موضوعات داغ: - حقوق بازنشستگان - تامين اجتماعي - رتبه بندي معلمان - افزايش حقوق - بازنشستگان تامين اجتماعي - افزايش حقوق بازنشستگان - سازمان تامين اجتماعي - نقل و انتقالات - سرپرست فرمانداري - پهپادهاي ايراني - قيمت پروفيل سبك - خيريانپور - كسب و كار اينترنتي - برگزاري كلاس - فرودي - جانلوكا ويالي - سرفصل - محمد رويانيان - روسيه ناتو - تيم ملي ژيمناستيك ايران - پايگاه آمريكايي - دستگيري شرور سابقه دار - ديپلمات سعودي

مطالب مرتبط:
شتاب در اجرای طرح نوسازی و توسعه شرکت سرمایه گذاری صنایع شیمیایی ایران
اولویت شهرداری تکمیل 11 خط مترو است
اولویت مدیریت استان، توسعه اقتصادی و معیشتی روستاییان
ضرورت استفاده از منابع آبی جایگزین در صنعت و فضای سبز فارس
ارتقا کیفیت صادرات، معیار رتبه بندی صادرکنندگان نمونه خواهد بود
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
پنجشنبه، 16 تیر 1401 ساعت 01:572022-07-06اجتماعي

اجرای تونل بهشت در سمنان/ اولویت شهرداری توسعه فضای سبز و ارتقا کیفیت زیست شهروندان است


شهردار سمنان معتقد است که بخشی از پساب شهری این شهر پس از تصفیه باید به عنوان آب پایدار برای نگهداری و توسعه فضای سبز شهری استفاده شود.

- ، شاید شما هم با نگارنده هم عقیده باشید که فقدان درآمد پایدار مهم ترین چالش شهرداری سمنان در ادوار مختلف بوده است.

چالشی که در دوره جدید به شکل گسترده تر خود را نشان داده و بسیاری را درباره آینده پروژه های بزرگ شهری نگران کرده است.

مرکز استان سمنان، امروز در شرایطی است که بسیاری از مردم نگران روند اجرای پروژه های بزرگ زیرساختی در این شهر بوده و پیگیر آخرین وضعیت اجرای این پروژه ها هستند.

شاید پروژه اجرای شبکه فاضلاب شهری و تکمیل تصفیه خانه فاضلاب و البته چگونگی تخصیص پساب شهری سمنان پس از تصفیه مهم ترین دغدغه مردم این شهر در حوزه های زیرساختی باشد.

موضوعی که سید علی مرتضی نژاد در گفت وگو با خبرنگار تسنیم درباره آن توضیح داده است.

آخرین وضعیت از پروژه های مهم زیرساختی مانند تقاطع غیرهمسطح شهرک روزیه، تقاطع بزرگ غیرهمسطح امام حسن (ع) و البته وضعیت نابسامان مبادی ورودی و خروجی شهر سمنان و البته برنامه های شهرداری این شهر برای این موضوعات، از مهم ترین دغدغه های شهروندان مرکز استان سمنان است که شهردار این شهر در این گفت وگو به آن پاسخ داده است.

این نخستین گفت وگوی رسانه ای شهردار سمنان پس از هشت ماه از آغاز به کارش در کسوت مدیریت شهری مرکز استان سمنان است که خبرنگار تسنیم آن را انجام داده است.

سید علی مرتضی نژاد که در روز دوازدهم شهریورماه سال گذشته پس از کش وقوس های فراوان و مطرح شدن گزینه های متعدد از سوی شورای اسلامی شهر سمنان به عنوان شهردار منتخب مرکز استان سمنان به وزارت کشور معرفی شده و حدود دو ماه بعد یعنی ششم آبان ماه 1400 با حکم وزیر کشور فعالیت رسمی خود را آغاز کرد تا امروز که بیش از هشت ماه سکان هدایت مدیریت شهری این شهر را بر عهده دارد هنوز با رسانه ای مصاحبه نکرده بود.

شهردار سمنان از ضرورت احداث تقاطع غیرهمسطح امام حسن (ع) این شهر به عنوان ورودی مطمئن برای شهرک جدید در نظر گرفته شده برای اجرای قانون نهضت ملی مسکن می گوید و معتقد است که باید اعتبارات استانی و ملی نیز برای احداث این تقاطع ضروری در مرکز استان سمنان به کمک اعتبارات شهرداری بیاید.

مرتضی نژاد در گفت وگوی خود با خبرنگار تسنیم، از برنامه مجموعه مدیریت شهری سمنان برای احداث "تونل بهشت" (تونل شهری در مرکز شهر سمنان) در راستای کاهش ترافیک در مرکز استان سخن می گوید و ساماندهی مبادی ورودی و خروجی این شهر را یکی از اولویت های کاری خود می داند.

او درباره پروژه مهم و بحث برانگیز "اجرای شبکه و تصفیه خانه فاضلاب شهری سمنان" و نحوه تخصیص آب استحصالی از این محل پس از تصفیه نیز نکات مهمی را مطرح کرده است.

مشروح نخستین گفت وگوی رسانه ای شهردار سمنان که با خبرنگار تسنیم انجام شده است را در ادامه ازنظر می گذرانید.

شهر سمنان به عنوان مرکز استان، امروز باید محل اجرای پروژه های متعدد شهری باشد؛ اما در سال های اخیر همواره شاهد کندی و حتی توقف در اجرای پروژه های عمرانی شهری در مرکز استان سمنان بوده ایم.

امروز هم به نظر می رسد پروژه های عمرانی شهرداری سمنان حال وروز خوبی ندارند.

چطور شد که به اینجا رسیدیم؟ برنامه شما در این حوزه چیست؟ در آبان ماه به طور رسمی شهردار سمنان شدم که در آن مقطع بسیاری از پروژه های شهرداری از روند مناسبی برخوردار نبودند و پیمانکاران خوب ما به جهت عدم پرداخت مطالباتشان، عمدتاً تقاضای تعیین تکلیف یا فسخ قرارداد داشتند.

البته ما هم بیکار ننشستیم و با کمک مؤثر اعضای شورای شهر در پایان سال، مبلغ کمی به پیمانکاران پرداخت شد تا بخشی کوچکی از مشکلات آنان حل شود.

در سال جدید هم با توجه به تصویب دیرهنگام بودجه، بلافاصله پس از تأیید آن در فرمانداری، فرایند قانونی گزینش پیمانکاران جدید برای پروژه ها آغازشده که عمدتاً در مرحله انعقاد قرارداد هستند.

در مورد پروژه های شاخص نیز با همکاری شورای محترم، تجهیز منابع مالی مناسبی صورت گرفته تا روند اجرای آنها به ویژه در دو مورد پل شهید حاجی سلطانی شهرک روزیه و پل میدان امام حسن (ع) سرعت بگیرد.

از سال های گذشته موضوع احداث پل شهرک روزیه به عنوان یکی مطالبات اصلی ساکنان آن مطرح بوده است؛ همه می دانند که اجرای این پل چقدر در ایمن سازی ورودی شهرک روزیه چقدر مهم است؛ از طرفی وجود پارک کوهستان در شمال این شهرک ظرفیتی بسیار مهم برای حضور شهروندان سمنانی در اوقات فراغت است؛ اما مردم دغدغه تردد ایمن به شهرک روزیه و پارک کوهستان را دارند.

این پل مهم چه زمانی به بهره برداری می رسد؟با هماهنگی های صورت گرفته، ان شاءالله در دهه فجر امسال شاهد افتتاح این پروژه خواهیم بود تا شهروندان عزیزمان از یک ورودی ایمن برای این شهرک برخوردار شوند.

برخی ها درباره ضرورت احداث تقاطع غیرهمسطح میدان امام حسن (ع) شبهه دارند.

آیا با این حجم از مشکلات مالی و اولویت های بر زمین مانده، واقعاً پل میدان امام حسن (ع) در حال حاضر برای شهر سمنان ضرورت دارد؟تکمیل پروژه های نیمه تمام، اولویت شهرداری و شورای محترم شهر سمنان است.

همان طور که مستحضرید اخیراً عملیات اجرایی آماده سازی ساختمان های طرح جهش تولید مسکن در غرب شهرک روزیه آغازشده که اتفاقاً شهرداری سمنان عهده دار انجام آن است.

یکی از مهم ترین الزامات این شهرک جدید، تأمین ورودی و خروجی ایمن برای آن است تا اتفاقات ناگوار شهرک روزیه تکرار نشود.

استفاده از پل شهید حاجی سلطانی برای این منظور یا احداث زیر گذری جدید به شهرک گلستان باعث ایجاد مشکلات جدید برای این مناطق می شود؛ چراکه معابر شهرک روزیه و گلستان، گنجایش عبور این ترافیک جدید را ندارند.

ضمن اینکه حمل ونقل مصالح برای ساخت وساز این شهرک جدید، مخاطرات فراوانی را برای اهالی عزیز روزیه و گلستان ایجاد خواهد کرد.

لذا مناسب ترین مسیر دسترسی از پل میدان امام حسن (ع) خواهد بود که پایه های ضلع شمالی آن اجراشده و پایه های ضلع جنوبی هم در حال اجراست.

شهرداری در نظر دارد تا از خروجی شمالی این پل، مسیر دسترسی به شهرک جدید را اجرا کند.

منابع مالی این پروژه چگونه تأمین می شود؟در حوزه تأمین منابع مالی این پروژه نیز کارهای خوبی انجام گرفته است؛ اما درخواست داریم که اعتبار دولتی نیز برای این پل در نظر گرفته شود؛ چراکه ایجاد مسیر دسترسی ایمن از تعهدات راه و شهرسازی است و باید با تعامل و همکاری شهرداری و راه و شهرسازی، این پروژه را به سرانجام رساند.

یکی از مباحثی که از زمان معاونت شما در شهرداری سمنان در زمان شهرداری آقای مهندس خسروی مطرح بود؛ موضوع رفع گره ترافیکی از مرکز شهر سمنان با احداث تونل شهری از میدان سعدی به سمت میدان مشاهیر بوده است؛ اما از آن زمان تاکنون این پروژه فقط در حد حرف و شعار باقی مانده است؛ از تونل بهشت (تونل ترافیکی در مرکز شهر سمنان) چه خبر؟در سنوات گذشته، مطالعات طرح جامع حمل ونقل و ترافیک شهر سمنان در دستور کار شهرداری بوده که متأسفانه به سرانجام نرسید.

بعدازآن هم محدوده های جدیدی به شهر الحاق شده و بر این اساس مطالعات این پروژه نیازمند بازنگری است.

در همین راستا و با مجوز شورای محترم، قرارداد تکمیل این مطالعات با یکی از بهترین مشاوران کشور منعقدشده تا از دل این بررسی کلی، مشکل ترافیک میدان سعدی تا مشاهیر نیز مطالعه شده و راهکار اجرایی آن پیشنهاد شود.

من به شما اطمینان می دهم که شهرداری مصمم است تا خروجی این مطالعات را اجرایی کند.

همان طور که بسیاری از مردم، کارشناسان حتی مسئولان در سال های گذشته گفته اند؛ ورودی و خروجی شهر سمنان درخور شأن مرکز استان نیست.

آیا برای ساماندهی مبادی ورودی و خروجی شهر سمنان برنامه ای دارید؟شهرداری طرح تابستانی خود را برای معرفی و بهره برداری از جاذبه های گردشگری سمنان شروع کرده است.

در این طرح کوتاه مدت، بازپیرایی بوستان ها و پارک های داخل شهر به ویژه بوستان های مسیر زائران رضوی، جمع آوری خاک و نخاله های انباشته شده در ورودی ها و ایجاد زیبایی بصری در دستور کار قرار دارد.

در بلندمدت هم با همراهی شورای شهر و مدیریت ارشد استان و پس از تعیین تکلیف وضعیت آزادراه حرم تا حرم، طرح فاخر المان ورودی سمنان اجرایی خواهد شد.

در این طرح که با محوریت شورای محترم شهرستان سمنان پیگیری می شود، علاوه بر المان ورودی، یک مجتمع بزرگ رفاهی خدماتی نیز در محدوده پل سلام اجرا خواهد شد که به عنوان پیشانی شهر سمنان عمل می کند.

پارک 17 شهریور یکی از مهم ترین پارک های مسیر زائران رضوی است که متأسفانه در دوره گذشته و پس از جمع آوری سوله موجود در آن، به حال خود رهاشده و وضعیت نامناسبی دارد.

برنامه شما برای این مکان بسیار مهم برای مسافران عبوری از مرکز استان سمنان چیست؟شهرداری سمنان در دوره جدید هیچ نقطه ای از شهر را به حال خود رها نکرده است.

برای این مکانی که فرمودید هم خوشبختانه در این نقطه، طرحی توسط شهرداری و با محوریت ایجاد فضایی مفرح تهیه و به شورای شهر ارائه شده است.

خب با نظر مثبت اعضای شورای اسلامی شهر سمنان، این پیشنهاد شهرداری مورد تصویب قرار گرفت.

اکنون هم این طرح در مرحله فراخوان قرار دارد که بلافاصله پس از گزینش پیمانکار، اجرایی می شود.

پساب شهر سمنان در اختیار شهرداری قرار دارد و مقرر بود که شهرداری سمنان با سرمایه گذاری، پروژه تصفیه خانه و اجرای شبکه فاضلاب شهری را به اتمام برساند؛ اما سال هاست که این پساب بلااستفاده است و راهی کویر می شود.

چرا؟ آینده این پروژه به کجا می رسد؟ فضای سبز شهر سمنان با کمبود آب مواجه است و به همین جهت است که توسعه و حتی نگهداری آن با مشکلات بسیاری روبه رو است.

این پساب در اواخر سال 99 در اختیار شهرداری قرارگرفته و پیش از آن در اختیار سرمایه گذار دیگری بوده که متأسفانه پیشرفت چندانی نداشته است.

به محض ورود به شهرداری در آبان 1400 و با توجه به حساسیت ویژه موضوع و نیز سیاست های شورای شهر، به دنبال تعیین تکلیف موضوع بودم تا از این آب، استفاده بهینه به عمل آید.

در همین راستا، قراردادی با یکی از شرکت های دانش بنیان بومی منعقدشده و این شرکت نیز نسبت به اصلاح برخی فرایندها ازجمله هوادهی و کلر زنی اقدام کرد تا پساب خروجی از تصفیه خانه، از آلودگی کمتری برخوردار باشد.

در گام دوم مذاکراتی با برخی سرمایه گذاران بخش خصوصی برای تکمیل این پروژه انجام گرفته که به زودی نهایی خواهد شد.

خوشبختانه سرمایه گذاران متعددی به دنبال ورود به این مقوله هستند که با کمک و همراهی دلسوزانه شورا و مدیریت ارشد استان، بهترین گزینه برای توسعه سمنان انتخاب خواهد شد.

برنامه شما برای تکمیل این پروژه و تخصص منابع آبی حاصل از آن چیست؟این آب پایدار برای نگهداری و توسعه فضای سبز شهری ضروری است و به زودی عملیات اجرایی آن آغاز خواهد شد.

البته مجموعه مدیریت شهری، بخشی از این آب را در اختیار صنایع مستقر و یا در دست احداث شهرستان سمنان قرار می دهد تا زمینه توسعه و اشتغال فراهم شود.

به منظور استفاده بهینه از منابع مالی، بخشی از طرح قبلی، اصلاح شده و تصفیه موضعی نیز در دستور کار قرارگرفته که نیاز شهری را برطرف کند.

شهروندان سمنانی به زودی خبرهای خوبی در مورد تصفیه خانه فاضلاب سمنان خواهند شنید اما درهرحال، اولویت اول ما، فضای سبز و ارتقا کیفیت زیست شهروندان است.

انتهای پیام/363/ن
کلید واژه ها: توسعه فضای سبز - پروژه های بزرگ - سمنان - پروژه ها - پروژه - شهری - شهردار - تصفیه خانه فاضلاب - فضای سبز - مهم ترین - تصفیه - شهرداری - شهرداری سمنان - فضای سبز شهری - فاضلاب - پایدار - درآمد پایدار - شهردار سمنان - آخرین وضعیت - فاضلاب شهری - شبکه فاضلاب - توسعه - دغدغه مردم - تصفیه خانه - آب پایدار - روند - پساب - شهروندان - مردم - چالش

آخرین اخبار سرویس:
جریمه3 میلیارد تومانی برای کسی که باعث خشک شدن درختان نیاوران شد

الیاس خزایی عزاداری مردم قزوین در عاشورای حسینی

رکورد گرما باز هم در این استان شکسته شد

برگزاری مراسم سوگواری در روز عاشورای حسینی در پکن

تصاویری از آتش زدن خیمه ها در چولاب کوچصفهان در عصر عاشورا

مازیچال کجاست؟

توزیع 275 هزار پرس غذای گرم در آذربایجان شرقی

ترافیک سنگین در محورهای شمالی/ جاده چالوس یک طرفه شد

پذیرایی از زائران در بزرگ ترین موکب ورودی غرب مشهد

هجوم عقرب و مار در پی برودت هوا در لالی خوزستان/ محمدی: پیش بینی این شرایط را داشتیم

کاهش دمای هوای استان اردبیل از فردا

تردد وسایل نقلیه از آزادراه تهران-شمال ممنوع شد

توزیع 275 هزار پرس غذای گرم در آذربایجان شرقی

بهزیستی آماده دریافت و توزیع نذورات بین مددجویان

گرد وخاک در شرق کشور از فردا

تصاویر/ نخل گردانی در روستای تاریخی هزاوه اراک

گردوغبار از فردا خوزستان را فرا می گیرد

وضعیت جاده ها و راه ها، امروز 17 مرداد 1401 / ترافیک روان در تمام جاده ها

نذرواره 72خوان در بوشهر برگزار شد + عکس

وقوع دمای 50 درجه و بالاتر در خوزستان از امروز دوشنبه

تلف شدن یک قلاده خرس قهوه ای در تصادف جاده ای خراسان شمالی

تصاویر | محرم در شفت گیلان

محدودیت های ترافیکی شام غریبان شهدای دشت کربلا

هشدار پلیس برای خودداری از سفر و اتراق در مناطق کوهستانی

جاده چالوس یک طرفه شد؟

عاشورای حسینی در «شهر پروانه ها»ی زنجان

مرتضی الیاسی عاشورای حسینی در «شهر پروانه ها»ی زنجان

باران تابستانی تا 2 روز آینده در گیلان

نماز ظهر عاشورا در استان کردستان اقامه شد

هشدار سطح نارنجی هواشناسی در خوزستان

محورهای مازندران در روز عاشورا یک طرفه می شوند

حال و هوای حرم حضرت معصومه (س) در روز عاشورا

وقوع دماهای 50 درجه و بالاتر در خوزستان از امروز

بارش باران تابستانی تا 2 روز آینده در گیلان

اسمان چهارمحال و بختیاری ابری همراه با رگبار

تردد در محورهای شمالی کشور روان است

مجموعه مرزبانی کشور برای خدمت رسانی به زوار اربعین آماده شده است

آغاز پویش «نذر آب» برای میزبانی از زائران پیاده روی اربعین حسینی

آیین علم گردانی و عزاداری روز عاشورا در روستای سیه سران

ظروف یکبار مصرف را در خیابان ها رها نکنیم

بازگشت مادر یوزپلنگ تلف شده به جاده پرحادثه عباس آباد/ نگرانی از تکرار حادثه ای دیگر

آغاز عملیات اصلاح هندسی زیرگذر روستای پلایین در منطقه 19/ اجرای عملیات روکش پل شهید رشادی و معابر منطقه 19 با پخش 700 تن آسفالت

نماز ظهر عاشورا در استان تهران اقامه شد+ عکس و فیلم

تداوم موج گرما تا اوایل هفته آینده در خوزستان

آبادان جهنم شد!

چهار کیلومتر دیگر از بزرگراه ایلام- مهران زیر بار ترافیک قرار گرفت

بازدید عضو شورا و دو تن از معاونان شهردار تهران از پروژه احداث ساختمان خانه شهر

هشدار نارنجی هواشناسی خوزستان؛ گرد و غبار و گرمای 51 درجه

نخل گردانی و حرکت نمادین اسرای کربلا در نطنز

کدام استان ها طی دو روز آینده بارانی هستند؟

سنت عزاداری در تکیه تاریخی نیاوران تهران

عزاداری شب عاشورای حسینی در بین الحرمین +فیلم

تردد وسایل نقلیه از آزادراه تهران - شمال به سمت مازندران ممنوع شد

تصاویر/ اقامه نماز ظهر عاشورا در حرم کریمه اهل بیت(ع)

اقامه نماز ظهر عاشورا در خراسان جنوبی

تعزیه روز عاشورا روستای چاهشرف - فارس

تردد وسایل نقلیه از آزادراه تهران - شمال به سمت مازندران ممنوع شد

شهید اسکندری در کنار همرزمانش آرام گرفت؛ سنگ تمام شیرازی ها + فیلم

حاکمیت جو ی ناپایدار در اردبیل/ هوا فردا خنک تر می شود

ببینید | عزاداری شب عاشورای حسینی در بین الحرمین

بارش های سنگین باران استان قزوین را فرامی گیرد

پخش زنده | مراسم روز عاشورای حسینی -کربلای معلی

ببینید | عزاداری عاشوراییان حسینی در گیلان

تصاویر | سبزترین استان کشور؛ سیاهپوش شد/ تصاویری از محرم در گیلان

اقامه نماز ظهر عاشورا در آذربایجان شرقی

اقامه نماز ظهر عاشورا در خوزستان

تصاویر | توزیع نذری با تزیینات متفاوت | آیین 300 ساله پخت غذای نذری در روستای اراضی را ببینید

کارزاری برای حفاظت از یوزپلنگ ایرانی

عکس | عاشورای حسینی در روستای سیل زده بارده

عاشورای حسینی در شهرستان های اصفهان، جلوه شور و دلداگی+عکس و فیلم

تصمیم جنجالی طالبان درباره کتب درسی دختران

افزایش دما و سرعت وزش باد در خراسان جنوبی

عزاداری تاسوعای حسینی در شهرستان گرمی

عکس | سلفی با زیباترین غذای نذری محرم

آیین چهل منبر لاهیجان

نماز ظهر عاشورا در سراسر استان سمنان اقامه شد

کشف موزاییک تاریخی دوازده خان «هرکول» در ترکیه

نماز ظهر عاشورا در حرم حضرت معصومه(س) اقامه شد

تصاویر| عزاداری ظهر عاشورا در استان ها

سرویس دهی ویژه ناوگان اتوبوسرانی و تاکسیرانی تا پایان شب شام غریبان حسینی

خراسان جنوبی در سوگ سید و سالار شهیدان

افزایش 2 درجه ای دمای هوا در اصفهان

اگر این ویژگی ها را دارید مراقب دراکولاها باشید + جزییات

ورود مافیای کنکور به آموزش و پرورش؛ مصوبه کنکوری شورای عالی انقلاب فرهنگی غیرقانونی ست

خبر مهم آموزش و پرورش برای معلمان و فرهنگیان

اقامه نماز ظهرعاشورا در ارومیه

عزاداری در شهرستانهای استان یزد

هماهنگی مرزی ایران و عراق با هدف تسهیل تردد و امنیت زائران اربعین

راه حل مشکل کمبود معلم در آموزش و پرورش

روستاییان آذربایجان غربی سوگوار سرور و سالار آزادگان جهان

عزاداری مردم ترکیه در سوگواری شهدای کربلا+ عکس

جواد پوروهاب عزاداری شهادت امام حسین(ع) در کربلا

20 مهارت که در مدرسه به بچه ها یاد نمی دهند

وضعیت ترافیکی پایتخت در روز عاشورا

اقامه نماز ظهر عاشورا در مازندران

اقامه نماز ظهر عاشورا به جماعت در آبادان و خرمشهر

عزاداری پرشور عاشورای حسینی در هرات+ فیلم و تصویر

اقامه نماز ظهر عاشورا در آبادان و خرمشهر

بوشهر در عاشورا حسینی غرق در ماتم و عزا + فیلم

قم سیاه پوش عاشورای حسینی/ حرم کریمه اهل بیت(س) در عزای امام حسین(ع) به سوگ نشسته است

اجرای تونل بهشت در سمنان/ اولویت شهرداری توسعه فضای سبز و ارتقا کیفیت زیست شهروندان است

اجرای تونل بهشت در سمنان/ اولویت شهرداری توسعه فضای سبز و ارتقا کیفیت زیست شهروندان است