.

وی با اشاره به لزوم توجه به چالش ها و آسیب های قانونگذاری ، وجود نگاه سیستمی و نظام مند در قانونگذاری را مورد تاکید قرار داد و گفت: در قانونگذاری وجود نگاه بخشی و جزیره ای می تواند آثار و تبعات منفی فرهنگی، سیاسی و امنیتی داشته باشد اگر برای موضوع مهمی مانند اصلاح نحوه توزیع یارانه ها تبیین و زمینه سازی درستی انجام نمی شد، چه بسا شرایط سوء استفاده و غائله آفرینی دشمنان و بدخواهان فراهم می شد.

معاون رییس جمهور افزود: ممکن است اهداف کسانی که قانون را می نویسند خیر و برای اصلاح امور باشد، اما عده ای که منافع شان به خطر می افتد ساکت ننشیند لذا نیاز است که در تدوین قوانین جامع نگری وجود داشته و ابعاد مختلف و تبعات آن مورد توجه قرار بگیرد.

وی با اشاره به مشکل تورم قوانین و لزوم تنقیح قوانین و مقررات اظهار داشت: بعضی از آیین نامه های موجود، مربوط به سال 1301 و حدود صد سال پیش است که باید پالایش و از رده خارج شوند تا هم مجریان احاطه کاملی پیدا کنند و هم افرادی که با آنها سر و کار دارند بتوانند به سهولت کار خود را انجام دهند.

به جای اینکه تورم قانون داشته باشیم باید قانون متقن، جامع و همه جانبه نگر تهیه کنیم.

معاون رییس جمهور در ادامه توجه به اقتضائات زمان در قانون گذاری را حائز اهمیت دانست و گفت: اگر علم به اقتضائات و تحولات زمان وجود نداشته باشد در مقابل هجمه ها و شبهات آسیب پذیر خواهیم بود.

ضمن اینکه باید در نیازسنجی تقنینی نیز پیش قدم شده و قوانین مورد نیاز جامعه را تدوین کنیم در این راستا باید هر دستگاه و وزارتخانه ای بررسی کند که چه نیازهایی وجود دارد و براساس آن پیشنهاد تدوین قانون لازم را ارائه دهد.

معاون پارلمانی رییس جمهور با تاکید بر اینکه بعد از گذشت چهار دهه استفاده از روش آزمون و خطا زیبنده نظام اسلامی نیست، اظهار داشت: در حالیکه افراد اندیشمند و متفکر فراوانی در کشور وجود دارد نباید ضعف در قانون و مقررات وجود داشته باشد.

اگر قانون مدام اصلاحیه بخورد و در جامعه تزلزل ایجاد کند، اعتمادی به قانون نخواهد بود و حتی ممکن است زمینه ای برای افزایش فشارهای اجتماعی شود تا برخی قوانین مفید تغییر یابد.

معاون رییس جمهور در ادامه استفاده از تجربه تاریخی و تجربه سایر کشورها را در ارتقای قوانین و کارآمدی و ماندگاری آن مورد تاکید قرار داد.

حسینی در پایان تصریح کرد: باید به انتظارات دولت توجه داشت وقتی که اعضای دولت و رییس جمهور شبانه روز تلاش می کنند انتظار دارند که در هر بخشی، هر مدیری وظیفه و مسئولیت اش را درست انجام دهد و با روحیه تحول خواهی و انقلابی گری دولت همسو و همراه باشد در غیر این صورت باید جای خود را به کسی بدهد که به چنین روحیه ای متعهد است.


کلید واژه ها: دستگاه های اجرایی - معاون امور مجلس رییس جمهور - وزارتخانه ها - برنامه ریزی - معاون - رییس جمهور - وزارتخانه - کارشناسان - پارلمانی - لوایح - معاون رییس جمهور - نخستین گردهمایی - معاون امور مجلس - سید محمد حسینی - دستگاه - برنامه - فعال - مجلس - دولت - طرح ها - قانون گذاری - نظام اسلامی - جمهور - دولت و مجلس - حسینی - معاون امور - ابتکار عمل - محمد حسینی - نیاز - مورد

آخرین اخبار سرویس:
تذکر آیت الله مکارم شیرازی به نیروی انتظامی

شاهدیه 54 شهید به انقلاب تقدیم کرده است

ببینید | شیرین کاری ها و شادی های کودکانه یک باربر در خیابان

وزیر کشور: اگر حوادث اخیر برنامه ریزی شده نیست، چرا دوربین ها را زده اند؟

چگونه دختر می تواند بدون اذن پدر ازدواج کند؟

پایان مهلت ثبت شناسه لوازم یدکی خودرو

عصر ظهور زمان به ثمر نشستن تمام زحمات انبیاء الهی است

افشای پشت پرده جدید از تجمعات اخیر+فیلم

آیت الله مکارم شیرازی: نیروی انتظامی به خوبی توانسته در برابر ناامنی ها در میدان حضور پیدا کند / باید صف معترضین از آشوبگران جدا شود

انتقاد استاندار کهگیلویه و بویراحمد از سهم ناچیز استان در حوزه نفت و آب

آمادگی ایران برای همکاری به منظور کم کردن اثرات ریزگردها

«تاکایف»: انتخابات ریاست جمهوری قزاقستان شفاف برگزار خواهد شد

فرمان شاه سلطان در عزل کلانتر نایین به خاطر اعلام نارضایتی مردم

اعلام حمایت عباس عبدی از پیشنهاد عالی کیهان

مراقب محاصره تبلیغاتی دشمن باشیم

وزیر گشور با مولوی عبدالحمید دیدار کرد / وحیدی : اگر حوادث اخیر بدون برنامه بود ، چرا دوربین ها را زده اند؟

موج اعتراضات ایجاد نشده، فقط اعتراض نقطه ای داریم/ مشکل اصلی پایین بودن سواد رسانه ای است!

دسترسی رسانه ها به منابع خبری باید تقویت شود/ انتظار از رسانه ها برای انعکاس صرف مواضع دستگاه های دولتی درست نیست

مدرسه عالی حقوق ایران چگونه تاسیس شد؟

عضو خبرگان رهبری: عوامل پنهان اغتشاشات بررسی شود

جولان سگ های ولگرد در بسیاری از خیابانهای شهر

واکنش کرباسچی به دستور رییسی : بسیار عالیست. کاش ...

600 نفر از خدمات طرح نذر آب در استان قزوین بهره مند شدند

اقدامات خوبی برای زلزله زدگان خوی انجام شده است

خبر معنادار تلویزیون درباره واتساپ در بخش ویژه خبری

کاروان فرهنگی تاجیکستان به شیراز رسید؛ افزایش همکاری ها با تاجیکستان

نخستین یادواره شهدای روستاهای شهرستان پردیس برگزار شد

آقای حداد عادل! بهتر است اول دلایل دو قطبی سازی را پیدا کنید

وزیر امور خارجه: هیچ گونه تسلیحاتی برای جنگ علیه اوکراین به روسیه نداده ایم

«وزیرِ صدر»: تعلیق فعالیت سرایا السلام تنها در استان بصره بوده است

ابراز رضایت وزیر کشور از اقدامات انجام شده برای زلزله زدگان خوی

امنیت و خوشحالی مردم در سایه مجاهدت پلیس است

پاسخ امیرعبداللهیان درباره قطعی اینترنت/ در حوادث داخلی آمریکا مدت ها اینترنت قطع شد

مشکل این عکس چیه؟ تنها 2 درصد از مردم پاسخ صحیح می دهند

تعبیر خواب حامله شدن | حامله شدن در خواب نشانه چیست؟

استخدام صندوقدار با بیمه و پاداش در یک شرکت معتبر در تهران

گزارش کمیسیون درخصوص فوت خانم امینی هنوز نهایی نشده است/ نمی دانم صحبت های رییسی بر چه اساسی بوده

تشکیل کمیته فنی حوزه ارس بین ایران و ترکیه/ تاثیر دالان زنگزور بر حقابه ایران/ برنامه ای جهت تامین آب خارجی برای ارومیه نداریم

نقدی تلخ بر واقعیتی تلخ / آقای حداد! دو قطبی را چه کسی ساخت؟

آقای حداد! دو قطبی؛ قارچ نیست که خود به خود رشد کند/ روزی که این تقسیم بندی ها انجام می شد باید فکر امروز را می کردید

بررسی مشکلات آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد با حضور وزیر آموزش و پرورش و نایب رییس مجلس

امنیت و خوشحالی مردم؛ در سایه مجاهدت پلیس

تلاش دشمن ایجاد آشوب در آغاز فصل آموزش بود/ باید متناسب با زمان فکر و عمل کرد

پایان «مدهامتان» و دریافت رتبه در رویداد قرآنی ترکیه

آقای حداد! دو قطبی را چه کسی ساخت؟

حضور رییس جمهور در حرم حضرت معصومه (س)

همه آنچه که باید درباره افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان بدانید/ از افزایش 900 هزار تومانی حقوق بازنشستگان تا 2 برابر شدن حق عائله مندی + عکس

اعزام زیارت اولی ها از دورترین نقاط ریگان به مشهد مقدس

چرا رییسی به قم رفت؟ + عکس

برنامه پرواز های فرودگاه اصفهان در روز جمعه 15 مهر 1401

مخبر : دیپلماسی منطقه ای دولت سیزدهم به ثمر نشسته است

فال حافظ امروز جمعه 15 مهر/ که قارون را غلط ها داد سودای زراندوزی

استخدام منشی در یک موسسه فرهنگی معتبر در تهران

استخدام نیروی خدماتی خانم جهت امور منزل و آشپزی با پاداش در تهران

بررسی مشکلات آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد با حضور وزیر آموزش و پرورش و نایب رییس مجلس

استخدام حسابدار در شرکت خدمات حسابداری ارقام متوازن کاربرگ در خراسان رضوی

استخدام CNC کار و کارشناس کنترل کیفی در پولاد ماشین کاسپین در مازندران

ویدئوکست | جهان پیش از ظهور در کلام رهبری

ببینید | ترساندن کودکان خردسال برای یک درس بزرگ؛ از غریبه ها چیزی نگیرید!

چرا رییسی به قم رفت؟ + عکس

ایجاد شغل برای فارغ التحصیلان، با طرح نخلستان

ورود وزیر آموزش و پرورش به یاسوج

جزییات کامل افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان/پرداخت معادل ریالی 3000 امتیاز؛ حق عائله مندی 2 برابر می شود

فرمانده مرزبانی اقتدار ایران چشم دشمنان را کور کرده

دستگیری فرزندان منافقین قدیم در اغتشاشات اخیر

گزارش تصویری: مراسم آغاز امامت حضرت ولی عصر(عج) در حرم حضرت معصومه(س)

فال حافظ امروز | فال روزانه 15 مهر

یادگار دوران صفویه در محله طرشت

بهترین رنگ برای دیوار پشت تلویزیون چیست؟ | 7 ایده فوق العاده برای تغییر دکوراسیون

استخدام منشی با بیمه در شرکت آرکا کول در تهران

استخدام نیروی خدماتی در سالن زیبایی سیس در اندرزگو

استخدام مدیر فروش با حقوق تا 20 میلیون در شرکت نیک فرتاک مدرن در اصفهان

سفر زیارتی رییس جمهور به قم

میراث فرهنگی در زنجان مغفول مانده است

حرکت کاروان خودروی بیعت با امام زمان (عج) در مشهد

شهید برهانی زاهد شب وشیر روز

اعلام آمادگی ایران برای کمک به کاهش اثرات ریزگرد ها

ادای احترام مردم به مزار سردار شهید همدانی

علام آمادگی ایران برای کمک به کاهش اثرات ریزگرد ها

یادواره شهدای روستاهای بخش مرکزی پردیس

آرمان شهید همدانی آزادی قدس بود

کرامت انسانی بازنشسته ها در نظر گرفته نمی شود/ حقوق بازنشسته ها کفاف معیشت آنها را نمی دهد؛ پاک فطرت در گفت وگو با شفقنا

نگرانی دشمن از عضویت ایران در سازمان شانگهای/ ریشه مشکلات اقتصادی در سیاست های اقتصاد لیبرالی هاشمی است

اعزام زیارت اولی ها از دورترین نقاط ریگان به مشهد مقدس

تلاش دشمن ایجاد آشوب و شورش در آغاز فصل آموزش بود/باید متناسب با زمان فکر و عمل کرد

ویدئوکست | در میدان های مجاهدت پیش از ظهور امتحان می شوید

عکس | جشن مردمی بیعت با امام زمان(عج) در اهواز

بازگشت مخبر از سفر روسیه

برگزیدگان پانزدهمین مسابقات مدهامتان معرفی شدند

60 هنرستان هنرهای زیبا در سراسر کشور فعال است

خاله نیکا شاکرمی از طریق بی بی سی و اینترنشنال فراخوان داد

هفته آینده در مجلس گزارش تفریغ بودجه 1400 قرائت می شود

حضرت آیت الله مکارم شیرازی در دیدار سردار اشتری: لازم بود نیروی انتظامی گزارش جدی و فوری از تحقیقات خود ارائه می دادند/ نیروی انتظامی به خوبی توانسته در برابر ناامنی ها در میدان حضور پیدا کند

ورود نایب رییس اول مجلس به یاسوج

افزایش قدرت ملی با پیوستن ایران به شانگهای/ دولت روحانی توجهی به تقویت زنجیره تامین صادرات نداشت

کردها؛ قوم اصیل و وفادار ایرانی

سیاست های برنامه هفتم توسعه در چه مرحله ای قرار دارد؟

اسکایپ دو روزه از ارائه یک خدمت ویژه به ایران دبه کرد!

دلنوشته های شهدا برای امام زمان (علیه السلام)

کارگاه مهارت های بیان تفسیر ویژه بانوان طلبه لرستانی برگزار می شود

بعد از 4دهه استفاده از آزمون و خطا زیبنده نظام اسلامی نیست

بعد از 4دهه استفاده از آزمون و خطا زیبنده نظام اسلامی نیست