مطالب مرتبط:
آیین عزاداری یازدهم محرم امامزاده کبیر کوران اسفراین برگزار شد
رشد 49 درصدی ترافیک خراسان جنوبی در بازه تعطیلات ایام عزاداری سرور و سالار شهیدان
برگزاری آیین سنتی ، مذهبی سنج زنی در آران و بیدگل
کشاورزی اقتصادی بر اساس اقتصاد مقاومتی در خراسان جنوبی
شش شهرستان خراسان جنوبی بدون مبتلای جدید کرونایی
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 19 مرداد 1401 ساعت 16:472022-08-10سياسي

مشق عشق؛ جلوه هایی از آیین های سنتی عزاداری محرم در خراسان جنوبی


آیین های عزاداری ماه محرم مطابق با رسوم، آداب و سنن در مناطق مختلف استان خراسان جنوبی برگزار می شود که در همه این آیین ها می توان جلوه ای از شور و اشتیاق و محبت به سالار شهیدان را مشاهده کرد.

- خبرگزاری فارس، بیرجند، مریم ستوده - عزاداری ایام محرم و صفر در مناطق مختلف ایران حتی در خارج از مرزها، در عین یکپارچه بودن، به سبک ها و آیین های گوناگون برگزار می شود، آیین هایی که همیشه انقلاب آموز و انسان ساز نسل ها، قرن ها و سرزمین ها بوده و فرهنگ شهادت را به نسل های آینده منتقل می کند.

آیین های عزاداری ماه محرم مطابق با آداب و رسوم و سنت ها، در مناطق مختلف خراسان جنوبی برگزار می شود و در همه این آیین ها می توان جلوه ای از شور و اشتیاق و محبت به سالار شهیدان را مشاهده کرد.

در ادامه به معرفی برخی از کهن ترین آیین های مذهبی که هم زمان با ایام محرم و صفر و در عزای سالار شهیدان(ع)، در نقاط مختلف شهری و روستایی خراسان جنوبی برگزار می شود می پردازیم.

 بیل زنی مراسم خاص شهرستان خوسف مراسم بیل زنی که در میراث معنوی کشور به ثبت رسیده است تنها مراسم ماه محرم در استان خراسان جنوبی بوده که در هیچ یک از شهرستان های دیگر به چشم نمی خورد.

این مراسم که ظهر عاشورا فقط در شهر خوسف برپا می شود در این شهر سابقه طولانی داشته و به اعتقاد مردم این مراسم در سال 1327 شمسی ممنوع شد و برگزار نشد ولی پس از مدتی دوباره به مرحله اجرا درآمد.

برای برپایی این مراسم در هر یک از دو هیأت خوسف دو دسته 15 نفری که در مجموع چهار دسته هستند تشکیل می شود، هر یک از نفرات بیل به دست، دایره وار و به هم چسبیده بیل هایشان را به طرف آسمان می گیرند و در هنگام حرکت هر یک از نفرات به هوا پریده و تیغه بیلش را به بیل های دیگر می زند و همه با هم یک صدا می گویند"حیدر علی".

مراسم بیل زنی نوعی شبیه سازی از طایفه بنی اسد در صحرای کربلا است، طایفه بنی اسد پس از واقعه عاشورا با بیل و یا ابزار دیگری که در دست داشتند آن عزیزان را به خاک سپردند.

مراسم تعزیه زعفرجن در بشرویه تعزیه "زعفرجن" آیین نمایشی است از زعفرجن که در روز دهم محرم (عاشورا) به همراه تعدادی از اجنه به همراهی و کمک امام حسین (ع) و یارانشان می آیند و امام حسین (ع) پیشنهاد وی را قبول نکرده و رد می کند.

به محض ورود زعفرجن و چهره به چهره شدن با امام حسین(ع) اجازه ورود به صحنه جنگ می خواهد اما امام حسین(ع) در جواب زعفرجن می فرماید خداوند تو را بیامرزد تو به وظیفه ات عمل کرده ای اما امروز باید حجت تمام شود .

لباس مخصوص توسط بانوان بشرویه ای که در هنر خیاطی مهارت دارند و موروثی (از مادران به دخترها مننتقل شده) دوخته و آماده می شود.

تعداد افرادی که نقش اجنه دارند بین 20 تا 30 نفر است، سردسته آنها با در دست داشتن علم علمدار پشت سر زعفرجن قرار دارد و همچنین یک نفر دیگر به عنوان خدمتکار زعفرجن پشت سر اوست که وسیله ای چوبی و چهار ضلعی شکل چوب درخت گردو یا چنار به عنوان سایه بان یا سایه انداز در دست دارد و بالای سر زعفرجن گرفته است.

این وسیله چوبی به چرخچه مشهور است (به این علت نامگذاری شده که شبیه دستگاه نخ ریسی سنتی بوده است) و در پشت سر این دو نفر جنیان دیگر قرار دارند که از نظر رتبه و منزلت با هم فرقی ندارند، این آیین و مراسم در فهرست آثار معنوی کشور به ثبت رسیده است.

شبیه خوانی در خراسان جنوبی تعزیه در لغت به معنای نمایش مذهبی، سوگواری، عزاداری و یاد بود عزیزان است، ولی در اصطلاح نوعی نمایش مذهبی است که برخلاف معنی لغوی آن، غم انگیزبودن شرط حتمی آن نیست و ممکن است گاهی خنده آور هم باشد.

در بعضی از روستاهای خراسان جنوبی هنوز تعزیه برگزار می شود در حالیکه سابق تعزیه یکی از اصلی ترین مراسم عزاداری ماه محرم به شمار می رفت.

به تعزیه شبیه خوانی هم گفته می شود و نمایشی است که در آن یکی از وقایع کربلای حسینی را اجرا می کنند.

قبل از شبیه خوانی عده ای مقدمات مجلس را مهیا می کنند و ابزار و لوازم شبیه را در جای خود قرار می دهند که این کار با عَلَم و خیمه برپا کردن، شروع می شود.

وقتی مقدمات فراهم شد، شخصی به وسیله بوق (نوعی شیپور) و یا بلندگو و یا نواختن طبل افراد محل را به شبیه خوانی دعوت می کند.

در حال حاضر در بیشتر مناطقی که شبیه خوانی هنوز از رواج نیفتاده، فقط در روز عاشورا این مراسم را اجرا می کنند.

آیین تکیه بندان روستای سرخنگ درمیان این مراسم هر ساله در دوم محرم الحرام در محل تکیه حاج عبدالرسول از روستای سرخنگ شهرستان درمیان برگزار می شود.

بنای اولیه تکیه در دوره قاجار احداث شده و در اوایل انقلاب بازسازی شده است.

برای اجرای این مراسم در روز دوم محرم نمایندگانی از اولاد حاج عبدالرسول در محل تکیه حاضر می شوند و نخست مراسم علم بندان برای عَلَمی که در صحن تکیه بر پا می شود اجرا و بعد آماده سازی تکیه برای انجام مراسم ماه محرم و تزیین فضای داخلی تکیه به وسیله پارچه های رنگارنگ، کتیبه ها و پارچه نوشته ها صورت می گیرد.

یکی از تزیینات جالب تکیه دستمال های آویز و رنگارنگ متعددی است که سراسر سقف تکیه را زینت داده و جلوه ای زیبا به تکیه می دهد.

با انجام مراسم تکیه بندان به طور رسمی مراسم عزاداری سرور و سالار شهیدان در روستا آغاز می شود.

( این مراسم در فهرست آثار معنوی کشور(ناملموس) به ثبت رسیده است).

مراسم سنگ زنی قهستان از دیگر مراسم عزاداری ماه محرم سنگ زنی است که در شهرستان درمیان و تنها درشهر قهستان اجرا می شود.

سنگ عبارت است از دو تکه چوب استوانه ای هشت سانتیمتری که نخی از آن عبور کرده و در پشت دست قرار می گیرد و بیشتر از چوب درخت عناب یا گردو ساخته می شود.

این روستا هشت نفر سنگ زن دارد که این کار را از پدرانشان به ارث برده اند و پس از فوت پدر فرزند ذکور باید به جای پدر در سنگ زنی شرکت کند.

از شب پنجم محرم این کار را همراه با هیئت و به همان آهنگ نوحه سینه زنی و یا زنجیرزنی انجام می دهند، بعضی مواقع نیز برای آن نوحه جداگانه ای می خوانند (ثبت در میراث معنوی کشور).

مشعل گردانی در روستای برکوه سربیشه مشعل در شهرستان بیرجند عبارت است از چند تسمه آهنی که به شکل استوانه ای درست شده و داخل آن را با کنده چوب آغشته به روغن پنبه دانه و یا نفت پرمی کنند و آتش می زنند و در کنار آن روشنایی به عزاداری می پردازند این مراسم در حال حاضر فقط در روستای خور و برکوه اجرا می شود.

در روستای برکوه عصر تاسوعا و در روستای خور شب عاشورا مراسم مشعل انجام می شود، پس از مراسم آتش را خاموش نمی کنند و می گذارند تا خودش خاموش شود.

مردم برای مشعل احترام زیادی قائل هستند به طوری که برخی زمین های زراعی خود را وقف مشعل ها کرده اند.

مراسم مشعل را به یاد مشعل هایی که در شب عاشورا در اطراف خیمه ابا عبدالله(ع) روشن بود بر پا می کنند.

( ثبت شده در آثار معنویی کشور) علم گردانی در خراسان جنوبی علم گردانی از جمله مراسم عزاداری در استان خراسان جنوبی است که در زمان های بسیار دور برای فوت اشخاص مهم و بعدها که اعتقادات مذهبی اسلامی شکل می گیرد این رسم نیز رنگ و شکل مذهبی گرفته و به صورت یکی از شیوه های عزاداری در ماه محرم اجرا می شود.

در این مراسم عده ای علم چی و فاتحه خوان، علم ها را به در خانه اهالی می برند و نذورات را جمع آوری می کنند.

معمولا از روز چهارم و یا پنجم محرم علم گردانی را شروع می کنند.

صاحب خانه نیز علم‍ ها را زیارت کرده و نذورات خود را که شامل نان، پول، گندم، خرما، شیرینی و آجیل بین حاضرین در مراسم پخش می کند.

قبرستان از دیگر جاهایی است که علم را به آن جا برده و در سر قبرها علم را به زمین می گذارند و فاتحه خوانی می کنند.

مراسم علم گردانی در حال حاضر در برخی از روستاهای استان خراسان جنوبی که علم دارند اجرا می شود.

پایه های علم چوبی و بیشتر آنها سه تا پنج متر ارتفاع و پوششی پارچه ای دارند که به آن پیراهن علم و یا پوشش علم می گویند و بیشتر به رنگ های سبز و سیاه است و رنگ سفید و روشن نیز در آن دیده می شود.

علم سبز بیشتر به علم حضرت ابوالفضل العباس(ع) مشهور است و علم سیاه به نام امام حسین (ع) و سایر ائمه شناخته می شود.

به بالای علم ها توغ وصل می شود و زیر توغ دستمال های زیادی بسته می شود که اکثر آنها نذری بوده و توسط مردم تهیه می شود.

دستمال ها به رنگ های گوناگونی است ولی رنگ سبز و سیاه بیش از سایر رنگ هاست.

آیین عقد عَلَم علم مهم ترین وسیله در اجرای مراسم سوگواری محرم به شمار می رود در هر یک از نقاط استان هر یک از علم ها را به نشانه امام حسین (ع) و اصحابش نامگذاری کرده و هر علم را نمادی از آن شخصیت می پندارند.

مراسم علم بندان یا عقد علم در بیرجند و برخی مناطق دیگر استان در غروب آخرین روز ماه ذی الحجه انجام می شود که نشانه شروع مراسم ماه محرم هست.

در برخی روستاها این مراسم در روزهای پنجم، ششم و هفتم محرم آغاز می شود و علت آن را ورود اهل بیت به کربلا ذکر می کنند.

علم ها اغلب بانی و علم چی دارند که صاحب علم محسوب می شوند، این کار به طور موروثی از پدر به پسر بزرگ تر خانواده می رسد.

روز علم بندان مردم را به وسیله چاووشی خوانی یا اعلام از بلندگو آگاه می سازند پس از جمع شدن مردم، بزرگان و سادات محل لباس ها، دستمال، پارچه ها و توغ towq علم را می بندند و در حین کار اسپند دود می کنند، یک نفر چاووشی می خواند و دیگران صلوات می فرستند.

مراسم عماری وَرپُوشِم بشرویه عماری آرایی یکی از مراسم و آیین های سنتی شهرستان بشرویه که توسط بانوان اجرا می شود.

عماری، صندوق مانندی که برای نشستن سوار آن را بر روی پشت شتر یا فیل می گذارند .

قدمت برگزاری این مراسم به بیش از 100 سال پیش می رسد.

مراسم توسط بانوان در روز اول ماه محرم و در محل سرای سرکه که از بناهای تاریخی شهرستان بشرویه است برگزار می شود.

قبل از شروع مراسم سوگواری خواندن و قرائت ادعیه به عنوان مقدمه و ورپوشی عماری (پوشاندن عماری به وسیله پارچه) انجام می شود.

اسکلت عماری به علت استحکام و دوام بیشتر از چوب درخت چنار یا گردو درست می شود، بانوان به وسیله پارچه هایی که مخصوص همین کار است و توسط مردم به عنوان نذر اهدا می شود عماری را می پوشانند و به وسیله نخ و سوزن می دوزند در اسکلت عماری، قسمت بالای آن دارای یک زوایه ای است که این زاویه نمادی از خمیدگی حضرت زهرا(س) در مصیبت امام حسین(ع) است.

14 چادر در رنگ ها و نقش های مختلف به نیت 14 معصوم انداخته و اطراف آن را با سوزن و نخ می دوزند.

بعد از این مرحله آینه در جلوی عماری نصب می کنند.

آینه ها معمولا در جلو عماری نصب می شود چون عماری همان وسیله انتقال افراد آسمانی به زمین است به نوعی می خواهند تعبیر نور و روشنایی را نشان دهند و معمولا 12 آینه به نیت و نماد 12 امام نصب می شود.

مراسم هفت منبر در شهرستان بیرجند مراسم هفت منبر از جمله مراسم ایام محرم است که توسط زنان در غروب روز تاسوعا بر پا می شود زنان سالخورده، جوان و دختران در هفت، منبری که در ایام محرم در آنها مراسم روضه خوانی انجام شده شمع روشن می کنند.

برگزارکنندگان مراسم خادم های مسجد، حسینیه و یا منزل هستند، آنها از عصر تاسوعا روی منبر یک پارچه سیاه می اندازند و آن را در نزدیکی در مسجد یا حسینیه می گذارند و یک مجمه بزرگ و یا تشت پر از گل را روی پله منبر گذاشته و تشتی خالی را هم در پله دیگر می گذارند.

بانوان در نزدیکی غروب آفتاب به این اماکن می روند و پس از نیت، شمع خود را روشن کرده و داخل سینی می گذارند و بعد نذورات خود از قبیل خرما، شیرینی و پول را در داخل تشت می ریزند و منبر را زیارت می کنند و به مکان دیگر می روند.

به طور معمول در هر مکان فقط یک شمع روشن می کنند ولی اگر مسجدی بسته و یا راه دور باشد احتمال دارد که در یک مکان 2 شمع روشن کنند.

نذوراتی که جمع می شود به خادم منبر تعلق دارد وی باید تا پایان مراسم و خاموش شدن شمع ها در آنجا بماند و هیچ یک از شمع ها را خاموش نکند و صبر کند که شمع ها خاموش شود، اشک های شمع را هم دور نمی ریزند و در مکانی از مسجد جمع آوری می کنند.

و همه این آیین ها نشان از ارادت مردم خراسان جنوبی و مجاوران امام رؤوف(ع) به جد غریب ایشان و علمدار کربلا(علیهما السلام) است.

 انتهای پیام/4905
کلید واژه ها: آیین ها - سالار شهیدان - خراسان جنوبی - آیین - عزاداری - برگزار - محرم - خراسان - شهیدان - محرم و صفر - ایام محرم - مناطق - مختلف - ماه محرم - جنوبی - آیین های مذهبی - آیین های سنتی - مشاهده - عزاداری محرم - استان خراسان - فرهنگ شهادت - مریم ستوده - محبت - توان - خبرگزاری - هایی - سرزمین - انقلاب - معرفی - مذهبی

آخرین اخبار سرویس:
توییت معنادار ضرغامی با هشتگ های گفت وگو و رییس جمهور

دنیا بداند علاقه به مذهب و دین در وجود ملت ایران ریشه دار است

پست جنجالی مازیار لرستانی با هشتگ مهسا امینی

واکنش جنجالی مازیار لرستانی به فوت مهسا امینی + عکس

سردار سلامی چه روزشمارهایی را در همایش «یادها و نام ها» رونمایی خواهد کرد؟

راهیابی 15 ایده به مرحله نهایی رویداد «ترویج قرآن در خانواده»

بیانیه شورای نگهبان درباره حوادث اخیر

خواهان تضمین بهره مندی از مزایای اقتصادی برجام هستیم

تشییع پیکر شهید «عبدالحمید انجول زاده» در دزفول

افتتاح فرهنگسرا در گلزار شهدای رفسنجان

حکم جلب برای برخی از بازیگران و مجری ها صادر شد؟

استخدام کارمند اداری در شرکت تکران مُبَرِد در قم

استخدام کارشناس اجرایی و جوشکار در شرکت تکران مُبَرِد در قم

استخدام کارشناس اجرایی، جوشکار و کارمند اداری در شرکت تکران مُبَرِد در قم

دیدار استاندار زنجان با مجروحان حوادث اخیر/خط مردم از اغتشاشگران جدا است

نمایندگان آذربایجان شرقی: طراحی ایجاد اغتشاش و آشوب همانند منافقین / برخورد صریح دستگاه قضایی با عاملان و محرکان اغتشاشات در هر سطحی

فیلترینگ طولانی تر می شود؟ | کسب و کارها به فکر باشند

استخدام مشاور املاک در مشاوره املاک هاشمی در تهران

دستور رییسی به وزیران علوم و راه درباره مسکن استادان و دانشجویان متاهل

منتظر اعلام نظر نهایی پزشکی قانونی هستیم/ آنچه در مورد مهسا امینی رخ داد، یک حادثه بود/ افرادی که ضد امنیت ملی رفتار کرده اند، باید پاسخگو باشند

ببینید | اصابت موشک سپاه وسط پخش زنده تلویزیونی به کمپ گروهک تروریستی | واکنش عضو ارشد حدکا

انتشار اولین تصاویر از لحظه برخورد فضاپیمای «دارت» با یک سیارک

رییسی در گفتگوی تلویزیونی: آمار بیکاری کاهش می یابد/ امنیت جان و مال مردم خط قرمز است

اعتراضات امروز با آبان 98 متفاوت است/ خشم مردم در اعتراضات شهریور از آبان بیشتر است

ممکن است اتفاقات بدی برای کشور رخ دهد

سایت راداری سوباشی پادشکن بود/ انهدام 200 جنگنده بعثی توسط این سایت

استخدام حسابدار آقا یا خانم در موسسه خدمات مالی تراز محاسبان برنا

استخدام شرکت رهام پخش پرتو

استخدام ویزیتور حضوری برای شرکت رهام پخش پرتو در تهران

پیشکسوتان سرمایه های کشور در دفاع از انقلاب

شرکت های دانش بنیان و پاشنه آشیل حق بیمه

واتساپ و اینستاگرام زیر بار تعهد به ایران نرفتند/ فیلترینگ دائمی در راه است؟

با کشتار و فحاشی هیچ مشکلی حل نخواهد شد

کمیته انطباق فرمانداری استعفای شهردار آبیک را تأیید نکرد/ دادخواه به شهرداری بازگشت

استخدام 3 عنوان شغلی در شرکت کیمیا داران کویر از هرمزگان

درگذشت شیخ «یوسف قرضاوی» و نکاتی چند

شمارش معکوس برای فیلترینگ دائمی؟

برنامه پروازی فرودگاه اصفهان در روز هفتم مهر 1401

بیان تاریخ دفاع مقدس و رشادت شهدا با زبانی نو/ جوانان امروز مباحث شعاری را نمی پذیرند

بعضی از جوانان اعضای بدن خود را می شکنند تا عضو بسیج مردمی نشوند!

فال حافظ امروز پنج شنبه 7 مهر | فال حافظ با تفسیر دقیق

بی توجهی به تبیین موجب تحریف می شود

استخدام شرکت آرکا

پاسخ ایران به ادعای امارات در خصوص جزایر سه گانه

اغتشاشات اخیر با میدان داری چه کسانی اتفاق افتاد

دوره تربیت مربی روخوانی و روان خوانی قرآن در قم برگزار می شود

آل هاشم: دشمن همواره برای ناآرام ساختن ایران در کمین است/ حضور مردم، باطل السحر تمام دشمنی هاست

استخدام مهندس مکانیک تاسیسات در یک شرکت معتبر در قم

فیلم | ماجرای یک اسارت و چند خاطره دیگر

بهترین جاهای دیدنی کیش را در یک مقاله بخوانید!

تصاویر جدید از حمله پهبادی و موشکی سپاه به مقر حزب تروریستی دمکرات کردستان

فال روزانه پنجشنبه 7 مهر 1401؛ درگیر هوس نشوید!

سفر به ذات پنهان و مغفول مانده هنرهای رزمی

پست مازیار لرستانی برای مرگ مهسا امینی: زمستان میره روسیاهی به ذغال می مونه +عکس

دومین اجلاسیه «سرداران و 400 شهید فراهان» در تلخاب برگزار می شود

جعل نامه منتسب به قوه قضاییه بدون تاریخ و سربرگ

شهیدهانی تکلو: صبر و مقاومت پیشه کنید

تصویر جنجالی از لرزش عجیب پای آقای رییس جمهور!

«ظاهر» و «باطن» قرآن در نگاه شمس

پاسخ ایران به ادعای امارات در خصوص جزایر سه گانه

به توافق خوب و عادلانه کاملاً باور داریم/نباید از شنیدن نظرات موافق و مخالف بترسیم / ارزش ها تغییرناپذیر اما روش ها تغییرپذیر است/ اعتراض و نقد با آشوب متفاوت است؛ دشمن انسجام ملی را هدف قرار داده

تمایل عکاسان به ثبت آثار مهیج و به دور از جنگ+تصاویری از گاردین

آیا طرح ساماندهی قبل پایان سال مصوب و اجرایی می شود؟

روزنامه اطلاعات: جوانان ایران نمی دانند با چه کسی باید درد دل کنند/ مردم نیازمند سخن نو و بیان مشکلات هستند

یادواره شهدای روستای میمند و خرسان

شهرکرد خنک ترین مرکز استان در کشور

ضرورت تدوین زیر ساخت های گردشگری در چهارمحال و بختیاری

خبر استخدام 30 نیروی جدید در سازمان آتش نشانی بیرجند

استخدام نیروی بازرسی و دفتری برای شرکت ارتقا گستر پویا در تهران

استخدام کارگاه اره تیز کنی دنیت

فعالیت 42 هزار گروه جهادی در سطح کشور

اخلاق قرآنی؛ پیش نیازی مهم برای ثمربخشی جهاد تبیین + صوت

استخدام چند ردیف شغلی برای یک رستوران در مشهد

بازتاب گفتگوی تلویزیونی رییسی در رسانه های عربی زبان

رونمایی از مستند عمه خانم

تقویم و اوقات شرعی پنجشنبه هفتم مهر ماه

تعبیر خواب مراسم عروسی | پوشیدن لباس عروس در خواب نشانه چیست؟

اغتشاشات اخیر با میدان داری چه کسانی اتفاق افتاد

با 73 موشک محل استقرار تروریست ها را منهدم کردیم

برنامه واکسیناسیون کرونا در شیراز؛ پنجشنبه 7 مهر

استخدام فروشگاه دارسو

رونمایی از 2 عنوان کتاب دفاع مقدس در یاسوج

رییسی: چه اشکالی دارد که برای گفتگو، نقد و اعتراض، مراکزی را قرار بدهیم / نباید از طرح نگاه های مخالف و موافق در مورد اجرای قانون ترسید

نه یک پاسخ قانع کننده می دهید و نه حتی عذرخواهی می کنید!

عربستان؛ مقصد جدید سرمایه گذاری های پکن

اخلاق قرآنی؛ پیش نیاز ثمربخشی جهاد تبیین + صوت

متن قانون اساسی مترقی دهه اول جمهوری اسلامی مصوب مجلس خبرگان قانون اساسی منتخب ملت

قوانین مصوب جامعه ایثارگری نیاز به بازنگری دارد

شمارش معکوس برای فیلترینگ دائمی؟/ نماینده مجلس:واتساپ و اینستاگرام زیر بار تعهد به ایران نرفتند!

ریشه گردش عجیب ایتالیایی ها

اخلاق قرآنی؛ پیش نیازی برای ثمربخشی جهاد تبیین + صوت

زنگ برگزاری نماز جماعت در مدارس لرستان نواخته شد

حمایت تلویحی رییسی از انتقادات در مورد گشت ارشاد

منزل کتایون ریاحی تفتیش شد؟/ حکم بازداشت حامد بهداد صادر شده است

استخدام نقشه کش مسلط به تکلا استراکچر در چابک فرایند تولید پویا در البرز

یک سفره کریمانه در آسایشگاه اسرا

بازدید از کدام موزه ها امروز و فردا در تهران رایگان است؟

نماهنگ | علامه ذوفنون

چالش های انتخاب رییس جمهور در عراق

اخلاق قرآنی پیش نیازی که جهاد تبیین را ثمربخش می کند + صوت

مشق عشق؛ جلوه هایی از آیین های سنتی عزاداری محرم در خراسان جنوبی

مشق عشق؛ جلوه هایی از آیین های سنتی عزاداری محرم در خراسان جنوبی