موضوعات داغ: - متناسب سازي - يحيي گل محمدي - طرح رتبه بندي - حقوق بازنشستگان - تيم فوتبال پرسپوليس - رتبه بندي معلمان - دانشگاه فردوسي - بهنوش بختياري - هفته هفتم ليگ برتر - سيستان و بلوچستان - سر بابي رابسون - امامزاده قاضي الصابر(ع) - وكتور - گل رز - صنعت حمل و نقل هوايي - شركت هاي صادراتي - بارش هاي سيل آسا - رانندگي روي يخ - حبيب نورماگمدوف - فليكس بريچ - تيم ملي وزنه برداري معلولان - چشام - امريكاي جنوبي

مطالب مرتبط:
نگاهی به کتاب «پس از پنجاه سال پژوهشی تازه پیرامون قیام امام حسین (ع)»
اهداف قیام امام حسین(ع) به مردم تبیین شود
اهداف قیام امام حسین(ع) برای مردم تبیین شود
قیام امام حسین (ع) قیامی برای روشنگری
عده ای می گویند هدف امام حسین(ع) قیام و انقلاب سیاسی نبود/ ما قصد اسطوره سازی نداریم
-6 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 19 مرداد 1401 ساعت 10:572022-08-10سياسي

نگاهی به کتاب «پس از پنجاه سال پژوهشی تازه پیرامون قیام امام حسین(ع)»


سیدجعفر شهیدی در کتاب «پس از پنجاه سال پژوهشی تازه پیرامون قیام امام حسین (ع)» از حادثه ای سخن می گوید که به تازگی رخ نداده است و همه آشنایان با تاریخ اسلام از چگونگی آن آگاهند و در طول بیش از 13 قرن، - نگاهی به کتاب پس از پنجاه سال پژوهشی تازه پیرامون قیام امام حسین(ع) سیدجعفر شهیدی در کتاب پس از پنجاه سال پژوهشی تازه پیرامون قیام امام حسین (ع) از حادثه ای سخن می گوید که به تازگی رخ نداده است و همه آشنایان با تاریخ اسلام از چگونگی آن آگاهند و در طول بیش از 13 قرن، میلیون ها تن برای زنده نگاه داشتن خاطره آن گرد هم آمده و اشک ریخته اند.

سیدجعفر شهیدی در مقدمه کتاب پس از پنجاه سال پژوهشی تازه پیرامون قیام امام حسین(ع) ، خود را نه چون شیعیان دلباخته صافی اعتقاد می داند که برآنند حسین(ع) خود را به کشتن داد تا نزد پرودگار میانجی گناهکاران شیعه شود و نه چون بعضی شرقیان شیفته تاریخ نویسان اروپای قرن نوزدهم، او را ناراضی، ماجراجو و عصیانگر و نه چون بعضی ناخرسندان بازار روز برای توجیه افکار و عقاید خویش، او را دلیل مدعای خود برای مخالفت با حکومت دیکتاتوری می داند.

بنابراین خود را بری می داند از تمامی گروه هایی که این حادثه را آن چنان که خود می خواهند، نه آن چنان که بوده است، توجیه می کنند و در گردآوری و طبقه بندی اسناد کوشیده است پاسخ به چرایی این اتفاق را از لابه لای حوادث دهد.

از نظر شهیدی آن حادثه به هر صورت که بود، رخ داد و اکنون قرن ها بر آن گذشته است، اما با نگرشی درست آن را جزیی از تاریخ معرفی می کند و برای آنکه پاسخ درست را بیابد، دین و معتقدات خود را نادیده گرفته و روایات و داستان های ضد و نقیض بیش از یک قرن را کنار هم گذاشته است و در بررسی وقایع در تاریخ پنجاه ساله آغاز اسلام به این نتیجه رسیده که برای دریافت حقیقت تاریخی، خواندن متن تاریخ آن سال ها به تنهایی کافی نیست، بلکه باید تاریخ را با دیگر شرایط از جمله وضع جغرافیایی، اقتصادی و اجتماعی سنجید.

   وی در گفتار دوم این کتاب آورده است که اگر کسی بخواهد حادثه سال شصت و یکم هجری، با تتبع در سی سال تاریخ اسلام را تحلیل کند، نتیجه محتمل چنین است: از نیمه دوم خلافت عثمان تا پایان حکومت معاویه به تدریج، اصول رژیم حکومت اسلامی دگرگون شد و بدعت ها در دین پدید گشت، از آن جمله عدالت که رکن اصلی این دین است، تقریباً منسوخ شد.

شهیدی توضیح داد: ظهور این بدعت ها، سبب پدید آمدن و رشد سریع مردم ناراضی شد.

مرگ معاویه و زمامداری یزید دریچه ای به روی مردم ناراضی گشود.

آنان فرصتی یافتند تا گرد هم آیند و یزید را که گذشته از نداشتن شرایط اخلاقی لازم برای عهده داری خلافت، بر خلاف رژیم معمول اسلامی عهده دار حکومت شده بود، براندازند و خلافت را به مسیر نخستین خود، یعنی انتخاب پیشوا از راه اجماع امت برگردانند.

از سوی دیگر حکومت تازه دمشق که بر پایه قدرت موروثی بنا شد، می خواست تا هر چه زودتر اساس سلطنت نوبنیاد را محکم کند.

وی با اشاره به اهمیت معنوی خاص حجاز گفت: آگاهی سیاست پیشگان دمشق از موقعیت این شهر و اطمینان از اینکه از جانب مکه خطری متوجه آنان نیست، همچنین از سوی مردم مدینه نیز چندان نگران نبودند، زیرا از سال ها پیش مهاجرانی از تیره ابوسفیان و نیای او و دوستداران آنان بدین شهر آمده بودند.

تنها ایالتی که حکومت تازه از آن نگرانی داشت عراق و از تنها نامزد خلافت که می ترسید، حسین بن علی(ع) بود.

وی بیان کرد: نامه تندی که یزید در نخستین روزهای خلافت برای حاکم مدینه نوشت، نتیجه همین احساس خطر بود.

برای همین یزید بیشتر فشار خود را بر حسین(ع) وارد آورد، اما پیش بینی دمشق چنانچه انتظار داشتند، تحقق نیافت.

حسین(ع) نه در مدینه بیعت کرد و نه در آنجا و یا در مکه کشته شد.

از مدینه به مکه و از مکه به عراق رفت تا کاری که پدر و سپس برادرش آغاز کردند و ناتمام ماند، پایان دهد.

از نظر شهیدی این تجزیه و تحلیل فقط در نخستین نظر بسیار منطقی و طبیعی می نماید، اما بر آن است که باز پرسشی پیش می آید که پاسخش در آنچه نوشته شده، نیست.

وی در سومین گفتار از کتاب به این مطلب می پردازد کسی که چگونگی حادثه کربلا را به دقت بخواند و از کشتار دسته جمعی خاندان پیغمبر اسلام آگاه شود با مطلع بودن از احکام حقوقی اسلام این سوال برایش پیش می آید که چه شد که اجتماع مسلمان آن روز در مقابل این حادثه تا آن حد خونسردی و بی اعتنایی نشان داد؟ و چرا مردم این سرزمین های پهناور و پرجمعیت حالت تماشاگر صحنه را به خود گرفتند؟ حسین و یاران او چه جرمی مرتکب شده بودند که فقه مسلمانی کیفر آن را قتل می دانست؟ شهیدی به پاسخ های احتمالی اشاره می کند که ممکن است بگویند برای آنکه با یزید بیعت نکرد، اما سرپیچی از بیعت با خلیفه وقت جرم نیست و اگر هم باشد، کیفر آن کشتن نیست، زیرا تخلف از بیعت در اسلام سابقه داشت.

وی در پاسخ به علت قیام حسین (ع) از زبان خطبه ها و سخنان ایشان می گوید: حلال خدا، حرام و حرام خدا حلال شده است و وظیفه هر مسلمانی است که برای تجدید حیات سنت و میرانیدن بدعت برخیزد.

شهیدی تصریح می کند: تاریخ نویسان قدیم نمی خواسته اند و یا نمی توانسته اند هر حادثه ای را از جهت اسباب و علت های اجتماعی، اقتصادی و مردم شناسی تحلیل کنند.

آنان بیشتر به جنبه سیاسی و نظامی رویدادها نگریسته اند و اگر تنها به نقل روایت اکتفا نمی کردند، مسلماً امروز تاریخ اسلام صورت دیگری داشت.

  وی حادثه سال 61 هجری را از جمله حادثه هایی می داند که باید علت یا علت های اصلی آن را جست وجو کرد، آن هم نه در آن سال یا چند سال پیش از حادثه، بنابراین در کتابش این حادثه را از جهت های مختلف بررسی می کند.

شهیدی در گفتار 4 کتابش برای یافتن پاسخ پرسش ها به شناخت اجتماع اسلامی در دو مرحله از تاریخ می پردازد.

نخست اجتماعی که در سال یازدهم هجرت شکل گرفته بود، اجتماعی که محمد چندماه پیش از مرگ خود با خواندن این آیه به آنان مژده داد که امروز کافران از دین شما نومید شدند، پس از آنان مترسید و از من بترسید اجتماعی که به آن ها گفت: مردم! من می روم و دو چیز مهم را برای شما می گذارم.

کتاب خدا و عترت من .

وی وضعیت قدرت های سیاسی و اقتصادی مکه در سال های آغازین دعوت پیامبر را تشریح می کند و دو گروهی را معرفی می کند که دارای ترکیب اجتماعی متفاوت هستند، اما به خاطر منافع مشترک همکاری می کردند.

شهیدی معتقد است اگر در همان روزها دعوت پیغمبر در یکتاپرستی خلاصه می شد، قریش آن چنان از وی ناخشنود نمی شدند.

نخستین دسته گروندگان به دین تازه ستم کشان و بردگان و خرده پایان بودند.

دقت در نخستین دسته از آیه های قرآنی نشان می دهد که همراه با این دعوت ساده، درخواست های دیگری هم عنوان شده است، درخواست هایی که مستقیم یا غیرمستقیم با منافع دو گروه شیخ و بازرگانان سازگاری نداشت و سرسخت ترین مخالفان محمد(ص)، شیخ خاندان و بازرگانان ثروتمند بودند و پابرجاترین پیروان او بردگان و مستضعفان که سرانجام ناچار از جلای وطن شدند.

وی در ادامه به ماجرای هجرت به مدینه اشاره می کند و سرانجام بازگشت به مکه و اینکه چطور بسیاری از مهترزادگان قریش به اسلام گرویدند، زیرا دانستند چاره دیگری ندارند و در تازه ای از برخورداری از دنیا برای آنان گشوده شده است.

اینان پیش از آنکه مسلمان باشند، می خواستند در سازمان تازه مقامی را که جویای آن بودند، به دست آورند و هیچ معلوم نیست آنچه بر زبان می آوردند، دل آنان نیز با آن موافق بود.

شهیدی بر آن است که طی 10 سال توافق پیغمبر در مدینه، قدرت معنوی از یک سو و سرگرمی مسلمانان به غزوه ها از سوی دیگر مجال نمی داد که دیوهای بندشده از درون این به ظاهر مسلمانان رها شود، اما همین که محمد(ص) از این جهان رخت بربست و درآمدهای سرشار به مدینه سرازیر شد و سران مسلمان از درگیری در میدان جنگ به تن آسایی در کاخ پرداختند، نشانه های آن اشرافیت فراموش شده به تدریج پدید آمد.

شهیدی با اشاره به ماجرای سقیفه و روایتی از ابوبکر بدون تأکید بر درست یا غلط بودن آن، بدین معنی اشاره می کند که آنچه اسلام و قرآن برای آن ارزش قائل بود، یعنی تقوا لااقل در کار زمامداری مسلمانان به کار نمی آید.

آن روز مردم حاضر در آن جمع با مردی از قریش بیعت کردند، چون صلاح مسلمانان را در آن دیدند.

آن روز شاید متوجه این موضوع نبودند با دادن این امتیاز به قریش، تخم ناخشنودی را در میان دیگر قبیله ها می افکنند و نوع زمامداری مسلمانان را از حالت حکومت انتخابی به حکومت استبدادی می کشاند.

در بیست سال آخر این پنجاه سال دیگر سخن در این نبود که زمامدار باید چه کند؟ آنچه مهم می نمود این بود که چه باید کرد تا زمام دار را راضی نگاه داشت.

انتهای پیام
کلید واژه ها: امام حسین - پژوهشی - حسین - تاریخ اسلام - قیام - کتاب - امام - اسلام - تاریخ - حادثه - میلیون ها - میلیون - شیعیان - اعتقاد - خاطره - زنده - صافی - چگاه

آخرین اخبار سرویس:
استخدام مسئول دفتر با بیمه در شرکت آب پالایش آراکیا در البرز

استخدام مدیر فنی و مهندسی با بیمه و بیمه تکمیلی در شرکت فرید ولین قم

استخدام کارمند آژانس مسافرتی در شرکت خدمات مسافرتی گردشگری پارسیان در تهران

نشست غیرعلنی مجلس با حضور مقامات امنیتی فردا برگزار می شود

نماینده زابل: باید هزینه کار را برای آشوبگران بالا برد؛ باید برخوردی درس آموز با آنها داشته باشند / نباید مشمول رأفت اسلامی شوند

انتقام خون شهدای زاهدان در دستور کار ما قرار دارد

خبر جدید درباره وضعیت شروین حاجی پور | وضعیت خواننده مطرح پس از احضار ؛ او بازداشت شد؟

بایدن پایان برجام را اعلام کرد

مأموریت های مهم و راهبردی آیت الله اعرافی به حوزه خوزستان

هدف دشمن ایجاد دو قطبی در کشور است/ باید بر رفتار سلبریتی ها نظارت شود

ادارات کاشمر با 2 هزار میلیارد ریال بزرگ ترین بدهکار موقوفات

حضور پدر مهسا امینی و وکلای او در جلسه پزشکی قانونی

مرگ مهسا امینی یک کشته و 80 میلیون مجروح داشت

رییس جمهور اصل 27 قانون اساسی را اجرایی کند

مشارکت اجتماعی؛ مهمترین نیازسالمندان

آغاز هفته فراجا از 13تا 19مهر ماه با بیش از 120 برنامه مشارکتی و جامعه محور

احیای مولد برق نیروگاه سیکل ترکیبی یزد به دست جوانان بومی

ببینید | ضرغامی: اینترنت آمده انقلاب اسلامی را نجات دهد | به سرعت از این مرحله عبور می کنیم

دستور رییسی برای ایجاد دبیرخانه شورای عالی اجرای سیاست های کلی اصل 44

مجلس وزیر اطلاعات را احضار کرد

سید حسن نصرالله: فلسطین گزینه ای جز مقاومت ندارد | ایران مقتدر است آمریکا قادر به جنگیدن با آن نیست

خفه شدن دانایان؛ جلودار شدن اراذل و اوباش/ حجت الاسلام مهدیان: مارپیچ سکوت یعنی مرگ جامعه!

آخرین وضعیت رنگبندی شهر های کشور در حوزه کرونا

فعالیت 26 هزار کانون فرهنگی هنری در نقاط مختلف کشور

قرآن با ولایت گره بخورد از مهجوریت خارج می شود

واکنش حسین رفیعی، مجری و بازیگر به ناآرامی های اخیر | یادبگیریم مشکلات را با صحبت کردن برطرف کنیم

روایت نماینده زاهدان از وضعیت این شهر | توصیه شهریاری به مردم سیستان و بلوچستان

قرارگاه ملی حدنگاری تشکیل شد

شهادت بسیجی اهل سنت در حادثه تروریستی روز گذشته زاهدان

تا پایان سال 12 هزار اتوبوس درون شهری و برون شهری وارد ناوگان داخلی می شود

اولتیماتوم مجلس به پزشکی قانونی درباره مهسا امینی

اجازه ندهید کم شنوایی محدودتان کند

اردوغان از سیاستمدار آلمانی که او را موش فاضلاب خواند، شکایت کرد

کارگران از کجا مطالبات خود را پیگیری کنند؟

واکنش فرمانده کل سپاه به حمله تروریستی زاهدان

خفه شدن دانایان؛ جلودار شدن اراذل و اوباش/ حجت الاسلام مهدیان: مارپیچ سکوت یعنی مرگ جامعه!

نشست غیرعلنی مجلس با دستور کار بررسی اغتشاشات اخیر در کشور

اغتشاشات به مجلس کشیده شد ؛ پشت درهای بسته!

تقویت حمل و نقل عمومی کشور شتاب می گیرد

اظهارنظر جالب مدیرعامل اپل درباره متاورس

شصت و ششمین همایش ائمه جمعه استان البرز برگزار شد + عکس

دبیر ستاد نهی از منکر کشور : دولت تا مشکل حجاب کارمندان خود را حل نکند، نمی تواند برای مردم نسخه بپیچد

تمام ظرفیت های اجرایی استان، پذیرای زوار مزار شهید سلیمانی است

نیاز حوزه حمل و نقل شهری به 300 هزار میلیارد تومان اعتبار

نصب ضریح جدید حرم حضرت زینب (س)

اهدای 40 کمک هزینه سفر مشهد به افراد تحت پوشش بنیاد خیرین حوزه علمیه البرز

حمایت مهران رجبی از نیرو های امنیتی در اعتراضات اخیر + فیلم

روایت فارس از تجمعات دانشگاه

بزرگترین تکریم خانواده های معزز شهدا حل مشکلات آنان است

کمیسیون پزشکی تعیین درصد جانبازی در بنیاد گلستان برگزار شد

همایش بزرگداشت روز جهانی سالمند برگزار شد

استخدام کارمند اداری با بیمه و پاداش در نمایندگی بیمه آسیا در اصفهان

قرارگاه ملی حدنگاری تشکیل شد

جانبازان نماد صبر و استقامت هستند

آیین بزرگداشت سالگرد شهید «حسین منجزی» برگزار شد

همسران جانبازان نماد ایثار و از خودگذشتگی هستند

همایش سراسری لاله های سفید برگزار شد

هیچ هنرمندی از آتش زدن قرآن و پرچم ایران خوشحال نیست

حقوق گمرکی واردات تجهیزات، مواد اولیه و ماشین آلات کاهش می یابد

انتقاد رییس جمهور از انحراف در اجرای سیاست های اصل 44

تاکید دبیرکل حزب الله لبنان بر ضرورت حفظ نعمت مقاومت

آن خانم بدحجابی که در راهپیمایی شرکت می کند برخلاف بسیاری از بدحجاب ها دنبال براندازی نیست

سردار سلامی: انتقام خون شهدای جنایت جمعه سیاه زاهدان در دستور کار ما قرار دارد

اعتراضات دانشجویی در دانشگاه های کشور / معترضان شعارهای تند سر می دهند

ما به شناخت علما و آثار و سیره آن ها نیاز داریم

احمد مسعود نسبت به اتفاقات اخیر واکنش نشان داد

دشمنان به دنبال جنگ قومیتی و مذهبی در کشورند

فال روزانه عشق و احساس | فال امروز 10 مهر

20 هزار مدارس طرح امین در کشور وجود دارند

گزارش فارس از تجمع دانشجویان دانشگاه های اصفهان

آموزش و پرورش سرگرم کارهای تئوریک است

الهه کولایی: زنان خواستار آزادی هایی هستند که وعده داده شده بود

طرح اصلاح شبکه فاضلاب کیانپارس و کیان آباد اهواز

وظیفه شناسی، زمان شناسی و بصیرت افزایی از ویژگی های مهم شهدا بود

تقدیر مدیر حوزه علمیه خراسان از خدمت رسانی به زائران رضوی

تقدیم هدایای رهبر انقلاب به خانواده شهدای روحانی مرند

«مرتضی بیگی» رییس اداره تبلیغات اسلامی اشنویه شد

یک نماینده: اتفاقات اخیر کشور در کمیسیون امنیت ملی مجلس بررسی می شود

اسماعیل تذرو: دست تجزیه طلبان برای ملت ایران رو شد/ رفتار داعش گونه اغتشاش گران سبب هوشیاری معترضان شد

اختتامیه نمایشگاه رزمی-فرهنگی والفجر یک در اردبیل

انتقام خون شهدای جنایت زاهدان در دستور کار ما قرار دارد

دشمن برای بازگشایی مدارس و دانشگاه ها برنامه ریزی کرده است

نشست غیرعلنی مجلس با دستور کار بررسی اغتشاشات اخیر در کشور

دیدار آتی پاشینیان با اردوغان در هاله ای از ابهام

سید حسن نصرالله: علامه سید امین برای حمایت از امام موسی صدر، هزینه زیادی داد

اجلاس بین المللی همبستگی با کودکان و نوجوانان فلسطینی

سید حسن نصرالله: ما به شناخت علما و آثار و سیره آن ها نیاز داریم

شرایط سفر ارزان به عتبات عالیات فراهم شود

امنیت سرمایه گذاری در ایران؛ بهبود شرایط در زمستان 1400 نسبت به پاییز

اثرات برخورد «دارت» با یک سیارک بیش از حد انتظار بود

آقایان حتما بخوانند | تصورات درست یا غلط آقایان در مورد رابطه جنسی

موفقیت ایران در احراز سمت کلیدی در مجمع کشورهای صادر کننده گاز

پیام رسان های ایرانی می توانند جایگزین واتساپ و تلگرام شوند؟

ویدئو/ سن مهاجرت را به دبیرستانی ها رسانده اید/ مقصر تورم 40 ساله ایران کیست؟/ حکومت فعلی از همه حکومت های اسلامی، چندصدایی تر است/ مناظره ای جنجالی درباره ایران

نشست غیرعلنی مجلس با دستور کار بررسی اغتشاشات اخیر در کشور

سرنوشت نفت ربوده شده از کشتی ایرانی | مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی: آماده تبادل با کشتی یونانی هستیم

کاهش حقوق گمرکی واردات تجهیزات، مواد اولیه و ماشین آلات از 4 درصد به یک درصد

آغاز سخنرانی سید حسن نصرالله

گردشگری سلامت در استان بوشهر اجرا شود

رونمایی از سامانه اعطای تسهیلات سربازان ماهر منقضی خدمت

نگاهی به کتاب «پس از پنجاه سال پژوهشی تازه پیرامون قیام امام حسین(ع)»

نگاهی به کتاب «پس از پنجاه سال پژوهشی تازه پیرامون قیام امام حسین(ع)»