مطالب مرتبط:
حزب الله: پیام عملیات پهپادی در میدان کاریش به دشمن صهیونیستی رسید
قدرت پهپادی حزب الله بر فراز مدیترانه و ترسیم معادله جدید نظامی
تل آویو برای ممانعت از حمله پهپادی حزب الله دست به دامن اروپا شد
لاپید در دیدار با مکرون برجام و حزب الله و ترسیم مرزها با لبنان را بررسی می کند
گفت وگوی محرمانه مسئولان رژیم صهیونیستی در سایه ترس از عملیات پهپادی حزب الله
-36 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 14 تیر 1401 ساعت 14:022022-07-05بين الملل

مقام مسئول لبنانی: نفوذ پهپادی حزب الله به میدان کاریش جایگاه لبنان را در مذاکرات تقویت می کند


درحالی که منابع مسئول لبنانی نفوذ پهپادهای حزب الله به میدان کاریش را در چارچوب تقویت موضع لبنان در مذاکرات غیرمستقیم با رژیم صهیونیستی می دانند، - "، در حالی که مسئولان لبنانی حدود یک ماه قبل موضع یکپارچه خود را در خصوص دفاع از حقوق دریایی در منطقه مورد مناقشه با فلسطین اشغالی به آموس هوکستاین میانجی آمریکایی اعلام کرده بودند اما به نظر می رسد که مواضع برخی مسئولان در این زمینه تغییر کرده؛ از جمله نجیب میقاتی نخست وزیر مکلف به تشکیل دولت لبنان که منتظر نظر آمریکایی ها در این زمینه مانده است و امید به مواضع میانجی آمریکایی دارد.

آن هم در حالی که پیام های رسیده از جانب هوکستاین نشان می دهد که او همچنان به خواسته ها و منافع اسراییل در پرونده مناقشه مرزی با لبنان پایبند است.

انتقاد تیم رییس جمهور از مواضع میقاتی درباره نفوذ پهپادی حزب الله به میدان کاریشدر همین چارچوب نجیب میقاتی و عبدالله بوحبیب وزیر امور خارجه در دولت پیشبرد امور لبنان شروع به موضع گیری درباره نفوذ پهپادهای حزب الله به منطقه دریایی مورد مناقشه با فلسطین اشغالی کردند.

این در حالی است که میشل عون رییس جمهور لبنان در جریان این موضع گیری های نخست وزیر مکلف و وزیر خارجه نیست.

همچنین منابع نزدیک به کاخ ریاست جمهوری لبنان از موضع گیری های نجیب میقاتی و بوحبیب در این خصوص ابراز تعجب و اعلام کردند، گفتگو درباره پرونده مناقشه مرزی جزء اختیارات رییس جمهور است و او باید در این زمینه نظر بدهد.

بر این اساس رییس جمهور به دنبال ایجاد اختلال در مذاکرات غیر مستقیم با رژیم صهیونیستی برای روشن شدن تکلیف پرونده ترسیم مرزها نیست؛ اما در نفوذ پهپادهای حزب الله به میدان کاریش چیزی نمی بیند که به موقعیت لبنان آسیب بزند و این عملیات حزب الله در چارچوب دفاع از حقوق لبنان است.

منابع مذکور گزارش دادند که همچنین به نظر می رسد جبران باسیل رییس جریان آزاد ملی نیز با مواضع میشل عون موافق باشد و شاید امروز در این زمینه اظهاراتی مطرح کند.

منابع وابسته به جریان آزاد ملی نیز اعلام کردند، اسراییلی ها هر روز حاکمیت لبنان را زیر پا می گذارند و مواضعی که اخیراً نجیب میقاتی اتخاذ کرده به معنای مشروعیت زدایی از تصمیم مقاومت است، آن هم در حالی که مقاومت لبنان اقدام به دفاع از ثروت های ملی کشور می کند.

اقدام حزب الله در چارچوب تقویت موضع لبنان در مذاکرات غیرمستقیم استاز طرف دیگر یک منبع رسمی به روزنامه الاخبار "گزارش داد که مقامات مربوطه در داخل و خارج لبنان هیچ دیدگاه منفی نسبت به نفوذ پهپادهای حزب الله به میدان کاریش نداشته اند.

واضح است که برخی مسئولان نمی توانند علنا از این عملیات حزب الله حمایت کنند اما بدون استثنا همه می دانیم که اقدام مقاومت قطعاً جایگاه تیم مذاکره کننده لبنانی در مذاکرات پیش رو را تقویت خواهد کرد.

این منبع تصریح کرد که 3 مقام ارشد لبنانی و دیگر مسئولان طی دو روز گذشته با رهبران حزب الله ارتباط برقرار کرده و مطمئن شدند که مقاومت به دنبال جنگ یا کشاندن لبنان به هیچگونه درگیری نیست و تصمیم نهایی در پرونده ترسیم مرزها بر عهده دولت می باشد.

رهبران حزب الله همچنین به مقامات لبنانی اعلام کردند که مقاومت در برابر هرگونه تلاش دشمن صهیونیستی برای تجاوز به حقوق لبنان سکوت نخواهد کرد.

کمپین تحریک آمیز سفارت آمریکا علیه مقاومتاز طرف دیگر سفارتخانه آمریکا در لبنان کمپینی برای ارعاب لبنانی ها و تحریک آنها علیه مقاومت به راه انداخته است و می گوید که هرگونه واکنش اسراییل به اقدام حزب الله در فرستادن پهپادهای خود به حریم هوایی میدان کاریش منجر به درگیری و تنش خواهد شد و این مسئله روند مذاکرات غیرمستقیم درباره ترسیم مرزها را مختل می کند و ایالات متحده به یک انگیزه نیاز دارد تا روند مذاکرات را تسریع بخشد.

یکی از وزیران لبنان در دولت پیشبرد امور این کشور طی گفتگو با روزنامه الاخبار "اعلام کرد، آمریکایی ها صراحتاً اعلام می کنند که نفوذ پهپادهای حزب الله به میدان کاریش یک اقدام تحریک آمیز بزرگ است و بنابراین دولت لبنان باید این اقدام را محکوم و از تکرار آن جلوگیری کند؛ چرا که این اقدامات می تواند منجر به ایجاد اختلال و یا توقف مذاکرات ترسیم مرزی شود.

یک منبع رسمی در این خصوص گزارش داد که یکی از مقامات لبنان در گفتگو با دوروتی شیا سفیر ایالات متحده سوالات متقابلی درباره نقض حریم هوایی لبنان توسط رژیم صهیونیستی و استفاده از حریم هوایی لبنان برای تجاوز به سوریه که همراه با تلفات مادی و بشری زیادی است سوال و تاکید کرده با همه این وجود پهپادهای حزب الله که در آسمان منطقه مورد مناقشه به پرواز درآمدند مسلح نبودند و هیچ گونه آسیب مالی و جانی وارد نکردند.

اما آمریکایی ها طبق معمول ترجیح دادند از پاسخ به این سوالات طفره بروند و سفیر آمریکا با سرپوش گذاشتن بر تجاوزات رژیم صهیونیستی گفت که این دو مسئله کاملا متفاوت است.

نبیه بری رییس پارلمان لبنان در این زمینه اعلام کرد که دشمن صهیونیستی هر روز تجاوزاتی علیه لبنان انجام می دهد و از حریم هوایی این کشور برای حمله به اهدافی در سوریه استفاده می کند و مدعی است که اهداف نظامی متعلق به حزب الله را هدف قرار داده است.

پشت پرده موضع گیری های میقاتی و بوحبیب درباره عملیات پهپادی حزب اللهاز طرف دیگر اطلاعات نشان می دهد وزیر امور خارجه و نخست وزیر مکلف به تشکیل دولت لبنان تماس های مستقیمی از جانب آمریکایی ها دریافت کرده و صحبت هایی از آنها درباره تاثیرات منفی نفوذ پهپادی حزب الله به میدان کاریش شنیدند.

شواهد نشان می دهد که آمریکایی ها صراحتا از نجیب میقاتی و عبدالله بوحبیب خواستند عملیات پهپادی حزب الله در میدان کاریش را محکوم کنند.

هم زمان با آن سفیر آمریکا نیز با وزیر خارجه دولت پیشبرد امور لبنان تماس برقرار کرد.

این در حالی است که منابع مسئول لبنانی موضع گیری نجیب میقاتی و عبدالله بوحبیب درباره نفوذ پهپادی حزب الله به میدان کاریش را با مواضع این دو نفر هنگام آغاز جنگ اوکراین و روسیه مقایسه می کنند؛ جایی که میقاتی و بوحبیب به دستور سفارت آمریکا به طور جداگانه و بدون مشورت با سایر مقامات مربوطه در لبنان بیانیه ای در محکومیت عملیات نظامی روسیه در اوکراین صادر کردند، آن هم در شرایطی که این کشور و همه کشورهای عربی اعلام بی طرفی کرده بودند و همین بیانیه دو مقام مذکور لبنانی موجب تنش آفرینی در روابط بیروت و مسکو شد.

منابع آگاه لبنانی گزارش دادند که نجیب میقاتی و عبدالله بوحبیب امیدوارند میانجی آمریکایی روند مذاکرات غیرمستقیم با رژیم صهیونیستی را تسریع کند اما شاخص ها نشان می دهد که هوکستاین در حال حاضر قصدی برای آغاز این مذاکرات ندارد و ممکن است به بهانه سفر جو بایدن رییس جمهوری ایالات متحده به منطقه، پرونده مناقشه مرزی لبنان و فلسطین اشغالی را به حالت تعلیق دربیاورد.

در این بین یک منبع مسئول لبنانی در گفتگو با روزنامه الاخبار "درباره انگیزه های حزب الله برای فرستادن پهپادهای خود به منطقه مورد مناقشه اعلام کرد، همه اطلاعات نشان می دهد پاسخی که سفیر آمریکا به مقامات لبنانی درباره مذاکرات ترسیم مرزی داده مبهم بوده و ما تعجب می کنیم که چرا برخی مقامات لبنانی خوش بین هستند و پاسخ آمریکا را نشانه پیشرفت و دستاورد جدید در پرونده مناقشه مرزی با اسراییل می دانند.

این در حالی است که میشل عون صراحتا از آمریکایی ها خواسته تا یک پاسخ دقیق و کتبی به لبنان بدهند.

منابع آگاه لبنانی همچنین تاکید کردند که نگرانی هایی درباره مانورهای جدید آمریکا و اسراییل در این پرونده وجود دارد و میانجی آمریکایی اعلام کرده که پاسخ کامل به لبنانی ها ممکن است حدود دو ماه طول بکشد؛ یعنی مدت زمانی که رژیم صهیونیستی نیاز دارد تا عملیات اکتشاف و حفاری خود را در میدان کاریش تکمیل کند.

یک منبع رسمی لبنانی نیز تاکید کرد، هر چند مواضع ظاهری آمریکا و اروپا و اسراییل نشان می دهد که آنها علاقه مند به تسریع روند مذاکرات غیر مستقیم هستند اما پیام هایی که آمریکا در این زمینه از طریق سفیر خود به مقامات لبنانی اعلام کرده قانع کننده نیست.

روز شنبه مقاومت اسلامی لبنان خبر داد که 3 پهپاد خود را به سمت منطقه مورد مناقشه در مرز دریایی لبنان و فلسطین اشغالی به پرواز در آورده است و تأکید کرد که این پهپادها برای انجام مأموریت شناسایی رفته بودند و این مأموریت را به درستی انجام داده و پیام های لازم را نیز رساندند.

این درحالی است که روز گذشته یک رسانه اسراییلی فاش کرد، تحقیقات ارتش اسراییل نشان می دهد روند رهگیری پهپادهای حزب الله که به سوی سکوی گازی کاریش در حرکت بودند با شکست مواجه شده است.


کلید واژه ها: لبنان - آمریکایی - حزب الله - تشکیل دولت لبنان - مواضع - مذاکرات - مسئولان - رژیم صهیونیستی - نخست وزیر مکلف - فلسطین اشغالی - نفوذ - مناقشه - مناقشه مرزی - آمریکایی ها - تقویت - میدان - دولت لبنان - رییس جمهور - تشکیل دولت - صهیونیستی - غیرمستقیم - نخست وزیر - موضع - الله - اسراییل - پرونده - فلسطین - دریایی - جمهور - منطقه

آخرین اخبار سرویس:
14 استاد دانشگاه های معتبر جهان استاد وابسته دانشگاه تهران شدند

شورای عالی قضایی عراق: اختیار انحلال پارلمان را نداریم

عمران خان: نواز شریف احتمالا تا یک ماه دیگر به پاکستان برمی گردد

استخدام بازاریاب با حقوق ثابت، پورسانت در یک شرکت معتبر در تهران

کارشناس مسائل بین الملل: بعید است توافق هسته ای به این زودی ها حاصل شود

معمای روابط نزدیک ایران و ارمنستان

طالبان فردا مصادف با سالروز تسلط بر افغانستان را تعطیل عمومی اعلام کردند

وقتی دل نگرانی برای رشدی مرتد، دغدغه مقامات غربی می شود

رییس اطلاعات نظامی انگلیس: بعید است مسکو بزودی از سلاح هسته ای استفاده کند

انتقاد شدید کره شمالی از دبیرکل سازمان ملل

قدیروف خطاب به غرب: حفظ دوستی با روسیه را یاد بگیرید تا دندان هایتان سالم بماند

راه حل طولانی کردن عمر برجام

بسته ابتکاری آمریکا برای کاهش تورم چقدر ارزش دارد؟

مامور ایران در اسراییل خودکشی کرد؟

بازگشت 136 مهاجر از ترکیه به افغانستان

مخالفت شورای عالی قضایی عراق با درخواست صدر برای انحلال پارلمان

خودکشی یک زن متهم به جاسوسی برای ایران+ جزییات

چرا ارتش ایالات متحده از بریلیم استفاده می کند؟

طالبان فردا را تعطیل عمومی اعلام کردند!

مخالفت شورای عالی قضایی عراق با درخواست صدر

رونمایی از نسل جدید هلی کوپترهای نظامی آمریکا (ویدیو)

اذعان بریتانیا به شکست سیاست های غرب در افغانستان

پوتین: همکاری مسکو و اسلام آباد امنیت منطقه را افزایش می دهد

خودکشی زن اسراییلی متهم به جاسوسی برای ایران

ببینید| عبور قطار از دل یک ساختمان مسکونی

نوحه خوانی مرد معتاد حاضران را شگفت زده کرد! +فیلم

شورای عالی قضایی عراق: صلاحیت انحلال پارلمان را نداریم

زن اسراییلی متهم به جاسوسی برای ایران خودکشی کرد

12 حوزه ای که در آن ایران با اختلاف فاحش از امارات عقب است

هشدار کیسینجر: در آستانه جنگ با روسیه و چین قرار داریم/رونمایی از موشک بالستیک جدید اوکراین برای حمله به مواضع روسیه /اوکراین: انگیزه ای برای مذاکره صلح با روسیه نداریم

تراس در نظرسنجی ها از رقیب خود پیشی گرفت

نماینده جنبش حماس: رژیم صهیونیستی برای برقراری آتش بس در جنگ 3 روزه التماس کرد / شعار ما نابودی رژیم صهیونیستی است

آغاز فعالیت سفیر جدید کویت در ایران پس از 7 سال

ضارب سلمان رشدی: من بی گناهم

استخدام طراح لباس در یک شرکت معتبر در محدوده میدان حر

سقوط کامیون روی اتوبوس در پاکستان، 13 کشته بر جای گذاشت

ماجرای بازداشت 5 خدمه ایرانی هواپیمای ونزوئلا در آرژانتین

معاون وزیر خارجه برای گفت وگو با مقامات طالبان عازم کابل شد

جولیانی: ترامپ رییس جمهور شود به خانه ی بایدن حمله می کند

«هادی العامری» به اقلیم کردستان می رود

طالبان روز تسلط بر افغانستان را تعطیل عمومی اعلام کرد

تل آویو، روسیه را به ارسال سلاح به مقاومت فلسطین متهم کرد

کشته شدن یک نیروی ارتش لبنان در درگیری در مرزهای شمالی

افشای نگرانی امریکا از حمله ایران به خاک این کشور بعد از شهادت سردار سلیمانی

روسیه گاز بیشتری به مجارستان می فروشد

ترکیه 136 مهاجر افغانستانی را به کشورشان بازگرداند

انفجار بمب در پاکستان؛ 8 نفر کشته و زخمی شدند

انتقاد شدید کره شمالی از دبیرکل سازمان ملل

رهگیری پهپاد صهیونیستی بر فراز دره بقاع؛ حزب الله چگونه برتری هوایی اسراییل را وارد روند فرسایشی کرد؟

بن سلمان 24 میلیون دلار برای سرکوب مخالفانش اختصاص داد

خالد مشعل: عربستان سعودی اعضای حماس را بازداشت و شکنجه می کند

واکنش اسراییل به ماجرای سلمان رشدی

ببینید| نمایش کماندوهای کره شمالی در مقابل کیم جونگ-اون

انتقال چهارمین کاروان خانواده داعشی ها از اردوگاه الهول به عراق

عمران خان: من حاضر به اطاعت از دستورات آمریکا نیستم

ارتش رژیم صهیونیستی عامل عملیات قدس را بازداشت کرد

دسته گل نسل نو | وجیزه مسعود بهنود در تجلیل از دوستداران سایه

واکاوی ناتوانی آمریکا و هم پیمانانش در مهار چین زیر ذره بین پرس تی وی

باراک اوباما هم اسناد محرمانه را از کاخ سفید خارج کرد

ادعای یک آمریکایی علیه ایران پس از ترور رشدی

جنگ تندروهای آمریکا علیه برجام به بهانه حمله به سلمان رشدی + تصاویر

استخدام فروشنده آرایشی و بهداشتی داروخانه با حقوق ثابت تا 8 میلیون و بیمه

اولویت روسیه هدایت واحدها برای تقویت حملات خود در جنوب اوکراین است

تصاویر | معمای یک نامه؛ مقام قطری نامه چه کسی را به امیر عبداللهیان داد؟ | هشدار آمیز امیرعبدالهیان ارتباطی به نامه داشت؟

چریک هایی که تبدیل به کابوس تل آویو شده اند | وجه تمایز جهاد اسلامی با حماس چیست؟ | گرایش به فعالیت های مسلحانه در کرانه باختری

یک سال سلطه طالبان بر افغانستان؛ کتاب فروشی های که یکی پی دیگری مسدود می شود /گزارش شفقنا

ویدئو/ نوحه خوانی سوزناک مرد معتاد اشک همه را درآورد!

بررسی سیاست های غلط رژیم صهیونیستی در غزه در العالم

طالبان روز قدرت گیری در افغانستان را تعطیل رسمی اعلام کرد

طالبان روز تسلط بر افغانستان را تعطیل عمومی اعلام کرد

سلمان رشدی از زیر دستگاه ونتیلاتور خارج شد؟

افشای نگرانی امریکا از حمله ایران به خاک این کشور بعد از شهادت سردار سلیمانی

تصاویر؛ معمای یک نامه | مقام قطری نامه چه کسی را به وزیر خارجه ایران داد؟ | توییت هشدار آمیز امیرعبدالهیان به نامه ربط داشت ؟!

«لیز تراس» پیشتاز رقابت برای نخست وزیری انگلیس

سابقه سیاه ترامپ در لو دادن اسرار محرمانه آمریکا

درخواست کوبا برای ایجاد خط تولید تراکتورهای ایرانی

نماد زندگی ایرانی در پرس تی وی

ارزیابی سازمان اطلاعاتی آمریکا: القاعده در افغانستان بازسازی نشده است

حمله تندروهای آمریکایی به برجام به بهانه حمله به سلمان رشدی

بودجه 24 میلیون دلاری بن سلمان برای سرکوب مخالفان

عملیات سرویس اطلاعاتی ترکیه در شمال عراق

از سرگیری فعالیت هیئت سازمان ملل در مالی

جان باختن 52 نفر و تخریب هزاران خانه در سیل 3 ماهه اخیر سودان

ماجرای بازداشت خدمه ایرانی هوایپمای ونزوئلا در آرژانتین | درخواست نزدیکان ایرانیان بازداشت شده چیست؟

رویدادهای مهم در یک سالگی قدرت گیری طالبان؛ بلاتکلیفی تشکیل دولت فراگیر/ تضعیف اقتصاد افغانستان/ اعتراضات زنان و دختران 

استخدام آبدارچی در یک شرکت معتبر در محدوده سهروردی

حال سلمان رشدی بهتر شد

استخدام حسابدار ارشد در یک شرکت تولیدی در تهران

ترامپ: اوباما هم اسناد محرمانه اتمی را نگه می داشت

خوش گذرانی نیروهای طالبان در پارک ملی/عکس

تصاویر/ دیدنی های امروز

قانونمند کردن سفر غیرقانونی اتباع افغان به ایران

افشاگری جنجالی ترامپ علیه اوباما

راه اندازی خانه خلاق در منطقه 22

منابع اصلی آب شرب چهارمحال و بختیاری همچنان گل آلود

طرح مقامات آمریکا برای کاهش تورم

12 حوزه ای که در آن ایران با اختلاف فاحش از امارات عقب است

تل آویو، روسیه را به ارسال سلاح به مقاومت فلسطین متهم کرد

خودکشی زن اسراییلی متهم به جاسوسی برای ایران

بازداشت مجری عملیات قدس پس از تعقیب و گریز 6 ساعته

مقام مسئول لبنانی: نفوذ پهپادی حزب الله به میدان کاریش جایگاه لبنان را در مذاکرات تقویت می کند

مقام مسئول لبنانی: نفوذ پهپادی حزب الله به میدان کاریش جایگاه لبنان را در مذاکرات تقویت می کند