مطالب مرتبط:
استخدام کارشناس حسابداری در یک شرکت معتبر دانش بنیان از تهران و البرز
استخدام کارشناس IT در شرکت دانش بنیان صنعتی ماداکتو در تهران
شرکت های دانش بنیان در مسیر رشد
تراز ارزیابی پرونده شرکت های دانش بنیان مثبت شد
استخدام کارشناس حسابداری انبار در شرکت دانش بنیان ماداکتو در تهران
-14 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 14 تیر 1401 ساعت 14:422022-07-05سياسي

تکالیف دولت در حمایت از دانش بنیان ها چیست؟/ صفر تا صد مسائل شرکت های دانش بنیان


دولت سیزدهم در راستای تحقق شعار سال که از سوی مقام معظم رهبری «تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین» نام گذاری شد، تداوم روند دانش بنیان کردن کشور، - "ابلاغ قانونی که بخش قابل توجهی از مشکلات موجود در زیست بوم فناوری و نوآوری را رفع می کند دولت سیزدهم در راستای تحقق شعار سال که از سوی مقام معظم رهبری تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین نام گذاری شد، تداوم روند دانش بنیان کردن کشور، تقویت محصولات ایرانی و حمایت از دانش بنیان ها را با ابلاغ قانون جهش تولید در دستور کار قرار داد.

از آن دست مقولاتی است که هنوز در بسیاری از کشورهای دنیا زیرساخت ها و راهبردهای لازم برای آن وجود ندارد اما تصمیم گیران و دستگاه های برنامه ریزی دنیا به سمت حمایت از نوآوری ها حرکت می کنند.

در ایران قانون حمایت از شرکت ها و مؤسسات دانش بنیان و تجاری سازی نوآوری و اختراعات در سال 1389 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید، هرچند اجرایی شدن آن در دولت دهم محقق نشد و به تعویق افتاد اما مبنای سیاست اقتصادی بر توسعه اقتصاد دانش بنیان برای گذار از اقتصاد نفتی و تحقق اقتصاد بدون نفت بود که آغازی بر گسترده ترین برنامه حمایتی دولت ها از مؤسسات و شرکت های دانش بنیان شد.

سال 1401 بنا به فرموده مقام معظم رهبری، تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین نام گذاری شد و ضرورتی برای حمایت های بیش ازپیش از شرکت های دانش بنیان احساس شد.

دولت سیزدهم نیز ضمن تداوم روند دولت گذشته برای دانش بنیان کردن صنعت، ابتکار عمل های گسترده را برای اجرایی و عملیاتی شدن آن ایجاد کرد و تقویت ساخت داخل و حمایت از دانش بنیان ها در دستور کار قرار داد.

همانطور که آیت الله ابراهیم رییسی می گوید: وظیفه داریم در کشور کارها را دانش پایه و دانش بنیان پیش ببریم.

در این راستا قانون جهش تولید دانش بنیان" که در جلسه علنی مورخ 1401/02/11 مجلس شورای اسلامی به تصویب رسید در نامه شماره 33430 مورخ 1401/03/03 توسط رییس جمهور ابلاغ شد.

قانونی مبتنی بر 20 ماده و 10 تبصره که زمینه ساز تحقق شعار تولید، دانش بنیان و اشتغال آفرین است و شرکت های دانش بنیان و خلاق را که امروز به عضوی جدی و مهم در اقتصاد کشور بدل شده اند را در توسعه کسب وکارشان یاری خواهد کرد.

در این گزارش به اهم برنامه های حمایتی دولت و نیز مسائل موجود برای شرکت های دانش بنیان پرداخته شده است.

از عدم اختصاص تسهیلات بلاعوض بانکی تا دارایی های نامشهود دانش بنیان ها شرکت های دانش بنیان برای رشد، نیازمند تأمین منابع مالی و استفاده از تسهیلات بانکی هستند.

رضا اسدی فرد، رییس مرکز شرکت ها و مؤسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری درباره چگونگی تسهیلات دهی بانک ها و چالش های پیش روی مؤسسات دانش بنیان برای اخذ وام، می گوید: شرکت های دانش بنیان برای غلبه بر شرایط سخت اقتصادی کنونی نیاز به حمایت های مالی و تسهیلاتی دارند.

البته بدون شک به این شرکت ها تسهیلات بلاعوض داده نمی شود، وی دراین باره خاطرنشان می کند: شرکت های دانش بنیان تولیدی با توجه به نبود نقدینگی کافی برای رفع مشکلات عدیده، باید از تسهیلات مناسب و مدت دار استفاده کنند تا روند کسب وکار آن ها به درستی طی شود و پس از آن دوره تولید و ورود به بازار قادر به تسویه تسهیلات اخذشده شوند.

قانون جهش تولید، یاری گر شرکت های دانش بنیان و خلاق در توسعه کسب وکارشان است قاعدتا سیستم بانکی کشور هیچ فرقی برای بخش تولید در حوزه دانش بنیان و غیر دانش بنیان قائل نیست.

لذا رییس مرکز شرکت ها و مؤسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری دراین باره عنوان می کند: در بسیاری از کشورهای جهان دارایی های فنی و تخصصی دانش بنیان ها به درستی ارزیابی و ارزش گذاری می شود، اما در ایران این دارایی ها برای سیستم بانکی کشور در حد یک ملک هم ارزش ندارد و به عنوان ضمانت بازپرداخت تسهیلات پذیرفته نمی شود.

دارایی شرکت های دانش بنیان، همان طور که از نامشان پیداست، دانش فنی، مهارت تخصصی و نیروهای ماهر و مسلط به فناوری های نوین است.

به باور اسدی فرد؛ دارایی نامشهود باعث تفاوت این شرکت ها با شرکت های دیگر شده است؛ تفاوتی کلیدی که نه فقط برای خود این شرکت ها که برای کشور مزیت به شمار می رود.

بااین حال دانش بنیان ها در کشور ما با مشکلات زیادی دست وپنجه نرم می کنند که یکی از این مشکلات، همین نامعتبر بودن دارایی هایشان برای سیستم بانکی و ثبتی کشور است.

اسدی فرد با تأکید بر اینکه دست بسیاری از دانش بنیان ها از تسهیلات بانکی کوتاه است، خاطرنشان می کند: شرکت های دانش بنیان برای رشد، نیازمند تأمین منابع مالی و استفاده از تسهیلات بانکی هستند که در این زمینه، دولت مصوبات حمایتی متعددی داشته و صندوق نوآوری و شکوفایی هم تسهیلاتی پیش بینی کرده، اما دریافت این تسهیلات نیازمند ضمانت و وثیقه بانکی است که تأمین آن برای شرکت های دانش بنیان مقدور نیست.

مسئله دیگر این شرکت ها، تأمین وثیقه ملکی است.

بانک ها برای پرداخت تسهیلات به دانش بنیان ها به عنوان ضمانت بازپرداخت و طبق قانون وثیقه ملکی می خواهند و ازآنجایی که دانش بنیان ها کارخانه و تجهیزات گران قیمت ندارند که آن را به سیستم بانکی به عنوان وثیقه بسپارند، با مشکل مواجه می شود.

رییس مرکز شرکت ها و مؤسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری می گوید: دارایی نامشهود این شرکت ها، مغز افزار آن هاست، اما متأسفانه در نظام بانکی ما به این دارایی ارزشمند وام تعلق نمی گیرد.

دانش بنیان ها ظرفیت های فناورانه را برای راه اندازی جریان پیشرفت کشور تجمیع کنند دارایی های نامشهود دانش بنیان ها از مشکلات اساسی دانش بنیان ها است، وی دراین باره می گوید: بانک ها باید روال ارزیابی های خود برای اعطای تسهیلات به دانش بنیان ها را تغییر دهند و دارایی های ذهنی و خلاقیتی را به عنوان ضمانت بپذیرند و در این راستا می توانند برای خرید سهام شرکت های دانش بنیان، تسهیلات ویژه ای به شرکت های بزرگ بدهند تا هم شرکت های کوچک حمایت شوند و هم شرکت های بزرگ به سمت دانش بنیان شدن حرکت کنند.

تسهیلات تبصره 18 با تبعیض در اختیار تولیدی های دانش بنیان قرار می گیرد.

رییس مرکز شرکت ها و مؤسسات دانش بنیان نهاد ریاست جمهوری علاوه بر اشاره به این امر، می افزاید: برخی بانک ها کاملاً سلیقه ای و وثیقه محور عمل می کنند، زیرا دریافت وثیقه ملکی تجاری، اداری و مسکونی برای بانک ها جزو معاملات سهل البیع است و حتی بعضی بانک ها بر این اساس از پذیرش ملک تولیدی به عنوان وثیقه خودداری می کنند.

کُندی فرآیند پرداخت وام یکی دیگر از سنگ اندازی های نظام بانکی بر سر راه تولیدی های دانش بنیان برای دریافت تسهیلات است.

وی دراین باره پیشنهاد می کند: هر بانک به ویژه در شهرهای بزرگ شعبه ای را به منظور انجام امور تسهیلات دهی به تولیدی های دانش بنیان اختصاص دهد تا هم فرآیند ارزیابی شرکت ها توسط بانک تسریع یابد و هم فرآیند پرداخت وام چابک سازی شود.

وعده وزیر اقتصاد برای شیرین کردن کام شرکت های دانش بنیان احسان خاندوزی، وزیر اقتصاد در جلسه ای با نمایندگان مجلس شورای اسلامی در هفته گذشته وعده حل مسائل و مشکلات پیش روی شرکت های دانش بنیان را داد.

ابراهیم عزیزی، عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس دراین باره می گوید: در چند هفته گذشته جلسات متعددی با مسئولان پارک های علم و فناوری و مدیران شرکت های دانش بنیان داشته ام.

در آخرین جلسه وزیر اقتصاد و دارایی نیز حضورداشته اند و وعده داده شد که این مسائل و مشکلات پیش روی شرکت های جوان، خوش فکر و بااستعداد قرار دارد مرتفع شود.


کلید واژه ها: دانش بنیان - حمایت از دانش بنیان ها - بنیان - دانش - مقام معظم رهبری - دانش بنیان ها - تحقق شعار سال - زیست بوم فناوری و نوآوری - ابلاغ قانون - دولت سیزدهم - حمایت - نوآوری - شرکت های دانش بنیان - تحقق شعار - مقام معظم - نام گذاری - تولید - شعار سال - قانون - قانون جهش تولید - شرکت ها - اشتغال - دولت - سیزدهم - شرکت های دانش - کشورهای دنیا - برنامه ریزی - تداوم - ابلاغ - ایران

آخرین اخبار سرویس:
گزارش نهایی تحقیق و تفحص فولاد مبارکه/ ممانعت جهانگیری از برکناری مدیرعامل متخلف فولاد مبارکه

اما و اگرهای چرایی تأخیر در پرداخت حقوق پرسنل شهراری ساری/ بزودی حقوق ها پرداخت می شود

استخدام کارشناس حسابداری با بیمه در یک شرکت معتبر در محدوده جردن

درخواست برای جلوگیری از سوءاستفاده برخی نانوایی ها از کارت خوان هوشمند نان

استخدام پرسشگر میدانی در شرکت EMRC در فارس

بازداشت 4 نفر در پردیس تهران به اتهام فعالیت در عرفان حلقه به دست اطلاعات سپاه

صندوق توسعه از وظایف خود در قبال برق سر باز می زند/ در آیین نامه نحوه تعیین تعرفه مشترکان برق بازنگری می شود

خبرنگاران نقش بی بدیل در آگاه سازی جامعه ایفا می کنند

دستگاه قضا به موضوع «قتل نفس خبر» ورود کند / شورا های حل اختلاف ویژه رسانه ها باید تشکیل شود / رسانه ها به عملی شدن راهکار های پیشگیرانه برای عدم طرحح دعوی و شکایت کمک نمایند / بین «جریان های فیک نیوز» و «خبرنگاران شناسنامه دار» باید تفکیک قائل شد

قدردانی و تجلیل از 60 فرمانده در هفته دفاع مقدس

توضیح نماینده مجلس درباره خبر محکومیت خود به اتهام ، مشارکت در نشر اکاذیب به عنوان «ادمین» و گرداننده کانال تلگرامی

روابط عمومی دانشگاه ها توانایی های سازمان خود را در جامعه تبیین کنند

قالیباف: قانون نظام مهندسی مشکلات جدی دارد

فوری/ واریز مبلغی به عنوان علی الحساب برای فرهنگیان

ویدئویی جنجالی از اجرای آهنگ خانم خواننده در برج میلاد و همخوانی مردم!

مرکز فراماسونری ایران دست کیست؟ + عکس

مدیران قضایی از مجازات های جایگزین حبس استفاده کنند/ رشد 2 درصدی مجازات های جایگزین حبس

جولان حیوانات موذی به دلیل عملکرد نامناسب چند سال گذشته پسماند

عاقبت آزاده ای که در لحظه آخر اسارت، شهید شد/ قاضی زاده: آزادگان پیام حقانیت را رساندند

نخستین دوره مسابقات آزاد مهارت زندانیان در سمنان برگزار می شود

آشنا رییس جدید شورای یاسوج/یک تغییر نام و تداوم راه اکبری!؟

تخریب 12 هکتار از ساخت و سازهای غیرمجاز بستر رودخانه فرحزاد

استخدام کارمند آشنا به وردپرس برای گروه آوای مارکتینگ در تهران

سروری: برخی افراد موفقیت مدیریت شهری را برنمی تابند

استخدام کارمند و کارآموز طراحی سایت برای گروه آوای مارکتینگ در تهران

جابه جایی 750 معلم در همدان/ مشکل کمبود 2 هزار نفری معلم پابرجاست

استخدام منشی خانم آشنا به کامپیوتر در محدوده شرق تهران

استخدام تیچر کودک با پاداش در آموزشگاه زبان چیستا در تهران

استخدام منشی خانم برای یک رستوران در محدوده درکه تهران

قرارگاه سازندگی خاتم ‎الانبیاء هیچ نگاه اقتصادی در اجرای پروژه ها ندارد

استخدام طراح و گرافیست در شرکت بهینه فناوری کاسپین سانا (تموک)

استخدام کارشناس پشتیبانی سخت افزار و شبکه با بیمه در یک شرکت معتبر در تهران

ببینید| اولین بازی طناز طباطبایی در 17 سالگی؛ سریال «ذبیح»

استخدام منشی مدیر عامل مسلط به آفیس و نامه های اداری در تهران

سهمیه جدید برای قرعه کشی خودرو اعلام شد + جزییات

نظر هیات منصفه مطبوعات استان تهران در مورد پرونده خبرگزاری دانشجو

بیش از 241 هزار آزمون کنترل کیفیت آب در همدان انجام شد

حل مشکلات ساخت و ساز منوط به رفع مشکل درآمد پایدار شهرداری هاست

پیام فرماندهی انتظامی در سالروز بازگشت آزادگان به میهن اسلامی

کمک 350 میلیون تومانی ستاد اجرایی فرمان امام (ره) به سیل زدگان چهارمحال و بختیاری

استفاده از پابند الکترونیک خارج از زندان برای زندانیان باید در دستور کار باشد

رسانه ها در سطح استان و کشور مطلوب عمل کرده اند

حل مشکلات ساخت و ساز در کشور منوط به رفع مشکل درآمد پایدار شهرداری ها است

خبر جدید سخنگوی دولت در مورد رتبه بندی معلمان و مبلغ پرداختی به فرهنگیان

نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه آغاز شد

هیات رییسه شورای شهر یاسوج در سال دوم انتخاب شدند

تغییر کاربری فروشگاه کتاب در فرهنگی ترین خیابان تهران

وزیر پیشنهادی کار تا پایان شهریور معرفی می شود

استخدام فروشنده مبلمان اداری با حقوق ثابت، بیمه و پاداش در اصفهان

مذاکرات رفع تحریم ها چگونه به ایستگاه پایانی می رسد؟

توضیح نماینده مجلس درباره خبر مجکومیت خود به اتهام، مشارکت در نشر اکاذیب به عنوان «ادمین» و گرداننده کانال تلگرامی

«حوض خون» کتاب تقدیر شده از سوی رهبر انقلاب به چاپ بیست و نهم رسید

صندوق توسعه از وظایف خود در قبال برق سرباز می زند/ در در آیین نامه نحوه تعیین تعرفه مشترکان برق بازنگری می شود

یک گام مانده تا آغاز استیضاح های زنجیره ای

ویدئویی جنجالی از اجرای آهنگ خانم خواننده در برج میلاد و همخوانی مردم!

این برجام و آن برجام

پایان چهل و پنجمین دوره مسابقات استانی قرآن کریم در آمل

واکنش شورای اطلاع رسانی دولت به ادعا های مرعشی درباره دولت

ایران جزو معدود کشورهای دارای سازمان کودک است/ والدین را برای تربیت کودک آماده می کنیم

نشست خبری سخنگوی قوه قضاییه آغاز شد

سرلشکر موسوی: صهیونیست ها دنبال به تأخیر انداختن زوال خود هستند

واکنش سفیر ایران در قطر به ارسال پاسخِ اتحادیه اروپا: بسا که پاکت نامه از تلفن بهتر باشد

دستور دادستان تهران برای برخورد قاطع با عاملان قطع درختان

تبدیل کتاب فروشی به بانک شایسته فرهنگی ترین خیابان تهران نیست / بانک تجارت کورسویی از تفضل علم نسبت به سرمایه را در جامعه روشن نگاه دارد

یادداشت| روزهای نویدبخش اقتصادی در انتظار ایلام

تاکید آذربایجان و قرقیزستان بر گسترش روابط تجاری و سرمایه گذاری

استخدام شرکت تموک

استخدام شرکت مهران برق قوچان

چرا اصلاح طلبان در مقابل دولت رییسی به نعل و به میخ می زنند؟

عزم جدی دولت برای تامین مسکن نخبگان و اعضای هیئت علمی

استخدام منشی مسلط به نرم افزار excel و word در شرکت معتبر تجهیزات پزشکی

بزرگداشت زنده یاد حجت الاسلام شهیدی پور

استخدام 5 عنوان شغلی در شرکت مدرن آجر سپاهان در اصفهان

استخدام مهندس عمران باسابقه در یک مجموعه مهندسین مشاور راهسازی

دستگیری 4 نفر از سرشبکه های فرقه «عرفان حلقه» در پردیس تهران

استخدام کارمند اداری با بیمه در موسسه زبان گاما در تهران

تریپ ژَذاب نفیسه روشن که روی خانومارو کم کرد؛ از شاهزادش چه گُل غولی گرفته!

استخدام حسابدار ارشد بصورت تمام وقت در شرکت معتبر

اجرای سومین طرح پژوهشی حوزه علمیه البرز

بازتعریف ماموریت شبکه، تعامل با دستگاه های استان تهران

انتقاد قالیباف از نظارت بر ساخت و ساز ها

سرلشکر موسوی: رژیم صهیونیستی به زودی نابود خواهد شد/ صهیونیست ها دنبال به تأخیر انداختن زوال خود هستند

هیچ توافقی صورت نمی گیرد/ مذاکرات وین وقت تلف کردن است

فال روزانه سه شنبه 25 مرداد 1401

حقوق کارگران آسیب دیده در حادثه متروپل آبادان پرداخت شود

معمای جالب / کلاه رو در تصویر پیدا کنید !

دلایل رییس شورای شهر درباره ترافیک سنگین اطراف نمایشگاه بین المللی+فیلم

جزییات برخورد اطلاعات سپاه با «سرشبکه های فرقه عرفان حلقه» در پردیس

مدیران قضایی از مجازات های جایگزین حبس استفاده کنند/رشد 2 درصدی مجازات های جایگزین حبس

استخدام 3 عنوان شغلی در شرکت مهندسین مشاور کان آذین در کرمان

راهکارهای توانمندسازی زیست بوم شرکت های دانش بنیان و خلاق در حوزه انرژی

استخدام خیاط در یک شرکت تولیدی در تهران

نقدی بر هدفگذاری توسعه بی حد وحصر مناطق آزاد / ضرورت رشد عملکرد مناطق آزاد موجود

یادواره شهدای عملیات رمضان در همدان برگزار می شود

انتقاد مسیح مهاجری به مصوبه جنجالی مجلس/ نه تنها خدمتی به دین نکردید بلکه ضربه جدیدی به روحانیت وارد می شود

معاون شهرسازی وزارت راه در استان ها تخلف می کنند/ کمیسیون های ماده 100 و ماده 5 به محلی برای دلالی تبدیل شده اند

پرداخت بیش از 4710 میلیارد ریال از مطالبات گندمکاران آذربایجان شرقی

تفاهمنامه همکاری میان مدیر شبکه جام جم و استاندار خراسان شمالی

استاندار بوشهر: طرح های مهمی در هفته دولت در استان افتتاح می شود

شورای اطلاع رسانی دولت: ادعاهای مرعشی درباره دولت نادرست براساس آمارهای غیرواقعی است

تکالیف دولت در حمایت از دانش بنیان ها چیست؟/ صفر تا صد مسائل شرکت های دانش بنیان

تکالیف دولت در حمایت از دانش بنیان ها چیست؟/ صفر تا صد مسائل شرکت های دانش بنیان