موضوعات داغ: - رتبه بندي معلمان - حقوق بازنشستگان - فولاد خوزستان - تحقيقات و فناوري - وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعي - افزايش حقوق بازنشستگان - سازمان برنامه و بودجه - استقلال و پرسپوليس - افزايش حقوق - احياي برجام - ازدوغان - جاذبه هاي گردشگري اسپانيا - ايران اسپانيا - جشنواره نوروزي - تعيين جنسيت جنين - ريكنده - روز بين المللي نوروز - سيلوينيو - راهپيمايي 13 ابان - مرسدس بنز CLA - پروژه ورزشي - زابلي زاده - طرح ماليات بر خانه هاي خالي

مطالب مرتبط:
جایزه دیپلماسی علمی در جشنواره فارابی گنجانده خواهد شد
آغاز اختتامیه سیزدهمین جشنواره بین المللی فارابی با حضور رییسی
آغاز اختتامیه سیزدهمین جشنواره بین المللی فارابی با حضور رییس جمهور
اختتامیه سیزدهمین جشنواره بین المللی فارابی با حضور رییس جمهور برگزار می شود
معرفی برگزیدگان جشنواره بین المللی فارابی
-68 5 + 1
یارانه ها
مسکن مهر
قیمت جهانی طلا
قیمت روز طلا و ارز
قیمت جهانی نفت
اخبار نرخ ارز
قیمت طلا
قیمت سکه
آب و هوا
بازار کار
افغانستان
تاجیکستان
استانها
ویدئو های ورزشی
طنز و کاریکاتور
بازار آتی سکه
سه شنبه، 14 تیر 1401 ساعت 13:322022-07-05سياسي

جشنواره فارابی زمینه حمایت از استعداد های برتر و نخبگان علمی را فراهم می کند


به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، حجت الاسلام رضا غلامی، رییس دبیرخانه سیزدهمین دوره جشنواره بین المللی فارابی، امروز در اختتامیه این جشنواره که در سالن اجلاس سران برگزار شد، - " رییس دبیرخانه سیزدهمین دوره جشنواره بین المللی فارابی گفت: جشنواره فارابی استعداد های برتر و نخبگان را معرفی و زمینه ای را برای حمایت از آن ها فراهم می کند.

به گزارش سایت قطره و به نقل ازخبرنگار دانشگاه خبرگزاری دانشجو، حجت الاسلام رضا غلامی، رییس دبیرخانه سیزدهمین دوره جشنواره بین المللی فارابی، امروز در اختتامیه این جشنواره که در سالن اجلاس سران برگزار شد، گفت: در جمهوری اسلامی تحول علوم انسانی موضوعی بسیار با اهمیت و جدی است، به ویژه با پیروزی انقلاب اسلامی این بحث که چه نسبتی باید بین علوم انسانی و اجتماعی به عنوان مغزافزار پیشرفت کشور و گفتمان انقلاب اسلامی وجود داشته باشد، مطرح شد.

وی افزود: طی دهه های اخیر در زمینه تحول علوم انسانی اقدامات ارزشمندی انجام شده است، اما فاصله ما با نقطه مطلوب بسیار زیاد است.

در زمینه تحول در حوزه علوم بومی سازی، کارآمدسازی و هماهنگی با جهان الهی و احکام اسلامی با نقطه مطلوب فاصله طولانی داریم و چه بسا به این زودی اهداف مهم و پیش بینی شده تحول علوم انسانی محقق نشود چراکه سرمایه گذاری، تلاش و زمان زیادی لازم است.

حجت الاسلام غلامی با بیان اینکه امروز انقلاب اسلامی در مرحله بسیار حساس و خطیر نیازمند علوم انسانی قدرتمند و قوی برای تبین پدیده های انسانی و اجتماعی است، عنوان کرد: اگر علوم انسانی بخواهد در پیشرفت کشور تاثیرگذار باشد باید فرصت لازم برای تمدن سازی را ایجاد کند.

رییس دبیرخانه سیزدهمین دوره جشنواره بین المللی فارابی با طرح این سوال که جشنواره فارابی با این درجه از اعتبار و وجاهت چه کمکی به تحول بنیادین علوم انسانی می کند، گفت: یکی از کمک ها ایجاد فضای مساعد برای رقابت علمی است، زیرا باید قبول کرد که فضای علوم انسانی در کشور ما پرنشاط نیست و رقابت سازنده در علوم انسانی مشاهده نمی شود.

این جشنواره می تواند نقش موثر در ایجاد فضای رقابتی و الگوسازی به ویژه برای جوانان با توجه به شاخص های دقیق و سخت گیرانه ای که برای آن در نظر گرفته شده، داشته باشد.

وی ادامه داد: شاخصه دیگر جشنواره فارابی این است که امکان ارزیابی مراکز دانشگاهی را در حوزه علوم انسانی فراهم می کند.

پس از سیزده دوره برگزاری جشنواره، دانشگاه ها با سهم بیشتر در ارسال آثار علمی و برگزیده جشنواره مشخص شدند.

ملاک ارزیابی دانشگاه ها جشنواره نیست، اما یکی از مهم ترین شاخص ها برای ارزیابی دانشگاه ها است.

رییس دبیرخانه سیزدهمین دوره جشنواره بین المللی فارابی با اشاره به ویژگی دیگر جشنواره بیان کرد: جشنواره برآورد دقیق و واقعی از نقاط قوت، ضعف و ظرفیت های علوم انسانی ارائه می دهد.

ما راه های مختلفی برای رسیدن به این برآورد داریم، اما جشنواره هر ساله به شکل طبیعی این کار را برای ما انجام می دهد.

چند هزار اثر در اختیار دبیرخانه جشنواره قرار می گیرد که با ارزیابی نقاط قوت و ضعف آن ها استخراج می شود.

از گزارش جشنواره، شورای تحول وزارت علوم، بنیاد ملی نخبگان و مرکز مدیریت حوزه های علمیه در تصمیم سازی های خود استفاده می کنند.

حجت الاسلام غلامی با اشاره به ویژگی دیگر جشنواره ابراز کرد: جشنواره استعداد های برتر و نخبگان را معرفی و زمینه ای را برای حمایت از آن ها فراهم می کند.

امسال با مساعدت وزیر علوم بین جوایز جشنواره فارابی و جشنواره خوارزمی همطرازی وجود داشت که این امر نشان داد وزارت علوم نسبت به علوم انسانی نگاه درجه دو ندارد.

هرآنچه به جشنواره خوارزمی اختصاص یافت به جشنواره فارابی هم اختصاص یافت، اما این کفایت نمی کند.

وی افزود: بیشترین اهتمام شخصی که در جشنواره فارابی به عنوان نظریه پرداز و برگزیده معرفی می شود این است که پروژه علمی خود را با قوت و قدرت به سرانجام برساند.

بهترین جایزه و هدیه این است که از نظریه پرداز حمایت شود که پروژه علمی خود را به نتیجه برساند.

در اینجا وزارت علوم، بنیاد ملی نخبگان، معاونت پژوهشی وزارت علوم و معاونت پژوهشی حوزه های علمیه در این زمینه نقش دارند.

ما باید زمینه رفع مشکلات و یاری آن ها را فراهم کنیم.

رییس دبیرخانه سیزدهمین دوره جشنواره بین المللی فارابی در خصوص تجلیل از پیشگامان و استادان برجسته که مرحوم شدند، اظهار کرد: باید زمینه ای را فراهم کنیم که آثار علمی این استادان منتشر و ازافکار و دیدگاه های آن ها استفاده شود.

استادانی بودند که اثار فراوانی داشتند، اما آثارشان هنوز منتشر نشده است.

حجت الاسلام غلامی بیان کرد: از خواص دیگر جشنواره فارابی تقویت در حوزه علم سنجی است.

امروز علم سنجی در دنیا بسیار گسترش پیدا کرده است و دانش موثقی است.

این نوع جشنواره ها به خصوص جشنواره فارابی که در راس جشنواره های علمی قرار دارد می تواند بنیه علم سنجی را تقویت کند.

ما از دبیرخانه درخواست کردیم که تاثیر علم سنجی در شاخص های ارزیابی را در نظر بگیرند که این کار انجام شده است، اما در این زمینه نیز با نقطه مطلوب فاصله داریم.

وی با بیان اینکه جشنواره فارابی در تقویت بر تحول علوم انسانی اثرگذار است، گفت: اثر دیگر جشنواره تشویق استادان به نوآوری است که مهترین نیاز برای تحول علوم انسانی است.

امروز میزان نوآوری در علوم انسانی اسلامی رضایت بخش نیست.

در بخشی از علوم انسانی سال های طولانی نوآوری جدی نداشتیم.

عوامل مختلف بر نوآوری نقش دارند که یکی از این عوامل می تواند جشنواره فارابی باشد که کمک و تشویقی برای استادان برتر باظرفیت و با استعداد است تا انرژی و نبوغ خود را برای نوآوری های بزرگ صرف کنند.

رییس دبیرخانه جشنواره فااربی تصریح کرد: با جشنواره باید از مرز های علمی عبور کنیم اگر چه در علوم انسانی ما خود مرزگذار هستیم، اما به این معنا نیست که با دنیا قطع ارتباط کرده و درباره علوم انسانی در دنیا تحقیق نکنیم که سخن موثر داشته باشیم یا سخنان دیگران را نشنویم.

این نوآوری ها می تواند ما را از جهت داخلی به مرز های علمی متعارف در دنیا نزدیک کند که سخن تازه ای برای گفتن داشته باشیم.

رییس دبیرخانه سیزدهمین دوره جشنواره بین المللی فارابی ادامه داد: ما در جمهوری اسلامی در بخش بین الملل علوم انسانی اسلامی بحث دیپلماسی علمی را دست کم گرفتیم.

یک بخش از آن به علت تعارضات بین ما و برخی از جریانات فکری است و بخشی از آن به علت کم کاری و تنگ نظری است که در علوم انسانی اسلامی تصور می شود.

اگر استادی از کشور دیگری بر خلاف نظر ما سخن بگوید اتفاق بدی برای جمهوری اسلامی رخ خواهد داد در حالی که آزاد اندیشی و تکثر دیدگاه ها از نظر گفتمان جمهوری اسلامی مطلوب و سازنده است و علوم انسانی بدون آزاداندیشی نمی تواند زیست داشته باشد.

وی افزود: بخشی از آزاداندیشی با ارتباط، تعامل و تضارب افکار متفکران غیرایرانی اعم از مسلمان و غیرمسلمان رخ می دهد.

جشنواره فارابی می تواند در این زمینه نقش موثر داشته باشند.

حجت الاسلام غلامی با بیان اینکه بخش بین المللی بودن جشنواره باید از حالت تشریفاتی خارج شود، گفت: باید ماه ها پیش از آغاز جشنواره ارتباطات بین المللی آغاز شود.

هیات هایی از خارج به داخل کشور آمده و هیات هایی از داخل به کشور های دیگر بروند و مباحثاتی صورت گیرد.

ما قصد داریم در جشنواره چهاردهم افزون بر تبلیغ جشنواره در سایر دانشگاه های دنیا از داوران غیرایرانی در درجه اول از داوران مسلمان و در درجات بعدی از سایر داوران برای ارزیابی آثار استفاده کنیم.

رییس دبیرخانه سیزدهمین دوره جشنواره بین المللی فارابی با بیان اینکه طی هماهنگی با جناب آقای زلفی گل وزیر علوم قرار شد جایزه دیپلماسی علمی به جشنواره بعدی افزوده شود.

خاطرنشان کرد: جشنواره فارابی در این چهارده دوره موفق بوده است، اما به علت نبود امکانات مالی یا سیاست های وزارت علوم در دوره های قبل نتوانسته به همه اهداف و استعداد های جشنواره دست یابد، اما در این دوره طی همکاری با وزارت علوم و شخص وزیر بنا داریم که استعداد ها و ظرفیتت های جشنواره شناسیایی شده و به فعلیت برسد.

وی ضمن تشکر از استادان و داوران در گروه های مختلف و کمیته علمی و اجرایی گفت: هر سال با نوآوری و ابتکارات جشنواره فارابی روبرو خواهید شد.

در جشنواره فارابی بسیار تلاش شده است که داور ها سخت گیرانه و بر اساس قانون و عدالت عمل کنند.


کلید واژه ها: جشنواره بین المللی فارابی - جشنواره - سیزدهمین دوره - فارابی - بین المللی - جشنواره فارابی - انقلاب اسلامی - برگزار - دبیرخانه - سیزدهمین - علوم انسانی - حجت الاسلام - گفتمان انقلاب اسلامی - پیروزی انقلاب اسلامی - اسلامی - اختتامیه - خبرگزاری - دانشگاه - خبرنگار - استعداد - جمهوری اسلامی - گفتمان انقلاب - نخبگان - دوره - رییس - انقلاب - پیشرفت کشور - گزارش - حمایت - امروز

آخرین اخبار سرویس:
وعده مقامات آمریکایی قابل قابل اعتماد نیست

مساجد باید پایگاهی انسان ساز شود در ایجاد تمدن اسلامی

علت اصلی به سامان نرسیدن بحث عفاف و حجاب

تست شخصیت شناسی تصویری | آنچه ابتدا می بینید نشان می دهد چقدر دقت دارید؟ +تصویر

بررسی تأثیر حجاب بر توانمندی های بانوان

مسئولان مانع تغییر کاربری زمین های کشاورزی شوند | انتقاد از معطلی بیماران در مطب ها و بیمارستان ها

رپر ایرانی بالاخره اعتیادش را ترک کرد!

در کهگیلویه و بویراحمد تعداد مساجد و حسینیه بسیار کم است/ مهدیه هم ندارد

رپر ایرانی بالاخره اعتیادش را ترک کرد!

عکس تا حالا دیده نشده از معشوقه های قدیمی مهراد جم + عکس

دولت ملی چگونه سرنگون شد؟+عکس

استخدام انباردار با بیمه در یک شرکت معتبر در قم

تاکید رییسی آغاز دور دوم سفرهای استانی پس از اجرای مصوبات دور اول است

امام جمعه اراک: دولت سیزدهم در عرصه های داخلی و بین المللی موفقیت های بزرگی برای کشور به ارمغان آورد

دلیل سکوت عجیب عوامل سریال جیران چیست؟/ قید این سریال زده شد!

احتمال توافق 50 درصد است

مهارت آموزی دختران نوجوان درکارگاه آزمایشگاه نوآوری منطقه 19

خبر مهم درباره زمان اعمال افزایش حقوق بازنشستگان

باحجاب ها بیشترند یا بدحجاب ها؟ | ستاد امر به معروف اعلام کرد

انتقاد نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی از شرکت آب و فاضلاب/ به سرعت مشکل کمبود آب مرتفع شود

امام جمعه بندرعباس: مذاکرات باید دارای ضمانت کافی باشد/ آمریکایی ها قابل اعتماد نیستند

10 دلیل در رد ادعای کودتا نبودن 28 مرداد/ واقعا کودتا بود

دستور داده ام کودکان گدا را جمع کنند، اینها اولادهای خودم هستند

تقابل با روحانیت عامل بی اعتمادی مردم به مصدق بود | بنی صدر هم از جنس مصدق بود | هرکس در برابر ولایت قد علم کرده؛ یا دزد است و یا مزدور اجنبی

رییسی دولت قرنطینه را تحویل گرفت | کرونا را بهانه کرده و از اتاق خود خارج نمی شدند | با ادعای دروغین به دنبال ایجاد ناامیدی در بین مردم هستند

امام جمعه تبریز : ایران ، اکتفا به «بله یا خیر» در پاسخ به پیشنهاد برجامی اروپا را نپذیرفت

ایران برگزاری انتخابات آرام کنیا را به مردم این کشور تبریک گفت

کنعانی برگزاری موفقیت آمیز انتخابات ریاست جمهوری کنیا راتبریک گفت

10 دلیل در رد کودتا نبودن 28 مرداد/ واقعا کودتا

واکنش دانشگاه شیراز درباره یک نماد بحث برانگیز

روایت پرماجرای شاهد زنده به توب بستن مجلس | از پایگاه مشروطه خواهان تا میزبانی نخستین های ایران

تن پوش رنگ ها بر خیابان نشاطی

خطیب جمعه مراغه: عده ای در قبال توافق احتمالی ، ساز مخالف کوک کرده اند/ برجام ، سیاست نظام است

نماد بحث برانگیز در ورودی دانشگاه شیراز | واکنش دانشگاه

گزیده خطبه های نماز جمعه شهرهای کهگیلویه و بویراحمد

ورود “زیباترین دختر ایرانی” به عرصه مدلینگ/ عکس

آیا ما در جا ماندن برخی از نظر پوشش نقش داشته ایم؟

مسوولان از تاریخ درس بیامورند

متلاشی شدن شبکه تبلیغ و ترویج سلفیت در شیراز + فیلم

ورود «زیباترین دختر ایرانی» به عرصه مدلینگ/ عکس

حمله تند علم الهدی به میرحسین موسوی

شرایط اخذ ویزای کانادا بدون شینگن چیست؟

درخواست امام جمعه دیشموک جهت مقابله با تیراندازی های شبانه

منابع مالی صنایع خراسان شمالی از استان خارج نشود/توزیع نان در استان مدیریت شود

دبیر ستاد امر به معروف: طبق آمار تعداد بدحجاب ها به بالای 50 درصد رسیده است

هشدار فرمانده نیروی دریایی سپاه به کشور های منطقه

اجازه زیاده خواهی به غرب نمی دهیم

تاریخ نشان داده ، اعتماد به استکبار جهانی بیهوده است

سردار نجار : دشمن اگر یکی بزند، 10 تا می خورد

داستان آخرین آزاده ایرانی، شهید لشکری

ساختمان های ناایمن زیر ذره بین شهرداری

تمام پروژه های رهاشده و راکد سازمان نوسازی شهر تهران فعال می شود

مذاکرات برجام جنگ اراده ها است

چرا نیروهای پتروپالایش کنگان در تهران مصاحبه می شوند!

کنعانی به رییس جمهور منتخب کنیا تبریک گفت

آخرین آمار بدحجاب ها در کشور اعلام شد

کنعانی برگزاری موفقیت آمیز انتخابات ریاست جمهوری کنیا راتبریک گفت

وزیر دفاع در نماز جمعه تهران : افزایش 100 درصدی تولید اژدر، موشک، موشک ساحلی و مین رونده از دستاوردهای اخیر است

یادی از ابوترابی فرد، نماینده اسرای ایرانی

فرمانده سپاه استان مرکزی: روحیه بسیجی در هر مقطعی مشکلات و بحران ها را درهم می شکند

خداداده: مسجد محل ارتقای فرهنگ عمومی و محور جهاد تبیین است

برگزاری کارگاه در مناطق دهگانه کشور برای دانشجویان شاهد و ایثار گر در دستور کار قرار دارد

امام جمعه کرج: به صورت افرادی که با انقلاب همراه نیستند چنگ بیاندازید/ نشان دهید زنده اید وگرنه مرده و به کنار گذاشته شده اید

دشمن اگر یکی بزند، 10 تا می خورد

آیت الله نورمفیدی: اقتصاد، اولویت کشور؛ اعتماد به آمریکا اشتباه است

هیچ اعتمادی به آمریکا نیست

تا منافع ملت ایران تأمین نشود هیچ توافقی امضا نمی شود

مداحی “ابراهیم تاتلیس” برای عزاداری امام حسین (ع)/ ویدئو

قوی شدن در همه ابعاد منطق انقلاب اسلامی و مسیر سپاه است

بانکداری اسلامی و مالیات بر عایدی سرمایه در دستورکار

داستان آخرین آزاده ایرانی، شهید لشگری

پیکر انصاریان بزرگترین ناشر کتب شیعی در حرم حضرت معصومه(س) آرام گرفت

انتقاد تند علم الهدی از میرحسین موسوی ، مصدق و بنی صدر

13 شهریورماه به عنوان مبداء فعالیت های جهادی در کشور تعیین شود

عضو پیشین مجلس نمایندگان افغانستان: عوامل آمریکا در خط مقدم مقاومت اند

نماز جمعه شهرستان ها-28 مرداد1401

امام جمعه موقت زاهدان: متخصصان انقلابی ایران کشور را در حوزه صنایع دفاعی از شرق و غرب بی نیاز کرده اند

شورای عالی عتف بعد از 11 سال تشکیل شد

مداحی «ابراهیم تاتلیس» برای عزاداری امام حسین (ع)/ ویدئو

آیا رفتار مجلس در مواجهه با برجام تغییر میکند؟

وای به حال کسانی که قدر مردم با بصیرت ایران را ندانند

احسان و نیکوکاری راهی به سوی سعادت دنیوی و اخروی است

دولت از جوانان انقلابی پا یه رکاب استفاده کند

طالبان: فشارهای خارجی را نمی پذیریم

ضرورت برنامه ریزی مناسب برای ترغیب حضور خانواده ها در مساجد

تمام جزییان برجام باید به نظر نمایندگان رسانده شود/ بعید می دانم آزاد راه شیراز اصفهان امسال افتتاح شود

شوخی با درد/ آزادگان به روایت خودشان

گزیده ای از خطبه های نماز جمعه برخی از شهرهای استان اردبیل

صلواتی: حمله به سلمان رشدی نشان داد انتقاد از ترامپ و پمپئو سخت نیست

اعلام فهرست مجوزهایی که الکترونیکی نشد؛ استیضاح وزرای متخلف

تا منافع دولت و ملت ایران تامین نشود هیچ توافقی را امضا نمی کنیم

سردار حاج باقری: 40 سالی که با حاج قاسم بودم، محال بود نماز شبش ترک شود

رزا لوگزامبورگ؛ سوسیالیست ناآرام

پنجمین همایش آزادگان عملیات خیبر در حرم امام (ره)

حمایت دولت و مجلس از مساجد قابل قبول نیست

شورای تامین به تیراندازی های شبانه دیشموک خاتمه دهد/تقاضای راوند از مدیرکل آموزش و پرورش

متن توافق در سه نقطه راهبردی متوقف شده است

درگیری یاغی و بچه در بازی شطرنج مهمونی | ببینید

ضرورت افزایش کارکردهای مسجد در جامعه اسلامی

آزاده ترکمن پنجمین همایش آزادگان عملیات خیبر در حرم امام (ره)

جشنواره فارابی زمینه حمایت از استعداد های برتر و نخبگان علمی را فراهم می کند

جشنواره فارابی زمینه حمایت از استعداد های برتر و نخبگان علمی را فراهم می کند