مطالب مرتبط:
کشتی آزاد قونیه 2021/ نمایندگان ایران حریفان خود را شناختند
پاراشنای قونیه 2021/ سومی ایران در آغاز روز پنجم
اتهام زنی آمریکا به ایران؛ تلاش برای ترور دو چهره مطرح دولت ترامپ | واکنش ایران
تاثیر احیای برجام بر بازار ارز ایران/ قیمت دلار کاهش می یابد؟
مسابقات هاکی قهرمانی آسیا| پیروزی پرگل بانوان ایران مقابل پاکستان
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 21 مرداد 1401 ساعت 11:322022-08-12دانش

یزد قطب پرورش متخصصین گردشگری ایران می شود


پرورش نیروهای متخصص در حوزه گردشگری جزو اقداماتی است که با ورود دانشگاه آزاد اسلامی و جامعه هتلداران مورد بررسی قرار گرفته و در قالب تفاهم نامه ای برای آن تصمیم گیری شده است و بنا دارند یزد را به قطب پرورش نیروهای جوان و متخصص گردشگری ایران تبدیل کنند.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس در یزد، یکی از مهمترین مشکلاتی که پس از پاندومی کرونا در کشور ایران به طور جدی اتفاق افتاد، ریزش نیروی انسانی متخصص در حوزه گردشگری بود به طوری که کمبود نیروی متخصص از ضعف های موجود در تمام زیرساخت های گردشگری نیز فراتر رفت و وضعیت به گونه ای شد که بسیاری از زیرساخت هایی هم که توانسته بودند از این پاندومی به سلامت گذر کنند به دلیل ضعف و کمبود نیرو فعالیت خود با کیفیت سابق را ندارند.

این معضل در حالی به وجود آمده که خلا نیروهای متخصص با هیچ نیروی انسانی دیگری هنوز پر نشده است و با پارادوکسی به نام بیکاری و رشد بیکاری خصوصا فارغ التحصیلان در جامعه روبر هستیم.

شدت و ضعف کمبود نیروی انسانی جامعه گردشگری را با چالش بزرگی روبرو کرده و استانهایی که با رشد گردشگری بیشتری روبرو بودند، پیرو این چالش با مشکلات بسیار بیشتری روبرو شده اند، تا این که فعالان گردشگری این صنعت، به ظرفیت دانشگاه به عنوان یکی از حوزه های موثر در تامین نیرو تمسک کردند، این که دانشگاه ها چگونه می توانند این خلا را پر کنند موضوعی بود که در نشستی مابین جامعه هتلداران و مدیران دانشگاه آزاد اسلامی یزد بررسی و منتج به انعقاد تفاهم نامه ای پرمحتوا در این خصوص شد.

راه اندازی دروس اکادمیک در قالب رشته های کاردانی و کارشناسی مهارت محور و اموزش به طور کامل در محل کار جزو اولین بارهایی است که در کشور به طور جدی و منسجم اینگونه اجرا می شود.

پرورش نیروهای متخصص و رفع خلع نیروی انسانی متخصص در زیرساخت های گردشگری جزو اقداماتی است که با ورود دانشگاه آزاد اسلامی و جامعه هتلداران مورد بررسی قرار گرفته و در قالب تفاهم نامه ای برای آن تصمیم گیری شده است.

احمد آخوندی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان یزد با بیان این که در حوزه گردشگری و هتل داری همانقدر مهارت و تخصص نیاز است که در یک شهر وجود دارد، اظهار کرد: شرایط به گونه ای است که رشته عمومی گردشگری جوابگو نیست و باید دروس تخصص و رشته های تخصصی تر وارد میدان شوند.

وی توجه به رشته های بین رشته ای در حوزه گردشگری را یادآور شد و افزود: رشته هایی مانند هوش مصنوعی، تولید محتوا، کامپیوتر، حسابداری و… نیازهایی است که باید در این زمینه ها اقدام شود.

آخوندی با تاکید بر این که استان یزد می تواند قطب پرورش جنوب کشور شود و آینده نیروی انسانی را مورد توجه قرار دهد، گفت: پرورش نیروی انسانی متخصص را مهیا می کنیم از طرفی سایر بخشها مانند  صنایع دستی و میراث فرهنگی هم مشکلاتی دارد که میتوانیم به این شکل حل و فصل کنیم همانطور که در خصوص کمبود استادکار، مدرسه مرمت راه اندازی شد.

وی با بیان این که هنرستان گردشگری و میراث و صنایع دستی نیز باید راه اندازی شود، تصریح کرد: ما آمادگی داریم که مکان را به دانشگاه ازاد اختصاص دهیم دانشگاه در این خصوص اقدام کند از طرفی در حوزه پژوهش نیز باید دانشگاه ورود کند.

مدیرکل میراث فرهنگی یزد با بیان این که شرکت هواپیمایی یزد راه افتاده است، گفت: قرار است که مرکز تعمیر این شرکت را در یزد راه اندازی کنیم و تامین نیروهای آن را میتوانیم از طریق دانشگاه با این شرکت هوایی تفاهم کنیم تا دانشگاه آزاد متولی تامین و پرورش این نیروها شود.

امتیازی به نام بیمه! محمدرضا دهقانی اشکذری، رییس دانشگاه ازاد اسلامی یزد در نشست هم اندیشی بررسی راهکارهای همکاری و ارتباط متقابل این دانشگاه با بیان این که به دنبال این مسئله هستیم که از ترم اول، دانشجویان بتوانند بخشی از دروس را در فضای واقعی بگذرانند و کلاس درسی به صورت اکادمیک تشکیل نشود، گفت: تاکنون توانسته ایم که 162 کد تدریس برای دروس مهارتی بگیریم و دستگاه های مرتبط نیز بتوانند پای کار بیایند و بخشی از کمبود نیروی کار جامعه به این واسطه، حل شود.

وی با اشاره به این که با طرح بیمه دانشجویان به دنبال رفع این مشکل بودیم، گفت: تلاش میکنیم تا با بیمه کردن دانشجویان در قالب این رشته های تحصیلی و محاسبه سنوات بیمه به عنوان سابقه کار و بدون قابلیت درمان بتوانیم دانشجویان را به کار ببندیم.

این مسئول با بیان این که برای اجرای این طرح دانشگاه فنی و حرفه ای را نیز درگیر کردیم تا بتوانیم با استفاده از ظرفیت این دانشگاه نیز در پیشبرد اهداف این طرح موفقتر عمل کنیم، گفت: با توجه به این که دانشگاه های دیگر هم استقبال کردند، آمادگی داریم دانشگاه های دیگر را نیز به عنوان کارفرمای این طرح مشارکت دهیم.

وی با اشاره به این که رشته هایی را تعریف می کنیم که در جامعه کاربردی هستند، گفت: سرفصل های کاربردی را تعریف کردیم که بخشی از آن ها به عنوان رشته های هنرستانی نیز مورد استقبال هستند و و خوشبختانه استاندار یزد نیز در این حوزه همراهی و استقبال بسیار خوبی از خود نشان داده اند.

دهقانی یاداور شد: در خصوص مهارت های نرم نیز ظرفیت زیادی داریم که البته خلا ان در جامعه نیز وجود دارد و لازم است در خصوص این موارد نیز سرفصلهایی را تعریف کنیم.

اصغرآقا نبیل رییس کانون کارافرینی استان یزد با بیان این که معضل های ما شامل بیکاری و مشکل اشتغال است و نیروی کار به خوبی نداریم، گفت: با این وجود، اکثر نیروهای ما مهاجر هستند ولی از یزد نیرویی نداریم از طرفی بیکاری و ضعف نیروی کار هم نشان می دهد سیاست گذاری ها اشتباه بوده است.

وی با بیان این که اقتصاد شهرمان نیاز به نیروهای کارآمد دارند، گفت: باید برای جذب این دانشجویان با آن ها مصاحبه شود و شاخص هایی را باید تعریف کنیم که در کنار این مهارت ها بتوانند به ارتقای شخص و رفع مشکلات جامعه منجر شوند.

این مسئول با بیان این که هتل داری مانند پزشکی است و باید مهارت آن را داشته باشیم، گفت: به شدت هتل داری به اجرای این طرح نیاز دارد و باید مانند الگوهای بین المللی ان که همان هتل اسکول ها هستند، اقدام کنیم.

برنامه ای برای خدمت سربازی دانشجویان سید امیر ناصرالدین طباطبایی، رییس جامعه هتلداران استان یزد با پرسش این سوال که مهارت هایی که یاد می گیرند برای خدمت سربازی آنها چه خواهد شد!؟ تصریح کرد: باید فرایندی تعریف شود که خدمت سربازی را نیز همانجا بگذرانند و وقفه ای بین این نیروها و محل کار به وجود نیاید.

وی با اشاره به این که ما از ادامه تحصیل این افراد برای ارتقا و رسیدن به سطوح مدیریتی استقبال می کنیم، گفت: رشته های گردشگری در همه مقاطع به نحوی است که اساتید مرتبط ندارند و این مسئله نشان میدهد که مشکل کمبود اساتید دانشگاهی نیز وجود دارد و باید فکر کنیم که بخشی از این دانشجویان را صرفا برای تدریس پرورش دهیم.

رییس جامعه هتل داران استان یزد با اشاره به این که برخی از دروس و رشته ها مانند امور مالی در هتلها تخصصی تر هستند، گفت: برای تدریس سرفصلهای کلی، این جزییات را در نظر بگیریم و دروس را به صورت تخصصی در رشته مرتبط تعریف کنیم.

وی به ضعف نیروهایی مانند قناد و آشپز و حتی آرایشگر، تولید محتواو .

در هتلها اشاره کرد و گفت: چنین امکاناتی برای هتلها تعریف شده است و به دلیل کرونا و رکود فعلی گردشگری نتوانستیم انها را تامین کنیم و در صورتی که شرایط مهیا شود و امکان تامین این خدمات به وجود بیاید ما با کمبود نیرو روبرو خواهیم شد کما این که در حال حاضر نیز این کمبود وجود دارد.

طباطبایی به لزوم مصاحبه برای ورود به این رشته ها اشاره کرد و گفت: مصاحبه قبل از ورود ضروری است چرا که این افراد مستقیما وارد محیط کار میشوند و لازم است که واقعیتها و ظرافتهای هر رشته را بدانند عموما رشته هایی مانند هتلداری را به درستی نمیشناسند و تنها وجوه مثبت ان را می شناسند.

اموزش 61 مهارت زندگی در دانشگاه یزد ابوالفضل داودی رکن آبادی، عضو هیات علمی دانشگاه آزاد اسلامی با بیان این که بیمه دانشجویی اولین طرح و بخشنامه ابلاغ شده بود اما اجرایی نشد، گفت: از ورود به این حوزه فرد میتواند در صنف و صنعت فعالیت خود را آغاز کند البته دانشگاه دروس دیگری مانند دروس عمومی را نیز مهارتی کرده است تا فرد بتواند از انها استفاده کند.

وی با بیان این که 61 مهارت زندگی را در قالب دروس مهارتی تعریف کردیم، گفت: رشته هایی مانند هتل داری، آشپزی، امور اداری و…  هم از دروس مهارتی بهره مند میشوند و فرد میتواند انها را به خوبی بیاموزد و استفاده کند.

ثبت ژئوپارک ظرفیتی برای جذب گردشگری سیدعلی المدرسی، معاون اموزش های عمومی و مهارتی دانشگاه ازاد با بیان این که ثبت ژیوپارک شیرکوه جزو یکی از مهمترین برنامه هاست، گفت: برای جذب گردشگری در کنار تبدیل شدن یزد به جهانشهر و یونسکو و دیدن خود شهر یزد طبیعی اطراف یزد دانشگاه امادگی همکاری دارد.

وی با بیان این که ظرفیت دانشکاه و دانشجویان میتواند درا ین زمینه موثر باشد، گفت: قبلا این مسئله مطرح شده است که امیدوار هستیم در این دوره، فعال شود به طوری که مانند ثبت بافت تاریخی یزد در یونسکو اتفاقات بزرگی را می تواند برای یزد، رقم بزند.

گفتنی است برنامه ریزی برای رفع دغدغه های مطرح شده جزو مسائلی بود که در این نشست مورد بحث و گفت وگو قرار گرفت.

انتهای پیام/ر
کلید واژه ها: گردشگری - متخصص - نیرو - گردشگری ایران - حوزه گردشگری - نیروی انسانی - به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرگزاری فارس - کمبود نیرو - زیرساخت های گردشگری - دانشگاه آزاد اسلامی - نیروی - ایران - پرورش - زیرساخت - جامعه هتلداران - خبرگزاری فارس - نیروهای جوان - دانشگاه آزاد - نیروی متخصص - کمبود - تصمیم گیری - تفاهم نامه - هتلداران - حوزه - خبرگزاری - دانشگاه - فعالیت - اسلامی - بیکاری - یکی از

آخرین اخبار سرویس:
حل معمای عجیب 50 ساله توسط محققان دانشگاه ویرجینیا !

تولید سردترین ماده جهان/ فوق العاده دیدنی!

برگزاری حضوری کلاس های درس در همه دانشگاه های کشور | از شنبه 9 مهر

کلاس های درس همه دانشگاه های کشور حضوری است

خبر مهم وزارت علوم درباره حضوری شدن دانشگاه ها

کشف فضایی نادر در یک سامانه ستاره ای فراخورشیدی

بررسی نقش انسجام گرایی در تحصیل معرفت دینی در «پژوهش های علم و دین»

ارائه بسته هفت ساله تعلیم و تربیت توسط دانشگاه آزاد

وزیر بهداشت: 7 هزار دانشجو وارد دانشگاه های علوم پزشکی شد ند

کلاس های درس همه دانشگاه های کشور از 9 مهرماه 1401 حضوری است

بهره برداری از دبیرستان دخترانه علوم و معارف دانشگاه آزاد اسلامی در مشهد

گسترش فناوری های جدید و رفع معضلات کشور حاصل پژوهش است/ پژوهش و فناوری؛ زیربنای اصلی تـوسعه کشور

کلاس های درس دانشگاه شهید بهشتی از شنبه حضوری برگزار می شود

کلاس های درس دانشگاه علامه طباطبایی از شنبه حضوری برگزار می شود

گشت ارشاد برای مردم و کشور دستاوردی نداشت

کلاس های درس همه دانشگاه های کشور حضوری شد

کلاس های درس همه دانشگاه های کشور حضوری شد

دانشگاه ها باز هم غیرحضوری شدند؟

کلاس درس همه دانشگاه ها از شنبه حضوری برگزار می شود

کلاس های دانشگاه های کشور از شنبه حضوری برگزاری می شود

برگزاری اختتامیه جشنواره دانشجوی نمونه با حضور رییس جمهوری

دانشگاه ها باز هم غیرحضوری شدند؟ | اظهارات مهم سخنگوی وزارت علوم

برگزاری کلاس های درس همه دانشگاه ها از شنبه به صورت حضوری

فیلم | کشف استثنایی 3 اَبَرزمین در اعماق فضا

کلاس های درس همه دانشگاه های کشور حضوری شد

وزارت علوم: کلاس های درس همه دانشگاهها حضوری شد

راز چگونگی حرکت باکتری ها توسط محققان کشف شد

کلاس های درس همه دانشگاه های کشور حضوری شد

کلاس های دانشگاه شهید بهشتی از 9 مهرماه حضوری می شود

تمام دانشگاه های هفته آینده حضوری می شوند

وزارت علوم:کلاس های دانشگاه های کشور از شنبه حضوری برگزاری می شود

کلاس های دانشگاه تهران از شنبه 9 مهرماه حضوری می شود

تاریخ حذف و اضافه دانشگاه تهران اعلام شد/ برگزاری حضوری کلاس ها از نهم مهر

کلاس های درس همه دانشگاه های کشور حضوری است

کلاس های درس همه دانشگاه های کشور حضوری شد

تربیت کودکان تا جوانی سه دوره هفت ساله است

استخدام کارشناس علوم آزمایشگاه در بیمارستان ایرانمهر در تهران

برگزاری حضوری کلاس های دانشگاه علامه طباطبایی از 9 مهرماه

دبیرستان دخترانه علوم و معارف اسلامی در مشهد مقدس افتتاح شد

کلاس های درس همه دانشگاه های کشور حضوری است

بیانیه بیش از 6000 استاد دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور در واکنش به حوادث اخیر

کلاس های درس همه دانشگاه های کشور حضوری است

تمامی کلاس های آموزشی دانشگاه یزد حضوری تشکیل می شود

جزییات و زمان ثبت نام پذیرفته شدگان دانشگاه علامه طباطبایی اعلام شد

تجهیز و آماده سازی خوابگاه های دانشجویی چهارمحال و بختیاری

آخرین وضعیت دانشجویان بازداشتی 3 دانشگاه

کلاس های درس تمام دانشگاه های کشور هفته آینده حضوری برگزار می شود

ابلاغ حکم معاون آموزشی، تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی آبادان

امروز؛ آخرین مهلت ثبت نام در فراخوان جذب هیات علمی دانشگاه آزاد

افزایش 25 درصدی جذب دانشجو در دانشکده های مهارت و کارآفرینی دانشگاه آزاد اسلامی

برگزاری حضوری کلاس های دانشگاه تهران از 9 مهر

ارایه بسته هفت ساله تعلیم و تربیت توسط دانشگاه آزاد

دانشجوی اردبیلی چگونه در المپیاد علمی پزشکی نقره ای شد؟

حسگری که روی سطح ماسک صورت قرار گرفته و بدن را پایش می کند

بیانیه بیش از6 هزار استاد دانشگاه در واکنش به حوادث اخیر

دبیرستان دخترانه علوم و معارف اسلامی در مشهد مقدس افتتاح شد

آغاز کلاس های مقطع کارشناسی دانشگاه دامغان از 16 مهر

استخدام کارشناس بازرگانی خارجی در شرکت آریا پلیمر پیشگام در اصفهان

بیانیه بیش از6 هزار استاد دانشگاه ها در واکنش به حوادث اخیر

مشکل خوابگاه دانشجویی دانشگاه کوثر بجنورد را حل کنید

بیانیه بیش از6 هزار استاد دانشگاه ها در واکنش به حوادث اخیر

امروز، آخرین مهلت ثبت نام جذب اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد

کلاس های دانشگاه حضوری شد؟

استخدام هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران

استخدام مترجم انگلیسی با بیمه، پاداش در نواندیشان آتی نگار فرتاک در اصفهان

روایت حضور بانوان

یک ماده نانوفوتونیکی رکورد پایداری در دمای بالا را شکست

دانشگاه تهران: کلاس های درس از روز شنبه 9 مهر به صورت حضوری برگزار می شود

آغاز کلاس های درس دانشگاه تهران به صورت حضوری از روز شنبه

بومی سازی ستون های جداسازی ترکیبات دستگاه کروماتوگرافی مایع در دانشگاه قم

کلاس های حضوری دانشگاه تهران آغاز شد | از شنبه کلاس دانشگاه ها حضوری میشود

از افزایش وام های شهریه تا اعلام شرایط اسکان در خوابگاه ها

آغاز ثبت نام پذیرفته شدگان دانشگاه علوم پزشکی بابل

تحصیل 292 دانشجو تحت حمایت بهزیستی زنجان

همای پایتخت با همسرش عزادار شد | ضجه زنی امیر جعفری و ریما رامین فر در بهشت زهرا

کلاس های دانشگاه تهران از شنبه حضوری می شود

روزنامه اطلاعات: جوانان ایران نمی دانند با چه کسی باید درد دل کنند/ مردم نیازمند سخن نو و بیان مشکلات هستند

ارتقاء آزمایشگاه مرکزی دانشگاه شهرکرد در شبکه آزمایشگاهی فناوری های راهبردی ایران

استاد جامعه شناسی: با «خود مردم پنداری» شماری از انتلکتوئل ها مواجهیم، نه مردم/ تحلیل ناآرامی های شهریور 1401

رونمایی از تمثال شهدای دانشجوی دانشگاه علمی کاربردی لرستان

تجمع 300 دانشجو در شیراز؛ شعار اصلی معترضان | دانشجویی بازداشت نشد

50 ماموریت امداد هوایی در مراسم پیاده روی اربعین

امضای قرارداد همکاری برای تولید مواد مورد استفاده در باتری

30 مهر؛ مهلت ارسال مقاله ها و ایده ها به جشنواره علمی، فرهنگی دانشگاه لرستان

کلاس های دانشگاه هرمزگان تا 23 مهرماه غیرحضوری شدند

استخدام کارآموز مهاجرت با بیمه در پرستوی مهاجر لیدوما در فارس

تجمع 300 دانشجو در شیراز؛ شعار اصلی معترضان | چند دانشجو بازداشت شد؟

استخدام سرپرست کارگاه، کارشناس دفتر فنی و کارشناس HSE در اصفهان

انسان ها توسط موجودات فضایی، به زمین فرستاده شده اند!

معمای 50 ساله حرکت این موجودات ترسناک حل شد/ عکس

کلاس های دانشگاه تهران از شنبه حضوری می شود

سردرگمی داوطلبان از برگزاری کنکور پایان یافت؛ اعلام چگونگی تاثیر معدل بر آزمون 1402

شناسایی کهکشانی کوچک در همسایگی راه شیری

استخدام سرپرست کارگاه در شرکت فنی مهندسی نیرو گستر زمان در اصفهان

کلاس های دانشگاه تهران حضوری می شود

کلاس های دانشگاه تهران از شنبه (9 مهر 1401) حضوری می شود

کلاس های دانشگاه از هفته بعد حضوری می شود؟

کلاس های درس دانشگاه تهران حضوری می شود

کلاس های دانشگاه تهران از شنبه حضوری می شود

کلاس های کدام دانشگاه در تهران حضور شد؟

یزد قطب پرورش متخصصین گردشگری ایران می شود

یزد قطب پرورش متخصصین گردشگری ایران می شود