مطالب مرتبط:
تصاویر/ افتتاحیه میثاق طلبگی طلاب جدیدالورود حوزه علمیه گیلان
تصاویر/ اختتامیه دوره میثاق طلبگی مقطع سیکل حوزه علمیه خوزستان
فیلم| انتقاد رییس پلیس راهور کشور از برخی مراکز معاینه فنی
کلنگ پروژه 120 واحدی مسکن طلاب حوزه علمیه بندرعباس بر زمین زده شد
مجوز دومین آزمایشگاه معتمد محیط زیست در حوزه هوا و صدا در استان اردبیل صادر شد
-239 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 23 مرداد 1401 ساعت 13:372022-08-14سياسي

انتقاد از واگذاری صدور مجوز مراکز روان شناسی و مشاوره به حوزه علمیه


منصور کاووسی(عضو سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور) در یادداشتی از واگذاری صدور مجوز مراکز روان شناسی و مشاوره به حوزه علمیه انتقاد کرد.

- منصور کاووسی(عضو سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور) در یادداشتی از واگذاری صدور مجوز مراکز روان شناسی و مشاوره به حوزه علمیه انتقاد کرد.

طبق مصوبات مجلس، متولی صیانت و تامین سلامت روان جامعه بر عهده سازمان نظام روانشناسی و مشاوره کشور و سازمان بهزیستی کشور با هماهنگی وزارت بهداشت و درمان است.

وی افزود: در این مصوبات قانون گذار با نگاه علمی، حرفه ای و تخصصی دو سازمان را ماموریت این مهم کرده است.

اول؛ سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور، که سازمانی علمی ، تخصصی و حرفه ای با ارکان و کمیسیون های علمی در هیبت یک نظام صنفی و تخصصی بصورت غیر انتفاعی با مشارکت دانش اموخته گان گرایش های مختلف رشته های روان شناسی و مشاوره ، طلیعه ی امید بخشی جهت ارایه خدمات روان شناختی نوین به اقشار مختلف مردم با نیازهای متفاوت می باشد ، سازمانی که بالغ بر 6 هزار متخصص و یک هزار مرکز مشاوره از آن مجوز و پروانه تخصصی فعالیت دریافت کرده و چندین هزار عضو پیوسته دارد.

دوم ؛ سازمان بهزیستی کشور ، که نهادی حاکمیتی با محوریت های حرفه ای و تخصصی که ارایه خدمات روان شناختی در قالب مراکز مشاوره یکی از ماموریت های این نهاد با قدمت خدمات دهی به ویژه در امر پیشگیری و کاهش آسیب های اجتماعی می باشد که چند هزار مرکز روان شناسی و مشاوره در کشور تحت حمایت این سازمان می باشد.

حال با طرحی که تعدادی از نمایندگان مجلس پیگیری کرده و به دنبال مصوب کردن با ذیل بند یک ، قانون تشکیل نظام روان شناسی و مشاوره جهت واگذاری یا مشارکت در صدور پروانه های تخصصی مراکز حرفه ای روان شناسی و مشاوره حوزه ی علمیه هستند اولا ؛ طراحان این طرح از عمق فاجعه ای که بعد از مصوب کردن این طرح گریبانگیر بخش سلامت روان جامعه را خواهد گرفت، نیستند .

دوم؛ با مصوب کردن این طرح ، بدعت انحصارطلبی و غیر علمی برای ورود حوزه به سازمان های حرفه ای و متخصص باز خواهند کرد که ضمن نابودی سرمایه های مادی و معنوی جامعه، شان و منزلت حوزه را از منظر عمومی متزلزل و مخدوش کرده ، نوعی سلطه گری و اشغال علمی را در اذهان بوجود خواهد آورد.

همچون قضیه ی طب اسلامی و کاربرد روغن بنفشه در دوران کرونا و.

سوم؛ با توجه به آموزه های دینی و اخلاقی ، حوزه ی علمیه باید از پذیرش این مسولیت خطیر اما کارشناسی نشده و ناپخته به شدت مخالفت نماید ، زیرا با پذیرفتن این مسولیت علمی و تخصصی هر کس مسئولیتی بپذیرد که در آن تخصص ندارید، مصداق واقعی بی تقوایی است ،رواج بی تقوایی را گسترش خواهد داد.

این طرح از لحاظ ماهیت عملکردی با محورهای ماموریتی نهادهای تخصصی همچون سازمان نظام روان شناسی و مشاوره و سازمان بهزیستی همخوانی و هم پوشانی نداشته و ندارد ، پس عملیاتی کردن آن به مخاطره کشیدن سلامت مردم بوده ، پیامدهای غیر قابل جبرانی را ایجاد خواهد کرد که کمترین خطر آن گسترش روز افزون آسیب های اجتماعی و روانی در ابعاد مختلف و ایجاد بحران در حوزه ی سلامت روان جامعه می باشد.

هر چند در طی مدت اعلام وصول این طرح مخالفت های زیادی از طریق سازمان های متولی، ریاست سازمان نظام روان شناسی و مشاوره، روسای دانشکده های روان شناسی و مشاوره، انجمن های صنفی و علمی فعال در حوزه های مختلف روان شناسی و مشاوره و مهمتر اکثریت جامعه ی روان شناسان و مشاوران کشور به صورت تحلیل علمی و بررسی پیامدها ی آن صورت گرفته است ، اما گویا طراحان این طرح ناپخته اسب مراد خویش را برای نابودی و بر هم زدن سلامت روان جامعه زین کرده و چهار نعل برای تصاحب این مهم می تازند.

با این مقدمه کوتاه ، ضرورت ذکر دلایل مختلف را تیتر وار معروض می دارم ؛ 1-اول باید خلط مبحث نشود ، جامعه ی روان شناسان و مشاوران با روحانیون و طلبه هایی که ضمن داشتن تحصیلات حوزوی ، در گرایش های مختلف رشته ها ی روان شناسی و مشاوره دانش آموخته شده و بعد از طی مراحل قانونی موفق به کسب پروانه تخصصی فعالیت شده اند مخالف نبوده و نیستند ( ریاست سازمان نظام روان شناسی و مشاوره کشور هم در بیانیه ای رسمی به این نکته اشاره نمودند) .

پس بحث روحانیون دانش آموخته رشته های روان شناسی و مشاوره با ماهیت این طرح ناپخته ( واگذاری صدور مجوز و پروانه مراکز مشاوره به حوزه علمیه ) کاملا دو مقوله ی جدا از هم می باشند .

2-امروزه درمانگری در زمینه های مختلف علوم روان شناختی و روان شناسی مثل پزشکی و دیگر علوم ،حرفه ای و تخصصی شده است .

به عبارتی علم روان شناسی به زیر شاخه هایی همچون روان شناسی بالینی ،عمومی ، تربیتی ، شخصیت ، استثنایی، روان سنجی ، کودک و نوجوان و .

مشاوره خانواده، مشاوره تحصیلی ، مشاوره توانبخشی و.

تفکیک شده است که افراد جامعه بر اساس نیاز خویش و تخصص روان شناسان و مشاوران درخواست خدمات می دهند.

به عنوان مثال هیچ کس برای بیماری قلبی و عروقی به دندانپزشک مراجعه نمی کند ، پس افرادی که نیازمند دریافت خدمات روان شناختی می باشند هم برای کسب نتیجه ی مطلوب باید به متخصص علوم رفتاری و روان شناسی مراجعه نمایند ، نه به افرادی که فاقد وجاهت جایگاه درمانگری می باشند.

3- درمانگرایان حوزه های مختلف رشته های روان شناسی ، برای کسب نتیجه ی مطلوب از روند درمان و مشاوره از رویکردها و مکاتب بهره می گیرند که هر کدام از این رویکرد ها و مکاتب بر مبنای نظریه های علمی بنیان گذاری شده اند که همچون ستون و پایه به آن رویکرد اعتبار می بخشند .

مثلا وقتی از رفتارگرایی گفته می شود ، نظریه های افرادی همچون واتسون ، اسکینر ، ثورندایک ، پاولف و.

در روان کاوی نظریه پردازانی همچون فروید ، یونگ ، هورنای ، اریکسون و.

گشتالت افرادی همچون کهلر ، کافکا ، ورتهایمر ، لوین ، تیدمن و.

شناخت گرایی؛ افرادی مانند پیاژه ، کلبرگ ، برونر و.

بقیه رویکردهای هم به همین شیوه از نظریه های معتبری بهره می گیرند که اعتبار جهانی داشته و مورد تایید متخصصان این حوزه ی علمی است .

4-با توجه به موارد مهم علمی مطرح شده در بند 3 ،متاسفانه باید به صراحت بیان نمود که روان شناسی اسلامی از پشتوانه ی علمی که از ساختار نظریه ای فراگیر و جهانی برخوردار باشد ، بهره مند نبوده ، صرفا بر مبنای علم النفس و آرا و اندیشه های اسلامی بنیان گذار ی شده است که در حد چند واحد درسی دانشگاهی بوده ، تحت هیچ شرایطی نمی تواند منجر به تربیت درمانگر متخصص جامع روان شناسی شود.

5-با عنایت به موارد مطرح شده در بند چهارم ، می توان نتیجه گرفت که روان شناسی اسلامی بر مبنای نظریه های جهانی شکل نگرفته و در این حوزه افراد صاحب نامی که شهرت جهانگیر داشته باشند ، نظریه پردازی نکرده و فاقد رویکرد یا روش درمانی توجیه پذیر می باشد.

6-طراحان این طرح ناپخته باید بدانند که رویکرد درمانی علمی با روند پند ، اندرز و نصیحت متفاوت بوده بسیاری از اختلالات روانی، شناختی ، رفتاری و.

با بکارگیری آموزه های دینی ، اخلاقی و سفارش رعایت ارزش های مذهبی صرف، متفاوت بوده برای درمان اختلالاتی مثل روان تنی ، افسردگی، وسواس ، اختلالات یادگیری ، شناختی و .

باید حتما از یک متد علمی و تخصصی بهره جست و نمی توان با آموزه های دینی مثلا ناتوانی یادگیری ، بیش فعالی، اوتیسم و.

را درمان کرد .

7- قطعا ورود حوزه ی علمیه به حرفه ای تخصصی همچون روان شناسی و مشاوره، ضمن تبادر نوعی سلطه گری و اشغال منصب علمی ، در اکثریت این قشر تحصیل کرده و متخصص سرخوردگی، بی هویتی شغلی و ناامیدی ایجاد کرده، روند خدمات دهی به افراد نیازمند جامعه را با بحران مواجه ساخته، منجر به گسترش آسیب های اجتماعی در سطوح مختلف شده،نارضایتی های مدنی و صنفی زیادی را شکل خواهد داد.

8-قطعا روان شناسان و مشاوران اعتقاد دارند ، ارایه خدمات تخصصی روان شناسی و مشاوره با ارایه رهنمودهایی در قالب آموزه های دینی و اخلاقی دو فرآیند متفاوت با کاربرد و کارایی خاص و منحصر به فرد خود می باشند ، منتهی هر فرآیند در جای خود ، کمک کننده و تسهیل گر می باشند ، در غیر این صورت تزلزل و سقوط علمی روان شناسی را رقم خواهد زد.

9- اگر ارایه خدمات روان شناسی و مشاوره از مسیر اصلی و علمی خویش منحرف شوند ، روندی عامیانه و چاله میدانی به خود گرفته رویکرد نوظهور خاله درمانی و عمه تراپی ، باب خواهد شد که پیامدهای ویرانگری در جامعه به ویژه بخش سلامت روان بوجود خواهد آورد که آن وقت حکایت سعدی در گلستان ، در خصوص قضیه مردی که چشم درد داشت و به بیطار مراجعه نمود ، تحقق عینی خواهد یافت.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: روان شناسی - مشاوره - سازمان نظام - سازمان - روان - حوزه علمیه - سازمان نظام روانشناسی و مشاوره - صدور مجوز - علمی - واگذاری - کشور - نظام - سازمان نظام روانشناسی - وزارت بهداشت و درمان - انتقاد - سازمان بهزیستی کشور - مراکز - تخصصی - سازمان بهزیستی - بهداشت و درمان - مصوبات - صدور - مجوز - حوزه - وزارت بهداشت - غیر انتفاعی - تامین سلامت - منصور - سلامت روان - قانون گذار

آخرین اخبار سرویس:
تعبیر حجت الاسلام رفیعی از اغتشاشات اخیر؛ دشمن ترویج خشونت را در برنامه دارد

چمران : دشمن به دنبال ضربه به وحدت ملی است

هزینه سنگین برای حقوق بازنشستگان

امید به آینده و گذر از وضع موجود از ارکان فرهنگ انتظار است

اقلام کشف شده از آشوبگران در استان البرز + فیلم

معاون زنان و خانواده رییسی : آموزش های 2 ساعته گشت ارشاد ، تاثیرگذار نیست

دفتر نمایندگی سازمان زمین شناسی در استان بوشهر ایجاد شود

اقتباس راه حلی برای رونق بخشی به تئاتر دفاع مقدس

پیام متفاوت «ابراهیم تاتلیس» درباره اتفاقات اخیر در ایران

قالیباف: صنایع خودروسازی امان مردم را بریده| دشمن می خواهد فاصله امام و امت را زیاد کند

خزعلی: آموزش های 2 ساعته گشت ارشاد تاثیرگذار نیست

ناکامی مجلس لبنان در انتخاب رییس جمهور

اکبری تالارپشتی: عضویت ایران در شانگهای در خنثی کردن تحریم ها نقش مهمی دارد

زنگنه:از فرصت «شانگهای» استفاده کنیم

تأکید نماینده ایران بر حذف و نابودی سلاح های شیمیایی در جهان

جنجال دختری به نام «هلیا» / او نوه مصباح یزدی است؟

دریا متلاطم، شرایط جوی ناپایدار؛ هواشناسی هرمزگان 8 مهر

ناکامی مجلس لبنان در انتخاب رییس جمهور

فناوری هسته ای در خدمت به مردم و اقتصاد شتاب می گیرد

تصویب واگذاری سهام عدالت به جاماندگان در هیات دولت/ چه کسانی سهام عدالت می گیرند؟

چمران:دشمن به دنبال ضربه به وحدت ملی است/جوانان مراقب دام های تبلیغاتی دشمن درفضای مجازی باشند

استخدام کارمند اداری در شرکت امداد آفتاب شهر طلایی در تهران

استخدام کارمند اداری برای موسسه پیشگامان عصرگفتگو در تهران

کشور نیازمند حرکات تبیینی است

ایران جایی نیست که کسی بتواند کودتا یا انقلاب رنگین کند

استانداری زنجان: دستگیری لیدرهای اصلی اغتشاشات

برای تبادل زندانیان به عنوان اقدام انسانی آمادگی داریم

اعتراف معاون زنان و خانواده رییسی به ناکاآمدی «آموزش های 2 ساعته گشت ارشاد»

واکنش رییس جمهور به پیوستن زنان به سازمان آتش نشانی

پایان برداشت هزار و 919تن میگو فصلی در دشتیاری

پشت صحنه هکرهای anonymous

تصاویر و آدرس ساحل زیبای نقره ای!

مراودات بانکی ایران تسهیل می شود ، از فرصت «شانگهای» استفاده کنیم

فال روزانه | فال روزانه 8 مهر 1401

با فعالیت شرکت گاز شاهد قطعی کمتری در حوزه برق بودیم

پرچم گنبد و پوش ضریح حرم امام رضا(ع) تعویض شد

حسین معمری اهدا 5500 بسته نوشت افزاربه دانش آموزان کم برخوردار خراسان شمالی

مشکل کمبود معلم در همدان کیفی رفع شود

به نام گردشگری به کام زمین خواری/چه کسانی میراث کهگیلویه و بویراحمد را نشانه رفته اند؟

پادکست | کم فروشان در قرآن

اعتراف معاون زنان و خانواده رییسی به ناکاآمدی «آموزش های 2 ساعته گشت ارشاد»

ماجرای عجیب سربازی رفتن کمدین معروف!

حقایقی عجیب درباره پر طرفدارترین پیام رسان جهان: واتساپ !

لیدرهای اصلی اغتشاشات زنجان دستگیر شدند

وزیر فرهنگ به دیدار خانواده شهدای مسیحی دفاع مقدس رفت

دانشجویان و اساتید مانع هر گونه اختلال در روند علمی دانشگاه شوند

دانلود دعای روز جمعه امام زمان فرهمند

امیرعبداللهیان در گفتگو با پایگاه خبری المانیتور: برای تبادل زندانیان به عنوان اقدام انسانی آمادگی داریم

واکنش شورای نگهبان به اغتشاشات اخیر| دستگاه قض با عاملان اصلی و تخریب کنندگان اموال عمومی قاطعانه برخورد کند

تأکید نماینده ایران بر حذف و نابودی سلاح های شیمیایی در جهان

اهتمام جدی استان در ثبت تاریخ شفاهی دفاع مقدس

یادواره شهدای سفیدشهر آران و بیدگل برگزار شد+ عکس

اعلام جزییات سند نقشه راه اداره عراق در مرحله پیش رو

جنجال دختری به نام هلیا؛ او نوه آیت الله مصباح یزدی است؟

جنجال دختری به نام هلیا؛ او نوه ی مصباح است؟

بازدید استاندار خراسان جنوبی از موزه شهید رئوفی فرد

ایران خواستار حمایت شورای امنیت از تعامل سازنده میان سوریه و سازمان منع سلاح های شیمیایی شد

واکنش رییس جمهور به پیوستن زنان به سازمان آتش نشانی

ایران یکی از تولیدکنندگان مطرح رادیوداروها در دنیاست

میراث حماسه|دستاوردهای دفاع مقدس؛ از سخنان یک زندانی درباره حاج قاسم تا تاثیر پیکر شهدا +فیلم

پایان 38 سال چشم انتظاری خانواده شهید میرزایی/ وداع مازندرانی ها با شهید تازه تفحص شده + فیلم

وزیر فرهنگ با خانواده شهدای مسیحی دفاع مقدس دیدار کرد

رضایی: 30 سال وقت کمی برای حل مشکلات نیست؛ مسئولان چه کردند؟ / اقتصاد برای اولین بار در دولت سیزدهم در اولویت قرار گرفت

امیرعبداللهیان در گفتگو با رادیو ان پی آر آمریکا : ایران جایی نیست که کسی بتواند کودتا یا انقلاب رنگین کند

درخواست ایران از شورای امنیت درباره سوریه

صحنه سازی جنجالی چند کودک برای اخاذی +فیلم

رییس شورای عالی استان ها: تخلف و فساد در شوراها بالا نیست

استاندار خراسان جنوبی: ادامه راه شهیدان تکلیف همه ما است + تصویر

محسن رضایی: کویت زمان جنگ همه بنادر خود را در اختیار صدام گذاشت

انتقاد انسیه خزعلی از دستگاههای متولی حجاب/ آموزش 2 ساعته گشت ارشاد تاثیرگذار نیست

قالیباف: نتیجه حکمرانی صحیح، انتفاع مردم است/ دشمن تلاش می کند مردم را مقابل هم قرار دهد

نایب رییس مجلس: دانشگاه ها نسخه پیشرفت و توسعه استان را تدوین کنند

آیت الله عبداللهی: دشمن جمهوری اسلامی را در اوج قدرت می بیند / مهمترین راه باقی مانده برای دشمن حملات از فضای مجازی است

واحدی: نسلی که سال 57 انقلاب کرد، گوشش به BBC و اینترنشنال نبود

24 تشکل دانشجویی دانشگاه های آذربایجان شرقی: چه کسانی سرمایه اجتماعی را ملعبه سیاست بازی ها خود کردند

رییسی: دشمنان همواره در مقابل ملت ایران ناکام خواهند ماند

دختری جنجالی به نام هلیا، نوه مصباح یزدی است؟

لزوم هوشیاری، وحدت و دشمن شناسی اقوام و مذاهب در جنگ شناختی

عیادت استاندار مازندران از نوجوان قطع نخاعی ناشی از ضرب و شتم اغتشاشگران

اجازه ندهیم عده ای با ایجاد اختلاف در جامعه دو دستگی راه بیندازند

گستاخی سرکرده منافقین | مریم رجوی خود را رییس جمهور منتخب خواند

مولانا؛ روایتگر درد و رنج انسان

راهپیمایی های اعتراضی علیه اغتشاشگران / آموزش حضوری دانشجویان از هفته پیش رو آغاز می شود

مراسم گرامیداشت روز آتش نشان با حضور رییسی

چرا مهاجرت اساتید دانشگاه چیز عجیبی نیست؟

در حکمرانی صحیح، مبنا مردم و نتیجه آن انتفاع مردم است | دشمن تلاش می کند مردم را مقابل هم قرار دهد

معاون رییس جمهور: در دفاع مقدس ارزش های اسلامی و قرآنی بازسازی شد

خبرهای کوتاه از مناطق مختلف کهگیلویه و بویراحمد

زمان صدور احکام رتبه بندی برخی از معلمان

اظهارات وزیر خارجه درباره تصمیم برجامی آمریکا/ مذاکره مستقیم تهران و واشنگتن؟

امیرعبدالهیان :تصاویر کتک زدن زنان در ایران ساختگی است

انسیه خزعلی: آموزش های 2 ساعته گشت ارشاد نمی تواند تاثیرگذار باشد/ دستگاه های فرهنگی که کم کاری و ترک فعل کرده اند، باید بازخواست شوند

انسیه خزعلی: آموزش های 2 ساعته گشت ارشاد نمی تواند تاثیرگذار باشد

از تعامل سازنده بین سوریه و سازمان منع سلاح های شیمیایی حمایت شود

ایران جایی نیست که کسی بتواند کودتا یا انقلاب رنگین کند

اغتشاشات اخیر هیچ گونه پایگاه مردمی نداشت

واکنش مجدد رییسی به اعتراضات: ای مگس این عرصه نه جولانگه توست

استخدام کارگر انبار آقا با حقوق وزارت کار و بیمه در شرکت به سازان

استخدام حسابدار خانم بصورت تمام وقت برای سالن آرایشی در تهران

امیرعبداللهیان: آژانس انرژی اتمی باید تکنیکی و فنی عمل کند نه سیاسی

انتقاد از واگذاری صدور مجوز مراکز روان شناسی و مشاوره به حوزه علمیه

انتقاد از واگذاری صدور مجوز مراکز روان شناسی و مشاوره به حوزه علمیه