مطالب مرتبط:
تقدیر رییس جمهور از دانشجوی دانشگاه یاسوج
اعلام زمان برگزاری امتحانات لغو شده دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس
انتصاب مسئولان بسیج دانشگاه تربیت مدرس و تهران مرکز دانشگاه آزاد
آغاز ثبت نام وام بیمه تامین اجتماعی دانشگاه تربیت مدرس آغاز شد / مهلت ثبت درخواست تا 25 تیرماه
نحوه دریافت اینترنت رایگان به سه دهک کم درآمد جامعه تشریح شد/ تحقق وعده رییس جمهور
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 16 تیر 1401 ساعت 11:222022-07-07دانش

هشدار رییس دانشگاه تربیت مدرس به رییس جمهور/ناکارآمدی نحوه تخصیص بودجه به دانشگاه ها را دریابید


رییس دانشگاه تربیت مدرس در نامه ای به رییس جمهور نسبت به کمبود بودجه دانشگاه ها و ناکارآمدی نحوه تخصیص و به دنبال آن افول کیفیت آموزشی، پژوهشی و فناوری هشدار داد، - به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری فارس، فرهاد دانشجو رییس دانشگاه تربیت مدرس در نامه ای به رییس جمهور با موضوع نکاتی درباره چند مسئله راهبردی دانشگاه ها به کمبود حقوق و مزایای اعضای هیأت علمی و مهاجرت اساتید و کمبود بودجه دانشگاه ها و ناکارآمدی نحوه تخصیص اشاره کرد و نسبت به خطر مهاجرت اساتید جوان و نخبه کشور هشدار داد، این نامه پس از بررسی به وزیر علوم تحقیقات و فناوری، رییس سازمان برنامه و بودجه و رییس مرکز بررسی های استراتژیک برای پیگیری و اعلام نتیجه ارسال شد.

  متن کامل این نامه به شرح زیر است: ضمن تبریک ایام مبارک میلاد حضرت علی بن موسی الرضا علیه السلام در ابتدا از زحمات بی شائبه و ارزشمند حضرتعالی برای حل مشکلات کشور و دانشگاه ها کمال تشکر و قدردانی را دارم و از خداوند متعال برای شما استاد بزرگوار و اعضای محترم کابینه دولت فخیمه آرزوی توفیق و سعادت دارم.

همچنین از حضرتعالی و وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری بابت امکان جلسه حضوری و طرح مسائل دانشگاه ها که نشان از بینش و حکمت حضرات دارد نیز تشکر می نمایم و با عنایت به فرصت پیش آمده و در راستای بیانات مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) در خصوص ارتباط عمیق پیشرفت و اقتدار ملی به پیشرفت در حوزه ی علم و فناوری و نوآوری، چند مسئله راهبردی دانشگاه ها به شرح بندهای زیر مطرح می شود 1- مشکلات شرکت های دانش بنیان، ضمن تأکید بر حمایت صحیح و واقعی از ایجاد شرکت های دانش بنیان، به استحضار می رساند، نگاه سطحی در افزایش تعداد شرکت های دانش بنیان در پارک های علم و فناوری و دادن وام های ارزان قیمت و دوپینگ این شرکت ها در سال های گذشته بدون در نظر گرفتن الزامات اقتصاد و صنعت و بدون در نظر گرفتن مختصات دانش بنیان شدن تولیدات، موجب می شود در آینده نزدیک برای پارک های علم و فناوری و دانشگاه ها مشکلات عدیده ای را بوجود آورد و احتمال استفاده رانت جویان و حذف کار آفرینان واقعی، دور از ذهن نیست.

لذا ضروری است معاونت محترم علمی و فناوری ریاست محترم جمهور در این خصوص بازنگری کرده و کل نظام اجتماعی کشور و بهره وری و آزادی اقتصادی و فرایند گذار به وضعیت تازه و ساز و کارها و مجاری اثرگذاری را نیز در نظر گرفته و ارزیابی مجددی از چگونگی حضور شرکتهای دانش بنیان و چگونگی حمایت از آنها انجام دهد آمادگی اینجانب و دانشگاه تربیت مدرس برای همکاری در این خصوص و ارائه راهکارهای بهینه و عملی اعلام می شود.

2- کمبود حقوق و مزایای اعضای هیأت علمی و مهاجرت اساتید: اعضای محترم هیأت علمی دانشگاه ها در شش ماه گذشته با کاهش حقوق و افزایش هزینه ها، بالاخص افزایش حدوداً صد در صدی اجاره مسکن مواجه شده و تعادل اقتصاد خانواده آنها مخصوصاً برای اساتید جوان تر بهم خورده و آرامش خود را از دست داده و در اداره مخارج زندگی مستاصل شده اند.

هم اکنون تعداد قابل توجهی از اساتید به دنبال پیدا کردن موقعیت شغلی با حقوق مکفی در خارج از کشور هستند و با توجه به توان علمی بسیار بالا و نخبگی اساتید دانشگاه های برتر کشور از جمله اساتید دانشگاه تربیت مدرس، بسیاری از اساتید در پیدا کردن موقعیت شغلی مناسب در خارج از کشور موفق گردیده و بسیاری دیگر در اندک زمانی موفق خواهد شد.

لذا اینجانب خطر مهاجرت اساتید جوان و نخبه کشور را واقعی و غیر قابل کتمان ارزیابی نموده و استدعا دارم تا قبل از وخیم تر شدن اوضاع نسبت به حل و فصل این مسئله اقدام عاجل صورت گیرد.

راه حل های این مشکل می تواند شامل مواردی مانند واگذاری بخشی از زمین های دانشگاه ها برای رفع مشکل مسکن اعضای هیأت علمی، دادن وام های بیش از یک میلیارد تومانی برای رهن مسکن مورد نیاز به هر استاد با مدت خواب چهار ساله و بدون بهره و کارمزد، افزایش قابل توجه حق مسکن اعضای هیأت علمی به میزان حداقل پنجاه درصد حقوق و تأمین اعتبارات آن مازاد بر اعتبارات مصوب سالانه دانشگاه ها، همسان سازی واقعی و به دور از تغابن حقوق اعضای هیأت علمی دانشگاه های زیر مجموعه وزارت عتف با اعضای هیأت علمی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و عدم تغییر سریع و مداوم قوانین و نحوه محاسبات حقوق و مزایای اساتید در هر سال برای حفظ پایداری و امکان برنامه ریزی و… شود آمادگی اینجانب و دانشگاه تربیت مدرس برای همکاری در این خصوص و ارائه راهکارهای بهینه و عملی اعلام می شود.

3- کمبود بودجه دانشگاه ها و ناکارآمدی نحوه تخصیص: در حال حاضر بیشتر بودجه دانشگاه ها برای پرداخت حقوق و مزایای اعضای هیأت علمی و کارمندان قراردادی و شرکتی و تأمین تغذیه دانشجویی و امور خوابگاه ها و ساخت ساختمان های نیمه تمام صرف می شود و عملاً میزان ناچیز و بسیار کمی یعنی بین ده تا بیست درصد از بودجه برای امور آموزشی، پژوهشی، فناوری، تعمیر و تجهیز آزمایشگاه ها، روابط بین الملل و دیپلماسی علمی، فرصت های مطالعاتی نه به منابع علمی و امور فرهنگی و دانشجویی باقی می ماند.

نحوه تخصیص همین بودجه ناکافی مصوب دانشگاه ها توسط سازمان برنامه و بودجه نیز مشکل مازادی است.

هر ماه دانشگاه باید عاجزانه و دور از شأن و جایگاه علم و عالی، دریافت بودجه ماهانه خود را در سازمان برنامه و بودجه پیگیری نماید.

ادامه روند کمبود بودجه برای امور دانشگاه قطعاً باعث افول کیفیت آموزشی پژوهشی و فناوری، فرهنگی و کاهش رضایتمندی در بین دانشگاهیان خواهد شد.

همچنین ادامه روند نامناسب فعلی در تخصیص بودجه ماهانه دانشگاه ها نیز باعث دلسردی مدیران دانشگاه ها روند نامناسب فعلی در تخصیص بودجه ماهانه دانشگاه ها نیز باعث دلسردی مدیران دانشگاه ها خواهد شد.

رؤسای دانشگاه های برتر درخواست دارند تا دستور فرمایید اول، بودجه دانشگاه ها هر ماه بصورت یک دوازدهم محاسبه و بدون فوت وقت پرداخت شود و تحت هیچ شرایطی در هر ماه کمتر از یک دوازدهم تخصیص داده نشود.

دوم، برای تجهیز آزمایشگاه ها، اعتبارات مازاد دیگری خارج از بودجه مصوبه سالانه مثلاً از طریق تأمین اعتبار از حساب ذخیره ارزی پیش بینی شود سوم، متمم بودجه به میزان حداقل پنجاه درصد برای جبران کمبودهای دانشگاه پیش بینی شود آمادگی اینجانبه و دانشگاه تربیت مدرس برای همکاری در این خصوص و ارائه راهکارهای بهینه و عملی اعلام می شود.

4- سیزده دانشگاه برتر کشور: همه دانشگاه ها دارای توان و ظرفیت و امکانات یکسانی نیستند و لذا مأموریت برخی نسبت به برخی دیگر متفاوت تعریف می شود.

سیزده دانشگاه برتر کشور که دانشگاه تربیت مدرس نیز یکی از آنهاست امکان ارتقای جایگاه جهانی آموزش عالی کشور را بیشتر از سایر دانشگاه ها دارند.

این دانشگاه ها به عنوان دانشگاه های برتر و مساله محور با حمایت ویژه می توانند افتخارات علمی و فناورانه کشور را راحت تر رقم زده و به عنوان دانشگاه های مسئله محور در رفع مشکلات علمی و فناورانه کشور و همچنین تربیت اساتید و نیروهای متخصص عالم و انقلابی قدم های بلند و مؤثرتری را بردارند.

لذا ضروریست بودجه و اختیارات ویژه ای برای این دانشگاه ها پیش بینی شود.

آمادگی اینجانب و دانشگاه تربیت مدرس برای همکاری در این خصوص و ارائه راهکارهای بهینه و عملی اعلام می شود.

انتهای پیام/
کلید واژه ها: رییس دانشگاه تربیت مدرس - دانشگاه - دانشگاه تربیت مدرس - دانشگاه ها - رییس دانشگاه - رییس - بودجه دانشگاه ها - رییس جمهور - تربیت مدرس - ناکارآمدی - مرکز بررسی های استراتژیک - کمبود بودجه - نامه - بودجه - سازمان برنامه و بودجه - علی بن موسی الرضا - جمهور - هشدار - تربیت - کمبود - تخصیص - اعضای هیأت علمی - میلاد حضرت علی - برنامه و بودجه - سازمان برنامه - حقوق و مزایای - اساتید - فناوری - مهاجرت - مدرس

آخرین اخبار سرویس:
موعد بررسی انحلال پارلمان در دادگاه فدرال عراق به تعویق افتاد

برگزاری اردوی جهادی از سوی دانشجومعلمان بوشهر در مناطق محروم

اعلام آخرین مهلت ثبت نام متقاضیان انتقال از خارج کشور به دانشگاه آزاد

افزایش رشته های تحصیلی مرکز علمی کاربردی جهاددانشگاهی ارومیه

پنجمین همایش بین المللی اربعین برگزار می شود

محققان گروه خونی کلیه پیوندی را تغییر دادند

تعداد رشته های تحصیلی مرکز علمی کاربردی جهاد دانشگاهی ارومیه به 22 مورد رسید

اعلام آخرین مهلت ثبت نام متقاضیان انتقال از خارج کشور به دانشگاه آزاد

اولین دوره رویداد علمی پژوهشی حکیم از سوی اندیشکده حکمرانی هوشمند برگزار می شود

آغاز توزیع کارت آزمون عملی رشته های کنکور هنر از امروز

تفکر نقادانه چیست + مهارتهای 5 گانه تفکر نقادانه

حفاظت از داده های دیجیتال را محصول ایران ساخت ممکن کرد

ببینید | نبرد و درگیری شدید دو گربه روی پشت بام یک مغازه و سقوط آزاد به پایین!

نشست «بررسی مشکلات آب آشامیدنی چهارمحال و بختیاری» در دانشگاه شهرکرد برگزار می شود

اختصاص وام ویژه اربعین به دانشجویان

فقط 49 درصد داوطلبان کنکور انتخاب رشته کرده اند

برگزاری مسابقات سراسری بدمینتون دانشجویی دانشگاه آزاد اسلامی

فراخوان جذب امریه سربازی در دانشگاه علمی کاربردی

تغییر جدید در پذیرش دانشجویان دکتری

اختصاص وام ویژه اربعین به دانشجویان

نمونه کارنامه های استخدامی آموزش و پرورش سال 1400

منتقد:گیاه را نمی توان با نانومواد تبدیل به حسگر کرد/ محقق: مدرک دارم که می توان!

جذب امریه خدمت سربازی در وزارت علوم تحقیقات و فناوری

استخدام دانشگاه علمی کاربردی

امکان مشاهده فرم انتخاب رشته داوطلبان کنکور 1401 فراهم شد

پذیرش نیروی امریه سربازی در دانشگاه جامع علمی کاربردی

واریز افزایش میلیونی حقوق بازنشستگان از امروز | بازنشستگان حسابشان را چک کنند

نانولوله های کربنی برای تولید صنعتی منسوجات الکترونیکی استفاده شدند

بیش از 582 هزار نفر در کنکور 1401 انتخاب رشته کردند

هشدار درباره تصمیمات نگران کننده رییس دانشگاه ادبیات دانشگاه تهران

نشست «بررسی کارنامه سمت در علوم اسلامی و انسانی» برگزار می شود 

بررسی سند تحول دانشگاه آزاد اسلامی در نشست قزوین

فروش و توزیع محصولات نانویی در حوزه عایق و نانوپوشش

استخدام مسئول دفتر با بیمه در شرکت نیکان تجارت هاشمی در تهران

استخدام مهندس مکانیک، مهندس برق، مهندس مواد و مهندس پلیمر از قم

استخدام مهندس مکانیک، مهندس برق، مهندس مواد و مهندس پلیمر از البرز

استخدام مهندس مکانیک، مهندس برق، مهندس مواد و مهندس پلیمر در تهران

افتتاح مرکز مشاوره دانشگاه آزاد اسلامی استان چهارمحال وبختیاری

مدرسه تابستانه رستا ویژه ی دانش آموزان برگزار می شود

کدوم گزینه با بقیه فرق داره؟ بگو ببینم چقدر باهوشی

دانشگاه جامع علمی کاربردی در مقطع دکتری امریه سرباز می پذیرد

استاد محور شدن 20 درصد پذیرش دانشجویان دکتری ؛ از سال آینده

اجرای 5 پروژه ملی برای ارتقای تولید محصولات گواهی شده کشاورزی

امضای حکم شهردار پیشوا توسط استاندار تهران

پذیرش امریه سربازی در مقطع دکتری دانشگاه علمی کاربردی

ارائه راهکار حل مشکل اشتغال فارغ التحصیلان رشته های علوم انسانی و ادبیات

آغاز توزیع کارت آزمون عملی رشته های کنکور هنر از امروز

پذیرش امریه سربازی در مقطع دکتری دانشگاه علمی کاربردی

رییس مؤسسه لغت ‎نامه دهخدا با مؤلف و سرپرست علمی این لغت نامه دیدار کرد

توزیع کارت عملی رشته های کنکور هنر از امروز

ببینید: نمای فوق العاده زیبا از زمین

بازدید معاون علمی و فناوری رییس جمهور از سرای نوآوری پوشاک یزد

انتصاب رییس دانشکده منابع طبیعی و علوم زمین دانشگاه شهرکرد

تصویب اولویت های مرتبط با سلامت اجتماعی در شورای عالی انقلاب فرهنگی

آغاز توزیع کارت آزمون عملی رشته های کنکور هنر از امروز

تامین مسکن برای نخبگان بمنظور نگهداشت استعدادهای علمی کشور

اختصاص وام ویژه اربعین به دانشجویان

برگزاری دوره مشترک میان دانشگاه پاسائو آلمان و دانشگاه صنعتی امیرکبیر بررسی شد

استخدام پشتیبان آموزشی حقوق تا 5 میلیون درکانون فرهنگی آموزش قلم چی -تهران

ماجرای جلسه محرمانه برای سهمیه انتقال فرزندان هیات علمی

پذیرش دانشجو در رشته های تجهیزات پزشکی برای نخستین بار در قم

تولید هیدروژلی قوی تر و بادوام تر از غضروف

راه اندازی مرکز ناباروری در جنوب کرمان ؛ بزودی

 تأکید وزیر علوم سوریه بر لزوم تقویت روابط علمی مشترک با ایران

نقش آفرینی دانشجومعلم ها در ساختن تمدن اسلامی

ارائه راهکار های افزایش بهره وری در شرکت های دانشگاهی

استخدام مشاور تحصیلی (خصوصی)، مشاور تحصیلی (مدارس) و مسئول دفتر در تهران

برگزاری سلسله نشست های روانشناسی خانواده در جنوب پایتخت

ایران فقط 20 سال تا پیرترین کشورجهان فاصله دارد

استخدام کارشناس اعزام دانشجو ایتالیا با بیمه در هلدینگ آوای حامی مهاجر

ببینید | نمایی حیرت انگیز از کره زمین در یک ایستگاه فضایی!

بررسی تهدید های مهندسی شده در حوزه سلامت اجتماعی

جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی/تصویب اولویت های مرتبط با سلامت اجتماعی با تاکید بر عفاف و حجاب

تصویب اولویت های مرتبط با سلامت اجتماعی با تاکید بر عفاف و حجاب

اولویت های مرتبط با سلامت اجتماعی با تاکید بر موضوع حجاب و عفاف تصویب شد

کنکوری ها تجمع کردند!+عکس

تحولی بزرگ در پیوند اعضا؛ تغییر گروه خونی کلیه های اهدایی، امکان پذیر شد !

ببینید | بحران دانشجویان اژدهاشناسی در ایران!

اولویت های مرتبط با سلامت اجتماعی با تاکید بر حجاب و عفاف تصویب شد

جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی/تصویب اولویت های مرتبط با سلامت اجتماعی با تاکید بر عفاف و حجاب

افتتاح مرکز پیوند سلول های بنیادی خون ساز در یزد

تصویب اولویت های مرتبط با سلامت اجتماعی در شورای عالی انقلاب فرهنگی

برگزاری بیست و پنجمین کنگره اتحادیه جامعه اسلامی دانشجویان از 11 تا 13 شهریور در دانشگاه فردوسی مشهد

ببینید | بحران دانشجویان اژدهاشناسی در ایران!

کسب مدال طلای نخبه کردستانی در مسابقات جهانی

طرح پویش اشتغال در دانشگاه آزاد اسلامی لرستان

بابک برزویه درگذشت

بابک برزویه درگذشت

تاکید بر نقش تمدن سازی دانشگاه ها از محور های طرح تحول در آموزش عالی است

برگزاری دومین دوره مسابقات آسیایی کاراته ویژه بانوان در نجف آباد

ویدیویی از حرکت بال های خورشیدی ایستگاه فضایی چین

آیین تکریم و معارفه رییس پارک علم و فناوری یزد برگزار شد

اولین مجتمع «استاد نخبه» در منطقه 22 تاسیس می شود

کلاهبرداری از متقاضیان تحصیل در دانشگاه های پزشکی ترکیه / هر صندلی فقط 50هزار دلار

سرای نوآوری های پوشاک دانشگاه آزاد یزد آغاز بکار کرد

رییس دانشگاه شریف: اولین مجتمع «استاد نخبه» در منطقه 22 تاسیس می شود

افزایش تعداد پیوندکلیه ، با تغییر گروه خونی کلیه ها

ببینید | خشک شدن درختان آزاد راه تهران-ساوه

تجمع داوطلبان در اعتراض به مصوبه کنکور 1402

اعلام مواد امتحانی آزمون دکتری 1402 + زمان آزمون

هشدار رییس دانشگاه تربیت مدرس به رییس جمهور/ناکارآمدی نحوه تخصیص بودجه به دانشگاه ها را دریابید

هشدار رییس دانشگاه تربیت مدرس به رییس جمهور/ناکارآمدی نحوه تخصیص بودجه به دانشگاه ها را دریابید