مطالب مرتبط:
گلایه نگاهداری از فقدان اسناد رسمی قابل اتکا برای آمایش سرزمینی
سرمایه گذاری و آمایش سرزمین؛ حلقه مفقوده توسعه صنعتی در کشور
رییس مرکز پژوهش های مجلس: دولت سند آمایش ملی سرزمین را تکمیل و اصلاح کند
نخستین ثبت سفارش رسمی واردات با رمزارز در کشور انجام شد
ثبت اولین سفارش رسمی واردات کشور با رمزارز
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 18 مرداد 1401 ساعت 21:422022-08-09سياسي

کشور همچنان از فقدان اسناد رسمی قابل اتکا آمایش سرزمین رنج می برد


رییس مرکز پژوهش های مجلس با بیان اینکه کشور ما همچنان از فقدان اسناد رسمی قابل اتکا آمایش سرزمین رنج می برد، گفت: اصلاح و تکمیل اسناد آمایش ملی و استانی این نوید را می دهد که حاکمیت برای توسعه کشور برنامه دارد.

- به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار سیاسی خبرگزاری فارس، بابک نگاهداری رییس مرکز پژوهش های مجلس در خصوص اهمیت آمایش سرزمین و توجه به این موضوع در تدوین برنامه هفتم توسعه، گفت: برای دستیابی به عدالت منطقه ای و فضایی و نیز ایجاد تعادل میان انسان، فعالیت و فضا، دولت ها اقدام به برنامه ریزی فضایی یا منطقه ای می کنند که در کشور ما از آن به آمایش سرزمین تعبیر می شود.

وی با اشاره به اینکه با وجود گذشت حدود نیم قرن از آغاز مطالعات منطقه ای در ایران، کشور ما همچنان از فقدان اسناد رسمی قابل اتکا آمایش سرزمین رنج می برد، تصریح کرد: تکلیف برنامه های چهارم و پنجم توسعه بر تدوین این سند به سرانجام نرسید و در لایحه برنامه ششم توسعه نیز دولت به این مساله نپرداخت تا سرانجام به پیشنهاد نماینده مرکز پژوهش های مجلس، تکلیف دوباره تدوین سند ملی آمایش سرزمین و نیز اسناد آمایش استانی در کمیسیون تلفیق برنامه ششم توسعه مجلس به لایحه اضافه و در نهایت در قالب جزء یک بند الف ماده 26 آن قانون به تصویب رسید.

رییس مرکز پژوهش های مجلس خاطرنشان کرد: خوشبختانه این بار تلاش های نیمه کاره گذشته تا حدی پیش رفت و اسناد آمایش سرزمین همه استان های کشور تهیه شد؛ هر چند که این اسناد نیز دارای ضعف های فراوان بوده، با اسناد آمایش استان های دیگر هماهنگ نیست و اصل تقدم و تاخر اسناد آمایش ملی و استانی در مورد آنها رعایت نشده است؛ اما نفس تدوین این اسناد خود اقدام مبارکی محسوب می شود.

وی در تشریح اصل تقدم و تاخر اسناد آمایش ملی و استانی، توضیح داد: این موضوع به این معنا است که ابتدا باید سند ملی آمایش سرزمین تدوین می شد و سپس مبتنی بر آن نقش استان ها در توسعه ملی در اسناد آمایش استانی تعیین می گشت اما به هر حال، اکنون نیز اسناد آمایش استانی با سند ملی تهیه شده به هماهنگی لازم نرسیده و باید بر این مهم همت گماشت.

نگاهداری ادامه داد: در مورد خود سند ملی آمایش نیز که در اسفند ماه سال 1399 و در اواخر دولت قبل به تصویب رسیده است، هر چند تهیه و تصویب یک سند در زمینه آمایش سرزمین ملی قابل تقدیر بوده و می توان این تلاش را فاز صفری برای تدوین کامل سند مذکور در نظر گرفت اما این سند همانطور که در ادامه تبیین می شود هنوز سند کامل، قابل اعتماد و اجرایی محسوب نمی شود.

وی افزود: سند ملی آمایش سرزمین پس از ترسیم یک چشم انداز برای افق 1424 و بیان 5 هدف اصلی، به ارائه 24 راهبرد و 225 سیاست سرزمینی پرداخته و در ادامه سازمان فضایی مطلوب و نیز الزامات تحقق و اجرایی شدن سند را برشمرده است.

علاوه بر اینکه بسیاری از راهبردها و سیاست ها ماهیتا از جنس هدف بوده یا به شکل کلی بیان شده، هیچ اولویت بندی و زمان بندی در مورد آنها وجود ندارد و به عبارت دیگر، محدودیت های زمان، بودجه و ظرفیت اجرایی کشور را در نظر نگرفته است.

رییس مرکز پژوهش های مجلس عنوان کرد: در بخش الزامات سند مشاهده می شود که برخی از مهمترین تصمیمات و انتخاب هایی که باید در سند ملی آمایش سرزمین، به عنوان سندی که به دنبال تمرکز زدایی و تعادل بخشی میان سه عامل انسان، فعالیت و فضا است، تعیین تکلیف می شد، در کمال تعجب به آینده موکول شده است که از جمله آنها می توان به مواردی چون تعیین اولویت های صنعتی ملی و استانی در ماده 13، تعیین الگوی کشت ملی و منطقه ای در ماده 12، تهیه پیش نویس مصوبه آب قابل برنامه ریزی در ماده 11، تعیین منطقه بندی آمایشی و تدوین اسناد آمایش منطقه ای در ماده 8، تبیین الگوی توزیع فضایی و محدوده مناطق آزاد و ویژه اقتصادی در ماده 15 و تدوین لایحه اصلاح قانون تقسیمات سیاسی کشور در ماده 10 اشاره کرد.

وی افزود: بدین ترتیب، تدوین کنندگان سند ملی آمایش سرزمین با ارائه بخش الزامات تحقق و اجرایی شدن سند به شکل ضمنی بر خلاء های اصلی سند و بخش هایی که باید در سند تعیین تکلیف می شد اما نشده، اذعان کرده اند و بنابراین مبنا قرار دادن این سند ناقص در هر قانون یا سند دیگر اشتباه است و بهتر آن است که دولت به تکمیل و اصلاح این سند بپردازد.

نگاهداری خاطرنشان کرد: زمانی که اسناد ملی و استانی آمایش سرزمین در آخرین ماه های دولت قبل بدین شکل ناقص تصویب شد، کارشناسان منتظر بودند تا مواجهه دولت جدید را نسبت به این اسناد مشاهده کنند که آیا دولت جدید این اسناد را رد کرده و اقدام به تهیه اسناد جدید می کند یا به اصلاح و تکمیل اسناد موجود مبادرت می ورزد.

وی ادامه داد: عدم رد اسناد قبلی توسط دولت جدید و نام بردن از اسناد آمایش سرزمین در سخنرانی ها و اسناد رسمی مانند لایحه بودجه سال 1401، تایید ضمنی این اسناد مصوب اما ناقص توسط دولت جدید بود.

اما اگر این چنین است نیز باید توجه داشت که ظروف زمانی که در سند ملی آمایش سرزمین برای تکمیل سند در نظر گرفته شده اکنون منقضی شده است.

اکثر احکام الزامات تحقق و اجرایی شدن این سند دارای بازه زمانی یکسال است و با توجه به اینکه در اسفند ماه سال 1400 این محدوده زمانی به پایان رسیده است، باید اکنون دولت نسخه کامل سند ملی آمایش سرزمین را ارائه دهد.

حتی در صورت تکمیل سند ملی نیز گام هایی مانند هماهنگ سازی اسناد آمایش استانی با سند ملی کامل شده و ارائه یک برنامه عملیاتی که با توجه به محدودیتهای زمان و نیز منابع مالی به اولویت بندی و زمان بندی سیاست ها و راهبردها بپردازد، باقی می ماند.

رییس مرکز پژوهش های مجلس یکی از اصلی ترین مباحثی که باید در اسناد آمایش سرزمین تعیین تکلیف می شد را بحث فعالیت به عنوان جهت دهنده اصلی اسناد دانست و گفت: همانطور که ذکر شد، در سند ملی آمایش سرزمین تصویب شده تعیین تکلیف این فعالیت چه در قالب اولویت های صنعتی و چه در قالب الگوی کشت به آینده موکول شده است.

در این میان چهار تلاش تدوین سند استراتژی توسعه صنعتی کشور که آخرین آنها مبتنی بر بند الف ماده46 قانون برنامه ششم توسعه بود، ناکام بوده و اخیراً مقام معظم رهبری لزوم تدوین برنامه صنعت را متذکر شدند و رییس جمهور محترم نیز دستوراتی در خصوص پیگیری این امر به معاون اول خود داده اند و بدین ترتیب پنجمین تلاش ملی برای تدوین این استراتژی آغاز شده است.

وی افزود: اگر سند ملی آمایش سرزمین کامل بود نه تنها اولویت های صنعتی کشور در سطح ملی مشخص بود بلکه جانمایی این اولویت های صنعتی در پهنه کشور و اولویت های صنعتی هر استان نیز تعیین شده بود.

نگاهداری تاکید کرد: نفس انتقاد مقام معظم رهبری و نیز دستور رییس جمهور نشان می دهد که نه این امر در سند ملی آمایش سرزمین مصوب صورت گرفته و نه در بازه زمانی یک سال گذشته این تکلیف انجام شده است و بنابراین نباید دولت محترم، خود و دیگران را در داشتن اسناد ملی و استانی آمایش سرزمین به اشتباه بیاندازد.

وی ادامه داد: باتوجه به مطالب مطرح شده انتظار می رود سازمان برنامه و بودجه به عنوان نهاد برنامه ریزی کشور و مرکز پژوهش های توسعه و آینده نگری ذیل آن به عنوان متولی تهیه و مدیریت سند ملی آمایش سرزمین رویکرد خود را نسبت به اسناد آمایش به شکل شفاف بیان کنند  و در صورتی که امکان ارائه نسخه کامل آن در آینده ای نزدیک متصور است، با در نظر گرفتن این امر که افق سند ملی آمایش 25 ساله است و با عنایت به نزدیک شدن به تدوین برنامه پنج ساله هفتم توسعه باید بتوانند برنامه ای پنج ساله برای توسعه استان های کشور را جهت درج در برنامه هفتم از اسناد آمایشی تهیه شده اخذ و ارائه نمایند.

نگاهداری یادآور شد: اصلاح و تکمیل اسناد آمایش ملی و استانی و به اشتراک گذاشتن آن با نخبگان ملی و استانی و توده مردم این نوید را می دهد که حاکمیت برای توسعه کشور و مناطق برنامه دارد.

دستاورد جانبی وجود اسناد مذکور می تواند در جهت گیری های دولت در سفرهای استانی نمایان شود.

به عبارت دیگر وعده های سفرهای استانی مسئولین مبتنی بر کار کارشناسی و با افق بلند مدت محسوب خواهند شد.

رییس مرکز پژوهش های مجلس در پایان تاکید کرد: همانطور که ذکر شد اسناد آمایش مصوب اسفند 1399 ناقص بوده و ضروری است دستگاه های متولی با پذیرش نقاط ضعف و خلاء های موجود، در یک بازه زمانی مشخص به تکمیل و اصلاح اسناد مذکور پرداخته و سپس گام هایی برای اجرایی شدن آن ها طراحی نمایند.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: آمایش سرزمین - رییس مرکز پژوهش های مجلس - مرکز پژوهش های مجلس - سرزمین - آمایش - اسناد رسمی - مرکز پژوهش های - برنامه - اسناد - کشور - توسعه - منطقه - اتکا - رسمی - قابل - برنامه ریزی - تدوین - فضایی - پژوهش - توسعه کشور - رییس - مجلس - خبرگزاری - خبرنگار - مطالعات - دولت ها - نیم قرن - فعالیت - استانی - حاکمیت

آخرین اخبار سرویس:
اجتماع بزرگ امت رسول الله عصر امروز در میدان انقلاب تهران برگزار می شود

بیانیه جمعی از دفتر جامعه اسلامی دانشجویان دانشگاه های سراسر کشور در محکومیت سو استفاده معاندین از وقایع اخیر

آغاز پروازهای تهران- مونیخ هواپیمایی هما از امروز

واریز پاداش پایان خدمات بازنشستگان تا این تاریخ؟

افزایش ناوگان و شلوغی اتوبوس های منتهی به حرم امام رضا (ع) که همچنان پا برجاست | فعالیت 4 خط اتوبوس به صورت شبانه روزی در مشهد

بازداشت 450 آشوب گر در مازندران/ دستگیری چند عضو داعش و کومله در اغتشاشات اخیر

اجتماع عزاداران همدانی و محکومیت اغتشاشات اخیر

اقامه عزای رحلت رسول خاتم(ص) و شهادت امام حسن(ع) در گرگان برگزار شد

اجتماع بزرگ امت رسول الله در اصفهان/ پاسخ تند مردم به ساختارشکنی آشوبگران + تصاویر

آیین تشییع شهید گمنام در کرمان برگزار شد + تصویر

عزاداری 28 صفر در بازار تهران

لیز چنی: حاضرم برای آنکه ترامپ نامزد جمهوری خواهان نشود حزب را ترک کنم

سفر سینمایی درآخرین روزهای صفر

شهادت بسیجی ارومیه ای بدست اغتشاش گران+ بیانیه سپاه

مشت های گره خورده دهه هشتادی و نودی انقلاب به دشمنان + عکس

ضرورت پیگیری مطالبات مردم در فضای آرام و به دور از تنش/ اهانت به قرآن و مقدسات خط قرمز ماست

استخدام آشپز، کمک آشپز و نیروی خدمه برای مجتمع آموزشی راه رشد در تهران

تشییع پیکرهای شهدا همراه با سوگواری «امت رسول الله(ص)»

استخدام شرکت یکتا پخش ماندگار بیستون

بازگشت پیکر 3 شهید دفاع مقدس به آغوش خانواده

صدور کیفرخواست برای 14 نفر در پرونده ترور شهید فخری زاده

پیاده روی دلدادگان رسول عظیم الشان اسلام و کریم اهل بیت در بوشهر

وزیر کشور از مجروحان فراجا عیادت کرد

برگزاری جلسه قرارگاه مرکزی خدمت رسانی به زائران رضوی به ریاست نماینده ویژه رییس جمهور در مشهد

محمد نجم تشییع پیکر شهید مدافع امنیت در گرمسار

علی محمد خادم حسینی سیل انزجار مردم آباده علیه آشوب

راهپیمایی عزاداران شهرکردی علیه آشوبگران

کشته شدن یک بسیجی در ارومیه

Masuod Noferesti تشییع پیکر شهید دفاع مقدس در بیرجند

صدور کیفرخواست برای 14 نفر در پرونده ترور شهید فخری زاده

درگذشت یک بسیجی در ارومیه

وقف نیازمند اموال فراوان نیست/ با دارایی اندک هم می توان واقف بود

پیامبر(ص) اسلام، چراغ راه و سراج منیر است

وزیر بهداشت: کمبود سرم و دارو نداریم| آمادگی 2 بیمارستان صحرایی و 168 پایگاه سلامت برای خدمات رسانی به زائران رضوی

گلباران پلیس توسط دهه هشتادی ها

اجتماع عزاداران شهرکردی علیه آشوبگران

Masuod Noferesti بازگشت پیکر بسیجی شهید «حسین یوسفی» پس از 38 سال

استخدام کارشناس HSE با بیمه و پاداش در شرکت رستا نخ سپیدان در اصفهان

استخدام کارشناس سخت افزار با بیمه، بیمه تکمیلی و پاداش در رستا نخ سپیدان

حضور سرزده رییس قوه قضاییه در مقر فرماندهی یگان امداد فراجا

خبرسازی به اسم تسنیم؛ برنامه اجتماع امروز علیه آشوبگران لغو نشده است

اغتشاشگران پیاده نظام دشمنان قسم خورده انقلاب

اطلاعات سپاه یکی از سردسته های اغتشاشگران را با پوشش زنانه بازداشت کرد

مردم عزادار قم در سالروز شهادت پیامبر اکرم(ص) و سبط اکبرش به سوگ نشستند

پویش بزرگ دلنوشته ای برای «شهید آرمانی من» در اردبیل اجرا می شود

صدور کیفرخواست برای 14 نفر در پرونده ترور شهید فخری زاده

تاکید اژه ای بر برخورد بدون مماشات با عناصر اصلی و حرفه ای اغتشاشات اخیر| دروغ پراکنی ها خللی در ارائه فراجا ایجاد نکرد

اجتماع بزرگ گرگانی ها برای محکوم کردن فتنه گران و اغتشاشات اخیر

اجتماع بزرگ گرگانی ها برای محکوم کردن فتنه گران و اغتشاشات اخیر

استخدام منشی و مسئول دفتر برای شرکت سنجش آزمون اکسین در اصفهان

خروش عزاداران نبوی در همدان/ امام جمعه ملایر: سبلریتی هایی که باعث اغتشاش شدند باید خسارت پرداخت کنند

صدور قرار مجرمیت برای 14 نفر در پرونده ترور محسن فخری زاده

استخدام مهندس مکانیک در شرکت نساجی رستا نخ سپیدان در شهرک صنعتی مورچه خورت

رییسی: مردم تبریز از آشوب طلبان و اخلال گران نظام ابراز انزجار کردند / مردم ولایتمدار این شهر اجازه نخواهند داد امنیت، از سوی معارضان جمهوری اسلامی، خدشه دار شود

اجتماع بزرگ عزاداران نبوی در همدان

مردم در اجتماع بزرگ امت رسول الله (ص) حرف اصلی شان را خواهند زد

اهدای نشان فداکاری به «امیر محمدی فر»

صدور قرار مجرمیت و کیفرخواست برای 14 نفر در پرونده ترور شهید فخری زاده

بسیجی مجروح در اغتشاشات ارومیه به شهادت رسید

برگزاری اجتماع بزرگ دانشگاهیان رضوی گیلان به مناسبت شهادت امام رضا (ع)

آغاز صدور کارت ملی برای ایرانیان مقیم آمریکا

اجتماع بزرگ عزاداران نبوی در همدان برگزار شد

محمدرضا فربود تشییع پیکر سه شهید در شیراز

استخدام مهندس برق در شرکت نساجی رستا نخ سپیدان در شهرک صنعتی مورچه خورت

آشنایی با سوابق اعضای جدید مجمع تشخیص مصلحت نظام

بسیجی مجروح در اغتشاشات به شهادت رسید | سپاه بیانیه داد | اعلام زمان مراسم تشییع

برپایی سفره احسان و غذای نذری در آران و بیدگل

اجتماع بزرگ امت رسول الله در بجنورد

برگزاری تجمع هیأت های مذهبی و مردم قم در محکومیت آشوب های اخیر+تصاویر

صدور کیفرخواست برای 14 نفر در پرونده ترور شهید فخری زاده

تشییع پیکر سه شهید در شیراز

اهتزاز پرچم مقاومت در مدرسه

صلح امام حسن(ع)؛ مصداق بارز امر به معروف و نهی از منکر

استخدام کارشناس منابع انسانی با بیمه، بیمه تکمیلی و پاداش در اصفهان

28 سفر سالروز رحلت پیامبر نور و رحمت (ع)

جنس و نقش انگشتری رسول خدا(ص) چه بود؟

اجتماع هیئات مذهبی امروز در لرستان

اینفوگرافی/ مرور مهمترین رویدادهای زندگی امام حسن (ع)

اجتماع بزرگ عزاداران نبوی در همدان

دفاع صریح علامه حسن زاده از امام خامنه ای در فتنه 88 آبی بر آتش بود

دستگاه قضا با سران اغتشاشات، قاطع و عبرت آموز برخورد کند

صدور قرار مجرمیت و کیفرخواست برای 14 نفر در پرونده ترور شهید فخری زاده

شهیدی دیگر در راه امنیت ایران/بسیجی مجروح در اغتشاشات ارومیه به شهادت رسید

اجتماع بزرگ عزاداران قزوینی علیه اغتشاشگران

شهیدی دیگر در راه امنیت ایران/بسیجی مجروح در اغتشاشات ارومیه به شهادت رسید

رضا حیدری خروش انقلابی مردم استان مرکزی در محکومیت فتنه گران

تجمع «امت رسول الله» در فارس / استکبار باز هم شکست خورد

اجتماع بزرگ امت رسول الله عصر امروز در میدان انقلاب تهران برگزار می شود

عزاداری مردم خراسان رضوی در سوگ رحلت رسول اکرم (ص) و شهادت امام حسن (ع)

اهدای نشان فداکاری به «امیر محمدی فر»

اجتماع مردم قبله تهران در محکومیت اغتشاشگران

وزیر کشور: دستگاه قضا با سران اتفاقات اخیر «قاطع، سریع و عبرت آموز» برخورد کند

تشییع پیکر شهید مدافع امنیت در گرمسار+تصاویر

عزاداری سالروز رحلت پیامبر اکرم (ص) و شهادت امام حسن مجتبی (ع) در خراسان رضوی

خراسان جنوبی سوگوار رحلت پیامبر اسلام (ص) و شهادت امام حسن مجتبی (ع)

بررسی ابعاد یک جنایت تاریخی؛ توطئه ترور تا عهدنامه ای برای قتل وصی پیامبر(ص)

برگزاری اجتماع بزرگ دانشگاهیان رضوی گیلان به مناسب شهادت امام رضا (ع)

خاطرات روز های جنگی پرستاران خواندنی شد/ «نان سال های جنگ» مقاومت زنان روستایی

عضو دولت دهم: احمدی نژاد یکی از مدافعان شدید گشت ارشاد بود

خبر جدید از پرونده ترور شهید فخری زاده

کشور همچنان از فقدان اسناد رسمی قابل اتکا آمایش سرزمین رنج می برد

کشور همچنان از فقدان اسناد رسمی قابل اتکا آمایش سرزمین رنج می برد