موضوعات داغ: - مهدي مهدوي كيا - متناسب سازي - درياچه اروميه - استاد دانشگاه - بازيكن سابق تيم ملي - جمهوري آذربايجان - قبل از انقلاب - سازمان تامين اجتماعي - تيم ملي فوتبال ايران - خيابان خيام - معاونت فرهنگي قوه قضاييه - ورزشگاه امام خميني(ره) - منصوربيگي - فاويان - برج طغرل - ارز نيمايي - پياده روي دهه آخر صفر - طرح سوال - توزيع يك وعده غذاي گرم - كل سفيد - عملكرد شركت هاي دولتي - مظلومي - دعاي ماه مبارك رمضان

مطالب مرتبط:
دستور محسنی اژه ای به قضات در خصوص جرایم امنیتی: نظارت بر کار ضابطان و راستی آزمایی اقاریر متهمین / پس از بازداشت متهمان به خانواده اش اطلاع دهید/ اسناد پیش از دستگیری جمع آوری شود
دستور محسنی اژه ای به قضات در خصوص جرایم امنیتی: نظارت بر کار ضابطان و راستی آزمایی اعترافات متهمین / پس از بازداشت متهمان به خانواده اش اطلاع دهید/ اسناد پیش از دستگیری جمع آوری شود
خودداری کارگران شهرداری «ویسیان» لرستان از انجام کار/ مسئولان کمک کنند
رییس عدلیه از دادسرای جرایم امنیتی تهران بازدید کرد/ تاکید رییس قوه قضاییه بر اهمیت و ضرورت جمع آوری ادلّه و اسناد ناظر بر اتهام انتسابی فرد پیش از مرحله احضار و بازداشت
پیش از احضار و بازداشت ادلّه و اسناد را جمع آوری کنید
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
چهارشنبه، 15 تیر 1401 ساعت 10:072022-07-06سياسي

کودکان کار به استثمار گرفته شده اند/ شهرداری حق جمع آوری کودکان کار را ندارد!


عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه شهرداری می تواند در سد معبر، ورود و جمع آوری کند اما در بحث کودکان کار این اجازه را ندارد، گفت: درصدی از کودکان کار در استثمار گروه های سازمان یافته هستند که حتی شاید منفعتی از درآمد آنها به خانواده این کودکان نرسد! - عضو شورای شهر تهران با بیان اینکه شهرداری می تواند در سد معبر، ورود و جمع آوری کند اما در بحث کودکان کار این اجازه را ندارد، گفت: درصدی از کودکان کار در استثمار گروه های سازمان یافته هستند که حتی شاید منفعتی از درآمد آنها به خانواده این کودکان نرسد! ؛ مسئله کودکان کار یکی از آسیب های اجتماعی است که متأسفانه جامعه ما به خصوص تهران اسیر آن شده است و پُر بیراه نیست اگر ادعا کنیم؛ خیابان های پایتخت، جولانگاه گروه های متعدد کودکان خیابانی است که تحت نظر گروه های سازمان یافته به پل ارتباطی برای انتقال پول شهروندان به حساب کارفرمایان خود تبدیل شده اند و البته این درآمد، از محل بروز عواطف شهروندان حاصل می شود.

گروه های سازمان یافته سوءاستفاده از کودکان کار، مقابل چشم همه ما و کنار دست متولیان امر اینگونه فعالیت گسترده دارند و کسی نیست که به آنها خرده بگیرد! یکی از متولیان در حوزه آسیب اجتماعی کودکان کار خیابانی، شهرداری است که وظایف و تکالیف قانونی برای رسیدگی به این امر دارد.

اینکه بدانیم؛ نقش و برنامه های مدیریت شهری برای کنترل یا کاهش معضل کودکان خیابانی چیست؟ بهانه ای شد تا با نرگس معدنی پور، رییس کمیسیون فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران گفت وگویی انجام دهیم.

وی در این گفت وگوی ویدوئویی اقدامات شورای شهر و مدیریت شهری درباره رسیدگی به مسئله کودکان کار را شرح داد و به تبیین گروه های مختلف کودکان کار، متولیان مسئول در کنترل این آسیب اجتماعی، عملکرد شهرداری تهران در این خصوص و .

پرداخت.

پیش از این، مکتوب بخش نخست این مصاحبه با عنوان کودکان چطور "کودک کار" می شوند؟/ نمره شهرداری تهران در مسئله کودکان کار چند است؟!" منتشر شد و هم اکنون بخش دوم و پایانی این مصاحبه تقدیم شما مخاطبان گرامی تسنیم تقدیم می شود:تسنیم: شما تجربه خوبی در حوزه آسیب های اجتماعی دارید و فعال و کنش گر این حوزه هستید؛ کودکان کاری که آموزش می گیرند و چند روزی را به خوبی زندگی می کنند و به این آکاهی می رسند که می توانند برای خودشان و جامعه مفید باشند، ممکن است با یک تشر پدر و مادرشان و یا گروه های سازمان یافته که آنها را به استثمار کشیده اند به همان خط کار در خیابان برگردند! درباره این بگویید که الان شهرداری تهران به ویژه در مدیریت 10 ماهه اخیر که مدیریت جدید حاکم بر شهر تهران است، کارنامه قابل قبولی بابت رفع آسیبی اجتماعی به نام کودکان کار خیابانی دارد؟عوامل متعددی نام بردم که باعث می شود که کودک کار به وجود بیاید که در مواجهه با هر کدام از آنها راهکارهای متفاوتی داریم و نمی توانیم با همه گروه های کودکان کار با یک روش و یک راهکار مواجه شویم؛ هیچ راه یکسانی نیست که مشکل کودک کار را با آن روش و الگو و مدل حل کنیم.

برای هر کدام از عواملی که باعث شده کودک کار به وجود بیاید، باید مواجهه خاص داشته باشیم.

اگر فقر و نیاز خانواده باعث شده کودک کار به وجود باید یک روش مشخصی را به کار بگیریم و دستگاه ها باید راهکارهای مختلفی برای آن داشته باشند، اگر موضوع بحث اتباع است، روش دیگر و راهکار دیگر و تدبیر دیگر را به کار ببندیم، اگر بحث فرار از منزل و بهره کشی از یک کودک بی پناه و بی کس و بی خانواده است و اگر بحث بزهکاری و مصرف موراد مخدر است که کودکی به دام یک گروه افتاده، پرداختن به آن روش دیگری دارد.

هر کدام از دستگاه ها در مواجهه با هر کدام از این عوامل به نوعی برخوردهایی متفاوت خواهند داشت و هر کدام برای هر علت باید راهکار داشته باشند و به این علت است که سبب شناسی در مواجهه با حل این معضل را می بایست مد نظر قرار دهیم و همه دستگاه ها در کنار همدیگر بتوانند روش مواجهه با آن را انجام دهند.

بله، این موضوع محصول گروه های سازمان سافته ای است که باید در موردش قوه قضاییه و نیروی انتظامی ورود داشته باشد و در کنارش سازمان بهزیستی هم باید در کنار اینها باشد و بعد شهرداری ها هم کمک کنند.

وزارت کشور باید در کنار این مسأله باشد؛ برای هر کدام از اینها باید راهکار داد؛ ولی نمی شود دست روی دست گذاشت برای آنکه بگوییم چون آن موضوع سازمان یافته را به سختی می توان حل کرد پس بقیه موارد را نادیده بگیریم.

برای خانواده هایی که دچار فقر هستند و نیاز خانواده باعث شده کودکش را به کار بگمارد یا این که کودکی که نیاز به سرپرست دارد و یکی از والدینش نیست و یا بدسرپست است و یا اینکه یتیم است به کار گماشته شده است، هر کدام راهکاری دارد و باید به این مؤلفه ها هم توجه کنیم و در ابتدا به آنها برسیم و در کنارش به موضوعات سخت که نیازمند همت دستگاه های بیشتری است را هم مد نظر قرار دهیم.

شهرداری یکی از این دستگاه هاست و اتفاقاً در این مدیریت جدید شهرداری خودش را محور قرار داده و تلاش می کند تا همه دستگاه ها را در کنار همدیگر قرار دهد و خودش هم در کنار آنها باشد تا بگوید که کودکان کار شهروندان من هستند و بیایید کمک کنید تا این مشکل را حل کنیم.

نمی توانم بگویم که نمره خوبی می دهم اما شهرداری تهران در بحث کودکان کار در مسیر درستی قرار گرفته و اعلام کرده که می خواهم محور شوم و قرارگاه اجتماعی را تشکیل داده است.

دستگاه ها در این دوره این اهتمام جدی را در بحث آسیب های اجتماعی دارند چون همه شان دور آن میز حضور پیدا کرده اند و تلاش می کنند که همتی در بحث آسیب های اجتماعی از جمله کودکان کار داشته باشند.

اکثر مدیریت ها در شهرداری و در دستگاه های دیگر جدید هستند و به نظر می رسد که شروع خوبی داشته اند و امیدواریم با یک همت عالی و با انجام تکالیف و وظایف قانونی خود این مأموریت را تمام کنند و وظایف خود را به درستی و در تمام و کمال انجام دهند.

اگراین اتفاق بیفتد شاهد کنترل آسیب های اجتماعی از جمله کودکان کار خواهیم بود.

در حالیکه به نظر می رسد یکی از مهم ترین وظایفی که ما بیشتر از هر چیزی به آن فکر کنیم بحث پیشگیری است، نباید بگذاریم که خانواده و جامعه ما دچار آسیب شود چه برسد به اینکه آسیب را کنترل کنیم و کاهش دهیم چون کار سخت می شود.

مهم ترین وظیفه این است که دستگاه هایی که کنار هم قرار می گیرند تدابیری را بر اساس مأموریت های خود بیندیشند که از بروز آسیب در جامعه و خانواده جلوگیری کند و در این راه محور باید خانواه و توجه به نهاد خانواده باشد.

متأسفانه ما کارکرد خانواده را از دست داده ایم و خیلی از آسیب های اجتماعی به این دلیل است که خانواده کارکرد خود را از دست داده است.

چرا این همه طلاق داریم؟ بدانید که جدایی پدر و مادر از عوامل مهم کودک کار است.

یا پیش از این اگر یک عضوی از خانواده دچار آسیبی مثل اعتیاد می شد در خانواده نگهداری می شد و سعی می کدرند در دل خانواده درمانش کنند؛ اما الان اگر عضوی از خانواده دچار این آسیب شود از خانوده طردش می کنند.

این نشان می دهد که کارکرد خانواده دچار مشکل شده و باید خانواده و کارکرد آن را دریابیم.

قطعاً در مسأله کودک کار هم اتفاق خوشایند می تواند با تقویت نهاد خانواده صورت بگیرد؛ البته بعضی از موضوعات اجتناب ناپذیر است و وقتی کودکی پدر خودش را از دست می دهد، می شود نان آور خانواده که این نیازمند حمایت های دستگاه هایی است که وظیفه حمایت از خانواده و آن کودک را دارند که باید با ارائه خدمات حمایتی و معاضدت های قضایی وارد عمل شوند.

تسنیم: از صحبت های شما به این نتیجه رسیدم که بخش عمده کودکان کار را محصول خانواده هایی می دانید که کودک ناچار است به خاطر آسیب های دیگر، خواسته یا ناخواسته تأمین معیشت خانواده را به عهده بگیرد! نمونه آماری که ما داشتیم و مشاهدات میدانی ما نشان داد که عمده کودکان کار مخصوصاً در منظقه مرکزی شهر تهران که آنها را دنبال کردیم و مورد مطالعه قرار دادیم اسیر استثمار گروه های سازمان یافته هستند.

به نظر تفاوت دیدگاه داریم!من عرض نکردم که عمده کودکان کار کسانی هستند که محصول خانواده و مشکلات آن هستند، فقط بخشی از این کودکان که با این معضل مواجه هستند را می توانیم در اولویت قرار دهیم.

تسنیم: وجود گروه های سازمان یافته در بحث کودکان کار را تأیید می کنید؟بله! حتماً بخشی از این کودکان کار، کودکانی هستند که اسیر یک گروه خاصی شده اند ضمن اینکه شاید باز این آمار دقیق نباشد اما طوری که از بقیه دستگاه ها از جمله سازمان بهزیستی شنیدم، اکثریت کودکان کار اتباع خارجی هستند.

اگر بخواهیم آماری صحبت کنیم، درصد عظیمی از این کودکان کار بیشتر مربوط به مهاجرین و اتباع خارجی و مهاجرین داخلی هستند.

اگر بخواهیم درصدبندی کنیم درصدی در اختیار گروه هایی هستند که از کودکان بهره کشی می کنند و آنها را به سلطه گرفته اند و به نوعی از آنها کار می خواهند و کار کودکان منافع مالی و مادی برایشان دارد و هیچ منفعتی شاید به خانواده این کودکان هم نرسد و بیشتر به گروه های سازمان یافته می رسد اما درصدی هم هستند که مشکلات خانوادگی باعث کار کودک شده است.

باید در مواجهه با هر کدام از این گروه های کودکان کار، اقداماتی انجام شود و اقدامات در قبال آنها متفاوت است.

اما نمی توانیم بگوییم حالا چون ما هنوز به اقدامات مؤثری که در مواجهه با آن کودکان کار در سلطه گروه های سازمان یافته نرسیدیم یا خلأ قانونی در خصوص اتباع خارجی داریم، پس همه گروه های کار را کنار همدیگر نگه داریم تا این مشکلات هم حل شود، مشکلی حل نمی شود.

ما می توانیم به ترتیب به هر کدام از گروه های هدف توجه کنیم و دستگاه ها در کنار هم کار کردن را و پیشگیری کردن را با رصد وضع موجود شروع کنند و برای کنترل و کاهش جمعیت کودکان کار برنامه ریزی مدون طولانی مدت و میان مدت و کوتاه مدت صورت بگیرد.

در واقع همه اینها باید در کنار همدیگر صورت بگیرد اما جایی می توانیم زودتر به نتیجه برسیم اما جای دیگری نیازمند این است که قوانین به روز و سیاست ها اصلاح شود و جایی نیاز به این است که تدابیر دیگری داشته باشیم و دستگاه های دیگری ورود کنند همچنین مواجهه و روش مداخله با برخی گروه ها از جمله گروه های سازمان یافته خیلی متفاوت خواهد بود و نیازمند ورود جدی دستگاه های دیگر است.

تسنیم: بحث تأمین نظم و انضباط معابر و چهاررا ه ها و تقاطع ها با مدیران شهری و شهرداری است؛ چطور است که تا الان اکیپ های انضباط شهری شهرداری در مباحث مختلف که برخی از آنها مانند مسأله دستفروش ها حتی آسیب اجتماعی نیستند ورود و ساماندهی می کنند به آنها اجازه فعالیت خارج از چارچوب نمی دهند اما بحث کودکان کار و گروه های سازمان یافته حاکم بر این کودکان از دید گروه های انضباط شهری خارج هستند و به آنها پرداخته نمی شود؟!ما در این مسئله مشکل قانونی داریم! شهرداری در مواجهه با سد معبر می تواند ورود و جمع آوری کند اما در بحث کودکان کار این اجازه را ندارد در حالیکه جزو یکی از مواردی که منظر شهر را دچار آسیب می کند.

متأسفاته ما مشکلات حقوقی در این خصوص داریم و برای همین عرض کردم که مددکاران اجتماعی باید ضابطین قضایی باشند؛ به هر حال اگر شهرداری در بحث جمع آوری کودکان کار ورود پیدا کند، کار غیرقانونی انجام داده و مشکلات حقوقی برای آن ایجاد می شود و برای همین تأکید داریم که در مواجهه با برخی مسایل آسیب های اجتماعی از جمله موضوع کودک کار برخی دستگاه ها باید در کنار شهرداری قرار بگیرند.

تسنیم: پیش بینی شما از آینده مسئله کودکان کار چیست؟اگر ما به موقع به آسیب هایی مثل کودکان کار به ویژه کودکان کار خیابانی نپردازیم و دستگاه ها در کنار همدیگر قرار نگیرند و هر کدام بخواهند به تنهایی کار خود را انجام دهند یا مسئولیت ها را به گردن هم بیندازند، قطعاً معضل و مشکلات بیشتر خواهد شد.

امید ما در شورای شهر به این است که همتی در این دوره مدیریتی وجود دارد و دستگاه ها نسبت به کنترل و کاهش آسیب های اجتماعی اهتمام دارند؛ الان دور میز می بینیمشان و امیدواریم این اتفاق که در مسیر خودش قرار گرفته، به درستی طی مسیر کند و اقدامات مؤثری انجام شود؛ تلاش ما این است و در شورا هم این مطالبه را جدی تر مطرح خواهیم کرد.

تسنیم: پس خوشبین هستید؟نمی توانم بگویم خوش بین هستم و نه نمی گویم که بدبین هستم! تلاش متولیان نشان دهنده این است که شاید در یک سال بعد بشود گفت که خوشبینی وجود دارد یا نه اما به نظر می رسد اهتمام قابل توجهی در این زمینه وجود دارد.

تسنیم: و البته نباید از ظرفیت سازمان های مردم نهاد هم غافل شد!بله! ما مشارکت هایی مردمی و کارهای داوطلبانه را به ویژه در مسایل شهری و مدیریت شهری نباید فراموش کنیم؛ مشارکت مردمی نشان داده که در خیلی از موضوعات فرهنگی و اجتماعی و به ویژه در بحث آسیب های اجتماعی نقش های مؤثری دارند و از این به بعد هم باید به این موضع توجه ویژه ای داشته باشیم.

در شورای شهر تمام تأکید ما بر استفاده از ظرفیت های مردمی و استفاده از ظرفیت های سازمان های مردم نهاد و گروه های مردمی و داوطلبان محلی است که خیلی می توانند کمک کنند زیرا انتفاعی برای خودشان مدنظر ندارند و به عنوان قشری از جامعه که با این معضلات در محلات و شهر و منطقه خودشان مواجه می شوند، به این موضوع ورود پیدا کرده ند که خیلی می تواند مثمرثمر باشد و خطاهای آنها معمولاً کمتر از دستگاه هایی است که به صورت دولتی یا موظفی کار می کنند.

اگر دستگاه های متولی ضمن اینکه در کنار هم باید قرار بگیرند از این ظرفیت مردمی و داوطلبانه به درستی استفاده و از آنها حمایت کنند و ابزار را در اختیار آنها قرار دهند و سیاست ها و رویه ها را برایشان تبیین کنند، مشارکت مردم بهتر و میزان حل مشکل بیشتر می شود.

اعتقاد خودم به استفاده از این ظرفیت هاست چون اینطور می توانیم به نتیجه برسیم و در شورا هم تأکید و تلاش ما این است که این ظرفیت های مردمی را تقویت کنیم.


کلید واژه ها: کودکان کار - کودکان - عضو شورای شهر تهران - سازمان یافته - شورای شهر تهران - عضو شورای شهر - شهرداری - استثمار - سازمان - جمع آوری کودکان کار - شهر تهران - شورای شهر - گروه - تهران - آسیب های اجتماعی - خانواده - کودکان خیابانی - خیابان - آوری - درآمد - شورای - بیان - ورود - جامعه ما - اجتماعی - خیابانی - یکی از - جامعه - آسیب - ادعا

آخرین اخبار سرویس:
بر مسئولان لازم است که به خواسته های مردم گوش دهند

پیاده روی اربعین حسینی رزمایشی بین مسلمین برای فتح قدس شریف است

دستخط زیبای امام رضا(ع) بر روی پوست آهو + عکس

شعارزدگی در فضای مجازی را کنار بگذاریم

گروسی: گفت وگوها با ایران برای شفاف سازی مسائل از سرگرفته شد

لاجوردی، نماینده مجلس: اعتراضات با هدف تاثیرگذاری بر دستاورد های سفر به نیویورک برنامه ریزی شد

آیا یک چهره دموکراسی خواه و مردمی به ایران آمده؟!

باب الرضا (ع) داغدار شهادت امام رئوف

عزاداری مردم ورزنه در سالروز شهادت حضرت امام رضا (ع)

نگهداری یک صفحه از قرآن کریم با دستخطی منسوب به امام رضا(ع) در تبریز +تصاویر

دعای آخر ماه صفر

مقاومت اسلامی رمز رستگاری مطلق مقابله با نظام سلطه است | جهاد تبیین رمز اصلی مبارزه با نظام سلطه

زمان رسیدن اینترنت استارلینک به ایران

اجرای سنت 1200 ساله زنان نوغان در مشهد

12 استان کشور در خدمت رسانی به زائران با دانشگاه علوم پزشکی مشهد همکاری دارند

عکس/ واکنش شهاب حسینی به جمع آوری بیلبوردهایش از سطح شهر

شهید عروج علی غفاری: شهادت حد نهایی تکامل یک انسان است

امنیت و اقتدار ایران اسلامی در دستان فراجا است

پیرموذن: تنها نسخه شفای کشور توجه به حقوق شهروندی است

هشدار روس ها: جام جهانی برگزار نخواهد شد

تاکید رهبر جریان حکمت ملی بر تقویت روابط با تهران| عمار حکیم: امنیت و ثبات عراق به نفع امنیت منطقه است

دیدار مهم در وین/ اختلافات کاهش می یابد؟

اجتماع بزرگ خادمیاران رضوی در تهران آغاز شد+عکس

علی محمد خادم حسینی «آباده» در سوگ ثامن الائمه

استخدام مکانیک با بیمه در شرکت ب ام و ایران در اصفهان

سالکان الی الله با محبت امام حسین(ع) به خدا تقرب می جویند

استاندار خراسان شمالی چهره به چهره با مردم

معرفی یاران و راویان خوزستانی امام رضا (ع)

عزاداری زنان نوغان مشهد در سوگ امام هشتم(ع)

امام جمعه شیراز خواستار مدیریت اثرگذار مسئولان در فضای مجازی شد

تصاویر دیدار معاون رییس جمهوری با رافائل گروسی

ویژه برنامه «پناهم بده» از حرم امام رضا (ع) روی آنتن شبکه جام جم می رود

نظام سلطه به دنبال نفی استقلال و هویت و ارزش های دیگر ملت هاست | راهبرد مقاومت در منطقه خاورمیانه رو به رشد است

حافظه تاریخی گشت ارشاد چه می گوید؟

ماجرای ازدواج آرمان درویش با دختر بازیگر معروف + عکس

نماهنگ | وصف حال زائران امام رضا(ع)

تصاویر| دیدار خانواده سردار سلیمانی با ابراهیم رییسی

فیلم| زنان یاسوجی علیه اغتشاشگران به راه افتادند

تجمع امام رضایی ها در همدان

این نکات بسیار مهم را هنگام طلاق باید بدانید

رایزنی امیرعبداللهیان با وزرای خارجه مالی و بلاروس

دیدار رییس سازمان انرژی اتمی با رافائل گروسی

بنیاد شهید و امور ایثار گران 21 برنامه دفاع مقدس برگزار می کند

خدمت رسانی متفاوت از سیستان تا خوزستان

نگاه ویژه اسلام به جایگاه بانوان/حضرت زینب(س) بهترین الگو برای زنان

واکنش جنجالی احمدی نژاد به موضوع حجاب/ احمدی نژاد: مگر مردم قبل از انقلاب لخت بودند؟ اصلا به شما چه ربطی دارد؟ + ویدیو

مروی: تشیع مدیون قیام علمی حضرت رضا (ع) است

تکذیب شد؛ پرتاب گاز اشک آور به خوابگاه های دانشگاه امیرکبیر

عماد افروغ: شیوه حکم رانی اصلاح نشود اعتراض طردشدگان ادامه می یابد

ناخدا اصحابی: شهید جهان آرا فقط 45 سرباز داشت + صوت

تبریک سران کشورها به رییس جمهور ترکمنستان در سالروز استقلال

حجت الاسلام مروی: تشیع مدیون قیام علمی حضرت رضا (ع) است

آیا محل زندگی و شهادت امام رضا (ع) با هم فرق داشت؟

مطلبی قابل تامل از شهید تازه تفحص شده بجنوردی

مشهدی ها 61 هزار اسکان رایگان برای زائران فراهم کردند

کنایه تند علی دایی | صحبت های تند و جدید علی دایی نسبت به حوادث این روزها

تشیع مدیون قیام علمی حضرت رضا(ع) است

مراسم عزاداری سالروز شهادت امام رضا (ع) در کرمانشاه برگزار شد

جهاد تبیین یادگاران دفاع مقدس در مساجد و مدارس شیراز

فیلم | استفاده از آیات قرآن در عزاداری یزدی ها

کاربران هوشیار باشند تا اسیر شایعات و اخبار کذب در فضای مجازی نشوند

بیانیه جامعه اسلامی مهندسین در محکومیت اغتشاشات اخیر

خبر ازدواج آرمان درویش | رابطه دختر ژاله صامتی و آرمان درویش چیست؟

کنایه تند علی دایی در پی فوت مهسا امینی

رافائل گروسی: ایران از ماه ژوئن تعاملی با آژانس انرژی اتمی نداشته است

ویدئو| از داستان غم انگیز «مهسا امینی» تا «اغتشاش در کف خیابان»

دریادار سیاری: هیچ دشمنی قدرت تعرض به ایران را ندارد| حفظ حاکمیت اراضی جمهوری اسلامی خط قرمز نیرو های مسلح است

حنایت دیگر رنگی ندارد آقای احمدی نژاد!

فیلم | شیعه و سنی پیاده آمده اندآقا به پابوست

استان بوشهر در عزای عالم آل محمد (ص)

ادامه دیدارهای دیپلماتیک امیرعبداللهیان در نیویورک

صندلی بازی در شهرداری تهران

دیه آسیب دیدگان اغتشاشات اخیر برگردن سلبریتی هاست/ سلبریتی ها سبب اصلی التهاب آفرینی در چند روز گذشته بودند+فیلم

ویژه برنامه «پناهم بده» از حرم امام رضا (ع) روی آنتن می رود

مدیرکل آژانس بین المللی انرژی اتمی: درباره شفاف سازی مسائل پادمانی باقی مانده با ایران گفتگو شد

فردا چهارشنبه تعطیل است؟

عیادت فرمانده سپاه زنجان از بسیجی مجروح مدافع امنیت

مطلبی قابل تامل از شهید تازه تفحص شده بجنوردی

فیلم | شیعه و سنی پیاده آمده اندآقا به پابوست

رشادت های دوران دفاع مقدس هرگز از یادها نخواهد رفت

فعالیت بیش از 40 کانون آستان قدس رضوی در کرمانشاه

سنگر امروز فضای مجازی است / در دفاع از انقلاب شجاع باشیم

رئوف؛ دست خالی بازنگشتن از درگاه کسی که به زیارتش می روی

مطلبی قابل تامل از شهید تازه تفحص شده بجنوردی

استخدام مدیر پروژه، انبار دار، مسئول HSE و رییس دفتر فنی از هرمزگان

فرق اسلام امام رضا(ع) با مأمون در استفاده ابزاری از دین است

ثبت نام در مدارس ایرانی در خارج از کشور در راستای حفظ ارتباط با تمدن کهن ایرانی- اسلامی

رادار ماورای افق «سپهر» با برد 3 هزار کیلو به زودی عملیاتی می شود

انتقال تدریجی مرکزیت شیعه از مدینه به ایران

نماینده مردم مشهد در مجلس: از ظرفیت پویش های مردمی دهه آخر صفر برای کمک به مجاورین استفاده شود

انقلاب اسلامی همواره حامی مردم فلسطین است/ توانمندی های نظامی ایران در کنار مذاکره تقویت می شود

دانلود نماهنگ پناهم بده با صدای حسین طاهری به مناسبت شهادت امام رضا ( ع)

احمدی نژاد: چرا به مردم توهین می­ کنید!؟+فیلم

آقای احمدی نژاد این حنا رنگی ندارد

گروسی: گفتگو ها با ایران از سرگرفته شد

انصارالله به غارتگران خارجی منابع یمن هشدار داد

عیادت فرمانده سپاه زنجان از بسیجی مجروح مدافع امنیت

رییس دانشگاه دانشگاه امیرکبیر: گزارشی مبنی بر پرتاب گاز اشک آور در خوابگاه ها و ورود افرادی غیر از دانشجویان به محیط خوابگاه نداریم؛ تنها یک دانشجو دچار آسیب شده / کلاس های درس تا اطلاع ثانوی مجازی شد

آیین خطبه خوانی شب شهادت امام رضا (ع) در حرم مطهر رضوی

تشیع مدیون قیام علمی حضرت رضا (ع) است

کودکان کار به استثمار گرفته شده اند/ شهرداری حق جمع آوری کودکان کار را ندارد!

کودکان کار به استثمار گرفته شده اند/ شهرداری حق جمع آوری کودکان کار را ندارد!