موضوعات داغ: - كاركنان دولت - پاداش پايان خدمت - كميسيون اجتماعي - هواداران استقلال - حقوق بازنشستگان - مراسم مشترك دانش آموختگي - مجلس شوراي اسلامي - سازمان برنامه - اعتماد به نفس - شوراي اسلامي - تصدي منصب قضا - معصومه نوروزي - طرح توسعه مجلس - دولت تورليخانوف - محسن استادعلي - علي عباس - زرامين سفلي - استرس و اضطراب - خريد آنلاين بليط هواپيما - عليرضا دلخوش - افزايش نسبي دما - عليرضا راستيار - موهاي زائد

مطالب مرتبط:
گسترش جعل و تقلب در دانشگاه/«برخی استادان راهنما خودشان پایان نامه می نویسند و از دانشجو پول می گیرند»
افشاگری های عجیب روبات چت فیسبوک | فحاشی به زاکربرگ و ادعای تقلب در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا!
ماجرای جعل پرچم ایران در تظاهرات بغداد/عکس
وزارت بهداشت موافق پذیرش دانشجو با سوابق تحصیلی نیست
تاکید بر توسعه همکاری های دانشگاه های کربلا و علوم پزشکی مشهد
-113 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
شنبه، 22 مرداد 1401 ساعت 08:522022-08-13دانش

گسترش جعل و تقلب در دانشگاه/ «برخی استادان راهنما خودشان پایان نامه می نویسند و از دانشجو پول می گیرند»


«در یک دانشگاه معتبر و مشهور برخی استادان راهنما خودشان به جای دانشجو پایان نامه می نویسند و بابتش از دانشجو پول می گیرند.

در واقع دانشجو بدون هیچ زحمتی و صرفا در ازای پرداخت مبلغی صاحب یک پایان نامه حاضر و آماده می شود که صفر تا صدش را استاد انجام داده است.

- گسترش جعل و تقلب در دانشگاه/ برخی استادان راهنما خودشان پایان نامه می نویسند و از دانشجو پول می گیرند " در یک دانشگاه معتبر و مشهور برخی استادان راهنما خودشان به جای دانشجو پایان نامه می نویسند و بابتش از دانشجو پول می گیرند.

در واقع دانشجو بدون هیچ زحمتی و صرفا در ازای پرداخت مبلغی صاحب یک پایان نامه حاضر و آماده می شود که صفر تا صدش را استاد انجام داده است.

جالب است که این کار چندان مخفیانه هم نیست.

اسمش تقلب علمی است، مصادیقش سال های خیلی دور، تقلب هایی حین آزمون ها، لو رفتن سوالات، سفارش برای گرفتن نمره و در همین حد و مرز بود، حالا سال هاست که شکل عوض کرده، ساده ترین شکلش این شده که بخش هایی و یا حتی کل پایانامه ات را بدهی دیگری برایت بنویسد، پول بدهی کسی برایت مقاله بنویسد و بعد هم با لابی و پول مقاله را به اسم خودت چاپ کنی، کتاب چاپ کنی در حالی که خودت در ترجمه و تالیف آن نقش حداقلی داشته باشی.

اما ظاهرا این چیزها هم روال شده و چندان راضی کننده نیست و مدل های جدیدتری هم آمده است، مثل چیزی که دکتر سیمین کاظمی، پژوهشگر، پزشک و جامعه شناس در صفحه اینستاگرامش درباره اش نوشت و همین بهانه ای شد که با او گفت وگویی انجام دهیم.

کاظمی می گوید: در یک دانشگاه معتبر و مشهور برخی استادان راهنما خودشان به جای دانشجو پایان نامه می نویسند و بابتش از دانشجو پول می گیرند.

، قسمت بد ماجرا این است که به گفته این پزشک و جامعه شناس این کار چندان مخفیانه هم نیست.

در واقع نظارتی اعمال نمی شود و تهیه پایان نامه با این روش بسیار عادی است.

گفت وگوی خبرآنلاین با ایشان را بخوانید: *بحث تقلب و جعل در نظام آموزشی ما چقدر جدی است؟ آنچه در نظام آموزشی ایران اتفاق افتاده گستردگی و عادی شدن تقلب است.

پیشتر هم تقلب صورت می گرفته ولی حالا به نظر می رسد عمومیت و شیوع آن بیشتر شده و حتی عادی شده است.

می شود گفت تقلب به یک کسب و کار تبدیل شده که بخشی از آن خارج از دانشگاه و بخشی هم در داخل دانشگاه است.

*سال های گذشته همه مباحث تقلب و جعل حول محور پایان نامه های ارشد و دکترا مطرح می شد، به نظر شما هیچ اقدامی برای پرهیز از این تقلب انجام شده است؟ وقتی تقلب گسترش یافته و عادی شده و حتی اشکال جدید یافته و به قلمروهای جدیدی تسری یافته، علامت آن است که اقدام نظارتی موثر و جدی در این خصوص انجام نشده است.

*مصدایق جدیدی از تقلب و جعل در مراکز آموزش عالی و دانشگاه ها سراغ دارید؟ بله مصادیق که فراوان است.

دانشجو از زمانی که وارد دانشگاه می شود امکان تقلب برایش فراهم است، از تکالیف درسی در قالب تحقیق و ترجمه گرفته تا پایان نامه.

همه را می تواند با پرداخت پول به دست آورد.

دانشجوی پزشکی دوره انترنی و کشیک های بیمارستان را می تواند با اجیر کردن یک دانشجوی دیگر یا یک پزشک پشت سر بگذارد.

دانشگاه ها برای دانشجویان نخبه امتیازاتی قائل می شوند، هر دانشجویی می تواند با پرداخت مبالغی کتاب و اختراع و گواهی به اسم خودش داشته باشد و نخبه شناخته شود و از امتیازات آن بهره مند شود.

آنچه جدید به نظر می رسد مشارکت استادان و کارمندان در تقلب است و تقلب به یک کسب و کار در دانشگاه تبدیل شده است.

یعنی دایره تقلب از بیرون دانشگاه به درون دانشگاه گسترده شده و خود دانشگاه آلوده شده و این نگران کننده است.

*مهم ترین عوارض گسترش تقلب و جعل در نظام آموزشی کشور چه خواهد بود؟ جعل و تقلب، موجب می شود که دانشگاه کارکرد خود را که ترتیب افراد دارای صلاحیت و شایستگی است، از دست بدهد و قابل اعتماد نباشد.

در واقع اعتبار دانشگاه فرو می ریزد و دیگر قابل اعتماد نیست.

این تقلب گسترده، تبعیض علیه کسانی است که با اتکا به دانش و پشتکار خودشان درس می خوانند.

اینکه دانشگاه نخبگان جعلی تولید می کند، خلاقیت و نوآوری را نابود و تباه می کند.

ناامیدی در فضای علمی موجب دامن زدن به پدیده فرار مغزها می شود.

فارغ التحصیلانی که بدون صلاحیت از دانشگاه فارغ التحصیل می شوند بعد از احراز موقعیذت های شغلی ممکن است به جامعه صدمه بزنند.

مثلا پزشکی که در دوران تحصیلش نه کشیک داده نه پایان نامه نوشته و از اساتید نمره گرفته و در واقع فقط یک مدرک خریده است، ممکن است سلامت بیماران را به خطر بیندازد.

*اینکه دانشجویان ترجیح می دهند با پرداخت هزینه پایان نامه شان را تحویل دهند، از ضعف نظام آموزشی نشات می گیرد یا روحیه راحت طلبی و ولنگاری دانشجویان کشور؟ دو عامل که از تقلب و جعل پیشگیری می کنند تضعیف شده اند.

یکی نظارت بیرونی و برخورد با تقلب است که به صورت جدی و موثر وجود ندارد و همین باعث فرو ریختن ترس از تقلب شده است.

یک عامل دیگر نظارت درونی است که فرد به واسطه قبح تقلب و بی اعتبار شدن به سمت آن نمی رود.

به نظر می رسد در سال های اخیر این نظارت درونی هم کاهش یافته است.

در واقع گستردگی و شیوع تقلب باعث فرو ریختن قبح و کاهش حساسیت اخلاقی نسبت به آن شده است.

در حال حاضر دانشجو می بیند که دانشگاه نظارتی بر تقلب ندارد، استاد خودش در تقلب مشارکت فعال دارد، همکلاسی هایش به همین شیوه کارشان را پیش می برند و تفاوتی بین فرد زحمتکش و متقلب وجود ندارد، پس تشویق می شود که راه تقلب را که آسانتر است انتخاب کند.

*وزارت علوم و بهداشت چطور می توانند از این تخلفات و تقلب ها پیشگیری کند؟ هر چه می گذرد مقابله با پدیده تقلب سخت تر می شود.

وقتی تقلب در داخل دانشگاه انجام می شود و استادان و کارمندان خودشان در تقلب دخالت دارند و در آن ذینفع هستند مقابله با آن هم پیچیده تر است.

باید دید ریشه های تقلب و گسترده شدن دامنه آن به دانشگاه چیست.

به نظر می رسد یکی از مهمترین علل تقلب علاوه بر تغییر نظام ارزشی در نهاد علم، روند کالایی شدن آموزش و غلبه مناسبات بازاری بر محیط علمی است.

در سال های اخیر دانشگاه ها از هدف ترتیب نیروی کارشناس و متخصص دور شده اند، و به بنگاه های فروش مدرک تبدیل شده اند.

دانشجو وارد دانشگاه می شود و کل همّ و غم اش، گرفتن مدرک به آسان ترین شکل ممکن است.

با غلبه مناسبات بازار بر دانشگاه هر چیزی که برای به دست آوردن مدرک کمک کننده باشد قابل خرید و فروش است.

تکلیف درسی، مقاله، کتاب، ترجمه و پایان نامه همه کالاهایی هستند که با پول به دست می آیند و دانشجویی که پول اینها را داشته باشد، بدون زحمت به دست شان می آورد.

طبقاتی شدن حق تحصیل هم کمک کرده است که دانشجویانی که از طبقه مرفه هستند، بیش از دیگر رقیبان امکان ورود به دانشگاه و تصاحب صندلی هایی را داشته باشند که رقابت بر سر آنها سنگین تر است.

در رشته های پرطرفدار که تحصیل در آنها سخت تر است افرادی که منابع اقتصادی بیشتری در اختیار دارند، راحت تر می توانند دست به تقلب بزنند.

مقابله با تقلب، در وهله اول نیازمند تغییر روند کالایی شدن آموزش و طبقاتی شدن حق تحصیل است.

در کنار آن لازم است از ابزارهای نظارتی چه بیرونی و چه درونی برای کاهش امکان تقلب و کاهش گرایش به تقلب استفاده شود.

به سایر عوامل تقلب هم لازم است توجه شود، مثلا اگر شکل گیری کسب و کار جعل و تقلب در دانشگاه به علت کم بودن حقوق اعضای هیات علمی و کارمندان است، لازم است راه حلی برای رفع نیازهای مالی آن ها اندیشیده شود.

قبل از استخدام صلاحیت اخلاقی آنها مورد ارزیابی قرار گیرد و در کنار اینها تیم های نظارتی تشکیل شود که به طور محسوس و نامحسوس متخلفان را شناسایی و با آنها برخورد انضباطی صورت گیرد.

*گفته می شود در برخی از دانشگاه ها تیم و گروهی وجود دارند که خودشان دانشجویان را به افرادی برای نوشتن پایان نامه معرفی می کنند، شما با چنین مواردی مواجه بوده اید یا در جریان هستید؟ تا پیش از این منبع تغذیه تقلب عمدتا در خارج از دانشگاه بوده.

اما حالا می شود گفت خود دانشگاه آلوده شده و به انحاء مختلف در پدیده تقلب دست دارد.

ممکن است کسانی از داخل دانشگاه همدست جعل کنندگان و فروشندگان خدمت تقلب باشند و نقش واسطه گری داشته باشند، یا حتی در تقلب مشارکت مستقیم داشته باشند.

مثلا استاد راهنما خودش پایان نامه می نویسد و از دانشجو پول می گیرد.

کارمندی که باید مستندات دانشجو را کنترل کند، خودش گواهی صادر می کند.

به این ترتیب هم در دانشگاه و بیرون دانشگاه همه راههای تقلب فراهم است.

*فروش علم و جعل در نوشتن مقاله و پایان نامه فقط مختص دانشجویان نیست.

سال 95 مجله نیچر 58 مقاله نوشته شده توسط استادان و محققان ایرانی را رد کرد.

گویا سطوح تقلب فقط در حد دانشجویان نیست و در گروه اساتید و مربیان نیز دیده می شود، شما این مساله را چطور ارزیابی می کنید؟ بله تقلب و جعل برای دستیابی به امتیازات دانشگاهی در همه سطوح جریان دارد و محدود به دانشجویان نیست.

اساتید و محققان هم به شکل های مختلفی مرتکب تقلب می شوند و حتی آن را به دانشجویان یاد می دهند و به این ترتیب تقلب بازتولید می شود و اشکال و ابعاد جدید و متفاوتی پیدا می کند.

*شما در صفحه خودتان در اینستاگرام درباره استادانی که خودشان پایان نامه می نویسند و از دانشجو پول می گیرد، نوشته بودید، جزییات بیشتری از این موضوع دارید؟ بله در یک دانشگاه معتبر و مشهور برخی استادان راهنما خودشان به جای دانشجو پایان نامه می نویسند و بابتش از دانشجو پول می گیرند.

در واقع دانشجو بدون هیچ زحمتی و صرفا در ازای پرداخت مبلغی صاحب یک پایان نامه حاضر و آماده می شود که صفر تا صدش را استاد انجام داده است.

جالب است که این کار چندان مخفیانه هم نیست.

در واقع نظارتی اعمال نمی شود و تهیه پایان نامه با این روش بسیار عادی است.


کلید واژه ها: پایان نامه - دانشجو - پایان - استاد - دانشگاه - نامه - راهنما - تقلب - پرداخت - مشهور - گسترش - مبلغی - تقلب علمی - بدون - داده - صاحب - مخفیانه - آزمون - جالب - علمی - هایی

آخرین اخبار سرویس:
سخنگوی وزارت علوم: اساتید و دانشجویان با گفت و گو و دیالوگ مطالبه گری داشته باشند

ایرنا: آزادی 30 نفر از 37 نفر دانشجوی بازداشتی شریف

جزییات جدید از آمار دانشجویان بازداشتی دانشگاه شریف

توضیحات سخنگوی وزارت علوم در رابطه با وقایع اخیر دانشگاه ها + فیلم

سامانه های هواشناسی کشاورزی بومی سازی شد

واکنش فردوسی پور به اتفاقات دانشگاه شریف

بدون فوتی و شناسایی 43 بیمار جدیدکرونایی

ادامه تجمع دانشجویان در برخی دانشگاه ها/ دانش آموزان هم معترض شدند

وظیفه ای در قبال خوابگاه دانشجویان سنواتی نداریم

واکنش فردوسی پور به اتفاقات دانشگاه شریف

ویدئو| تایم لپس کهکشان راه شیری از 1050 فریم گرفته شده در یک دریاچه نمک

وضعیت دانشجویان بازداشتی حوادث دانشگاه شریف

تصاویر/ دیدار اعضای هیئت امنای موقوفات کشور با آیت الله اعرافی

تصاویر/ آیین آغاز سال تحصیلی جدید موسسه آموزش عالی معصومیه خواهران قم

وزارت علوم: آماری از دانشجویان بازداشتی و زخمی دانشگاه شریف نداریم/ اسلام در برابر کفر قرار گرفته / ماجرای تنش در پارکینگ شریف چه بود؟

انجمن اسلامی دانشگاه شریف در واکنش به اتفاقات شب گذشته بیانیه داد

افزایش 20 درصدی جذب دانشجو در دانشگاه های بجنورد

افزایش 20 درصدی جذب دانشجو در دانشگاه های بجنورد

جزییات دستگیری دانشجویان شریف در پارکینگ ؛ درگیری های دیشب فوتی هم داشت؟ | آمار دانشجویان بازداشتی و آزاد شده دانشگاه شریف

سخنگوی وزارت علوم: تعداد خیلی زیادی از دانشجویان دستگیرشده آزاد شدند

چه بر سر دانشجویان بازداشتی دانشگاه شریف آمد ؟

خبرگزاری دولت: 30 نفر از 37 دانشجوی بازداشتی شریف آزاد شدند

عملیات اجرایی خوابگاه متأهلان با حضور معاون وزیر علوم آغاز شد

کشف 2 گونه جدید از حشرات توسط پژوهشگر دانشگاه کرمان

سخنگوی وزارت علوم: حادثه شامگاه یکشنبه دانشگاه شریف از خارج طراحی شده بود 

روایت انجمن اسلامی دانشگاه شریف از اتفاقات روز یکشنبه این دانشگاه

شمسی:وزیر علوم پیگیر آزادی دانشجویان دستگیر شده است

آخرین وضعیت دانشجویان بازداشتی صنعتی شریف | چند دانشجو آزاد شده اند؟

واکنش سخنگوی وزارت علوم به اتفاقات دانشگاه شریف

واکنش سخنگوی وزارت علوم به اتفاقات دانشگاه شریف/ «نیروهای امنیتی حق ورود به دانشگاه ندارند الا با مجوز رییس دانشگاه»

پژوهشگران در توسعه فناوری های شناختی نقش آفرینی می کنند

آخرین اخبار از وضعیت دانشجویان دانشگاه شریف پس از درگیری شب گذشته

واکنش سخنگوی وزارت علوم به اتفاقات دانشگاه شریف / وزیر علوم پیگیر دانشجویان دستگیر شده است

ارتقای درجه و امتیاز 4 مجله دانشگاه آزاد یزد

مخبر: باید برای آینده و چشم انداز سینمای کشور ریل گذاری شود

تشکیل کارگروه بررسی راهکار های اصلاح حقوق اساتید دانشگاه ها

منبع آگاه: آزادی 30 نفر از 37 نفر دانشجوی بازداشتی شریف

آخرین خبر از بازداشتی های دانشگاه شریف/ کدام دانشگا ه غیرحضوری شد؟

ادامه تجمع دانشجویان در برخی دانشگاه ها

خروجی های دانشگاه علمی کاربردی به سرعت جذب بازار کار می شوند

آخرین خبر از بازداشتی های دانشگاه شریف/ کدام دانشگا ه غیرحضوری شد؟

تجمعات در برخی دانشگاه های ایران

شمسی پور: شعار های دانشگاه شریف از جای دیگر خط دهی می شد / دیشب هیچ نیروی نظامی امنیتی وارد دانشگاه نشد

اسکان سه هزار 200 دانشجو در خوابگاه های دانشگاه کاشان

دانشکده علوم انسانی و استخر ذخیره آب دانشگاه بیرجند به بهره برداری رسید

توضیح وزارت علوم درباره اتفاقات شب گذشته در دانشگاه صنعتی شریف/حضور وزیر علوم در دانشگاه موجب مدیریت راحت تر مسئله شد

طراحی شبکه زنجیره تامین سوخت تجدیدپذیر

جزییات مصوبات نخستین جلسه شورای عالی سینما| مخبر: برای آینده و چشم انداز سینمای کشور ریل گذاری شود

محمد مخبر: باید برای آینده و چشم انداز سینمای کشور ریل گذاری شود

موفقیت 6 دانشجوی واحد کرمانشاه در فدراسیون بین المللی مخترعان

شمسی پور: شعار های دانشگاه شریف از جای دیگر خط دهی می شد / جایی که به عنوان پارکینگ دانشگاه نمایش دادند پارکینگ عمومی بود

ثبت نام حضوری دانشگاه شریف به زمان دیگری موکول شد

شمسی پور: شعار های دانشگاه شریف از جای دیگر خط دهی می شد کنند

شمسی پور: شعار های دانشگاه شریف از جای دیگر خط دهی می شد

عمده دانشجویان بازداشتی شب گذشته دانشگاه شریف آزاد شدند

از حدود 35 بازداشتی 30 دانشجو آزاد شده اند/پلیس نقشی در بازداشت ها نداشت

2 دانشجوی دانشگاه تربیت مدرس در زندان/فرهاد دانشجو: تا آخرین قطره خون برای حفظ نظام می ایستیم/ حجاب، امری واجب است

واکنش یک نماینده به شعارهای رکیک در تجمع دانشگاه شریف | نوع برخورد با دانشگاه ها استادیومی نباشد

واکنش هومن سیدی به اتفاقات دانشگاه شریف

ثبت نام حضوری دانشگاه شریف به زمان دیگری موکول شد

تولید رنگ های عایق حرارتی با سفارش صنعت

هیچ یک از اساتید دانشگاه شریف استعفا نداده اند

هومن سیدی به سیم آخر زد | واکنش هومن سیدی به اتفاقات دانشگاه شریف

نسرین مقانلو

17 دانشجو در رشته افسر دوم نامحدود در قشم مشغول به تحصیل هستند/ داشتن گذرنامه برای دوره کارورزی بر روی کشتی الزامی است

فرار دانشجویان معترض از حضور در تریبون آزاد دانشگاه فردوسی + فیلم

ثبت نام دانشجویان دانشگاه شریف منتفی شد

استوری سردار آزمون برای دانشجویان دانشگاه شریف

فرصت مجدد انتخاب واحد دانشگاه آزاد برای دانشجویان جامانده

حرکت جنجالی سردار آزمون برای حمایت از دانشجوهای دانشگاه شریف

عمده دانشجویان بازداشتی شب گذشته دانشگاه شریف آزاد شدند

حضور 74 دانشگاه ایران در رتبه بندی دانشگاه های کشور های گروه 2021-D 8

بهره برداری از دو طرح در دانشگاه بیرجند

پذیرش حضوری نودانشجویان کارشناسی در دانشگاه شریف فعلا لغو شد

یک خبرنگار بازداشت شد

گردهمایی دانشجویان جدیدالورود دانشگاه علوم پزشکی یزد

فرصت مجدد انتخاب واحد دانشگاه آزاد برای دانشجویان جامانده

آزادی دانشجویان بازداشتی دانشگاه خواجه نصیرالدین طوسی

ساخت دستگاهی با هوش مصنوعی که سوسک ها را نابود می کند! +عکس

فرهنگ و ارزش های دفاع مقدس به نسل امروزی انتقال پیدا کند

دانشگاه بهترین بستر برای انتقال ارزش های انقلاب است

فراخوان طرح های پژوهشی حوزه سیاستگذاری علم و فناوری

به دانشگاه هتک حرمت شد؟ | اظهارات عجیب مسئول سابق بسیج دانشجویی دانشگاه شریف+فیلم

ثبت نام حضوری دانشجویان کارشناسی ورودی 1401 دانشگاه شریف به زمان دیگری موکول شد

آغاز حضوری کلاس های درس دانشگاه ارومیه

اطلاعیه دانشگاه صنعتی شریف

بازداشت دانشجویان دانشگاه اصفهان کذب محض است

زلفی گل: دانشجویان در مقابل هزینه های بیت المال مدیون هستند / اگر قانون را رعایت نکنید باید هزینه آن را بدهید

مدیرکل فرهنگی وزارت علوم با نمایندگان تشکل های دانشجویی دیدار کرد

آخرین مهلت ثبت نام جشنواره دانشجوی نمونه کشوری تا 15 مهر

ثبت نام حضوری دانشجویان کارشناسی ورودی جدید در دانشگاه شریف فعلا لغو شد

تردد در دانشگاه شریف ممنوع شد

دانشگاه شریف تا اطلاع ثانوی تعطیل شد

تور دوچرخه سواری ایران – آذربایجان| صفرزاده فاتح چهارمین مرحله شد

همزمانی اشتغال و تحصیل دانشجویان با اجرای طرح پویش

کلاس های حضوری دانشگاه شریف تا اطلاع ثانوی تعطیل شد

بیانیه انجمن اسلامی دانشگاه شریف در واکنش به اتفاقات شب گذشته

واقعیت تجمع دیشب مقابل دانشگاه شریف چه بود؟

دانشگاه شریف دیشب خواب نداشت +فیلم

رضا مراد صحرایی به عنوان رییس دانشگاه فرهنگیان منصوب شد

گسترش جعل و تقلب در دانشگاه/ «برخی استادان راهنما خودشان پایان نامه می نویسند و از دانشجو پول می گیرند»

گسترش جعل و تقلب در دانشگاه/ «برخی استادان راهنما خودشان پایان نامه می نویسند و از دانشجو پول می گیرند»