مطالب مرتبط:
اهمیت مصوبه جدید کنکوری برای همدانی ها / زرافشان: نیازی به مصوبه جدید نبود / تراب زاده: حافظه محوری کنکور ادامه دارد
ابراهیم زاده:پنالتی و اخراج درست نبود/ پرسپولیس نه، به تراکتور فکر می کنیم
ابراهیم زاده:پنالتی و اخراج درست نبود/ پرسپولیس نه، به تراکتور فکر می کنیم
ابراهیم زاده:پنالتی و اخراج درست نبود/ پرسپولیس نه، به تراکتور فکر می کنیم
ابراهیم زاده:پنالتی و اخراج درست نبود/ پرسپولیس نه، به تراکتور فکر می کنیم
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 23 مرداد 1401 ساعت 09:522022-08-14دانش

زرافشان: نیازی به مصوبه جدید برای کنکور نبود / تراب زاده: حافظه محوری کنکور ادامه دارد


گروه استان های خبرگزاری دانشجو، آخرین تصمیمات شورای عالی انقلاب فرهنگی تغییرات زیادی را برای کنکور 1402 رقم می زند.

براساس مصوبات این شورا، برای مشخص شدن دانشجویان جدید در سال تحصیلی آینده، - زرافشان: نیازی به مصوبه جدید برای کنکور نبود / تراب زاده: حافظه محوری کنکور ادامه دارد " مصوبه جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی برای کنکور سال تحصیلی آینده اعمال می شود؛ اما سوال اصلی این است که آیا ضعف های شیوه های پیشین کنکور را پوشش می دهد یا نه؟ گروه استان های خبرگزاری دانشجو، آخرین تصمیمات شورای عالی انقلاب فرهنگی تغییرات زیادی را برای کنکور 1402 رقم می زند.

براساس مصوبات این شورا، برای مشخص شدن دانشجویان جدید در سال تحصیلی آینده، 2 بار کنکور برگزار می شود.

دروس عمومی حذف شده و سوابق تحصیلی در نتیجه کنکور تأثیر قطعی خواهند داشت و با حذف زیرگروه ها یک نمره کلی برای داوطلب درنظر گرفته می شود.

گفته شده که این تغییرات برای کاهش اثر موسسات کنکوری در نتیجه نهایی آزمون و افزایش عدالت آموزشی است؛ امری که برخی کارشناسان حوزه آموزش عالی معتقدند با این مصوبه بعید است محقق شود.

این مصوبه برای دانش آموزان همدانی اهمیت زیادی دارد.

شهر همدان در کنکور سهمیه 2 مناطق را دارد و بیشتر شهرستان های آن سهمیه منطقه 3.

بنابراین می توان گفت که این استان جزو استان های محروم در کنکور است و دانش آموزان این استان امیدوار بودند با تغییر در شیوه اجرای کنکور، سهم آنان در دانشگاه ها بیشتر شود.

اما به نظر می رسد آنچه در مصوبه جدید رخ داده، اثر خاصی بر روند پذیرش دانش آموزان همدانی در دانشگاه ها نخواهد داشت.

علی زرافشان، معاون سابق متوسطه وزارت آموزش و پرورش و محمدصادق تراب زاده، پژوهشگر مرکز رشد دانشگاه امام صادق (ع) در نشستی علمی به صورت مفصل برای دانشجویان همدانی اثرات این مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی را نقد کرده و دلایل عملی نشدن اهداف آن را بررسی کرده اند.

به مصوبه جدید احتیاجی نبود زرافشان معتقد است که با توجه به نتایج مثبت قانون کنکور، به مصوبه جدید احتیاجی نبود.

او توضیح می دهد: مجلس از سال 86 وارد مسئله کنکور شد و مصوبه قانون حذف کنکور را تصویب کرد تا سال 90 کنکور کاملا حذف شود.

اما درعمل مشخص شد این مصوبه مبتنی بر تحلیل دقیق مسئله کنکور نبوده وسال 92 مجددا قانون جدیدی تحت عنوان قانون سنجش و پذیرش دانشجو به تصویب رسید که روش جدیدی برای پذیرش دانشجو بر مبنای سابقه تحصیلی را در برداشت.

معاون متوسطه وزارت آموزش و پرورش ادامه می دهد: دو روش برای پذیرش دانشجو ذکر کردند که روش اول صرفا برمبنای سابقه تحصیلی و روش دوم پذیرش بر اساس کنکور به همراه سابقه تحصیلی بود.

هدفگذاری که برای این قانون انجام شد این بود که سابقه تحصیلی باید به نحوی اعمال شود که پس از10 سال حداقل 85 درصد کل دانشگاه های کشور صرفا از طریق سابقه تحصیلی پذیرش داشته باشند و رقابت برای 15 درصد باشد.

به گفته او این طرح در اجرا با 25 درصد تاثیر مثبت به انجام رسید و با فشار های موجود در دو سه سال اخیر، سازمان سنجش موظف شد دو روش در پذیرش یعنی صرفا سابقه تحصیل و دیگری براساس آزمون و سابقه تحصیلی ارائه کند.

قانون قبلی کنکور به هدف رسیده بود او با اشاره به اینکه 90 درصد ظرفیت دانشگاه های کشور در سال های اخیر صرفا بر مبنای سابقه تحصیلی پر می شود، نتیجه گیری می کند که قانون پیشین کنکور توانسته به خوبی اجرا شود.

زرافشان توضیح می دهد: اما درسال های اخیر بی اعتنایی به قانون مجلس و کپی برداری از قانون مجلس اتفاق افتاده است.

اگر شورای عالی انقلاب فرهنگی ارزیابی دقیقی از اجرای قانون 92 داشت هرگز چنین قانونی تصویب نمی کرد چرا که با توجه به نتایج مثبت اجرای قانون 92 نیازی به قانون جدید نیست.

او با اشاره به اینکه یک رویکرد در مجلس وجود دارد که معتقد است کنکور در ایران حذف شدنی نیست، بیان می کند که استدلال طرفداران این رویکرد این است که در کشور هایی مثل ایران، چین و ژاپن اعتبار اجتماعی بر مبنای تحصیلات دانشگاهی است.

به گفته او قبل از حذف کنکور، باید تغییراتی فرهنگی اجتماعی در جامعه، ارزش را به شایستگی های افراد اختصاص یابد نه تحصیلات دانشگاهی.

معاون سابق متوسطه وزارت آموزش و پرورش با این حال تاکید دارد که کنکور پدیده ای صرفا آموزشی نیست.

کپی از مصوبه سال 92 زرافشان توضیح می دهد که مصوبه جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی قرار است چه اهدافی را پوشش دهد.

او با توضیح اینکه بخش زیادی از این مصوبه کپی برداری از مصوبه سال 92 مجلس شورای اسلامی است، می گوید: اولین نکته مصوبه جدید، تعمیم سابقه تحصیلی موثر در پذیرش در دانشگاه، به سه سال دوره متوسطه دوم است.

به این صورت امتحانات نهایی به پایه های پایین تر کشیده می شود.

به این صورت فضای مدارس به جای اینکه جو یادگیری داشته باشد، بیشتر حول محور امتحان می چرخد.

او معتقد است که ملاک بودن پایه دوازدهم برای اثرگذاری در کنکور کفایت می کند، انتقادات خود را به تعمیم سابقه تحصیلی به سه سال ادامه می دهد و می گوید:، چون ملاک برای ارزیابی کنکور باید آزمون نهایی استاندارد باشد، مدرسه، دانش آموز و معلم که تا به حال درگیر آماده شدن برای رقابت کنکور بودند، از حالا به بعد با چالش سابقه تحصیلی مواجه می شوند و اینکه دانش آموز بتواند به سوالات تشریحی پاسخ بدهد.

مدارس تبدیل به مرکز امتحان می شود معاون سابق متوسطه وزارت آموزش و پرورش با بیان اینکه به این ترتیب فضای مدارس به فضای امتحانات تبدیل می شود، می گوید: به این صورت همان مختصر کاری که در حوزه تربیت و توجه به ساحت های چندگانه در مدارس انجام می شد، از بین می رود.

انتقاد دوم زرافشان به مصوبه جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی به بی تأثیری دروس عمومی در گزینش دانشجویان بازمی گردد که به اعتقاد او این دروس به دلیل اینکه برای دانش آموزان نقش هویت سازی دارد، بی توجهی به آنان باعث می شود اولا اهداف تعلیم و تربیت در مدارس از بین برود و ثانیا نسل آینده با چالش های هویتی بیشتری نسبت به اکنون مواجه باشند.

بی عدالتی ادامه دار در امتحانات نهایی او اشاره می کند که در نمرات امتحانات نهایی همچنان عدالت کماکان نادیده گرفته می شود.

زرافشان توضیح می دهد که مثلا در شهر تهران، فاصله نمرات امتحان نهایی مناطق جنوبی تهران با مناطق شمالی آن بیش از 5 یا 6 نمره است.

یعنی امتحانات نهایی هم نتوانسته کمکی به عدالت آموزشی کند.

وقتی داوطلبان با 25 درصد تأثیر سابقه تحصیلی در کنکور، تا 90 درصد پذیرفته می شدند، چه ضرورتی داشت که سابقه تحصیلی را به 40 یا 60 درصد افزایش دهند؟ انتقاد مهم زرافشان به مصوبه جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی این است که این روش باعث می شود مناطق محروم کماکان محروم باقی بمانند و دانش آموزان این مناطق به آموزش عالی دسترسی کمتری داشته باشند.

اصل غربالگری حذف شدنی نیست در ادامه این بحث، تراب زاده، پژوهشگر مرکز رشد دانشگاه امام صادق (ع) ضرورت غربالگری درست را برای کنکور مطرح کرده و بیان می کند: ما برای اینکه افراد را در موقعیت های سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و آموزشی درست جایابی کنیم، نیازمند یک سری مسیر ها یا نهاد ها یا فناوری هایی برای غربالگری هستیم.

او معتقد است که اصل نظام غربالگری را نمی شود حذف کرد.

به گفته تراب زاده این نظام غربالگری شامل آزمون سراسری یا ترکیبی از آزمون معدل یا کلا آزمون های ملی یا آزمون هایی می شود که خود دانشگاه ها برگزار می کنند یا هر مسیری که تعریف می شود.

تراب زاده می گوید: ما در یک سابقه تاریخی و با طراحی هایی که در نظام نهادی و نظام اجتماعی، سیاستی و اقتصادی خود انجام دادیم جامعه را به اینسمت بردیم یا جامعه به این گونه فکر می کند که مسیر موفقیت از دانشگاه می گذرد.

کنکور هم چنان به عنوان یک راه مطرح است و چندهزار نفر آن را روزنه ای می بینند که بتوانند از آن عبور کنند و حدود نیم میلیون نفر شکست می خورند.

پس ما با یک مسئله مواجه هستیم.

او دومین مساله را حجم بالای تقاضای ورود به دانشگاه برای اینکه بعضی ها مدرک می خواهند برای ازدواج یا فرار از سربازی به هرحال همچنان راه جدی که برای موفقیت فکر می کنند این هست که بروند دانشگاه یا فکر می کنند در دانشگاه چیزی هست یا مدرک دانشگاهی مفید یا لازم است.

پژوهشگر مرکز رشد دانشگاه امام صادق (ع) به ارائه آمار می پردازد و می گوید: بنا به دلایل مختلف بیش از 1 میلیون و 300 یا 400 هزار نفر می خواهند بروند دانشگاه و نکته ای که وجود دارد این است که سیاست گذاران راهی پیش پای آن ها می گذارد و می گوید هرکس می خواهد وارد دانشگاه شود، از این دریچه عبور کند که ویژگی های خاصی دارد.

کنکور حافظه محور و غیردانشی به گفته پژوهشگر مرکز رشد دانشگاه امام صادق (ع) کنکور چند ویژگی خاص دارد؛ حافظه محور است، مبتنی بر دانش گذشته است و کاری به آینده ندارد، مهارت تست زنی می خواهد و اگر فردی بتواند بدون درس خواندن تست بزند، یعنی نیاز به دانش ندارد و همه این ویژگی ها برنامه درسی، محتوا و تعادل تربیتی را به حاشیه می راند.

او سرخوردگی ناشی از عدم پذیرش در رشته مورد نظر و ایجاد بازار پول از کمک آموزشی ها را از دیگر چالش های کنکور معرفی می کند و می گوید: از مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی که نسخه جدیدی از کنکور ارائه می دهد، انتظار داریم این چالش ها را به صورت حداکثری حل کند.

تراب زاده به تشریح انتقادات خود به حافظه محوری کنکور می پردازد و می گوید: سال ها از خوب نبودن حافظه محوری صحبت کرده ایم، اما در مصوبه جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی به این مساله توجه نشده است و حتی حافظه محوری تقویت می شود.

در این مصوبه برگزارکنندگان کنکور را ملزم می کند که سوال ها از کتاب های درسی انتخاب شود تا از پاسخ های ذوقی و سلیقه ای اجتناب شود.

محدود ماندن به متن کتاب، سیستم را حافظه محور می کند.

او می گوید که در اصلاح سنجش و پذیرش، ادعای کاهش بار روانی از دانش آموزان مطرح شده که از طریق توجه بیشتر به آموزش و پرورش به دست می آید.

اما کنکور را از یک بار در سال به 2 بار افزایش داده ایم که اضطراب دانش آموزان در امتحانات نهایی را هم افزایش می دهد.

پژوهشگر مرکز رشد دانشگاه امام صادق (ع) نتیجه گیری می کند که حافظه محوری و مسائل تربیتی باز هم در مصوبه جدید لحاظ شده و تقریبا بیش از گذشته نبود تعادل تربیتی و بی توجهی به محتوای برنامه ریزی درسی را می بینیم.

او می گوید قرار بود موضوع تبلیغات موسسات کمک آموزشی و کنکوری هم در مصوبه جدید لحاظ شود، همچنین درباره سهمیه ها تصمیمی گرفته شود، اما این موارد مطرح نشده است.

تراب زاده بیان می کند که باید کنکور به صورتی می بود که دانش آموزان در بازه طولانی تری برای آن آماده شوند و از آن عبور کنند.

اما علل استرس کنکور همچنان باقی مانده و فقط شکل عبور دانش آموزان از کنکور تغییر کرده است.

او معتقد است که یکی از راه های ایجاد عدالت آموزشی این است که به دنبال تناسب بین شایستگی های افراد با کدرشته محل ها باشیم.

تراب زاده می گوید: نظامی می خواهیم که بتواند درست غربال کند و باید برای آن هزینه شود.

افراد نقاط شروع متفاوتی دارند و آن هایی که ضعیف تر هستند باید به حدی برسند که قابل مقایسه باشند.

در واقع نظام غربالگری نیاز داریم که بتواند برای ما، خانواده و دانش آموز این تناسب را ایجاد کند.

تراب زاده می گوید که این مصوبه جدید آزمون را نفی نمی کند، مساله مدرسه خوب را بسیار تشدید می کند و بازار کمک آموزشی ها را هم رونق می دهد.

به این صورت که موسسات کمک آموزشی دیگر فقط بر تست زنی متمرکز نمی شوند، پاسخ به سوالات تشریحی هم به آنان اضافه می شود.


کلید واژه ها: شورای عالی انقلاب فرهنگی - کنکور - شورای عالی انقلاب - انقلاب فرهنگی - شورای عالی - سال تحصیلی - جدید - ادامه دارد - برگزار - فرهنگی - دانشجویان - انقلاب - خبرگزاری - آینده - مصوبه - شورای - تصمیمات - تغییرات - مصوبات - گروه - عالی - سوابق تحصیلی - استان - ادامه - حافظه - آخرین - تراب - عمومی - پیشین - سوابق

آخرین اخبار سرویس:
ثبت نام 1555 دانشجوی کارشناسی برای سال تحصیلی جدید/دانشجویان از خوابگاه بهره مند می شوند

آخرین وضعیت دانشجویان بازداشتی از زبان وزیر علوم

روانشناسان اندکی در ایران زبان اشاره می دانند

وزیر علوم: دانشجویان دستگیر شده آزاد شدند / پیگیر آزادی مابقی دانشجویان هستیم

رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران: از ماه های درحال برنامه ریزی برای ایجاد آشوب بودند/ جمعا به 50 هزار نفر هم نمی رسند

کلاس های آموزشی واحد علوم و تحقیقات با قوت در حال برگزاری است

واکنش وزیر علوم به اغتشاشات در دانشگاه

رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران: پرونده مهسا امینی باید توسط کمیته حقیقت یاب به صورت کامل بررسی شود

وزیر علوم: فضای دانشگاه نباید دستخوش آشوب و اغتشاش شود/کرسی های آزاد اندیشی ظرفیتی برای بیان نظرات و عقاید در دانشگاهها

وزیر علوم: اکثر دانشجویان آزاد شدند/ برای آزادی باقی دانشجویان در حال رایزنی هستیم

وزیر علوم: فضای دانشگاه نباید دستخوش آشوب و اغتشاش شود/ آزادی اکثر دانشجویان

42 رشته جدید در دانشگاه جامع علمی کاربردی

آغاز سال تحصیلی دانشگاه ها در جزیره کیش

غار مولو مالزی زیباترین غاری که در مالزی قرار دارد

اخبار 20:30 شبکه دو سیما، 9 مهر 1401

اعتراضات در دانشگاه های اصفهان | مداخله پلیس با گاز اشک آور

دانشمندان برای اولین بار یک پیوند عجیب اتمی را اندازه گیری کردند

اخبار 20 شبکه چهار سیما، 9 مهر 1401

برگزاری اعتراضات دانشجویی در برخی دانشگاه ها همزمان با شروع رسمی سال تحصیلی

تصاویر و جزییات تجمع در دانشگاه های اصفهان؛ شعارهای تند دانشجویان | پلیس با گاز اشک آور مانع ورود تجمع کنندکان به خیابان دانشگاه و هزار جریب شدند

خدمات رسانی گروه جهادی بسیج دانشگاه آزاد اسلامی در مناطق مختلف

فارس: تجمع در دانشگاه های اصفهان/ پلیس با شلیک گاز اشک آور مانع حرکت آنها به سمت خیابان شد

بیانیه دانشگاهیان دانشگاه آزاد اسلامی یزد در محکومیت اقدام هنجار شکنانه آشوبگران

 دانش آموزان دیروز؛ دانشجویان امروز 

دانشجویان آبادانی و خرمشهر در کلاس های درس حاضر شدند

آغاز سالتحصیلی جدید دانشگاه های استان اردبیل

کلاس های حضوری دانشگاه های آذربایجان غربی دایرشد

همراه با چند خبر کوتاه نهم مهر استان قزوین

آغاز کلاس درس دانشگاه ها در کهگیلویه و بویراحمد

آغاز رسمی کلاس های حضوری در دانشگاه های استان قم

اعتراضات در برخی دانشگاه ها/ برخی افراد بازداشت شدند

اندازه گیری یک پیوند عجیب اتمی برای نخستین بار!

آغاز سال تحصیلی دانشگاه های لرستان

اساتیدی که کلاس های درس را تعطیل کردند طبق آیین نامه انضباطی با آن ها برخورد شود

شروع کلاس های درس حضوری در دانشگاه ها

شروین آزاد شد ؟

اخبار 14 شبکه خبر، 9 مهر 1401

استخدام کارآموز حسابداری در شرکت اعزام دانشجو صباپلن در تهران

استخدام کارشناس اخذ پذیرش در موسسه اعزام دانشجو صباپلن در تهران

شروین حاجی پور آزاد شد؟

سیزدهمین نمایشگاه بین المللی فناوری نانو آغاز به کار کرد

احداث 200 هزار واحد خوابگاه متاهلی در دستور کار قرار گرفت

جامعه ایرانی متکثر است/ قانونی کارآمد است که مورد پذیرش مردم باشد

اعلام جزییات ثبت نام پذیرفته شدگان دانشگاه علمی کاربردی

آغاز کلاس درس دانشگاه ها در کهگیلویه و بویراحمد

حضور 5000 دانشجو در کلاس های درس دانشگاه بجنورد / کلاس های حضوری از 16 مهر آغاز می شود

کلاس های درس در دانشگاه زاهدان تا پانزدهم مهر غیر حضوری شدند

روایت فارس از تجمعات امروز/ چندین نفر بازداشت شدند

بازگشایی حضوری دانشگاه ها پس از دو سال کرونایی

شروع آموزش های حضوری دانشجویان از امروز

روایتی از تجمع محدود دانشجویان مشهدی| برپایی کلاس های دانشگاه فردوسی و آزاد پس از برگزاری تجمع+ فیلم

پژوهشگران تمام وقت دانشگاه ها از بین دانشجویان دکتری انتخاب می شوند

روایت شهرآرانیوز از تجمع محدود دانشجویان مشهدی| برپایی کلاس های دانشگاه فردوسی و آزاد پس از برگزاری تجمع+ فیلم

کلاس های درس دانشگاه اهواز حضوری است

ثبت نام مرکز قرآنی دانشگاه فردوسی آغاز شد

احداث 200 هزار واحد خوابگاه متاهلی در دستور کار قرار گرفت

حمایت وزارت بهداشت از حضور دانشجویان در مراکز تحقیقاتی

«مصباح 6» در دانشگاه الزهرا(س) برگزار می شود

اعلام فراخوان شانزدهمین جشنواره آموزشی شهید مطهری

دهمین نمایشگاه ایران ساخت کلید خورد

اصول حکمرانی در جمهوری اسلامی براساس حکمت است/ اگر گذشته هر ملت فراموش شود، دیگر نمی توان برای آن آینده ای متصور شد

انتخاب واحد پذیرفته شدگان دانشگاه علمی کاربردی از 11 مهرماه

تجمع اعتراضی امروز دانشجویان در دانشگاه های مختلف کشور + عکس

آزاد شدن این معترض زن بازداشت شده + عکس

احداث 200 هزار واحد خوابگاه متاهلی در دستور کار قرار گرفت

برگزاری جشن ورودیه های جدید به دانشگاه

اعتراض و تحصن دانشجویان جنجالی شد + عکس

عکس/ اعتراض و تحصن دانشجویان در دانشگاه های کشور

رییس دانشگاه آزاد کردستان: سلبریتی هایی که از ضدانقلاب خط می گیرند از مردم نیستند

ارائه خدمات رایگان به مردم دیشموک

تمامی کلاس ها دانشگاه سمنان به صورت حضوری برگزار می شود

ارائه خدمات درمانی رایگان به مردم کم برخوردار دیشموک

آغاز سال تحصیلی دانشگاه فرهنگیان بوشهر

استخدام نماینده علمی با بیمه تکمیلی، پاداش و سرویس در تهران

آغاز کلاس های حضوری دانشجویان دانشگاه لرستان + عکس

آغاز ثبت نام در دهمین نمایشگاه ایران ساخت از فردا

جزییات نام نویسی پذیرفته شدگان دانشگاه علمی کاربردی اعلام شد

تکاپوی 60 هزار دانشجو؛ گلستان

ورود 37 هزار دانشجو به دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی سراسر کشور

الزام تزریق دو دوز واکسن کرونا برای سکونت در خوابگاه ها

تجمع دانشجویان در برخی دانشگاه های کشور

اداره کل امور دانش ‏آموختگان سازمان امور دانشجویان تنها متولی اعتبارسنجی دانشگاه‏ های خارج از کشور

الگوی مردمی سازی فرهنگ با نگاه ویژه به روستاها تدوین می شود

کاوش باستان شناختی فضاهای دستکند نوش آباداصفهان

آغاز زمان حذف و اضافه دروس دانشگاه تهران از 15 مهرماه

حضور دانشجویان در دانشگاه های چهارمحال و بختیاری

انتخاب پژوهشگران تمام وقت دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی از میان دانشجویان دکتری

سرنوشت دانشجویان بازداشتی دانشگاه یزد در اغتشاشات

استخدام حراست با سرویس در شرکت پویا ریس یزد در یزد

هیچ دانشجویی در دانشگاه یزد بازداشت نشده است

استخدام کارمند اداری با بیمه در موسسه آموزشی دانش گستر کوه نور در تهران

آغاز ثبت نام خوابگاه نودانشجویان شهید چمران اهواز از امروز

آغاز زمان حذف و اضافه دروس دانشگاه تهران

برقراری کلاس های درس حضوری دانشگاه شهید چمران اهواز

ثبت نام خوابگاه نودانشجویان شهید چمران اهواز از امروز

انتخاب پژوهشگران تمام وقت دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی از میان دانشجویان دکتری

حمیدرضا نیکومرام استقبال از نودانشجویان دانشگاه اصفهان

فیلم| استقبال از دانشجویان جدیدالورود در دانشگاه اصفهان

ستاد توسعه فناوری های نانو نمونه موفق توسعه تکنولوژی است

عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد گیلان: اغتشاشات اخیر در کشور یک جنگ ترکیبی با هدف تجزیه ایران بود

زرافشان: نیازی به مصوبه جدید برای کنکور نبود / تراب زاده: حافظه محوری کنکور ادامه دارد

زرافشان: نیازی به مصوبه جدید برای کنکور نبود / تراب زاده: حافظه محوری کنکور ادامه دارد