موضوعات داغ: - پاداش پايان خدمت - پاداش پايان خدمت بازنشستگان - فدراسيون فوتبال - صادرات محصولات كشاورزي - كريستيانو رونالدو - داوران بين المللي - محصولات كشاورزي - خواننده مشهور - تيم ملي ايران - شوراي اسلامي شهر تهران - گاودشت - نقش جوانان در گام دوم انقلاب - ژرارد هوليه - پوز - خداداد افشاريان - امنيت خبرنگاران - كودك نابغه ايراني - لاغري آسان - ساعاتي پيش زلزله - ورزشگاه رناتو - چاه خربزه - بهروز نيازي - مله شبانان

مطالب مرتبط:
معاون علمی رییس جمهور: بیش از 800 شرکت دانش بنیان در حوزه دفاعی داریم
وزیر علوم ، تحقیقات و فناوری: رشد 40 درصدی اشتغال دانش بنیان
وزیر علوم: ضرورت توسعه فعالیت های دانش بنیان حوزه علوم انسانی
طراحی و تولید پوشاک ضدتعریق در یکی از شرکت های دانش بنیان دانشگاه شریف
بیش از 800 شرکت دانش بنیان در حوزه دفاع داریم/در زمین دشمن بازی کنیم، می بازیم
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 23 مرداد 1401 ساعت 13:472022-08-14سياسي

معاون وزیر صمت: شرکت های دانش بنیان باوجود تحریم ها پیشرفت خوبی داشته اند


باوجود تحریم های استکبار جهانی، شرکت های دانش بنیان ما حتی در شهرهای کوچک پیشرفت خوبی داشته اند.

- ، علی رسولیان پیش از ظهر امروز درمراسم افتتاحیه رویداد ملی تبادل فناوری بنگاه های صنعتی کوچک و متوسط اظهار داشت: امروز توسعه فناوری و افزایش دانش بنگاه های کشور نیاز اصلی ما به شمار می رود و نباید به تکنولوژی های موجود متکی باشیم و باید به سمت جلو حرکت کنیم.

شعار امسال تولید دانش بنیان است و وقتی مقام معظم رهبری نکته ای را مطرح می کنند، حتما نیاز اصلی جامعه شناسایی شده است که ایشان بر دانش بنیان شدن و اشتغال زا بودن تولید تاکید می کنند که انشاالله بتوانیم در این مسیر قدم هایی را برداریم.

وی ادامه داد: یکی از مشکلات در کشورهای ما این بود که بین نیازهای حوزه فناوری و شرکت های دانش بنیان و افراد با فکر و اندیشه فاصله وجود داشت و بسیاری از بنگاه های بزرگ نیازهایی از خارج وارد می کردند و آدم های خوش فکری بودند که می توانستند این نیازها را در داخل تولید کنند.

معاون وزیر صمت دررابطه با اثر رویداد ملی فناوری بر حل مشکلات عنوان کرد: این رویدادها می تواند بهم رسانی را به درستی اجرا کند و سوابق نشان می دهد که اقدامات صورت گرفته در سال های گذشته، اقدامات خوب و موثری بوده است.

طبق گزارش همکاران ما، از بین 1600نیاز فناورانه که با کمک مشاوران، مدیران دانش بنیان و اساتید دانشگاه شناسایی شده ، بیش از 400 نیاز برآورده شده است.

وی افزود: اکنون شرایطی به وجود آمده که در شهرستان هایی که فکر نمی کنیم صنعت رشدی در آن ها داشته باشد، شرکت های دانش بنیان و تولیدات باارزش درحال ایجاد شدن است و این موضوع در سال های اخیر کمک کننده بوده است.

رسولیان بااشاره به تحریم های موجود بیان کرد: ما تحت فشار جدی استکبار هستیم و تمام تلاش و ابزارهای آنان در مسیر این است که اقتصادمان را با مشکل مواجه کرده، جلوی رشد و دانش بنیان شدن تولیدات ما را بگیرند ولی بسیاری از نیازهای کشور درحال تولید داخلی است.

در حوزه داروسازی طبق گفته مدیر یکی از شرکت های این حوزه، پیش از این 95درصد از داروها به کشور وارد می شد اما اکنون 50درصد از مواد اولیه داروها تولید داخل است.

وی ادامه داد: این خبر خیلی خوبی است و نشان می دهد که ما توانسته ایم، جوان ها، فعالان اقتصادی، اساتید دانشگاه و افراد خوش فکر ما موفق شده اند و وقتی مقام معظم رهبری می فرمایند کارآفرینان عابدین اند حتما به ارزشمند بودن کارآفرینی که محصولی تولید می کند، رفاه کشور را پیش می برد و نیاز کشور را برآورده کند، توجه کرده اند.

معاون وزیر صمت گفت: امیدوارم همه ارکان حاکمیت و تصمیم گیری و بخش های مختلف کشور به سمت و سوی تولید حرکت کنند و قطعا در سال های گذشته، دانش بنیان شدن درحال تبدیل به یک تفکر غالب است و امروز همه جا این بحث وجود دارد و نگاه به صنایع کوچک متفاوت است.

وی افزود: مقام معظم رهبری فرمودند این بخش می تواند باعث اشتغال و تحرک شود و طبق گزارشات رسیده، هر بنگاه کوچک در اصفهان با یک لیتر آب می تواند 200شغل را ایجاد کند و این نشان می دهد که این بخش ارزش های بسیار بالایی دارد و در دنیا هم هر کشوری که در حوزه اشتغال پیشرفت خوبی داشته، بر روی بنگاه های کوچک و متوسط سرمایه گذاری ویژه داشته اند.

بنا بر ضرورت و نیاز کشور ما هم باید از این الگوهای جهانی استفاده کنیم.

رسولیان با اشاره به مشکلات موجود برای صنایع کوچک عنوان کرد: یکی از مشکلات عمده در این حوزه عدم مناسب بودن فضای کسب و کار کشور است که رتبه های خوبی در این زمینه نداریم و بنگاه های کوچک و متوسط هم تحت تاثیر جدی این فضا قرار می گیرند و وقتی یکی بنگاه کوچک با مشکلاتی مثل مالیات، تامین اجتماعی، شهرداری و شرکت شهرک های صنعتی و به طور کلی مجموعه دستگاه های دولتی و خدماتی مواجه می شود، در تولید با سرعت بیشتری به مشکل بر می خورد و رتبه فضای کسب و کار حتما باید افزایش یابد.

وی ادامه داد: دولت سیزدهم در این زمینه قدم های جدی برمی دارد که یکی از مهم ترین اقدامات این است که فرایند مجوزهای کسب و کار و سایر فرایندهای مهم الکترونیکی است تا شرکت های دانش بنیان گرفتار و معطل این فرایندها نشوند و در وزارت صنعت، معدن و تجارت 55فرایند تعریف شده است که درحال پیش رفتن به سمت الکترونیکی شدن است و تلاش می کنیم امسال تمامی امور خود را به صورت الکترونیکی انجام دهیم تا بخشی از مشکلات فضای کسب و کار حل شود.

معاون وزیر صمت دررابطه با شاخص های کلان اقتصادی بیان کرد: موضوع تورم و برخی از افرایش قیمت ها و مشکلاتی که در داخل یا خارج وجود دارد، روی بنگاه های اقتصادی تاثیر جدی دارد و تمام سعی و تلاش دولت بر این است که بتواند فضای اقتصادی را تثبیت کند که این امر می تواند به برنامه ریزی بنگاه ها و بخصوص بنگاه های کوچک و متوسط تاثیرگذار بوده و این واحدها را از مواجهه با چالش های سنگین نجات دهد.

وی افزود: زیرساخت بنگاه های کوچک و متوسط یکی دیگر از مشکلات این حوزه است، خدماتی مثل آب، برق، گاز و سایر خدمات به نوعی برای این بنگاه ها گران تمام می شود و بنگاهی که بخواهد با سرمایه گذاری کمتر به کار خود ادامه دهد در این زمینه با مشکل روبرو می شود که یکی از اقدامات که در وزارت صمت دنبال می کنیم، این است که بتوانیم برای شرکت های دانش بنیان کارگاه هایی در سطح شهرک ها ایجاد کنیم و بیش از 1600 کارگاه 200 و 300متری درطول سال گذشته در کل کشور ایجاد کردیم.

رسولیان با اشاره به ایجاد کارگاه در شهرک های علمی و فناوری اظهار داشت: یکی از توافقات خوب با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، این است که در شهرک های فناوری بتوانیم برای شرکت های فناور و دانش بنیان کارگاه هایی را ایجاد کنیم و هفته گذشته در اصفهان توافق نامه ای امضا شد که در شهرک علمی و فناوری اصفهان 50 کارگاه بصورت مشارکتی توسط وزارت صمت و معاونت علمی ساخته شود.

وی ادامه داد: ساخت این کارگاه ها می تواند کمک کننده باشد تا بنگاهی که توان مالی بالایی ندارد، حداقل یک کارگاه کوچک با آب و برق و گاز دراختیار بگیرد تا بتواند کار خود را شروع کند.

مدیرعامل سازمان صنایع کوچک و شهرک های صنعتی ایران در ارتباط با مشکل تامین مالی شرکت های کوچک و متوسط گفت: متاسفانه به دلیل هزینه های بالایی که برای تولید ایجاد شده و 30درصد در سطح جهانی افزایش قیمت مواد اولیه بوده است، سرمایه در گردش این بنگاه ها به شدت افزایش پیدا کرده و ما برای تامین مالی بنگاه ها حتما باید یک فکر اساسی داشته باشیم و سهم بخش صنعت از تسهیلات بانک ها حتما باید افزایش پیدا کند و حداقل به میزان اشتغالی که صنعت ایجاد می کند، باید بانک ها سهم تسهیلات مناسب را اختصاص دهند.

وی افزود: وزارت صنعت، معدن و تجارت روش تامین مالی زنجیره ای را شروع کرده و می تواند کمک کند تا 3برابر سرمایه در گردش بنگاه ها تامین شود البته این روش هنوز شناخته شده نیست و تلاش می کنیم از بنگاه هایی که بیشتر بصورت زنجیره ای کار می کنند مثل خودرو و فولاد شروع کنیم تا به بنگاه های دیگر برسد و بخشی از نیاز مالی را از این مسیر تامین کنیم.

رسولیان تصریح کرد: ما با بعضی از بانک ها توافقاتی امضا کردیم و با بانک ملی توافق نامه ای امضا شد که طی آن مبلغ 1200 میلیارد تومان برای بنگاه های کوچک و متوسط تامین شد که دراختیار آنان قرار می دهیم، همچنین با کمک آقای مخبر تفاهمی درحال شکل گیری است که حداقل هزار میلیارد تومان برای واحدهای راکد که می توانند احیا شوند، تخصیص بدهیم و از این طریق مجموعه بانک ها را پیش می بریم تا بتوانیم تامین مالی بنگاه ها را انجام دهیم.

وی ادامه داد: مبحث مهم در بنگاه های اقتصادی زنجیره ارزش است و اینکه بتوانیم کل زنجیره را در حوزه مواد اولیه، خدمات پس از فروش و بازاریابی تقویت کنیم و باید خدمات شرکت شهرک های صنعتی در این بخش تقویت شود و کاری که انجام می دهیم الگویی است که در کل دنیا درحال انجام است و باید یک همگرایی جدی بین ما و بنگاه ها برای توسعه خوشه ها در سطح کشور داشته باشیم و این می تواند به تقویت بنگاه های کوچک کمک کند.

معاون وزیر صمت خاطرنشان کرد: مبحث آموزش در بنگاه های اقتصادی یکی از مسائل مهم است و در برخی از بنگاه ها با کمبود آموزش و علم مواجه هستیم و بنا بر این است که از مشاوران خوب در توسعه بهره وری استفاده کنیم و این کار را امسال شروع می کنیم.

مراکز مبادله فناوری و تبادل فناوری با فن بازارها برگزار می شود و یک کار خوب با بعضی از کشورها ازجمله آلمان درحال انجام است که برخی از فعالین اقتصادی و کارافرینان ما در آنجا آموزش های خوبی دیدند که این موضوع منجر به قراردادها و بازاریابی جدید و همچنین کسب دانش جدید این افراد شد و امیدواریم این روش را با ترکیه، کره و سایر کشورها پیش ببریم.

وی افزود: ما تلاش می کنیم شرایط حضور بنگاه ها را در کشورهای خارجی و نمایشگاه های خوب در سطح دنیا فراهم کنیم تا ببینیم چه محصولات جدید و کارهای جدیدی درحال تولید و انجام است.

انتهای پیام/174
کلید واژه ها: شرکت های دانش بنیان - دانش بنیان - شرکت های دانش - بنیان - دانش - فناوری - نیاز - تحریم ها - بنگاه - مقام معظم رهبری - پیشرفت - شرکت - توسعه فناوری - علی رسولیان - حوزه فناوری - تولید - تحریم - امروز - رویداد ملی - مقام معظم - کشور - افتتاحیه - تکنولوژی - کوچک - استکبار - شناسایی - رسولیان - مشکلات - اندیشه - افزایش

آخرین اخبار سرویس:
استخدام سبزی خرد کن در یک مجموعه در تهران

استخدام مترجم انگلیسی با بیمه در شرکت دلتا راه ماشین در محدوده گیشا

استخدام راننده لیفتراک در کارخانجات نورد لوله یاران در تهران

پیام تسلیت قالیباف برای درگذشت امین تارخ

روایت جدید از قتل های زنجیره ای که در دولت خاتمی اتفاق افتاد

استخدام صندوقدار در اقامتگاه بومگردی الولک در قزوین

استخدام کارشناس ناظر برق و کارشناس ناظر تاسیسات مکانیکی در اصفهان

استخدام مهندس عمران در یک شرکت معتبر در هرمزگان

نخست وزیر عراق در سازمان ملل درباره آیت الله سیستانی چه گفت؟

شرط معاون رییسی برای بهتر شدن شرایط کشور

دستگیری تعدادی از تخریب کنندگان اماکن عمومی و اموال مردم در زاهدان

توضیحات عضو تیم همراهان رییسی درباره خبر یک کامیون سوغاتی از نیویورک!

استخدام حسابدار در یک شرکت تولیدی معتبر در فارس

استخدام آزمایشگر با بیمه تکمیلی و پاداش در شرکت شیمیایی بهداش در قزوین

استخدام مونتاژ کار ماهر پنجره یو پی وی سی در گروه صنعتی آیریک در تهران

ترور، تحریم و تناقضی که به رخ کشیده شد

ماجرای «سوغاتی های رییسی» از نیویورک

استخدام دستیار دندانپزشک در یک کلنیک دندانپزشکی معتبر در تهران

استخدام نماینده علمی در شرکت دارو سازی امین در تبریز

استخدام کارشناس جذب و استخدام در ترایس مارکت از بوشهر

مامورین انتظامی برای تامین امنیت در صف مقدم هستند

ایران، در صدر مسابقات بین المللی قرآن کریم کرواسی

استخدام صندوقدار در یک رستوران در تهران

استخدام مدرس زبان انگلیسی بزرگسالان و کودک و نوجوان از اصفهان

خاص ترین تصویر نیروهای یگان ویژه در اغتشاشات | این زن مانتویی ...

استخدام صندوقدار و مدیر اجرایی در اقامتگاه بومگردی الولک در قزوین

استخدام حسابدار در شرکت ABMPART.COM در تهران

از شایعه تا واقعیت خرید سوغاتی های رییسی

ببینید | لحظه شهادت حسین اوجاقی با چاقوی اغتشاشگران در تبریز | صحنه خشونت آمیز حمله ...

خانواده صدر در ایران هستند؟

استخدام مونتاژ کار با بیمه، پاداش در فناوران طیف صنعت کویر در یزد

استخدام فلزکار با بیمه در شرکت تسلا برق نقش جهان در اصفهان

استخدام مسئول فنی نگهداری و تعمیرات با بیمه، بیمه تکمیلی و پاداش در اصفهان

دفتر تحکیم وحدت خواستار برخورد با پیاده نظام های خیابانی و رسانه ای اغتشاشات شد

علامه طباطبایی: اسلام دین شمشیر و خون و اکراه و اجبار نیست / در جمله (لا اکراه فی الدین )، دین اجباری نفی شده است

نو سازی برخی تره بار های منطقه 17 تهران با حضور شهردار

استخدام 8 عنوان شغلی در شرکت فراتحقیق سپاهان در اصفهان

مشکلات یخ ساز یخچال فریزر و ساید بای ساید را چگونه برطرف کنیم؟

زمان همیشه به نفع ما نیست!

نیت همسر امام حسن (ع) از به قتل رساندن ایشان/ تو خونه ات هم غریبی

پیام مهم عربستان به ایران

تجمع طلاب حوزه علمیه قم در محکومیت هتک حرمت به قرآن

آیین آغاز سال تحصیلی و هفته دفاع مقدس در استان فارس

زنگ بازگشایی مدارس در همدان

روایت رییس کمیسیون امنیت ملی از پاسخ رییسی به حامل پیام آمریکا برای ایران

زنگ بازگشایی مدارس در همدان

آستان بانوی کرامت در شب رحلت پیامبر اکرم(ص)

قالیباف: دشمنان علیه ایران یکپارچه شده اند

نامه مهم فرماندهان بلند مرتبه سپاه +متن نامه

ادعای مهم یک رییس جمهور درباره فلسطین

استخدام کارشناس اداری و مناقصات در شرکت اروند رایانه پارس در خوزستان

استخدام کمک حسابدار با بیمه و پاداش در شرکت صنایع دستی خانه ترمه ایران

روایت رییس کمیسیون امنیت ملی از پاسخ رییسی به حامل پیام آمریکا در نیویورک

اجتماع امت بزرگ رسول الله در بندرعباس کجا برگزار می شود؟

آخرین وضعیت حاجی ایرانی در زندان عربستان/ وکلای سعودی حاضر نشدند وکیلش شوند+فیلم

اجتماع امت بزرگ رسول الله در بندرعباس کجا برگزار می شود؟

پادکست | روایت معتبر دفاع مقدس

دانلود مداحی تصویری حسین طاهری به مناسبت شهادت امام حسن(ع)

بیانیه جمعی از فعالان جبهه فرهنگی انقلاب در تشریح صحنه آرایی جبهه حق و باطل

تصاویر/ حال و هوای حرم مطهر حضرت معصومه سلام الله علیها در شب 28 صفر

دعوت استاد رشاد از ملت انقلابی برای اعلام انزجار از هنجارشکنان و آشوبگران در تهران

صوت | مرثیه ای برای آفتاب

طرح | عزاداری دهه آخر صفر

طرح | اذن جهاد

ویدئوکست | ویژگی های مهم رفتاری امام حسن(ع)

صوت | زیارت حضرت رسول خدا(ص) از راه دور

استخدام شرکت یکتا فیدار افق

ارتش ایران بیانیه ای در خصوص حوادث اخیر صادر کرد!

فیلم | شرح حدیثی از پیامبر اعظم(ص) درباره مؤمنانی که مرتبه شان از صحابه بالاتر است

صوت | پیامبر؛ الگوی مبارزه مستمر

فیلم | مستند «در لباس سربازی»

عکس | سوگواری رحلت پیامبر اکرم(ص) در حسینیه ثارالله اهواز

مدیریت جهادی لازمه موفقیت در همه عرصه ها است

فیلم| گفت وگوی فارس با پدر یکی از قربانیان اغتشاشات اخیر

استخدام مدرس زبان انگلیسی در آموزشگاه زبان انگلیسی گفتمان خدیو در ساری

آستان بانوی کرامت در شب رحلت پیامبر اکرم(ص)

تجمع طلاب حوزه علمیه قم در محکومیت هتک حرمت به قرآن

پزشکیان: دمیدن در آتش التهاب و آشوب، به نفع مردم نخواهد بود

آمادگی گروه های تروریست نشان از نقشه از پیش طراحی شده است

رژیم بعث 4 روز بعد از شروع جنگ: ما با سپاه خمینی کار داریم/ چرا جهان آرا با مردم خرمشهر اتمام حجت کرد؟

خاطرات پناهگاهی از جنگ تحمیلی/ وقتی پناه گرفتن سبک زندگی بود!

چرا ایران را در این مقطع زمانی وارد فاز اغتشاش کردند

ترتیل صفحه 552 قرآن/ مسیح (ع) از محمد (ص) می گوید+فیلم، متن و مفاهیم

فیلم| گفت وگوی فارس با پدر یکی از قربانیان اغتشاشات اخیر

رییسی: حضور حماسی مردم تبریز در تشییع شهید اجاقی نشانه انزجار از آشوب طلبان است

پاسخ به بزرگترین راز جهان: ترسناک ترین ماده جهان هستی چیست؟

کامفیروزی: انگار برخی مسئولان دانشگاهی پادوی نهادهای امنیتی شده اند

استخدام شرکت یکتا آراد پویان جنوب

حماسه با شکوه 9 دی با حضور پرشور حوزویان در کنار مردم انقلابی تکرار می شود

آیین آغاز سال تحصیلی و هفته دفاع مقدس در استان فارس

دانلود مداحی با صدای حسین طاهری به مناسبت شهادت امام حسن

روایت امیر صباحی فرد از قدرت نیروی پدافند هوایی ارتش در منطقه

رایزنی امیرعبداللهیان با وزرای خارجه اوگاندا و امارات

41 نفر در اعتراضات جان باختند/شهر در آرامش کامل است

اعلام برنامه های هفته دفاع مقدس برای مدارس علمیه تهران

اگر مردم پشت سر این نظام نباشند با گشت ارشاد می توان این نظام را حفظ کرد؟

نماهنگ | سرمشق نیکو

در قوانین کشوری جرمی به نام بدحجابی نداریم

تجمع اعتراض آمیز حوزویان نسبت به هتک حریم قرآن کریم

فیلم | پیام تمام شهدا به مردم

معاون وزیر صمت: شرکت های دانش بنیان باوجود تحریم ها پیشرفت خوبی داشته اند

معاون وزیر صمت: شرکت های دانش بنیان باوجود تحریم ها پیشرفت خوبی داشته اند