موضوعات داغ: - كاركنان دولت - پاداش پايان خدمت - كميسيون اجتماعي - هواداران استقلال - حقوق بازنشستگان - مراسم مشترك دانش آموختگي - مجلس شوراي اسلامي - سازمان برنامه - اعتماد به نفس - شوراي اسلامي - تصدي منصب قضا - معصومه نوروزي - طرح توسعه مجلس - دولت تورليخانوف - محسن استادعلي - علي عباس - زرامين سفلي - استرس و اضطراب - خريد آنلاين بليط هواپيما - عليرضا دلخوش - افزايش نسبي دما - عليرضا راستيار - موهاي زائد

مطالب مرتبط:
اصلاحات آیین نامه رتبه بندی معلمان چه بود؟/ 806 هزار معلم مشمول رتبه بندی می شوند
اصلاحات آیین نامه رتبه بندی معلمان چه بود؟
جزییاتی تازه از متن اصلاح شده آیین نامه رتبه بندی معلمان
اخبار بسیار مهم از رتبه بندی معلمان / اصلاحات جدید متن آیین نامه منتشر شد!
806 هزار معلم مشمول قانون رتبه بندی معلمان می شوند
-239 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
یکشنبه، 23 مرداد 1401 ساعت 06:222022-08-14سياسي

آیا معلمان از اصلاحاتِ آیین نامه ی رتبه بندی راضی هستند؟


اگرچه آیین نامه در مسیر اجرایی شدن قرار گرفته است اما به اعتقاد ما هنوز هم نقص های بسیاری دارد.

حتی با اجرای این آیین نامه و باتوجه به بودجه ای که در نظر گرفته اند، - میانگین حکم حقوقی فرهنگیان به پایین ترین سطح حکم حقوقی بسیاری از دستگاه های دیگر هم نخواهد رسید.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار ایلنا، لایحه رتبه بندی معلمان که در 25 اسفند 99 از سوی دولتِ قبل به مجلس تحویل داده شده بود، بعد از یک سال و با اعمال تغییرات بسیار به تصویب رسید و در نهایت در شانزدهم اسفند 1401 مصوب و برای اجرا به دولت فرستاده شد.

بعد از تصویب قانون، نوبت به نوشتنِ آیین نامه ی رتبه بندی رسید.

این آیین نامه را وزارت آموزش و پرورش بعد از 27 مرتبه تغییر، تنظیم و تحویل هیئت دولت داد.

هیئت دولت نیز آیین نامه را با تغییرات گسترده تصویب و ابلاغ کرد.

تغییراتِ آیین نامه اما مورد اعتراض مجلس و معلمان قرار گرفت.

آن ها آیین نامه نهایی را مغایر با قانون می دانستند و به مواد مختلفِ آن معترض بودند.

مغایرتِ آیین نامه با قانون پای کمیسیون تطبیق قوانین مجلس را به میان کشید.

مجلس ده مورد از مواد آیین نامه را مغایر با قانون دانست و آن را به هیئت دولت فرستاد.

روز چهارشنبه 12 مرداد وزیر آموزش و پرورش اعلام کرد که هیئت دولت این 10مورد را بررسی و آیین نامه را نهایی کرده است.

اما کدام یک از بخش های این آیین ‎نامه اصلاح و کدام یک همچون قبل باقیمانده است؟ آیا در آیین نامه ی جدید تمام نگرانی های معلمان رفع شده است؟ مهدی محمدیان (فعال فرهنگی) در پاسخ به این سوال می گوید: بالاخره اصلاحاتِ آیین نامه مشخص شد، هر چند باور همه ی همکاران مخصوصا همکاران فعال بر این بود که ایراداتِ بیشتری بر آیین نامه وارد است اما نهایتا 10مورد از ایرادات اصلاح شد.

محمدیان به دو مورد مهم این اصلاحات اشاره می کند و می گوید: اولین مورد، حذف کامل تبصره 5 ماده 4 بود که این تبصره استرس بسیاری به همکارانِ در آستانه ی بازنشستگی وارد کرده بود.

ما این تبصره را خلاف ماده 4 قانون رتبه بندی می دانستیم.

این فعال فرهنگی ادامه می دهد: مورد دوم، اصلاح تبصره 3 ماده 3 این آیین نامه است.

در این تبصره گفته شده نیروهای فاقد کد شناسنامه استخدامِ مورد تأیید سازمان اداری و استخدامی، مشمول رتبه بندی نمی شوند که هیئت وزیران شرط کد استخدامی را حذف کرد.

همچنین در ادامه این تبصره نیروهای مازاد، افرادی که از بیش از یک صندوق حقوق دریافت می کردند، معلمانی که در مرخصی بدون حقوق بودند و معلمان مأمور به تحصیل مشمول رتبه بندی نمی شدند که هیئت دولت این مورد را نیز حذف کرد بنابراین این همکاران نیز مشمول رتبه بندی می شوند.

به گفته ی محمدیان؛ به جای شرط کد استخدامی در اصلاحیه ها تبصره ای دیگر با این موضوع که اجرای رتبه بندی منوط به تکمیل فرایند استخدام مطابق قوانین و مقررات است اضافه شده که این موضوع باعث نگرانیِ برخی از معلمان شده است و امیدواریم این چنین نباشد و مشکلی برای همکاران ایجاد نگردد.

وی در ادامه به اصلاحیه های دیگرِ آیین نامه اشاره می کند و می گوید: حذف ماده 6 آیین نامه که به نوعی برای قانون خدمات مدیریت کشوری تعیین تکلیف کرده بود، و همچنین حذف بحث مجازات انتظامی موضوع مواد 11 و 24 آیین نامه از دیگر موارد اصلاح شده است.

محمدیان با اشاره به ماده 21 آیین نامه می گوید: طبق این ماده اگر فرد دو دوره تنزل رتبه داشت به طور کلی از مشاغل طرح طبقه بندی مشاغل معلمین اخراج می شد که این هم اصلاح شد.

طبق آیین نامه ی اصلاح شده، فرد در صورت دو دوره تنزل رتبه صرفا از رسته آموزشی خارج خواهد شد.

این فعال فرهنگی در ادامه به مواردِ اصلاح نشده ی آیین نامه اشاره می کند.

محمدیان می گوید: انتظار ما از مجلس بیشتر از اینها بود؛ مخصوصا در مورد ماده 5 آیین نامه و تبصره 2 ماده 4 که شخصا وجود ماده 5 را به علت تبصره 2 ماده 4 می دانم.

در تبصره 2 ماده 4 برای امتیازاتِ مورد نیاز جهت کسب پایین ترین رتبه واژه حداقل به کار رفته است؛ یعنی معلم باید امتیازاتی را کسب کند درغیر اینصورت رتبه ای به او تعلق نخواهد گرفت.

از طرفی ماده 5 گفته که اگر معلم نتواند رتبه ای دریافت کند به صورت موقت و یکساله رتبه آموزشیار معلم برای او در نظر گرفته می شود تا بتواند امتیاز کسب کند.

سوال من این است که آیا این ماده در تضاد با ماده 4 قانون رتبه بندی مصوب مجلس نیست؟ محمدیان تاکید می کند: تدوین و تفسیر قانون برعهده مجلس است.

نمایندگان مجلس نیز بارها گفته اند قانون رتبه بندی تمامیِ معلمان (طبق تعریف معلم در قانون) را باید دربربگیرد حالا سوال اینجاست که با این آیین نامه معلمان کم سابقه چگونه می توانند امتیاز داشته باشند؟ در آیین نامه گفته شده به معلمی که امتیازات لازم برای کسب رتبه را کسب نکند به صورتِ موقت رتبه ی آموزشیار داده می شود اما سوال این است آیا واقعا معلمان در فرصت یکساله می توانند امتیازات لازم را جمع کنند؟ آیا این خلاف تفسیر نمایندگان نیست؟ این فعال فرهنگی بیان می کند: با توجه به تفسیر نمایندگان ما این ماده را خلاف ماده 4 قانون رتبه بندی می دانیم و از عدم اصلاح آن تعجب می کنیم.

وی ادامه می دهد: با توجه به عدم اصلاح تبصره 2 ماده 4 و ماده 5 آیین نامه برخی از همکاران نگران شده اند که شاید نتوانند پایین ترین رتبه را کسب کنند.

درخواست ما این است که به هر شکل ممکن این موضوع حل شود یا حداقل شیوه نامه را به گونه ای تدوین کنند که همکاران کم سابقه بتوانند حداقل امتیازات لازم برای کسبِ پایین ترین رتبه (آموزشیار معلم) را کسب کنند.

محمدیان می افزاید: در تبصره 3 ماده 4 آیین نامه در مصادیق و شاخص ‎های رفتاری و عملکردی جهت ارزیابی برای احراز رتبه ها به بحث مدرک تحصیلی اشاره شده که البته این خود برگرفته از بخش 2.

3 ماده 2 قانون رتبه بندی است که در بحث شایستگی های تخصصی به آخرین مدرک تحصیلی همکاران اشاره شده است.

بر سر این قضیه اختلافاتی وجود دارد.

از یک طرف مجلسی ها اعتقاد دارند که باید آخرین مدرک تحصیلی همکاران اعمال شود و از طرف دیگر وزارت این موضوع را عملی نکرده است.

در این خصوص برخی از همکاران، مستنداتی در دست دارند که یکی از مهم ترینِ آن ها نامه معاون قوانین مجلس در خصوص اعمال آخرین مدرک تحصیلی معلمان بدون محدودیت در حکم آن هاست.

به گفته ی وی؛ مورد دیگری که در آیین نامه اصلاح نشده بحث ارزیابان حرفه ای ست؛ برای ما معلمان جای سوال دارد که چگونه قرار است افرادی ما را ارزیابی کنند که اطلاعی از شغل ما ندارند.

ضمن اینکه چنین چیزی خلاف ماده 7 قانون است.

محمدیان ادامه می دهد: مورد دیگر وجود تبصره 2 ماده 5 آیین نامه است که تبدیل وضعیتِ همکاران جدیدالاستخدامی که به صورت پیمانی جذب خواهند شد - به استثنای متعهدین خدمت و سایر مشمولین دارای قانون خاص - را منوط به کسب امتیازات رتبه مربی معلم دانسته است.

واقعا برای من سوال است این تبصره را براساس کدام ماده قانون رتبه بندی نوشته اند؟ حداقل تدوین کنندگانِ آیین نامه شفاف سازی کنند! وی به ماده 23 آیین نامه اشاره می کند و می گوید: در این ماده وزارت آموزش و پرورش مکلف شده اجرای آیین نامه را در سقف اعتبارات پیش بینی شده اجرایی کند و هرگونه تعهد بیش از این را ممنوع و فاقد اعتبار دانسته است.

شاید به جرات می توان گفت که علت سخت گیری آیین نامه مخصوصا در جدول امتیازات ناشی از این ماده است.

محمدیان می گوید: چگونه می شود کاری با این حجم برای بیش از800 هزار نفر اجرایی نمود و خطای محاسباتی نداشت.

این چه نگاه بسته ای نسبت به هزینه کرد در آموزش و پرورش است؟ درحالیکه این امکان وجود داشت که بنا به ظرفیت های قانونی با انعطاف بیشتری نسبت به هزینه اجرایی آیین نامه برخورد می کردند.

همواره در صحبت های دولتی ها و مجلسی ها می شنویم که آموزش و پرورش اولویت است ولی وقتی به این ماده می رسیم متوجه می شویم آنطور که بیان می کنند، نیست.

این فعال فرهنگی به بیانِ بخشی از خواسته های معلمان می پردازد و می گوید: اولین درخواستِ ما این است که مراحل اجرای آیین نامه هرچه سریع تر طی شود تا معلمان بیش از این چشم انتظار نمانند.

همچنین متولیانِ امر به هر شکل ممکن نگرانی همکاران کم سابقه برای کسب حداقل رتبه را مرتفع نمایند و از طرفی اگر واقعا موضوع اجرای آیین نامه زمان بر است، طبق وعده ای که داده بودند مبالغی به عنوان علی الحساب برای همکاران ما که با حقوق ناچیز با مشکلات بسیاری مواجه هستند، واریز کنند.

محمدیان در پایان تصریح می کند: اگرچه آیین نامه در مسیر اجرایی شدن قرار گرفته است اما به اعتقاد ما هنوز هم نقص های بسیاری دارد.

حتی با اجرای این آیین نامه ی رتبه بندی و باتوجه به بودجه ای که در نظر گرفته اند، میانگین حکم حقوقی فرهنگیان به پایین ترین سطح حکم حقوقی بسیاری از دستگاه های دیگر هم نخواهد رسید و همچنان مشکلات معیشتی فرهنگیان پا برجاست.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: آیین نامه - آیین - نامه - رتبه بندی - تغییرات - لایحه رتبه بندی معلمان - معلمان - وزارت آموزش و پرورش - هیئت دولت - رتبه - دولت - تصویب - رتبه بندی معلمان - اجرا - آموزش و پرورش - بندی - وزارت آموزش - حقوقی - اسفند - تحویل - قرار - فرهنگیان - مجلس - هیئت - میانگین - خبرنگار - فرستاده - دستگاه - اعتراض - گسترده

آخرین اخبار سرویس:
آیت الله جاودان: تغییر سرنوشت ایران، رویا و خیالی خام است

انتصاب یک پزشک متخصص زن به ریاست بیمارستانی در کابل

هنرمند تئاتر و تلویزیون: اعتراضات مردم مطالبات ملی است نه استانی و قومی

واکنش بهزاد فراهانی به ناآرامی های اخیر

واکنش بهزاد فراهانی به اعتراضات اخیر/ بابت موضوع تجزیه ایران دلشوره ندارم

تعطیلی سینماها در روز چهارشنبه تا ساعت 17/ریزش مخاطب چشم گیر است!

«محمدرضا عارف» درباره حوادث تلخ دانشگاه شریف بیانیه داد

طلاب طرح امین به مسائل تربیتی نگاه شغلی ندارند

آمادگی ایران خودرو برای عبور از استانداردهای سخت گیرانه

کتاب «من محروم نیستم» حاصل مشاهدات نویسنده از مناطق مستعد است

خانواده «مهسا امینی» حاضر به شرکت در جلسات مجلس نشده اند؟

تامین 2000 واحد مسکونی برای آتش نشانان؛ به زودی

تهدیدهای تروریستی علیه دانشجویان انقلابی شریف

ادبیات کشورهای آمریکای لاتین مانند ایران فاخر است

لزوم وضع مشوق های مالیاتی گردشگری در بودجه 1402 با هدف توسعه این صنعت

اعتراض یا اغتشاش؛ اولویت قانون در رفتارهای اعتراضی

شرکت 17 هزار نفر در مسابقات کتابخوانی گفتمان امیدآفرینی در قم

انتصاب قائم مقام مدیرعامل گروه سرمایه گذاری و توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی خلیج فارس

واکنش عطاءالله مهاجرانی به سخنرانی رهبر انقلاب

ساحل نشینان دریای پارس؛ نخستین مبتکران رویدادهای دریانوردی/ هر دریانورد؛ یک رسانه جهانی

تبلیغات گردشگری حلقه مفقوده در شهر جهانی یزد

پوستر «رویداد ملی زندگی» رونمایی شد/ تغییر رویکرد دشمن از مسائل سیاسی به اجتماعی

مرجانه گلچین علت مرگ زهره فکور صبور را فاش کرد!

احتمال نامزدی کلینتون در انتخابات 2024

شاعر نهاوندی: دشمن همیشه دنبال تجزیه ایران بود/ «اسلام» و «وطن» مفهوم مشترک قومیت هاست

بصیرت عمومی و صبر اجتماعی مردم در بحران ها افزایش می یابد

تبدیل میراث 200 ساله در کوهبنان به اقامتگاه بوم گردی

راه اندازی قرارگاه تخصصی جهاد تبیین به برکت کنگره شهدای استان مرکزی

120 هزار سند دفاع مقدس در لرستان جمع آوری شده است

باید برای آینده و چشم انداز سینمای کشور ریل گذاری شود

تامین 2 هزار واحد مسکونی برای آتش نشانان به زودی

ببینید | توصیه رهبر انقلاب برای نحوه برخورد با جوانان و نوجوانان در ناآرامی ها

ببینید | حمایت قاطع رهبر انقلاب از نیروی انتظامی

جایگاه حق الناس از منظر دین

از آتش نشانان گهرزمین تجلیل شد

رییسی: تداوم حیات آثار فرهنگی و تاریخی در گرو بهره برداری صحیح و شایسته از آنها است

پیش نویس آیین نامه راهپیمایی های قانونی تدوین شد

برگزاری هفتمین سالگرد شهادت حبیب حرم در همدان

تمدن نوین اسلامی در سایه کتابخوانی محقق می شود

تجلیل از خانواده های شهدا در پانزدهمین دوره مسابقات قرآنی «مدهامتان»

«رویداد ملی زندگی» رونمایی شد/حریزاوی: فتنه 1401 تغییر رویکرد دشمن از مسائل سیاسی به اجتماعی است

بی اطلاعی سخنگوی علوم از بازداشتی های شریف!

استخدام پسیوکار شبکه های کامپیوتری در شرکت رستا نخ سپیدان در اصفهان

تکذیب اظهارات منتسب به مدیر حوزه های علمیه درباره «آتش زدن عبا و عمامه از سوی مردم»

استخدام کارشناس آموزش در شرکت رستا نخ سپیدان در شهرک صنعتی مورچه خورت

استخدام کارشناس طراحی در شرکت نساجی رستا نخ سپیدان در شهرک صنعتی مورچه خورت

هنرمند تئاتر و تلویزیون: بابت موضوع تجزیه ایران دلشوره ندارم؛ مگر اینکه دست بیگانگان وارد شود

خواب تکه تکه کردن ایران هرگز تعبیر نمی شود

سخنگوی ستاد امر به معروف کشور : با وجود حوادث اخیر پیگیر موضوع عفاف و حجاب هستیم / ستاد به وزارتخانه و حتی بالاتر از آن ارتقا یابد

رهبر انقلاب پشت پرده اتفاقات پس از فوت مهسا امینی را افشا کردند | درخواست از دستگاه قضایی؛ اعترافات سران سازمان یافته اغتشاشات را پخش کنید

مراسم تجلیل از بازنشستگان و پیشکسوتان سپاه لرستان

اولین جلسه شورای عالی سینما برگزار شد

دروس فقهی برای پاسخ به نیازهای جامعه کافی نیست

سخنگوی وزارت علوم: آمار قطعی از دانشجویان بازداشتی وجود ندارد/ فیلم منتشر شده پارکینگ دانشگاه شریف نیست

مراسم عزاداری شهادت امام حسن عسکری (ع) در مسجد جمکران

ارزیابی نقاط مثبت و منفی نحوه میزبانی از زائران رضوی در دهه آخر صفر

واکنش جالب یک سگ به حضور ناگهانی در دامپزشکی

تأمین 2 هزار واحد مسکونی برای آتش نشانان

طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت در مجلس به کجا رسید؟

آغاز سال تحصیلی جدید حوزه های علمیه خواهران در هرمزگان

یک نماینده مردم: به شرکت های دانش بنیان در مناطق آزاد و شهرک های صنعتی زمین اهدا شود

تشدید همکاری های نظامی ایران و عمان

بایدها و نبایدهای امر به معروف و نهی از منکر

بیانیه 233 نفر از نمایندگان در حمایت از نیرو های امنیتی و انتظامی

پیام استاندار لرستان به مناسبت شهادت داوود عبداللهی

برنده نوبل پزشکی سال 2022: داشتم چای می نوشیدم که فهمیدم برنده نوبل شده ام

بازدید معاون رییس جمهور از کارخانه قند یاسوج

توضیحات سخنگوی وزیر علوم در رابطه با وقایع اخیر دانشگاه ها +فیلم

حادثه شامگاه یکشنبه دانشگاه شریف از خارج طراحی شده بود 

ساحل نشینان دریای پارس؛ نخستین مبتکران رویدادهای دریانوردی / هر دریانورد یک رسانه جهانی

شاعر نهاوندی: دشمن همیشه دنبال تجزیه ایران بود/ «اسلام» و «وطن» مفهوم مشترک قومیت هاست

تصویب طرح مهم کارگری در کمیسیون اجتماعی

اهمیت مشاوره ازدواج و حل مشکلات زوجین در زندگی/ آیا زندگی همیشه ماه عسل است؟

ساخت و تکمیل 60 مرکز فرهنگی و مذهبی برکت در مناطق محروم

ببینید | اژه ای: افراد در برابر آنچه در فضای مجازی می گویند مسئولند

اغتشاش برنامه ریزی شده بود /دشمنی با اصل ایران مستقل و قوی است؛ ملت قوی ظاهر شد / درگذشت دختر جوان حادثه تلخی بود و دل ما را سوزاند / بلوچ ها عمیقاً به جمهوری اسلامی وفادار و کُردها علاقه مند به کشور و نظام هستند

شهروندان عملکرد مدیریت شهری را از درب منزل خود قضاوت می کنند

اغتشاش، مولفه ای از جنگ ترکیبی علیه محور مقاومت

واکنش رهبری به حوادث اخیر

طرف آمریکایی اکنون با درک بهتری در تبادل پیام ها حضور دارد| به توافق خوشبین هستیم

جزییات تازه از پرونده مرگ مهسا امینی از زبان وکیل خانواده

هنرمندان پیشکسوت بر حفظ امنیت کشور و وحدت و یکپارچگی ملی تاکید کردند

فیلم| چرا رهبرانقلاب در سخنرانی پیشین خود به ماجرای اغتشاشات نپرداختند؟

تحت شعاع قرار دادن موفقیت های اقتصادی دولت هدف مهم دشمن در اتفاقات اخیر است

افتتاح هشتمین مدرسه هوشمند مازندران در نور

حق وقف باید به درستی و به موقع پرداخت شود

حضور وزیر میراث فرهنگی و گردشگری در صحن علنی شورای شهر تهران

مراسم مشترک دانش آموختگی دانشجویان دانشگاه های افسری نیروهای مسلح

مرکز سیمرغ ظرفیت های مغفول مانده هنری را فعال خواهد کرد

سازمان ملی استاندارد به الگوی تراز تبدیل شود

پذیرش مدرسه عالی فقه و اصول حضرت قائم (عج) شعبه لرستان

پیام تسلیت استاندار لرستان در پی شهادت شهید عبداللهی

تصاویر/ افتتاحیه سال تحصیلی جدید مدرسه علمیه فاطمیه نقده

تصاویر/ تشییع پیکر شهید مدافع امنیت داود عبداللهی در سنندج

گلایه آیت الله اعرافی از عدم اجرایی شدن سند تحول بنیادین آموزش و پرورش

آقایان رییسی، قالیباف و اژه ای فکری به حال حادثه دانشگاه شریف بکنید!

اینفوگرافی| توصیه هایی که کمک می کند شما شب ها زودتر بخوابید

سخنان تازه وکیل خانواده «مهسا امینی» | دنبال پرونده بالینی مهسا در بیمارستان میلاد هستیم

تحت شعاع قرار دادن موفقیت های اقتصادی دولت هدف مهم دشمن در اتفاقات اخیر است

برگزاری همایش آلزایمر در یزد

آیا معلمان از اصلاحاتِ آیین نامه ی رتبه بندی راضی هستند؟

آیا معلمان از اصلاحاتِ آیین نامه ی رتبه بندی راضی هستند؟