مطالب مرتبط:
آغاز پروژه بزرگ بهینه سازی خط گالوانیزه فولاد مبارکه
فولاد مبارکه؛ الگوی موفق مدیریت و توسعه شرکت های بزرگ فولادی
سهم بیش از 89 درصدی شرکت های داخلی از بودجه خرید فولاد مبارکه
سهم بیش از 89 درصدی شرکت های داخلی از بودجه خرید فولاد مبارکه
آغاز اردوی آماده سازی تیم فوتبال نوجوانان از 21 مرداد/ اسامی بازیکنان اعلامشد
-218 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 19 مرداد 1401 ساعت 11:272022-08-10اقتصادي

آغاز پروژه بزرگ بهینه سازی خط گالوانیزه شرکت فولاد مبارکه


علیرضا گندمکار رییس واحد گالوانیزه نورد سرد از آغاز پروژه بهینه سازی (Revamp) خط گالوانیزه در مردادماه سال 1401 خبر داد.

- دنیای معدن: علیرضا گندمکار رییس واحد گالوانیزه نورد سرد از آغاز پروژه بهینه سازی (Revamp) خط گالوانیزه در مردادماه سال 1401 خبر داد.

با اجرای پروژه بزرگ بهینه سازی خط گالوانیزه شرکت فولاد مبارکه، علاو ه بر رفع مشکلات این خط تولید، از این پس شاهد ارتقای سطح کیفی محصولات مورد درخواست مشتریان ورق گالوانیزه در این شرکت خواهیم بود.

در متن حاضر دلایل اجرای این پروژه بزرگ و اثربخش از زبان رییس واحد گالوانیزه نورد سرد آمده است.

رفع مشکلات و افزایش تأمین حداکثری سفارش های مشتریان پس از راه اندازی واحد گالوانیزه فولاد مبارکه، مسائل و مشکلات زیادی در زمینه طراحی و تجهیزات خط وجود داشت که با تلاش تیم مدیریت و سرپرستی شرکت و مشورت با متخصصان داخلی و خارجی، پروژه های بهبود زیادی انجام شد.

با توجه به مشکلات موجود و همچنین تغییر ذائقه بازار و لزوم به روزرسانی تجهیزات، بودجه موردنظر به منظور بهینه سازی خط در دستور کار قرار گرفت و پس ازآن، در کمیته PDC فولاد مبارکه مصوب گردید.

پس از طی شدن تشریفات اداری در سال 1397، مناقصه درخواست پروژه با دو شرکت بلژیکی و فرانسوی برگزار شد و شرکت بلژیکی برنده مناقصه گردید.

باز شدن پاکت ها مناقصه هم زمان شد با خروج آمریکا از توافق برجام و پیرو این بدعهدی ظالمانه، شرکت بلژیکی از همکاری در اجرای پروژه خودداری کرد.

در ادامه فولاد مبارکه با جلب مشارکت یکی از صاحبان تکنولوژی و اعتماد و اتکا به دانش و تخصص تیم داخلی شرکت فولاد مبارکه و همچنین شرکت های ایرانی، تصمیم گرفت این پروژه را به انجام برساند و خوشبختانه تمامی تجهیزات موردنیاز در داخل و خارج از کشور ساخته شده و فعالیت های نصب تجهیزات از ابتدای مردادماه آغاز گردیده است.

قسمت هایی که به دلیل نوع طراحی اولیه نیاز به بهینه سازی و ارتقای تجهیزات داشتند عبارت اند از: 1- نبود تجهیز Notcher (کناره بُر ورق) جهت حذف لبه های جوش در تغییر عرض جهت جلوگیری از پارگی جوش در کوره (هم اکنون اپراتور تولید در شرایط ناامن به صورت دستی اقدام به این کار می نماید که تجهیز Notcher ساخته و در این توقف نصب می گردد.

 2- ضعف در قسمت شست وشوی ورق در ورودی خط که منجر به عیوب کیفی محصول از قبیل سرباره و فقدان پوشش می گردد.

همچنین به دلیل تعدد تعویض غلتک ها و زمان زیادی که صرف این تعویض ها می شود، زمان شات دان های ماهانه نیز تحت تأثیر قرار می گیرد و افزایش می یابد.

شست و شوی 99درصدی و افزایش براقیت ورق از 82 به 87 درصد قسمت شست وشوی ورق یکی از اصلی ترین تجهیزات خط گالوانیزه به شمار می آید و هرگونه نارسایی در این قسمت با شست وشوی نامناسب روغن و ذرات آهن باقی مانده از فرایند نورد سرد موجب افت کیفیت در بخش پوشش دهی و صدمه زدن به سطح غلتک های داخل کوره و ایجاد عیب برجستگی در محصولات می شود.

یکی از قسمت هایی که در این پروژه به بخش شست وشو اضافه می شود، واحد شست وشو است که به روش الکترولیز و با تمرکز بر محلول قلیایی با درجه حرارت کنترل شده و با حداقل توان الکتریکی، روغن نورد موجود در سطح ورق را به طور کامل از سطح ورق جدا می کند.

این سیستم دارای سیستم کنترل غلظت خودکار و سیستم فیلترینگ خودکار است.

ضمنا سیستم تخلیه بخار و همچنین تمیز کردن بخارهای آلوده جهت حفاظت از محیط زیست نیز در این بخش اضافه خواهد شد.

واحد تمیز کردن الکترولیتی قسمتی از خطوط جدید شست وشوی کلاف است که کلاف را با استفاده از تکنولوژی الکترولیز تمیز می کند.

سیستم های معمول شست وشو بدون واحد تمیز کردن الکترولیتی توانایی شست وشوی ورق بین 60 تا80 درصد را دارند، درصورتی که با سیستم الکتروکلینینگ تقریبا 99 درصد کثیفی های ورق شسته می شود و براقیت ورق از 82 درصد به 87 درصد افزایش می یابد.

توانایی در ایجاد اختلاف کشش ورق بین کوره آنیل و تیغه ها  3- عدم توانایی در ایجاد اختلاف کشش ورق بین کوره آنیل و تیغه های هوایی (Airknife) می تواند منجر به پارگی های ورق و توقفات طولانی باشد و ضمنا باعث غیریکنواختی پوشش دهی در سطح محصول گالوانیزه و همچنین افزایش مصرف روی می گردد.

با اضافه کردن تجهیز تنظیم کننده کشش (Hot Bridle) و اصلاحات اسنوت در این پروژه، مشکل فوق برطرف می گردد.

از طرفی در قسمت اسنوت با توجه به وجود بخارات روی و نشستن این بخارات روی ورق عیب کیفی ایجاد می گردد.

مورد دیگر ایجاد خطا در سیستم اندازه گیری گازهای اتمسفر کوره است؛ بدین ترتیب که بخارات روی در فیلترهای ورودی لوله های انتقال اتمسفر به سیستم آنالیزور ایجاد گرفتگی می کند.

با نصب این سیستم، گردوغبار روی تا 80 درصد کاهش می یابد.

برای رفع موارد فوق در سیستم های جدید از تکنولوژی نیتروژن مرطوب برای رفع این مشکل استفاده می شود.

تزریق گاز مرطوب (N2) به داخل اسنوت باعث کاهش اکسید شدن سطح مذاب می گردد و همچنین تبخیر روی مذاب را به حداقل می رساند و موجب افزایش سیکل تمیز کردن (حدود 3 ماهه) با توجه به داشتن شیشه دید اسنوت می گردد.

پمپ مذاب کنار اسنوت نصب شده است و مذاب گالوانیزه گرم را به طور مداوم به بیرون از اسنوت منتقل می کند و مانع از تجمع بخارات کندانس شده Zn در سطح مذاب داخل اسنوت می شود.

تجمع بخارات کندانس شده Zn در سطح مذاب و چسبیدن آن ها به ورق باعث به وجود آمدن عیب سرباره و Zinc Dust می شود.

امکان پوشش دهی با جِرم کمتر 4- عدم توانایی پوشش دهی محصول گالوانیزه با جرم کمتر از  90g/m2 خصوصا برای محصولات ورق رنگی (هم اکنون ورق های رنگی در شرکت های رقیب با پوشش 60g/m2 تولید می شود).

در این راستا Airknife و دمنده های (Blower) این قسمت تعویض می گردد.

امکان اعمال کروم سه ظرفیتی بر روی ورق گالوانیزه  5- عدم کارایی مطلوب سیستم کروماته فعلی برای اعمال کروم سه ظرفیتی که منجر به مشکلاتی از قبیل مصرف زیادتر کروم سه ظرفیتی و بروز عیب شوره بر روی محصولات می شود.

شایان ذکر است طراحی سیستم موجود جهت اعمال کروم شش ظرفیتی است که با هدف بهبود فرایندهای زیست محیطی با طی انجام چند مرحله تغییرات فنی بر روی تجهیز مذکور و همچنین ماده کروماته مورد مصرف، از کروم سه ظرفیتی استفاده می شود.

ضمنا خشک کن موجود در این بخش نیز از توان کافی برای تبخیر کامل آب موجود در محلول کروماته را ندارد که با اجرای پروژه Revamp، این قسمت با تجهیز اعمال کروماته به روش غلتکی و خشک کن با ظرفیت گرمادهی مناسب جایگزین خواهد شد.

طراحی و ساخت تابلوهای برق و اتوماسیون، برنامه نویسی PLC و مانیتورینگ با اتکا به ظرفیت های داخلی 6- سیستم اتوماسیون گالوانیزه مربوط به شرکت Alstom بود که در حال حاضر وجود خارجی ندارد و تمامی کارت های شبکه موجود از رده تولید خارج شده اند و هیچ کدام دارای یدکی نیست و خرابی هرکدام خط گالوانیزه را با خطر توقف طولانی مدت روبه رو خواهد کرد.

شایان ذکر است این سیستم فقط در واحدهای گالوانیزه و رنگی فولاد مبارکه استفاده می شود و تجربه نگهداری و تعمیرات و همچنین قطعات مشابه برای آن در سایر خطوط فولاد مبارکه وجود ندارد.

به همین دلیل اقدام به تعویض اتوماسیون کوره به نوع Tiaportal-1500 شرکت siemens شده است که کلیه عملیات طراحی و ساخت تابلوهای برق و اتوماسیون و همچنین برنامه نویسی PLC و مانیتورینگ آن توسط شرکت ایریسا انجام می گردد.

علیرضا گندم کار رییس واحد گالوانیزه نورد سرد در پایان ضمن قدردانی از حمایت مدیریت های ناحیه نورد سرد و محصولات پوشش دار و نهایی و همچنین از تلاش کارکنان واحدهای گالوانیزه و رنگی، ایمنی فنی ناحیه نورد سرد، ایمنی مرکز، دفتر فنی تعمیرات، توسعه نورد سرد و گرم، تعمیرات و تعمیرگاه مرکزی، بازرسی فنی، واحد حمل ونقل و ترابری سبک، خرید ماشین آلات و قطعات یدکی، خرید اضطراری و همچنین شرکت های ایریسا و صفا فولاد که در تحقق این مهم ایفای نقش می کنند، ابراز امیدواری کرد این پروژه بر اساس برنامه زمان بندی شده به پایان برسد تا برگ زرین دیگری بر توانمندی های فولاد مبارکه اضافه گردد.

 
کلید واژه ها: گالوانیزه - بهینه سازی - فولاد مبارکه - شرکت فولاد مبارکه - پروژه - شرکت فولاد - رفع مشکلات - مشکلات - مبارکه - سازی - شرکت - واحد - فولاد - گندمکار - مشتریان - مسائل و مشکلات - متخصصان داخلی - ورق گالوانیزه - علیرضا - نورد - رییس - آغاز - بزرگ - راه اندازی - تجهیزات - حداکثری - سرپرستی - متخصصان - درخواست - محصولات

آخرین اخبار سرویس:
استخدام کارشناس فروش با حقوق ثابت، پورسانت در یک شرکت معتبر در فارس

استخدام کارمند اداری (درب و پنجره آلومینیوم و UPVC) با پاداش در خراسان رضوی

استخدام سرپرست تضمین کیفیت (QA) در صنایع غذایی مهیا پروتیین در تهران

رشد 55 درصدی پرداخت وام ازدواج در سال جاری

عملی نشدن الگوی کشت و تعرفه های صادرات محصولات جالیزی (پیک بامدادی 1401/07/02)

تخلف 24 میلیون دلاری برای خرید ماسک در عراق

افزایش 19 درصدی صادرات گاز ایران در 5 ماه نخست امسال

دیم زار های استان قزوین سرسبز می شود

خروج تارا از قرعه کشی به زودی

لیر ترکیه سقوط کرد

مدیرعامل ایران خودرو: «تارا» از قرعه کشی خارج می شود

خروج برخی از محصولات ایران خودرو از روند قرعه کشی+ فیلم

استخدام کارگر انبار در شرکت بنیان فولاد عظیم در تهران

چقدر ارز در سامانه نیما فروخته شد؟

آغاز احداث تصفیه خانه فاضلاب در شهرک های صنعتی خرمدشت و آراسنج

استخدام کارشناس فروش نهاده کشاورزی با بیمه و پورسانت در منطقه پامنار تهران

سقوط وال استریت در میانه اوج گیری دلار

ثبت معامله بیش از 9 میلیون تن انواع کالا در بورس کالای ایران

افزایش نرخ تاکسی از امروز + جزییات

33 فراورده در بورس انرژی ایران عرضه می شود

رشد نرخ تورم در شهریورماه/ تورم خوراکی ها و دخانیات به 75 درصد رسید

استخدام مدیر فروش در شرکت دایوپارس در تهران

استخدام کارشناس حسابداری خزانه و مامور خرید در تهران

گیلان مقصد 21 میلیون گردشگر داخلی و خارجی

ساعت شروع کار مدارس و بانک ها در مهرماه

صادرات سیمانی ها امسال بهتر از پارسال

قیمت دلار در یک قدمی کانال جدید /بازار درهم خلوت شد

قیمت تاکسی از امروز گران شد

تولید و فرآورش 114 میلیارد متر مکعب گاز شیرین در مجتمع پارس جنوبی

فروش 300 تن فراورده صادراتی در بورس انرژی ایران

خسارت زدن آشوبگران به آرامش مردم، کسب و کار ها و اموال عمومی و خصوصی

رشد 17 درصدی صادرات لوازم خانگی

استخدام مسئول دفتر مدیر عامل با بیمه، بیمه تکمیلی در یک شرکت معتبر در اراک

استخدام کارشناس بازرگانی خارجی با بیمه در صنایع غذایی مهیا پروتیین در تهران

استخدام حسابدار در شرکت نیک اپتیک در تهران

با وجود محدودیت ها برای آن ها که سربازی نمی روند 3 میلیون سرباز فراری داریم

لیر ترکیه در بازار تهران و جهان سقوط کرد

آخرین آمار کرونا در جهان

فراخوان حضور دانش بنیان های ایرانی در نمایشگاه تجهیزات صنعتی روسیه

فال روزانه | فال امروز یک شنبه 3 مهر 1401 | چه چیزی در انتظار شماست ؟

بحران به بخش کشاورزی اروپا رسید

تحقق فرمان رییس جمهوری با رشد 50 درصدی تولید در ایران خودرو

خانم هایی که بالاتنه بزرگ و پهن دارید نگران نباشید / بهترین مانتو این است که من میگم

رشد نرخ تورم در شهریورماه/ تورم خوراکی ها و دخانیات به 75 درصد رسید

ابلاغ الکترونیکی اوراق مالیاتی به منزله ابلاغ قانونی است

فراخوان حضور دانش بنیان های ایرانی در نمایشگاه تجهیزات صنعتی و ماشین سازی روسیه

قیمت تارا و 207 اتوماتیک امروز چقدر ریخت؟ - دوم مهر 1401

تراز تجاری مناطق آزاد کشور بعد از 30 سال مثبت شد

هیچ محدودیتی در واردات ماشین آلات سنگین معدنی نداریم

چرا بورس درجا می زند؟

قم/ خسارت 5 میلیارد تومانی به اموال عمومی در پی اعتراضات

قیمت تخمه آفتابگردان سیاه در عمده فروشی ها

تولید داخلی حسگر های اندازه گیری نیرو

راه اندازی سامانه متناسب سازی مشاغل در کشور

دولت به دنبال ایجاد سامانه مشاغل

اقدامات کمیسیون اقتصادی برای ایجاد شفافیت مالی؛از مهار سوداگری در بازارهای ارز و طلا تا مسکن

باقی مانده همسان سازی حقوق بازنشستگان همچنان در جریان

جدیدترین قیمت خودرو های جک امروز 2 مهر 1401

استخدام حسابدار در شرکت پترو پالایش کاسپین شیمی پاسارگاد از مرکزی

استخدام حسابدار و کارشناس فروش در یک شرکت معتبر در تهران

افزایش نرخ تورم سالانه در شهریور نسبت به ماه قبل

افت شاخص بورس / سقوطِ بازارِ ناامید

قیمت اتریوم صعود قابل توجهی پیدا خواهد کرد؟ / قیمت دوم مهر 1401

تکلیف جاماندگان سهام عدالت مشخص شد؟

خسارت و ضرری که فروشگاه های مجازیاز قطعی اینترنت می بینند

قرارداد جدید توتال برای سرمایه گذاری در میدان گازی قطر

امضای تفاهم نامه مشترک با سازمان آموزش فنی و حرفه ای برای ساخت مسکن

صادرات ایران به اکثر کشورهای عضو پیمان شانگهای افزایشی است

امضای تفاهمنامه مشترک با سازمان آموزش فنی و حرفه ای برای ساخت مسکن

بازبینی قرارداد بیمه تکمیلی بازنشستگان

اخبار 18 شبکه پنج سیما، 2 مهر 1401

زنجیره ارزش افزوده معادن باید تکمیل شود

مشارکت 40 میلیارد تومانی خیرین و بنگاه های اقتصادی در تأمین سلامت مراسم اربعین 1401

ثبت معامله بیش از 9 میلیون تن انواع کالا در بورس کالای ایران

رشد 25 درصدی ارزش معاملات بورس کالای ایران

کاهش قیمت دلار و رکود بازار

کاهش قیمت خودروهای تیبا

استخدام کارشناس توسعه نرم افزار در شرکت لوازم خانگی دوو از تهران و اصفهان

استخدام فروشنده فروشگاه برای شرکت لوازم خانگی دوو از چند استان

استخدام کارشناس پشتیبان و گزارشات برای شرکت لوازم خانگی دوو از چند استان

مردم دنیا نفری چقدر صادرات دارند؟

شکایت مشتریان از دو خودروساز به دلیل نداشتن امنیت

استخدام کارشناس نگهداری و تعمیرات با بیمه در گروه تولیدی hometex در اصفهان

استخدام مشاور املاک در یک مجموعه دپارتمان در تهران

استخدام کارشناس فروش تلفنی حرفه ای (لوازم جانبی موبایل ) با بیمه و پاداش

هزینه کرد 4 میلیارد ریال اجرای نیت موقوفات قرآنی در سنندج

واردات خودروهای خارجی نزدیک است؟

ایران خودرو؛ رشد 50 درصدی در تولید

نرخ تورم سالانه در شهریور به 42.1 درصد رسید

نرخ تورم سالانه به 42.1 درصد رسید

ارزش صادرات غیرنفتی از بازارچه های چذابه و شلمچه به 312 میلیون دلار رسید

ذخایر نفت آمریکا در پایین ترین سطح دهه های اخیر

جریمه قاچاقچی سوخت در ماهشهر

جزییات در مورد ماهواره استارلینک که نمیدانید | این ماهواره برای ماچقدر هزینه دارد؟

توصیه یه کارشناس بازار سرمایه برای سهامداران/ چرا بورس درجا می زند؟

آتش اغتشاشگران به جان 11 شعبه بانک | 219 دستگاه خودپرداز تخریب شد

استخدام سرپرست فروش در گروه تولیدی ب آ در سمنان

تراز تجاری مناطق آزاد کشور بعد از 30 سال مثبت شد

افزایش 55 درصدی پرداخت وام ازدواج

قطعی اینترنت چه تاثیری بر بنگاه های اقتصادی دارد؟

آغاز پروژه بزرگ بهینه سازی خط گالوانیزه شرکت فولاد مبارکه

آغاز پروژه بزرگ بهینه سازی خط گالوانیزه شرکت فولاد مبارکه