مطالب مرتبط:
هزینه سربار وام مسکن | هزینه خرید خانه با وام برای خانه اولی ها چگونه است
هزینه سربار وام مسکن
هزینه سربار وام مسکن
کدام بانک ها وام مسکن می دهند؟
مبلغ وام مسکن قانون جوانی جمعیت چقدر است؟
-113 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 19 مرداد 1401 ساعت 11:322022-08-10اقتصادي

هزینه سربار وام مسکن


خانه اولی ها در اغلب کشورها در گروه اول مشمول «بیشترین حمایت اعتباری» قرار دارند، اما در بازار مسکن ایران، این گروه به جای پشتیبانی موثر بانکی، - خانه اولی ها در اغلب کشورها در گروه اول مشمول بیشترین حمایت اعتباری قرار دارند، اما در بازار مسکن ایران، این گروه به جای پشتیبانی موثر بانکی، مشمول هزینه سربار وام مسکن شده است.

سند دیگری از وارونگی سیاستی در بخش مسکن آشکار شد.

خانه اولی ها در اغلب کشورها در گروه اول مشمول بیشترین حمایت اعتباری قرار دارند، اما در بازار مسکن ایران، این گروه به جای پشتیبانی موثر بانکی، مشمول هزینه سربار وام مسکن شده است.

بررسی ها درباره ریز هزینه هایی که زوج فاقد مسکن برای دریافت وام خرید پرداخت می کند حاکی است، با احتساب سطح فعلی قیمت اوراق،30درصد از مبلغ وام صرف سه فاکتور هزینه ای می شود که برای وام 480میلیونی بالای 140میلیون تومان است.

این وضعیت به معنای پرداخت عوارض برای صاحب خانه شدن است.

تازه ترین بررسی های دنیای اقتصاد از وضعیت خانه اولی ها و تقاضای مصرفی نیازمند استفاده از وام برای خرید مسکن نشان می دهد، هم اکنون حول و حوش 30درصد از ارزش کل وامی که زوجین برای خرید مسکن به آن دسترسی دارند، صرف هزینه های دریافت این وام می شود و عملا و در بهترین حالت تنها 70درصد از رقم کل وام برای خرید مسکن باقی می ماند.

این در حالی است که 100درصد این هزینه ها قبل از دریافت وام از متقاضی دریافت می شود؛ متقاضی ای که اگر منابع مالی کافی برای خرید مسکن در اختیار داشت، نیازی به دریافت وام و استفاده از تسهیلات بانکی نداشت.

اما عملا این متقاضی که تشکیل دهنده مصرفی ترین گروه تقاضای حاضر در بازار ملک است، قبل از دریافت وام و دسترسی به آن باید ارقام قابل توجه و سنگینی را پرداخت کند.

این ارقام را بیش از آنکه بتوان به عنوان هزینه دریافت تسهیلات بانکی نامید در واقع در حکم عوارض خرید خانه اول برای مصرفی ترین شکل تقاضای مسکن است.

درحالی که تقاضای سرمایه ای و سفته بازی به دلیل بی نیازی از وام مسکن برای خرید خانه، عملا با هزینه صفر، اقدام به خرید مسکن می کند.

هزینه خرید خانه با وام مصرفی ترین شکل تقاضای مسکن در شهرها یعنی خانه اولی ها و دسته ای دیگر از تقاضای مصرفی اما غیر خانه اولی خرید آپارتمان در حالی به وام بانکی برای پوشش بخشی از هزینه های خرید واحد مسکونی مورد نظر خود نیاز دارند که پروسه خرید مسکن از سوی این متقاضیان با نوعی دوگانگی همراه شده است.

درحالی که این گروه از متقاضیان، حقیقی ترین ومصرفی ترین تقاضای مسکن را تشکیل می دهند و به دلیل عدم قدرت خرید کافی برای صاحبخانه شدن به حمایت ها و تسهیلات ویژه نیاز دارند؛ اما عملا، سیستم حمایتی در نظر گرفته شده برای آنها در قالب پرداخت وام بانکی، از همان ابتدا حدود 30درصد از تسهیلات خرید مسکن را می بلعد.

این هزینه شامل خرید اوراق برای دریافت وام و همچنین هزینه های صدور سند رهنی برای قرار گرفتن واحد خریداری شده در رهن بانکی است که متقاضی اقدام به دریافت وام خرید مسکن از آن کرده است.

در این میان برخی از هزینه های کمتر شامل چند مورد کارمزد بانکی در هر مرحله از انجام فرآیندهای دریافت وام نیز وجود دارد که متقاضی برای دسترسی به وام باید آنها را نیز پرداخت کند.

قیمت اوراق در قله تاریخی بررسی ها از ثبت قله تاریخی قیمت اوراق در تیرماه به لحاظ متوسط قیمت ماهانه هر فقره اوراق 500هزار تومانی وام مسکن خبر می دهد.

میانگین قیمت هر فقره اوراق وام مسکن در اولین ماه از تابستان1401، از قله تاریخی عبور کرد.

متوسط قیمت هر فقره اوراق در این ماه به مرز 137هزار تومان رسید.

پیش از این قله تاریخی ماهانه قیمت اوراق مربوط به اسفند1400 با متوسط قیمت 136هزار تومان به ازای هر فقره اوراق 500هزار تومانی بود.

متوسط قیمت هر فقره اوراق 500هزار تومانی وام مسکن در سال گذشته-سال 1400- معادل 78هزار تومان بود.

در چهار ماه اول امسال این میزان به 116هزار تومان رسید.

متوسط قیمت هر فقره اوراق وام خرید مسکن تیرماه امسال به بالاترین سطح به لحاظ تحولات ماهانه قیمت اوراق رسید و قله 137هزار تومانی را تجربه کرد.

این در حالی است که برآوردها نشان می دهد میانگین قیمت هر فقره اوراق وام مسکن در 15روز اول مردادماه امسال در سطح 135هزار و 500تومانی قرار گرفت.

با محاسبه سطح حول وحوش قیمت 130هزار تومانی اوراق وام مسکن، هم اکنون حدود 30درصد از مبلغ 480میلیون تومان وام خرید مسکن زوجین در تهران برای خرید اوراق هزینه می شود.

هم اکنون زوجین متقاضی خرید مسکن در شهر تهران می توانند 480میلیون تومان وام بانکی دریافت کنند.

این در حالی است که برای دریافت این وام به ازای هر یک میلیون تومان، دو فقره اوراق باید خریداری شود.

هم اکنون برای دریافت وام 480میلیون تومانی خرید مسکن در شهر تهران زوجین باید معادل 960فقره اوراق به ارزش هر فقره حول و حوش130هزار تومان خریداری کنند.

در واقع هزینه خرید اوراق برای متقاضیان این وام معادل 125میلیون تومان است که 26درصد از رقم کل وام محسوب می شود.

این در حالی است که علاوه بر هزینه خرید اوراق که در همان زمان ابتدای درخواست متقاضی برای دریافت وام باید تامین و پرداخت شود، در پروسه دریافت وام، مبالغی نیز تحت عنوان کارمزد از متقاضیان دریافت می شود.

اما هزینه دریافت وام برای متقاضیان خرید مسکن تنها به هزینه خرید اوراق محدود نمی شود.

متقاضیان در زمان دریافت وام که روز انتقال سند رسمی از فروشنده به نام آنهاست نیز هزینه سنگینی را بابت صدور سند رهنی پرداخت می کنند.

سند رسمی، سند غیر از سند اصلی مالکیت است که برای فرد خریدار صادر می شود.

این سند در واقع برای ارائه به بانک وام دهنده صادر می شود و تا زمان تسویه حساب و بازپرداخت کامل وام از سوی متقاضی، نزد بانک باقی می ماند.

به این سند سند رهنی گفته می شود و هزینه ای را که بابت صدور این سند از متقاضی دریافت می شود، هزینه ترهین می گویند.

برآوردهای دنیای اقتصاد با استناد به فرمولی که بر مبنای آن سند رهنی صادر می شود نشان می دهد هم اکنون هزینه صدور سند رهنی برای زوجین وام گیرنده در شهر تهران (زوجینی که وام 480 میلیون تومانی دریافت می کنند) معادل 14میلیون و 340هزار تومان است.

این در حالی است که هزینه صدور سند رسمی (سند اصلی و غیررهنی که برای خریدار صادر می شود)، برای یک واحد مسکونی معمولی و متعارف در شهر تهران با مساحت 70مترمربع، از قرار قیمت هر مترمربع 41میلیون تومان (معادل متوسط قیمت مسکن در تهران) و ارزش کل حول و حوش 3میلیارد تومان رقمی حدود 3میلیون تومان است.

مشاهده می شود که هزینه صدور سند رهنی به مراتب و با اختلاف چند برابری بیشتر از هزینه صدور سند اصلی مالکیت فرد خریدار و وام گیرنده است.

علت این موضوع آن است که هزینه انتقال سند اصلی یا سند مالکیت که برای همه افراد در زمان انتقال مالکیت رسمی صادر می شود بر مبنای قیمت منطقه ای مسکن محاسبه می شود؛ قیمت منطقه ای حدود دو تا سه درصد قیمت روز واحدهای مسکونی است.

اما هزینه سند رهنی برمبنای مجموع رقم اصلی وام به علاوه سود آن، محاسبه می شود.

اصل وسود وام 480میلیون تومانی برای متقاضیان و وام گیرنده ها رقمی حول و حوش یک میلیارد و 250میلیون تومان می شود که هزینه سند رهنی براساس آن محاسبه و از فرد وام گیرنده اخذ می شود.

این هزینه هم اکنون حول و حوش 14 میلیون تومان است.

مجموع هزینه های دریافتی از فرد متقاضی وام گیرنده، یعنی هزینه 125میلیون تومانی خرید اوراق به علاوه هزینه 14میلیون تومانی تنظیم و صدور سند رهنی و هزینه 3میلیون تومانی صدور سند مالکیت به نام خریدار، معادل حدود 30درصد از مبلغ کل وام را شامل می شود و رقمی حول و حوش 142میلیون تومان می شود.

این در حالی است که در این برآورد هزینه ای، هزینه های مربوط به پورسانت واسطه های ملکی که در ابتدای کار و در زمان تنظیم مبایعه نامه (زمان توافق فروشنده و خریدار و پس از پرداخت اولین مرحله از بهای آپارتمان)، از طرفین دریافت می شود، لحاظ نشده است و تنها هزینه های دریافت وام مسکن و هزینه انتقال سند رهنی و سند مالکیت محاسبه شده است.

از سوی دیگر هزینه های دریافت وام مسکن، به ویژه هزینه سنگین صدور سند رهنی هزینه ای است که عمده وام گیرنده ها از آن اطلاع ندارند؛ اما از هزینه مربوط به پورسانت یا حق کمیسیون واسطه ها مطلع هستند.

غافلگیری وام گیرنده ها بررسی ها نشان می دهد تعداد قابل توجهی از متقاضیان دریافت وام که بخش عمده آنها برای اولین بار برای خرید مسکن وارد بازار شده، خانه اولی و متقاضی دریافت وام هستند در پروسه دریافت وام دست کم با دو مرحله غافلگیری همراه می شوند.

مرحله اول غافلگیری آنها در مواجهه با هزینه خرید اوراق است که هم اکنون هزینه ای بسیار سنگین است.

مرحله دوم نیز غافلگیری آنها در مواجهه با هزینه پیش بینی نشده برای صدور سند رهنی در آخرین مرحله خرید مسکن یعنی در زمان انتقال رسمی مالکیت از فروشنده به خریدار است.

بسیاری از افرادی که برای خرید خانه نیاز به دریافت وام دارند از هزینه اوراق اطلاع ندارند و حتی برخی از آنها نمی دانند که برای دریافت وام باید اوراق بخرند و بعد از خرید خانه و مراجعه به بانک برای ارائه درخواست وام است که با ضرورت خرید اوراق و پرداخت هزینه سنگین برای آن روبه رو می شوند.

در سال های قبل که متوسط قیمت اوراق در کانال های معقول 60 تا 70هزار تومانی قرار داشت، این غافلگیری کم اهمیت تر بود؛ اما هم اکنون و با عبور قیمت هر فقره اوراق از مرز 130هزار تومان به دلیل آنکه هزینه خرید اوراق بسیار زیاد است، این غافلگیری شدیدتر و شوک آورتر شده است.

به ویژه اینکه، مطابق با روال قانونی و رویه بانکی، این هزینه قبل از واریز وام و در همان ابتدای تشکیل پرونده وام از فرد متقاضی دریافت می شود.

اما غافلگیری دوم که به منزله ضربه نهایی به وام گیرنده تلقی می شود، هزینه صدور سند رهنی است.

بخش زیادی از وام گیرنده ها تا قبل از روز انتقال سند، از ضرورت و پروسه صدور سند رهنی اطلاع ندارند و تصور می کنند تنها قرار است هزینه صدور سند مالکیت (هزینه حدود 3میلیون تومانی برای واحد معمولی 70میلیون تومانی که در بالا به آن اشاره شد) را پرداخت کنند.

اما در همان روز و در فرآیند انتقال مالکیت، با هزینه سنگین صدور سند رهنی مواجه می شوند.

در روز انتقال مالکیت رسمی از فروشنده به خریدار، نماینده بانک وام دهنده چک حاوی مبلغ وام را که به نام فروشنده صادر شده است به فروشنده ارائه می کند.

در مقابل سندی با عنوان سند رهنی تنظیم شده و تا زمان بازپرداخت کامل وام و تسویه حساب وام گیرنده با بانک، نزد بانک به عنوان وثیقه باقی می ماند.

این در حالی است که مبلغ 80میلیون تومان از وام 480میلیون تومانی که در واقع وام جعاله مسکن است که همزمان با وام خرید 200میلیون تومانی به زوجین پرداخت می شود، معمولا یک روز کاری بعد از انتقال سند و پرداخت وام خرید به حساب فرد خریدار واریز می شود.

برخی از خریداران از این موضوع نیز اطلاع ندارند و در روز انتقال سند متوجه این موضوع شده و غافلگیر می شوند.

به نظر می رسد در این زمینه اطلاع رسانی های کافی صورت نگرفته و منجر شده است برخی از خریداران در روز انتقال سند با مشکل مواجه شوند.

قدرت خرید واقعی وام مسکن محاسبات شان می دهد پس از کسر هزینه های مربوط به دریافت وام و همچنین هزینه انتقال مالکیت به صورت رسمی، مبلغی حول وحوش 338میلیون تومان از وام 480میلیون تومانی برای زوجین وام گیرنده باقی می ماند.

این وام با محاسبه سطح متوسط قیمت مسکن در شهر تهران تنها معادل حدود 8مترمربع از بهای خرید مسکن در پایتخت را پوشش می دهد.

این میزان در شهرهای بزرگ به طور متوسط معادل 19مترمربع است که اگرچه از شهر تهران قدرت پوشش بیشتری دارد، اما این رقم نیز مانند سطح پوشش دهی وام مسکن پایتخت نسبت به هزینه خرید آپارتمان، ناکافی است.

این در حالی است که هزینه دریافت وام مسکن حول وحوش 5درصد از بهای خرید یک واحد مسکونی معمولی در شهر تهران را به خود اختصاص می دهد.

با اضافه شدن هزینه های واسطه گری و.

این میزان به حدود 6 درصد افزایش می یابد.

این موضوع نوعی وارونگی در سیاستگذاری های مسکن را نشان می دهد.

در شرایطی که خانه اولی ها به عنوان مصرفی ترین شکل تقاضای مسکن نیازمند به حمایت و کاهش هزینه ها برای دریافت وام برای خانه دار شدن هستند، اما عملا در پروسه خرید مسکن هزینه ای به مراتب بالاتر از سایر متقاضیان وسرمایه گذاران ملکی پرداخت می کنند.

این در حالی است که در نبود اهرم های مالیاتی موثر برای مقابله با سفته بازی و سوداگری ملکی، ملاکی و احتکار و معاملات مکرر برای خریداران غیرمصرفی که نیازی به دریافت وام برای خرید خانه ندارند، فاقد هزینه است.

درحالی که در صورت دریافت مالیات از این معامله گران ملکی که نقش مهمی در بروز و تشدید نوسانات و التهابات قیمت در بازار مسکن دارند، می توان هزینه های خرید مسکن از جمله هزینه دریافت وام به نفع خانه اولی ها را کاهش داد و از منابع مالیاتی برای گسترش چتر حمایتی خانه اولی ها وتقاضای مصرفی دسته اول استفاده کرد.


کلید واژه ها: خانه اولی ها - مسکن - بازار مسکن - هزینه - مشمول - گروه - وام مسکن - اعتباری - بیشترین - کشورها - بازار - حمایت - قرار - اولی - پرداخت - خانه - پرداخت عوارض - فاقد مسکن - بخش مسکن - فاکتور - تومان - دیگری - عوارض - وضعیت - بررسی - قیمت - فاقد - مبلغ - خرید - هایی

آخرین اخبار سرویس:
توسعه روابط گازی ایران - ونزوئلا

شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی به سامانه ستاد متصل است

سیاست گذاران اقتصادی با شفاف کردن متغیرهای کلان، به رونق بازار سرمایه کمک کنند

پیشنهاداتی برای اجرای بهینه نظام شفافیت مالی

استخدام مسئول برنامه ریزی تولید، مهندس صنایع و کارشناس فنی محصول

توزیع مرغ منجمد تا ایجاد تعادل در قیمت در خوزستان ادامه خواهد داشت

اقتصاد دستوری ضد عدالت است + صوت

استخدام کارمند اداری در یک شرکت بازرگانی معتبر در تهران

آدرس اشتباه برجام به سهامداران بورس| فریب شاخص کل را نخوردید

بانک جهانی: سیل های ویرانگر موسمی 9 میلیون پاکستانی را دچار فقر کرده است

دولت قبل در ایجاد زیرساخت های مسکن مهر کوتاهی کرد

استخدام مدیر مالی و حسابدار در شرکت سام صنعت اورنگ از تهران و سمنان

وجود موش در هواپیما صحت دارد؟

استخدام کارشناس فروش (مواد غذایی) و کارشناس برنامه ریزی در اصفهان

استخدام کارشناس پشتیبانی و خدمات پس از فروش (call center) در تهران

استخدام کارشناس فروش با حقوق ثابت، بیمه و پورسانت در جردن

دورهمی تخصصی بانوان قاری در استان ها برپا شود

واردات برنج ایران 1 میلیارد دلاری شد

افزایش قیمت ها به قهوه رسید

تنها بازاری که تورم را دور زد

چشم فدرال رزرو به جیب مردم

مناطقی با تورم انفجاری

تولید هوندا نزولی شد

اولین دوره فروش محصولات سایپا بدون قرعه کشی آغاز شد

کمک بانک مرکزی به بانک های ورشکسته

خرید تور تفلیس لحظه آخر فقط 6 میلیون تومان!

3 چالش عمده پیش روی احیا معادن کوچک مقیاس

برخورداری بیش از یک میلیون و 100 هزار مشترک گاز از قبض رایگان

چند واحد مسکونی در زلزله خوی تخریب شد؟

اثر ضد تحریمی عضویت در پیمان شانگهای| مبادلات تجاری تسهیل می شود

بهترین گوشی ها برای عکاسی چه مدل هایی هستند؟ | گوشی های مناسب عکاسی را بشناسید

مخبر: ایران و روسیه نیازی به ارز بیگانه ندارند

سامان دهی کارتخوان ها عامل ناکامی فراریان مالیاتی

تأثیر تورم بر تغذیه مردم اسپانیا

هدفگذاری برای توسعه فناوری هوایی با همکاری صنعت و دانشگاه

شرط پیشرفت صنعت خودرو؛ خروج دولت از این صنعت

فقط 6 درصد منابع بانکی به بخش مسکن اختصاص یافت

دوره رونق و رکود بورس ایران مشابه نمونه های جهانیست

«مسکن ملی» یا «میلی»؟

قهر بانک ها با وام مسکن

پیش بینی بانک جهانی از سقوط 35 درصدی اقتصاد اوکراین

مشکل نقدینگی کشاورزان در خرید | ادوات کشاورزی قسطی به فروش می رسد  

بازار لوازم یدکی خودرو در دست مافیا| قطعه سازان تحت فرمان دلال لوازم یدکی

تویوتا کرولای جدید به ایران می رسد؟

خرید زیتون پرورده تک نفره طراوت

وزیر اقتصاد سیاست های جدید ژولی ایران را مشخص کرد

راحتی سویشرت مردانه زیپ دار که از آن بی خبرید؟

پس از افتتاح پالایشگاه کربلا، عراق اقدامات خود را برای کنار گذاشتن واردات سوخت آغاز می کند

رمزگشایی از خرید گران قیمت توییتر توسط ایلان ماسک : ساخت اپلیکیشن مرموز !

کشفیات جدید پلیس از پرونده صندوق امانات بانک ملی + فیلم

ذخایر ارزی مصر به 33.198 میلیارد دلار رسید

تسهیل نقدشوندگی و انجام معاملات روان در بازار متشکل ارزی

نرخ تورم سالانه در روسیه کاهش می یابد

معتبر ترین مرکز خرید دوچرخه حرفه ای در بازار

قهر بانک ها با وام مسکن

کاهش 70 درصدی تولید سیب در باغات سمیرم نسبت به سال های گذشته

واکنش عراق به نارضایتی کشورهای غربی از تصمیم اوپک برای کاهش تولید نفت

ویدئو/ مراقب ترفند جدید کلاهبرداری در برخی پمپ بنزین ها باشید

اتفاق مهم در بازار جهانی ارز/ یورو دوباره از دلار عقب افتاد

تکمیل حدود 6 کیلومتر از باند دوم مسیر کاشان- ورکان

عبور ارزش سرانه هر چک برگشتی از مرز 60 میلیون

چند هواپیما برای رسیدن به متوسط جهانی عقب هستیم؟

چالش کمبود هتل استاندارد در ایام اوج گردشگری در اصفهان

وزیر اقتصاد: ایران با کشورهای حاشیه خزر وارد تبادلات با پول های ملی می شود

گزارش میلیاردی بانک مرکزی از وام های فرزندآوری

برابری قیمت داخلی آهن و دلار مانع صادرات ادوات کشاورزی است

1.3 تریلیون دلار به ثروت اعراب خلیج فارس افزوده می شود

صنعت کشاورزی با آزمون و خطا پیش نمی رود

اوپک پلاس موتور افزایش قیمت نفت را روشن کرد

توافق روسیه و عربستان علیه بازار نفت

برجام برای صنعت خودرو معجزه نخواهد کرد| عمده مشکلات خودروسازان داخلیست

وعده تکراری وزیر رییسی

افزایش چشمگیر واردات و ذخایر طلای ترکیه در ماه سپتامبر

جزییات کامل افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان

پوشیدن این مدل «مانتو» برای بانوان ممنوع شد

تولید محدود آئودی خاص با قیمت 100 هزار دلار

هزینه 3 شب سفر به مشهد چقدر است؟

قیمت خودرو تیبا کاهش یافت

قیمت پژو پارس 165 میلیون شد

تسهیل نقدشوندگی و انجام معاملات روان در بازار متشکل ارزی

اقتصاد دستوری ضدعدالت است + صوت

ایران و روسیه نیازی به ارز بیگانه ندارند

حل مشکل زاینده رود با حمایت نخبگان امکان پذیر است

راه اندازی پلتفرم وام دهی دیجیتال از سوی فین تک اسلامی پاکستان

فروش محصولات سایپا بدون قرعه کشی شروع شد

خرید پارچه داکرون بنفش از جزیره قشم

کشف اختلاس 68 میلیاردی در یکی از بانک های البرز

استخدام کمک انباردار با بیمه، پاداش و حقوق تا 9 میلیون در گیلان

اختراعی فوق العاده که معادل خروج 3 میلیون خودرو از جاده ها است!

پرداخت 99 هزار میلیارد تومان تسهیلات

بومی سازی اولترافریزرهای آزمایشگاهی توسط دانش بنیان ها/ رسیدن به دمای منفی 86 درجه با محصولی ایرانی

شوک جنگ اوکراین به بازار خودرو / افزایش شدید قیمت خودرو در بازارهای جهانی!

استخدام کارشناس تولید (پالایش) در شرکت نیواد فارمد سلامت در البرز

استخدام منشی کلینیک زیبایی در کلینیک زیبایی سانیا در تهران

اتفاق مهم در بازار جهانی ارز/ یورو از دلار عقب افتاد

سیل 9 میلیون پاکستانی را به فقر می کشاند

استخدام حسابدار فروش و حسابدار مالی در شرکت پارسیان پخش بیژن در تهران

از سهام عدالت چه خبر؟ / خبری مهم برای جاماندگان سهام عدالت!

استخدام کارشناس بازرگانی در یک شرکت معتبر در تهران

100 میلیارد ریال برای اصلاح نقاط حادثه خیز شهرستان بروجن اختصاص می یابد

هزینه سربار وام مسکن

هزینه سربار وام مسکن