موضوعات داغ: - پالايشگاه ستاره خليج فارس - گل گهر سيرجان - فوتبال ايران - تيم ملي فوتبال ايران - تيم ملي فوتبال - آژانس بين المللي انرژي اتمي - آژانس بين المللي انرژي - حقوق بازنشستگي - انرژي خورشيدي - احسان عليخاني - پرواز به هند - شهردار جيرفت - سفير فلسطين - شكايت بوديمير - تخلف - سيد مجيد - مي الكيله - رويداد نونمايي - مراتع و آبخيزداري - مهدي آذرمكان - سند چشم انداز 20ساله - آمار كرونا در ايران - ميترا نوري

مطالب مرتبط:
تشکیل کمیته ویژه نظارت بر مرمت گنبد مسجد امام اصفهان
کمیته ویژه نظارت بر مرمت گنبد مسجد امام(ره) تشکیل شد
کمیته ویژه نظارت بر مرمت گنبد مسجد امام(ره) تشکیل شد
بررسی مرمت گنبد «مسجد جامع عباسی» در کمیته ویژه
امام جمعه موقت اصفهان: برخی این روزها به دنبال جاه طلبی و فتنه انگیزی هستند
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 22 مرداد 1401 ساعت 10:272022-08-13سياسي

مرمت داربستی به گنبد مسجد امام(ره) اصفهان آسیب زد/ نظارت متخصصان در این مرمت جایی نداشت


مدیرکل میراث فرهنگی استان اصفهان گفت: مرمتی که اینگونه داربست بر پیکره بنای تاریخی ایجاد شود را قبول ندارم.

وزن چندتنی وارد شده به پیکره گنبد به واسطه داربست مناسب نیست، - مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان گفت: مرمتی که اینگونه داربست بر پیکره بنای تاریخی ایجاد شود را قبول ندارم.

وزن چندتنی وارد شده به پیکره گنبد به واسطه داربست مناسب نیست، بنابراین بر باز شدن داربست گنبد مسجد امام(ره) اصرار داشتم.

از اصفهان، علیرضا ایزدی در جمع خبرنگاران پیرامون بافت و بافت زدایی در شهرهای تاریخی به ویژه اصفهان اظهار داشت: در طول سالهایی که زمین ارزش پیدا کرده نگاه ما از نگاه فرهنگی به سمت نگاه اقتصادی نسبت نسبت به بافت حرکت کرده است.

باید دانست که داشتن دیدگاه صرفاٌ اقتصادی به هرچیزی و در هرجایی آسیب زا است که این موضوع بدترین نقطه داستان بافت تاریخی کشور است.

متأسفانه مردم را در این مسیر از این بافت حذف کرده ایم و ضروری است که بدانیم دولت در طول تاریخ به معنای عام هیچگاه نگهدارنده بافت تاریخی نبوده است.

وی با بیان آنکه نسبت به حوزه شهرسازی نگاه انتفاعی وجود دارد، افزود: ما در حوزه توسعه شهری مان بدون در نظر گرفتن هویت اصلی شهری نگاه انتفاعی بر بافت و املاک داشته ایم و همین موضوع موجب ایجاد خیابان و شکل هندسی جدید بدون در نظر گرفتن هویت و پیشینه فرهنگی شده است.

هرچه مردم در احیاء بافت تاریخی بیشتر دخالت داشته باشند اتفاقات بهتری را شاهد خواهیم بود.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان تصریح کرد: در اصفهان باید مقداری به نیمه پرلیوان توجه کرد چرا که آنچه در نظام و مدیریت شهری امروز اصفهان شاهد هستیم، برای من نوید آینده ای بهتر را می دهد.

امروز در بافت به دنبال آن هستیم که مردم را به عنوان صاحبان اصلی این بافت ببینیم و مدیریت شهری در این زمینه همراه است.

هرآنچه بتوانیم مردم را به شرط احیاء اقتصاد فرهنگی به بافت وارد کنیم موفق تر خواهیم بود.

وی گفت: خوشبختانه مجموعه مدیریت استان و شهر اصفهان به عنوان اصلی ترین خواستگاه این تفکر به دنبال آن است که مردم را با بافت آشتی دهد و آن را احیاء کند.

هرچه مردم در احیاء بافت تاریخی بیشتر دخالت داشته باشند اتفاقات بهتری را شاهد خواهیم بود.

همچنین درخصوص وضعیت کنونی میزان پیشروی بافت زدایی در اصفهان باید گفت که در تصمیم گیری که در کمیسیون ماده 5 در معاونت عمرانی اتفاق می افتد و پیوست فرهنگی که در شهرداری در حوزه بافت وجود دارد نوید بسیار خوبی برای احیاء مجدد بافت می توان داد.

ایزدی پیرامون آنچه در مرمت گنبد مسجد امام(ره) به وقوع پیوسته و به چه میزان قابل بهبود است خاطرنشان کرد: اینکه مردم دغدغه مسائل فرهنگی و مواریث فرهنگی را داشته باشند، اتفاق خوبی است.

اگر این دغدغه را 20 سال پیش داشتیم شاهد آسیب های کمتری در حوزه بناهای تاریخی بودیم.

در قرن اخیر در مورد مسجد امام(ره) و گنبد آن در سال های 1316 و 1328 اتفاقاتی بر پیکر گنبد وارد شده است.

مرمتی که همچون گنبد مسجد امام(ره) اینگونه داربست بر پیکره اش باشد را قبول ندارم وی با بیان آنکه مرمت بسیار سخت تر از بهسازی و نوسازی مجدد است، بیان کرد: در طول دهه 80 به طور مجدد تغییرات و مرمت اساسی درخصوص گنبد مسجد امام(ره) صورت می گیرد که مرمت به طور مجدد در سال 1389 به صورت کامل آغاز می شود.

مرمت علی رغم آنکه کار علمی و تخصصی است اما این تخصصی بودن گاهی با سلیقه های مختلف اجرا می شود.

مرمتی که این نوع داربست بر پیکره بنای تاریخی ایجاد شود را قبول ندارم.

وزن چندتنی که بر پیکره گنبد به واسطه داربست وارد شده که موجب ایجاد تصویر ذهنی مردم و مخاطبان از گنبد مسجد امام(ره) شده است مناسب نیست، به همین دلیل از روزی که در اصفهان بر سر کار آمدم اصرار بر باز شدن داربست از این گنبد داشتم.

نوع نظارت بر مرمت گنبدهای مسجد امام(ره) و شیخ لطف الله مشکل دارد مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان با بیان آنکه نگرانی هایی را درخصوص نقوش و اعوجاجات گنبد مسجد امام(ره) پیش بینی می کردیم، گفت: یکی از نگرانی که وارد است، نوع نظارت ما است که مشکل دارد.

ما بر مقوله مرمت هایی که انجام می دهیم نظارت را آمیخته با نگاه و متخصصان علمی این نوع فعالیت ها نمی بینیم و همین موضوع منجر به بروز مشکل در طولانی مدت می شود.

باید توجه داشت که میدان نقش جهان فضای عادی نیست بلکه هویت تاریخی یک کشور است که همین امر آن را به ثبت جهانی رسانده است.

وی افزود: نگرانی ما بعد از باز کردن داربست گنبد مسجد امام(ره) مشخص شد و فرضیه ما در صورت بهره مندی از اهل فن صاحب سبقه در کنار علم روز نسبت به این گنبد نفیس حل خواهد شد چرا که مرمت علمی پویا است که به طور دائمی نیازمند بروزرسانی است.

درخصوص مرمت گنبد مسجد شیخ لطف الله استاد رضایت به عنوان یکی از بزرگترین اساتیدی بودند که در حوزه کاشی داشتیم و استاد پاکدل نیز در حوزه مرمت گنبد مسجد امام(ره) یکی از قدیمی ترین افرادی است که در این حوزه فعالیت می کند که در این باره بحثی در مورد اشخاص نداریم.

در حوزه میراث فرهنگی کار با شیوه قراردادهای پیمانی به سرانجام نمی رسدایزدی با اشاره به وجود برخی مشکلات پشت پرده، بیان کرد: برخی از مشکلات اصلی ما به بودجه های کاری باز می گردد.

در گذشته شیوه های قراردادها براساس قانون امانی بود که امروز پیمانی است، و کار در حوزه میراث فرهنگی با پیمان به سرانجام نمی رسد.

ما بایستی برای بناهای نفیسمان که واجد ارزش جهانی هستند نگاه و نسخه جداگانه داشته باشیم.

امروز 1200 میلیارد تومان برای مرمت کلی میدان نقش جهان نیاز است که با میزان دارایی های ما تطابق ندارد و باید توجه داشت که میزان دارایی بر سطح کیفیت مرمت اثرگذار است.

برخی رفتارها لطمات جدی بر میدان نقش جهان و ابنیه های تاریخی وارد می آوردوی ادامه داد: امروز به دستور وزیر میراث فرهنگی، شورای عالی نظارت را در اصفهان تشکیل دادیم، باید بر آثار تاریخی اصفهان نگاه ویژه ای وجود داشته باشد چرا که ایران است و اصفهان، با مبالغ کنونی آنچه در اصفهان وجود دارد به سرانجام نمی رسد.

میدان نقش جهان یک نسخه واحد و جداگانه نیاز دارد، همین امروز در بهار امسال تردد اتوبوس در بنای تاریخی واجد ارزشی که داریم خود معضل است چرا که آن بنا دیگر تکرارپذیر نخواهد بود که این دست موضوعات پیرو رفتارهای ما صورت می پذیرد.

بخشی از رفتارها و اقدامات لطمات جدی بر پیکره میدان وارد می کند.

بدون شک تنها راه نجات اصفهان از فرونشست و حفظ بناهای تاریخی جریان دائمی زاینده رود استمدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان اصفهان با بیان آنکه همانگونه که زاینده رود برای اصفهان و ایران اهمیت دارد، بناهای تاریخی نیز اهمیت دارند، تصریح کرد: آقای مهندس ضرغامی اشاره کردند که به هرکدام از این بناهای ما با توجه به بودجه مان 6 میلیون تومان می رسد که با این مبلغ اقدام خاصی نمی توان انجام داد.

همه می دانیم که زاینده رود به عنوان منبع تغذیه سفره ها و آبخوان های ما، نبودش به معنای فرونشست است.

علت شاهکار بودن میدان نقش جهان آن است که روی خاک دستی ایجاد شده است که نشان از میزان بالا بودن سطح آب دارد و همین موضوع از دلایلی است که در اصفهان شاهد ساخت زیرزمین ها نیستیم.

وی خاطرنشان کرد: فاجعه آنجا است که اگر زاینده رود جاری نباشد و دچار فرونشست شویم بسیاری از سازه های ما تحت تأثیر قرار خواهند گرفتند.

پل های اصفهان تنها پل ارتباطی نیستند بلکه هویت شهرسازی و پل های آبی هستند.

بدون شک تنها راه نجات اصفهان جاری بودن زاینده رود است.

انتهای پیام/163/
کلید واژه ها: داربست - مدیرکل میراث فرهنگی - اصفهان - استان اصفهان - میراث فرهنگی - بنای تاریخی - گردشگری و صنایع دستی - تاریخی - فرهنگی - مرمت - گنبد - اقتصادی - بافت - مدیرکل - مناسب - استان - واسطه - میراث - صنایع دستی - خبرنگاران - مسجد - آسیب - امام(ره) - گردشگری - متخصصان - علیرضا - دیدگاه - نظارت - صنایع - موضوع

آخرین اخبار سرویس:
اولویت ما آرامش و امنیت مردم است

تصاویر حضور مردم در راهپیمایی علیه اغتشاشگران

زائران پیاده در مسیر حرم مطهر رضوی

راه انتقاد را از اغتشاش باید شناخت/ حضور باشکوه مردم در صحنه به فتنه ها پایان می دهد

پروژه های مسیرگشایی چهره مناطق کم برخوردار تبریز را دگرگون می کند

هشدار جدی به آمریکا برای فعال سازی بدون مجوز استارلینک

تجمع اعتراضی امت رسول الله (ص) در ایلام

گرامیداشت یاد شهدا در تفت و شاهدیه

تصاویر| حضور6 و نیم میلیون زائر در نجف در سالروز وفات پیامبر اسلام

عزاداری مردم کردستان در سالروز رحلت پیامبر اکرم(ص) و شهادت امام حسن(ع)

سپاه: دستگیری عوامل تعرض به یک مسجد در رباط کریم

تماس تلفنی رییسی با خانواده شهید حسین اجاقی

برگزاری آیین سنتی «چِلَشتُم» در امامزاده آقاعلی عباس

آیت الله نوری همدانی: مسئولان به خواسته های مردم گوش دهند

عوامل تعرض به یک مسجد در رباط کریم دستگیر شدند

خروش باشکوه مردم قزوین، «قلب فتنه» را آتش زد/ سردار رفیعی آتانی: تمام اهداف دشمنان در تیررس اراده فولادین ملت است

عماد یگانه دوست جوشش یاران رسول الله بر علیه اغتشاشگران در بندرعباس

کامین ملکی اجتماع امت رسول الله در خرم آباد

آرامش کامل در شاهرود برقرار است/ مسببان آشوب ها به اشد مجازات می رسند

نسترن کرمانی اجتماع هیئات مذهبی البرز در پی اهانت آشوبگران به قرآن و پرچم کشور

عیادت سخنگوی دولت از مجروحان و آسیب دیدگان اعتراضات

بابک حقی عکس| اجتماع بزرگ امت رسول الله(ص) در اردبیل

رییس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه: آشوب های اخیر برنامه ریزی شده بود/ جوانانی که در تور دشمنان افتادند باید به خود بیایند و توبه و جبران کنند/ رفتارهای داعشی تناسبی با فرهنگ ملت ایران ندارد

برگزاری یادواره شهدا در محمدیه و الموت

3 سناریو احتمالی برای رخدادهای فردای مسجد الاقصی

کسانی که به اموال مردم و بیت المال خسارت وارد می کنند تحت پیگرد قانونی قرار می گیرند

ایرنا: سایت وزارت اقتصاد هک نشده است

واکنش رییس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه به ناآرامی ها

ذوالنور: چرا زمان دفاع از دین قلم هایتان شکسته است

تجمع «امت رسول الله(ص)» در شیراز

رییس شورای سیاست گذاری ائمه جمعه: آشوب های اخیر برنامه ریزی شده بود/ پیاده نظام این آشوب ها را به تیغ انتقام می سپاریم/ باید به خود بیایند و توبه و جبران کنند

صدور کیفرخواست برای 14 نفر در پرونده ترور شهید فخری زاده

حضور مخبر در اجتماع امت رسول الله + عکس

بازگشت دقیقی به شمس آذر

قوه قضاییه با اغتشاشگران برخورد جدی بکند / جنایات منافقان و احزاب کومله و دمکرات از اذهان مردم پاک نخواهد شد

فیلم| عزاداری خالصانه شیعیان پاکستانی به زبان اردو در حرم حضرت معصومه(س)

اجمالی| اعتراض مردم اردبیل به اقدامات آشوبگران/ پشتیبان نظام جمهوری اسلامی هستیم

فوران یک آتشفشان زیر آب!+فیلم

مدافعان حریم امنیت هر لحظه برای فداکاری آماده هستند

تجمع امت رسول الله(ص) در شیراز

اجتماع بزرگ «امت رسول الله(ص)» در تهران

محکومیت آشوبگران در اجتماع عظیم مردم ارومیه/ تشییع پیکر بسیجی شهید اغتشاشات + فیلم

تصاویر دیدنی از دقایق پایانی اجتماع میلیونی امت رسول الله (ص) در میدان انقلاب تهران

یادواره شهدای کارمند در کهگیلویه

اجتماع بزرگ علیه اغتشاشگران در شهرستان های استان تهران/ مردم اهانت به مقدسات را محکوم کردند + تصاویر

حضور مردم غافل گیر کننده بود/ شیر خفته ایران بیدار شد

اجتماع میلیونی امت رسول الله (ص) در اعتراض به هنجارشکنی های اخیر

جزییات مراسم خطبه خوانی شب شهادت و شام غریبان امام رضا (ع) 1401 اعلام شد

حضور مردم غافل گیر کننده بود/ شیر خفته ایران بیدار شد

علم الهدی: گرایش به مادیات عامل مهم انحراف جامعه پس از رحلت پیامبر(ص) بود

ببینید | روایت هولناک یک پلیس از حرکت مرگبار اغتشاشگران علیه یک زن

برگزاری یادواره 10 شهید روستای ارخود باخرز

گرایش به مادیات عامل مهم انحراف جامعه پس از رحلت پیامبر(ص) بود

مداحی حماسی حسین طاهری در اجتماع میلیونی امت رسول الله (ص) در محکومیت اهانت به مقدسات و اقدامات هنجارشکنانه

عیادت سخنگوی دولت از مجروحان و آسیب دیدگان اغتشاشات اخیر

علی صدری نیا: تیم همراه رییس جمهور بسیار ترکیب خوبی داشت و فرد ناکارآمدی در آن نبود

دشمن پی درپی از ملت ایران سیلی می خورد

علیخانی بالاخره واکنش نشان داد

اجتماع بزرگ «امت رسول الله (ص)»

تجمع دختران فاطمی در دانشگاه حضرت معصومه (س) قم

راهپیمایی مردم کردستان در محکومیت رفتار های هنجارشکنانه فردا برگزار می شود

راهپیمایی عاشقان رسول الله (ص) و مدافعان امنیت در کاشان برگزار شد

حضور پرشور مردم در اجتماع امت رسول الله (ص) زنجان+ عکس و فیلم

صفار هرندی: حضور مردم غافل گیر کننده بود/ شیر خفته ایران بیدار شد

اجتماع بزرگ امت رسول الله در خرم آباد در محکومیت آشوب و هنجار شکنی+عکس

انقلاب اسلامی به دنبال اقامه دین در اداره جامعه است/حفظ دین به غیرت دینی نیاز دارد

آیت الله نوری همدانی: مسئولان به خواسته های مردم گوش دهند و مشکلات آن ها را حل نمایند

وقف نیازمند اموال فراوان نیست/ با دارایی اندک هم می توان واقف بود

سرویس های جاسوسی بیگانه و مرتبطان برخی سفارتخانه ها در پس پرده جنایات های اخیر هستند

اعلام مراکز فعال اهدای خون در تعطیلات پایان صفر

اجتماع بزرگ «امت رسول الله(ص)» در البرز برگزار شد

شناسایی 400 فروند قایق بدون هویت توسط اداره کل بنادر و دریانوردی استان مازندران

تشکیل شعب ویژه در دادسرا ها و محاکم گلستان برای رسیدگی به پرونده آشوبگران

خروش مردم انقلابی دهدشت علیه آشوبگران/ امت رسول الله به پا خواستند+فیلم و عکس

حاج علی اکبری: دشمن پی درپی از ملت ایران سیلی می خورد

دلگیری ملت از خواص بی بصیرت/ انقلاب؛ میدان رویارویی با استکبار

حاجی علی اکبری: ملت ایران هیچگاه از ضربه زدن به دشمنان خود غافل نبوده است

امنیت ایران اسلامی مرهون مجاهدت و خون هزاران شهید همچون، شهید فاطمیه است

اجتماع امت رسول الله(ص) در تبریز برگزار شد

دشمن با اصالت و هویت دینی مردم مشکل دارد

تصاویر/ تشییع پیکر شهید مدافع امنیت سید عباس فاطمیه در ارومیه

روزهای شنبه تا چهارشنبه دروس خارج آیت الله اراکی برگزار می شود

مقاومت برخی از دستگاه ها برای اتصال به درگاه مجوز ملی کسب وکار

آیت الله نوری همدانی: مردم مدافع اصل نظام بوده و خواهان تخریب بیت المال و ایجاد ناامنی نیستند

انقلاب اسلامی به دنبال اقامه دین در اداره جامعه و زندگی مردم است/حفظ دین نیازمند غیرت دینی است

محمدصادق نیک گستر اجتماع بزرگ «امت رسول الله (ص)»

تجمع بزرگ امت رسول الله(ص) در قم

نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی: انقلاب ما را مستضعفان پابرجا نگه داشته اند

تجمع بزرگ امت رسول الله(ص) در قم

دشمن امروز به دنبال فتنه انگیزی نیابتی است

آیت الله نوری همدانی: مردم ایران همیشه مدافع اصل نظام و انقلاب هستند/ صف مردم از اغتشاشگران جداست

فیلم// سردار اشتری: مسیر پلیس همان مسیر حاج قاسم سلیمانی است

دشمنان افتخارات جمهوری اسلامی را نمی توانند تحمل کنند

اجتماع امت رسول الله در زیر باران ؛ گیلانی ها هنجارشکنی اغتشاشگران را محکوم کردند

شعار مردم تهران در راهپیمایی امت رسول الله (ص) از زبان نماینده دهه نودی ها

تجلیل از خانواده های معظم شهدا در روستان باگردان مهاباد

گوشه ای از حضور میلیونی مردم تهران در محکومیت اهانت به مقدسات و رفتارهای هنجارشکنانه

تفکر سیستمی، برنامه ریزی و کار هوشمندانه نیاز دستگاه تعلیم و تربیت است

هوش مصنوعی در خدمت فناوری صلح آمیز هسته ای

تصاویر/ اجتماع اعتراضی حوزویان اصفهان به هتاکی اغتشاشگران

مرمت داربستی به گنبد مسجد امام(ره) اصفهان آسیب زد/ نظارت متخصصان در این مرمت جایی نداشت

مرمت داربستی به گنبد مسجد امام(ره) اصفهان آسیب زد/ نظارت متخصصان در این مرمت جایی نداشت