مطالب مرتبط:
چرا مازندران از کسب رتبه برتر در کنکور 1401 جاماند؟!
مهلت انتخاب رشته کنکور 1401 تا دوشنبه 24 مرداد تمدید شد
تمدید مهلت انتخاب رشته کنکور 1401 + جزییات
جزییات مهم از ثبت نام رشته های بدون کنکور 1401
آغاز رتبه بندی معلمان از 26 مرداد 1401
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 23 مرداد 1401 ساعت 12:072022-08-14دانش

چرا مازندران از کسب رتبه برتر در کنکور 1401 جاماند؟!


- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس از مازندران، رتبه های تک رقمی کنکور امسال در حالی معرفی شدند که با علامت سؤال بزرگ برای مازندرانی ها همراه بود که چرا مازندران نتوانست در میان رتبه های برتر گروه های مختلف جایی برای خود پیدا کند.

  این در حالی است که سال گذشته نیز همین اتفاق تکرار شد و مازندران در سال 1400 نیز نتوانست در هیچکدام از گروه ها، در میان برترها جایگاه داشته باشد.

  سوال مهم اینکه استان مازندران همواره در رشته های مختلف علوم انسانی، علوم تجربی و ریاضی فیزیک، زبان و هنر سهمی داشته و نکته جالب اینکه دانش آموزان مازندرانی در المپیاد رتبه جهانی کسب کردند اما از رقابت کنکور جاماندند.

  در میان برترین های کنکور امسال موضوعی که علامت سؤال بزرگی به وجود آورده این بود که تک رقمی های رشته های مختلف کنکور 1401 از مدارس استعدادهای درخشان و یا غیرانتفاعی بودند که بررسی این مسائل از سوی کارشناسان پاسخ بسیاری از سؤال ها را خواهد دارد.

    اهمیت بررسی این موضوع و نگرانی ها و چالش های بسیاری از دانش آموزان که طی سال های اخیر وقت شان را برای کنکور گذاشتند به بهبود فضای آموزش و پایان نگرانی ها کمک شایانی خواهد کرد.

  بررسی در کارگروه استانی اسدی معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش مازندران درباره عدم توفیق استان مازندران در کسب رتبه های برتر در آزمون سراسری، با تایید اینکه مازندران در کسب رتبه های تک رقمی کنکور 1401 سهمی نداشت، اظهار کرد: کسب رتبه های زیر هزار کنکور امسال نیز در حال جمع بندی است و معمولا طی سال های اخیر استان مازندران در کسب این رتبه ها جز استان های چهارم یا پنجم است.

  وی افزود: در ارتباط با اینکه چرا مازندران سهمی در رتبه های تک رقمی نداشته، دلایل این موضوع در کارگروهی که در استان دارد تشکیل می شود بررسی خواهد شد.

    معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش مازندران بیان کرد: اهمیت بررسی نداشتن توفیق دانش آموزان مازندرانی مورد تاکید است چرا که دانش آموزان در المپیاد عملکرد خوبی داشتند و اینکه چرا نباید در کنکور توفیق داشته باشند، جای کار دارد.

  اسدی تصریح کرد: یکی از مسائل اثرگذار بحث کاهش میل دانش آموزان از گرایش به رشته ریاضی فیزیک و رقابت بالا در رشته علوم تجربی است که باید بررسی شود.

   همواره رتبه برتر داشتیم  عبدالوحید فیاضی عضو سابق کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در گفت وگویی، اظهار کرد: در طول سال هایی که به خاطر داریم سالی نبود که ما از رتبه های برتر بی بهره باشیم، همواره رتبه برتر داشتیم گاهی حتی چند مورد بوده است.

  وی با بیان اینکه این مهم ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد، افزود: از نگاه بنده اگر بخواهیم بگوییم اتفاقی بود به طور طبیعی وقتی همه سال ها یک یا چند رتبه در آزمون سراسری مربوط به مازندران بوده اگر به یکباره اتفاق نیفتد جای سؤال است و حتما مساله و مشکلی وجود دارد.

    عضو سابق کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به اینکه طی سال های اخیر شاهد افت زیادی در فرآیندهای مختلف تعلیم و تربیت در استان مازندران بودیم، اضافه کرد: این نتیجه ای که اکنون نگرانش هستیم طی دو سال اخیر اگر برنامه ریزی نشود؛ حتما ادامه خواهد داشت.

  فیاضی بیان کرد: برنامه ریزی هایی که برای آموزش و پرورش مازندران در طول زمان شده گرچه درحال تقدیر و تشکر است اما این تلاش ها و برنامه ها فردی است و نظام آموزش و پرورش مازندران طی سال های اخیر نظام کارآمدی نبوده است.

  وی ادامه داد: البته مربوط به سال جاری نیست باید گفت مربوط به گذشته نزدیک است که آن ناکارآمدی که در نظام آموزش و پرورش کشور بوده ولی در استان مازندران شکل منحصربه فردی داشته است و سطوح مدیریت آموزش و پرورش در سطح استان تغییرات علنی و اجرایی لازم را نداشته است.

  عضو سابق کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه وقتی سیستم آموزش و پرورش علمی، کارآمد و بروز نباشد به طور طبیعی برنامه ریزی قوی نخواهیم داشت، یادآور شد: البته یک بخش این است تراز کنکور، نشان دهنده تراز علمی مازندران بوده که البته اعتقاد داریم ممکن است همیشه تراز کنکور تراز علمی یک استان را نشان نمی دهد.

    فیاضی اظهار کرد: به برترین های کنکور امسال نگاه کنیم می بینیم تمام افراد از مدارس دولتی نبودند این خودش یک معضل است؛ یعنی نشان می دهد در طول سال های اخیر آموزش و پرورش به سمت فربه سازی و تقویت بخش غیردولتی رفته شاید منافعی که برخی مدیران و برنامه ریزان آموزش و پرورش استان یا کشور داشتند در بخش غیردولتی چنین پدیده ای را برای ما امروز به ارمغان آورده که برترین های کنکور امسال از مدارس غیردولتی نباشند.

  وی خاطرنشان کرد: ما نمی توانیم ادعا کنیم در سطح کشور آموزش و پرورش موفقی داشتیم، آموزش و پرورش موفق زمانی است که در مدارس دولتی هم بتوانیم آمار را مشاهده کنیم که در استان مازندران هم مدارس دولتی و چه غیردولتی ناکارآمدی خود را به اثبات رساندند که این بحث هشداری برای مدارس غیردولتی استان است که چرا عقب ماندند و چرا مراکز استعدادهای درخشان نتوانستند همپای با تلاش هایی که در سطح خودشان در کشور شده حرکت کنند؟  عضو سابق کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ادامه داد: یک بخش مساله این است که کل آموزش و پرورش غیردولتی در کشور ضعیف عمل کرده وقتی به نتیجه کنکور نگاه می کنیم فقط در غیردولتی این توفیق بوده که خودش مساله مهمی است و باید به آن پرداخته شود.

  فیاضی اضافه کرد: یک بخش دیگر این است در استان مازندران چرا در هیچ یک از بخش ها چه دولتی و چه غیردولتی نتوانستیم توفیق داشته باشیم که به نوع مدیریت های ما در سطح استان برمی گردد و مشکلاتی که وجود دارد و افراد غیرحرفه ای که روی کار هستند شاید تاثیرگذار هستند.

  وی یادآور شد: وقتی انتخاب براساس مدل حرفه ای صورت نگیرد چنین وضعیتی ممکن است پیش بیاید که از سطح مدیریت استان شروع می شود تا مدیریت شهرستان ها و مناطق ادامه پیدا می کند.

  عضو سابق کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اعلام اینکه بدتر اینکه مدل انتخاب و گزینش به کارگیری مدیران غیرحرفه ای در سطح مدارس بیداد می کند، تصریح کرد: به این معنا که می بینیم شاخص های کاملا سطحی و سلیقه ای در برخی مناطق وجود دارد که واقعا نگران کننده است و به راحتی مدیران مجرب را کنار می زنند به این دلیل که از یک گروه سیاسی و یا از سلیقه های مشترکی برخوردار نبودند که نتیجه اش همین می شود؛  وقتی سیستم کارآمدی نباشد نقصان برنامه ای و بودجه ای معلولی است که علت آن ناکارآمدی کارگزاران تعلیم و تربیت را نشان می دهد.

  فیاضی گفت: در مجموع استان مازندران که هیچگاه از چنین توفیقاتی بی بهره نبوده دو سال متوالی است که این حالت وجود دارد حتما نیاز است شورای آموزش و پرورش استان در این زمینه تدبیری بیندیشد و در این زمینه دست به کار شوند و از نظرات کارشناسان استفاده کنند و ببینند چه راه حلی باید برایش پیدا کنند.

  به گزارش سایت قطره و به نقل ازفارس، اهمیت بررسی این موضوع مورد تاکید است چرا که دانش آموزان بسیاری هستند که طی سال های اخیر تمام وقت شان برای کسب رتبه بالا در کنکور بوده است؛ اما اکنون نتیجه ای که می خواستند را نگرفتند.


کلید واژه ها: مازندران - کنکور - مدارس استعدادهای درخشان - به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس - مازندرانی - استعدادهای درخشان - برتر - رتبه - مختلف - برترین های کنکور - کنکور 1401 - استان مازندران - خبرگزاری فارس - میان - دانش آموزان - غیرانتفاعی - امسال - رتبه جهانی - علوم تجربی - رتبه برتر - رشته - گروه - علوم - خبرگزاری - بزرگ - کسب رتبه - المپیاد - درخشان - برترین - سال 1400

آخرین اخبار سرویس:
حاجی ایرانی بازداشت شده آزاد شد

ثبت نام 1515 دانشجوی کارشناسی برای سال تحصیلی جدید/دانشجویان از خوابگاه بهره مند می شوند

آغاز به کار نمایشگاه گروهی عکاسان آزاد

ثبت نام 1555 دانشجوی کارشناسی برای سال تحصیلی جدید/دانشجویان از خوابگاه بهره مند می شوند

آخرین وضعیت دانشجویان بازداشتی از زبان وزیر علوم

روانشناسان اندکی در ایران زبان اشاره می دانند

وزیر علوم: دانشجویان دستگیر شده آزاد شدند / پیگیر آزادی مابقی دانشجویان هستیم

رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران: از ماه های درحال برنامه ریزی برای ایجاد آشوب بودند/ جمعا به 50 هزار نفر هم نمی رسند

کلاس های آموزشی واحد علوم و تحقیقات با قوت در حال برگزاری است

واکنش وزیر علوم به اغتشاشات در دانشگاه

رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران: پرونده مهسا امینی باید توسط کمیته حقیقت یاب به صورت کامل بررسی شود

وزیر علوم: فضای دانشگاه نباید دستخوش آشوب و اغتشاش شود/کرسی های آزاد اندیشی ظرفیتی برای بیان نظرات و عقاید در دانشگاهها

وزیر علوم: اکثر دانشجویان آزاد شدند/ برای آزادی باقی دانشجویان در حال رایزنی هستیم

وزیر علوم: فضای دانشگاه نباید دستخوش آشوب و اغتشاش شود/ آزادی اکثر دانشجویان

42 رشته جدید در دانشگاه جامع علمی کاربردی

آغاز سال تحصیلی دانشگاه ها در جزیره کیش

غار مولو مالزی زیباترین غاری که در مالزی قرار دارد

اخبار 20:30 شبکه دو سیما، 9 مهر 1401

اعتراضات در دانشگاه های اصفهان | مداخله پلیس با گاز اشک آور

دانشمندان برای اولین بار یک پیوند عجیب اتمی را اندازه گیری کردند

اخبار 20 شبکه چهار سیما، 9 مهر 1401

برگزاری اعتراضات دانشجویی در برخی دانشگاه ها همزمان با شروع رسمی سال تحصیلی

تصاویر و جزییات تجمع در دانشگاه های اصفهان؛ شعارهای تند دانشجویان | پلیس با گاز اشک آور مانع ورود تجمع کنندکان به خیابان دانشگاه و هزار جریب شدند

خدمات رسانی گروه جهادی بسیج دانشگاه آزاد اسلامی در مناطق مختلف

فارس: تجمع در دانشگاه های اصفهان/ پلیس با شلیک گاز اشک آور مانع حرکت آنها به سمت خیابان شد

بیانیه دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی یزد در محکومیت اقدام هنجار شکنانه آشوبگران

 دانش آموزان دیروز؛ دانشجویان امروز 

دانشجویان آبادانی و خرمشهر در کلاس های درس حاضر شدند

آغاز سالتحصیلی جدید دانشگاه های استان اردبیل

کلاس های حضوری دانشگاه های آذربایجان غربی دایرشد

همراه با چند خبر کوتاه نهم مهر استان قزوین

آغاز کلاس درس دانشگاه ها در کهگیلویه و بویراحمد

آغاز رسمی کلاس های حضوری در دانشگاه های استان قم

اعتراضات در برخی دانشگاه ها/ برخی افراد بازداشت شدند

اندازه گیری یک پیوند عجیب اتمی برای نخستین بار!

آغاز سال تحصیلی دانشگاه های لرستان

اساتیدی که کلاس های درس را تعطیل کردند طبق آیین نامه انضباطی با آن ها برخورد شود

شروع کلاس های درس حضوری در دانشگاه ها

شروین آزاد شد ؟

اخبار 14 شبکه خبر، 9 مهر 1401

استخدام کارآموز حسابداری در شرکت اعزام دانشجو صباپلن در تهران

استخدام کارشناس اخذ پذیرش در موسسه اعزام دانشجو صباپلن در تهران

شروین حاجی پور آزاد شد؟

سیزدهمین نمایشگاه بین المللی فناوری نانو آغاز به کار کرد

احداث 200 هزار واحد خوابگاه متاهلی در دستور کار قرار گرفت

جامعه ایرانی متکثر است/ قانونی کارآمد است که مورد پذیرش مردم باشد

اعلام جزییات ثبت نام پذیرفته شدگان دانشگاه علمی کاربردی

آغاز کلاس درس دانشگاه ها در کهگیلویه و بویراحمد

حضور 5000 دانشجو در کلاس های درس دانشگاه بجنورد / کلاس های حضوری از 16 مهر آغاز می شود

کلاس های درس در دانشگاه زاهدان تا پانزدهم مهر غیر حضوری شدند

روایت فارس از تجمعات امروز/ چندین نفر بازداشت شدند

بازگشایی حضوری دانشگاه ها پس از دو سال کرونایی

شروع آموزش های حضوری دانشجویان از امروز

روایتی از تجمع محدود دانشجویان مشهدی| برپایی کلاس های دانشگاه فردوسی و آزاد پس از برگزاری تجمع+ فیلم

پژوهشگران تمام وقت دانشگاه ها از بین دانشجویان دکتری انتخاب می شوند

روایت شهرآرانیوز از تجمع محدود دانشجویان مشهدی| برپایی کلاس های دانشگاه فردوسی و آزاد پس از برگزاری تجمع+ فیلم

کلاس های درس دانشگاه اهواز حضوری است

ثبت نام مرکز قرآنی دانشگاه فردوسی آغاز شد

احداث 200 هزار واحد خوابگاه متاهلی در دستور کار قرار گرفت

حمایت وزارت بهداشت از حضور دانشجویان در مراکز تحقیقاتی

«مصباح 6» در دانشگاه الزهرا(س) برگزار می شود

اعلام فراخوان شانزدهمین جشنواره آموزشی شهید مطهری

دهمین نمایشگاه ایران ساخت کلید خورد

اصول حکمرانی در جمهوری اسلامی براساس حکمت است/ اگر گذشته هر ملت فراموش شود، دیگر نمی توان برای آن آینده ای متصور شد

انتخاب واحد پذیرفته شدگان دانشگاه علمی کاربردی از 11 مهرماه

تجمع اعتراضی امروز دانشجویان در دانشگاه های مختلف کشور + عکس

آزاد شدن این معترض زن بازداشت شده + عکس

احداث 200 هزار واحد خوابگاه متاهلی در دستور کار قرار گرفت

برگزاری جشن ورودیه های جدید به دانشگاه

اعتراض و تحصن دانشجویان جنجالی شد + عکس

عکس/ اعتراض و تحصن دانشجویان در دانشگاه های کشور

رییس دانشگاه آزاد کردستان: سلبریتی هایی که از ضدانقلاب خط می گیرند از مردم نیستند

ارائه خدمات رایگان به مردم دیشموک

تمامی کلاس ها دانشگاه سمنان به صورت حضوری برگزار می شود

ارائه خدمات درمانی رایگان به مردم کم برخوردار دیشموک

آغاز سال تحصیلی دانشگاه فرهنگیان بوشهر

استخدام نماینده علمی با بیمه تکمیلی، پاداش و سرویس در تهران

آغاز کلاس های حضوری دانشجویان دانشگاه لرستان + عکس

آغاز ثبت نام در دهمین نمایشگاه ایران ساخت از فردا

جزییات نام نویسی پذیرفته شدگان دانشگاه علمی کاربردی اعلام شد

تکاپوی 60 هزار دانشجو؛ گلستان

ورود 37 هزار دانشجو به دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی سراسر کشور

الزام تزریق دو دوز واکسن کرونا برای سکونت در خوابگاه ها

تجمع دانشجویان در برخی دانشگاه های کشور

اداره کل امور دانش ‏آموختگان سازمان امور دانشجویان تنها متولی اعتبارسنجی دانشگاه‏ های خارج از کشور

الگوی مردمی سازی فرهنگ با نگاه ویژه به روستاها تدوین می شود

کاوش باستان شناختی فضاهای دستکند نوش آباداصفهان

آغاز زمان حذف و اضافه دروس دانشگاه تهران از 15 مهرماه

حضور دانشجویان در دانشگاه های چهارمحال و بختیاری

انتخاب پژوهشگران تمام وقت دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی از میان دانشجویان دکتری

سرنوشت دانشجویان بازداشتی دانشگاه یزد در اغتشاشات

استخدام حراست با سرویس در شرکت پویا ریس یزد در یزد

هیچ دانشجویی در دانشگاه یزد بازداشت نشده است

استخدام کارمند اداری با بیمه در موسسه آموزشی دانش گستر کوه نور در تهران

آغاز ثبت نام خوابگاه نودانشجویان شهید چمران اهواز از امروز

آغاز زمان حذف و اضافه دروس دانشگاه تهران

برقراری کلاس های درس حضوری دانشگاه شهید چمران اهواز

ثبت نام خوابگاه نودانشجویان شهید چمران اهواز از امروز

انتخاب پژوهشگران تمام وقت دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی از میان دانشجویان دکتری

حمیدرضا نیکومرام استقبال از نودانشجویان دانشگاه اصفهان

چرا مازندران از کسب رتبه برتر در کنکور 1401 جاماند؟!

چرا مازندران از کسب رتبه برتر در کنکور 1401 جاماند؟!