مطالب مرتبط:
مردم شیرینی اقدامات دولت را در سال آینده خواهند چشید
مردم شیرینی اقدامات دولت را در سال آینده خواهند چشید
احداث 60 هزار واحد مسکونی تا 4 سال آینده در استان اردبیل
خود کفایی در تولید لاستیک باری و اتوبوسی؛ 2 سال آینده
خودکفایی گندم و پرداخت یارانه کشت در سال آینده
-239 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 19 مرداد 1401 ساعت 09:122022-08-10دانش

تجهیزات مورد نیاز برای امنیت امتحانات نهایی هنوز خریداری نشده است/ ساماندهی سهمیه های کنکور در سال آینده


قائم مقام ستاد نقشه جامع علمی کشور یکی از اهداف اصلی شورای عالی انقلاب فرهنگی را در ساماندهی حوزه سنجش و پذیرش ورود به دانشگاه، جلوگیری از فاجعه کاهش قدرت اصلی جمهوری اسلامی ایران در حوزه علم و فناوری اعلام کرد، - " قائم مقام ستاد نقشه جامع علمی کشور یکی از اهداف اصلی شورای عالی انقلاب فرهنگی را در ساماندهی حوزه سنجش و پذیرش ورود به دانشگاه، جلوگیری از فاجعه کاهش قدرت اصلی جمهوری اسلامی ایران در حوزه علم و فناوری اعلام کرد، که به گفته وی اکنون نیز به برخی کشورهای خیلی قدرتمند صادرات فناورانه دارد.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازایلنا، منصور کبگانیان قائم مقام ستاد نقشه جامع علمی کشور سه شنبه شب در نشست خبری بحث سنجش و پذیرش ورود به دانشگاه ها با بیان اینکه، موضوع کنکور امروز به مسئله جدی جامعه تبدیل شده، عنوان کرد: در گذشته با توجه به جمعیت زیاد داوطلبان راهی جز برگزاری کنکور به شکل آزمون تستی وجود نداشت.

وی افزود: در 10 سال اخیر شورای عالی انقلاب فرهنگی به گزارش سایت قطره و به نقل ازهای نگران کننده ای رسید که در اولین سند جدی این حوزه یعنی نقشه جامع علمی کشور انعکاس یافت و در این نقشه ساماندهی، مسئله سنجش و پذیرش مصوب شد، به طوریکه رهبر معظم انقلاب نیز در فرمایشی تصریح کردند که این سند تکلیف ما را در حوزه علم مشخص کرد.

کبگانیان با بیان اینکه طی سالهای گذشته مدرکی غیر از رتبه کنکور برای تعیین سواد دانش آموزان در دست نبود، گفت: مصوباتی مجلس شورای اسلامی پس از تصویب طرح شورای عالی انقلاب فرهنگی داشت و ما نیز طی سالهای گذشته تصمیم گرفتیم این ساماندهی سنجش و پذیرش را به تعویق بیاندازیم که مصوبات مجلس نیز اجرایی نشد اما این نگرانی ها ادامه داشت.

قائم مقام ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور کم شدن عمق یادگیری دانش آموزان را یکی از نگرانی ها عنوان کرد و افزود: دانش آموزی که عادت کرده بود 12 سال به صورت تشریحی درس بخواند و امتحانات خود را نیز تشریحی بدهد، باید دریک آزمون عمدتا تستی ارزیابی شود.

وی افزود: با این شرایط مهارت تست زنی به عمق یادگیری غلبه کرد و اگر شورای عالی انقلاب فرهنگی مقداری دیرتر به مسئله سنجش و پذیرش ورود به دانشگاه ها وارد شده بود، قدرت اصلی جمهوری اسلامی در حوزه علم و فناوری که در حال حاضر برخی کشورهای خیلی قدرت مند هم صادرات فناوری داریم، با خطر مواجه می شد و نگرانی شورای عالی انقلاب فرهنگی در مصوبه سنجش و پذیرش شورای عالی انقلاب فرهنگی در واقع از بروز یک فاجعه جلوگیری کرد.

اینکه در آینده نیز این عمق علم و فناوری کشور حفظ شود.

کبگانیان با بیان اینکه آموزش و پرورش در وضعیت کنونی سنجش و پذیرش ورود به دانشگاه ها مغفول واقع شده بود، گفت: وزرای مختلف آموزش و پرورش نیز به این روش برگزاری آزمون تستی معترض بودند زیرا توجهی به نظام آموزش و پرورش نبود ضمن اینکه روحیه خلاقیت و نوآوری در شیوه آزمون های تستی از بین خواهد رفت.

وی افزود: معلمان و دبیران نیز در سالهای اخیر گاها به ما گلایه داشتند که خانواده دانش آموزان می آیند به ما می گویند وقت ما را زیاد تلف نکنید زیرا فرزندمان را می خواهیم بعدازظهر به کلاس کنکور ببریم و این مسئله مخصوص سال آخر دبیرستان نبود و آرام آرام به سال های پایین تر تحصیلی نیز سرایت کرده بود.

قائم مقام ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور در ادامه یکی از نگرانی ها و اصرار شورای عالی انقلاب فرهنگی بر ارائه مصوبه جدید کنکور را از بین رفتن روحیه خلاقیت و البته ایجاد اضطراب در بین دانش آموزان عنوان کرد.

کبگانیان همچنین گردش هزاران میلیاردی در کلاس های کنکور را یکی دیگر از دلائل اصلی شورای عالی انقلاب فرهنگی دانست و افزود: با شیوه کنونی غالبا فرزندان خانواده های مرفه وارد دانشگاه می شدند درحالیکه این پول ها می تواند در نظام آموزش و پرورش کشور هزینه شود.

قائم مقام ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور با اشاره به آمار سازمان سنجش آموزش کشور درخصوص آمار رتبه های برتر پذیرفته شدگان به دانشگاه ها گفت: بر اساس این آمار، امسال از 40 نفر رتبه برتر فقط یک نفر از مدرسه دولتی بوده بقیه از مدارس سمپاد و غیرانتفاعی هستند.

کبگانیان افزود: همچنین بر اساس آمار موجود میزان پذیرفته شدگان سال 1399 دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور 14 درصد از هفت دهک پایین درآمدی جامعه و 86 درصد از سه دهک بالای درآمدی جامعه بوده اند.

وی با تاکید بر اینکه مصوبه جدید ساماندهی سنجش و پذیرش ورود به دانشگاه ها به نهادهای مربوطه برای اجرا توسط رییس جمهور ابلاغ شده و اساتید برجسته حاضر در مجلس شورای اسلامی نیز از این مصوبه حمایت کرده اند، گفت: بر این اساس کنکور در دو نوبت در سال برگزار می شود و نتیجه آن نیز از دو سال اعتبار برخوردار خواهد بود.

چالش های امنیت در برگزاری امتحانات نهایی قائم مقام ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور در پاسخ به سوال ایرنا در خصوص اینکه برخی معتقدند که آموزش و پرورش از قدرت لازم برای برگزاری امتحانات نهایی سالم برخوردار نیست نیز گفت: یکی از دلایل تاخیر ابلاغ این مصوبه نیز بررسی مقدمات امنیت امتحانات نهایی دانش آموزان بوده است.

کبگانیان افزود: خوشبختانه ظهور و پیشرفت های امروز حوزه فناوری اطلاعات و ارتباطات، ارتباط برخط را بین مرکز کشور و تمام شعب برگزاری امتحانات نهایی ایجاد کرده و در چند دقیقه پیش از شروع امتحان رمز یا پسورد ورود دانش آموز به سیستم ارائه و ارسال سوالات برای دانش آموزان انجام می شود و این مسئله بصورت مرتب شبیه سازی شده است.

وی با بیان اینکه یک ابهامی برای ما باقی مانده بود و آن نحوه تصحیح پاسخ های تشریحی آزمون نهایی دانش آموزان است، افزود: البته سربرگ ها برداشته و اسکن می شود و به تصحیح کننده داده می شود، البته گلایه هایی در این خصوص همواره طی سالهای گذشته وجود داشته و دبیران استان های مختلف ممکن است تعصبی به استان خود داشته باشد، از این رو خوشبختانه با این سیستم جدید ممکن است معلمی در استان کردستان برگه دانش آموز استان دیگری را تصحیح کند.

قائم مقام ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور افزود: ضمن اینکه این امکان نیز فراهم شده که اگر فاصله تصحیح برگه ای از یک استان به برگه استان دیگر زیاد تشخیص داده شود این برگه ها برای رسیدگی بیشتر به فرد سوم برای تصحیح ارائه خواهد شد.

البته در کل 16 آسیب را برای برگزاری امتحانات نهایی شناسایی کرده ایم که به همه آن ها توجه لازم صورت گرفته است.

وی ادامه داد: وظیفه امنیت برگزاری امتحانات نهایی برعهده آموزش و پرورش گذاشته شده و تجهیزات نیاز دارد که هنوز خریداری نشده است جلسات مختلفی را با مسئولان آموزش و پرورش داشتیم و هزینه های تامین این تجهیزات را باید دولت پرداخت کند.

قائم مقام ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور همچنین تاکید کرد: امتحانات نهایی و کنکور قرار است از کتب های رسمی آموزش و پرورش باشد و فراتر از آن نخواهد بود.

آیین نامه تعیین سابقه تحصیلی باید تا پایان شهریور ماه ابلاغ شود کبگانیان در ارتباط با زمان ارائه سوابق تحصیلی از سوی آموزش و پرورش نیز با بیان اینکه سابقه تحصیلی از شروع سال تحصیلی است، افزود: البته آموزش و پرورش موظف است که از ابتدای سال تحصیلی تا پایان سال تحصیلی، سوابق دانش آموزان را ارائه کند.

قائم مقام ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور گفت: به شورای سنجش و پذیرش این اختیار داده شده که برای دانش آموزان سال های گذشته سوابق تحصیلی را به مرور ایجاد کند.

وی با بیان اینکه، آموزش و پرورش موظف است که آیین نامه تعیین سابقه تحصیلی را تا پایان شهریور ماه ابلاغ کند، افزود: البته دستورالعمل های مربوطه را وزارت آموزش و پروش اعلام خواهد کرد و برای نظام قدیم نیز دیپلم و پیش دانشگاهی بصورت تراز شده و در مقایسه با سایر نمرات ایجاد خواهد شد.

کبگانیان گفت: آموزش و پرورش همچنین قرار است رویه امکان ترمیم سوابق را اعلام کند، اینکه چه کسانی که قبل یا بعد از سال 1384 دیپلم گرفته اند قرار است امکان ترمیم معدل را فراهم کند و اینکه چند بار می توانند نسبت به ترمیم معدل خود اقدام کند و چه زمانی این آزمون ها برگزار می شود را این وزارتخانه اعلام خواهد کرد.

وی در مورد حذف دروس عمومی و جایگزینی این دروس نیز افزود: دروس تشریحی جایگزین مناسبی برای دروس عمومی است که از کنکور 1402 اجرا می شود.

فرصت 6 ماهه ساماندهی سهمیه های کنکور سراسری قائم مقام ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور در خصوص تعیین تکلیف سهمیه های کنکور در سال آینده نیز با بیان اینکه، در حال حاضر حدود 27 سهمیه دانشگاهی وجود دارد، افزود: البته خود شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز به اصلاح برخی از این سهمیه ها اصرار دارد.

کبگانیان با تاکید بر اینکه البته برخی سهمیه های مثل سهمیه مناطق محروم پابرجا خواهد بود و با جدیت نیز اجرا می شود، تصریح کرد: البته برخی نیز باید حذف برخی تغییر و برخی نیز اصلاح شود.

وی همچنین تصریح کرد: فرصت 6 ماهه ساماندهی سهمیه های کنکور سراسری از زمان ابلاغ مصوبه جدید کنکور که تیر ماه امسال است، خواهد بود.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: ستاد نقشه جامع علمی کشور - نقشه جامع علمی کشور - شورای عالی انقلاب فرهنگی - جمهوری اسلامی ایران - شورای عالی انقلاب - قائم مقام - انقلاب فرهنگی - جمهوری اسلامی - ساماندهی - علم و فناوری - دانشگاه - شورای عالی - کشور - جامع - حوزه - پذیرش - سهمیه های کنکور - امتحانات نهایی - منصور کبگانیان - نقشه - قدرت - سنجش - فرهنگی - اسلامی - ستاد - فناوری - مقام - جمهوری - علمی - انقلاب

آخرین اخبار سرویس:
کارنامه نهایی کنکور 1401 منتشر شد

کارنامه نهایی کنکور 1401 منتشر شد

دانشمندان در حال زنده کردن ماموت 5 میلیون ساله!

کارنامه نهایی داوطلبانی که در کنکور 1401 انتخاب رشته کرده اند، منتشر شد

رییس دانشگاه تربیت مدرس: دشمنان با مأیوس شدن از تأثیر گذاری تحریم ها، به تجزیه طلبی کشور روی آورده اند

واکنش دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی به اعتراضات اخیر

گروه جهادی به مردم روستا های کمتر برخوردار دیشموک خدمات رسانی کردند

نخستین رصد همزمان تلسکوپ های جیمز وب و هابل

دانشجو: دشمنان با مأیوس شدن از تأثیر گذاری تحریم ها، به تجزیه طلبی کشور روی آورده اند

برگزاری کلاس های دانشجویان ورودی جدید دانشگاه صنعتی شاهرود به صورت مجازی

کلاس های دانشگاه صنعتی امیرکبیر به صورت حضوری برگزار می شود

پذیرش دانشجو در سه دانشکده جدید دانشگاه تهران

فعالیت ستاد استقبال برای ورود دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس به دانشگاه

کتابخانه تخصصی دفاع مقدس در دانشگاه آزاد قزوین افتتاح شد

بازدید طباطبایی از روند ثبت نام دانشگاه آزاد یزد

برگزاری حضوری کلاس های درس دانشگاه امیرکبیر از دوشنبه

شناسایی کهکشانی کوچک در همسایگی راه شیری

معتمدی: شأن دانشگاه بالاتر از این است که از افرادی مانند سلبریتی ها تأثیر پذیرد

آموزش دانشگاه های تهران دوباره مجازی شد/ شاغلان شرکت های دانش بنیان از سربازی معاف شدند

علاقمندی مرد بوسنیایی به چتربازی در 88 سالگی

استخدام فروشنده تلفنی (حوزه آموزشی) با بیمه، پورسانت و پاداش در جردن

کشف دو ابر عطارد فراخورشیدی

وزارت علوم: کلاس های درس همه دانشگاه های کشور حضوری شد

فیلم | کشف استثنایی دانشمندان پرتغالی در آسمان

فیلم | کشف استثنایی دانشمندان پرتغالی در فضا

حل معمای عجیب 50 ساله توسط محققان دانشگاه ویرجینیا !

تولید سردترین ماده جهان/ فوق العاده دیدنی!

برگزاری حضوری کلاس های درس در همه دانشگاه های کشور | از شنبه 9 مهر

کلاس های درس همه دانشگاه های کشور حضوری است

خبر مهم وزارت علوم درباره حضوری شدن دانشگاه ها

کشف فضایی نادر در یک سامانه ستاره ای فراخورشیدی

بررسی نقش انسجام گرایی در تحصیل معرفت دینی در «پژوهش های علم و دین»

ارائه بسته هفت ساله تعلیم و تربیت توسط دانشگاه آزاد

وزیر بهداشت: 7 هزار دانشجو وارد دانشگاه های علوم پزشکی شد ند

کلاس های درس همه دانشگاه های کشور از 9 مهرماه 1401 حضوری است

بهره برداری از دبیرستان دخترانه علوم و معارف دانشگاه آزاد اسلامی در مشهد

گسترش فناوری های جدید و رفع معضلات کشور حاصل پژوهش است/ پژوهش و فناوری؛ زیربنای اصلی تـوسعه کشور

کلاس های درس دانشگاه شهید بهشتی از شنبه حضوری برگزار می شود

کلاس های درس دانشگاه علامه طباطبایی از شنبه حضوری برگزار می شود

گشت ارشاد برای مردم و کشور دستاوردی نداشت

کلاس های درس همه دانشگاه های کشور حضوری شد

کلاس های درس همه دانشگاه های کشور حضوری شد

دانشگاه ها باز هم غیرحضوری شدند؟

کلاس درس همه دانشگاه ها از شنبه حضوری برگزار می شود

کلاس های دانشگاه های کشور از شنبه حضوری برگزاری می شود

برگزاری اختتامیه جشنواره دانشجوی نمونه با حضور رییس جمهوری

دانشگاه ها باز هم غیرحضوری شدند؟ | اظهارات مهم سخنگوی وزارت علوم

برگزاری کلاس های درس همه دانشگاه ها از شنبه به صورت حضوری

فیلم | کشف استثنایی 3 اَبَرزمین در اعماق فضا

کلاس های درس همه دانشگاه های کشور حضوری شد

وزارت علوم: کلاس های درس همه دانشگاهها حضوری شد

راز چگونگی حرکت باکتری ها توسط محققان کشف شد

کلاس های درس همه دانشگاه های کشور حضوری شد

کلاس های دانشگاه شهید بهشتی از 9 مهرماه حضوری می شود

تمام دانشگاه های هفته آینده حضوری می شوند

وزارت علوم:کلاس های دانشگاه های کشور از شنبه حضوری برگزاری می شود

کلاس های دانشگاه تهران از شنبه 9 مهرماه حضوری می شود

تاریخ حذف و اضافه دانشگاه تهران اعلام شد/ برگزاری حضوری کلاس ها از نهم مهر

کلاس های درس همه دانشگاه های کشور حضوری است

کلاس های درس همه دانشگاه های کشور حضوری شد

تربیت کودکان تا جوانی سه دوره هفت ساله است

استخدام کارشناس علوم آزمایشگاه در بیمارستان ایرانمهر در تهران

برگزاری حضوری کلاس های دانشگاه علامه طباطبایی از 9 مهرماه

دبیرستان دخترانه علوم و معارف اسلامی در مشهد مقدس افتتاح شد

کلاس های درس همه دانشگاه های کشور حضوری است

بیانیه بیش از 6000 استاد دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور در واکنش به حوادث اخیر

کلاس های درس همه دانشگاه های کشور حضوری است

تمامی کلاس های آموزشی دانشگاه یزد حضوری تشکیل می شود

جزییات و زمان ثبت نام پذیرفته شدگان دانشگاه علامه طباطبایی اعلام شد

تجهیز و آماده سازی خوابگاه های دانشجویی چهارمحال و بختیاری

آخرین وضعیت دانشجویان بازداشتی 3 دانشگاه

کلاس های درس تمام دانشگاه های کشور هفته آینده حضوری برگزار می شود

ابلاغ حکم معاون آموزشی، تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی آبادان

امروز؛ آخرین مهلت ثبت نام در فراخوان جذب هیات علمی دانشگاه آزاد

افزایش 25 درصدی جذب دانشجو در دانشکده های مهارت و کارآفرینی دانشگاه آزاد اسلامی

برگزاری حضوری کلاس های دانشگاه تهران از 9 مهر

ارایه بسته هفت ساله تعلیم و تربیت توسط دانشگاه آزاد

دانشجوی اردبیلی چگونه در المپیاد علمی پزشکی نقره ای شد؟

حسگری که روی سطح ماسک صورت قرار گرفته و بدن را پایش می کند

بیانیه بیش از6 هزار استاد دانشگاه در واکنش به حوادث اخیر

دبیرستان دخترانه علوم و معارف اسلامی در مشهد مقدس افتتاح شد

آغاز کلاس های مقطع کارشناسی دانشگاه دامغان از 16 مهر

استخدام کارشناس بازرگانی خارجی در شرکت آریا پلیمر پیشگام در اصفهان

بیانیه بیش از6 هزار استاد دانشگاه ها در واکنش به حوادث اخیر

مشکل خوابگاه دانشجویی دانشگاه کوثر بجنورد را حل کنید

بیانیه بیش از6 هزار استاد دانشگاه ها در واکنش به حوادث اخیر

امروز، آخرین مهلت ثبت نام جذب اعضای هیأت علمی دانشگاه آزاد

کلاس های دانشگاه حضوری شد؟

استخدام هیات امنای صرفه جویی ارزی در معالجه بیماران

استخدام مترجم انگلیسی با بیمه، پاداش در نواندیشان آتی نگار فرتاک در اصفهان

روایت حضور بانوان

یک ماده نانوفوتونیکی رکورد پایداری در دمای بالا را شکست

دانشگاه تهران: کلاس های درس از روز شنبه 9 مهر به صورت حضوری برگزار می شود

آغاز کلاس های درس دانشگاه تهران به صورت حضوری از روز شنبه

بومی سازی ستون های جداسازی ترکیبات دستگاه کروماتوگرافی مایع در دانشگاه قم

کلاس های حضوری دانشگاه تهران آغاز شد | از شنبه کلاس دانشگاه ها حضوری میشود

از افزایش وام های شهریه تا اعلام شرایط اسکان در خوابگاه ها

آغاز ثبت نام پذیرفته شدگان دانشگاه علوم پزشکی بابل

تحصیل 292 دانشجو تحت حمایت بهزیستی زنجان

همای پایتخت با همسرش عزادار شد | ضجه زنی امیر جعفری و ریما رامین فر در بهشت زهرا

تجهیزات مورد نیاز برای امنیت امتحانات نهایی هنوز خریداری نشده است/ ساماندهی سهمیه های کنکور در سال آینده

تجهیزات مورد نیاز برای امنیت امتحانات نهایی هنوز خریداری نشده است/ ساماندهی سهمیه های کنکور در سال آینده