مطالب مرتبط:
پایان مذاکرات وین| متن نهایی توافق آماده شد؟
آماده شدن متن نهایی توافق در وین تا چند ساعت آینده؟ | واکنش مهم یک مقام وزارت خارجه
پولیتیکو از احیای برجام در وین خبر می دهد | متن نهایی احیای برجام هنوز باز است!
خبر آماده شدن متن نهایی توافق در مذاکرات غیرواقعی است!
متن توافق برجام نهایی شد؟| واکنش یک مقام وزارت امور خارجه ایران
-61 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 18 مرداد 1401 ساعت 01:572022-08-08سياسي

متن توافق در وین نهایی شد؟ ؛ تصمیم گیرنده مشخص است | تاکتیک مذاکراتی نخ نما که لو رفته است!


تاکنون هیچ متن توافقی در وین قطعی نشده و جمهوری اسلامی ایران نیز پیش از این به صراحت خواسته های خود را مطرح و ایده هایی را هم پیشنهاد داده است و آنکه اکنون باید تصمیم بگیرد، - به گزارش سایت قطره و به نقل ازهمشهری آنلاین، دور جدید مذاکرات رفع تحریم پس از وقفه ای پنج ماهه روز پنجشنبه 13 مرداد ماه در شهر وین آغاز شد و عصر روز دوشنبه 17 دی ماه بعد از رایزنی ها در سطوح مختلف بین هیأت های حاضر از جمله هیأت مذاکره کننده ایران به ریاست علی باقری مذاکره کننده ارشد جمهوری اسلامی ایران درباره موضوعات باقیمانده پایان یافت و هیأت ها وین را به مقاصد پایتخت هایشان ترک کردند.

این مذاکرات پس از آن صورت گرفت که بورل اعلام کرد که پیشنهادی را روی میز گذاشته که در آن، رفع تحریم ها و گام های هسته ای برای احیای برجام به تفصیل شرح داده شده است.

در این پنج روز هیأت های ایران، روسیه، چین و اتحادیه اروپا و همچنین هیأت آمریکا به ریاست رابرت مالی نماینده آمریکا در امور ایران در وین حضور داشتند و همچون سابق رایزنی های غیرمستقیم بین ایران و آمریکا به واسطه انریکه مورا در جریان بود.

البته مذاکره کنندگان ارشد سه کشور اروپایی در وین حضور نداشتند و کارشناسان آن ها گفت وگوها را دنبال کردند.

دوشنبه 17 مرداد ماه و در پنجمین روز این مذاکرات، ادعاهایی از سوی برخی رسانه های غربی از جمله وال استریت ژورنال مطرح شد درباره اینکه متن توافق تا چند ساعت دیگر نهایی می شود و البته این ادعا از سوی یک مقام وزارت خارجه ایران رد و اعلام شد که با توجه به ادامه بحث ها درباره چند موضوع مهم باقی مانده، هنوز در مرحله ای قرار نداریم که از نهایی شدن متن توافق در وین سخن بگوییم.

البته انریکه مورا هماهنگ کننده گفت وگوها یکشنبه شب 16 مرداد ماه در اظهاراتی با بیان اینکه مذاکرات رفع تحریم ها در وین پیشرفت داشته گفت که بزودی این گفت وگوها پایان می یابد.

وی با بیان این که کاملاً درباره پیشرفت مذاکرات خوش بین هستم، اضافه کرد: پیش می رویم و انتظار دارم مذاکرات را بزودی ببندیم.

از سوی دیگر، میخاییل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان های بین المللی مستقر در وین هم گفت: 5 دقیقه یا 5 ثانیه با خط پایان فاصله داریم.

مذاکرات به ویژه برای ایرانی ها و آمریکایی ها حساس است.

نمی توانم ضمانت کنم، اما برداشت موجود این است که گفت وگوها در مسیر درست پیش می رود.

علاوه بر این، عصر دوشنبه یک مقام اتحادیه اروپا در اظهاراتی مدعی شد که متن نهایی توافق در وین آماده شده و در اختیار طرف ها قرار گرفته و اعلام کرد که مذاکرات روز دوشنبه پایان می یابد.

بعد از آن بود که یک مقام ارشد وزارت امور خارجه ایران از ارائه چند ایده درباره برخی موضوعات باقیمانده از سوی انریکه مورا به طرف ها خبر داد و اعلام کرد که ایران پاسخ و ملاحظات اولیه خود را منتقل کرده، اما در عین حال نیازمند بررسی جامع است و جمهوری اسلامی ایران نظرات و ملاحظات تکمیلی خود را به مورا و سایر طرف ها منتقل خواهد کرد.

این مقام ایرانی افزود: در 4 روز گذشته مذاکرات فشرده ای در خصوص چند موضوع باقی مانده برای اطمینان از تامین ملاحظات و نگرانی های کشورمان برگزار شد.

در جریان این گفت وگوها ما مواضع خود را با طرف های مقابل به اشتراک گذاشتیم و در برخی موضوعات نیز پیشرفت های نسبی حاصل شد.

بدون تردید اصل اساسی برای ما حراست از حقوق و تأمین منافع ملت ایران است.

احقاق این حقوق و تامین منافع و تضمین اجرای پایدار تعهدات طرف مقابل و جلوگیری از تکرار رفتارهای غیرقانونی آمریکا دغدغه جدی تیم مذاکره کننده است.

از سوی دیگر عصر دوشنبه حسین امیرعبداللهیان و جوزپ بورل مسؤول سیاست خارجی اتحادیه اروپا تلفنی گفت وگو کردند و امیرعبداللهیان خطاب به بورل گفت که توافق نهایی باید تأمین کننده حقوق و منافع ملت ایران باشد و رفع پایدار و موثر تحریم ها را تضمین کند.

جوزپ بورل هم در این گفت وگوی تلفنی اظهار داشت :معتقدم در دور اخیر گفت وگوهای وین، پیشرفت نسبی حاصل شده است.

ارزیابی من از این مرحله مذاکرات مثبت است.

ما به عنوان هماهنگ کننده به تلاش های خود برای نزدیک تر کردن دیدگاه ها تا رسیدن به نتیجه خوب برای همه طرف ها ادامه خواهیم داد.

امیرعبداللهیان هم ابراز امیدواری کرد که با واقع بینی و اجتناب از اتخاذ مواضع غیرسازنده، به خصوص از سوی آمریکا، مسیر دستیابی به توافق هموار شود.

انداختن توپ در زمین ایران تنها یک تاکتیک مذاکراتی نخ نما حال در این میان، هر چند انریکه مورا هماهنگ کننده گفت وگوها ایده هایش درباره موضوعات باقیمانده را به عنوان متن نهایی تعبیر کرده، ولی منابع آگاه در این خصوص تأکید کرده اند که هنوز متنی در این خصوص نهایی نشده و صرفا ایده هایی است که از سوی مورا مطرح شده که تصمیم گیری درباره آن در پایتخت ها اتخاذ خواهد شد و در حقیقت توافق و مفاد آن در حوزه اختیارات طرف های مذاکره کننده است.

در این زمینه مقامات جمهوری اسلامی ایران بارها بر حراست از حقوق و تأمین منافع ملت ایران تأکید کرده اند.

براساس اعلام نظر مقامات ایرانی، متن نهایی بایستی حقوق و منافع این ملت به خصوص منافع کامل اقتصادی آنها را تامین کرده و این اطمینان را ایجاد کند که رفع تحریم ها به صورت پایدار و موثر اتفاق خواهد افتاد.

ایران مواضع خود را صراحتا به هماهنگ کننده اروپایی منتقل کرده و می کند.

آنکه باید تصمیم بگیرد، همان طرفی است که از توافق خارج شده است، یعنی ایالات متحده آمریکا.

بدیهی است انداختن توپ در زمین ایران تنها یک تاکتیک مذاکراتی نخ نما است و واشنگتن نمی تواند با این ابزار رسوا، از مسؤولیت خود شانه خالی کند.

همانگونه نیز که پیش از این مقامات ایرانی اعلام کردند ایران به دنبال توافق خوب، قوی و پایدار است و بارها نیز خواسته های ایران به طرف های مقابل منتقل شده و همواره نیز ایده ها و ابتکاراتی از سوی ایران مطرح شده که نمونه اخیر آن در هفته منتهی به این دور از مذاکرات در اختیار طرف های مقابل قرار گرفت.

هیأت مذاکره کننده جمهوری اسلامی ایران در این دور از مذاکرات دیدگاه ها و مواضع اصولی خود را درباره چند موضوع باقیمانده از جمله ادعاهای به اصطلاح پادمانی و موضوع رفع پایدار تحریم ها با هدف کمک به پیشبرد مذاکرات و تسهیل دستیابی به توافق به انریکه مورا ارائه کرد.

در همین خصوص یکی از مسائلی که باید در این توافق لحاظ شود، ادعاهایی است که دست مایه سؤالات آژانس بین المللی انرژی اتمی قرار گرفته است.

بر این اساس، در صورتی که توافقی حاصل شود و به تبع آن باز هم برنامه هسته ای ایران مثل قبل دچار محدودیت هایی شود، نباید هر چند وقت یک بار ادعاهایی بی اساس درباره برنامه صلح آمیز هسته ای ایران مطرح و مبنایی شود برای طرح سوالات توسط آژانس.

در همین خصوص نیز امیرعبداللهیان در گفت وگوی تلفنی اخیرش با آنتونیو گوترش دبیرکل سازمان ملل گفت: همکاری جمهوری اسلامی ایران با آژانس بین المللی انرژی اتمی استمرار دارد.

اما معتقدیم آژانس باید با فاصله گرفتن از موضوعات انحرافی و غیرسازنده سیاسی و از مسیر فنی موضوعات باقیمانده پادمانی را به طور کامل حل و فصل کند.

هشتمین دور مذاکرات رفع تحریم ها 20 اسفند ماه سال گذشته در وین دچار وقفه شد و پس از سفری که بورل در اوایل تیرماه به تهران انجام داد توافق شد که مذاکرات از سر گرفته شود که بر همین اساس روزهای هفتم و هشتم تیر ماه این مذاکرات در دوحه به صورت غیرمستقیم بین ایران و آمریکا و به واسطه انریکه مورا برگزار شد.

ایران این مذاکرات را مثبت خواند و آمریکا مدعی شد که ایران درخواست های فرابرجامی مطرح کرده که این ادعا از سوی حسین امیرعبداللهیان رد شد و در نهایت در پی رایزنی ها و تبادل پیام هایی که صورت گرفت مقرر شد مذاکرات در وین برگزار شود که این اتفاق روز پنجشنبه 13 مرداد رخ داد.


کلید واژه ها: جمهوری اسلامی ایران - جمهوری اسلامی - مذاکرات - ایران - رفع تحریم - هیأت - پیشنهاد - مذاکره - اسلامی - جمهوری - رفع تحریم ها - احیای برجام - تصمیم - توافق - تحریم - باقیمانده - رایزنی ها - علی باقری - داده - پیشنهادی - هایی - تحریم ها - پنجشنبه - شهر وین - هسته ای - پایتخت - تاکتیک - دوشنبه - همشهری - گیرنده

آخرین اخبار سرویس:
برگزاری یادواره شهدا در گل تپه

هشدار درباره افزایش بی سابقه شبهه افکنی در ذهن نوجوانان

دشمن هرگزدست از توطئه علیه نظام اسلامی برنخواهد داشت

حضور رییس جمهور در سارمان ملل نشان از قدرت ایران است.

دستگاه های متولی در امر جهاد تبیین برنامه ریزی دقیق انجام دهند

قانون با سلبریتی های بی تدبیر برخورد کند/ خاموش شدن آتش اغتشاشات با حضور مردم

قانون با سلبریتی های بی تدبیر برخورد کند/ خاموش شدن آتش اغتشاشات با حضور مردم

شورای تامین سیستان و بلوچستان: اوضاع زاهدان در کنترل نیروهای امنیتی است

تاکید بر ارتقای سطح علمی و تربیتی دانش آموزان همزمان با آغاز بهار علم و دانش

تلاش دست نشانده های معاندین، برای ناامن کردن زاهدان

امام جمعه قزوین: دستگاه قضایی با عوامل پشت صحنه فتنه قاطعانه برخورد کند

امام جمعه قزوین: دستگاه قضایی با عوامل پشت صحنه فتنه قاطعانه برخورد کند

ناآرامی و تجمع در زاهدان| خبرگزاری دولت: به کلانتری حمله و آن را به رگبار بستند| چندین نفر کشته شدند

حضور رییس جمهور در سارمان ملل نشان از قدرت ایران است .

دشمنان با دروغ به دنبال بمباران باور ها و قطع امید های ملت ما هستند

امام جمعه خرم آباد: دشمن به دنبال تنزل دادن قدر و منزلت بانوان است

توزیع بیش از چهار هزاربسته لبنیاتی بین نیازمندان در جاسک

ضبط گذرنامه مهران مدیری در بدو ورود

تکلیف جاماندگان مشخص شد؛ چه کسانی سهام عدالت می گیرند؟

مبارزه با منافقان تاکید قرآن کریم است

مهران مدیری به کشور برگشت

لزوم تلاش عملی و اختصاص بودجه لازم برای تحقق همه جانبه جهاد تبیین

امام جمعه زنجان: در سال های 77 و 88 فتنه هایی پیچیده تر از اغتشاشات اخیر در کشور رخ داد

نام مهسا امینی در برگه نماینده پارلمان لبنان

اطلاعیه مهم شورای تامین سیستان و بلوچستان

آذری جهرمی: فیلتر کردن نتیجه ندارد

میدان مناظره علمی برای نسل جوان باز شود

حضور به موقع علیه دسیسه های دشمن

پیام تسلیت رییسی در پی درگذشت حاج محسن لبانی

تست شخصیت: در نگاه اول چه چیزی توجه شما را جلب کرد؟

جنجال دختری به نام هلیا/ هلیا نوه مصباح یزدی است؟

با هنجار شکنان باید برخورد قانونی شود

مهران مدیری به کشور برگشت؛ گذرنامه اش ضبط شد | مدیری بازداشت می شود؟

حضور به موقع علیه دسیسه های دشمنان

امام جمعه موقت زاهدان: هوشیاری ملت ایران فتنه اخیر را خنثی کرد

دومای روسیه در جریان الحاق دونباس قرار گرفته است

غرب دچار معیارهای دوگانه و تناقض شده است

مهران مدیری به کشور بازگشت

تسلیت رییسی به مناسبت درگذشت حاج محسن لبانی، یار دیرین امام و رهبری

به کجا رساندیدمان؟!

پیک زیارتی مشهد یک مسئله ملی است

معرفی جاذبه های موزه قصر آیینه شهر یزد

357 زندانی جرایم غیرعمد از زندان های استان کردستان در هفته دفاع مقدس آزاد شدند

تاکید بر تشکیل دولت لبنان بدون دخالت خارجی

تجدید میثاق نوجوانان و جوانان با شهدا

توزیع بیش از چهار هزاربسته لبنیاتی بین نیازمندان درجاسک

مهران مدیری به کشور برگشت | گذرنامه مهران مدیری ضبط شد | مدیری بازداشت می شود؟

سفارت ایران در لیسبون نخستین شناسنامه فرزند مادر ایرانی را صادر کرد

تجربه جدید کتابخوانی دیجیتال با دستگاه کتابخوان

امام جمعه دماوند: آتش بیاران معرکه فتنه باید تعقیب و مجازات شوند

خواب غفلت نهادهای فرهنگی با وجود روی آوردن دشمن به جنگ نرم

مصوبات گردهمایی اتحادیه تشکل های قرآنی اعلام شد

زنان بدسرپرست و زندانی سوژه رادیو شدند

خیابان ها خاموش نیستند چون تصویر آینده برای بسیاری تیره است | شرط آرامش در فردای اعتراضات | کسی انتظار ندارد نظام سیاسی ناگهان واقعیت ها را تغییر دهد

مهران مدیری به کشور بازگشت/ ضبط گذرنامه در بدو ورود

فضای مجازی قانونمند شود

رییس جمهور درگذشت حاج محسن لبانی را تسلیت گفت

بیانیه مشترک دانشگاه های استان مرکزی در محکومیت اغتشاشات اخیر

مهران مدیری به کشور بازگشت

نیازمند تقویت اعتماد بین مردم و مسئولان هستیم

دشمنان به غرور ملی و دینی ایرانی ها پی بردند

پیام تسلیت رییسی در پی درگذشت حاج محسن لبانی

لزوم تلاش عملی واختصاص بودجه لازم برای تحقق همه جانبه جهاد تبیین

راهبرد ما در تولید صنایع نظامی؛ گفتمان پیشرفت و مقاومت است

پیام تسلیت رییس جمهور درپی درگذشت آقای حاج محسن لبّانی

تصاویر/ جلسه قرارگاه تثبیت اعتقادی خوزستان

مهران مدیری به ایران برگشت + عکس

مهران مدیری وارد کشور شد/ گذرنامه مدیری ضبط شد

مهران مدیری به ایران برگشت

مسئولان فقط می خواهند اعتراضات را «جمع» کنند/ مردم باید حرف آخر را بزنند

امام جمعه بندرعباس: دستگاه قضا با سران اغتشاشات باید با اشد مجازات برخورد کند

امام جمعه ایلام: امروز انقلاب اسلامی مقتدرتر از گذشته به پیش می رود

گزیده خطبه های نماز جمعه شهر های کهگیلویه وبویراحمد

امام جمعه قزوین: دستگاه قضایی با عوامل پشت صحنه اغتشاشات برخورد قاطع کند

انتقادواعتراض قانونی آری؛ آشوب و ناآرامی هرگز

تسلیت رییسی به مناسبت درگذشت حاج محسن لبانی

نصراللهی: عملیات رسانه ای دشمن در اغتشاشات مغایرت های زیاد با واقعیت داشت

آب پاکی نماینده ویژه آمریکا روی دست ایران

دستگاه قضا با آشوبگران قاطعانه برخورد کند

قوه قضاییه آشوب گران را به جای خود بنشاند

بیانیه پایانی مجمع مدیران عامل تشکل های قرآنی کشور

فرمانده قرارگاه شمال شرق ارتش: اجازه تعرض به خاک ایران از سوی هیچ کشوری را نمی د هیم

امام جمعه همدان: آشوب در جامعه مضرات تحریم را تقویت می کند

چشم رسانه سعودی کم سو شد/ دروغ جدید این بار درباره سخنرانی رییس جمهور + تصاویر

اکثر دانشجویان بازداشتی دانشگاه تهران آزاد شده اند

کنعانی: حق ایران برای دفاع از امنیت ملی از مبدا هر قلمرویی محفوظ است

آیت الله دری نجف آبادی: فرهنگ دفاع مقدس نسخه شفابخش ملت برای عبور از مشکلات است

تجربه 88 مانع از گسترش حوادث اخیر شد!

باید از دل تهدیدات فرصت بسازیم | امنیت این کشور قابل مسامحه نیست

قوه قضاییه آشوب گران را به جای خود بنشاند

عملکرد کارکنان نظامی و انتظامی در کنترل اتفاقات اخیر قابل تقدیر است

عملکرد کارکنان نظامی و انتظامی در کنترل اتفاقات اخیر قابل تقدیر است

 پیک زیارتی مشهد، نه یک مناسبت استانی، بلکه یک مسئله ملی است

رییس کمیته امداد: اعتبارات صندوق قرض الحسنه امداد ولایت همگی درخدمت مددجویان و محرومان

ایران به استراتژی نوین دفاعی دست یافته است

بهت آورترین روایت های رسانه ای اعتراضات ایران | مطالبه «زن - زندگی - آزادی» جنسیتی است و باید جدی گرفت | راه حل اعتراضات اخیر گفتگو است نه سرکوب

500 بسته نوشت افزار در اختیار دانش آموزان نیازمند استان بوشهر قرار می گیرد

اقتدار نیروی انتظامی مایه مباهات نظام است

نماینده، ولی فقیه در سپاه: راهبرد ما در تولید صنایع نظامی، گفتمان پیشرفت و مقاومت است

خبر مهم برای معلمان و فرهنگیان/ آغاز پرداخت اولیه از فردا یکشنبه

متن توافق در وین نهایی شد؟ ؛ تصمیم گیرنده مشخص است | تاکتیک مذاکراتی نخ نما که لو رفته است!

متن توافق در وین نهایی شد؟ ؛ تصمیم گیرنده مشخص است | تاکتیک مذاکراتی نخ نما که لو رفته است!