موضوعات داغ: - پاداش پايان خدمت - تامين اجتماعي - جمهوري آذربايجان - سازمان برنامه و بودجه - پاداش پايان خدمت بازنشستگان - ايران خودرو - افزايش حقوق - برنامه و بودجه - مسابقات جهاني - سازمان برنامه - علي اسد - دهه هفتادي ها - 72 شهيد - كارگر روزمزد - رييس دانشگاه صنعتي شريف - سفر رييس قوه قضاييه به استان يزد - اوراوا ردز ژاپن - شهردار فرون آباد - عينك سه بعدي - رييس شوراي اسلامي شهرستان مشهد - فنگ شويي اتاق خواب - نمايشنامه راديويي - آينده نگري

مطالب مرتبط:
ادعا در خصوص افزایش سرمایه گذاری مردم در رمزارزها | کاهش ارزش و تورم مانع اشتیاق آنها نمی شود
ثبت روزانه 7 میلیون تراکنش در سامانه سدف
ممنوعیت مبادله رمزارزها در کشور
پیش ثبت نام یک میلیون و 300 هزار نفر در سامانه سماح/ ثبت نام سفر اربعین تا جمعه ادامه دارد
پرداخت آنلاین مالیات نقل وانتقال خودرو، تنها از طریق سامانه های مالیاتی
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
جمعه، 21 مرداد 1401 ساعت 00:072022-08-11اقتصادي

سرمایه گذاری و مبادله رمزارزها قانونی نیست/ اتصال 8 میلیون کارتخوان به سامانه مالیاتی


خرید و فروش (مبادله) و سرمایه گذاری رمزارزها ممنوع است اما استخراج و استفاده برای واردات کالا ممکن شده است.

- رییس کل بانک مرکزی گفت: خرید و فروش (مبادله) و سرمایه گذاری رمزارزها ممنوع است اما استخراج و استفاده برای واردات کالا ممکن شده است.

، علی صالح آبادی رییس کل بانک مرکزی در برنامه صف اول با بیان اینکه سرمایه گذاری و مبادله رمزارزها قانونی نیست، اظهار داشت: هنوز کشورهای مختلف دنیا رمزارزها را به رسمیت نشناخته اند و در برخی کشورها نیز مثل چین ممنوع است.

وی با اشاره به اینکه سال 1399 دولت آیین نامه ای را تصویب کرده تا کسانی که مجوز قانونی دریافت می کنند تا رمزارز استخراج کنند و برای واردات استفاده کنند، گفت:درواقع خرید و فروش (مبادله) و سرمایه گذاری رمزارزها ممنوع است اما استخراج و استفاده برای واردات کالا ممکن شده است.

البته مقرراتی آماده کردیم تا با هماهنگی وزارت صمت از رمزارزها برای واردات بهره برداری شود.

رییس کل بانک مرکزی ضمن تأکید براینکه نوسانات بازار رمزارزها هم زیاد است و باید به آن توجه شود، تصریح کرد: رمز ریال یا ریال دیجیتال جایگزین اسکناس ریال است و کارهای آن انجام شده است.

ریال دیجیتال طبق وعده به صورت آزمایشی در شهریور ماه اجرایی می شود.

ناشر ریال دیجیتال بانک مرکزی است و مردم می توانند بجای اسکناس از آن استفاده کنند.

در چین نیز چنین اقدامی انجام شده و 75 میلیون نفر از یوآن دیجیتال استفاده می کنند.

* کارتخوان بدون شناسنامه در کشور نداریم/ 8 میلیون کارتخوان به سامانه مالیاتی وصل شد صالح آبادی در بخش دیگری از سخنان خود به اقدامات جدید بانک مرکزی و سازمان مالیاتی در خصوص پایانه های فروشگاهی اشاره کرد و گفت: قانون پایانه های فروشگاهی بیش از 2 سال است که در مجلس تصویب شده ولی روی زمین مانده بود و اتصال کارتخوان ها به سامانه مالیاتی برقرار نشده بود.

در دولت سیزدهم این کار شروع شد و الان بیش از 8 میلیون کارت خوان ساماندهی شد و این پروژه شب گذشته به اتمام رسید.

وی با تأکید براینکه الان کارتخوانی که پرونده مالیاتی نداشته باشد در کشور وجود ندارد، ادامه داد: در راستای حکمرانی ریال و شفافیت اقتصادی ساماندهی کارتخوان ها اقدام بسیار بزرگی بود که خوشبختانه به سرانجام رسید.

رییس کل بانک مرکزی ضمن بیان اینکه در نظام اقتصادی سالم باید درآمد اصلی دولت درآمدهای مالیاتی باشد، افزود: متاسفانه در طول سالیان متمادی اقتصاد ایران نفتی بوده و دولت ها عموما از درآمدهای نفتی استفاده می کردند و نقش مالیات در بودجه دولت کمرنگ بود.

مقام معظم رهبری نیز از 30 سال قبل همواره به جدا کردن نفت از بودجه و افزایش درآمدهای غیرنفتی تاکید داشته اند.

وی با تأکید براینکه باید نسبت درآمدهای مالیاتی در بودجه دولت افزایش پیدا کند که نیاز به زیرساخت دارد، تصریح کرد: بخشی از این زیرساخت ها بانکی، فناوری محور یا قانونی است.

به عنوان مثال طرح مالیات بر عایدی سرمایه که در مجلس مطرح است، یا اقداماتی مثل اجرای پایانه های فروشگاهی که از فرارهای مالیات های جلوگیری می کند.

صالح آبادی گفت: هرچه شفافیت بیشتر باشد نه در حق دولت ظلم می شود و نه در حق مودی مالیاتی چرا که محاسبه درآمدها دقیق خواهد شد.

با این قبیل اقدامات می توانیم نقش نفت در بودجه کشور را کمرنگ کنیم.

* افزایش 80 درصدی تامین ارز در سامانه نیما برای واردات کالارییس کل بانک مرکزی در برنامه صف اول در خصوص تأمین ارز مورد نیاز برای واردات کالا، گفت: سرمایه گذاری ها در صنایع نفت و گاز امروز با یک دهه گذشته قابل قیاس نیست و درآمدهای ارزی کشور نیز با وجود تحریم ها به مراتب بسیار بهتر از گذشته شده است.

وی تأکید کرد: تا پایان تیرماه بیش از 14 میلیارد دلار تامین ارز برای واردات کالاها در سامانه نیما انجام شده که بیش از 80 درصد بیشتر از مدت مشابه سال گذشته است.

* بهبود وصول مطالبات با شفافیت ناشی از افشای اسامی ابربدهکاران بانکی صالح آبادی در ادامه به اقدامات انجام شده در بانک مرکزی در خصوص وصول مطالبات معوق اشاره و تصریح کرد: در گذشته تحفظی وجود داشت و مقرراتی نبود تا اسامی ابربدهکاران بانکی به مردم گفته شود.

اما امروز بر اساس قانون بودجه 1401 اسامی ابربدهکاران بانکی (بدهی بالای 100 میلیارد تومان) در سایت بانک مرکزی در هر فصل منتشر می شود.

رییس کل بانک مرکزی گفت: هنگامی که شفافیت صورت می گیرد مردم و رسانه ها و همگان از آن مطلع می شوند، افشای اسامی ابربدهکاران بانکی باعث شد در وصول مطالبات حرکت قابل توجهی انجام شود.

اگر یک شرکت تولیدکننده دلایل موجه داشته باشد بانک ها همراهی و کمک می کنند، اما کسانی که اینگونه نیستند و بدهی خود را پرداخت نمی کنند با آن ها برخورد می شود.

وی افزود: اقساط عقب افتاده تا 6 ماه سررسید گذشته، از 6 تا 18 ماه معوق و از 18 ماه به بعد مشکوک الوصول حساب می شوند که اسامی همه آن ها به تفکیک در سایت بانک مرکزی منتشر می شود.

بخشی از اموال و دارایی های بانک ها منجمد تلقی می شود که باید از حالت انجماد خارج شود.

* استفاده دولت از تنخواه بانک مرکزی نزدیک به صفر است/ اجازه اضافه برداشت مخرب به بانک ها نمی دهیمرییس کل بانک مرکزی در بخش دیگری از سخنان خود تأکید کرد که خالص دارایی های خارجی که در پایه پولی اثرگذار است تا پایان تیرماه نسبت به سال گذشته منفی بوده است؛ یعنی هر ارزی که از دولت گرفته ایم به فروش رسیده و ریال آن جمع شده است.

به گفته وی، بدهی دولت به بانک مرکزی نیز در وضعیت مناسبی است و دولت حداقل استفاده را (نزدیک به صفر) از تنخواه داشته است.

اوراق منتشر شده دولت نیز می تواند در پایه پولی موثر باشد، این بخش هم به خوبی کنترل شده است.

همچنین بانک مرکزی از ابتدای سال تا کنون 30 همت اوراق دولتی واگذار کرده و ریال را از بازار جمع کرده است.

از طرفی بدهی بانک ها به بانک مرکزی نیز که در پایه پولی موثر است کنترل شده است.

صالح آبادی در خصوص اصلاح نظام بانکی نیز اینطور توضیح داد که اصلاح نظام بانکی در کنترل نقدینگی بسیار مهم است و برنامه های متنوعی برای آن داریم؛ رشد ترازنامه بانک ها، کفایت سرمایه بانک ها و معوقات بانکی کنترل می شود.

وی افزود: براساس شاخص های سلامت بانک ها را ارزیابی کردیم و در هرشاخص به خود بانک اعلام کردیم تا آن بانک برای اصلاحات خودش به بانک مرکزی برنامه دهد.

هر بانک باید برنامه را به کمیته اصلاح نظام بانکی بانک مرکزی اعلام و طبق زمان بندی اصلاحات را انجام دهد.

رییس کل بانک مرکزی با تأکید براینکه اجازه اضافه برداشت مخرب نیز به بانک ها داده نمی شود، تصریح کرد: در واقع اصلاحات نظام بانکی با همکاری و همراهی خود بانک ها دنبال می شود و مسیر اصلاح نظام بانکی در بخش های مختلف پیش می رود.

ضمن اینکه سپرده قانونی بانک متخلف تا 15 درصد قابل افزایش است.

وی همچنین تأکید کرد که درآمدهای دولت ماهیانه پایش می شود و اموال منجمد دولت نیز فروخته خواهد شد تا به منابع بانک مرکزی دست اندازی نشود.

خوشبختانه دولت به خوبی برای مدیریت درآمدها و هزینه ها برنامه ریزی می کند و انضباط مالی را رویکرد اصلی خود قرار داده است.

به گفته رییس کل بانک مرکزی، برای اصلاح رابطه بانک ها و مشتریان اقدامات قابل توجهی همچون احرازهویت الکترونیک، امضای الکترونیک و سفته الکترونیک در شبکه بانکی اجرایی شده است.

در واقع سهولت دسترسی مردم به خدمات و تسهیلات بانکی نسبت به گذشته قابل توجه است.

وی افزود: همچنین اولویت تسهیلات نیز به بانک ها اعلام می شود، مثلا در تسهیلات خرد، تسهیلات ازدواج و فرزندآوری اولویت دارد که به بانک ها ابلاغ شده است.

اوایل امسال بسته تسهیلات خرد را به شبکه بانکی ابلاغ کردیم.

وثایق و تضامین بانکی به قدری تسهیل شده است که اگر مشتری خوش حساب باشد و رتبه اعتباری مناسب داشته باشد صرفا با یک قرارداد یا نهایتا یک ضامن هم بتواند تسهیلات را دریافت کند.

* ارز توافقی در بازار ارز آرامش ایجاد کرده است/ تلاش بانک مرکزی برای تخصیص مناسب ارز به زائران اربعین صالح آبادی در خصوص اقدامات انجام شده در بازار ارز اعلام کرد: ارزهای توافقی بر مبنای عرضه و تقاضا در صرافی ها عرضه می شود.

حجم معاملات ارز توافقی به طور قابل توجهی درحال افزایش و تعمیق است به گونه ای که امروز در بازار اثرگذار است.

رییس کل بانک مرکزی با بیان اینکه امروز ارز توافقی در بازار ارز آرامش ایجاد کرده است و عرضه ارز همواره بیشتر از تقاضا شده است، گفت: امروز در مسیر حکمرانی ریال و شفافیت حداکثری حرکت می کنیم و این اقدامات در جلوگیری از فرارهای مالیاتی و پولشویی بسیار اثرگذار است.

وی درباره ارز اربعین نیز اینطور توضیح داد که در خصوص تخصیص ارز به زائرین تلاش می کنیم نسبت به سال های گذشته خدمت خوبی به مردم برای زیارت اربعین ارائه کنیم.

برخی به دینار" نیاز دارند که تدابیر لازم صورت خواهد گرفت و به مردم اعلام خواهد شد.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: سرمایه گذاری - رمزارزها - رمزارز - رییس کل بانک مرکزی - واردات کالا - سرمایه - خرید و فروش - مبادله - استفاده - استخراج - کل بانک مرکزی - واردات - ممنوع - بانک مرکزی - قانونی - علی صالح آبادی - رییس کل - کشورهای مختلف - فروش - کالا - کشورها - خرید - مرکزی - صالح آبادی - آیین نامه - رییس - بانک - نامه - کارتخوان - مالیاتی

آخرین اخبار سرویس:
استخدام کارشناس فروش تجهیزات پزشکی در مجموعه پارسان طب نوده

استخدام کارشناس بازرگانی و امور گمرکی برای شرکت بلبرینگ برتر نیکان در بندر انزلی

کدام واریزها باعث تجاری شدن یک حساب نمی شود؟

وضعیت پرونده های قاچاق کالا در 5 ماه نخست امسال

راهکار اعتراض به مالیات بر خانه های خالی

صادرات پتروشیمی امسال چقدر خواهد بود؟

قرارداد جدید توتال در میدان گازی قطر

فعالیت بانک های لبنان از فردا ازسرگرفته می شود

واتس اپ و اینستاگرام از اپ استورهای ایرانی حذف شدند؟

فارس من | ابلاغ بخشنامه سراسری جلوگیری از تولید و عرضه پوشاک نامتعارف به اتحادیه ها

قیمت آپارتمان های نوساز شرق تهران چند است؟

خسارت 2 میلیارد و 600 میلیون تومانی اغتشاشاگران به بانک های همدان

بورس از هیچ شاخصی فرمان نمی گیرد

کدام خودرو ریزش 40 میلیونی داشت؟ /تاثیر بم بر قیمت خودرو

آخرین قیمت خودرو در بازار | سقوط 40 میلیونی قیمت خودرو

رفتار بازار مسکن از سال 97 تا امروز

ابلاغ الکترونیکی اوراق مالیاتی به منزله ابلاغ قانونی است

صندوق املاک و مستغلات حباب مسکن را کاهش می دهد؟

تاکید وزرای ترکمنستان و پاکستان بر اجرای پروژه های مشترک

ثبت نام سه هزار خانواده اصفهانی دارای سه فرزند برای دریافت مسکن

معروف ترین مکان های تهران برای خوردن غذای خیابانی را بهتر بشناسید!!

برجام مُسکنی برای رشد کوتاه مدت بازار سرمایه

اعلام شروط تجاری شدن یک حساب

زمان طلایی خرید طلا فرا رسید؟

یک میلیون تومان به حساب معلمان واریز می شود

روش های تفکیک زباله در خانه/ چرا باید زباله ها را در خانه تفکیک کنیم؟

کیفیت گازوییل پالایشگاه ستاره خلیج فارس ارتقاء می یابد

خروج کدام خودرو از روند قرعه کشی قطعی شد؟

ببینید: وعده تازه ایران خودرو چه بود؟

اضافه شدن 1415 کیلومتر راه روستایی به بخش زیرساخت های جاده ای کشور

چه تعداد ایرانی در اینستاگرام فعالیت اقتصادی دارند؟ +عکس

توزیع بسته های لبنی در مناطق کم برخوردار شهرستان اردل

قیمت خودرو های سایپا امروز یکشنبه 3 مهر 1401 + جدول

افت بورس عربستان تحت تاثیر بازارهای بین المللی

بورس قرمزپوش شد | بورس پاییز را قرمزپوش آغاز کرد

رونق تولید بذر با کیفیت دانه های روغنی

استخدام کارشناس بازرگانی خارجی و فروش در شرکت تولیدی و بازرگانی Kaveh Gostar Malekan

قیمت خودرو های ایران خودرو امروز یکشنبه 3 مهر 1401 + جدول

معاون وزیر راه و شهرسازی: راهدارخانه های خراسان رضوی آماده خدمت به زائران پیاده امام رضا (ع) هستند

ورود بیش از 3 میلیون زائر به مشهد/ افزایش 4 رام قطار فوق العاده برای بازگشت زائران

رفتار بازار مسکن از سال 97 تا امروز

بورس پاییز را قرمزپوش آغاز کرد/ سقوط بیشتر بورس در انتظار است؟

برداشت سبز بیش از 35 درصد نیشکر در مزارع خوزستان+فیلم

کشف جلبکی به قدمت بیش از 500 میلیون سال!

فراخوان بیش از یک میلیون تسلا/ مشکل مشهورترین ماشین برقی جهان چیست؟

مقایسه تورم ایران و جهان در سال 2022

استخدام کارشناس حسابداری و فروشنده برای یک شرکت معتبر در جزیره قشم

تورم ایران در بالاترین حد ممکن/ مقایسه تورم کشورهای جهان در سال 2022 + اینفوگرافیک

خطر توقف خطوط تولید مواد غذایی در آلمان

قیمت سکه و قیمت طلا امروز یکشنبه 3 مهر 1401 + جدول

2 شعبه بانک در اغتشاشات روز های گذشته سرقت شدند

توافق 22 بندی 2 وزیر و رییس کل بانک مرکزی/ اختصاص 1167 هزار میلیارد تسهیلات به صنعت

کشف 41 هزار لیتر سوخت قاچاق درمحموله کود حیوانی

مصوبه شورای عالی بورس برای صندوق های دارا و پالایش یکم ابلاغ نشده است

قول مساعد برای اختصاص 50 میلیارد ریال اعتبار برای آغاز احیا و مرمت دیوار گرگان/ کریدور گردشگری استان های شمالی تشکیل می شود

افزایش قدرت نظارت بانک مرکزی با تصویب طرح بانکداری جمهوری اسلامی

2 شعبه بانک در اغتشاشات روزهای گذشته سرقت شدند

نمایشگاه بین المللی تجهیزات صنعتی و ماشین سازی تجهیزات ایران ساخت به نمایش درمی آید

تورم قیمت مسکن در نیمه دوم سال چقدر می شود؟

قیمت دلار، قیمت یورو و قیمت پوند امروز یکشنبه 3 مهر 1401 + جدول

اهدای بیش از یک میلیارد بسته تحصیلی به دانش آموزان

قیمت طلا امروز یکشنبه 3 مهر 1401

کدام خودروها از روند قرعه کشی حذف می شوند؟

استخدام کارمند فروش بصورت نیمه وقت در امداد خودرو

کشف 500 میلیارد تومان کالای قاچاق در 5 ماهه امسال

کدام تراکنش ها باعث تجاری شدن حساب نمی شود؟

مبارزه با قاچاق نیازمند همکاری بیشتر تولیدکنندگان

جزییات آسیب واردشده به بانکها در اغتشاشات اخیر

توزیع نهاده های کشاورزی در خوزستان

برداشت سبز بیش از 35 درصد نیشکر در مزارع خوزستان

درخواست تسریع در پرداخت وام مسکن روستایی

کشف گنجینه طلا و نقره در قبرستان!

شهر های آبی کرونایی در فارس افزایش یافت

رکورد جدید در تولید الکل طبی

آغاز عملیات پمپاژ نفت به پالایشگاه نفتی کربلا

قیمت تاکسی ها در تهران افزایش یافت | افزایش 30 درصدی قیمت تاکسی ها

پاداش پایان خدمت بازنشستگان چه زمانی واریز می شود؟

جدیدترین قیمت انواع قهوه ساز در بازار / جدول

سامانه و شبکه متناسب سازی مشاغل در کشور راه اندازی می شود

مرتفع ترین هتل لوکس جهان در کدام کشور است؟!

خبر خوش برای فرهنگیان/واریز ماهانه یک میلیون تومان علی الحساب به حساب معلمان

بیشترین تردد در آزادراه کرج-قزوین و آزادراه تهران-کرج

خبر خوش برای فرهنگیان/ واریز ماهانه یک میلیون تومان علی الحساب برای معلمان

تلاش برای تکمیل همسان سازی حقوق بازنشستگان

پیش بینی قیمت ارز دیجیتال شیبا / چرا ارز دیجیتال شیبا اینو بسیار محبوب است؟

توافق اولیه ایران و ازبکستان برای افزایش تجارت فرآورده های نفتی و پتروشیمی

خرید یخچال نوشیدنی با کیفیت و با دوام لازمه کسب و کار موفق

قیمت اسکرابر صنعتی اداری و تجاری

تاخیر در تحویل خودروی سمند ال ایکس

کدام بازار در پایان تابستان بازدهی بیشتری داشت؟

50 درصد محصول نخیلات دشتستان از سردخانه محروم هستند| صادرات 20 درصدی خرمای کبکاب

برنامه های وزیر پیشنهادی برای معیشت و رفاه کارگران و بازنشستگان

نوسان محدود دلار ادامه دارد

استخدام مهندس کنترل کیفی برای شرکت تولیدی مبتکران لایه ساز شرق در خراسان رضوی

کوره القایی کوچک و کاربردهای فراوان آن در صنعت

ضرر هنگفت مالی برای قرمزها/ بدهی ها 22 درصد افزایش یافت

حفاظت از تجهیزات و جان انسان ها با شناسایی گاز های سمی، منفجره و اکسیژن

کمک مجدد بانک جهانی به شرکت «برق تاجیک»

نیمکت پارکی فلزی و انواع مختلف تولید داخلی آن

جزییاتی از وام فرزند آوری/ چند پدر وام فرزند گرفتند؟

سرمایه گذاری و مبادله رمزارزها قانونی نیست/ اتصال 8 میلیون کارتخوان به سامانه مالیاتی

سرمایه گذاری و مبادله رمزارزها قانونی نیست/ اتصال 8 میلیون کارتخوان به سامانه مالیاتی