مطالب مرتبط:
ادعای سفارت روسیه : ماهواره خیام توسط شرکت های روسی به سفارش ایران ساخته شده
ادعای سفارت روسیه: ماهواره خیام توسط شرکت های روسی به سفارش ایران ساخته شده
ببینید | سفارت روسیه در تهران: ماهواره خیام را شرکت های روسی به سفارش ایران ساختند
ماهواره خیام را شرکت های روسی ساختند؟
افشاگری بزرگ سفارت روسیه/ ماهواره خیام را شرکت های روسی ساختند
-209 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 19 مرداد 1401 ساعت 13:202022-08-10دانش

ماهواره خیام در یکی از شرکت های روسی ساخته شده است!


رییس سازمان فضایی ایران با تأکید بر اینکه این ماهواره به سفارش ایران در یکی از شرکت های روسی ساخته شده است، گفت: این ماهواره بر اساس پارامترهای تعیین شده از سوی ایران و همچنین نظارت ایران به مرحله ساخت رسید و در ایران نیز ما برای دریافت داده های این ماهواره .

- رییس سازمان فضایی ایران با تأکید بر اینکه این ماهواره به سفارش ایران در یکی از شرکت های روسی ساخته شده است، گفت: این ماهواره بر اساس پارامترهای تعیین شده از سوی ایران و همچنین نظارت ایران به مرحله ساخت رسید و در ایران نیز ما برای دریافت داده های این ماهواره علاوه بر توهیز ایستگاه های فضایی مووود اقدام به تهیه ایستگاه های سیار نیز در اقصی نقاط کشور کرده ایم.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایسنا، حسن سالاریه در نشست خبری امروز با اشاره به پرتاب موفق ماهواره "خیام" و قرار گرفتن آن در مدار 500 کیلومتری زمین، گفت: این ماهواره یک ماهواره سنجشی با دقت بالا برای استفاده در حوزه های مدیریت منابع، معادن، صنایع، خدمات شهری و مرزها و همچنین در حوزه های کشاورزی کاربرد دارد.

وی با بیان اینکه این ماهواره قادر است بخش های زیادی از نیاز کشور را به لحاظ داده های سنجشی تأمین کند، ادامه داد: در سال های گذشته کشور در حوزه های سنجش از دور دستاوردهای خوبی داشته و برای عملیاتی کردن دانش های کشف شده نیاز داشتیم تا در پیک های مختلف سنجشی ماهواره ای با دقت بالا در اختیار داشته باشیم.

سالاریه با اشاره به همکاری اخیر ایران با کشور روسیه برای دسترسی به ماهواره های سنجشی با دقت بالا، یادآور شد: ما این مسیر را ادامه خواهیم داد و در سال های آینده قرار است ماهواره هایی با دقت بالاتر تولید، پرتاب و مدارگذاری شود تا نیاز کشور مرتفع شود.

روند طراحی و پرتاب ماهواره "خیام" رییس سازمان فضایی ایران با اشاره به روند طراحی و پرتاب ماهواره "خیام"، توضیح داد: برای آنکه یک ماهواره سنجشی در مدار قرار گیرد، ابتدا باید سفارش گیری صورت گیرد و پس از آن فرایند طراحی سیستمی، طراحی دقیق، ساخت و مدارگذاری ماهواره صورت گیرد و بعد از تزریق ماهواره به مدار و کالیبراسیون آن، تصاویر ارسالی در اختیار محققان قرار گیرد.

سالاریه با بیان اینکه ماهواره "خیام" در اواسط دهه 90 توسط محققان فضایی کشور با توجه به نیاز روز آن زمان تعریف شده بود، ادامه داد: مراحل تحقیقاتی این ماهواره انجام شد و برای اجرایی کردن آن نیاز به دسترسی به ماهواره هایی با دقت یک متر بود که این فرایند یک بازه زمانی یک تا دو ساله ای را می طلبید که پس از انجام مطالعات اولیه و اجرای طراحی مفهومی ماهواره "خیام" مشخصات فنی ماهواره تعیین شد.

وی با تأکید بر اینکه صنعت ماهواره سازی به این صورت نیست که بتوان در یک فروشگاهی وارد و آن را سفارش داد، گفت: برای سفارش یک ماهواره نیاز است تا پارامترهایی همچون تعیین مقررات، سیستم های مخابراتی، سیستم های ارتباطی و سنجشی در پیک های مختلف و همچنین کنترل وضعیت و پایداری ماهواره انجام شود.

رییس سازمان فضایی ایران با بیان اینکه این مراحل در کشور انجام شده است، افزود: در دهه 90 که اقدام به ساخت این ماهواره کردیم شرکت های مختلفی در دنیا مورد ارزیابی قرار گرفت که پس از شناسایی این شرکت ها در نهایت یک شرکت معتبر سازنده روسی انتخاب شد.

به گفته وی پس از سفارش این پروژه به شرکت روسی، مراحل نظارت بر پروژه در بخش های مختلف و همچنین انواع تست های آن صورت گرفت و در نهایت این ماهواره به ایران تحویل داده شد و در مدار 500 کیلومتری قرار گرفت.

داده گیری از ماهواره "خیام" سالاریه با اشاره به هزینه های ساخت ماهواره "خیام"، توضیح داد: با توجه به وزن و طیف و دقت، قیمت ماهواره های سنجشی متفاوت است و این پروژه حدود 40 میلیون دلار برآورد می شود.

وی با بیان اینکه تکنولوژی های فضایی دائما در حال توسعه است، ادامه داد: از آنجایی که صنعت فضایی دارای رقبای زیادی است، باید شرایط روز و توسعه فناوری در نظر گرفته شود و با توجه به تغییراتی که در قرارداد صورت گرفته، برای اعلام قیمت نهایی باید قرارداد را مورد مطالعه قرار دهیم.

رییس سازمان فضایی ایران در خصوص داده گیری از ماهواره "خیام"، توضیح داد: با توجه به پهناوری کشور در حال حاضر در چهار نوبت از این ماهواره داده گیری می شود و همچنین فرامین برای برخی عملکردها به این ماهواره صادر می شود.

سالاریه با بیان اینکه داده های این ماهواره از طریق ایستگاه ماهدشت دریافت می شود، ادامه داد: ولی ما در حال تجهیز ایستگاه های موجود و همچنین راه اندازی ایستگاه های جدید در اقصی نقاط کشور به منظور دریافت داده های این ماهواره هستیم.

وی اضافه کرد: همچنین ما ایستگاه سیاری را برای این ماهواره در نظر گرفته ایم.

سالاریه با اشاره به توانمندی کشور در ساخت سنجنده ها گفت: در حال حاضر نیاز کشور در حوزه سنجشی، طیف یک متر است و صنعت فضایی ایران در 2 دهه اخیر بومی سازی این صنعت را آغاز کرده و در حال حاضر دانش فنی ساخت سنجنده های 5 تا 10 متر را کسب کرده است.

وی با بیان اینکه ما برای رسیدن به سنجنده هایی با دقت یک متر و کمتر نمی توانیم منتظر بمانیم، ادامه داد: از سوی دیگر به دلیل اعمال تحریم ها نمی توانیم ارتباطات بازی با دنیا داشته باشیم؛ از این رو ما نیازمند تامین این ماهواره بودیم.

رییس سازمان فضایی ایران خاطر نشان کرد: ما بعد از ماهواره "خیام" بومی سازی و ساخت سنجنده های 8 تا 4 و 5 تا 2 و در نهایت یک متر و کمتر را در دستور کار داریم.

افشای نابهنگام اخبار "خیام" از پایگاه فضایی روسیه رییس سازمان فضایی ایران در خصوص اعتراضات صورت گرفته در زمینه انتشار اخبار ماهواره "خیام" از روسیه و تاخیر ایران در انتشار این اخبار، توضیح داد: بر اساس قرار داد منعقد شده کنترل و نظارت در اختیار ایران است و همچنین ناظران شرکت سازنده از زمان ساخت تا تحویل و پرتاب نیز باید حضور داشته باشند تا به ابهامات پاسخ دهند.

سالاریه اضافه کرد: ما علاقه ای نداشتیم تا قبل از داده گیری واقعی از ماهواره "خیام" اطلاعاتی منتشر شود، چرا که باید کلیه ایرادات آن مرتفع می شد، ولی پایگاه فضایی روسیه بدون هماهنگی با ما نسبت به انتشار اخبار مربوط به ماهواره "خیام" اقدام کرد و بعد از آن ما نیز به طور مناسب اقدام به انتشار اطلاعیه هایی در این زمینه کردیم.

وی تاکید کرد: توافق ما این بود که بعد از پایداری ماهواره اخبار آن منتشر شود.

سالاریه همچنین به برخی ادعاها در خصوص جاسوسی بودن این ماهواره اشاره کرد و گفت: ماهواره "خیام" با وزن 600 کیلوگرم هرگز نمی تواند جاسوسی باشد، چرا که ماهواره های جاسوسی دارای سایز و اندازه مشخص و در مدار مشخص هستند.

وی جاسوسی بودن این ماهواره را یک ادعای کودکانه دانست و افزود: خیام یک ماهواره سنجشی، برای کاربرد در حوزه مدیریت منابع، معادن، کشاورزی و محیط زیستی بر اساس استانداردهایی طراحی و ساخته شده است.

به گفته وی، سفارش و قرارداد این ماهواره مربوط به قبل از جنگ اوکراین می شود.

سالاریه همچنین در خصوص دلایل اعمال تغییر در متن قرارداد ساخت ماهواره "خیام" توضیح داد: قراردادهای مربوط به حوزه فضایی همواره دستخوش تغییر می شود که این امر به دلیل رشد سریع فناوری های این حوزه است؛ از این رو قرارداد این ماهواره نیز دائما دستخوش تغییر بود و الحاقیه های زیادی به آن افزوده شد.

وی اضافه کرد: در قرار ماهواره تعیین زمان پرتاب بسیار مهم است که تلاش شد این زمان در متن قرارداد تعیین شود.

رییس سازمان فضایی ایران خاطر نشان کرد: در 1.

5 سال اخیر تلاش های زیادی برای نهایی شدن قرارداد صورت گرفته و حدود 300 ساعت جلسه با طرف روس برای مشخص شدن پارامترهای ماهواره "خیام" برگزار شده است.

پرتابگر خارجی سالاریه به دلایل انتخاب پایگاه سایوز اشاره کرد و گفت: ساخت ماهواره "خیام" با طراحی مفهومی و تعیین پارامترهای محققان ایرانی به شرکت خارجی واگذار شد و در کلیه مراحل بعد از ارسال مدارک و اسناد به ما و تایید آن به مرحله نهایی و پرتاب رسید.

رییس سازمان فضایی ایران خاطر نشان کرد: وقتی که این ماهواره به مرحله پرتاب رسید، شرکت سازه پایگاه فضایی دیگری را برای پرتاب به ما پیشنهاد کرد، ولی ما قبول نکردیم.

وی با بیان اینکه ما پایگاه سایوز را برای پرتاب ماهواره "خیام" انتخاب کردیم، اضافه کرد: این پایگاه در سال های اخیر شکستی در پرتاب های خود نداشته است.

رییس سازمان فضایی ایران با اشاره به توان کشور روسیه در حوزه فضایی، اظهار کرد: این کشور اولین کشوری است که پرتاب ماهواره و اعزام فضانورد را داشته و بسیاری از کشورهای پیشرو از تجارب روسیه برای توسعه صنعت فضایی خود الگوبرداری کرده اند.


کلید واژه ها: ماهواره - ایران - سازمان فضایی ایران - سازمان فضایی - رییس سازمان - ساخت - یکی از - در ایران - فضایی - ایستگاه - شرکت - روسی - سازمان - نظارت - سفارش - مرحله - نشست خبری - خیام - رییس - داده - اساس - سالاریه - پرتاب - گزارش - اقدام - توهیز - اشاره - امروز - خبری - قرار

آخرین اخبار سرویس:
حمایت جالب هومن سیدی از دانشجویان شریف/ عکس

شریف برای همیشه تعطیل شد؟

وزیر راه: قاسم مکارم آزاد شد

دستاوردهای دانشگاه آزاد در نمایشگاه ایران نانو 1401

100 دانشجوی دانشگاه آزاد کاشان نخبه کشوری هستند

واکنش «عادل فردوسی پور» به اتفاقات اخیر در دانشگاه شریف/ عکس

واکنش عادل فردوسی پور به اعتراضات دانشجویان دانشگاه شریف

عمده دانشجویان بازداشتی شب گذشته دانشگاه شریف آزاد شدند

استعفای اساتید دانشگاه شریف به دلیل درگیری شب گذشته؟ | بخش عمده ای از دانشجویان در کلاس ها حاضر نشدند

فرصت مجدد انتخاب واحد دانشگاه آزاد برای دانشجویان جامانده فراهم شد

ما راضی نیستیم بودجه بیت المال به جیب استادی برود که دانشجویان را به برگزاری تجمعات تشویق می کند

تفاوت سنی الهام حمیدی 45 ساله با شوهر کم سن و سالش | صورت پیر شده الهام حمیدی جنجالی شد

واکنش تند عادل به ماجرای دانشگاه شریف

رونمایی سامسونگ از فناوری «پوست الکترونیکی»

سخنگوی وزارت علوم: آماری از دانشجویان بازداشتی و زخمی شب گذشته شریف نداریم

وزارت علوم: پیگیر آزادی دانشجویان هستیم

داغ شدن تنور علم آموزی در دانشگاه های استان

دانشجویان دانشگاه رازی کرمانشاه آشوب های اخیر را محکوم کردند

سخنگوی وزارت علوم: آماری از دانشجویان بازداشتی و زخمی شب گذشته شریف نداریم

ببینید | توضیحات سخنگوی وزارت علوم درباره اتفاق های دانشگاه شریف | شعارهای تند موجب تقابل شد

آغاز سال تحصیلی جدید در دانشگاه آیت الله بروجردی

سخنگوی وزارت علوم: حادثه شریف از خارج طراحی شده بود /رییس دانشگاه می تواند درخواست ورود نیروی امنیتی به فضای دانشگاه کند/ از تعداد بازداشتی اطلاعی نداریم

تحصیل حضوری دانشجویان پس از دو سال شیوع کرونا

شمسی پور: شعار های دانشگاه شریف از جای دیگر خط دهی می شد / دیشب هیچ نیروی نظامی وارد دانشگاه نشد

واکنش فردوسی پور به حوادث تلخ دانشگاه شریف

شناسایی اثر مهار یک پروتیین در تمایز سلول ­های جنینی

سخنگوی وزارت علوم: اساتید و دانشجویان با گفت و گو و دیالوگ مطالبه گری داشته باشند

ایرنا: آزادی 30 نفر از 37 نفر دانشجوی بازداشتی شریف

جزییات جدید از آمار دانشجویان بازداشتی دانشگاه شریف

توضیحات سخنگوی وزارت علوم در رابطه با وقایع اخیر دانشگاه ها + فیلم

سامانه های هواشناسی کشاورزی بومی سازی شد

واکنش فردوسی پور به اتفاقات دانشگاه شریف

بدون فوتی و شناسایی 43 بیمار جدیدکرونایی

ادامه تجمع دانشجویان در برخی دانشگاه ها/ دانش آموزان هم معترض شدند

وظیفه ای در قبال خوابگاه دانشجویان سنواتی نداریم

واکنش فردوسی پور به اتفاقات دانشگاه شریف

ویدئو| تایم لپس کهکشان راه شیری از 1050 فریم گرفته شده در یک دریاچه نمک

وضعیت دانشجویان بازداشتی حوادث دانشگاه شریف

تصاویر/ دیدار اعضای هیئت امنای موقوفات کشور با آیت الله اعرافی

تصاویر/ آیین آغاز سال تحصیلی جدید موسسه آموزش عالی معصومیه خواهران قم

وزارت علوم: آماری از دانشجویان بازداشتی و زخمی دانشگاه شریف نداریم/ اسلام در برابر کفر قرار گرفته / ماجرای تنش در پارکینگ شریف چه بود؟

انجمن اسلامی دانشگاه شریف در واکنش به اتفاقات شب گذشته بیانیه داد

افزایش 20 درصدی جذب دانشجو در دانشگاه های بجنورد

افزایش 20 درصدی جذب دانشجو در دانشگاه های بجنورد

جزییات دستگیری دانشجویان شریف در پارکینگ ؛ درگیری های دیشب فوتی هم داشت؟ | آمار دانشجویان بازداشتی و آزاد شده دانشگاه شریف

سخنگوی وزارت علوم: تعداد خیلی زیادی از دانشجویان دستگیرشده آزاد شدند

چه بر سر دانشجویان بازداشتی دانشگاه شریف آمد ؟

خبرگزاری دولت: 30 نفر از 37 دانشجوی بازداشتی شریف آزاد شدند

عملیات اجرایی خوابگاه متأهلان با حضور معاون وزیر علوم آغاز شد

کشف 2 گونه جدید از حشرات توسط پژوهشگر دانشگاه کرمان

سخنگوی وزارت علوم: حادثه شامگاه یکشنبه دانشگاه شریف از خارج طراحی شده بود 

روایت انجمن اسلامی دانشگاه شریف از اتفاقات روز یکشنبه این دانشگاه

شمسی:وزیر علوم پیگیر آزادی دانشجویان دستگیر شده است

آخرین وضعیت دانشجویان بازداشتی صنعتی شریف | چند دانشجو آزاد شده اند؟

واکنش سخنگوی وزارت علوم به اتفاقات دانشگاه شریف

واکنش سخنگوی وزارت علوم به اتفاقات دانشگاه شریف/ «نیروهای امنیتی حق ورود به دانشگاه ندارند الا با مجوز رییس دانشگاه»

پژوهشگران در توسعه فناوری های شناختی نقش آفرینی می کنند

آخرین اخبار از وضعیت دانشجویان دانشگاه شریف پس از درگیری شب گذشته

واکنش سخنگوی وزارت علوم به اتفاقات دانشگاه شریف / وزیر علوم پیگیر دانشجویان دستگیر شده است

ارتقای درجه و امتیاز 4 مجله دانشگاه آزاد یزد

مخبر: باید برای آینده و چشم انداز سینمای کشور ریل گذاری شود

تشکیل کارگروه بررسی راهکار های اصلاح حقوق اساتید دانشگاه ها

منبع آگاه: آزادی 30 نفر از 37 نفر دانشجوی بازداشتی شریف

آخرین خبر از بازداشتی های دانشگاه شریف/ کدام دانشگا ه غیرحضوری شد؟

ادامه تجمع دانشجویان در برخی دانشگاه ها

خروجی های دانشگاه علمی کاربردی به سرعت جذب بازار کار می شوند

آخرین خبر از بازداشتی های دانشگاه شریف/ کدام دانشگا ه غیرحضوری شد؟

تجمعات در برخی دانشگاه های ایران

شمسی پور: شعار های دانشگاه شریف از جای دیگر خط دهی می شد / دیشب هیچ نیروی نظامی امنیتی وارد دانشگاه نشد

اسکان سه هزار 200 دانشجو در خوابگاه های دانشگاه کاشان

دانشکده علوم انسانی و استخر ذخیره آب دانشگاه بیرجند به بهره برداری رسید

توضیح وزارت علوم درباره اتفاقات شب گذشته در دانشگاه صنعتی شریف/حضور وزیر علوم در دانشگاه موجب مدیریت راحت تر مسئله شد

طراحی شبکه زنجیره تامین سوخت تجدیدپذیر

جزییات مصوبات نخستین جلسه شورای عالی سینما| مخبر: برای آینده و چشم انداز سینمای کشور ریل گذاری شود

محمد مخبر: باید برای آینده و چشم انداز سینمای کشور ریل گذاری شود

موفقیت 6 دانشجوی واحد کرمانشاه در فدراسیون بین المللی مخترعان

شمسی پور: شعار های دانشگاه شریف از جای دیگر خط دهی می شد / جایی که به عنوان پارکینگ دانشگاه نمایش دادند پارکینگ عمومی بود

ثبت نام حضوری دانشگاه شریف به زمان دیگری موکول شد

شمسی پور: شعار های دانشگاه شریف از جای دیگر خط دهی می شد کنند

شمسی پور: شعار های دانشگاه شریف از جای دیگر خط دهی می شد

عمده دانشجویان بازداشتی شب گذشته دانشگاه شریف آزاد شدند

از حدود 35 بازداشتی 30 دانشجو آزاد شده اند/پلیس نقشی در بازداشت ها نداشت

2 دانشجوی دانشگاه تربیت مدرس در زندان/فرهاد دانشجو: تا آخرین قطره خون برای حفظ نظام می ایستیم/ حجاب، امری واجب است

واکنش یک نماینده به شعارهای رکیک در تجمع دانشگاه شریف | نوع برخورد با دانشگاه ها استادیومی نباشد

واکنش هومن سیدی به اتفاقات دانشگاه شریف

ثبت نام حضوری دانشگاه شریف به زمان دیگری موکول شد

تولید رنگ های عایق حرارتی با سفارش صنعت

هیچ یک از اساتید دانشگاه شریف استعفا نداده اند

هومن سیدی به سیم آخر زد | واکنش هومن سیدی به اتفاقات دانشگاه شریف

نسرین مقانلو

17 دانشجو در رشته افسر دوم نامحدود در قشم مشغول به تحصیل هستند/ داشتن گذرنامه برای دوره کارورزی بر روی کشتی الزامی است

فرار دانشجویان معترض از حضور در تریبون آزاد دانشگاه فردوسی + فیلم

ثبت نام دانشجویان دانشگاه شریف منتفی شد

استوری سردار آزمون برای دانشجویان دانشگاه شریف

فرصت مجدد انتخاب واحد دانشگاه آزاد برای دانشجویان جامانده

حرکت جنجالی سردار آزمون برای حمایت از دانشجوهای دانشگاه شریف

عمده دانشجویان بازداشتی شب گذشته دانشگاه شریف آزاد شدند

حضور 74 دانشگاه ایران در رتبه بندی دانشگاه های کشور های گروه 2021-D 8

بهره برداری از دو طرح در دانشگاه بیرجند

پذیرش حضوری نودانشجویان کارشناسی در دانشگاه شریف فعلا لغو شد

ماهواره خیام در یکی از شرکت های روسی ساخته شده است!

ماهواره خیام در یکی از شرکت های روسی ساخته شده است!