مطالب مرتبط:
رتبه برتر کنکور سراسری 1401 در جمع مشتریان ویژه بانک ملی ایران
مهلت جدید برای انتخاب رشته کنکور 1401
مهلت انتخاب رشته کنکور 1401 تا دوشنبه 24 مرداد تمدید شد
تمدید مهلت انتخاب رشته کنکور 1401 + جزییات
جزییات مهم از ثبت نام رشته های بدون کنکور 1401
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 23 مرداد 1401 ساعت 10:472022-08-14دانش

چرا مازندران از کسب رتبه برتر در کنکور 1401 جاماند؟!


سوال مهم اینکه استان مازندران همواره در رشته های مختلف علوم انسانی، علوم تجربی و ریاضی فیزیک، زبان و هنر سهمی داشته و نکته جالب اینکه دانش آموزان مازندرانی در المپیاد رتبه جهانی کسب کردند اما از رقابت کنکور جاماندند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس از مازندران، رتبه های تک رقمی کنکور امسال در حالی معرفی شدند که با علامت سؤال بزرگ برای مازندرانی ها همراه بود که چرا مازندران نتوانست در میان رتبه های برتر گروه های مختلف جایی برای خود پیدا کند.

  این در حالی است که سال گذشته نیز همین اتفاق تکرار شد و مازندران در سال 1400 نیز نتوانست در هیچکدام از گروه ها، در میان برترها جایگاه داشته باشد.

  سوال مهم اینکه استان مازندران همواره در رشته های مختلف علوم انسانی، علوم تجربی و ریاضی فیزیک، زبان و هنر سهمی داشته و نکته جالب اینکه دانش آموزان مازندرانی در المپیاد رتبه جهانی کسب کردند اما از رقابت کنکور جاماندند.

  در میان برترین های کنکور امسال موضوعی که علامت سؤال بزرگی به وجود آورده این بود که تک رقمی های رشته های مختلف کنکور 1401 از مدارس استعدادهای درخشان و یا غیرانتفاعی بودند که بررسی این مسائل از سوی کارشناسان پاسخ بسیاری از سؤال ها را خواهد دارد.

    اهمیت بررسی این موضوع و نگرانی ها و چالش های بسیاری از دانش آموزان که طی سال های اخیر وقت شان را برای کنکور گذاشتند به بهبود فضای آموزش و پایان نگرانی ها کمک شایانی خواهد کرد.

  بررسی در کارگروه استانی اسدی معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش مازندران درباره عدم توفیق استان مازندران در کسب رتبه های برتر در آزمون سراسری، با تایید اینکه مازندران در کسب رتبه های تک رقمی کنکور 1401 سهمی نداشت، اظهار کرد: کسب رتبه های زیر هزار کنکور امسال نیز در حال جمع بندی است و معمولا طی سال های اخیر استان مازندران در کسب این رتبه ها جز استان های چهارم یا پنجم است.

  وی افزود: در ارتباط با اینکه چرا مازندران سهمی در رتبه های تک رقمی نداشته، دلایل این موضوع در کارگروهی که در استان دارد تشکیل می شود بررسی خواهد شد.

    معاون آموزش متوسطه اداره کل آموزش و پرورش مازندران بیان کرد: اهمیت بررسی نداشتن توفیق دانش آموزان مازندرانی مورد تاکید است چرا که دانش آموزان در المپیاد عملکرد خوبی داشتند و اینکه چرا نباید در کنکور توفیق داشته باشند، جای کار دارد.

  اسدی تصریح کرد: یکی از مسائل اثرگذار بحث کاهش میل دانش آموزان از گرایش به رشته ریاضی فیزیک و رقابت بالا در رشته علوم تجربی است که باید بررسی شود.

   همواره رتبه برتر داشتیم  عبدالوحید فیاضی عضو سابق کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در گفت وگویی، اظهار کرد: در طول سال هایی که به خاطر داریم سالی نبود که ما از رتبه های برتر بی بهره باشیم، همواره رتبه برتر داشتیم گاهی حتی چند مورد بوده است.

  وی با بیان اینکه این مهم ممکن است دلایل مختلفی داشته باشد، افزود: از نگاه بنده اگر بخواهیم بگوییم اتفاقی بود به طور طبیعی وقتی همه سال ها یک یا چند رتبه در آزمون سراسری مربوط به مازندران بوده اگر به یکباره اتفاق نیفتد جای سؤال است و حتما مساله و مشکلی وجود دارد.

    عضو سابق کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اشاره به اینکه طی سال های اخیر شاهد افت زیادی در فرآیندهای مختلف تعلیم و تربیت در استان مازندران بودیم، اضافه کرد: این نتیجه ای که اکنون نگرانش هستیم طی دو سال اخیر اگر برنامه ریزی نشود؛ حتما ادامه خواهد داشت.

  فیاضی بیان کرد: برنامه ریزی هایی که برای آموزش و پرورش مازندران در طول زمان شده گرچه درحال تقدیر و تشکر است اما این تلاش ها و برنامه ها فردی است و نظام آموزش و پرورش مازندران طی سال های اخیر نظام کارآمدی نبوده است.

  وی ادامه داد: البته مربوط به سال جاری نیست باید گفت مربوط به گذشته نزدیک است که آن ناکارآمدی که در نظام آموزش و پرورش کشور بوده ولی در استان مازندران شکل منحصربه فردی داشته است و سطوح مدیریت آموزش و پرورش در سطح استان تغییرات علنی و اجرایی لازم را نداشته است.

  عضو سابق کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با بیان اینکه وقتی سیستم آموزش و پرورش علمی، کارآمد و بروز نباشد به طور طبیعی برنامه ریزی قوی نخواهیم داشت، یادآور شد: البته یک بخش این است تراز کنکور، نشان دهنده تراز علمی مازندران بوده که البته اعتقاد داریم ممکن است همیشه تراز کنکور تراز علمی یک استان را نشان نمی دهد.

    فیاضی اظهار کرد: به برترین های کنکور امسال نگاه کنیم می بینیم تمام افراد از مدارس دولتی نبودند این خودش یک معضل است؛ یعنی نشان می دهد در طول سال های اخیر آموزش و پرورش به سمت فربه سازی و تقویت بخش غیردولتی رفته شاید منافعی که برخی مدیران و برنامه ریزان آموزش و پرورش استان یا کشور داشتند در بخش غیردولتی چنین پدیده ای را برای ما امروز به ارمغان آورده که برترین های کنکور امسال از مدارس غیردولتی نباشند.

  وی خاطرنشان کرد: ما نمی توانیم ادعا کنیم در سطح کشور آموزش و پرورش موفقی داشتیم، آموزش و پرورش موفق زمانی است که در مدارس دولتی هم بتوانیم آمار را مشاهده کنیم که در استان مازندران هم مدارس دولتی و چه غیردولتی ناکارآمدی خود را به اثبات رساندند که این بحث هشداری برای مدارس غیردولتی استان است که چرا عقب ماندند و چرا مراکز استعدادهای درخشان نتوانستند همپای با تلاش هایی که در سطح خودشان در کشور شده حرکت کنند؟  عضو سابق کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ادامه داد: یک بخش مساله این است که کل آموزش و پرورش غیردولتی در کشور ضعیف عمل کرده وقتی به نتیجه کنکور نگاه می کنیم فقط در غیردولتی این توفیق بوده که خودش مساله مهمی است و باید به آن پرداخته شود.

  فیاضی اضافه کرد: یک بخش دیگر این است در استان مازندران چرا در هیچ یک از بخش ها چه دولتی و چه غیردولتی نتوانستیم توفیق داشته باشیم که به نوع مدیریت های ما در سطح استان برمی گردد و مشکلاتی که وجود دارد و افراد غیرحرفه ای که روی کار هستند شاید تاثیرگذار هستند.

  وی یادآور شد: وقتی انتخاب براساس مدل حرفه ای صورت نگیرد چنین وضعیتی ممکن است پیش بیاید که از سطح مدیریت استان شروع می شود تا مدیریت شهرستان ها و مناطق ادامه پیدا می کند.

  عضو سابق کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس با اعلام اینکه بدتر اینکه مدل انتخاب و گزینش به کارگیری مدیران غیرحرفه ای در سطح مدارس بیداد می کند، تصریح کرد: به این معنا که می بینیم شاخص های کاملا سطحی و سلیقه ای در برخی مناطق وجود دارد که واقعا نگران کننده است و به راحتی مدیران مجرب را کنار می زنند به این دلیل که از یک گروه سیاسی و یا از سلیقه های مشترکی برخوردار نبودند که نتیجه اش همین می شود؛  وقتی سیستم کارآمدی نباشد نقصان برنامه ای و بودجه ای معلولی است که علت آن ناکارآمدی کارگزاران تعلیم و تربیت را نشان می دهد.

  فیاضی گفت: در مجموع استان مازندران که هیچگاه از چنین توفیقاتی بی بهره نبوده دو سال متوالی است که این حالت وجود دارد حتما نیاز است شورای آموزش و پرورش استان در این زمینه تدبیری بیندیشد و در این زمینه دست به کار شوند و از نظرات کارشناسان استفاده کنند و ببینند چه راه حلی باید برایش پیدا کنند.

  به گزارش سایت قطره و به نقل ازفارس، اهمیت بررسی این موضوع مورد تاکید است چرا که دانش آموزان بسیاری هستند که طی سال های اخیر تمام وقت شان برای کسب رتبه بالا در کنکور بوده است؛ اما اکنون نتیجه ای که می خواستند را نگرفتند.


کلید واژه ها: مازندران - استان مازندران - مازندرانی - دانش آموزان - به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس - رتبه - رتبه جهانی - علوم تجربی - علوم - مختلف - کنکور - المپیاد - خبرگزاری فارس - برتر - جهانی - ریاضی - استان - رتبه برتر - رشته - گروه - دانش - جالب - سوال - میان - زبان - خبرگزاری - کسب رتبه - کنکور 1401 - سال 1400 - های تک

آخرین اخبار سرویس:
حفظ حرمت دانشگاه 

تصویر چرخ شکسته مریخ نورد کنجکاوی | ادامه کار در سیاره سرخ سخت تر می شود

تصویری از چرخ شکسته مریخ نورد کنجکاوی | ادامه کار در سیاره سرخ سخت تر می شود

مهر: دانشجویان امیرکبیر برای آزادی دانشجویان بازداشتی تجمع کردند

رییس دانشگاه شریف:مسئولان امنیتی قبول کردند کسانی که خطای جدی داشته اند، براساس پروتکل های دانشگاه به وضعیت آن ها رسیدگی شود

مهر: دانشجویان امیرکبیر برای آزادی دانشجویان بازداشتی تجمع کردند

ساخت فرش آنتی باکتریال از سوی محققان دانشگاه آزاد اسلامی

عطا داداشی پایان تور بین المللی دوچرخه سواری ایران - آذربایجان

آمار دقیقی از دانشجویان بازداشتی و زخمی شریف نداریم

تجمع اعتراضی در دانشگاه امیرکبیر: دانشجویان بازداشتی را آزاد کنید! +عکس

حمایت جالب هومن سیدی از دانشجویان شریف/ عکس

شریف برای همیشه تعطیل شد؟

وزیر راه: قاسم مکارم آزاد شد

دستاوردهای دانشگاه آزاد در نمایشگاه ایران نانو 1401

100 دانشجوی دانشگاه آزاد کاشان نخبه کشوری هستند

واکنش «عادل فردوسی پور» به اتفاقات اخیر در دانشگاه شریف/ عکس

واکنش عادل فردوسی پور به اعتراضات دانشجویان دانشگاه شریف

عمده دانشجویان بازداشتی شب گذشته دانشگاه شریف آزاد شدند

استعفای اساتید دانشگاه شریف به دلیل درگیری شب گذشته؟ | بخش عمده ای از دانشجویان در کلاس ها حاضر نشدند

فرصت مجدد انتخاب واحد دانشگاه آزاد برای دانشجویان جامانده فراهم شد

ما راضی نیستیم بودجه بیت المال به جیب استادی برود که دانشجویان را به برگزاری تجمعات تشویق می کند

تفاوت سنی الهام حمیدی 45 ساله با شوهر کم سن و سالش | صورت پیر شده الهام حمیدی جنجالی شد

واکنش تند عادل به ماجرای دانشگاه شریف

رونمایی سامسونگ از فناوری «پوست الکترونیکی»

سخنگوی وزارت علوم: آماری از دانشجویان بازداشتی و زخمی شب گذشته شریف نداریم

وزارت علوم: پیگیر آزادی دانشجویان هستیم

داغ شدن تنور علم آموزی در دانشگاه های استان

دانشجویان دانشگاه رازی کرمانشاه آشوب های اخیر را محکوم کردند

سخنگوی وزارت علوم: آماری از دانشجویان بازداشتی و زخمی شب گذشته شریف نداریم

ببینید | توضیحات سخنگوی وزارت علوم درباره اتفاق های دانشگاه شریف | شعارهای تند موجب تقابل شد

آغاز سال تحصیلی جدید در دانشگاه آیت الله بروجردی

سخنگوی وزارت علوم: حادثه شریف از خارج طراحی شده بود /رییس دانشگاه می تواند درخواست ورود نیروی امنیتی به فضای دانشگاه کند/ از تعداد بازداشتی اطلاعی نداریم

تحصیل حضوری دانشجویان پس از دو سال شیوع کرونا

شمسی پور: شعار های دانشگاه شریف از جای دیگر خط دهی می شد / دیشب هیچ نیروی نظامی وارد دانشگاه نشد

واکنش فردوسی پور به حوادث تلخ دانشگاه شریف

شناسایی اثر مهار یک پروتیین در تمایز سلول ­های جنینی

سخنگوی وزارت علوم: اساتید و دانشجویان با گفت و گو و دیالوگ مطالبه گری داشته باشند

ایرنا: آزادی 30 نفر از 37 نفر دانشجوی بازداشتی شریف

جزییات جدید از آمار دانشجویان بازداشتی دانشگاه شریف

توضیحات سخنگوی وزارت علوم در رابطه با وقایع اخیر دانشگاه ها + فیلم

سامانه های هواشناسی کشاورزی بومی سازی شد

واکنش فردوسی پور به اتفاقات دانشگاه شریف

بدون فوتی و شناسایی 43 بیمار جدیدکرونایی

ادامه تجمع دانشجویان در برخی دانشگاه ها/ دانش آموزان هم معترض شدند

وظیفه ای در قبال خوابگاه دانشجویان سنواتی نداریم

واکنش فردوسی پور به اتفاقات دانشگاه شریف

ویدئو| تایم لپس کهکشان راه شیری از 1050 فریم گرفته شده در یک دریاچه نمک

وضعیت دانشجویان بازداشتی حوادث دانشگاه شریف

تصاویر/ دیدار اعضای هیئت امنای موقوفات کشور با آیت الله اعرافی

تصاویر/ آیین آغاز سال تحصیلی جدید موسسه آموزش عالی معصومیه خواهران قم

وزارت علوم: آماری از دانشجویان بازداشتی و زخمی دانشگاه شریف نداریم/ اسلام در برابر کفر قرار گرفته / ماجرای تنش در پارکینگ شریف چه بود؟

انجمن اسلامی دانشگاه شریف در واکنش به اتفاقات شب گذشته بیانیه داد

افزایش 20 درصدی جذب دانشجو در دانشگاه های بجنورد

افزایش 20 درصدی جذب دانشجو در دانشگاه های بجنورد

جزییات دستگیری دانشجویان شریف در پارکینگ ؛ درگیری های دیشب فوتی هم داشت؟ | آمار دانشجویان بازداشتی و آزاد شده دانشگاه شریف

سخنگوی وزارت علوم: تعداد خیلی زیادی از دانشجویان دستگیرشده آزاد شدند

چه بر سر دانشجویان بازداشتی دانشگاه شریف آمد ؟

خبرگزاری دولت: 30 نفر از 37 دانشجوی بازداشتی شریف آزاد شدند

عملیات اجرایی خوابگاه متأهلان با حضور معاون وزیر علوم آغاز شد

کشف 2 گونه جدید از حشرات توسط پژوهشگر دانشگاه کرمان

سخنگوی وزارت علوم: حادثه شامگاه یکشنبه دانشگاه شریف از خارج طراحی شده بود 

روایت انجمن اسلامی دانشگاه شریف از اتفاقات روز یکشنبه این دانشگاه

شمسی:وزیر علوم پیگیر آزادی دانشجویان دستگیر شده است

آخرین وضعیت دانشجویان بازداشتی صنعتی شریف | چند دانشجو آزاد شده اند؟

واکنش سخنگوی وزارت علوم به اتفاقات دانشگاه شریف

واکنش سخنگوی وزارت علوم به اتفاقات دانشگاه شریف/ «نیروهای امنیتی حق ورود به دانشگاه ندارند الا با مجوز رییس دانشگاه»

پژوهشگران در توسعه فناوری های شناختی نقش آفرینی می کنند

آخرین اخبار از وضعیت دانشجویان دانشگاه شریف پس از درگیری شب گذشته

واکنش سخنگوی وزارت علوم به اتفاقات دانشگاه شریف / وزیر علوم پیگیر دانشجویان دستگیر شده است

ارتقای درجه و امتیاز 4 مجله دانشگاه آزاد یزد

مخبر: باید برای آینده و چشم انداز سینمای کشور ریل گذاری شود

تشکیل کارگروه بررسی راهکار های اصلاح حقوق اساتید دانشگاه ها

منبع آگاه: آزادی 30 نفر از 37 نفر دانشجوی بازداشتی شریف

آخرین خبر از بازداشتی های دانشگاه شریف/ کدام دانشگا ه غیرحضوری شد؟

ادامه تجمع دانشجویان در برخی دانشگاه ها

خروجی های دانشگاه علمی کاربردی به سرعت جذب بازار کار می شوند

آخرین خبر از بازداشتی های دانشگاه شریف/ کدام دانشگا ه غیرحضوری شد؟

تجمعات در برخی دانشگاه های ایران

شمسی پور: شعار های دانشگاه شریف از جای دیگر خط دهی می شد / دیشب هیچ نیروی نظامی امنیتی وارد دانشگاه نشد

اسکان سه هزار 200 دانشجو در خوابگاه های دانشگاه کاشان

دانشکده علوم انسانی و استخر ذخیره آب دانشگاه بیرجند به بهره برداری رسید

توضیح وزارت علوم درباره اتفاقات شب گذشته در دانشگاه صنعتی شریف/حضور وزیر علوم در دانشگاه موجب مدیریت راحت تر مسئله شد

طراحی شبکه زنجیره تامین سوخت تجدیدپذیر

جزییات مصوبات نخستین جلسه شورای عالی سینما| مخبر: برای آینده و چشم انداز سینمای کشور ریل گذاری شود

محمد مخبر: باید برای آینده و چشم انداز سینمای کشور ریل گذاری شود

موفقیت 6 دانشجوی واحد کرمانشاه در فدراسیون بین المللی مخترعان

شمسی پور: شعار های دانشگاه شریف از جای دیگر خط دهی می شد / جایی که به عنوان پارکینگ دانشگاه نمایش دادند پارکینگ عمومی بود

ثبت نام حضوری دانشگاه شریف به زمان دیگری موکول شد

شمسی پور: شعار های دانشگاه شریف از جای دیگر خط دهی می شد کنند

شمسی پور: شعار های دانشگاه شریف از جای دیگر خط دهی می شد

عمده دانشجویان بازداشتی شب گذشته دانشگاه شریف آزاد شدند

از حدود 35 بازداشتی 30 دانشجو آزاد شده اند/پلیس نقشی در بازداشت ها نداشت

2 دانشجوی دانشگاه تربیت مدرس در زندان/فرهاد دانشجو: تا آخرین قطره خون برای حفظ نظام می ایستیم/ حجاب، امری واجب است

واکنش یک نماینده به شعارهای رکیک در تجمع دانشگاه شریف | نوع برخورد با دانشگاه ها استادیومی نباشد

واکنش هومن سیدی به اتفاقات دانشگاه شریف

ثبت نام حضوری دانشگاه شریف به زمان دیگری موکول شد

تولید رنگ های عایق حرارتی با سفارش صنعت

هیچ یک از اساتید دانشگاه شریف استعفا نداده اند

هومن سیدی به سیم آخر زد | واکنش هومن سیدی به اتفاقات دانشگاه شریف

نسرین مقانلو

چرا مازندران از کسب رتبه برتر در کنکور 1401 جاماند؟!

چرا مازندران از کسب رتبه برتر در کنکور 1401 جاماند؟!