مطالب مرتبط:
چرا مردان، بیشتر از زنان سرطان می گیرند؟
اختصاص 7 درب حرم حسینی برای عزاداران طویریج در روز عاشورا
اختصاص 30 هزار میلیارد تومان اعتبار برای مصوبات سفر های استانی
اختصاص هزار و 200 میلیارد ریال اعتبار برای تکمیل کتابخانه مرکزی اراک
حرکت دسته های سینه زنی به سمت جایگاه اصلی مراسم عاشورا
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
دوشنبه، 17 مرداد 1401 ساعت 23:422022-08-08سياسي

چرا جایگاه دست دوم مجالس عزاداری به زنان اختصاص می یابد؟


دهه اول محرم و رونق گرفتن دوباره هیئت های عزاداری جای طرح این سوال و دغدغه را دوباره مطرح کرد که جایگاه زنان در عزاداری های محرم کجاست و آیا قرار است این قشر فقط در کنار مردان حضوری نصفه و نیمه داشته باشند؟ - گروه جامعه خبرگزاری فارس؛ نعیمه موحد: سیستم صوتی جیغ می کشد و برای بار چندم صدای سخنران که در قسمت زنانه پخش می شود قطع می شود.

یکی از خانم ها دنبال مادر کودکی است که در پله ها بازی و سروصدا می کند.

خانم مسنی که پادرد دارد پایین پله ها نشسته و می پرسد چرا صدا قطع شده و نگران است مراسم تمام شده باشد و همراهانش منتظر او باشند.

پنکه سقفی توان خنک کردن اتاقی که در بالای مسجد به خانمها اختصاص داده شده را ندارد و تنها خادم حاضر در محل در تلاش است تا همزمان که برای وصل شدن مجدد سیستم صوتی پیگیری می کند، مادران کلافه از گرما و کودکانی که صدایشان در آن محیط با سقف کوتاه می پیچد را مدیریت کند.

مدیریتی که چندان هم موفقیت آمیز نیست.

این فضا تصویر بسیاری از خانمها از محیط مساجد و هیئت ها به خصوص در ایام محرم است.

تصویری که دختران کوچک با بالا بردن پرده سمت آقایان و دیدن امکانات و بزرگی آن طرف مجلس در کودکی در ذهنشان نقش می بندد و هربار این سوال را از مادرشان می پرسند که چرا قسمت اقایان بزرگتر و خنکتر  و منظم تر است.

کلیشه ای قدیمی از حضور زنان در مجالس مذهبی بین افراد و به خصوص مردان وجود دارد که تمام سروصدا و به هم ریختن نظم جلسه را به قسمت زنان مرتبط می دانند و درخواست دارند که در عین سکوت، کودکان را هم مدیریت کنند.

درحالی که هیچوقت این سوال مطرح نشده است که زنان با چه دشواری هایی و در چه فضای فیزیکی در مجالس مذهبی و عزاداری شرکت می کنند و به طور پیش فرض اگر تمایل به برهم زدن نظم جلسات دارند چرا مایل هستند که در این دست مراسمات شرکت می کنند؟ دهه اول محرم و رونق گرفتن دوباره هیئت های عزاداری جای طرح این سوال و دغدغه را دوباره مطرح کرد که جایگاه زنان در عزاداری های محرم کجاست و آیا قرار است این قشر فقط در کنار مردان حضوری نصفه و نیمه داشته باشند یا عاملیت و لزوم حضورشان در عزای امام حسین(ع) به عنوان یک مسئولیت دینی و اجتماعی و همچنین نقش فرزندپرروی که برعهده دارند، واجب و ضروری است؟   درب قسمت زنانه کجاست؟ تقریبا همه با این پیش فرض اغلب مساجد که درب قسمت زنانه در پشت ساختمان یا کوچه ای پرت از درب اصلی است، اشنا هستیم.

این درب معمولا به قسمتی زیرزمینی با محوطه کوچکی یا اتاقک بالای مساجد راه پیدا می کند که پله و مسیر صعب العبوری دارد.

درحالی که زنان اغلب با کودکان خود در مسجد حاضر می شوند و در این بین برای خانمهای باردار هم رفت و آمد چندبرابر سخت تر می شود.

این قسمت مساجد به خاطر اینکه جزء قسمت اصلی به حساب نمی آیند اغلب از زیبایی های محراب و باقی تزیینات مسجد بی بهره هستند.

گاهی حتی تهویه و سیستم گرمایش و سرمایش مناسبی در این محیط ها وجود ندارد و زنان وقتی از پشت سر در مکانی بالاتر از مردان قرار گرفته اند دید مناسبی به امام جماعت و سخنران ندارند؛ گاهی که حتی جلوی دید آنها با پارچه نوشته و یا ایرانیت پوشانده می شود.

به گفته بسیاری از زنان که در محافل مذهبی مساجد شرکت می کنند علت عدم تمرکز زنان و ایجاد سروصدای گفتگو در بین آنان در حین سخنرانی مربوط به موضوع ندیدن سخنران و عدم ارتباط رودررو با اوست.

البته برخی مساجد این مشکل را با نصب صفحه نمایش و پروژکتور در قسمت زنانه حل کرده اند اما درحالی که این مساجد بسیار انگشت شمار هستند، این تنها بخشی از مشکلات زنان در ساختار مردانه مساجد است.

  فیلمبرداری داریم! آنچه گفته شد به هیئت های مذهبی و حتی هیئت های معروف در سطح شهرهای بزرگ در ایام محرم نیز تسری پیدا کرده است.

در یک قانون نانوشته در سرما و گرما قسمت سرپوشیده، حسینیه و یا چادرها به مردان اختصاص داده می شود و برای زنان در بخشی دورتر موکت یا در صورت خوش اقبالی فرش انداخته می شود.

یکی از هیئت های معروف تهران در محرم امسال بخش داخلی محل مراسم خود را که مشجر بود و تا حدی مانع آزار و اذیت گرما می شد به محل سرپوشیده مردان اضافه کرد و زنان را به کف خیابان های داغ بیرون محوطه در گرمای مردادماه حواله داد.

معمولا سیستم صوتی پیشرفته تر و جدیدتر برای شنیدن سخنرانی و روضه و سینه زنی به قسمت مردانه هیئت ها تعلق می گیرد و سیستم های صوتی سمت بانوان کهنه و با اشکالات فنی هستند.

در صورت اعتراض اغلب پاسخ درستی از سمت متولیان هیئت ها برای این دست مطالبات داده نمی شود.

اما هیئت هایی که توسط افراد جوانتر و آشناتر به این دست مشکلات اداره می شود در پاسخ به عدم اختصاص جایگاه مناسب برای زنان، از فیلمبرداری و پخش رسانه ای قسمت مردانه اسم می برند که باید مرتب تر و با امکانات بیشتر باشد.

پاسخی که اگرچه برای هدف گفته شده صحیح به نظر می رسد اما نمی تواند توجیه مناسبی برای کم کاری و بی توجهی به زنان در هیئت ها باشد.

چرا که به عنوان مثال در بعضی از هیئت ها حتی در بحث پذیرایی نیز مردان در اولویت هستند و زنان ک همراه کودکان خود در مراسم حضور دارند گاهی باید ساعت های بیشتری منتظر رسیدن پذیرایی و غذایی که سرد شده باشند یا بشوند که پذیرایی به علت حضور بیشتران مردان تمام شده است.

  هیئت هایی با محوریت و عاملیت زنان برخی گردانندگان هیئت های مذهبی معتقدند که برای ساماندهی زنان در مراسم های عزاداری حتمال نیاز به ورود مردان است و زنان به تنهایی توان این کار را ندارند.

اعمال سلیقه مردانه در این زمینه از علت هایی است که برعکس هدف اولیه کار ساماندهی زنان را با مشکل مواجه می کند.

به عنوان مثال مردانی که ممکن است تصوری از حضور کودکان کنار مادران نداشته باشند و یا مواردی مثل بارداری زنان جهت عبور و مرور به مسجد را از یاد ببرند.

از طرف دیگر وجود معدود هیئت های زنانه دربرخی شهرها مثل شهرهای جنوبی و یا قم نشان دهنده این است که واگذاری امور بانوان در مراسم های عزاداری به خودشان، نتایج مثبتی دارد.

در این هیئت ها از سخنران، روضه خوان، پذیرایی، تهیه امکانات و.

همگی به عهده زنان است و کار در شکل بزرگتری از روضه های خانگی سالهاست که با موفقیت برگزار می شود.

از نمونه های موفق این هیئت ها حسینیه سادات اخوی تهران است که قدمتی بیش از 200سال دارد.

این تکیه که در خیایان مصطفی خمینی قرار دارد در واقع به عنوان جایگزینی برای تکیه کاملا مردانه بازارچه تهران معروف به گذر رضاقلی خان شکل گرفت.

در تاریخ نوشته اند که با اعتراض زنان به نداشتن مکانی برای عزاداری، سادات اخوی ها خانه خود را وقف مجلس عزاداری بانوان کردند.

اگرچه این روزها در این حسینیه مردان هم حضور پیدا می کنند اما برخلاف رسم باقی تکایا، زنان در وسط مجلس و دورتادور منبر و روضه خوان می نشینند و مردان در اطراف و ایوان های ساختمان.

رسم حسینیه سادات اخوی در واقع خرق عادتی بود که سنگ بنای آن در زمان ناصرالدین شاه و تکیه دولت گذاشته بود.

جایی که یکی از راه های خروج زنان از اندرونی شرکت در مراسم های محرم و تکیه دولت بود.

تکیه دولت جایی برای نمایش وجه اجتماعی شاه و نمایش ارتباط او با مردم بود و در این مکان حتی محل نشستن زنان در همان سکوهای اطراف هم درجه بندی داشت و اینکه زن درباری یا عقدی شاه کجا بنشیند مشخص بود.

  بازتعریف نقش زنان در عزاداری ها در مقاله ای با عنوان نقش زنان در بسط فرهنگ محرم که توسط پژوهشگاه علوم فرهنگ انسانی منتشر شده است درباره حضور زنان در مراسمات محرم در زمان قاجار اینچنین گفته شده است: شور زنان در عزاداری محرم تداعی کننده اعتقاداتی است که محور اصلی فکری آنان را تشکیل داده بود و برپایی و شرکت در این رسوم را لازمه عمل به آن می دانستند.

زنان از کوچک ترین و کم اهمیت ترین اهرم ها برای توسعه و باشکوه ساختن مجالس حسینی استفاده می کردند ودر شرایط اضطرار هم از آن چشم پوشی نمی کردند چون عزاداری را لازمه سعادت دنیا و آخرت می دانستند.

این مقاله همچنین در تعریف وضعیت زنان در ایام عزاداری و نقش جدیدی که جامعه در این ایام برای آنها قائل بود می گوید: زنان هنگام ظاهر شدن در اجتماع حق بالازدن روبنده های خود را نداشتند، زیرا قبح این عمل سبب برخورد اجتماع با آنان می شد، اما زمان برگزاری تعزیه برای اینکه راحت بتوانند به تماشای نمایش مورد علاقه خود بپردازند روبنده را بالا می زدند، بدون آنکه همچون مواقع عادی ترس از عکس العمل اطرافیان داشته باشند.

  پاسخی برای پرسش نسل جدید داریم؟ زنان مانند بقیه افراد جامعه نیاز دارند تا روح خود را در چشمه مراسمات مذهبی به خصوص در ایام محرم شستشو بدهند.

این پاکی روح نیازمند وضعیتی باثبات است که در آن شرایط فیزیکی در کنار موقعیت معنوی یکجا به دست بیاید.

از طرف دیگر مادران به عنوان متولیان اولیه تربیت فرزندان در انتقال تجربیات ماه محرم و مفهوم عزاداری بر سیدالشهدا(ع) به فرزندان خود نقش مهمی دارند.

دست کم گرفتن زنان در این مراسمات و اختصاص جایگاه دوم و چندم به آنان ماهیت و اصل حضور زنان را برای نسل جدید و پرسشگر امروز زیرسوال خواهد برد.

هر دلزدگی و کناره گیری به خاطر رفتار اشتباه متولیان مراسمات مذهبی در ذهن کودک و نوجوانی بنشیبند، مقصر افرادی هستند که زحمت هموار کردن شرایط حضور زنان در این مراسمات را از آنها دریغ کرده اند.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: عزاداری - هیئت های عزاداری - مجالس عزاداری - اختصاص - زنان - خانم - جایگاه زنان - سیستم - صوتی - مادر - خبرگزاری - محرم - دست دوم - مادران - سروصدا - سخنران - پیگیری - یکی از - جامعه - پادرد - کودکی - مراسم - دغدغه - زنانه - حضوری - مردان - منتظر - کوتاه - مسجد - بازی

آخرین اخبار سرویس:
فال ابجد 10 مهر 1401/ فال ابجد امروز یکشنبه 10 مهر 1401

بیانیه ی تبیینی وزارت اطلاعات پیرامون حوادث اخیر کشور

امکان پایان جنگ اوکراین ظرف چند روز وجود دارد

تصاویر/ دیدار مدیر حوزه های علمیه کشور با آیت الله شفیعی در اهواز

مهران مدیری به کدام کشور رفته بود ؟

شهادت بک :فرمانده سپاه سیستان و بلوچستان

شهادت معاون اطلاعات سپاه سیستان و بلوچستان

کلاس های درس در دانشگاه زاهدان تا پانزدهم مهر غیرحضوری شدند

جعل بیانیه حربه جدید دشمنان ملت

مسئول اطلاعات سپاه استان سیستان و بلوچستان به شهادت رسید

بیانیه وزارت اطلاعات درباره جزییات حوادث اخیر کشور

مهران مدیری به کجا رفته بود ؟

فعالیت های آموزشی دانشگاه سیستان و بلوچستان تا پایان هفته مجازی شد

امیر تتلو خبر تغییر جنسیتش را علنی کرد!/ عکس

باور «ما می توانیم» در دوران دفاع مقدس شکل گرفت

استخدام ناخنکار و پدیکوریست در یک سالن زیبایی در تهران

ایران ارجمند استواری خواهد می ماند

زمان احتمالی اعلام نامزد ریاست جمهوری عراق

تصاویر / حضور امام جمعه همدان در جمع حلقه های صالحین خواهران همدان

تا زمانی که امام محله، طلبه تراز انقلاب نباشد، نتیجه مطلوب حاصل نمی شود

تصاویر/ جلسه قرارگاه فرهنگی تثبیت اعتقادی خوزستان با حضور آیت الله اعرافی

تحقق دغدغه رهبر انقلاب پیرامون مساجد در گرو حضور امام محله در تراز انقلاب است

فال تاروت کبیر | فال تاروت 9 مهر

حق مسلم اعتراض

هشتم مهر، سالروز مولانا

حضور آیت الله اعرافی در نماز جمعه اهواز + عکس

آینده کشور در آموزش و پرورش رقم می خورد

زنی که روح گرگ دارد با ظاهری انسانی !

آرامش نیاز اکنون جامعه است

19 جانباخته و 20 مجروح در حادثه تروریستی زاهدان | فرمانده اطلاعات سپاه سیستان و بلوچستان به شهادت رسید

­ابلاغ مصوبه تامین مسکن زوج های دارای سه فرزند

انفجار جمعیت سالمندی در کشور طی 20 سال آینده

یک نماینده مجلس: آقای روحانی از مجمع اخراج شد!

امکان ارائه تضمین درباره عدم خروج دولت های آینده از برجام وجود ندارد

شهادت مسئول اطلاعات سپاه سیستان و بلوچستان

ناآرامی در زاهدان| خبرگزاری دولت: به کلانتری حمله و آن را به رگبار بستند| 19 نفر کشته شدند

کامیون سوغاتی دستاورد نیست!

سردار سلیمانی: باور «ما می توانیم» در دوران دفاع مقدس شکل گرفت

سردار سلیمانی: باور «ما می توانیم» در دوران دفاع مقدس شکل گرفت

مسوول اطلاعات سپاه سلمان سیستان و بلوچستان به شهادت رسید

ترور فرمانده اطلاعات سپاه سیستان و بلوچستان

شهادت فرمانده اطلاعات سپاه سیستان و بلوچستان | جزییات تیراندازی و شهادت سیدعلی موسوی

بیانیه تبیینی وزارت اطلاعات پیرامون حوادث اخیر کشور

تصاویر / نشست جمع بندی سفر مدیر حوزه های علمیه کشور به خوزستان

آذری جهرمی: هدف همین بود

تحلیل ربیعی از اعتراضات اخیر: نگرانم

تصاویر / دیدار مدیر حوزه های علمیه کشور با آیت الله شفیعی

تسنیم : «فرمانده اطلاعات سپاه سیستان و بلوچستان به شهادت رسید»

تصاویر / بازدید آیت الله اعرافی از مرکز علمی فرهنگی امام حسین(ع) اهواز

حوادث زاهدان/ شهادت مقام ارشد سپاه / 19 کشته و 20 زخمی در تیراندازی زاهدان / حمله و تیراندازی به کلانتری/ کوبیدن اتوبوس به دیوار کلانتری / تجمع تعدای از نمازگزاران / دعوت مولوی عبدالحمید به آرامش

اصلاح قوانین مادر را رها کنید

اغتشاشات عمق کینه جریان صهیونی ماسونی از انقلاب اسلامی را نمایان ساخت

فرمانده اطلاعات سپاه سیستان و بلوچستان به شهادت رسید

19 جانباخته و 20 مجروح در حادثه تروریستی امروز زاهدان/ فرمانده اطلاعات سپاه سیستان و بلوچستان به شهادت رسید

19 جانباخته و 20 مجروح در حادثه تروریستی امروز زاهدان/ فرمانده اطلاعات سپاه سیستان و بلوچستان به شهادت رسید

شهادت مقام ارشد سپاه در حملات زاهدان

بازگشت آموزش « تزریقات» به فهرست آموزش های همگانی هلال احمر پس از سه دهه

وحدت مردم سیستان و بلوچستان تیری برقلب دشمن

انعقاد تفاهم نامه میان سازمان عقیدتی - سیاسی ارتش و دفتر تبلیغات

شهادت فرمانده اطلاعات سپاه سیستان و بلوچستان/ یک پاسدار مجروح شد

شهادت فرمانده اطلاعات سپاه سیستان و بلوچستان/ یک پاسدار مجروح شد

شهادت یک مقام امنیتی سیستان و بلوچستان توسط تروریست ها

حمله دسته جمعی «آقایان بازیگر» به این 2 زن معروف/ عکس

وزارت اطلاعات: خرابکاری در دو هواپیمای مسافربری با هدف سقوط آن ها که با عنایات الهی خنثی شد

تسنیم: فرمانده اطلاعات سپاه سیستان و بلوچستان به شهادت رسید

استخدام صندوقدار در چرم مشهد در تهران

تذکر امام جمعه کرج نسبت به ارتقاء امنیت فرهنگی

تذکر امام جمعه کرج نسبت به ارتقاء امنیت فرهنگی

فرمانده اطلاعات سپاه سیستان و بلوچستان به شهادت رسید

فرمانده اطلاعات سپاه سیستان و بلوچستان به شهادت رسید

یک فرمانده سپاه در زاهدان به شهادت رسید +جزییات

کرباسچی: چرا کسی از خانواده مهسا امینی عذرخواهی نکرد؟

معرفی اغتشاشگران به عنوان مردم توهین به ملت ایران است

سومین پویش وقف کتاب در آذربایجان غربی

12 مهر، آخرین مهلت شرکت در مزایده سازمان مدیریت میادین شهرداری تهران

جوانان می پرسند پس چرا خودتان سال 57 با اغتشاش، انقلاب و شاه را بیرون کردید؟

شورای عالی فضای مجازی مبانی قانونی ندارد

ایجاد ژئو پارک در گنبد نمکی جاشک استان بوشهر ضروری است

بیانیه مهم وزارت اطلاعات/ دستگیری 49 عضو منافقین و 77 عضو گروهک های تجزیه طلب در آشوب های اخیر

واکنش کرباسچی به بازداشت خبرنگار روزنامه هم میهن

بیانه مهم وزارت اطلاعات درباره حوادث اخیر در کشور

دستگیری سیروان و زانیار خسروی صحت دارد؟

دستاوردهای حوزه وقف در یزد به نمایش گذاشته شد

بیانیه وزارت اطلاعات پیرامون حوادث اخیر کشور

گرامیداشت یاد و خاطره شهدای شرکت آبفای استان یزد

یکبار برای همیشه!

میراث دار دیکتاتوری وحشی؛ در انتظار یک کودتای جدید؟

ارزیابی ربیعی از رخدادهای اخیر کشور

هدف دشمن در اغتشاشات، ایجاد ناامنی و تفرقه بین مردم و مسوولان است

هدف دشمن در اغتشاشات، ایجاد ناامنی و تفرقه بین مردم و مسوولان است

بیانه مهم وزارت اطلاعات درباره حوادث اخیرد در کشور؛ خرابکاری در دو هواپیمای مسافربری خنثی شد

زانیار و سیروان خسروی بازداشت شدند؟

دیدار فراگیران کشور روسیه با رییس مؤسسه آموزش های کوتاه مدت

تاکید «حکیم» بر حفاظت از جان شهروندان افغانستانی

برگزاری آیین اختتامیه دوره خط امام (ره) در استان هرمزگان

کاهش آمار ولادت طی سالیان اخیر

اغتشاسات عمق کینه جریان صهیونی ماسونی از انقلاب اسلامی را نمایان ساخت

سخنگوی کمیسیون فرهنگی مجلس: احتمالا بعد از شفاف سازی پرونده مهسا امینی برخی شیوه ها را اصلاح کنیم

بیانیه وزارت اطلاعات صادر شد

خطیب جمعه تهران: حجاب خط قرمز ماست

چرا جایگاه دست دوم مجالس عزاداری به زنان اختصاص می یابد؟

چرا جایگاه دست دوم مجالس عزاداری به زنان اختصاص می یابد؟