مطالب مرتبط:
فعالیت 23 کانون در راستای مهارت آموزی به دانش آموزان در تابستان
خدمات رسانی رایگان شهرداری تهران به دانش آموزان
فراخوان شصتمین سال جایزه البرز ویژه دانش آموزان در خراسان جنوبی
فارس میزبان اجلاسیه سراسری نماز دانش آموزان کشور
خبر مهم وزارت آموزش و پرورش برای دانش آموزان
-21 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 15 تیر 1401 ساعت 17:172022-07-06اجتماعي

دانش آموزان در تابستان چه برنامه ای دارند؟/ از برگزاری اردوهای زیارتی و تفریحی تا پیاده روی اربعین


معاون فرهنگی اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان گفت: در تابستان امسال، برنامه های متنوع فرهنگی، هنری، تربیتی و معرفتی مانند اردوی راهیان نور، - خبرگزاری فارس ـ گروه آموزش و پرورش: وقتی سر و کله کرونا به کشور باز شد، هنوز میانه سال تحصیلی 1399ـ1398 بود؛ تابستان آن سال تحصیلی در روزهای تلخ کرونا گذشت و آن ایام، دانش آموزان در قرنطینه خانگی ماندند.

در آن زمان تلاش می شد که با برنامه های متفاوت در فضای مجازی، اوقات فراغت دانش آموزان غنی شود که البته خیلی سخت بود چرا که تا قبل از آن برای حضور تمام وقت دانش آموزان در فضای مجازی برنامه ریزی نشده بود.

  تابستان سال بعد آن، فضای مجازی پربارتر شده بود اما به همان اندازه که فرصت پیش آمد، تهدید هم در فضای مجازی ایجاد شد؛ نظارت در این فضا به سادگی امکان پذیر نبود و امور تربیتی روزهای سختی را گذراند و به گفته کارشناسان تعلیم و تربیت، آموزش و پرورش دچار خلأ تربیتی در دوران کرونا شد.

  اکنون در تابستان سال 1401 با فروکش کرونا، فعالیت های تابستانه حضوری می تواند برقرار باشد؛ تشکل های دانش آموزی هم برای تابستان دانش آموزان برنامه ریزی هایی را داشتند.

  در خصوص برنامه های تابستانه انجمن های اسلامی دانش آموزان با وحید عظیمی معاون فرهنگی اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان به گفت وگو نشستیم.

**هر انجمن اسلامی، یک شهید * فارس: در تابستان امسال شاهد کاهش آمار ابتلا به بیماری کرونا بودیم و فضای برنامه های  تابستانی به سمت حضوری شدن رفته است؛ شما چه برنامه ای برای دانش آموزان دارید؟ 2 طرح در اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان داریم که شامل همکلاسی آسمانی و لشکر فرشتگان است.

همکلاسی آسمانی مختص دانش آموزان پسر و لشکر فرشتگان مختص دانش آموزان دختر است.

  در این دو طرح به مدت یک سال دانش آموزان، یک شهید را عضو هیأت مرکزی خودشان می کنند که عنوان هر انجمن اسلامی، یک شهید است یعنی هر انجمن اسلامی، یک شهید را به عنوان عضو هیأت مرکزی خودش، ثبت می کند.

 همکلاسی آسمانی مختص دانش آموزان پسر و لشکر فرشتگان مختص دانش آموزان دختر است در این طرح 3 اقدام در مورد شهید انجام می شود؛ فرایندی به نام سرگذشت پژوهشی شهدا داریم که دانش آموزان پسر با خانواده شهید و همرزم شهید ارتباط دارند و دانش آموزان دختر با مادر، همسر و یا دختر شهید ارتباط برقرار می کنند.

  در ادامه، طرح قرارهای عاشقی را داریم؛ در این طرح، دانش آموزان کنار مزار شهید می روند و به خدمات جهادی به خانواده شهید ارائه می دهند و برنامه هایی چون افطاری با خانواده شهید برگزار می شود.

بعد از اینکه دانش آموزان، اطلاعات کافی درباره شهید به دست آوردند، برای آن شهید در مدرسه، یادواره مدرسه ای برگزار می شود؛ در ادامه به کمک مربی و سایر دانش آموزانی که سرگذشت پژوهشی شهدای دانش آموز داشتند، یادواره شهری برای چند شهید برگزار می شود.

** فعالیت 6 هزار دانش آموز دبیرستانی در سرگذشت پژوهشی شهدا * فارس: چه تعداد دانش آموزان در این طرح شرکت می کنند؟ 6 هزار دانش آموز دختر و پسر متوسطه دوم درگیر این فرایند بودند.

  * فارس: این طرح بعد از یادواره شهری پایان می یابد؟ خیر؛ از تعداد 6 هزار دانش آموز که در این طرح شرکت کردند، 2 هزار نفر را از سراسر کشور دعوت کردیم که به مدت 2 روز و نیم یعنی 10 تا 12 تیر ماه، دانش آموزان پسر در مناطق عملیاتی غرب کشور حضور داشتند و از 13 تا 16 تیر نیز دانش آموزان دختر در مناطق عملیاتی غرب کشور حضور دارند.

این برنامه یادواره ملی شهدای دانش آموز و پاسداشت زنان مجاهد مسلمان است که نامش لشکر آسمانی است.

هر ساله سفر تربیتی معنوی با اعزام دانش آموزان به کربلای ایران رنگ و بوی خاصی می گیرد و خاطرات جبهه ها را در استان های ایران بازنشر می دهد یعنی برای این تعداد دانش آموز، اردوی عملیاتی غرب کشور برگزار می شود و بازدید از مناطق عملیاتی و یادمان های غرب کشور داریم که بعد از آن یک نیم روز، یادواره ملی رسمی برگزار می شود و در این یادواره، الگوهای برتر، مربیان برتر، دانش آموزان برتر و  استان های برتر تقدیر می شوند.

مسافران نور در این سفر از یادمان های شهدای پاوه، مرصاد و بازی دراز بازدید خواهند داشت و برنامه های متنوعی در قالب نشست های آموزشی، بازدید، نمایش فیلم، صبحگاه مشترک، مسابقات فرهنگی و .

برای دانش آموزان پیش بینی شده است.

* فارس: فلسفه اردوی راهیان نور در پایان طرح همکلاسی آسمانی و لشکر فرشتگان چیست؟ هشت سال جنگ با آنکه ناخواسته و نابجا بر سرزمین پاک و مردم نیک اندیش ایران تحمیل شد اما آموزه های حماسی و معنوی اش آنقدر فراوان است که هزاران سال باید از دانشگاهش بهره برد؛ دارالفونی که نسل امروز و فردا در آن نورانی می شوند؛ هر ساله سفر تربیتی معنوی با اعزام دانش آموزان به کربلای ایران رنگ و بوی خاصی می گیرد و خاطرات جبهه ها را در استان های ایران بازنشر می دهد.

اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان، امسال با کمرنگ شدن ویروس منحوس کرونا با برگزاری یادواره ملی لشکر آسمانی و  اعزام کاروان های دانش آموزی به مناطق عملیاتی غرب کشور، حماسه آفرینی رزمندگان و شهدای دوران هشت سال دفاع مقدس را  برای نسل جدید باز آفرینی خواهد کرد.

  ** برنامه های متنوع تابستانی از اردوی مشهد تا پیاده روی اربعین * فارس: سایر برنامه های اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان برای تابستان امسال چیست؟ چه تعداد پایگاه تابستانی دارید؟ اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان، هر ساله برنامه های تابستانی مختلفی دارد و اصطلاحا پایگاه های تابستانه در 400 شهرستان که اتحادیه حضور دارد، برگزار می شود.

400 پایگاه دخترانه و 400 پایگاه پسرانه فعال هستند.

  * فارس: در این 800 پایگاه چه برنامه های اجرا می شود؟ این برنامه ها در 4 محور قابل تقسیم است.

محور اول، تعامل است؛ ارتباط دانش آموز با مربی، والدین با مربی و والدین و دانش آموز مطرح است یعنی سه گانه مربی، والدین و دانش آموز شکل می گیرد و بعد از تعامل، مسائل آموزشی است که بین دانش آموز و مربی پیگیری می شود.

یعنی آموزش های علمی، درسی، معرفتی و تشکیلاتی در تابستان ارائه می شود.

تابستان امسال برنامه راهپیمایی اربعین ویژه دانش آموزان برگزار می شود در کنار آن، دانش آموزان برنامه های فرهنگی متعددی دارند که می توان به یادواره شهدا، همکلاسی آسمانی، لشکر فرشتگان و هیأت های انصارالمهدی(عج) اشاره کرد؛ همچنین محرم امسال در تابستان، 12 روز برنامه به شدت ویژه داریم.

همچنین برنامه راهپیمایی اربعین پیش بینی شده است.

اردوی تشکیلاتی دختران و پسران در سبلان و فتح قله سبلان از دیگر برنامه هاست.

  کلی برنامه در حوزه فرهنگی داریم که بحث برنامه های اردویی ما هست و برنامه اردوی مشهد و قم و جمکران گل سرسبد اردوهاست؛ همچنین اردوهای تفریحی و زیارتی نیز داریم که استان ها به فراخور شرایط برنامه ریزی و اجرا می کنند.

  * فارس: این برنامه ها برای دانش آموزان در سراسر کشور است؟ برنامه های ملی که به صورت متمرکز برگزار می شود شامل فتح قله سبلان، پیاده روی اربعین، کنگره چهاردهم که در دوازدهم تا چهاردهم شهریور برگزار می شود، است همچنین اردوهای پایان دوره طرح رسا در اردوگاه نور شهر نشتارود برگزار شد که 500 دختر و پسر پایه هشتم شرکت کردند.

  برنامه های اردویی برای دانش آموزان پیش بینی کردیم که برنامه اردوی مشهد و قم و جمکران گل سرسبد اردوهاست یکی از دیگر برنامه ها پویش میزبانی به توان میلیون است که مختص عید غدیر طراحی شده است.

دانش آموزان در عید غدیر سه کار جدی انجام می دهند؛ آنها با کمک والدین و مربی، مواد اولیه پخت غذا را تهیه می کنند.

این اقدام با همکاری سازمان ها و نهادها و کمک های مردمی است سپس در اتحادیه و جای دیگر اقدام به پخت غذا می کنند.

  در ادامه دانش آموزان، محرومان محله را به کمک والدین و مربیان شناسایی می کنند و دانش آموزان پسر در قالب کاروان های دوچرخه سواری، به توزیع مواد غذایی می پردازند؛ همچنین کاروان های اجرای سرود برای دانش آموزان دختر و پسر پیش بینی می شود که دانش آموزان دختر در محافل دخترانه اجرای سرود می کنند و پسرها در محافل عمومی هم اجرای سرود دارند.

  ** لزوم توجه به مجموعه های تربیتی غیررسمی  * دغدغه غنی سازی اوقات فراغت دانش آموزان موضوع بسیار مهمی است که در این راستا نهادهای مختلفی هم حضور دارند؛ به نظر شما وضعیت غنی سازی اوقات فراغت دانش آموزان چگونه است؟  به لحاظ زیرساخت فنی و فکری در حوزه اوقات فراغت جوانان هنوز به آن پختگی نرسیدیم؛ یعنی یک بخش از نظر سالن های ورزشی گرفته و مجموعه های فرهنگی و فرهنگ سراها ضعف داریم و یک بخش هم به لحاظ زیرساخت فکری و محتوایی است.

بر فرض اینکه سالن ورزشی و یک فرهنگسرایی هم بود؛ در آنجا قرار است چه چیزی به دانش آموز منتقل شود که هم جنس فراغت و هم جنس غنی شدن زمان فراغت او را داشته باشد.

یعنی اینکه طراحی آن به چه شکلی باشد، به شدت مهم است.

مجموعه های مختلفی در تابستان کار آموزشی می کنند اما تابستان زمان فقط آموزش نیست و اگر تابستان را به آموزش گره بزنیم باز هم این اوقات فراغت دانش آموز را نادیده گرفتیم و ظلم در حق او کردیم.

نه اینکه آموزش نیاز نباشد اما نباید آموزش رسمی باشد چرا که باعث لطمه به اوقات فراغت و استراحت فکری دانش آموز می شود.

 اگر تابستان را به آموزش گره بزنیم باز هم این اوقات فراغت دانش آموز را نادیده گرفتیم و ظلم در حق او کردیم مجموعه هایی که برای این موضوع طراحی داشته باشند به لحاظ رسمی کم هستند ولی مجموعه های غیررسمی کارهای خوبی را انجام می دهند.

کانون های فرهنگی در مساجد، پایگاه های بسیج، اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان و خیلی از مجموعه های فرهنگی و تربیتی که به صورت غیر رسمی حضور دارند، تربیت غیررسمی را در اوقات فراغت دانش آموزان در پی می گیرند.

  متأسفانه در کشور این لبه غیررسمی تربیت که اتفاقا کار اصلی را در حوزه تربیت محقق می کند به لحاظ حمایت، هدایت و نظارت هم خیلی نادیده گرفته شدند یعنی اولا جایی نیست که این نهادها را بشناسد و به خانواده ها به عنوان مجموعه امین معرفی کند.

یعنی اولا چنین نهادی وجود ندارد و دوما اگر وجود دارد به خانواده ها معرفی نکرده است و اگر هم معرفی کرده است از این مجموعه های تربیتی غیررسمی حمایتی اتفاق نیفتاده است و اگر حمایتی هم شده است نهایتا نظارتی روی فعالیت آنها اتفاق نیفتاده است.

** برنامه های تابستانی هم در فضای حضوری و هم در فضای مجازی * فارس: چه تعداد دانش آموز از برنامه های پایگاه های تابستانی اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان استفاده می کنند؟ بنای اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان در این 800 پایگاه این است که حداقل چیزی حدود 40 تا 60 هزار دانش آموز را در پایه های مختلف دوره های تحصیلی اول و دوم متوسطه تحت پوشش قرار دهد ولی نسبت به جمعیت دانش آموزی ما جمعیت زیادی محسوب نمی شود.

اما این تمام ظرفیت اتحادیه است که در فرایند زبده یابی و زبده پروری خودش برای تابستان به کار گرفته است.

* فارس: بیش از دو سال، برنامه های دانش آموزی در فضای مجازی ارائه شده است، آیا برنامه های شما صرفا حضوری است یا در فضای مجازی هم برنامه دارید؟ اساسا اینکه بچه ها را از فضای مجازی دور کنیم و فضای مجازی را منع کنیم، کار درستی نیست چون دانش آموز زیست مجازی خودش را دارد اما آن زیست را نه به رسمیت شناختیم و نه کنارش گذاشتیم؛ حوزه تعامل مربی و متربی در فضای مجازی آن هم زمانی که پیش هم نیستند، ظرفیت خوبی است و استفاده می کنیم.

  برای حضور دانش آموزان در فضای مجازی باز طراحی کردیم که مثلا پاییز امسال، جشنواره ستارگان در فضای مجازی برگزار می شود 2 فعالیت انجام دادیم و معتقدیم حوزه حضوری را هرچقدر تقویت کنیم، حوزه مجازی خودبه خود کمرنگ می شود؛ اگر بچه ها را بتوانیم در هفته روزی دو ساعت درگیر کنیم، قطعا به همین اندازه و حتی چند برابر این زمان، آنها را از فضای مجازی خودبه خود بیرون آوردیم و آنها را درگیر برنامه های حضوری کردیم.

یک مورد دیگر این است که برای حضور دانش آموزان در فضای مجازی باز طراحی کردیم که مثلا پاییز امسال، جشنواره ستارگان در فضای مجازی برگزار می شود؛ برای تابستان هم ویژه دانش آموز در فضای مجازی برنامه داریم و در این راستا پویش ها و چالش هایی را طراحی کردیم که حتی حضورشان در فضای مجازی تا آنجا که می شود هدفمند و اصطلاحا تحت نظری باشد.

  انتهای پیام/
کلید واژه ها: دانش آموزان - فضای مجازی - تابستان - برنامه - دانش - مجازی - سال تحصیلی - برنامه های متنوع - پیاده روی اربعین - انجمن های اسلامی - برگزاری - قرنطینه خانگی - خبرگزاری فارس - تربیتی - فرهنگی - معاون فرهنگی - اوقات فراغت - برنامه ریزی - کرونا - پیاده روی - خبرگزاری - اتحادیه - قرنطینه - متفاوت - اسلامی - اربعین - تفریحی - راهیان - زیارتی - خانگی

آخرین اخبار سرویس:
تصاویر | بازگشایی مرز خسروی برای زوار کربلا

طراحی و احداث تصفیه خانه آب هزار متر مکعبی برای آبیاری فضای سبز در منطقه 13

ایستگاه مترو بهار شیراز در اولویت افتتاح

لاکچری خرید کنید؛ ارگ تجریش

فیلم| آرامش گورخرهای ایرانی در پارک ملی کویر

فیلم| آرامش گورخرهای ایرانی در پارک ملی کویر

اطلاعیه سازمان اداری استخدامی در خصوص اعلام نتایج نهایی آزمون استخدام آموزش و پرورش

فارس من| نومعلمان رتبه بندی می شوند

آخرین وضعیت اتصال آب آشامیدنی در مناطق مختلف شهرکرد +جدول

خبر خوش شبانه وزیر آموزش و پرورش/فرهنگیان فوری به این سامانه مراجعه کنند

آخرین وضعیت اتصال آب آشامیدنی در مناطق مختلف شهرکرد

رییس هلال احمر: رسانه های معاند در خصوص ریزش متروپل سیاه نمایی کردند

اوقات شرعی گرگان؛ 24مرداد

تقویم و اوقات شرعی دو شنبه 24 مرداد در قم

اوقات شرعی بیست و چهارم مرداد ماه در سمنان

نکات ضروری برای زائران اربعین 1401

هتل 4 ستاره میزبان بابلسر + عکس و آدرس

گرد و غبار هوای بندرعباس را در وضعیت خطرناک قرار داد+فیلم

بازداشت یکی از مدیران شهرداری تهران

سامانه رتبه بندی معلمان از کی شروع به کار می کند؟

محور کندوان مسدود می شود

تأمین 50 درصد منابع مالی جهت ایجاد فضای ورزشی مدرسه ای در چهارمحال و بختیاری

تداوم جو پایدار و آسمان آفتابی در سمنان

رتبه بندی معلمان از 26 مرداد آغاز می شود

آمادگی المصطفی برای میزبانی از دانش پژوهان مذاهب اسلامی

95درصد پل های البرز شناسنامه دار شدند

زحل چه رنگی است؟ | دانستنی هایی درباره رنگ های سیارات منظومه شمسی

کریدور میاندشت - توران در جهت حفاظت از یوزپلنگ آسیایی پایش می شود

اجرای طرح تغذیه رایگان در مدارس مناطق محروم کشور

نتیجه نهایی آزمون استخدامی آموزش و پرورش اعلام شد

مشکل شیراز معتادین متجاهر است/ظرفیت کمپ های ماده 16 تکمیل است

فرآیند رتبه بندی معلمان تا چقدر طول می کشد?

آسمان فردای البرز غبارآلود خواهد بود

همنوا با کربلاییان در آستانه اشرفیه در هفتمین روز شهادت امام حسین (ع)

1150 میلیارد تومان برای تغذیه دانش آموزان مناطق محروم اختصاص یافت

ثبت نام اینترنتی کتابخانه فاطمی تا تکمیل ظرفیت ادامه دارد

دانش آموزان مناطق محروم از تغذیه رایگان برخوردار می شوند

15 مرکز دارالقرآن آموزش و پرورش در کردستان

سردار اشتری: زائران با گذرنامه های دارای یک ماه اعتبار می توانند به عراق سفر کنند

آلودگی هوای بندرعباس و بندرخمیر

دانش آموزان مناطق محروم از تغذیه رایگان برخوردار می شوند

آموزش و پرورش: دانش آموزان مناطق محروم از تغذیه رایگان برخوردار می شوند

کدام مشمولان خدمت سربازی می توان اربعین به کربلا بروند؟

عدالت تربیتی؛ پررنگ ترین و حیاتی ترین محور عدالت اجتماعی

وزیر آموزش و پرورش: رتبه بندی فرهنگیان از 26 مرداد آغاز می شود

اعلام نتایج نهایی آزمون استخدامی آموزش و پرورش

شرکت توزیع برق خادم موکب ها و زائرین اربعین در مرز تمرچین

استاندار اصفهان: وزارت آموزش و پرورش به تعهداتش عمل کند آماده ساخت دهکده ورزش دانش آموزی هستیم

نکات ضروری برای زائران اربعین 1401

چند خبر کوتاه از مناطق مختلف استان قزوین در بیست و سوم مرداد

مشکلات نبود کتابخانه در پردیسان قم برطرف می شود

نتایج نهایی آزمون استخدامی آموزش و پرورش اعلام شد

هشدار زرد هواشناسی  خوزستان درباره گرد و غبار

قشم غبار آلود شد

نتایج نهایی آزمون استخدامی آموزش و پرورش سال 1400 اعلام شد

ستاره ای که جوان مرگ شد! | تصویری جذاب از آخرین روزهای حیات در کیهان

دیده شدن خرس قهوه ای در منطقه سبزکوه لردگان

رتبه بندی معلمان از 26 مرداد آغاز می شود

محور کندوان مسدود می شود

نتیجه نهایی آزمون استخدامی آموزش و پرورش اعلام شد

آغاز خیزش گرد و غبار در خوزستان از فردا

مرز خسروی پذیرای زائران عتبات عالیات

آموزش تنظیم سیفون توالت فرنگی

استخدام کارشناس کنترل کیفیت و تعمیرکار در شرکت متحد سازه آکام از البرز

نتایج استخدامی آموزش و پرورش اعلام شد

نتایج آزمون استخدامی آموزش و پرورش اعلام شد

نتایج آزمون استخدامی آموزش و پرورش اعلام شد

نتایج نهایی آزمون استخدامی آموزش و پرورش اعلام شد

معلمان آینده مشخص شدند | نتایج نهایی آزمون استخدامی آموزش و پرورش | +لینک

زمان خنک شدن هوای تهران مشخص شد

محور کندوان مسدود می شود

مشمولان سربازی می توانند به عتبات بروند؟

انتصاب سرپرست اداره ساماندهی دوره های سوادآموزی آموزش و پرورش استان تهران

انتصاب رییس اداره سنجش تحصیلی اداره کل آموزش و پرورش شهرستان های استان تهران

بهسازی مسیرهای اتوبوسرانی در قلب پایتخت

ثبت نام 50 هزار یزدی برای شرکت در پیاده روی اربعین

پایش مسیر تردد یوزپلنگ ایرانی توسط محیط بانان خراسان شمالی

شور و نشاط زندگی عشایری در دل یک خانواده پرجمعیت

اعلام نتایج نهایی آزمون استخدامی آموزش و پرورش

پیش بینی وزش باد در استان اصفهان

سری سوم اصلاحات انتخاب رشته کنکور سراسری اعلام شد

خدمات هلال احمر به همه زائران اربعین رایگان است

پلمب شش شهربازی غیر استاندارد در تهران

   در آمد زایی جوان بیرجندی با پرورش گیاه مقاوم به خشکسالی

جهاد دانشگاهی مرکز تکثیر نیروی انسانی متخصص باشد

احداث تصفیه خانه آب هزار متر مکعبی برای آبیاری فضای سبز در منطقه 13

هشدار نسبت به وقوع رگبار و رعد و برق در 4 استان | هشدار فوری به این چهار استان

ضرورت واکسیناسیون دانش آموزان و زائران اربعین + فیلم

خطر رانش زمین در «موگویی» شهرستان فریدونشهر/ هشدارهای لازم داده شده است

راهنمای سفر آسان به عتبات در سال 1401

تشکیل ستاد استقبال از مهر در منطقه18 | کمک به بهسازی مدارس و مراکز آموزشی

کاروان جهادی ها به ایستگاه مهرگان رسید

سهولت در تعویض پلاک خودرو با اینترنتی شدن خدمات شماره گذاری در فارس

استخدام کارمند اداری و کارمند مالی در شرکت آراد هوا آزما کرج در البرز

ایمن سازی 3.5 کیلومتراز مسیر خوسف به طبس

ثبت نام رشته هتل داری در اولین هنرستان مرمت ایران

استخدام تحصیلدار در شرکت دانش بنیان سامانه هوشمند ماداکتو در صادقیه

تکمیل 80 موکب در شهرک اربعین پایانه مرزی چذابه

هشدار نسبت به وقوع رگبار و رعد و برق در 4 استان | هشدار فوری به این چهار استان

وزش باد در خراسان رضوی شدت می گیرد

دانش آموزان در تابستان چه برنامه ای دارند؟/ از برگزاری اردوهای زیارتی و تفریحی تا پیاده روی اربعین

دانش آموزان در تابستان چه برنامه ای دارند؟/ از برگزاری اردوهای زیارتی و تفریحی تا پیاده روی اربعین