مطالب مرتبط:
سال گذشته 16 نفر بر اثر هاری فوت کردند/ به ازای هر ویال واکسن هاری بین 5 تا 7 یورو هزینه می شود
45 مورد ابتلا به تب کریمه کنگو/ فوت 3 مبتلا تاکنون
افزایش آمار ابتلا و فوت ناشی از تب کریمه کنگو
افزایش آمار ابتلا و فوت ناشی از تب کریمه کنگو
افزایش آمار ابتلا و فوت ناشی از تب کریمه کنگو
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 14 تیر 1401 ساعت 18:472022-07-05پزشكي

ثبت 260 هزار مورد حیوان گزیدگی در سال گذشته/ فوت 16 نفر به علت ابتلا به هاری


رییس گروه مدیریت بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان وزارت بهداشت با اشاره به ثبت 260 هزار مورد حیوان گزیدگی در سال گذشته گفت: عمده گزیدگی ها توسط سگ های بدون صاحب بوده است.

- ؛ بهزاد امیری، در نشست خبری به مناسبت هفته ملی بیماری های زئونوز (بیماری های قابل انتقال بین حیوان و انسان) بیان کرد: ششم جولای مصادف با 15 تیرماه روز جهانی بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان نام گذاری شده و علت نام گذاری این روز، به اقدامات دانشمند فرانسوی لویی پاستور در این رابطه بازمی گردد که اولین بار توانست واکسن هاری را به طور موفق در سال 1885 کشف کند.

تا پیش از آن هر فردی که توسط حیوان هار گزیده می شد، محکوم به مرگ بود تا اینکه این واکسن کشف شد.

وی درباره اهمیت بیماری های زئونوز گفت: بیماری های زئونوز، بیماری های عفونی قابل انتقال بین انسان و حیوان هستند که عوامل باکتریایی، قارچی، انگلی و ویروسی می تواند عامل این بیماری ها باشد.

شناسایی 200 بیماری زئونوز در جهانرییس گروه مدیریت بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان وزارت بهداشت افزود: حداقل 200 بیماری زئونوز (بیماری مشترک بین انسان و حیوانات) در جهان شناسایی شده است که 61 درصد بیماری های عفونی جهان و 75 درصد بیماری های بازپدید و نوپدید از این بیماری های هستند .

از هر 5 بیماری عفونی جدیدی که شناسایی می شوند، 3 مورد منشا زئونوز دارند و 80 درصد عوامل بیولوژیکی که برای سلاح های بیوتروریستی استفاده می شود منشا زئونوز دارند.

مخازن و ناقلین متعددی می تواند سبب بروز بیماری های مشترک بین انسان و حیوانات شود که توانایی ایجاد همه گیری های گسترده مانند همه گیری کووید19 را دارند.

امیری خاطرنشان کرد: برخی بیماری ها در صورت ابتلا، مرگ 100 درصدی دارد مانند هاری؛ اگر هاری در فردی بروز کند درمانی ندارد و او جانش را از دست می دهد.

مشکل بعدی لطمات اقتصادی این بیماری ها بر صنایع به ویژه صنایع دامی است.

بیماری تب مالت می تواند در تولید گوشت و فرآورده لبنی تاثیر منفی داشته باشد و این در حالی است که برخی از این بیماری ها مانند تب کریمه کنگو هنوز واکسنی ندارند.

وی ضمن تاکید بر لزوم اطلاع رسانی درخصوص بیماری های مشترک بین انسان و حیوانات تصریح کرد: از چند سال قبل اصطلاح سلامت یکپارچه به عنوان یک رویکرد در بحث کنترل و پیشگیری زئونوز مطرح شده است به شکلی که در این رابطه همکاری مشترکی بین سازمان بهداشت جهانی، سازمان جهانی سلامت حیوانات و سازمان های کنترل کننده بیماری ایجاد شد و مرکزی را در زمینه رصد و شناسایی بیماری های تهدیدکننده سلامت عمومی تشکیل دادند.

کنترل بیماری های مشترک بین انسان و حیوانات زمانی امکان پذیر است که هماهنگی کامل بین سلامت انسان، محیط زیست، دام ها و حیوانات حیات وحش شکل گیرد.

سلامت انسان در گرو سلامت حیوانات اهلی و وحشی و محیط زیست است و در این راستا باید اقدامات پیشگیری را به شکل یکپارچه انجام دهیم.

امیری درباره بیماری های شایع قابل انتقال بین انسان و حیوان در ایران که در پوشش نظام مراقبت قرار دارند، بیان کرد: یکی از معضلات ما بیماری هاری و حیوان گزیدگی است.

هر ساله با افزایش موارد حیوان گزیدگی در کشور مواجه هستیم.

در سال گذشته بالغ بر 260 هزار مورد حیوان گزیدگی در کشور ثبت شده که عمده گزیدگی ها توسط سگ های بدون صاحب بوده است.

فعالیت 700 مرکز درمان و پیشگیری از بیماری هاری در کشوروی ادامه داد: نگرانی ما در این رابطه دلایل متعددی دارد، گاهی جراحت به حدی شدید است که شدت جراحت و خونریزی سبب مرگ شده است.

هاری یک بیماری ویروسی است که از طریق بزاق آلوده حیوان هار هنگام گزش سبب درگیری سیستم اعصاب مرکزی انسان می شود و اگر درگیری ایجاد شود، بیماری هاری مستقر شده و دیگر فرد درگیر بیماری محکوم به مرگ است .

بالغ بر 700 مرکز درمان و پیشگیری از بیماری هاری در کشور ایجاد کرده ایم که خدمات شبانه روزی دارند.

شست و شو و ضدعفونی کردن زخم، واکسیناسیون و تزریق سرم ضد هاری از خدمات این مراکز است.

فوت 16 نفر در سال گذشته به علت ابتلا به هاریامیری تاکید کرد: اگر کسی که توسط حیوان هار دچار گزش شده باشد، به موقع به مرکز درمانی مراجعه کرده و تحت درمان قرار گیرد، در 99 درصد موارد از بروز بیماری هاری در او پیشگیری می شود.

مشکل ما این است که تعدادی از افراد دچار حیوان گزیدگی به علت عدم توجه به این امر یا به مراکز درمانی مراجعه نمی کنند یا دیر مراجعه می کنند و یا تعداد دفعات مناسب برای دریافت واکسن (3 نوبت) را رعایت نمی کنند و دچار بیماری هاری می شوند.

سال قبل 16 نفر در ایران به علت ابتلا به هاری فوت کردند که عمده آنها برای دریافت خدمات به ما مراجعه نکرده بودند.

رییس گروه مدیریت بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان وزارت بهداشت افزود: کلیه خدماتی که در واحدهای ما ارائه می شود، رایگان است، علی رغم اینکه این خدمات گران است؛ به عنوان مثال، به ازای هر ویال واکسن هاری بین 5 تا 7 یورو هزینه می شود و به ازای هر ویال سرم ضدهاری 56 یورو هزینه می شود.

کل خدمات در این رابطه رایگان است و در ارائه خدمات، تفاوتی بین ایرانیان و اتباع مجاز یا غیرمجاز قائل نمی شویم.

وی گفت: تقاضا داریم مردم در صورت حیوان گزیدگی حتما به مراکز بهداشتی مراجعه کنند.

ما موظف به ارائه خدمت به همه هستیم.

در بحث هاری تاکید ما تزریق سه دوره واکسن مربوطه است و توصیه می کنیم اصلا زمان تزریق واکسن را به تعویق نیندازند.

امیری درخصوص بیماری تب مالت تصریح کرد: در سال گذشته 20 هزار و 490 مورد بیماری تب مالت در کشور شناسایی کردیم.

این بیماری انتقال انسان به انسان ندارد و یا بسیار نادر است و اگر بتوانیم تب مالت را در حیوان کنترل کنیم در انسان هم پدیدار نمی شود.

99 درصد انتقال بیماری از دام آلوده به انسان است که راه شایع انتقال آن مصرف فرآورده های لبنی است.

همچنین تماس با ترشحات آلوده دام هنگام ذبح و راه سوم نیز از طریق تنفس افشانه های ترشحات آلوده است.

رییس گروه مدیریت بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان وزارت بهداشت در ادامه بیان کرد: بیماری مهم بعدی در ایران، سالک است.

سال قبل 16 هزار و 307 مورد مبتلا به سالک در ایران شناسایی کردیم.

سالک بیماری انگلی است که از طریق گزش پشه خاکی رخ می دهد.

در سالک نوع روستایی که مخزن جوندگان صحرایی هستند، پشه ماده هنگام خون خواری انگل را به خود منتقل کرده و اگر انسانی را مورد گزش قرار دهد در آن محل گزش انگل وارد بدن انسان می شود که ایجاد زخم مزمن می کند.

در 19 استان کشور این بیماری بومی است و کنترل دشواری دارد، زیرا میزبان آن در طبیعت زیاد است.

خصوصا در استان هایی با شیوع بالا مثل اصفهان، خراسان و گلستان.

وی افزود: درمورد بیماری "کیست هیداتیو" سال قبل 413 مورد شناسایی شده است.

البته اعتقاد داریم احتمالا موارد بیش از این بوده است، زیرا یا بیمار علائم خاصی نداشته و یا به ما مراجعه نکرده است.

در زمینه بیماری تب شالیکاران در سال قبل 251 مورد ثبت و شناسایی کردیم.

درمورد بیماری سیاه زخم نیز 107 مورد ثبت و شناسایی شده است.

امیری درباره عقرب زدگی و مارزدگی نیز گفت: این موارد شامل زئونوز نیستند، این بیماری ها هم توسط اداره ما رصد و بررسی می شوند.

سال قبل 42 هزار و 365 عقرب گزیدگی و 8 فوت و 6248 مورد مارگزیدگی و 9 فوتی ناشی از آن در کشور داشته ایم.

اکنون در موسسه سرم و واکسن سازی رازی سرم های مختص عقرب زدگی و مارزدگی تولید می شود و ایران در این زمینه در منطقه افتخارآفرین است.

خدمات این بخش هم رایگان ارائه می شود.

رییس گروه مدیریت بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: بیماری های زئونوز از چند طریق به انسان منتقل می شود.

انتقال از طریق تماس مستقیم با حیوان آلوده، از طریق خوردن و آشامیدن مواد غذایی یا نوشیدنی هایی است که توسط عوامل بیماری زا آلوده شده اند، انتقال از طریق یک واسط یا پشه مانند سالک و راه دیگر، انتقال تنفسی است.

در بحث پیشگیری باید دانست که تمام راه های انتقال بیماری را تحت کنترل قرار دهیم .

کودکان زیر 5 سال، سالمندان، مادران باردار و مبتلایان به ضعف سیستم ایمنی می تواند به شدت در برابر این بیماری ها حساس باشند.

شناسایی 45 مورد ابتلا به تب کریمه کنگو در سال جاریوی با بیان اینکه عوامل بیماری زا یا در دام ایجاد علائم نکرده یا علائم بالینی آشکار ندارد به همین دلیل مردم استنباط می کنند اگر دام بیمار علائم نداشته باشد پس حتما سالم است، درباره تب کریمه کنگو گفت: در منطقه ما تب کریمه کنگو شایع است، این بیماری ویروسی است که امسال شاهد افزایش آمار ابتلا به آن هستیم .

امسال تا اول خرداد 222 مورد ابتلا به تب کریمه کنگو در عراق گزارش شده است.

در ایران هم علی رغم اینکه سال قبل 13 ابتلا و یک فوتی ناشی از این بیماری داشتیم، امسال تاکنون 45 مورد ابتلا به تب کریمه کنگو گزارش شده است و 3 نفر نیز جان باختند.

تاکید بر تهیه دام از مراکز مورد تایید سازمان دامپزشکیرییس گروه مدیریت بیماری های قابل انتقال بین انسان و حیوان وزارت بهداشت با اشاره به فرارسیدن عید قربان، ضمن تاکید بر تهیه دام از مراکز مورد تایید سازمان دامپزشکی گفت: دام همچنین باید به صورت بهداشتی ذبح شود.

توصیه ما این است که دام را در همان مراکز ذبح کنند تا در صورت مشاهده هرگونه علائم بیماری در دام، به کارشناسان سازمان دامپزشکی که در مراکز حضور دارند، اطلاع داده شود.

مردم از خرید دام از مراکز غیر معتبر و جاده و کنار خیابان ها خودداری کنند، زیرا تحت نظارت سازمان دامپزشکی نیستند؛ گوشت دام حتما به مدت 24 ساعت در یخچال نگهداری شده و بعد مصرف شود.

گوشت دام باید به صورت کامل مغز پخت شود.

ثبت 400 مورد حیوان گزیدگی در سیستان و بلوچستان/ یک نفر در پی هاری درگذشت
کلید واژه ها: بیماری های زئونوز - بیماری - حیوان - انتقال - حیوان گزیدگی - انسان - گزیدگی - نام گذاری - قابل - بیماری های عفونی - سگ های بدون صاحب - وزارت بهداشت - لویی پاستور - گذشته - واکسن - نشست خبری - هزار - مورد - توسط - هاری - دانشمند - اقدامات - فرانسوی - مناسبت - پاستور - بهداشت - تیرماه - مدیریت - ابتلا - جهانی

آخرین اخبار سرویس:
خواص تخم شربتی از لاغری تا درمان درد معده

سیل گرما 58 درص بیماری های عفونی را بدتر کرده

تغییرات آب و هوایی و تشدید 218 نوع عفونت

سنندج و کامیاران در وضعیت قرمزی کرونایی قرار دارند

ساده ترین راه برای کاهش وزن

راهکار ساده برای درمان گلو درد کرونای جدید!

تاثیر ویتامین D بر بیش فعالی کودکان

چند روش ارزان برای کنترل استرس | تاثیر باورنکردنی استرس بر سلامت قلب

داروی سرطان ریه کشف شد | داروی سرطان ریه مجوز گرفت

مزارع پرورش سوسک در چین + عکس

هفت ترفندی که بلد باشی بی دردسر و پول اضافی زیباتر میشی؛ از رشد مژه بگیر تا درخشش پوست

آیا گوش دادن به موسیقی به شما در مطالعه کمک می کند؟

خبر خوب WHO؛ کاهش 9 درصدی جان باختگان کرونا

اعلام زمان تشییع پیکر هوشنگ ابتهاج

آیا حذف کپک از غذا و خوردن بقیه آن بی خطر است؟

میوه هایی برای درمان یبوست/ این داروها یبوست ایجاد می کنند

بیماران بدحال کرونایی از مبتلایان پیشی گرفت

این صبحانه انگلیسی را حتما امتحان کنید

میگو ضد فشار خون و کم خونی

برگزاری نشست سالانه انجمن مستقل/ گلایه از حضور کمرنگ وزیر علوم در بین دانشجویان

چرا صبحانه مهم ترین وعده غذایی نیست؟

این چهار خوراکی برای سلامت مردان الزامیست

کمک طب سنتی به بیماران کرونایی

درمان سرطان با فناوری های هوشمند

هادی خانیکی جراحی شد

بازیگر معروف «شب های برره» در بیمارستان بستری شد

بستری 17 بیمار جدید کرونایی در استان اردبیل/ شهرستان نیر نارنجی شد

برای مبارزه با گرسنگی هنگام رژیم چه کنیم؟

بازیگر معروف «شب های برره» در بیمارستان بستری شد

با دانه ای که دوای همه دردهاست به جز مرگ آشنا شوید

شکلات برای قلب و عروق مفید است

هشدار وزارت بهداشت | کاهش خفیف آمار ابتلا به کرونا در کشور

لطفا به جای آب نمک، آب گوجه غرغره کنید

تجمع اعتراضی بیماران «سی اف» مقابل وزارت بهداشت؛ «داروهای ما تامین نمی شود»/ عکس

راه های ساده برای جوان و شاداب شدن صورت

40 بیمار کرونایی در بیمارستان های هرمزگان بستری هستند

آخرین وضعیت کووید 19 در البرز _22 مرداد

پژوهشگر ایرانی در سوئد بینایی را به 14 نفر بازگرداند | ساخت ایمپلنت قرنیه از پوست خوک

همه چیز درباره ویروسی جدید به نام «لانگیا»+ اینفوگرافیک

کرونا جان یک زن 45 ساله را گرفت

چرا برخی غذاها را نباید دوباره گرم کرد؟

تصمیمی که طلاق را برای زنان محال می کند!

4 بیماری جدی مصرف گوشت قرمز برای افراد بالای 50 سال

آیا همه افراد سلول های سرطانی دارند؟

ساعد هدایتی در بیمارستان بستری شد

فواید آب سبزه ی گندم از کاهش چربی تا درمان اگزما

توضیحات شبکه بهداشت ودرمان مسجدسلیمان درباره یک خبر

نابودی دیابت با این ویتامین

کاهش 41 درصد شناسایی موارد مثبت در هرمزگان

نقش ویتامین «د» در درمان افسردگی

ایمپلنت قرنیه ساخته شده بوسیله پژوهشگر ایرانی تبار بینایی را به 14 نفر بازگرداند

افزایش 400 درصدی مرگ و میر ناشی از بیماری های کبدی در انگلیس

6 شهرستان چهارمحال و بختیاری در وضعیت قرمز کرونایی

شهرهای با وضعیت قرمز در خراسان رضوی به 4 شهر کاهش یافت/ بستری 100 بیمار بدحال کرونایی

ساعد هدایتی: نگران نباشید خطر رفع شد

تکمیل پروژه عمرانی بیمارستان ولیعصر(عج) اراک شتاب می گیرد

چرا صبحانه مهم ترین وعده غذایی نیست؟

بیماری های کشنده را با 10 نشانه بشناسید

تبسم عمرانی در نهاوند 4 بیمار را از مرگ نجات داد+ عکس

27 مرداد، کارگاه مبانی کشت سلول های انسانی و جانوری

رفع محدودیت پذیرش بیمه شدگان بیمه سلامت در مراکز تأمین اجتماعی

کمردرد را با یک تکنیک ساده تنفسی تسکین دهید

تقویت کنترل حافظه مغز با این راه!

اجرای طرح پیشگیری بیماری های مشترک انسان و دام

فوت 2 بیمار کرونایی در قم

بیش از حد فکر کردن واقعا می تواند شما را خسته کند | هشدار زیاد فکر نکنید

چین و چروک صورت یک فرد سیگاری

بستری شدن بازیگر محیوب شب های برره در بیمارستان + عکس

8 راه اثبات شده برای تقویت سیستم ایمنی بدن

بازیگر محیوب و دوست داشتنی شب های برره در بیمارستان بستری شد + عکس

آخرین وضعیت جسمانی ساعد هدایتی بعد از ابتلا به کرونا

گوش کنید: صدای دیجیتالی این ملخ دانشمندان را شگفت زده کرد

آیا این سردردها یعنی تومور مغزی؟

آمار کرونا 22 مرداد 1401

تفاهم نامه همکاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد با دانشگاه های عراق

آخرین خبر از وضعیت سلامتی ساعد هدایتی

رصد و شناسایی فعالیت 370 گروه مداخله گر درمانی در مشهد

روش جدیدی برای درمان عفونت های پوست و ترمیم زخم

بازیگر معروف «شب های برره» در بیمارستان بستری شد

بیش از حد فکر کردن واقعا می تواند شما را خسته کند | عجیب ولی واقعی!

چرا صبحانه مهم ترین وعده غذایی نیست؟

خطرات سبک زندگی بی تحرک برای مغز شما

افراد فاقد بیمه درمانی به سامانه شهروندی بیمه سلامت مراجعه کنند

بیشترین مرگ و میر کرونا در بین واکسن نزده ها است

امضای 3 تفاهم نامه همکاری دانشگاه علوم پزشکی مشهد با دانشگاه های کشور عراق

“املت خامه و ریحان”؛ وعده ای لذیذ و متفاوت برای صبحانه

«املت خامه و ریحان»؛ وعده ای لذیذ و متفاوت برای صبحانه

هرگز در حمام ادرار نکنید + دلایل

ضرورت رعایت دستورالعمل بهداشتی +فیلم

یادبود استاد برجسته دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی 

مکان مشکل ساز تخلیه زباله و نخاله در کردکوی

فقط با این ویتامین دیابت و بیماری قلبی را نابود کنید !

تفکر بیش از حد، عامل خستگی بیش از اندازه مغز

پلتفرمی برای ارتقای روحیه بیماران مبتلا به سرطان

وضعیت کنونی کرونا در ایران

هشدار محققان فرانسوی درباره بازگشت فلج اطفال

روش های سریع برای کنترل موثر قندخون

این خوراکی ها در روزهای گرم سال تامین کننده مایعات بدن است/ طالبی و کدو سبز را فراموش نکنید

کاهش چشمگیر رعایت نکات بهداشتی در ایلام

برای مبارزه با گرسنگی هنگام رژیم چه کنیم؟

ثبت 260 هزار مورد حیوان گزیدگی در سال گذشته/ فوت 16 نفر به علت ابتلا به هاری

ثبت 260 هزار مورد حیوان گزیدگی در سال گذشته/ فوت 16 نفر به علت ابتلا به هاری