مطالب مرتبط:
رؤیافروشی های مافیای مشاوره انتخاب رشته / انتخاب رشته هایی که میلیونی آب می خورد!
آغاز فعالیت پایگاه انتخاب رشته کنکور در مهاباد
ثبت نام و انتخاب رشته های بدون آزمون کنکور 1401 آغاز شد
پایان مهلت انتخاب رشته کنکور 1401 اعلام شد
آغاز مهلت ویرایش و انتخاب رشته آزمون دستیاری از 18 مرداد
-127 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 19 مرداد 1401 ساعت 07:472022-08-10دانش

رؤیافروشی های مافیای مشاوره انتخاب رشته


با صدور کارنامه اولیه کنکور و آغاز مهلت انتخاب رشته، این بار نوبت مشاوران زرد انتخاب رشته کنکور است که همچون مافیای کنکور رؤیا بفروشند! - به گزارش سایت قطره و به نقل ازتابناک به نقل از روزنامه جوان، حتی اگر بیش از نیمی از داوطلبان مجاز در کنکور سراسری از انتخاب رشته صرف نظر کنند و 85 درصد رشته های دانشگاهی بدون کنکور باشد، یا آمار شرکت کنندگان در کنکور ریاضی از آمار صندلی ها کمتر باشد و صد در صد شرکت کنندگان در این گروه آموزشی به شکل تضمینی به دانشگاه بروند، باز هم با صدور کارنامه اولیه کنکور سراسری، مؤسسات آموزشی و همان مافیای معروف کنکور دست به کار می شوند و با برگزاری وبینار و همایش و وعده های رنگارنگ سعی می کنند این بار به بهانه انتخاب رشته درست از این آب گل آلود ماهی بگیرد.

در این میان کم نیستند داوطلبانی که با وعده پذیرفته شدن در رشته ها و دانشگاه های مورد نظر خود با ترفندهای انتخاب رشته در دام مشاوران زرد انتخاب رشته کنکور می افتند و پول های کلانی خرج می کنند بی آنکه برایشان سودی داشته باشد.

این روزها و از لحظه ای که کارنامه مرحله اول کنکور سراسری 1401 دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی روی سایت سازمان سنجش و آموزش قرار گرفته، اضطرابی مضاعف داوطلبان مجاز کنکور را فرا گرفته است؛ جوانانی که گاهی نتایج کنکور با خواسته هایشان فاصله ای معنادار دارد و با دو دوتا چهار تای منطقی نمی توانند به رشته مورد علاقه و دانشگاه مدنظرشان وارد شوند.

اینجاست که مؤسسات کنکوری یک بار دیگر دست به کار می شوند تا رؤیا بفروشند و امور غیرممکن را با عجی مجی لاترجی ممکن کنند! اگر شما هم کنکوری باشید یا یکی از اعضای خانواده تان از داوطلبان مجاز کنکور باشد، حتماً با تبلیغات عجیب و وعده و وعیدهای انتخاب رشته ای مؤسسات کنکوری و مشاوران زرد کنکور مواجه شده اید.

انتخاب رشته هایی که میلیونی آب می خورد انتخاب رشته های تضمینی و وبینارهایی که رؤیا می فروشند در شهر تهران و برای طبقاتی که پولش را دارند، گاهی میلیونی آب می خورد؛ وبینارهایی از 2 میلیون و انتخاب رشته هایی تا 8 میلیون تومان! محمد داوری، کارشناس آموزش در گفتگو با جوان ضمن تأیید رقم های نجومی برای انتخاب رشته تأکید می کند: در تهران و شهرهای بزرگ است که خانواده ها این مبالغ را پرداخت می کنند و این ها ادامه مافیای کنکور است.

داوری با تأکید بر اینکه مشاوران زرد کنکور در بحث انتخاب رشته را باید ذیل مافیای کنکور در نظر گرفت، می افزاید: این مسئله هم از پیامدهای پدیده کنکور است و این مشاوره ها بیش از آنچه مؤثر باشد و جنبه مشورتی داشته باشد، در ذهن داوطلبان و خانواده ها جلوه می کند و تبدیل به شعبده بازی های پیچیده ای شده که انگار مشاور معجزه می کند.

این در حالی است که رتبه مشخص و وضعیت صندلی های دانشگاه ها هم مشخص است و چیز پیچیده ای نیست و خود داوطلب می تواند تشخیص دهد احتمال قبولی اش در کدام رشته و دانشگاه بیشتر است.

تعریفی از مشاوران زرد مشاوران زرد چه کسانی هستند؟ داوری در پاسخ به این سؤال جوان اینگونه توضیح می دهد: در اصطلاح مشاوران زرد افرادی هستند که مهارت و دانش لازم را ندارند، اما مثل یک دلال زبان باز و شعبده باز خودشان را به گونه ای معرفی کرده اند که انگار مهارت دارند، در حالی که انتخاب رشته مهارت پیچیده ای نیست.

وی معتقد است مشاوره در حوزه کنکور و ورود به دانشگاه امری مستمر است و توصیه می شود اگر فردی برای کنکور هدف گذاری خاصی دارد، از دوره دهم شروع شود و فرآیند مشاوره تحت عنوان هدایت تحصیلی و شغلی بر اساس واقعیت ها انجام گیرد نه آمارها که همه را متوجه به چند رشته در چند دانشگاه کنند و همه را در این رقابت بیندازند.

به طور نمونه از ابتدا و در پایه نهم چشم انداز درستی تصویر شود که مثلاً شما بهتر است فوق دیپلم فنی حرفه ای بگیرید و در کار تأسیسات، برق یا الکترونیک به جامعه خدمت کنید.

لزوم مشاوره پیشا کنکوری هدفمند از نگاه داوری باید یک مشاوره هدفمند پیشاکنکوری شکل بگیرد و بر اساس نیازها، ضرورت ها، علایق و زمینه شغلی باشد، ما این همه پشت کنکوری نداریم و همین تعداد 55 درصدی که انتخاب رشته نمی کنند چرا باید در کنکور شرکت کنند؟! در حالی که می توانند از مسیرهای دیگری موفق و وارد بازار کار شوند.

وی معتقد است کنکور آسیب ها و فشارهایش را روی کسانی وارد می کند که اصلاً نباید کنکور دهند! داوری می افزاید: در حالی که نیمی از داوطلبان انتخاب رشته نمی کنند، نیم دیگری که انتخاب رشته می کنند، هدف مشاوران زرد هستند.

از این 45 درصدی که انتخاب رشته می کنند بیش از نیمی اصلاً امیدی به قبولی ندارند، اما مشاوران زرد به آن ها هم امید می دهند، چون می خواهند بازارهای خود را گسترش دهند و 450 هزار نفر متقاضی مشاوره آن ها باشند.

در حالی که با کدام معادله برای این افراد امیدبخش است؟ اما این ها طوری امید می دهند که ما جوری رشته های شما را می چینیم که رشته مورد نظرت قبول شوی! این ها بی اخلاقی هایی است که در حوزه مشاوره زرد انجام می گیرد.

البته تعداد معدودی هستند که بر اساس واقعیت مشاوره می دهند، اما در حاشیه هستند، چون تبلیغات ندارند.

از نگاه داوری آمار 55- 54 درصد افرادی که انتخاب رشته نمی کنند، خود محکم ترین دلیل برای تجدیدنظر در پدیده کنکور است.

85 درصد رشته ها هم که نیاز به کنکور ندارد، اما فشار خانواده ها موجب می شود تا افراد در کنکور شرکت کنند.

در حالی که اگر فرد اصلاً در کنکور شرکت نکند، از نظر روانشناختی حس بهتری دارد نسبت به خودش تا شرکت کند و رتبه بسیار بالایی داشته باشد، در حالی که ممکن است در رشته های دیگری استعداد داشته باشد، اما متأسفانه نگرش کنکوری به ابتدایی کشیده شده و والدین فرزندشان را در مدرسه ای ثبت نام می کنند که چشم انداز کنکوری دارد و این سند جنایت تفکیک انواع مدارس طبقاتی کردن تربیت و آموزش طبقاتی به روح و روان افراد است.

سوداگری های شبه کنکوری مسعود سعادتی، عضو هیئت علمی دانشگاه فرهنگیان هم درباره فعالیت مشاوران زرد کنکور به جوان می گوید: با توجه به فرآیند پذیرش هزینه کردن برای انتخاب رشته منطقی نیست.

در حال حاضر دانش آموزان از قدرت انتخاب بالایی برخوردارند و از سوی دیگر فرآیند پذیرش به گونه ای است که حتی اگر اولویت پایینی هم انتخاب کنند، اگر نمره فرد با آن رشته تناسب داشته باشد می تواند قبول شود.

بر این اساس به نظرم بازاری که در خارج از آموزش و پرورش برای انتخاب رشته ایجادشده بیشتر جنبه سودجویی دارد، مگر در مواردی که این مؤسسات بخواهند رشته ها را به لحاظ درس ها یا بازار کار به داوطلبان معرفی کنند، می تواند کارکرد داشته باشد.

چون همه داوطلبان از جزییات همه رشته ها آگاهی ندارند، اما برای انتخاب رشته بهتر است دانش آموز به ترتیب علاقه مندی اش رشته ها را انتخاب کند و با توجه به رتبه و نمره علمی می تواند در یکی از رشته های مورد علاقه اش پذیرفته شود.

وی معتقد است فعالیت مشاوران زرد برای انتخاب رشته قطعاً سوداگری است و از سوی دیگر، چون خارج از آموزش و پرورش اقدام می کنند، هر جور دلشان می خواهد رفتار می کنند و هر قدر تیغشان ببرد، پول می گیرند! از نگاه سعادتی مشاوره برای انتخاب رشته به درد افرادی می خورد که اطلاعاتشان کم باشد و هیچ شناختی ندارند.

از سوی دیگر، چون خارج از آموزش و پرورش هستند، ممکن است در معرفی و دادن اطلاعات هم برای برخی رشته ها بازارتراشی و خلاف سیاست های کلان در کشور عمل کنند.

وی می افزاید: اینجا هم بساطی مانند کنکور درست شده است، اما خانواده ها باید آگاه باشند و در دام این افراد نیفتند.

رؤیای رشته و دانشگاهی خاص، اما همچنان از سر گروه معدودی از افراد دست بر نمی دارد و این یعنی امتداد بازار داغ مافیایی که یک روز نانش در کنکور است و روز دیگر انتخاب رشته!
کلید واژه ها: انتخاب رشته - کنکور - انتخاب - رشته - کنکور سراسری - دانشگاه - داوطلبان - رشته های دانشگاهی - انتخاب رشته کنکور - کارنامه - برگزاری وبینار - مؤسسات آموزشی - آموزشی - سراسری - مافیای کنکور - بدون کنکور - آب گل آلود - صدور - شرکت - آمار - وعده - برگزاری - رنگارنگ - روزنامه - گل آلود - مؤسسات - تضمینی - مشاوره - تابناک - وبینار

آخرین اخبار سرویس:
آزادی جمعی از دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی و صنعتی شریف

آزادی تعدادی از دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی و صنعتی شریف

کلاس های دانشگاه شریف هفته آینده مجازی برگزار می شود

کلاس های دانشگاه شریف هفته آینده هم «مجازی» برگزار می شود

کلاس های دانشگاه شریف هفته آینده هم مجازی برگزار می شود

کلاس های دانشگاه شریف هفته آینده هم مجازی برگزار می شود

تمامی کلاس های آموزشی دانشگاه یزد به صورت حضوری دایر است

آزادی جمعی از دانشجویان دانشگاه علامه طباطبایی و صنعتی شریف

کلاس های دانشگاه شریف هفته آینده هم مجازی است؟

خبر مهم درباره برگزاری کلاس های دانشگاه شریف

کلاس های دانشگاه شریف هفته آینده هم مجازی برگزار می شود

کلاس های دانشگاه شریف هفته آینده هم «مجازی» برگزار می شود

کلاس های دانشگاه شریف هفته آینده هم مجازی است

برگزاری کلاس های دانشگاه شریف بصورت مجازی

کلاس های دانشگاه شریف هفته آینده هم مجازی برگزار می شود

کلاس های دانشگاه شریف هفته آینده هم مجازی برگزار می شود

کلاس های دانشگاه شریف دوباره مجازی شد

ویدئو| توضیحاتی درباره جراحی مهسا امینی در 8 سالگی

غیبت های غیر موجه دانشجویان مشمول مقررات آموزشی می شود

درخواست رییس دانشگاه علامه از وزارت کشور/ حل مشکلات را به دانشگاه ها بسپارید

آغاز کلاس های دانشجویان ورودی جدید دانشگاه صنعتی سهند از 16 مهر

یوسف نوری: کنکور، عاملی برای انحراف نظام آموزشی از مسیر اصلی اش است

ابراقیانوس کره زمین کجا قرار داشته است؟

تامین 6 اتوبوس برای دانشگاه کوثر بجنورد

قیام پرچم ها؛ این بار در دانشگاه اصفهان

تجمع اعتراضی دانشجویان دانشگاه یزد در محکوم اغتشاشات اخیر

نوری: کنکور را عاملی برای انحراف نظام آموزشی از مسیر اصلی اش می دانیم

کشف دی ان ای دریایی یک میلیون ساله توسط باستان شناسان

امضای تفاهم نامه بین سازمان بسیج علمی پژوهشی و فناوری استان یزد و دانشگاه یزد

کنکور، عاملی برای انحراف نظام آموزشی از مسیر اصلی اش است

نحوه واگذاری خوابگاه های دانشگاه شهید بهشتی اعلام شد

امروز، آخرین فرصت حذف و اضافه دانشجویان دانشگاه آزاد

جلوگیری از فعالیت موسسات غیرمجاز اعزام دانشجو

ورود پلیس به فعالیت موسسات غیرمجاز اعزام دانشجو

تصاویری از بزرگترین دوربین جهان

اتصال کپسول خدمه ماموریت کرو-5 به ایستگاه فضایی بین المللی

ورود پلیس به فعالیت موسسات غیرمجاز اعزام دانشجو

شروع کلاس های دانشگاه با چاشنی تشنج / پروژه 20 ساله پتروشیمی گچساران در ایستگاه پایانی

واکنش کرباسچی به اظهارات رییسی درباره حادثه تلخ دانشگاه شریف

خدمه اسپیس ایکس به ایستگاه فضایی بین المللی رسیدند

محتوای عجیب کوله پشتی دختری که با زور می خواست در تجمعات وارد دانشگاه تهران شود

مونا برزویی آزاد شده؟

تامین خوابگاه همه دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر

محتوای عجیب کوله پشتی دختری که با زور می خواست وارد دانشگاه تهران شود

عکس | ابراقیانوس کره زمین کجا قرار داشته است؟

روند قانونی بازداشت بانوان بد حجاب و بی حجاب اعلام شد

در دانشگاه شریف چه خبر است؟

فراخوان جشنواره ملی فیلم کوتاه فناوری و نوآوری منتشر شد

روند قانونی بازداشت بانوان بی حجاب اعلام شد

امروز، پایان مهلت حذف و اضافه دانشجویان دانشگاه آزاد اسلامی

شروع کلاس های درسی باوجود فضای متشنج در برخی دانشگاه ها / پروژه 20 ساله پتروشیمی گچساران به ایستگاه پایانی رسید

دستاورد بزرگ به سبک باستان برای ناسا در پرتاب ماهواره به فضا!

پایان مهلت حذف و اضافه دانشجویان دانشگاه آزاد

غلامرضا ظریفیان: مقبولیت اقتدار ایجاد می کند / دانشگاه بسمت سکوتی تلخ و منفعلانه نرود

عکس | دستاورد بزرگ به سبک باستان برای ناسا در پرتاب ماهواره به فضا !

خبر مهم درباره وضعیت دانشجویان بازداشتی دانشگاه شریف

پرتاب ماهواره بدون موشک به فضا

صحبت های رییس دانشگاه تهران درباره ورود یک زن مشکوک به محوطه دانشگاه تهران!

مونا برزویی آزاد شد؟

شباهت باورنکردنی همسر بهنام تشکر به عادل فردوسی پور | نسبت آقای بازیگر با عادل فردوسی پور لورفت

واکنش الناز شاکردوست به اعتراضات مردمی: ظلم پایدار نمی ماند + عکس

عکس | پرتاب ماهواره به فضا بدون موشک

5 هشدار بین المللی درباره قلیان!

وعده رییسی برای آزادی اعتراض در دانشگاه ها نقض شد؟

سه دانشمند «شیمی کلیک» برنده جایزه نوبل شدند

سازوکارهای داخل دانشگاه برای تأمین نظم کافی است

بزرگترین دوربین جهان مجهز به لنز 3.2 گیگاپیکسلی

اعزام 6 دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی به مسابقات جهانی مهارت

تحصیل 2893 نفر دانشجو در دانشگاه علوم پزشکی ایلام

دانشگاه آزاد کاشان میزبان مسابقات پاورلیفتینگ جام باشگاه های جهان

هیچ شخصی مجاز به شکستن حرمت دانشگاه نیست

بزرگترین دوربین جهان مجهز به لنز 3200 مگاپیکسلی! + عکس

عکس | تصاویر شگفت انگیز و حیرت آور جدید جیمز وب از کهکشان !

از دانشجویان زندانی دانشگاه شریف چه خبر؟

واکنش رییسی به حوادث اخیر دانشگاه شریف: شریف با شرافت باقی خواهد ماند

وعده آزادی 13 دانشجوی بازداشت شده دانشگاه شریف

اولین واکنش رییسی به حوادث دانشگاه شریف

وعده آزادی 13 دانشجوی بازداشت شده دانشگاه شریف

اولین واکنش رسمی رییسی به حوادث دانشگاه شریف

امانی طهرانی: سوابق تحصیلی فقط شامل نمرات امتحانات نهایی می شود

رییسی: همگان باید به رعایت حریم دانشگاه پایبند باشند

رییسی : هیچ شخصی مجاز به شکستن حرمت دانشگاه نیست

رییسی ورود به حریم دانشگاه و شکستن آن را محکوم کرد

سازوکارهای داخل دانشگاه برای تأمین نظم کافی است/ هیچ شخصی مجاز به شکستن حرمت دانشگاه نیست

سازوکارهای داخل دانشگاه برای تأمین نظم کافی است/هیچ شخصی مجاز به شکستن حرمت دانشگاه نیست

آزادی 13 دانشجوی بازداشت شده دانشگاه شریف

ثبت نام دانشگاه ازادسیستان و بلوچستان، آغاز شد

رییسی: سازوکارهای داخل دانشگاه برای تأمین نظم کافی است/هیچ شخصی مجاز به شکستن حرمت دانشگاه نیست

رییسی : هیچ شخصی مجاز به شکستن حرمت دانشگاه نیست / سازوکارهای داخل دانشگاه برای تأمین نظم کافی است

واکنش متفاوت رییسی به حادثه دانشگاه شریف

دیبا زاهدی شُل استایلی رو تا نقطه کور برد؛ با یه نیمچه روسری گرمت نشه یوقتتت!

رییسی : هیچ شخصی مجاز به شکستن حرمت دانشگاه نیست / سازوکارهای داخل دانشگاه برای تأمین نظم کافی است

نوبل علوم 2022 به چه کسانی اهدا شد؟

واکنش مهم رییسی به حوادث دانشگاه شریف/ هیچ شخصی مجاز به شکستن حرمت دانشگاه نیست

وعده آزادی 13 دانشجوی بازداشت شده دانشگاه شریف

واکنش متفاوت رییسی به حادثه دانشگاه شریف: قطعا شریف با شرافت باقی خواهد ماند

چهار فضانورد عازم ایستگاه فضایی بین المللی شدند

دانشگاه علوم پزشکی دزفول میزبان بیش از یک هزار دانشجو+فیلم

مواد ذخیره سازی انرژی که از بلوک های مولکولی در ابعاد نانو ساخته شده اند

اعزام 6 دانشجوی دانشگاه آزاد اسلامی به مسابقات جهانی مهارت

رؤیافروشی های مافیای مشاوره انتخاب رشته

رؤیافروشی های مافیای مشاوره انتخاب رشته