موضوعات داغ: - كاركنان دولت - كميسيون اجتماعي - هواداران استقلال - پاداش پايان خدمت - مراسم مشترك دانش آموختگي - نيروهاي مسلح - مجلس شوراي اسلامي - كميسيون اجتماعي مجلس - حقوق كارمندان - سازمان برنامه - نوروزلو - سيامك رحيم پور - مصوبه شوراي عالي آموزش و پرورش - حيات سياسي - مشاركت عمومي خصوصي - رتبه بندي اعتباري ايران - 100 ثانيه - كمك هاي امدادي - حسن آصفي - بيماري چاقي - نشست خبري قبل از دربي پايتخت - سوفيا لورن، - كلپچ

مطالب مرتبط:
برجام؛ راه حل آخرین چالش پیدا شد؟
چالش ترامپ در راه بازگشت به کاخ سفید
راه اندازی پروژه عظیم فولاد سازی مجتمع فولاد اروند جهان آرا به دست متخصصان بومی با کمک تکنولوژی اسپانیایی
بورس کالا، راه نجات صنعت خودرو / خریداران قلابی خودرو غزل خداحافظی را بخوانند
منطقه ویژه صنعت گاز در استان فارس راه اندازی می شود
-239 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 22 مرداد 1401 ساعت 14:322022-08-13سياسي

راه عبور از چالش های صنعت فولاد؛ اما و اگرها


در شرایط پرمخاطره اقتصاد ملی، رهبر معظم انقلاب با ارائه مفهومی جدید در حوزه اقتصاد تحت عنوان تولید؛ دانش بنیان؛ - " مدیر عامل فولاد مبارکه گفت: در شرایط پرمخاطره اقتصاد ملی، رهبر معظم انقلاب با ارائه مفهومی جدید در حوزه اقتصاد تحت عنوان "تولید؛ دانش بنیان؛ اشتغال آفرین" مسیری تازه را پیش روی توسعه کشور باز فرمودند و خبرگان و کارشناسان حوزه اقتصاد و صنعت با تفسیر و تشریح ابعاد آن، مأموریت جدیدی برای پیشرفت ملی بازتعریف نمودند.

محمدیاسر طیب نیا عنوان کرد: پیشتازی اقتصاد دانش بنیان، افزایش سهم تولید و اشتغال محصولات و خدمات این حوزه و در نهایت دستیابی به رتبه اول اقتصاد دانش بنیان در منطقه بی شک اهدافی دست یافتنی هستند که می توان با رفع تعارض های قانونی و بین دستگاهی و برقراری انسجامی ملی، میان سیاستگذاران دولتی و فعالان عرصه تولید و صنعت کشور آن را محقق ساخت.

با توجه به نقش صنعت فولاد درتوسعه کشور، تاثیر این صنعت در تحقق رشد اقتصاد ملی انکار ناپذیر است.

در این میان، شرایط پرمخاطره کشور در عرصه بین المللی، زنجیره فولاد را از یک سو به شدت نسبت به سیاستگذاری های کلان کشور حساس کرده و از سوی دیگر این زنجیره با توجه به تغییر الگو و آرایش جدیدی که در فضای اقتصاد منطقه ای و جهانی پدیدار شده، نیازمند چابکی و درایت افزون تر برای استفاده از فرصتهاست.

چالش های اخیر در حوزه آب و انرژی، تامین قطعات، تجهیزات و ماشین­ آلات، مشکلات حوزه حمل و نقل و کمبود زیرساخت ریلی، صدور بخشنامه های محدودکننده و مواردی از این دست، مصائبی هستند که امروز به دغدغه های کلیدی این زنجیره تبدیل شده اند و تسهیلگری دولت، راهکاری امیدآفرین و اثربخش برای رفع این دغدغه هاست.

در این میان تعارض های بین دستگاهی مانعی اساسی بر مسیر توسعه متوازن کشور است و ضرورت دارد تا با همگرایی تمامی بخش ها، قفل های پیش روی این بخش گشوده شوند.

طرح مجموعه چالش ها که سالهاست از سوی کارشناسان مختلف اعلام گردیده و در رویدادها و همایش های مختلف نیز آسیب شناسی شده، نشان از آن دارد که زنجیره تولید و صنعت کشور به این درجه از بلوغ و خودآگاهی رسیده که مسائل پیش روی خود را به خوبی می شناسد و در سالی که مزین به عنوان "تولید؛ دانش بنیان و اشتغال آفرین" است به دنبال رفع آنهاست.

فولاد و صنایع معدنی از جمله بخش های مهم و اثرگذار اقتصاد ایران است که در شرایط سخت و دشوار کنونی، می تواند باری جدی به لحاظ تامین ارز مورد نیاز از دوش کشور بردارد.

بر دولت محترم و خدمتگزار است که با عنایت به ویژگی های برجسته و خاص این زنجیره که همواره نقشی مهم و کلیدی در بازارهای جهانی ایفا کرده و می کند، آن را با نگاهی متفاوت ارزیابی و از صدور بخشنامه های خلق الساعه که عامل تعارض های قانونی و سردرگمی اهالی این زنجیره می شود اجتناب نماید.

چه آنکه زنجیره فولاد از دل رویدادهای مختلفی که هر بار در بخشی از این ساختار خود برگزار می کند به تشریک مساعی کارشناسانه رسیده و به این حد از توانایی دست یافته که خود، منافع و مصالح ملی را می شناسد و بر اهمیت آن اجماع دارد.

بی شک الگوی تشریک مساعی در صنعت فولاد و صنایع معدنی الگویی قابل تعمیم به سایر صنایع و بخش های اقتصادی کشور است و می تواند راهگشای بسیاری از تعارض های قانونی، بین دستگاهی و درون خانواده هر صنعتی باشد.

زنجیره فولاد ایران، به عنوان پیشران اقتصادغیرنفتی کشور، همواره الگوهای بزرگ جهانی را پیش روی خود قرار داده و با بومی سازی آنها سعی نموده مسیر تعالی خود را هموار سازد.

به عنوان نمونه، می توان به الگوی کشور چین اشاره کرد که بزرگ ترین تولیدکننده فولاد در جهان و یکی از بزرگ ترین اقتصادهای دنیاست.

دولت این کشور اما در برخورد با صنعت فولاد و زنجیره تامین آن، نگاهی بسیار حساس و دقیق دارد و سعی می کند از هرگونه تعارض و ابهام که حساسیت کل زنجیره را به دنبال دارد بر حذر باشد؛ چه آنکه زنجیره تولید این صنعت، وابسته به صنایع و معادن بالادست بوده و وابستگی کامل به تولید مواد اولیه همچون سنگ آهن و زغال سنگ، کک و الکترود داخل دارد و سیاستگذاری هایی که در حوزه مواد اولیه و تولید واحدهای سنگ آهن، زغال سنگ و کک دارند؛ از مباحث تعرفه ای و مالیاتی صادرات و واردات مواد اولیه و محصولات نهایی گرفته تا ورود دولت به تناژ تولید بخش های فعال در زنجیره، همگی مبتنی بر حمایت از ثبات و دوام تولید است.

دولت چین برای برقراری تعادل در زنجیره حتی زمانی به نوع بهره برداری از ظرفیت واحدهای تولیدی از ابتدا تا انتهای زنجیره نیز ورود می کند تا مبادا قدرت و توانایی یک شرکت باعث شود بخش های ضعیف زنجیره حذف شده یا به واسطه واردات یک کالا در یک مقطع، صنایع داخلی آنها آسیب دیده یا صادرات بی رویه یک محصول میانی نظیر کک، به تولیدکنندگان داخلی آسیب وارد سازد.

بارها به عینه دیده شده، در مقاطعی که تولیدکنندگان فولاد این کشور دچار مشکل می شوند، اقدامات بی نظیری را به طور جدی در حمایت از صنایع فولاد خود در مقابل برخی از دیگرکشورهای دنیا، اعمال می کند و این نشان از همان درجه از بلوغ و سازمان یافتگی دارد که از دل زنجیره بزرگ فولاد آن کشور برآمده و حمایت تمام قد قوانین و ساختار دولتی را نیز به همراهی خود فراخوانده است.

در این میان هرچند حمایت تمام قد از صنایع کوچک و متوسط الزام آور و بااهمیت است، اما باید توجه داشت که صنایع بزرگ موتور محرکه اقتصاد کشورها و پیشران حرکت صنعتی و رشد اقتصادی آنها هستند.

صنعت فولاد ایران در سنوات گذشته همواره توانسته تحولات عمیقی را تجربه کند که دامنه آن، از بومی سازی قطعات و تجهیزات مورد نیاز خطوط تولیدی گرفته تا مواد اولیه و فناوری های مورد نیاز برای تولید انواع ورق های فولادی کشیده شده است.

نتیجه این حرکت رو به رشد صنعت فولاد کشور طی سال های گذشته، جلوگیری از واردات و ارزبری برای تامین نیاز خطوط تولیدی و حتی ارزآوری برای تامین نیازهای ارزی دیگر تولیدکنندگان و کارخانه های تولیدی بوده است.

فولادمبارکه در سال گذشته، قدم اول خود در گام دوم انقلاب را با سرمایه گذاری های بزرگی همچون سرمایه گذاری 40 هزار میلیارد تومانی در پروژه های کارگروه پیشرانان پیشرفت ایران اسلامی که از دهه فجر سال گذشته در مدار احداث قرار گرفته محکم برداشت.

هدف بزرگتر اما، سرمایه گذاری های زیر بنایی است که در زمینه های مختلف، مانند تأمین زیرساخت ها، تکمیل زنجیره تولید، توسعه متوازن و پایدار، به وسعت ایران برنامه ریزی شده است.

این ورود محکم اما موانعی جدی پیش روی خود دارد.

تجربه فولادمبارکه در این مسیر نشان داده که تعارض های بین دستگاهی مانعی جدی پیش روی توسعه کشور است.

در شرایطی که وزارت نیرو به دلیل کمبود نیروگاه و تامین انرژی از صنایع بزرگ دعوت به همکاری می کند؛ وزارت نفت می تواند با تامین گاز نیروگاه و سازمان محیط زیست براساس استانداردهای خود می تواند احداث نیروگاه را مورد پایش قرار داده و مجوز فعالیت را صادر کند.

همچنین وزارت راه، مسیرسرمایه گذاری را در تامین زیرساخت حمل ونقل و توسعه ناوگان ریلی برای شرکت های پیشرویی مانند فولاد مبارکه که امکان سرمایه گذاری های کلان و اثرگذار را دارند، هموار سازد.

مساله دیگر درک درست شرایط فعلی بازار زنجیره فولاد است که چند ماهی است به دنبال رکود جهانی، جنگ روسیه و اوکراین و سیاست های بازیگران اصلی مثل چین، روند نزولی داشته و با یک رکود نسبی مواجه است و تحلیل ها و پیش بینی ها حکایت از تداوم این روند دارد و لزوم هماهنگی بیشتر سیاستگزاران و فعالان زنجیره تولید فولاد در این شرایط را می طلبد.

لذا بیش از هر زمان دیگر می بایست از تصمیمات دفعی و بر هم زننده نظام کاری شرکت های فعال در زنجیره پرهیز نمود و با حمایت های هدفمند شرایط را به منظور تداوم روند تولید در زنجیره فولاد فراهم کرد.

جلوگیری از واردات محصولات فولادی، حمایت در جهت صادرات محصولات نهایی و برقراری تعادل در تنظیم مجدد قیمت ها از سنگ آهن و کنسانتره در بالادست تا انتهای زنجیره بر اساس نسبت های منطقی و کارشناسی شده از مواردی است که می بایست مد نظر قرار گیرد که منافع همه فعالان زنجیره را از تولید کننده تا مصرف کننده نهایی در بر خواهد داشت.

صنایع بزرگ و پیشران کشور، بویژه زنجیره بزرگ صنعت فولاد، سالهاست که این تعارض ها را می شناسند و از آن سخن گفته اند.

تعارض های قانونی و اجرایی که بی شک با تشریک مساعی در دستگاه های بالادست مسیر پیشرانی صنایع بزرگ، در تامین زیرساخت ها را میسر و راه توسعه کشور را هموار خواهد کرد.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: اقتصاد - دانش بنیان - اقتصاد دانش بنیان - حوزه اقتصاد - رهبر معظم انقلاب - تولید - بنیان - دانش - حوزه - تولید و اشتغال - صنعت - اشتغال - مفهومی - انقلاب - جدید - فولاد مبارکه - فولاد - شرایط - ارائه - توسعه کشور - کارشناسان - مدیر عامل - کشور - رهبر - رتبه اول - برقراری - محصولات - مأموریت - طیب نیا - پیشرفت

آخرین اخبار سرویس:
رایزنی های نتیجه بخش بانک مرکزی و وزارت خارجه برای آزادسازی اموال بلوکه شده ایران

تقطیع BBC یک روز پس از ادعای بی طرفی

پدر شهید زاهدلویی: پسرم فدای سر امام زمانم +فیلم

ببینید | حمایت قاطع رهبر انقلاب از نیروی انتظامی | چطور یک سازمان عظیم خدمتگزار را مورد تهمت قرار می دهید ...

معوقات معلمان پرداخت می شود

تجزیه طلب و سلطنت طلب اگر به قدرت برسند بهتر از این نظام نیستند

ویدئو/ رهبر انقلاب: برخی جوانان و نوجوانان بر اثر هیجان به خیابان می آیند؛ چنین افرادی را می توان با یک تنبیه متوجه کرد که اشتباه می کنند

تشییع باشکوه شهید مدافع امنیت در قشم +عکس

دستورالعمل باورنکردنی و جدید در اتاق های عمل

استخدام منشی مطب با بیمه، بیمه تکمیلی، پاداش در پاسداران

اهدای جهیزیه به نوعروسان نیازمند آذربایجان شرقی

پیوست نگاری فرهنگی در پروژه های مختلف استان فارس

بزرگداشت روز سالمند شهرستان تفرش

درخواست از نخبگان برای روشنگری در جامعه

تصویب الحاق 4 منطقه اوکراین از سوی دومای روسیه

دولت رییسی قانون «تجمعات اعتراضی» را به مرحله اجرا می رساند؟

هشدار یک نمانیده مجلس درباره دوقطبی سازی در جامعه/ نباید همه را یکباره به بیرون هل داد!

سخنگوی ستاد امر به معروف: پیگیر حجاب هستیم /ستاد به وزارتخانه و حتی بالاتر از آن ارتقا یابد

واکنش عطاءالله مهاجرانی به سخنرانی رهبر انقلاب

بخش ترسناک ناآرامی ها از نظر بازیگر مطرح تلویزیون | بابت موضوع تجزیه ایران دلشوره ندارم | مردم خواستار زندگی مطلوب و مدیریت سالم هستند

فیلم کامل| بیانات مهم رهبر انقلاب اسلامی درباره حوادث اخیر

سهم 2126میلیارد تومانی گنبدکاووس از تسهیلات سفر رییس جمهور

لحظاتی از سان دیدن فرمانده کل قوا از یگان های حاضر در میدان

دولت در پی نهادینه کردن حق اعتراض/ پیش نویس آیین نامه راهپیمایی های قانونی تدوین شد

آیین معرفی و تجلیل از پیشنهادهای برتر کارکنان مجتمع فولاد خراسان برگزارشد

واکنش صریح رهبر انقلاب به حادثه مهسا امینی؛ دل ما هم سوخت | اغتشاش برنامه ریزی شده بود؛ دعوا بر سر حجاب نیست ...

انجوی نژاد: عده ای با اغتشاش در ایران، فاکتور درست می کنند و پول می گیرند

عکس خاص دو نفره دختر دهه نودی با مامور یگان ویژه!

تجمع دانشجویان دانشگاه های اصفهان در محکومیت اغتشاشات اخیر+ فیلم

آشوب امروز کشور باید با حضور بانوان انقلابی مدیریت و خاموش شود

یادواره شهدا در ساوه

ببینید | رهبر انقلاب: دعوا بر سر مسئله با حجاب و بد حجاب نیست

پروژه یک ساله سینمایی بالاخره به نتیجه رسید

نخبگان باید در جامعه روشنگری کنند

ببینید | تذکر جدی رهبر انقلاب به خواص درباره اغتشاشات | باید می فهمیدید ؛ اگر نفهمیدید ...

وضعیت تسلا در سه ماهه 2022

توسعه ناوگان کشتیرانی در دستورکار است

اجرای نمایش ستارگان زمینی

آیت الله جاودان: تغییر سرنوشت ایران، رویا و خیالی خام است

انتصاب یک پزشک متخصص زن به ریاست بیمارستانی در کابل

هنرمند تئاتر و تلویزیون: اعتراضات مردم مطالبات ملی است نه استانی و قومی

واکنش بهزاد فراهانی به ناآرامی های اخیر

واکنش بهزاد فراهانی به اعتراضات اخیر/ بابت موضوع تجزیه ایران دلشوره ندارم

تعطیلی سینماها در روز چهارشنبه تا ساعت 17/ریزش مخاطب چشم گیر است!

«محمدرضا عارف» درباره حوادث تلخ دانشگاه شریف بیانیه داد

طلاب طرح امین به مسائل تربیتی نگاه شغلی ندارند

آمادگی ایران خودرو برای عبور از استانداردهای سخت گیرانه

کتاب «من محروم نیستم» حاصل مشاهدات نویسنده از مناطق مستعد است

خانواده «مهسا امینی» حاضر به شرکت در جلسات مجلس نشده اند؟

تامین 2000 واحد مسکونی برای آتش نشانان؛ به زودی

تهدیدهای تروریستی علیه دانشجویان انقلابی شریف

ادبیات کشورهای آمریکای لاتین مانند ایران فاخر است

لزوم وضع مشوق های مالیاتی گردشگری در بودجه 1402 با هدف توسعه این صنعت

اعتراض یا اغتشاش؛ اولویت قانون در رفتارهای اعتراضی

شرکت 17 هزار نفر در مسابقات کتابخوانی گفتمان امیدآفرینی در قم

انتصاب قائم مقام مدیرعامل گروه سرمایه گذاری و توسعه صنایع تکمیلی پتروشیمی خلیج فارس

واکنش عطاءالله مهاجرانی به سخنرانی رهبر انقلاب

ساحل نشینان دریای پارس؛ نخستین مبتکران رویدادهای دریانوردی/ هر دریانورد؛ یک رسانه جهانی

تبلیغات گردشگری حلقه مفقوده در شهر جهانی یزد

پوستر «رویداد ملی زندگی» رونمایی شد/ تغییر رویکرد دشمن از مسائل سیاسی به اجتماعی

مرجانه گلچین علت مرگ زهره فکور صبور را فاش کرد!

احتمال نامزدی کلینتون در انتخابات 2024

شاعر نهاوندی: دشمن همیشه دنبال تجزیه ایران بود/ «اسلام» و «وطن» مفهوم مشترک قومیت هاست

بصیرت عمومی و صبر اجتماعی مردم در بحران ها افزایش می یابد

تبدیل میراث 200 ساله در کوهبنان به اقامتگاه بوم گردی

راه اندازی قرارگاه تخصصی جهاد تبیین به برکت کنگره شهدای استان مرکزی

120 هزار سند دفاع مقدس در لرستان جمع آوری شده است

باید برای آینده و چشم انداز سینمای کشور ریل گذاری شود

تامین 2 هزار واحد مسکونی برای آتش نشانان به زودی

ببینید | توصیه رهبر انقلاب برای نحوه برخورد با جوانان و نوجوانان در ناآرامی ها

ببینید | حمایت قاطع رهبر انقلاب از نیروی انتظامی

جایگاه حق الناس از منظر دین

از آتش نشانان گهرزمین تجلیل شد

رییسی: تداوم حیات آثار فرهنگی و تاریخی در گرو بهره برداری صحیح و شایسته از آنها است

پیش نویس آیین نامه راهپیمایی های قانونی تدوین شد

برگزاری هفتمین سالگرد شهادت حبیب حرم در همدان

تمدن نوین اسلامی در سایه کتابخوانی محقق می شود

تجلیل از خانواده های شهدا در پانزدهمین دوره مسابقات قرآنی «مدهامتان»

«رویداد ملی زندگی» رونمایی شد/حریزاوی: فتنه 1401 تغییر رویکرد دشمن از مسائل سیاسی به اجتماعی است

بی اطلاعی سخنگوی علوم از بازداشتی های شریف!

استخدام پسیوکار شبکه های کامپیوتری در شرکت رستا نخ سپیدان در اصفهان

تکذیب اظهارات منتسب به مدیر حوزه های علمیه درباره «آتش زدن عبا و عمامه از سوی مردم»

استخدام کارشناس آموزش در شرکت رستا نخ سپیدان در شهرک صنعتی مورچه خورت

استخدام کارشناس طراحی در شرکت نساجی رستا نخ سپیدان در شهرک صنعتی مورچه خورت

هنرمند تئاتر و تلویزیون: بابت موضوع تجزیه ایران دلشوره ندارم؛ مگر اینکه دست بیگانگان وارد شود

خواب تکه تکه کردن ایران هرگز تعبیر نمی شود

سخنگوی ستاد امر به معروف کشور : با وجود حوادث اخیر پیگیر موضوع عفاف و حجاب هستیم / ستاد به وزارتخانه و حتی بالاتر از آن ارتقا یابد

رهبر انقلاب پشت پرده اتفاقات پس از فوت مهسا امینی را افشا کردند | درخواست از دستگاه قضایی؛ اعترافات سران سازمان یافته اغتشاشات را پخش کنید

مراسم تجلیل از بازنشستگان و پیشکسوتان سپاه لرستان

اولین جلسه شورای عالی سینما برگزار شد

دروس فقهی برای پاسخ به نیازهای جامعه کافی نیست

سخنگوی وزارت علوم: آمار قطعی از دانشجویان بازداشتی وجود ندارد/ فیلم منتشر شده پارکینگ دانشگاه شریف نیست

مراسم عزاداری شهادت امام حسن عسکری (ع) در مسجد جمکران

ارزیابی نقاط مثبت و منفی نحوه میزبانی از زائران رضوی در دهه آخر صفر

واکنش جالب یک سگ به حضور ناگهانی در دامپزشکی

تأمین 2 هزار واحد مسکونی برای آتش نشانان

طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت در مجلس به کجا رسید؟

آغاز سال تحصیلی جدید حوزه های علمیه خواهران در هرمزگان

یک نماینده مردم: به شرکت های دانش بنیان در مناطق آزاد و شهرک های صنعتی زمین اهدا شود

تشدید همکاری های نظامی ایران و عمان

راه عبور از چالش های صنعت فولاد؛ اما و اگرها

راه عبور از چالش های صنعت فولاد؛ اما و اگرها